Groot Winterfeest op Zaterdag 10 Jan. 1925 ALLERZIELEN WITTE BIOSCOOP Kinderzegen? f k Enveloppen TIVOLI BIOSCOOP DeNibelungen Werkjassen tn -Broeken, Magazijn OE STER In CASINO op a.s. ZONDAG E E Slachtoffers der Samenleving. 3 3 2 maal geldig 1G Januari: PRIJSVERLAGING Begraven Geld door WILLEM v. d. VEER's Gezelschap. Aanbesteding. o Zij kon geen kinderen uitstaan. ft Boekdrukkerij C. DE BOER JR. BAL met verrassingen. N COR RIJF zorgt voor een speciale muzikale illustratie, p Bestelt Uw drukwerk bij C. DE BOER J Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, dus slechts 4 dagen, LEERPLICHTWET. LEERPLICHTWET. Blauwe zware keper, echt van kleur. S. Da Aa P« AffcfeellngHelder. in „CASINO", Medewerking van: „Helders Fanfarekorps", Zangvereeniging „Kunst aan het Volk", Jeugdorganisatie en het Arbeiders-Strijkorkest. Zaal 7 uur. Aanvang 8 uur. Entrée voor alle plaatsen f 0.50, alles inbegrepen. VAN AF HEDEN Plaatsbespreking in het Sigarenmagazijn van den Heer KOKELAAR. Dringend aanbevolen. PRIJZEN: f 1.25, ff 0.75, ff 0.50 plus rechten. Donderdag 22 Januari a.s., Het bouwen van het Café „DENNENHEUVEL" en het inrichten van het daarbij behoorende Sportpark te Huisduinen, in twee per- ceelen en in massa. AANBESTEDING. 0 0) .2 Paramount Hoofdnummers: 0 3 CL DJ (0 X 0 (0 L 0) 0 L a V 0) ■o c 0 N V 1 1 DJ 0) o 0 BETTY COMPSON en BERT LYTELL. Dinsdag, Woensdag en Donderdag krijgt U toe een programma, zooals U dat van Ons gewend is te genieten. in alle soorten, tot concurreerende prijzen. Tel. 50 en 412. Grove Cokes f 0.80 per H.L. Parelcokes f 0.80 Geklopte Cokes ff 0.90 Briketten de beste .f 2.80 per 100 K.G. Briketten (Carisborg) f 2.00 Anthraciet afm. 20/30 III f 3.00 H.L. 30 50 II f 3.20 het monumentale kunstwerk: i VRUSTELLINQ. De Burgemeester der gemeente HELDER Gezien de leerplichtwet; HUISONDERWIJS. De Burgemeester der gemeen HELDER; FEUILLETON. door GEORGE A. BIRMINGHAM. Gelukkig werden wij gestoord. Terwijl kanunnik Sylvestre nog bazelde over den koning, die een held was geweest en de schoone koningin wier biografie op de steenen van het Hunnebed gegrift stond, klonk er een luid getoeter van een autohoorn vlak buiten bet gebouw waar in wy stonden. „Verdoemd!" zeide Hardy. „Neean mij niet kwalyk dat ik vloek, maar verdoemd. Wie bad gedacht dat die helsehe republi keinen izoo gauw achter mij aan zouden komen? Ik wist natuurlyk dat zij zouden komen. Maar ik dacht dat zij my ten minste een nacht met rust zouden gelaten hebben. Nu zal ik moeten verkassen." Het leek mij verbazingwekkend dat Hardy, een bevoegd officier met vijftig manschappen onder zyn bevel, den post, dien hy bezet hield, zonder eenigen strijd zou overgeven. Hy had my aldoor met wantrouwen aangekeken sedert hy de 'ge schiedenis vaan 't hunnebed had1 gehoord. Ik vond dat ik het aan hem verplicht was, hem iets hatelyks te zeggen, als mij dat mogeiyk was. „Ik vermoed", zeide ik, „dat het niet bij u op' zou komen een gevecht te beginnen alvorens u over te geven." Hardy zette zichzelf strak in de hou ding. Daarna begaf hem zyn waardigheid en keek hy my aan met een Loozen glimlach. „Bovendien", zeide hy, „zouden mijn jongens niet vechten. Dat is hetgeen het Iersche leger ondèrscheidt van elk ander op de wereld. Het heeft nooit gevochten en het zal nooit vechten. Natuurlijk zou den de republikeinsche kerels evenmin vechten. Maar zy snijden beter op dan wy." De auto-hoorn bleef daarbuiten nijdig toeteren. „Ik geloof dat ik maar naar hen toe moet gaan", zeide Hardy. „Als ik niet ga, zou de een of andere dwaas misschien met een revolver beginnen te paffen. U twee- en doet beter met hier te blijven. Het dient nergens toe om u te mengen in een on aangenaam krakeel." Maar ik heb nu eenmaal belangstelling voor krakeel. Ik volgde Hardy toen hy naar de deur toe ging. Kanunnik Sylves tre volgde my, terwyi hij met zachte goed aardigheid glimlachte. TIENDE HOOFDSTUK. Aan de deur bleef Hardy plotseling staan en keerde zich naar mij toe met een frons. „Die vervloekte vrouwen", zeide hij. „Zy rijn de vloek van het land." Ik had vage geruchten vernomen over het doen en laten van Ierland's geestdrif tige dames en daaruit opgemaakt, dat zjj zelfs de verwoedste mannen in vader landslievende geestkracht overtreffen. Kanunnik Sylvestre, herinnerde ik mij, had met eerbied gewaagd van de „Wel sprekende Josephine". Ik had nooit gelegenheid gehad om hem naar bijzonderheden aangaande haar loop baan te vragen; maar toen Hardy mij zei de dat ik in tegenwoordigheid van menige leden van het zusterschap was, was ik na tuurlyk verlangend, om een kijkje naar haar te nemen. Ik liep langs Hardy heen, terwijl hij ln de deuropening stond te grommen en zag een gehavende Ford-auto. Op den bok naast den chauffeur stonden een paar platte koffera In het achterste gedeelte van den auto zaten myn zuster Lucy en Geneviève. Ik zette myn mond open van verbazing. Geneviève kreeg my dadelijk in het oog en sprong uit de auto. „O, bent u daar," zeide zij, „en wij heb ben zoo'n jacht op u gemaakt. Ik vind het gemeen van u om stiekum zonder mij uit Londen weg te sluipen, terwl u wist dat ik er juist zoo fel op was met u mee te gaan." Lucy sprak eenigszins landerig, terwijl zij in de auto bleef zitten. „Geneviève heeft erop aangedrongen om te gaan, zoodoende ben ik natuurlyk met haar meegekomen." „Is het niet snoezig van haar?" zeide Geneviève. „En zij had er niets geen zin in." „Jack heeft keelpijn", zeide Lucy, „en ik had hem niet alleen mogen laten. Maar Geneviève wilde met -alle geweld gaan dus „Wy zjjn wepgeloopen," zeide Gene viève, „zonder mijnheer Stubblngto» er iets van te zeggen, en toen die misselijke trein niet verder dan Althlone ging, hebben wy een auto genomen, en zoo zijn wij nu hier." Hardy en kanunnik Sylvestre stonden in de deur van de eetzaal van de man schappen. Beiden, Hardy ln het bijzonder, wenschten biykbaar eenige opheldering aangaande de komst van de twee dames. Ik kon er geeai .geven. Heit beste wat ik kon doen was, dat ik hen in allen vorm aan de dames voorstelde en de dames op haar beurt aan hen, daarbij iedereen nauwkeurig by den naam noemende en Hardy zyn vollen titel van brigade-gene raal gevende. „En nu Johnny", zeide Lucy, „breng mij nu naar het hotel waar je logeert. Wij hebben een vreeseiyke reis gehad en ik snak naar een bad." Hardy deed beleefd een stap vooruit. ,Als u en juffruw Wilbred", zeide hij, „gebruik wilt maken van het kwartier van den kolonel in dit kamp, staat het tot uw beschikking. Ik geloof, dat daar een bad is en Maar dat wilde ik niet. Hardy had met gretig.' nieuwsgierigheid naar Geneviève gekeken, van het oogenblik af dat hij aan haar voorgesteld was. Ik wist niet wat er van zou komen, als zij tegen hem begon te praten. ,Aij kunnen daar niet heen gaan", zeide ik. „Ik. heb den Engelschen officier dui delijk hoorei zeggen dat de geyser die met h6t bad verbonden is, voortdurend ontploft. Ik wil mijn zuster niet in de lucht laten vliegen." Daarna trad kanunnik Sylvestre met zijn hoed in de hand naar voren en maakte een vriendelijke buiging. „Ik aarzelde om de dames in mijn huis te noodigen", zeide hij. „Ik leid een heel eenvoudig leven, ver van de weelde en de genoegens van de groote wereld. Maar mijn pastorie is vlak bij, en als u mij de groote' eer wilt aandoen om daar te ko men, kan ik u ten minste warm water aanbieden en daarna ik schaam mij bijna: maar mynheer Farnhem heeft van nacht by my gelogeerd. Hy zal u verzeke ren, dat myn eieren versch zyn, ofschoon ik weinig anders heb aan te bieden." „Indien er eenige moeliykheid mocht zyn met de intendance", zeide Hardy, „kan ik misschien helpen." Zes of zeven vrij magere schapen graasden de grassprietjes weg, die tus schen de hei op het drassig landje groei den. Aan den anderen kant, in een steen achtig veld, weidde een van kanunnik Sylvestre's koeien. Hardy wees ernaar. „Ik kan alttfd een schaap requireeren", zeide hij, „of een koe, als u aan rund- vleesch de voorkeur mocht geven." Lucy is een volleerde huismoeder en heeft jaren lang voortdurend ln de vrees voor George Stubblngton geleefd. Zij deinsde terug voor het denkbeeld om een schaap of een koe te slachten en onmid- delljk te eten, KAARTEN verkrijgbaar bij de Dames KNOBEL, Balistr 30; v. PR00TJEN, De Ruyterstr. 30; CLERC, v. Hogendorpstr. 10; Marine-Bondsgebouw; NIEUWBUURT's Sigarenwinkel, Keizerstr. en bjj de Heeren J. v. d POL, Vlamingstr. 27TUK, Laan 33SCHOUTTVLIEGER, 2de Govers- dwarsstr. 8; v. d. LINDEN, Gravenstr. 36 en zoover de voorraad strekt aan de Zaal. Voorziet U bijtijds van Kaarten. v.m. ten 11 uur, zal door onder- geteekende, ten verzoeke van den Heer P. PLUIJLAAR, in het Hotel „DE TOELAST", aan de Spoorstraat, alhier, worden aanbesteed Perceel I omvat het café met antogarage,fietsenstalling, ten nisbaan, terreinafscheiding, grondwerk en bestratingen. Perceel II omvat het maken en opstellen van een uitzicht toren met glybaan, schommels, wipplanken, slingerpaal enz. Aanwijzing 19 Januari a.s., v.m- 10 uur, ten kantore van onder - geteekende en daarna op het terrein. Bestek met 4 teekeningen van af heden dagelyks van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m., verkrygbaarten kantore van den Architect, tegen f 3.per stel. S. KRIJNEN, Archit. Op Vrijdag 16 Januari a.s., 's middags 2 uur. in het Noord-Hollandsch Koffiehuis, te Schagen, zal door de Fa. W. SEIGNETTE, te Beverwijk, worden aanbesteed Het bouwen van twee Bloem- bollenschuren met bijbehoo- rende werken, nabij het West- Einde te Anna-Paulowna. Bestek met 2 teekeningen ad f 5.- per stel by ondergeteekende. Aanwyzing zal plaats hebben op DINSDAG 13 JANUARI a.s, des morgens 10 uur, op het terrein aan de Molenvaart, daarna aan den Grasweg. De Architect: G. DE BEURS Gzn. J Het Is ons een bijzonder genoegen, U mede te deelen, dat wij vanaf a.s. Vrijdag weer een programma verfoonen vol afwisseling en spanning. I 10 Een amusant blijspel in 5 acten, met CHARLES RAY. Kan U zich een beter artist voorstellen In een blijspel dan den èminenten CHARLES RAY? II (0 0 (0 In de hoofdrollen: Een stuk leven, waaruit U duidelijk kunt zien, dat, wanneer ten rechte of ten onrechte eenmaal de kroon van iemands hoofd af is, de wreede maatschappelijke samenleving er direct nog niet aan toe is deze er weer op te plaatsen. Het meesterlijke spel van de beide hoofdfiguren en de boeiende geschiedenis, doen ons meeleven en nadenken, zelfs nog onder het verlaten van ons Theater. O bij de handelaren: Thuisbezorgd 10 cent per H.L. hooger. II II II KNIP DIT UIT S.V.P. n n 10 acten. Werd 3 weken achtereen in het Tuschinsky Theater vertoond. Ondanks den enormen huurprijs van deze film, zijn de kaarten en krijgt U Dinsdag, Woensdag en Donderdag toe een schitterend programma. Zou het Helder8che publiek deze pracht-film op de Juiste waarde weten te schatten T Van af 5 JANUARI 1925 is de 12 3456789 enz. Advertentlën: Regelmaat H-+++++++A +++++-M Brengt ter keDnie van in deze gemeente woonachtige vaders, moeders, voogden en personen, by wie onder de Leerplichtwet vallende kinderen inwonen, die zich wenschen te beroepen op eenige vrijstelling van de nale ving der in artikel 1 dier wet opgelegde verplichting; a. dat zy zich niet kunnen beroepen op eenige vrijstelling van de bedoelde verplichting, zoolang zjj niet aan hem hebben kennis gegeven, voor welk kind en op welken grond zy op vrystelling aanspraak meenen te mogen maken b. dat deze kennisgeving, zoolang de aanspraak op vry stelling blijft voortduren en de kinderennogindenleerplichtigen leeftyd vallen, ieder jaar vóór 1 Februari opnieuw moet worden ingediend; c. dat zy, die overwegend bezwaar hebben tegen het on derwys op alle, binnen den afstand vaD vier kilometers van de woning gelegen, lagere scholen, waar voor hunne kin deren plaats te verkrygen is, zich op de vrystelling genoemd onder sub. 4 van art. 7 der Leerplichtwet, alleen kunnen beroepen indien zy aan de hiervoren bedoelde kennisge ving de schriftelyke verklaring hebben toegevoegd, dat zy tegen hst onderwijs op de binnen deD afstand van vier kilometers van de woning gelegen scholen, waarop voor de kinderen plaats te verkrygen is, zoo overwegend bezwaar hebben, dat zy de kinderen voorloopig liever van het door de Wet gevorderde onderwys verstoken laten, dan hen aan een dier scholen toe te vertrouwen d. dat de sub. c genoemde verklaring, om geldig te zyn, ook de handteekeniDg moet dra gen van den Inspecteur van het Lager onderwys in de Inspec tie Helder te Alkmaar; e. dat formulieren voor de kennisgeving van vermeende vrystelling kosteloos ter Ge meente-Secretarie op de gewone uren verkrygbaar zijn, alwaar tevens nadere inlichtingen wor den gegeven. Volgens de thans geldende bepalingen der Leerplichtwet eindigt de leerverplichting, zoo dra het kind zes Jaren leerling eener lagere school is geweest en het alle klassen doorloopen heeft, of voor zoover het onder wys gegeven wordt in de klas sen die samen een langeren leertyd dan zes jaren innemen, zooveel klassen, als samen een leertyd van zes jaren omvatten, met dien verstande, dat de ver plichting nimmer eindigt, voor dat het kind den twaalfjarigen leeftyd bereikt en de klasse, waarin het by het bereiken van dien leeftyd geplaatst was, door loopen heeft. De verplichting eindigt in ieder geval, indien het kind de klasse heeft doorloopen, waar- het by het bereiken van den 13-jarigen leeftyd was geplaatst. Een kind, dat by zyn toela ting op de school, terstond in een hoogere klasse wordt ge plaatst, wordt geacht den leer tyd, dien de lagere klasse of klassen innemen, doorloopen te hebben. Helder, 6 Januari 1925. De Burgemeester voornoemd, W. HOUWING. Gelet op het bepaalde by art der Leerplichtwet; Brengt het navolgende t kennis van vaders, moeder voogden en personen, bij w onder de leerplichtwet vallen< kinderen inwonen. De verplichting om, voor zo< ver aan huisonderwijs de voo keur gegeven wordt, te zorge: dat aan het kind zoodani onderwys wordt gegeven, vanj aan uiterlyk. zoodra het kin den leeftyd van zeven jare heeft bereikt. Ten aanzien van een kim waaraan vóór of sinds het bi reiken .van het zesde leveDsjaa hnisonderwys in den zin de Leerplichtwet wordt verstrek eindigt deze verplichting by he bereiken van den leeftijd va: twaalf jaren, indien het kind ah dan zes achtereenvolgende jare: onderwys heeft genoten. Ten aanzien van een kinc dat op een nader tydstip da: in het vorig lid bedoeld, aan vangt, hnisonderwys te genie ten, eindigt de verplichting b het bereiken van den leelty van dertien jaar. Mep wordt geacht niet aa de verplichting tot het verstrek ken van hnisonderwys te vo doen, zoolang niet aan den Bui gemeester der woonplaats b een onderteekende verklarin opgave is gedaan van 1. de vakken, waarin d kinderen huisonderwijs genie ten, de uren, gedurende welk dat onderwys wordt gegeven alsmede de vacantietyden 2. a de namen der kinderen met byvoeging van de voor namen, dagteekening van ge boorte en plaats van werkeiy verbiyf, alsmede van de plaati waar het onderwys wordt ge geven b. de namen en voornamei van hen, door wie hetonderwy wordt gegeven. Is op laatstge genoemden artikel 180 der Lage Onderwyswet 192Ó van toepas sing, zoo wordt zulks med< vermeld. Deze verklaring, die door hen die het onderwys geven, medi onilerteekend moet worden wordt ieder jaar vóór 1 Februar opnieuw ingediend. Van verandering ln de per sonen, door wie het onderwy wordt gegeven, wordt binnen 28 dagen aan den Bnrgemeestei mededeeling gedaan. Formulieren zyn kosteloof ter Gemeente-Secretarie op de gewone uren verkrygbaar, al waar tevens nadere inlichtinger worden gegeven. Helder, 6 Januari 1925. De Burgemeester voornoemd, W. HOUWING. 28) „Het is noodzakeiyk voor het welzijn van Ierland", zeide hij, „dat de eenheid van het leger bewaard blijft en dat een moorddadige stryd tusschen broeders f J aak 1b Lucy's jongste jongen. Haar ge negenheid voor Geneviève moest zeer sterk zyn en haar gevoel voor fatsoen overweldigend, als zy Jack verlaten had, terwyi hij keelpijn had. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 4