GEMENGD NIEUWS ken en beval haar invrijheidstelling. Binnenlandsche Pakketpost Walging In de verzending. Met ingang van 15 dezer zullen de vol gende wijzigingen gebracht worden in de 'Jze van verzending der binnenlandsche postpakketten. lo. De (groene) adreskaart wordt, wat de gewone pakketten aangaat, vervangen door een label; 2o. Voor ieder pakket in het binnen1- landsche verkeer wordt kostèlooB een be wijs van terpostbezorging afgegeven. (Dit bewijs dient goed te worden be waard; indien het niet wordt overgelegd wordt een onderzoek naar het lot van het pakket niet ingesteld.) 3o. De label behoort door den afzender zoo volledig mogelijk te worden Ingevuld met inkt of inktpotlood en door middel van touw aan het paikket te worden gehecht. 4o. Een pakket moet behalve van een label, welke dus slechts dienst doet als adreskaart, steeds voorzien zijn van een adres, evenals tot dusver het geval was. 60. Verzending van meer dan één pak ket met één adreskaart is verboden. 60. De verrekenpakketten moeten in den vervolge zoodanig met een touw zijn gesloten, dat tijdens het vervoer, de adres kaart er onder geschoven kan worden, zonder kans te loopen, los te geraken. 7o. Bij wijze van overgangsmaatregel kunnen gedurende het tijdvak van 15 Jan. t/m 15 Febr. de pakketten met de oud model adreskaarten ter verzending wor den aangeboden. De Zuiderzee en de vlsscherljscholen. I In 1920 heeft de Zuidéraeeraad bij de behandeling van die quaastie van het te werk stelten: der vrssGhers, die tengievolge van de drooglegging der Zuiderzee hun broodwinning zonden verliezen, iin an dere bedrijven, zich in verbinding gesteld met het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. Vooral door de bemoeiingen van rnr. G. Vissering, voorzitter van de sub commissie B.van den Zuiderzeeraad, is destijds besloten dé Visscherijscholen te Spakenburg, Harderwijk, Lemmer, Enk- huizen, Hoorn en Vol endjam en op Mar ken en Urk te veranderen in Binnen vaartscholeni Nu gedlurende vier jiaren deze regeling heeft, gewerkt, heeft het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart het wenschelijk geacht miet betónghebbenden overleg te plegen over de maatregelen, die noodig zijn om de visschers in de ge legenheid te stellen het onderwijs aan de Binnenvaartscholen geregeld te volgen en zich practisch in te werken in het binnen- scheepvaartbedlrijf. Er werd besloten er hij den Minister van Waterstaat'op aan te dringen de wet tot regeling van de schadevergoeding aan visschers zoo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer in te dienen. Deze Wet heeft den Raad van State reeds verlaten. Verder werd aan het bestuur van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart op gedragen te onderzoeken of er en zoo ja, hoeveel visschers er zijn, die wenschen opgeleid te warden tot machinist en/of motordrijver bij de binnenvaart en voorts een ontwerpregeling samen te stellen voor die schadevergoeding aan de vis schers, die opgeteM ■"•enschen te worden voor de binnenvaar t Jaarvoor de Bin nenvaartscholen1 bezoeken. Het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart acht deze zaak zeer urgent, omdlat het een toezegging heeft ontvangen, dat ongeveer duizend ge schoolde krachten zullen kunnen worden geplaatst bij de Rijnvaart Het conflict ln het vlsscherljbedrtjf te IJ muiden. Dinsdag heeft die burgemeester van Velben vergaderd miet de besturen der arbeidersorganisaties ter bespreking van bemiddelingsrvoorwaarden, om die laitoer voor te stellen aan, de reedérs. Naar het V. D. bureau verneemt, kon den deze voorwaarden de goedkeuring wegdragen der organisaties, behalve van de Federatie, die ze onaannemelijk vond. Iu een vergadering van kleine reed ars, wien door den boyoot van hét Comité van Verweer uit de groote reederijen en de nevenbedrjjven het uitvaren zeer wordt bemoeilijkt, is besloten tot oprich ting van een inkoop-centrale en werd een vereeniging van kleine reedere opge richt. Heden zal een conferentie tusschen den burgemeester en het bestuur der Ree- dersvereenAgjimg plaats hebben. De „Mercurius" btt Gibraltar gestrand. Gibraltar, 7 Jan. Het stoomschip „Mer- curius" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. is bij Pearl Rock, op de Spaansohe kust, teguover Gibraltar, gestrand. Het ver keert in een gevaarlijke positie. Sleepbooten zijn ter assistentie vertrok ken. De „Mercurius" was op weg van Tarragona naar Amsterdhm. Minister Aalberse onderschelden. Naar wij vernemen heeft de Fransohe regeering Minister Aalberse de onder scheiding verleend van groot-officier in de orde van het Legioen van Eer. Het te vondeling leggen van een zuigeling. In hooger beroep stonden Dinsdag voor het ITof te Amsterdam terecht een man, kicerr-.' '"<-r van beroep, met zijn vrouw, die tli/.n ;!e Vierde Kamer der Rechtbank leder tot tl jaren gevangenisstraf veroordeeld wa ren ter zake van het te vondeling leggen,, of .net tut oogmerk om er ziah van te ontdoen, verlaten van een kind beneden den leeftijd van 7 jaren. Op 1 Augustus waren man en vrouw naar het Wilhelminagasthuis gegaan, alwaar de vrouw tijdens en na de bevalling was ver pleegd, om het kind daar af te geven, Zij legden het er neer in, de kamer van de zuster voor maatschappelijk werk en weigerden het mee te nemen, zooals hun éérst verzocht en vervolgens gelast werd. Het O. M. had tegen leder der bekl. zes jaren gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank verminderde de straf tot op de helft, waarna zoowel het O. M. als beide beklaagden in appèl gingen. Voor het Hof waren geen getuigen ge dagvaard. Bekl. zeiden in hooger beroep te zijn ge gaan, omdat zij zich niet schuldig voelden. Zij waren niet bij machte tengevolge van hun groote armoe hun kinderen zelf op te voeden. Dit jongste kind hadden ztj naar het gasthuis gebracht, denkende dat men er daar goed voor zou zorgen. De advocaat-generaal wilde in hoofdzaak zich bepalen, tot de vraag welke straf dezen bekl. moet worden opgelegd voor hun op treden, dat in zoo'n wijden kring een diepen indruk heeft gemaakt. Aan de vereischten van het betreffende wetsartikel is door bekl. voldaan. Zij hebben hun kind verlaten om er zich van te ontdoen. Toen spr. aanvankelijk kennis nam van de straf, dezen bekl. opgelegd', vond hij die se er zwaar, doch toen hij later de zaak beter leerde kennen, kon spr. zich die zware straf volkomen begrijpen, omdat dat feit er nog des te ernstiger door wordt, dat- ouders hun natuurlijke en zedelijke verplichtingen in die mate verwaarloozen. In een oogenblik van radeloosheid zou spr. zich zoo'n optreden kunnen voorstellen, doch het blijven vol harden maakt het feit zeer ernstig. Toen men het kind aan de vrouw wilde geven, riep de man: „Neem t niet aan,, laten de kapita listen er maar voorbetaien". Zoo'n uiterste hardnekkigheid toont een zeer laakbare en treurige houding. Voor al hun kinderen zorgt de gemeen schap reeds. Meer dan ƒ10.000 werd er reeds aan ten koste gelegd, 't Ergerlijkste vond spr. de wijze, waarop ze op straat optreden tegen den directeur van het Bestedelingenhuis. Spr. zag geen termen' voor vermindering van straf en vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger van den man ging in den breede na, hoe dit gezin tot groote armoede was vervallen. Zonder eenige hoop hebben deze menschen in een poel van ellénde ge leefd. Voor 'n deel is hun armoe te wijten aan de slapheid van den man, doch het lot was ook vaak tegen hem. De man poogde werk te vinden, maar werd door ziekte daar vaak in belet. De man bleef te midden van zijn grootste ellende eerlijk. Zijn houding tegenover het Stadsbestedelingenhuis werd, volgens pl., van die zijde zeer eenzijdig voor gesteld. Verschillende pogingen zijn door bekl. aangewend om dit jongste kind ergens onder dak te krijgen. Toen hij geen uitweg meer wist, werd1 dit feit gepleegd. De eisch in eerste instantie noemde pl. belachelijk. Pl. hoopte, dat het Hof bij het bepalen van de straf zal bedenken, dat deze menschen geen misdadigers in den gewonen zin zijn, en dat zij zich niet bewust zijn een strafbaar feit te hebben gepleegd. Pl. vroeg een voorwaarde lijke veroordeeling. De verdediger van de vrouw betwistte de tenlastelegging in déze aandoenlijke zaak. Verlaten beteekent aan zijn lot overlaten Dat is hier niet geschied. Vervolgens behandelde pl. de vraag of de moeder hier wel aansprakelijk is. daar alles is gebeurd in tegenmoordigheid van den vader, die ook het woord voerde. Spr. uitte zijn verbazing over de opgelegde straf. Ner gens heeft hij in analoge gevallen zoo'n straf aangetroffen. Op juridische gronden vroeg pl. vrijspraak en ontslag van rechtsvervol ging. Gaat het Hof daar niet mee accoord, dan hoopt pl., dat het ook gevoelsargumen ten zal laten gelden. Het O. M. wilde er nog even den nadruk op leggen, dat deze menschen zich niet over de gemeenschap, die al hun kinderen tot zich nam, hebben te beklagen. Doch hun gedrag is hoogst laakbaar, waar zij zich niet ontza gen den geleider van hun kinderen, als deze uit de kerk kwamen, in de volle Leidsehe- straat toe te schreeuwen: ,.Tk zal je de her- sennan inslaan, kinderdief. Na dupliek van de verded'g'ng Verzocht de man, die na het requisitoir hevig had rit ten huilen, dat zijn vrouw zou gespaard wor den voor de gevaneen's. Voor zichzelf hoop te hij zijn straf in Veenhuizen te mogen uit ziften, omdat hij zoo slecht tegen het gevan genisleven kan. Een goede maatregel De Berlijnsche hoofdcommissaris van po litie heeft bepaald, dat met ingang van 15 dezer in alle inrichtingen, waar logies aan vreemdelingen verstrekt wordt, op een zicht bare plaats duidelijk moet worden aangege ven den prijs van de kamers met bediening, verwarming en verlichting. Elke inrichting moet een register hebben, waarin alle be schikbare kamers zijn aangegeven met de kosten voor elk afzonderlijk, dit register moet steeds aan de politie ter inzage verstrekt worden, en steeds in drievoud door de politie zijn afgestempeld, evenals bovenbedoelde aankondiging. Gefingeerde Inbraak. Dinsdag heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan een 29-jarige winkelier te Leiden, gedetineerd, wegens poging tot op lichting, subs. het doen van een valsche aan klacht. Uit bekl.'s verklaringen bleek, dat ht) een goudsmidswinkel had. De aanwezige gouden en zilveren voorwerpen waren bij verschil lende verzekeringsmaatschappijen verzekerd voor een totaal bedrag van f35.000. Bekl. verkeerde in financieele moeilijkheden en daardoor kwam hij er toe te besluiten, om te doen alsof er ingebroken was in zijn winkel. Hij pakte verschillende sieraden in 'n kistje en verstopte dat kistje in een bergplaats onder den vloer. Vervolgens deed hij aan gifte bij de politie en stelde dén vertegen woordiger van de verzekeringsmaatschap pijen met de z.g. Inbraak in kennis. Een agent der maatschappijen is daarna bij hem gekomen, aan wien hij opgegeven heeft, wat er vermist werd. De schade zou 14.000 be dragen. Bekl. sprak af een volledige lijst van de vermiste goederen te zullen opmaken. In- tusschen was de politie gaan twijfelen en werd door een rechercheur een onderzoek in bekL's huis ingesteld'. Deze ontdekte daarbij de geheime bergplaats onder den vloer. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de verzekeringsmaatschappijen de schade niet behoefden te vergoeden, omdat er geen spo ren van inbraak aanwezig waren, men had nJ. met een insluiping te doen en uit bekl.'s polis was juist de „valsche sleutel-clausule" geschrapt. Het O. M. wees er op, dat, wil er sprake zijn van oplichting, zulks alleen kan gebeu ren ten nadeele van een maatschappij, die tot schadevergoeding verplicht was. Nu bestond in het onderhavige geval, waar de „valsche sleutel-clausule" uit de polis was geschrapt, geen materieele verplichting tot het geven van schadevergoeding? Maar de moreele ver plichting daartoe was zeer zeker aanwezig, gelijk trouwens ook uit de getuigen-verkla ringen is gebleken. Spr. achtte dan ook de poging tot diefstal bewezen. Het feit is zeer ernstig, waar tegenwoordig het meer en meer gebruikelijk wordt aan assurantie-maat schappijen op dergelijke, allergemeenste manier op te lichten. Nog ernstiger wordt het misdrijf, waar door bekl.'s valsche aan klacht de vrijheid van medeburgers in gevaar werd gebracht. Zoo is hekl.'s broer verdacht geweest van de inbraak en heeft deze twee dagen in arrest gezeten. Eisch twee jaren gevangenisstraf. De verd jdiger pleitte vrijspraak, omdat hij meende, dat er geen poging tot oplichting kon zijn, waar een deugdelijk object ont breekt. Subs. drong hij, in verband met bekL's gunstig verleden, aan op oplegging van een voorwaardelijke straf. Gevaarlijke aardigheid. In den avond van 1 Januari beeft mén op bet baanvak Terscbuur-Baiiieveld een in Wüe vaart rijmden trein doen stoppen, door een van een branddende kaars voor zien küstrje, waarvan de voorzijde met rood vloeipapier was beplakt, tusschen de rails te zetten. Aam dé politie is aan gifte gedaan. DoodelJJke val. Bij het spelen op het stationsemplace ment te Hilversum was het 12-jarige zoontje van den gemeentewerkman v. d. .Scbagt op een stilstaanden bananenwag- gon geklommen. Een rangeerende wagen stootte tegen den bananenwaggon aan, met het gevolg dat de jongen van het dak van dfen wagen naar beneden tuimelde en met zijn hoofd op een der buffers terecht kwam. Een te hulp geroepen geneesheer kon niet anders dan den dood oonstateeren. Op het kantje af. In de mijn Engelsburg bij Bochum is een mijnwerker na vier dagen lang onder de steenmassa's begraven te zijn geweest, on gedeerd gered. Hij was bij een instorting van Jen mijngang in een kleine ruimte onder een 30 centenaars zwarwi steen geraakt Poging tot*vergiftiglng. De oud-civiel-gezaghebber Mulder is wegens poging tot vergiftiging van den heer Hens, gouverneur van Atjeh, en diens familie, tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. Beklaagde zal revisie aanteekenen. Ten doode gedoemd. A«n het reisboek van den heer Tillema, voorkomende in de „Loc.", is het volgende ontleend: De hoofdplaats Endeh, lief gelegen aan een groote baai, zal volgens dr. Kemmerling vroeg of Iaat moeten verdwijnen. Vlak in haar nabijheid ligt de nog werkende vulkaan de Goenoeng Api. De zee knaagt aan haar fundamenten. Telkens en telkens ziet men gedeelten van den berg naar beneden stor- teniHet water dringt al dichter en dichter door tot het onderaardsche vuur. Is de wand die het vuur nu nog van het water scheidt, doorbroken, dan dringt het bij groote hoe veelheden naar binnen, wordt omgezet in stoom en met geweldige kracht zal de Goe noeng Api de lucht worden ingeslingerd om Endeh te bedekken. Een aanslag? Dinsdagavond in hét duister fietsten twee mannen te zamen in den Grooten IJpolder; de een was een 27-jarige inwo ner uit 's-Gravenhage; wie de ander was, is tot nu toe onbekend. Op een onverwacht oogenblik haalde de onbekende een revolver te voorschijn en loste twee schoten op den Haagschen fietsrijder, die echter niet ernstig getrof fen werd. De schutter nam daarop ijlings de vlucht; zijn slachtoffer moest een heup- wond aan het politiebureau aan den Adm. de Ruyterweg llaten verbinden. De politie zoekt, zooals het haar be taamt naar den onbekende, die in duister schoot; tot heden echter tevergeefs. Scheepsramp. Tot dusver waren er gelukkig niet vele scheepsrampen gemeld van de Fransche kust, die door de jongste zuid-wester stormen hevig geteisterd is. Thans echter wordt uit Havre gemeld, dat de maat schappij aldaar, die het stoomschip „Cas- tor" in eigendom bezit, vreest, dat deze bodem met man en muis is vergaan. De Castor was op 29 December uit Boulogne naar Caen vertrokken. Sindsdien heeft men niets meer van het schip vernomen. De bemanning bestond uit acht koppen. Engelsche kolenboot vermist Uit North Shields wordt aan de Telegr. gemeld: Dé Engelsohe steenkoolboot „John Harrison", die 26 Deo. van North Slfields naar Amsterdam vertrok met 2800 ton steenkool, liet tot dusver niets van zich hooren. Men vreest, dat de boot met man en muis op de Noordzee is vergaan. De boot werd pas verleden jaar gebouwd, meet 1560 ton I en behoort toe aan de Harrisson Scheep- 1 vaart Mij. dat ook dilt déél van het- vrijsprekend De Slierisctae Haannann. \xmnes van de Rechtbank te 'e-Hertogen- H*t verdere onderroek In de iaak^ven Krt he4 von- nis, waarbij bekte agdie weird vrij gespro- den massamoordenaar van Münsterberg, heeft nieuwe belangrijke resultaten opge leverd. Volgens een officleele mededee- ling staat het thans vast, dat 12 personen door Denke om het leven zijn gebracht. Bovendien wordt het vermoeden steeds sterker, dat de moordenaar handel heeft gedreven Inr menschenvleesch. Verschil lende keeren heeft 'hij zoogenaamd „gei- tenvleesch" ten verkoop aangeboden en een geval, waarmee de politie zich thans in 't bijzonder bezig houdt, betreft een vleeschlevering door Denke ter gelegen heid van een bruiloft, waarbij allr gasten van het verdachte vleesch -gegeten heb ben. Voorts heeft eon arbeider, verklaard, dat hjj een bezoek aan Denke bad gebracht, en dat deze hem toen een vleeschigerecht had voorgezet met de bemerking, dat het varkensvleesch was. Het vleesch had ech ter zoo'n zoetachtigen smaak, dat het den arbeider onmiddellijk tegen stond. Een' paar persaniein op 6e publieke tri bune lieten een hoeratje hooren. Tot rne- vrmiw Besmet scheen t n iet zoo dadelijk te zijn doorgedrongen, diat zij vriJ^«P™" ken was. Toen t haar nogeens uM™*, kelijk door president mr. 1J. Bijlevel was verzekerd, prevelldie rij <*sn onver staanbaar woord van dank, waarop zy werd' weggeleid. Een eenlgszlns zonderlinge wijze van betoogen van een beklaagde! Voor de strafkamer te Möabit (Berlijn) heeft zich dlezer dagen een scène afge speeld), wélke waarschijnlijk eenig is m de aanraaleai' "vfan <1© nechtgpraak. Een drietal valsche munters stond te recht. Veel publiek was aanwezig. Ter wijl de president den beklaagden ver- Een vrouwelijke getuige wist nog mede -m* - te deelen, dat zij jaren geleden werkzaam: schillende vragen R.- eon was geweest in den moestuin van Denke. tig antwoordden, spn gp - - - - hunner op, rukte zich bliiksemsneL atte kleeren van het lijf, -sprong over de leu ning van de beklaagdenbank en voerde vlak voor dé recbteril in Adamsoostuum een woesten Indianendang uit, terwijl hij de heeren inktpotten en wetboeken om de ooren wierp, een en ander begeleid door het gekrijsch en geschreeuw van de velé aanwezige vrouwen. Met de grootste moeite slaagden de aanwezige veldwachters er eindelijk in zich van den map meester te maken en hem: uit de Zaal te brengén. Daar de man ook in zijn cel weigerde zich weer aan te kleedten, werd de verdere behandeling van- de zaak uitgesteld. Eens had zij tusschen de rhabarber-plan- ten een menschelijiken duim met den nagel er aan gevonden. Ook werd nog verteld, dat Denke als mest voor zijn groente bloedwater zijner slachtoffers gebruikte. Deze mededeeling verwekte groote 'beroering onder de in- wroners van Münsterberg, van wie velen aan neurasthenische maagpijn zijn gaan lijden. Bij het onderzoek in de woning van Denke zijn de legitimatiepapieren van nog zeven andere slachtoffers gevonden. De verklaringen, afgelqgd door den eigenaar van de „Herberge zur Heimat", waar Denke zeer dikwijls kwam, hebben de autoriteiten er van overtuigd, dat Denke dikwijls Wanderburschen mee naar zijn huis heeft genomen, onder voor wendsel, dat hij werk voor hen had. Van deze personen is geen enkele ooit in de herberg teruggekeerd. De Siiezlsche menschenslaehter. Uit het voortgezet onderzoek in de zaak-Denke is gebleken, dat hij zijn mis daden reeds twikitig jaar geleden is be gonnen. In den tuin van zijn woning zijn papieren gevonden van een zijner slacht offers, diat reeds twintig jaar geleden spoorloos is verdwenen-. Verder heeft men vastgesteld, dat Denke begin No vember 1924 den uit Glatz afkomstigen bakkersknecht Gloger ook tot zijn slacht offers heeft gemaakt. Het onderzoek van de hersenen van Denke heeft niet uitgewezen, dat de ver onderstelling gerechtvaardigd is, dat men hier met een waanzinnige te doen heeft. De moordaanslag te Valkenswaard. Mevrouw Desmet vrijgesproken. Het Gerechtshof té Amsterdam heeft Dinsdag arrest gewezen in de strafzaak tegen mevrouw C. P. Desmet^De Wert uit Eindhoven. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch had hear, met last tot invrijheidstelling, vrij gesproken: la van poging tolt vergiftiging; van haar echtgenoot M. Desmet, gepleegd in Augustus 1922; 2o. van medeplichtigheid aan poging tot moord, hierin bestaande, dat zij op 3 Januari 1923 aan dén hoofddader J. Kers semakers, wetende dat die den heer De- srnet van het leven witoe berooven, een mett scherp geladen revolver deed over handigen. In hooger beroep vernietigde het Ge rechtshof te 's Hertogenbosch dit vrij sprekend vonnis. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde het dé beklaagde tot vier jaren gevangenisstraf wegens medeplich tigheid aan -poging tot moord. Tevens beYal' het Hof d'e gevangenneming van de beklaagde. De Hooge Raad vernietigde dit arrest. Het Gerechtshof te Arnhem waarheen de Hooge Raad de zaak verwezen had, verklaarde dé beklaagde eveneens schul dig aan medeplichtigheid aan poging tot moord' en legde haar drie jaren gevange nisstraf op, evenwel met aftrek van de geheale voorloopige hechtenis. Tevens beval het Hof te Arnhem de gevangen houding van de beklaagde. Ambtshalve vernietigde de Hooge Raad ook dit arrest, waarop die zaak ver wezen werd naar hét Gerechtshof te Am sterdam. Dit Hof heeft op 28 October en 23 De cember j.L de zaak behandeld. Het O. M. vorderde toen vernietiging van het vrij sprekend vonnis en, opnieuw rechtdoen de, veroordieeling tot drie jaren gevange nisstraf onder aftrek van één jaar pre ventieve hechtenis, eveneens wegens medeplichtigheid aan poging tot moord Het Hof te Amsterdam overwoog, diat krachtens het arrest van dén Hoogen Raad aan 'sHofs oordeel Slechts onder worpen is dat deel dier aanklacht, waarbjj beklaagde door het Hof te Arnhem ver oordeeld werd wegens medeplichtigheid a»n poging tot moord, hierin bestaande, dat zij op 3 Januari 1923 aan Kerssema- kers een met scherp geladen pistool heeft doen overhandigen. Dit deel der oorspronkelijke telasteleg- ging nu achtte het Hof door het gehou den onderzoek niet wettig en overtuigend bewezen. Het Hof toch beeft ook na het Verhoor der dienstbode Maria van Dintes niet door wettige bewijsmiddelen de overtui ging bekomen, dat wat dé beklaagde ook vroeger moge hébben gewild en bedoeld, zij-op 8 Januari 1923, toen zij hert geladen pistool door genoemdie dlenstbodle aan Kerssemakers beeft doen overhandigen zijnde het in deze beslissende oogen blik geweten heeft, da't Kerssemakers toen voornemens was, haar echtgenoot daarmede van het leven te berooven, zoo Een boek over den slag btj Jutland. Dinsdag verscheen het boek van ad miraal Sir Reginald Bacon over den slag bij Jutland, waarin Lord- Jellicoe krachtig wordt verdedigd, terwijl de houding van Lord Beatty scherp wordt afgekeurd. Admiraal Bacon zegt o.a. van Jellicoe, dat hij deskundig en voorzichtig was en dén moreelten moed bezat in bet belang van 1'andl een slag te ontwijken ondér om standigheden, die tot het verlies van groote eenheden zouden hebben geleld. Van Beatty wordt gezegd, dat bij welis waar dapper was maar geen ervaring had en dé capaciteit miste om uit de om standigheden wjoveeit mogelijk tactisch voordeel te trekken. Beatty, aldus ver klaart adlmdraal Bacon, heeft door zijn houding bij bet begin van den slag bij gedragen tot bet verlies van eenige slag kruisers, die men had kunnen behouden en in den loop Van het gevecht heeft hij de groote vloot tot tweemaal toe verhin derd in actie te komen. (HbL) Het rotorschlp van Flettner. De laatste dagen is het rotorschip van Flettner bdj slecht weer op zijn zeewaar dig beproefd. Heit sdtip hield zich op de tochten', die van Kiel uit ondernomen wérden, uitstekend Het doorstond alle buien en1 dien zwaren golfslag en behaalde een snelheid van 9 knoop en. Het schip wordt Donderdag in dienst gesteld en zal zijn eerste reis maken van Flensburg nïiar Lubeck en van daar naar Zweden. Uitvoer van Apen. Indië heeft een nieuw uitvoerartikel ontdekt, zegt de correspondent van de Times te Bombay. Honderden apen wor den geëxporteerd ten behoeve van de behandeling met apaklieren in Duitsch- 1'and' en Engeland. De niéuwe handél is onlangs begonnen cn neemt snel toe. Kortgeleden zijn met een Duitsch stoom schip 500 apen verscheept, en er wachten nu weer honderd op verscheping. De apen komen voornamelijk uit het dis trict Lucknow. Ben Indisch blad oefent kritiek erop, dat de dieren verzonden worden in be krompen houten kratten. WIERINGEN. Loop van de bevolking gedurende het jaar 1924. Bevolking op 1 Jan. *24: Geboren Gevestigd Overleden M. 1634 22 67 V. Totaal 1508 8142 15 87 64 121 Vertrokken 1713 1587 3300 10 10 20 1703 1577 3280 38 42 80 Bevolking op 1 Jon. '25: 1666 1536 3200 Burgerlijke Stand van Wlerlngen over de maand December 1924. GEBOREN: Jan, z.v. KL van Hoorn en T. Nieuwenburg. Evert, z. v. B. Nannings en G. EngeL Dirk, v. N. Rotgans en P. Tysen. Nan, z.v. E. Rotgans en A. Tijsen. Jaoob, z. v. Jb. Wagemqker en D. Rotgans. OVERLEDEN: Petronella Geertruida Dondorff, oud 47 jaren, ongehuwd. Gerrit Keijzer, oud 85 jaren, echtgenoot van M. Post. Dirk Mulder, oud 63 jaren, echtge noot van Maart je Mostert. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht m den morgen van 8 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt, Hoogste stand 776.2 te München. Laagste stand 748.7 te Roest. Verwachting: Matige tot krachtige zuidelijke tot zuid westelijke wind, nevelig tot betrokken tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, later Iets zachter.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2