Trampraatje. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Eerste Blad. Abonnementsgelden. vóór 15 JANUARI WYBERT BUITENLAND Voor Uw succes Wr, «972. ZATERDAG 10 JANUAR* 1926. 63ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Aan onze lezers balten de stad doen wfj het verzoek de abonnementsgelden voor hef eerste kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per Iooper beschikt. WJJ verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). W i n t e r t y d. DE SCHULDEN. Over de oonferentie te Parijs schrijft de N. R. Ct.: Ohurchil en Clémente! zijn, naar aan de wereld verkondigd is, den eersten dag van de financieele conferentie al in ge sprek geraakt over de kwestie van de schulden. Als goede beheerders van de financiën van hun landen hebben zij zich natuurlijk arm gehouden. Engeland heeft zijn geld tc hard roodig, om belangrijke bedragen te kunnen kwijtschelden en Frankrijk om die te betalen. Zich arm houden is de leus voor alle ministers van financiën op de Parijsdhe conferentie eensdeels om zoo veel mogelijk uit de Duitsche schadevergoeding te krijgen, an derdeels om zoo min mogelijk aan schuld en rente af te doen. In Engeland is men zich zeer goed be wust, dat Frankrijk niet zoo'n sterke lucht macht had kunnen organiseeren, als het Engeland 'betaald had. In de toekomst zou Engeland, als er niets komt van het pro- toool van Genève, de handen graag wat vrijer krijgen om een dergelijke verster king van de landsverdediging mogelijk te maken, door een verlichting van zijn tegenwoordige lasten. Maar men weet dat Qémentel zulk een somber inzicht in de Fransche financiën heeft, dat hij 's landö onvermogen om meer dan een1 kleinigheid aan Amerika en Engeland af te doen en dan een heel lage rente te beialen, des noods wil laten aantoonen, door een twee de commissie van Dawes, wier aanbeve lingen nochtans niet zouden mogen ge wagen vèn de noodzakelijkheid tot instel len van een internationale financieele controle. De lage stand van den franc is anders op zichzelf al overtuigend bewijs genoeg, hoe moeilijk Frankrijk betalingen moeten vallen aan landen wier wisselkoer sen anaar heel weinig beneden pari staan. Er is intusschen nog een andere moge lijkheid voor Engeland om" zich door Frankrijk te verzekeren dan naast Ame rika stijf op zijn stuk te gaan staan, en hierop zinspelen zekere geruchten die de ronde doen over belangrijke concessies die Engeland van Frankrijk zou willen aanvaarden. Men raadt reeds dat het om betalingen „in natura" te doen is, wat tegenover het Britsche rijk natuurlijk af stand van gebied of invloedsferen zou be- teekenen. De diplomatieke medewerker van de Daily Herald noemt dit den waar- sahijnlijksten koers en vermeldt als ruil object de plaatsing van een stuk van Syrië tusschen den Badgad-spoorweg en de Euphraat, waar Syrië, Irak (Hesopo- tamië) en Klein-Azië samenkomen, aat thans onder Fransch bestuur staat, onder Britsch mandaat. Dit stuk is niet alleen strategisch belangrijk, (maar er moet ook olie in den grond zitten. Wat er waar van is, zal metterdaad moeten blijken, maar de eerste teekenen van een ouderwetsche di ploma tieken ruilhandel tusschen de twee leden vande Entente cordiale heeft imen reeds bij Austen Ohamberlain's reis (toen er te Parijs over Marokko en Egypte gesproken moet zijn) imeenen te ontwaren. duitschland! Bij de te water lating van dien nieuwen kruiser Emden wareu o.a. aanwezig de weduwe van den gestorven kapitein von Müller, de chef van de marine admiraal Zeuker, de burgemeester van Hamburg Petersen en senator* Schramm als verte genwoordiger van de Senaat van Ham burg. De kruiser is 6000 ton groot, 150.5 M. lang, 14.3 M. breed en 5.8 M. diep. De snelheid is 29 knoopen, de wapening be staat uit 8 kanonnen van 15 cM. De Duitsche nota aan de geallieerden. De Westminster Gazette meldt: Diplo matieke kringen die een terugkeer tot den verzoenenden geest van de Londensch oonferentie wenschen, opperen het denk beeld', den Volkenbond) scheidsrechterlijk te laten uitmaken, of Duitachland aan zijn ontwapeningsverplichtingen voldaan heeft, en zoo ja, Keulen en het Roer-ge bied in Mei te laten ontruimen, Het Bankschandaal Twee rijksdagleden zouden hun mandaat hebben neergelegd. Donderdag publiceerden verschillende laat verschijnende avondbladen opzienba rende berichten, volgens welke de tot het centrum behoorende afgevaardigden dr. Höfle, rijkspostminlster, en Hegermann, tot voor korten tijd commissaris van het Baimat-ooncern, hun mandaat ter besohik- Ingezonden Mededeellng. MIJNHARDT's Staal-Tabletten90 «- Maag-Tabletten75 Zenuw-Tabletten.... 75 Laxeer-Tabletten 60 Hoofdpijn-Tabletten 60 c' king hebben gesteld. De nachteditie van de „Tag" weet te melden, dat minister Höfle het Barmat-ooncern in de laatste maanden van het afgeloopen jaar uit de overschotten van de rijkspost niet minder dan 45 imillioen mark ter beschikking zou hebben gesteld. Hegermann zou bij de verleening van deze credieten als tus- schempersoon zijn opgetreden, terwijl mi nister Höfle ze zou hebben toegestaan, ofsohoon er geen behoorlijke dekking voor aanwezig was. Voorts meldt zoowel het „8 Uhr AJbend- Matt" als de nachteditie van de „Tag", dat Höfle en Hegermann beiden hun mandaat hebben neergelegd onder krachtige pres sie van de oentrumsfractie. Volgens de „Tag" zou Hegenöann met zijp bemiddeling bij de crediettransactie van het Barmat-ooncern zooveel hebben verdiend, dat hij in den allerlaatsfcen tijd twee fabrieken heeft kunnen koopea Het behoeft geen betoog, dat men der gelijke berichten slechts onder het aller grootste voorbehoud dient te lezen. Het zelfde geldt voor de berichten van de „Tag", dat het Banmatroonoem van de rijkspost niet minder dan 40 millloen mark orediet zou hebben gekregen. Naar het heet, zal de Officier van Ju stitie binnenkort een groote inspectiereis ondernemen, teneinde zloh uit eigen aan schouwing op de hoogte te stellen van den stand der concern-ondernemingen en na te gaan, of ze al dan nl«t als voldoende dekking kunnen worden beschouwd. De „Tag" deelt mee, dat bij het-verhoor van den Oberregierungsnrt Kautz reeds aan het licht ls gekurnvu, dat deze lang niet zoo schuldig is, als <men eerst aan nam. Reeds ls gebleken, dat hij met de credietactle van het Barmat-oonoern niets te doen heeft gehad. ENGELAND. De dominions en het protocol van Gemève. Volgens de Morning Poet, "had tot Woensdagavond nog geen enkel domi nion het houden van de voorgestelde rijksoonferentie over het protokol van Genève definitief goedgekeurd. Terwijl de kleine dominions hun beslissing laten afhangen van wat de andere dominions vinden, geven Canada en Australië nog FEUILLETON. door GBORGE A. BIRMENGHAM. 24) „Zou dat vleesch niet een beetje taal zijn", zelde zij. Geneviève kreeg, denk ik, het gevoel dat men haar negeerde. Zij liep naar Hardy toe. „O", zeide zij, „schiet u een schaap dood. Het is allerleukst. Bijna even leuk als het onbewoonde eiland waar wij het oog op hadden. Alleen ziet generaal Hardy er allerminst als een wilde uit." Noch kanunnik Sylvestre noch Hardy begrepen de toespeling op het onbewoon de eiland. Zij keken mij onderzoekend aan. Ik kon hen niet goed met een vol ledige opheldering tevreden stellen. Ik leidde het gesprek af door op de huls houding van kanunnik Sylvestre terug te komen en zeide dat zijn eieren stellig versch waren, zijn boter geel en zijn ho nig buitengewoon zoet. Hij herhaalde zijn uitnoodiging en begreep Hardy erin. Hij is een zeer gastvrij man en moest dege lijk verstand hebben van kippen. Het was a. een eind ver in October en toch scheen hij een onbegrensden voorraad eieren te hebben. Lucy slaagde erin om kanunnik Sylves tre in het Fordje te persen tusschen zich zelf en Geneviève in. Z]j reden naar de pastorie, een afstand van ongeveer twee mijlen, langs den weg. Hardy en ik volg den hen langs een toepad dwars door het draslandje. Ik kreeg den indruk, dat hij in gedach ten was. Hij was stellig stil op het eerste gedeelte van onze wandeling. Toen hij sprak, was het om mij te vragen hoe Ge neviève haar „van" spelde. Ik had er geen bezwaar tegen om hem dat mee te deelen, ofschoon ik benieuwd was, waarom hij dat wilde weten. Een paar minuten later vroeg hij mij iets anders wat mij ver baasde. „Weet u ook toevallig of haar vader te Athlone gewoond heeft." „Nee", zeide ik. „Ik weet dat niet. Ik heb hem in Bretagne ontmoet. Alles wat ik van juffrouw Wilbred's familie weet is dat zij een tante te Dublin heeft." „Toch niet de Welsprekende Josephl- ne?" zedde Hardy. „Ik weet niets van hare welsprekend heid", zeide ik. „Maar Juffrouw Wilbred spreekt van haar als Tante Josephine. Kent u haar?" „Of ik haar ken? Groote genade!" Ik wist niet, of dit beteekende dat hij haar kende en wenschte dat dit niet zoo was of dat hij haar niet kende en ver langend was, om aan haar voorgesteld te worden. „Ik wilde dat u mij iets van haar kon vertellen", zeide ik. „Kanunnik Sylvestre heeft haar naam tegen mij genoemd en ik was van .plan geweest hem naar baar te vragen, maar ik ben het vergeten." Hardy scheen te aarzelen. Lr trachtte den weg voor hem voor te bereiden. „U behoeft u er niet om te bekommeren wat u «egt", zeide ik. „Juffrouw Wilbred Ingezonden Mededeeling. 1 altijd de voorkeur aan telegrafisch over leg. De Manchester Guardian meldt dat de Engelsche regeering echter geen genoe gen kan nemen met telegrafische be raadslagingen. Daarom zou zij: in Maart in den Volkenbondsraiad mededeelen, dat zij zonder voorafgaande oonferentie met de dominions het protoool van Genève niet kan aanvaarden en om een nieuwe verdaging verzoeken. Men vermoedt dat het zoodoende noodig zal zijn tot Septem ber geduid te hebben, wanneer er toch een rijkBoonferentie moet zijn, daar de tusschenpoos van twee jaar dan om zal zijn. De laatste rijksoonferentie is in Oc tober 1923 gehouden. Naar men te Londen zegt, heeft de eerste minister van Nieuw Zeeland inzake de voorgenomen conferentie met de do minions over het protoool van Genève te kennen gegeven, dat Nieuw Zeeland, als de andere dominions de oonferentie wenschen, zich zeker zal laten vertegen woordigen. Indië en1 New Pounland zijn eveneens bereid te verschijnen, doch la ten hun deelneming afhangen van het be sluit dier overigen. Canada heeft zijn voorkeur te kennen gegeven voor een telegrafische gedach- tenwissellng wegens den politieken toe stand, die het dien eersten minister en feitelijk eiken minister moeilijk maakt het land te verlaten, doch de rijksautori teiten achten dit geen voldoende verte genwoordiging. Australië, dat ook de voorkeur geeft aan een behandeling per telegram, neeft zijn beslissing uitgesteld tot den terugkeer van zijn afgevaardigde bf) den Volkenbond, die de behandeling van het protoool heeft bijgewoond. De Britsche regeering handhaaft haar standpunt, dat een oonferentie wensche- lijk is. De Fransche schuld aan Engeland. De Daily Express verneemt uit Parijs „uit bevoegde bron", dat Clémentel aan Churchül medegedeeld heeft, dat Frank rijk bereid is, steeds evenredige betalin gen1 aan Engeland te doen, wanneer het Amerika betaalt. Frankrijk wil zijn schuld van 623 millloen binnen tachtig jaar afdoen, na eerst een moratorium van tien jaar gehad en vervolgens tien jaar lang een half procent rente betaald te hebben. Daarna zou het 1 pet. plus amortisatie rente betalen. Dit zou het mogelijk maken de Engelsche inkomstenbelasting met een halven stuiver in het pond te verminde ren. Het tot zinken brengen van de „Monarch". Het Britsche oorlogsschip „Monarch", dat de volgende week in het Kanaal door geschut van de Atlantische vloot tot zin ken zal worden gebracht, is Woensdag van Portsmouth vertrokken. Alleen ma rine-officieren en deskundigen zullen bij de besohieting aanwezig zyn, daar de kracht van het nieuwe geschut zal wor den beproefd op de pantserplaten van de „Monarch", die op sommige plaatsen 80 c.M. dik zijn. Een verijdelde communistische geweid- daad. De 88-jarige communist Percy Gibson stond Dinsdag voor den magistraat te New-York terecht op grond van het feit dat hij in het onw bezit was van ont plofbare stoffen. Bij het getuigenverhoor verklaarde een zekere John Thomas Ingewwidep ModedeeHng. Het was in lijn 8 der Amsterdamsche Gemeente tram. Echo's van hoestende lieden. Juffrouw tot medepassagiers: „Kunt U nu begrijpen, Mijnheer, dat er in Amsterdam nog zooveel hoestende en kuohende menschen zijn, waar men toch in elke tram kan lezen, dat Akker's Ab dijsiroop daar zoo goed voor is. Op mijn woord, ik begrijp soms de menschen niet.1" (Historisch). is heelemaal niet op haar tante gesteld, dus geef ik er niets om als u kwaad van haar spreekt." „De Welsprekende Josephine", relde Hardy, „is waarschijnlijk de eenlge vrouw op de wereld die veertien uur achter el kaar een rede kan houden zonder zelfs op te houden om een kop thee te drinken." „Zij verdient dan haren naam", zeide lk, „?.ij verdient hem ten, volle. Ik geloof niet dat zelfs een eerste-mlnister dat zou kun nen doen." wonen", zelde ik. „Zij moet allervermoed- gen heelemaal tot het eind gehoord", zei de Hardy, „maar menschen die dat wel gedaan hebben, hebben mij' verteld „Zijn er dan heusch menschen die dat hebben gedaan?" „Massa's", zelde hjj. „Zij wordt hevig bewonderd en men zegt dat zij aldoor stoom houdt. U moet niet denken dat er alleen af en toe een paar levendige pas sages In haar redevoeringen voorkomen. Het is één voortdurende onstuimige woor denvloed, van het begin tot het. eind. Poëtisch moet u weten, en toch zonder citaten. Allee heelemaal oorspronkelijk.' „Vrije verzen, denk ik." „Dat denk ik ook", zeide Hardy. „Ik ben zelf geen deskundige in dichtkunst, maar ik hoor dat het prima ln zijn soort is." „Ik verbaas er mij 'heelemaal niet over dat Geneviève niet met haar kon samen- konen", reide ik. „Zij moet sllervermoei- endst zijn." Hardy zelde een poosje niets meer. Wij hadden het kamp verlaten en zochten on zen weg door het draslandje heen. Ik twjj- fel, of rel fa Josephine veel hal kunnen spreken, terwijl wij van het eene sjjpelen- Shutt, een werketooze, dat Gibson in een vergadering van werkeloozen verklaard had, dat LdJ voornemens was, het ge meentehuis en den burgemeester in de lucht te doen vliegen. Gibson zelf voegde hieraan toe, dat hij ook het plan had ge had, de electrische oentrale in de lucht te doen vliegen en, samen met zijn vrien den, ln de daarop volgende duisternis de winkels te plunderen. Gibson verklaarde verder nog, dat hij 1000 pond zou ont vangen voor het in de lucht doen vliegen van' het gemeentehuis. De politie verklaarde, dat In Gibson's huis geschriften waren' gevonden, die in Rusland gedrukt waren. HONGARIJE. Volgens een bericht uit Boedapest aan de Berlüjhsche bladen is er in Hongarije een neiuwe samenzwering der nationalis ten ontdekt Het doel zou geweest zijn de regeering omver te werpen en luitenant Hejjas tot dictator uit te roepen, BERVTE. Na de arrestatie van Radltaj. De Rheinlbch-West-falische Zeitung verneemt uit Belgrado: De 18-jarige zoon van Radltaj ls te Agranr in hechtenis genomen. De arresta ties van aanhangers van Raditsj duren voort in het geheel© land. Tevens wordt streng d© hand gehquden aan het verbod van vereeniging en vergadering. Ingezonden Mededeeling. Zelfonderzoek. Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen? Zijn de enkels en han den gezwollen? Is de urine bewolkt, zan derig of brandend? Geschiedt de loozing te vaak of te weinig? Zijn uw ledematen beverig of rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer? Doet uw maag zeer, ala gij bukt of opstaat? Hoedt u bijtijds; laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een nierziekte voorkomen; spoedige behandeling is het eenlge be trouwbare voorbehoedmiddel. Verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaasontsteking, waterzucht, rheumatiek, steenvorming en urinezuur-vergiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze latere verwikkelingen baten, is het ver standiger om dit speciaal niergeneesmid del tot voorkoming van nierziekte te ge bruiken. Verkrijgbaar ln apotheken en drogist zaken, f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). de elastieken dammetje naar het andere sprongen. Toen wij over een muur van losse steenen1 heen waren geklommen en op een van kanunnik Sylvestre's velden waren gekomen, sprak Hardy weer. „Merkwaardig oat dat meisjes haar nichtje is", zeide hö. „Ik weet niet, of dat zoo heel merkwaar dig is", zeide ik. „Massa's lui hebben exoenitrike tantes. Ik heb er zelf een ge had, die bi tijd in tien rokken rondliep, zomer en winter dezelfde soort van buitensporigheid waaraan uw vriendin Jo sephine schijnt te lijden". Wij' klommen over een nieuwen, muur heen en bevonden ons vlak bij de pastorie. Hardy hield stil en stak een sigaret aan. Terwijl hij den lucifer wegwierp, vroeg hij mij nog iets aangaande Geneviève. „A propos, zeide u, dat de voornaam van haren vader Quartus was?" Hij zeide dit heel terloops, alsof het hem niet kon schelen, of ik al of niet antwoordde. Metterdaad overdreef hij zijn achtelooze manier van doen. Ik kreeg een vaag gevoel van achterdocht, ofsohoon ik niet wist waarvoor ik achterdochtig móest zijn. Ik had, zoo ver ik mij herinnerde, den voornaam van Geneviève's vader ln het geheel niet genoemd. Maar het diende nergens toe, om te ontkennen, dat hij Quartus had geheeten en, voor zoover ik kon begrijpen, stak er ook geen kwaad ln, om het te erkennen. „Ja", zeide ik, „Quartus. En de naaim van het meisje is Geneviève. Zij is niet naar haar tante genoemd." „Quartua Wilbred", telde Hardy. „Dat moet die man geweest zijn, dien ik Jaren geleden te Althone gekend heb. Ik meen mij te herinneren dat hij en de Welspre kende Josephine familie van elkaar wa ren. Laat mlji eens zien. Het was natuur lijk vóór den oorlog. Het moet in 1911 of 1912 geweest zijn, zou ik denken." „Mijnheer Wilbred," zeide ik, „heeft de laatste tien jaar ergens in het buitenland gewoond." „Dat kan", zeide Hardy. „In elk geval was het te verwachten dat hij zou zeggen, dat hij in het buitenland is geweest. Als hij de man is, dien lk bedoel, heeft hij stellig een erg teruggetrokken leven ge leid." Ik wilde Hardy vragen wat hij daarmee bedoelde, maar ik kreeg geen gelegenheid. Wij1 liepen het grasveld voor de pastorie over en kanunnik Sylvestre kwam ons tegemoet dribbelen. ,Jk kan u niet zeggen," verklaarde hij, .hoeveel genoegen het mij doet, twee da mes in mijn huis welkom te kunnen hee- ten. Als ik het maar wat vroeger had ge weten dat zij zouden komen, zou ik een boodschap naar Athlone gestuurd hebben om een cake en wat bonbons en misschien een paar jam-gebakjes. Ik zou graag Maar daar is het te laat voor. Ik heb haar aan de zorg van juffrouw Hegarthy toe vertrouwd. Juffrouw Hegarthy ls mijn huishr-dster, een voortreffelijke vrouw, maar Het gezicht van den goeden man werd een beetje bezorgd. Hij was blijkbaar in twijfel aangaande juffrouw Hegarthy. Ik ook. Zij was geenszins een jonge vrouw «in V3'j mi'en bezwaar hebben tegen heel wat extra werk. (Wordt vervolgd i HEILDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BET VOORUITBET'AUNQ Helderaehe Courant fl.80; fp. p. p. WnneDland f2.—, Ned. 0. en W. Indië p. z-eepoöt 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad roep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 1.25, i 1.60 Lioeee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et Poat-Giroreikening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (golfend) logee, meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct Kleine edrrartentiee (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Maan Zon Hoogwater Jan. op: ond.: op: ODd.: v.m.:n.m.: Zo. 11 a 6.46 m. 8.44 8.04 4.10 9.35 9.25 Ma. 12 V 6.49 9.17 8.03 4.12 10.0810.25 Di 13 9 7 54 9.46 8.03 4.12 10.4211.— Wo 14 9 9 02 10.11 8 02 4 14 11.1811.37 Do. 15 9 10.11 10 34 8 014.16 11.56 Vr. 16 9 11.22 10.56 8.00 4.16 0.16 0.37 Za. 17 9 11.19 7 59 4.18 0.58 1.21 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 10 Jan4.38 uur Zondag 11 4 40 Maandag 124.42 (291) Bij Apoth. en Drogisten. la een welluidende item van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het tingen en ipreken de ver- frlaacbende TABLETTEN Groote dooxea 65 Ct

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1