VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 10 JANUARI 1925. PREDIKBEURTEN. Meerde© ontvangsten 49.000 Wjj hebben bij cfcze opsomming alleen de posten van eenige teteekenis genoemd.Wor- den de posten bereden 1000, zoowel aan de ontvangst- als an de uitgaafzijde er bij genomen, dan wowt het bedrag der meer dere ontvangsten teamen rond' 50.000, met welk bedrag dan, zroals gezegd, de Inkom stenbelasting kan \orden verlaagd'. Zooals U uit de legrootingen met memo riën van toelichting kunt zien, zijn wij niet overgegaan tot het perder verminderen van het inkomen van he gemeentepersoneel. Op dit punt bestat echter in ons College geen eenstemmighel De meerderheid' is van gevoelen, dat, waarde Raad1 het vorig jaar reeds de 48-urige wekweek voor de gemeen te-werklieden invoede, waardoor op de uit gaven, met name ok op het overwerk, be langrijk bespaard \erd en verder besloot, dat de in de begrootng voorkomende vacan tietoeslag niet zou worden uitgekeerd, de materieele positie un het personeel voor- loopig niet verder mocht worden aangetast, te meer niet, waar tians geen vermindering doch integendeel stij,ing van het bedrag voor levensonderhoud wodt waargenomen. E en lid is de meening toegedaan, dat niet 31/,, maar wel 3 voor het weduwenpen- sioen kan worden geheven en verwijst daar voor naar de Pensioenwet 1922. En waar het alsdan verkregen bedrag volgens hem geen gewicht ln de schaal legt, zal hij tegen de voorgestelde pensioensbijdrage «temmen. Een ander lid gevoelt ook veel voor een salarisvermindering, maar dan daarnaast, zoo mogelijk, een gasprjjsverlaging. Voorts wordt door dit lid gevraagd of de zinsnede op pag. 4 van het Voorwoord, na melijk: „naast het treffen van een salaris regeling voor het nieuw aan te stellen per soneel, enz." het idee van den Voorzitter van den Raad is, dan wel van het College van B. en W. Vele leden zijn het met den Voorzitter van den Raad niet eens, inzake diens voorstel tot een pensioensbijdrage van 81/, Zij jui chen het toe, dat de grootste meerderheid van het College van B. en W. het niet wen- sehelijk acht tot salarisvermindering over te gaan. Een lid wil het voorstel der pensioensbij drage niet eerder in bespreking zien, voor en aleer het in de.Commissiën voor Ambte naren- en Werklieden-aangelegenheden is behandeld. In zake de loonen voor het losse personeel spreekt een lid den wensch uit, dat aan deze werklieden het minimumloon zal worden ver zekerd volgens de regeling voor het vaste personeel in gemeentedienst, plus het bedrag, wat de gemeente betaalt voor pensioen, enz. vorm van 8l/a pensioensbijdrage (wedu wen- en weezenpensioen) van het personeel wordt gevraagd, meenen B. en W. te moe ten volstaan met eene verwijzing naar het geen dienaangaande in het „Voorwoord" ia gezegd. Hieraan zij echter toegevoegd, dat ter zake eigenlijk niet van een voorstel van den Bur gemeester gesproken kan worden, doch dat de Burgemeester heeft gemeend aan zijne zienswijze uiting te moeten geven. Wat de opmerking betreft, dat niet 31/1%, doch slechts 3 als bijdrage voor weduwen- en weezenpensioen kan worden geheven, deze is onjuist. Immers art 86, 4e lid der Pensioenwet 1922 zegt, dat de bijdrage voor eigen pensioen tot ten hoogste 3 en die voor weduwen- èn weezenpensioen tot ten hoogste 5V2 van den pensioensgrondslag, met inachtneming der voorgeschreven beper king, op de betrokken ambtenaren kunnen worden verhaald. Omtrent de vraag of het idee, om voor het nieuw aan te stellen personeel een salaris regeling te ontwerpen, die beter rekening houdt met den tegenwoordigen stand van zaken door de aanvangssalarissen van het nieuw aan te stellen gemeente-personeel in overeenstemming te brengen met den tegen woordigen loonstandaard in de burger-maat schappij, rij medegedeeld, dat dit idee niet is van den Burgemeester alleen, doch van het College van B. en W. In verband hiermede en ook met het feit, dat de loonen van het losse personeel in den laatsten tijd worden uitbetaald naar den maatstaf, die in het particulier bedrijf geldt, ontraden wjj om te voldoen aan den wensch om genoemd personeel te bezoldigen naar het minimumloon voor het vaste gemeente- personeel, vermeerderd met de bijdrage voor pensioen,'enz. Op verzoek van een lid is een staat over gelégd van het aantal inkomens van 1500, 2000, 3000, 4000 en 5000 en hooger over de laatste 6 jaren. Voor 1923/4 bedroe gen deze getallen: 1500 263 aanslagen, 2000 446, 3000 114, 4000 36, 5000 21, boven 5000 267. Een lid bespreekt den post „Onvoorziene Uitgaven", welke thans hoog genoeg wordt geacht door het College, terwijl het 't vorige jaar als argument gebruikte, dat deze post met het toen gestelde ongeveer even booge bedrag te laag was, waardoor de vacantietoe slag moest worden ontnomen aan het ge meente-personeel. Doorgaande vermeent dit lid, dat thans de vacantietoeslag wederom zou moeten worden toegekend. Hr. Ms. „Tromp". Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen telegram is Hr. Ms. pant serechip Tromp, onder bevel van kapitein ter zee Aronsrtein, op zijn oefeningsreis naar de Middellandsche Zee Woensdag van Baltoa vertrokken. Woningstichting. B.' en W. hebben aan den Raad het vol gend sohrijven gericht. Nu de Directeur-Generaal van de Volksgezondheid de kosten van erfpachts akten, door de Woningstichting tot dus verre onder de exploitatie-uitgaven ge boekt, niet als zoodanig wenscht te be schouwen, en deze kosten zijns inziens in aanmerking komen ter verhoojjing van de bouwkosten, zullen de besluiten van Uwen Raad, waarbij de voorsohotten werden verleend, dienen te worden herzien. Bij inliggend schrijven verzoekt de Woningstichting om gemelde reden haar aanvullingsvoorschotten te willen toeken- nen en wel voor: het bouwplan Potteman (82 woningen) 112.86, het bouwplan Van Galenstraat (58 wo ningen) 104.22, het bouwplan Belt A (50 woningen) 221.59. het bouwplan Belt B (40 woningen) 177.—. Wij kunnen ons daarmede zeer wel ver eenigen en stellen U misdien voor de ge vraagde voorschotten te verstrekken on der dezelfde voorwaarden, waaronder de bouwvoorsohotten vroeger zijn gegeven. Arbeid van jeugdige personen aan boord van zeeschepen. Het Stbl. (No. 555) bevat een Kon. be sluit van 19 Deoember jJ. tot vaststelling van een algemeenen maatregel van be stuur, als (bedoeld in de artikelen 71 en 92 der Arbeidswet 1919, voor zoover betreft arbeid van jeugdige personen aan boord van schepen, in gebruik voor de zeevaart met uitzondering van de zeevisscherij. Artikel 1 luidt: Een kind beneden 14 Jaar geen mag arbeid verrichten aan boord van een schip, in gebruik voor de zeevaart met uitzondering van de zeevis scherij, tenzij daarop uitsluitend leden van één gezin zijn. Artikel 8. Artikel 67 der Arbeidswet 1919 is van toepassing op arbeid, verricht aan boord van een schip, in gebruik voor de zeevaart met uitzondering van de zee visscherij, door aldaar wonende bloed- of aanverwanten van den schipper, die den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben be reikt, tenzij op dat schip uitsluitend leden van één gezin werkzaam zijn. Aan den Grooten Intern. Zangwed strijd voor Vrouwen-, Gemengde- en Man nenkoren, in de Gean. Concertzaal te Haarlem, uitgeschreven door het Ge mengd Koor .ï'oiyhymnia" (dir. Willem- Hespe), ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, zal o.m. worden deelgenomen door de Liedertafel „Helders Mannen koor" (directeur A. J. Leewens). Het koor zal uitkomen in de 2e Afd. Mannenkoren op Zondag 7 Juni a.s., des avonds 7.30 uur. IJsclub „Het Noorden". Bij Kon. Besluit van 24 Dec. j.L no. 23 zijn de statuten van bovengenoemde ijs- club goedgekeurd, waardoor zij rechts persoonlijkheid heeft verkregen. De Bur gemeester van Helder heeft zich bereid verklaard het beschermheersohap der ver- eeniging te aanvaarden. Zooals men weet, is de club aangesloten bij den IJsbond Holland's Noorderkwartier en den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond. Held. Tooneelver. „T. A. V. E. N. U." Op Donderdag 22 dezer, geeft bovenge noemde vereenigLng voor haar leden in Casino een opvoering van het tooneelspel in 8 bedrijven „Bergopwaarts" van D.< Scheffer. Heyermans-avond. Eenigen tijd geleden vermeldden wij de vorming van een plaatselijk oomité onder leiding van den heer A. G. A. Verstegen, dat zich ten doei. stelde het organiseeren van een specialen Heyermans-avond, be doeld om de nagedachtenis van dezen grooten Nederlander te eeren. De baten van dezen avond, zouden in hun geheel worden afgedragen aan het groote Heyer- maas-comité, dat na zijn dood gesticht is ten behoeve zijner weduwe en jonge kin deren. Sedertdien is van andere zijde reclame gemaakt voor de opvoering van „Aller zielen", welke morgenavond gegeven wordit door een tooneclgezelschap onder leiding van Willem van der Veer. En de heer van Doo heeft terecht gemeend in ■een ingezonden stukje in dit blad te moe ten uiteenzetten, dat deze opvoering geenszins de officieele huldigingsavond is, waarvan in die vroegere berichten sprake was. Heyermans heeft in onze stad zeer vele geestverwanten en goede vrienden, en zoo behoedt dian ook in het minst geen vrees te bestaan, dat de opvoering van „Allerzielen" op eenigerlei wijze de hul diging, zooals die door het daarvoor op gerichte oomité wordt bedoeld, in den weg zou «taan. Maar ter voorkoming van misverstand was het noodig dit even uit een te zetten. Het plaatselijk comité onder leiding van dien heer Verstegen heeft het plan Herman Heyermans op waardige wijze te herdenken. Het heeft zich in verbin ding gesteld met verschillende artisten; sommigen zooals bijvoorbeeld de hee- ren Royaards en Jan Musch hebben verbindingen elders (de heer Ritman heeft reeds uiteengezet, dat op het oogen- blik drie gezelschappen Heyermans' stuk ken opvoeren, waarvan dat van ^Willem van dér Veer te Heldier komt) Maar mevr. de Boervan Rijk, die aan Hel der zulke prettige herinneringen heeft, was aanstonds bereid hier te komen. Het is de bedoeling wij zeiden dat de vo rige maal reeds Heyermans te huldi gen met declamatie en fragmenten uit zijn werk. Het verloop van dezen avood nu is als, volgt: De stafmuziek, of althans een aantal musici van dit corps, zullen met een paar nummers den avond openen, daarna zal een korte openingsrede worden gehouden door den heer Verstegen, waarna hoogst waarschijnlijk de heer Wolthuis, leeraar Nederlandsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool alhier, Heyermans' beteekenis als letterkundig en dramatisch auteur zal uiteenzetten. Enkele artisten, waarschijnlijk de heer Coen Hissink en mevrouw de Vries—de Boer, zullen frag menten uit Heyermans' werken voordra gen, een Falklandje, een fragment uit „Dageraad", en na de pauze zal mevr. de Boervan Rijk met twee harer kunst broeders een één-acter van Falkland „Noc turne", opvoeren. Wij moenen ons te herinneren, dat dit Falklandje hier jaren geJeden ook eens opgevoerd is; het is een aangrijpend dramatisch schetsje, dat Heyermans' sterk dramatisch talent tot zijn recht doet komeni Het spreekt natuurlijk van zelf, dat van een „feestavond" in den gewonen zin van het woord geen sprake is; het is een .jheriimeringsavond", die een stemrqig ka. rakter zal hebben* en waarin wij zullen moeten toornen den grootsten dramaticshec schrijver, dien Nederland heeft opgele verd wij meenen met deze kwalifica tie geen afbreuk te doen aan de beteeke* nis van Vondel* die immers in de eerste plaats lyrisch dichter was, waardig te kunnen eeren. Het zal onze grootste eer zijn als wij, zijn tijdgenooten, reed» too- nen in Heyermans een onzer zeer-grooten te erkennen 1 Binnenkort zullen omtrent kaartver koop enz. nadere mededeelingen worden gedaan; thans kan reeds gezegd worden, dat de bedoeling is dezen herdenkings avond voor ieder mogelijk te maken, en dientengevolge de entrée zoo laag moge lijk is gesteld, ni. 1.— per plaats (in clusief plaatselijke belasting). Voor wie dit bedrag nog een bezwaar mocht zijn, zullen enkele plaatsen worden gereser- veeru van 50 cent. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat de burgemeester van Helder, de heer W. Houwing en Zijne Excellentie Vice- mij raai Fock zich bereid verklaarden zittin"' te nemen in het eere-oomité. Als datum voor dezen herdenkings avond is vastgesteld Donderdag 29 Jan. Uitspanning „Dennenheuvel". 'In de Held. £rt. stond dezer dagen de advertentie betreffende de aanbesteding van het café „Dennenheuvel" en het daarbij be- hoorende sportpark, te Huisduinen, welke zal plaats hebben Donderdag 22 dezer door den architect, den heer S. Krijnen, namens diens principaal, den heer P. Pluylaar. Uit de ons ter inzage verstrekte teekenin- gen zijn wij in staat een en ander omtrent deze stichting, die ongetwijfeld een groote attractie voor onze bacfp laats zal worden, mede te deelen. Het café met speeltuin, enz., komt aan den( Huisduinerweg in het Galgeveld. Het gebouw' zelf heeft een breedte van 19lU meter; een 3 meter breede veranda loopt langs de voor zijde en omsluit de koffiezaaï ter grootte van 10 X 1 L M. Links achter bevindt zich de eetzaal met uitgebouwden erker, ter grootte van 61/, X 4 M„ aan den anderen kant de iets kleiner woonkamer. Op de bovenverdieping bevinden zich de logeerkamers. Op het ter rein rondom bet gebouw komen vele aantrek kelijkheden. Het gebouw zelf ligt 20 M. van den weg, daarvóór vindt men een terras met tuinaanleg, een draaimolen en een zandbak voor kinderen. Aan den achterkant van hpt gebouw een slingermolen en een glijbaan, ter lengte van 241/, M., met een toren van 9 M. hoogte (tot boven aan den nok 11.90 M. hoog). Een tennisbaan van 85 M. lengte en 20 M. breedte komt links van het café, daarachter bevinden zich wipplanken, schommels, een slingerpaal, en nog verder op een vijver ter grootte van 30 X 22 M. Links van den in gang dus vóór men aan het café komt is een garage met fietsenstalling. Een monu mentaal hek sluit ter lengte van 1Ó4 M. het terrein van den openbaren weg af. Het plan is, zooals men ziet, grootsch op gezet, en het zal zonder eenigen twijfel de aantrekkelijkheid van onze badplaats verhoo- gen. Met belangstelling zien wij het verder verloop der zaak tegemoet. houding vacantietoeslag te verhoogen tot 27.847.26*) gebracht werd op 17.838. Aanvankelijk sloot de begrooting-1925 met eene opbrengst aan Inkomstenbelasting van 825.000, evenals voor 1924, niettegenstaan de op verschillende diensten en bedrijven werd bezuinigd. Wfl hebben daarna de begrooting herzien, omdat wij wilden komen tot belasting-veria' ging voor het jaar 1925. De uitgaven hebben wij daarna met het volgende verminderd: Geneesk. behandel. Politiepers. met 600 Straatverlichting met 8.600 Wachtgelden enz.Verpleegsters met 2.000 Steunverleening met 10.000 Pensioenbijdragen met 1.000 Samen 22.000 terwijl wij verhoogd hebben de volgende ont vangsten: Achterstall. inkomsten met 20.000 Fonds Ambachtsschool Meerder verpleeggelden 7.000 1.000 Samen 28.000 Totaal 50.200 Hieronder laten wij een overzicht volgen van de mindere en meerdere ontvangsten en uitgaven, zooals de ontwerp-begrooting er thans uitziet in vergelijking met de begroo ting voor het loopende jaar. De mindere inkomsten bedragen: Voor 1924 kon aan achterstallige inkomsten worden uitgetrokken ƒ147.000 terwijl voor 1925 de in te halen achterstand ls, rond 116.000 Alzoo mindere ontvangst 81.000 Uit den reservepost (O.W.-uitkee- ring) moet eene mindere inkomst geboekt worden van 2.400 Moet voor mindere opbr. school gelden geraamd worden, rond 4.800 Wordt voor opbengst uit tooneel- vertoon. minder geraamd, rond 6.000 Samep 43.700 Tegenover deze mindere ontvangst staa< eene meerdere ontvangst van het volgende: Uitk. 10e termijn Ink.bel. 1923/4, te ontvangen in April 1925, ad 90.000 en andere achterstallige inkomsten 10.000 Meerdere uitkeer, voor inwoners 2.000 Meerdere kanaalgelden van 8.000 Terugstorting door de Amb.schóol van een gedeelte v. fa. bouwfonds 7.000 Meerdere opcenten grondbelasting 2.000 Idem idem personeele belasting 7.000 Idem winst Electr. bedrijf 1.700 Idem idem Gasfabriek 7.000 Idem idem Waterleiding 11.000 GEMEENTEBEGROOTING 1925. Verschenen is het Algemeen Rapport be treffende het onderzoek der Gemeentebe- grooting. In verband' hiermede laten wij hier onder eerst het bij de begrooting behoorende VOORWOORD. B. en W. schrijven aan den Raad: Onlangs deden wij U toekomen de door ons opgemaakte begrooting der gemeente voor het jaar 1925 met begrootingen van de gemeente-bedrijven en -diensten, terwijl de memoriën van toelichting op een en ander apart bij deze begrootingen zijn gevoegd. Zooals U zult bemerken, is de opbrengst der Inkomstenbelasting van 825.000 (be- grooting-1924) tot ƒ775.000 (begrooting-*25), alzoo eene vermindering van 50.000, terwijl de post „Onvoorziene Uitgaven" (voor 1924 oorspronkelijk 15-647.25t. z. t wegens in- Totaal meerdere ntvangst 140.700 Af: Totaal mindere ontvangst 43.700 Blijft meerdere ontvangst 97.000 De meerdere uitgaaf bedraagt voor 1925 als volgt: Dekking nad. saldo dienst 1923 87.000 Kosten der verkiezingen (verschil ontvangst en uitgaaf) 8.500 Tuberculose-bestrijding 1.100 Onderhoud van kanalen 8.000 Meerdere vergoed, aan bijz. school besturen (bovental onderw.) 1.500 Meerdere uitk. aan Vakscholen 5.000 Meerdere rente uit te keeren aan de bedrijven 15.900 Samen 117.000 De mindere uitgaaf bedraagt als volgt: Jaarwedden Secretarie-personeel Drukw. Secr. (notulen en verslag) Salarissen Politie Pensioenbijdrage idem Kosten van den Keuringsdienst te Alkmaar Huurcommissie 1400 2 Annulteitsbetaling aan Woning- bouwvereenigingm Leermiddelen voor <fe O. L. Scholen Verlichting, enz. Vergoed, aan schodbesturen (art. 101 L. O. wet-1923) Subsidie aan Handelsschool Kosten geneeskundge dienst Kosten Ziekenverpfeging Pensioenbijdragen jeneesk. dienst Werkverschaffing Subsidie Werkloozaikassen Invordering belastiigen Pensioenen Hoofdduk 12 Verlies-saldo Reiniging 1.000 2.400 6.500 1.400 1.000 700 8.000 1.000 1.000 Bovendien zal het, zoo meent zij, tot vol doening «trekken, dat toch de Inkomstenbe lasting met 60.000, d.i. ruim 6 wordt verlaagd, terwijl in 1924 eeOe verlaging van 26.000 heeft plaats gehad. Onze voorzitter deelt echter dit gevoelen niet. Hoewel het ook herfl tot voldoening strekt, dat de post inkomstenbelasting met 50.000 kan worden verlaagd, wordt deze voldoening bij hem getemperd door het feit, dat deze verlaging geheel "wordt, geëquiva- leerd door meerdere opbrengst van de op centen grond- en personeele-belasting 9000, meerdere winst uit de bedrijven ƒ20.000, baten, die door de burgerij meer der worden opgebracht, althans der. druk niet verminderen eene ven? 'oderirvan de posten werkverschaffing en steun aan werk- loozenkassen 13.000, uitgaven, waarvan het nog zeer de vraag is of de economische toestand deze vermindering zal toelaten, be- nevens eene toevallige bate uit het bouw fonds van de Ambachtsschool, waaromtrent het betwistbaar is, of deze onder de gewone inkomsten van deze begrooting mag worden gebracht. Niettegenstaande vérder bij het op maken dezer begrooting de uiterste zuinig heid; is betracht, de uitgaven voor de Re'ni- ging met 18.000, die vo^r de politie met 8.000 zijn besnoeid en de reorganisatie van den geneeskundigen dienst ons een voordeel van 13.000 hoeft opgeleverd, worden deze bezuingingen in hoofdzaak ge absorbeerd door de vermindering van bet batig saldo van 158.000 tot 129.000, en verder door het accres der overige uit gaven. De begrooting is dan ook slechts sluitend gemaakt kunnen worden door het batig saldo van 129.000. Hieruit blijkt ten duidelijkst», dat onze In komsten nog lang niet onze uitgaven dekken, d. w. z. dat wij nog verre zijn van een finan cieel evenwicht in onze begrooting. Voor op timisme, wat onzen financieren toestand be treft, ziet hij dan ook nog geen reden en staat hij nog op hetzelfde standpunt als ver leden jaar het geheele Ooilege, toen in het voorwoord werd gezegd, dat belastingverla ging in de naaste toekomst niet te verwaeh ten was. Waar in de toekomst vermindering van het batig saldo is te vervechten, en uitbrei ding van de uitgaven niet zal zijn te keeren, meent hij, dat voortgegaan moet worden met de saneering van onze gemeente-financiën, te meer waar wij nog steeds in de omstandigheid verkeeren, dat van onze inkomsten de op brengst over 4 maanden van het nieuwe jaar over elk dienstjaar gebruikt wordt. Hij acht het dan ook niet onbillijk thans nogmaals een gering offer van de leden van ons personeel te vragen, door van hen eene bijdrage van 31/, voor hun weduwenipensioen te heffen, naast het treffen van eene 'salarisregeling voor het nieuw aan te stellen personeel, die beter rekening houdt fnet zijne behoeften, door de aanvangssalarissen van het jeugdig en minder geschoold personeel meer in over eenstemming te brengen met den tegenwoor- digen loonstandaard in de burger maatschap pij. Hij meent deze pensioensbijdrage te moeten voorstellen, met omdat hij de tegen woordige salarissen te hoog vindt, maar om in de toekomst ons personeel voor ontgoo cheling te bewaren. Hij ziet er toch van ko men, dat onze financieele positie ons anders zal dwingen om in de toekomst dezelfde dras tische maatregelen toe te passen als tegen woordig door de Rijksregeering worden toe gepast. ALGEMEEN RAPPORT. ZONDAG 11 JANUARI Ned. Herv. Gemeente. Westerkerk: '«morgens 10.80 u., Da Snethlage, van Eeniigeniburg. Nieuwe kerk (Weetstr.): 's avonds 6.80 u., Da C. O. die Kloek Hulsduinen: 's morgens 10 u. Da v. Dijk, van Schagen. Geref. Kerk (Spooratr.): 's morgens 10 u. en 's avonds 6.80 u., Da B. v. d. Werfl. Chr. Geref. Kerk (Stoengr.): 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, D« B. v. d. Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstr.): 's morgens 10 u. en 's avonds 5-30, de heer Hooger- duin, van Utrecht Maandag 12 Januari: 7.80 u. idem. Doopsgezinde Kerk: Ds. J. Koster. 's morgens 10 uur Luthersche Kerk: 's avonds 6.30 Ds. G. J. Duijvendiak, van Purmerend. Evangelisatie (Palmstraat): Zondag v.m. 10 uur T. Doevendans, van Umuiden. "e Avonds: Geen dienst 2e Bijbellezing over De Brief Maandagavond 8 uur door Ds. J. A. Raabe, van Jaoobus. Lokaal Middenstraat 117: Zondagavond 8 uur, Slultfhg-samen- komst. Spreker O. Rlemers, over Jezus Christus met den geeseL Dinsdagavond 8 uur Leesbibliotheek. Algemeen rapporteur was de heer L. v. Loo. Uit het Algemeen Rapport vermelden wij: Algemeene beschouwingen. Enkele leden maken bezwaar legen het houden van alge meene beschouwingen en zouden het liefst dadelijk een aanvang willen maken met de zakelijke behandeling der begrooting. Voorwoord. Enkele leden betuigen hunne instemming met het voorstel van den Voor zitter van den Raad, om tot salarisverminde ring van het gemeente-personeel over te gaan. Het wordt, volgens hen, hoog tijd, dat met salarisverlaging begonnen zal worden, te meer ook, waar bij particulieren en het Rijk de salarissen reeds aanmerkelijk verlaagd zijn. Er bestaat niet de minste reden om de ervri werklieden en ambtenaren in gemeentedienst i no« te bevoorrechten boven het personeel in k noj 's Rijksdienst. Dezelfde leden vinden echter j?-oon I eene bijdrage van 31/» ais pensioenspre- nm mie te laag en vermeenen, dat dit opgevoerd 8.000 10.000 3.000 1.000 1.500 18.000 Samen; 69.000 Meedere uitgaven 117.000 Mi Diere uitgaven 69.000 Blijft mierdere uitgaaf 48.000 Zooals uit het voenstaande blijkt, bedroe gen de meerdere onvangsten 97.000 en de meerdere uitjaven 48.000 moet worden tot 81/, Antwoord van B. en W.: Aangaande het oordeel var» de drie Wet houders, dat niet moet worden overgegaan tot verdere vermindering van het inkomen van het gemeente-personeel, en dat van den Burgemeester, dat het niet onbillijk is te ach ten, dat nogmaals een gering offer, in den I disponibel. Antwoord van B. en W.: Inderdaad hebben wij in het „Voorwoord" op de begrooting 1924 gezegd, dat ons een bedrag van pi. m. 16.000 voor onvoorziene uitgaven te laag voorkwam en dat ons het meest voor de hand liggend middel om tot verhooging daarvan te geraken toescheen de inhouding van den vacantietoeslag van het gemeente-personeel. Wjj meenen thans, dat met het nu uitge trokken bedrag ad 17.838 kan worden vol staan, in de eerste plaats, omdat het dan toch bijna 2000 meer is dan het ten vorigen jare beschikbare bedrag en in de tweede plaats in verband met de samenstelling der ontwerp- begrooting 1926. In elk geval, zoo meenen wij, is de con clusie, dat nu de vacantietoeslag maar weer moet worden toegekend, onjuistl want Im mers zou door d'ie toekenning, welke pl. m. 12.000 zou vorderen, de post onvoorzien tot slechts ruim ƒ5000 worden gereduceerd, welk bedrag zeer zeker veel te laag zou zijn. Een lid vraagt of het voordeelig saldo, dat in de Begrooting staat, het 1/3 of 4 maanden van het volgend' belastingjaar is. Antwoord van B. en W.: Het onder No. 3 op de begrooting voorko mende bedrag ad 216.780 is niet het 1/3 of 4 maanden van het volgende be.astingjaar, dloch bestaat uit achterstallige inkomsten van vorige dienstjaren, zooals ook de omschrij ving van den post aangeeft en de memorie van toelichting het nader omschrijft. Na aftrek van ƒ87.121, als nadeei'.g slot rekening 1928, blijft er, gelijk ook de begroo ting zegt, een bedrag van 129.669 voor 1926

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 13