NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Eerste Blad. vóór 15 JANUARI JH EIJ LOO, v/h. FILBRI, BRILLEN- en PINCE-NE2-REPARATIËN. BUITENLAND IDRALSM/VVANVALKEMBURQ'S- A •'iLEVERTR; DINSDAG 13 JANUARI <928. Abonnementsgelden. FEUILLETON. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor allesoorten LEEUWARDEN- (Wordt vervolgd). w* SQ73, 83»4e JAARGANG, HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALING- Heldersche tl 150; fr. P. p. bixmenland f2.-, Ned. O. en W. ;?^na.il en 0Teri«e iaaden f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50,10.70, f 0.70, f 120. Modeblad reep. f 0.96, f 1.26, f 1.26, f 1 60 Loeee mimmere der Courant 4 et!; fr. p. p. 0 rt. Aan onze lezers bulten de stad doen wfl hetverzoek de abonnementsgelden voor het eerste kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt WtJ verzoeken beleefd de kwitantie btj eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 18 Jan4.42 uur. Woensdag 14 4.44 De flnancleeie conferentie te Parijs. De geallieerde ministers van Financiën zijn het Zaterdag in principe eens geworden. De overeenkomst, waarin de tekst heden definitief vastgesteld zal worden, berust op de volgende grondslagen: Men zal de reke ning van de Roerbezetting afdoen op den grondslag van het Fransche ontwerp en de kosten van de exploitatie en bezetting af trekken van de totale ontvangsten. Voorts zal men de zuivere opbrengst, die een mil jard mark goud bedraagt, bijschrijven op de rekening van alle geallieerden. Men er kent, dat de Belgische prioriteit nog niet geheel voldaan is en dat dit land nog 120 miiiioen mark goud uit dien hoofde moet ontvangen. Dit bedrag zal het geheel ont vangen uit de 8 percent, die het gedurende de beide volgende jaren uit de annuïteiten volgens het plan-Dawes verkrijgt. Vervol gens zal zijn percentage verlaagd worden overeenkomstig een nader te bepalen schaal, terwijl hetgeen van de 8 percent afgaat aan Amerika is toegewezen. De Amerikaansche en Engelsche afge vaardigden zijn overeengekomen aan de Vereenigde Staten een aandeel in de annuï teiten volgens het plan-Dawes toe te ken nen bij wijze van schadevergoeding, doch de periode voor de heffing van de bezettings- kosten uit te breiden tot 25 jaar, ingaande September 1926. De bezettingskoeten zijn voor den vervolge bij overeenkomst vastge steld op 160 miiiioen mark goud, terwijl de kosten van onderhoud van de organen van het plan-Dawes en de diverse commissies in de eerste plaats van de Duitsche betalingen zullen worden afgetrokken. Een bedrag van ongeveer 84 miliard goudmark tegen de huidige waarde, waarvan Frankrijk 62 per cent zal ontvangen, zou dan ter betaling 7an de vergoedingen overblijven van de Duitsche stortingen tijdens den duur van het plan-Dawes. Londen, 12 Januari Op de. conferentie Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorefcentag No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 et, p. regel (galjaid) logies, meded. (kolombreedte ale redaction. tekst) 00 et. Kleine advertenties (gervr»aed, te koop, te himr) v. 1—4 regels 40 et. elke regel meer 10et.bij voomitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et zijn Engeland en Frankrijk overeengeko men de kwestie van de schulden aan te houden. De leveringen in natura uit het Roer gebied zullen door de oomimissie van her stel opnieuw getaxeerd worden evenals de terugbetaling door Italië van hetgeen dit aan leveranties te veel heeft ontvangen. Parijs, 12 Januari. Het ter conferentie bereikte aocoord zal aan de Ver. Staten definitief 62 miiiioen' goudmark toebedoe- len, hun geconsigneerd door België uit de ontvangsten van de Roer. De overblij vende 970 mülioen zullen worden afbetaald van September 1925 af in 17 annuïteiten zonder interest. Als schadevergoeding voor zijn mate rieel© verliezen zal Amerika 121/* pet krijgen van de stortingen door Duitsch- land volgens het plan-Dawes. Voor de eerste maal sinds de niet-rati- ficatie van het verdrag zullen de Ameri kanen dus een schikking tusschen1 de ge allieerden teekenen, die de stortingen van Duitschland op rekening van het herstel verdeelt Amerika hecht zQn goedkeuring aan de overeenkomst Washington, 12 Jan. De regeering heeft de ontwerpovereenkomst, te Parijs tot stand gekomen tusschen de Amerikaan sche vertegenwoordigers en de geallieer de minister van Financiën, aanvaard. DUITSCHLAND. De kabinetscrisis. Zooals reeds gemeld, is Marx er niet in geslaagd een kabinet samen te stellen. De Rijkspresident heeft daarop besprekingen gehouden met den Rijksminister van finan ciën, Luther. Een opdracht heeft deze nog niet, daar hij zich eerst wil vergewissen of zijn poging kans van slagen zal hebben. Dr. Luther heeft nogmaals verklaard, dat hij alleen een kabinet wil samenstellen, in dien hij over een meerderheid in het parle ment beschikt. M. a. w. indien het centrum hem steunt. De parlementaire groep van het centrum heeft intusschen besloten, dat de door Luther afgelegde verklaringen haar niet in staat stellen deel te nemen aan een dergelijk kabinet-Luther. Door dit besluit is een geheel nieuwe toe stand ontstaan. Het blijft af te wachten of Luther, die het rijksdaggebouw reeds had verlaten toen dit besluit werd genomen, daarin aanleiding zal vinden om zich op nieuw in verbinding te stellen met de leiders van het centrum of dat hij nu zQn missie als mislukt zal beschouwen. Naar Maandagavond gemeld werd, was Dr. Luther met goede kans op succes be zig met de vorming van een extraparle mentair kabinet Het flnancleeie schandaal De nationaal-socialistieche rijksdagleden Ingezonden MededteeUng. Ingezonden Mededeellng. hebben in het parlement een motie inge diend, waarbij zij' de afzetting van rijks- president Ebert eischen. In de motie wordt geconstateerd, dat, volgens het te Maagden burg gevelde vonnis, de rijkspresident door het deelnemen aan de staking van de muni tiearbeiders landverraad heeft gepleegd. Bo vendien is de rijkspresident sinds jaren be vriend met den „Gross-Schieber" Barmat, Hij heeft dezen zelfs, ondanks de officieele waarschuwingen van de autoriteiten, op on geoorloofde wijze begunstigd. Hierdoor wordt de rjjkspreeödent betrokken in het Joodsche Barmat schandaal. Officieel wordt evenwel gemeld, dat noch de rijkspresident, noch zijn departement zulks niet heeft gedaan. Uit het onderzoek is alleen gebleken, dat 't intusschen overleden sociaaldemocratisch Ud van den Pruisischen landdag Franz Krueger, die een tijdlang aan het departe ment van den rijkspresident verbonden was, uit eigen initiatief en zonder eerst den heer Ebert geraadpleegd te hebben, een aanbeve ling voor Barmat aan het Duitsche consu laat-generaal te Amsterdam had gestuurd. Toen de heer Ebert dit later vernam, heeft hij de houding van Krueger sterk afgekeurd. Juiius Barmat zou, aldus een orgaan der rechterzijde, in het bezit zijn van een por tret van den rijkspresident, met een per soonlijk geschreven opdracht. Een officieel bericht zegt, dat zich inderdaad een portret van den rijkspresident te Amsterdam in het kantoor van Juiius Barmat bevond. Barmat heeft er persoonlijk de woorden „mijn vriend Ebert", alsook zijn eigen handtee- kening op gezet. ENGELAND. De ontwapening!. De berichtgever van het „HbL" te Lon den seint draadloos, dat Engeland, volgens de „Daily Express", overgaat tot het bou wen van een geheel nieuw type van oor logsschepen, dat een einde zal maken aan de dreadnoughtperiode. De oorlogsschepen „Nelson" en „Rod- ney", die overeenkomstig de bepalingen van Washington in aanbouw zijn, worden tege lijk drijvende vestingen en vliegparken! Hun bewegingsradius wordt daar echter be perkter door. Zij worden gewapend met 9 kanonnen van 40 oM. in drie torens, die uitsluitend1 op het voorschip opgesteld wor den. Het achterschip zal geen kanonnen dragen. De dominions en het protocol van G enève. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat ge neraal Herzog verklaarde, dat Zuid-Afrika op het oogenblik niet geneigd is, voor Augustus Zuid-Afrika verlaten, zoodat van een directe vertegenwoordiging van die re geering op de rijksconferentie geen sprake kan zijn. Het bedreigde dal. In ons vorig nr. werd gemeld, dat het Rhymney-dal in bet Zuiden van Wales werd bedreigd door een geleidelijke verzak king van het gebergte eromheen, dat onder mijnd. was door bronnen en overstroomin gen. Die verzakking heeft thans ten ge volge gehad, dat een deel' van het hoofd riool door het dal is ingestort. Dit riool was pas gelegd en had een kwart miiiioen pond sterling gekost. Mist te Londen. Te Londen heeift Zondag een mist ge hangen, die dikker was dan men in eenige jaren had bijgewoond! In den namiddag werd het verkeer op straat bijkans onmogelijk en raakten tram- en' omnibus-diensten volslagen ontred derd. Vele van deze vervoermiddelen ga ven het op. FRANKRIJK De strijd tegen: de ontvolking. Op verzoek van den minister-president heeft de „Alliance nationale pour 1'accrois- sement de la population fran§aise" een pro gram van actie voor de regeering opgesteld, hetwelk, naar „TOeuvre" meldt, dezer da gen door den rapporteur, den heer Boverat, Md van den „Conseil supérieur de la nata- lité", aan den heer Herriot is overhandigd! De leer, door dezen Raad sedert zijn op richting, in 1920, opgesteld, wordt er in uit eengezet. Allereerst wordt voorgesteld om op zijn minst en tot eiken prijs de actieve bevolking, d. w. z. het aantal Franschen van 20 tot 00 jaar, op het huidige cijfer te hand haven. Daarvoor zijn 900.000 geboorten per .ar noodig, terwijl er thans 750.000 zijn. door 25) GBORGE A. BIRMINGHAM. „Juffrouw Hegarthy", zeide dó kanun nik, „is niet gewend aan dames. Maar kom, ik wil een paar bloemetjes plukken. Mevrouw Stubblngton en Juffrouw Wil- bred zullen gauw beneden zijn. Ik zou graag wat bloemen in de ontvangkamer neerzetten om hen te verwelkomen. Ik vind dat bloemen altijd beter dan iets an ders gasten duidelijk maken dat zij wel kom zijn. Gaat u met mij mee?" Hij nam ons mee in den tuin en wij dwaalden met hem rond, terwijl wij onder het loopen herfsfcasters plukten. Er waren er heel veel, maar er was heel weinig an ders. Toen wij drie groote bossen geplukt hadden, bracht kanunnik Sylveetre ons naar het Eunnebed en hield er ten ibate van Hardy een verhandeling over. Zijn taal was hoogst dichterlijk en ik twijfel er niet aan, dat de hoofdzaak van wat hij zeide ontzaglijk geleerd was. Hardy onderzocht de steenen enkele minuten ©enigszins zorgvuldig, terwijl kanunlk Sylvestre sprak. Daarna verloor hij zön 'belangstelling erin. Ik verbaasde er mij niet over. Hert waren door en door saaie steenen. De onbegrijpelijke krassen daargelaten, ha<f%en dergelijke overal op de wereld kunnen aantreffen. Nog eenige minuten luisterde Hardy naar de verhan deling van kanunnik Bylvestre. Misschien hoopte hij eenige aanwijzing te zullen krijgen, die voor hem 'begrijpelijk zou maken, waarom ik de steenen naar de eet zaal in 'het kamp terug wilde brengen. Als hij dat verwacht had. werd hij teleurge steld. Kanunnik Sylvestre was bazig met een poging om het leven te reoonstruee- ren van de mannen, die de opschriften op de steenen hadden geplaatst. Hij hield vol dat zij een monument waren van een schoone beschaving. Hardy nam de eerste gelegenheid te baat die hij kreeg om de verhandeling te storen. Hij was niet bepaald onhebbelijk, maar hij gaf het gesprek vastberaden een andere wending om het van oudheden af te lelden. Hij begon over den tegenwoor dige n toestand van Ierland te praten. Dit is een onderwerp dat mij nog stierlijker verveelt dan oudheden. Kamirmig Sylves tre had mij herhaaldelijk gezegd dat het hem ook verveelde. Maar met een 'beetje affectatie. Hij stelde werkelijk 'belang in wat Hardy zeide en wond er zich over op. Ik wilde met Lucy spreken en, zoo moge lijk, met Geneviève, voor zij beneden kwam voor het festijn van eieren en ap pelen van kanunnik Sylvestre. Het kwam mij voor dat ik haar moest waarschuwen zeer voorzichtig te zijn met wat zij zeide. Hardy brak zich al het hoofd over mij en was missohien wan trouwig. Hij geloofde niet dat Ik de stee nen weer op hun plaats wilde brengen. Hij zou graag geweten hebben wat lk wilde, en het was hoogst ongewenscht dat hij dit te weten kwam. Hij was officier van den Iersohen Vrijstaat, en lk moest aannemen dat zijn regeering erg 'blij sou zijn als zij twintigduizend pond in handen kon krijgen. Dat zou al erg genoeg zijn, maar ik was zelfs niet zeker, dat zij het geld zou krijgen, als Hardy ons geheim ontdekte. Hij maakte op mij den indruk van een man, die een begraven schat -als een particulier buitenkansje zou beschou wen en de opvatting huldigde, dat hij van dat geld een veel 'beter gebruik zou ma ken dan welke regeering ook. Vóór wij naar bed gingen dien avond, gaf kanunnik Sylvestre mij een verslag van zijn gesprek met Hardy. Het had na dat ik heengegaan was opgehouden een politiek karakter te dragen. Metterdaad had het opgehouden een gesprek te zijn, want kanunnk Sylvestre had niets gedaan dan luisteren. Hardy had uitvoerig ge sproken over een onderwerp, dat voor iedereen hoogst belangrijk is, zijn eigen leven. Hij had meer verontschuldigingen dan de meesten onzer voor autobiografi sche bijzonderheden. Hij had) werkelijk een merkwaardige loopbaan gehad. Toen hij zestien jaar was, was hij bediende een bank geworden. Drie jaar lang was van de eene provincie-stad naar de andere verplaatst, terwijl hij steeds meer genoeg van zijn baantje kreeg. Hij zag niets voor zich dan jaren van onduldbare saaiheid waarin hij zichzelf moest onderhouden mèt een jammerlijk onvoldoend salaris. Toen kwam 1914 en had Hardy zijn kans gezien. Hij vroeg een aanstelling als officier. Zijn bankdirecteuren, die graag ais vader landlievende mannen poseerden, stemden toe in zijn heengaan en beloofden zijn plaat» voor hem open te houden. Hij werd tweede-luitenant bij het Ode bataljon van aar men mag hopen, dat het aantal huwe lijken voor vrij langen tijd op ongeveer 800.000 kan worden gehandhaafd, moet de regeering er door haar politiek voor zorgen, dat er gemiddeld drie kinderen per gezin geboren worden, een aantal, dat tot 1896 in Frankrijk bereikt werd. Om den tegenwoordigen Franschman er toe te brengen tenminste drie of vier kin deren te krijgen, moet hem de pMcht van het ouderschap geleerd worden, een plicht zoowel tegenover de maatschappij als te genover het land, alsmede het voordeel en het genot ervan. Bovenal echter moet de stoffelijke toestand van het gezin aanzien lijk verbeterd worden. Het ware verstandig, zegt de rapporteur van de „Alliance", de lasten over alle Fran schen gelijkelijk te verdoelen, waarbij de nenen, die minder dan drie kinderen heb ben, naar hun vermogen, door middel eener „caisse nationale de natalité" zouden bij dragen tot de opvoeding der kinderen uit groote gezinnen. Voorts worden de voornaamste maatrege len aangegeven om de gezinsvorming doel treffend te bevorderen: hulsvesting, uitkee- ring bij geboorte, jaarlljksche toelagen, ge boorteverzekering, uitbreiding van den kin derbijslag, verzekering van weduwen en weezen, enz. Vervolgens komen de middelen van zede lijken aaid, in de eerste plaats een actie der regeering om aan het land' het groote ge vaar dat het bedreigt, bekend te maken en de actie van het onderwijzend personeel om aan de jeugd de „goüit de la familie" bij te brengen. De rapporteur besluit met den wensen uit te spreken, dat de regeering de uitvoe ring van haar program zal toevertrouwen, niet aan een commissie met tallooze leden, maar aan een actief man. ITALIË. Volgens berichten uit Rome stelt het i nieuwe ontwerp kieswet drie kategorieën van kiezers voor, met enkelvoudig, dubbel, en drievoudig stemrecht. Om kiezer te zijn moet men 25 jaar zijn. i Het aantal Kamerleden wordt op 660 be paald j Blijkens hetgeen de Daily Telegraph van diplomatieke zijde verneemt, staan de oommundsten em d'e extremistische socia listen thans weer in de voorste rijen van de oppositie tegen het fascisme; zij zijn in den laatste® tijd weer zeer actief en beschikken over veel geld en wapenen. Bij Guüzano en1 Terquina in de provincie Rome hadden op 4 Januari gewapende aanvuiton plaats op carabinieri en op zwarthemden en gedurende de laatste we ken werd voor millioenen schade aange richt door brandstichtingen in entrepots te Rome en Florence. NOORWEGEN. De regeering heef t het voorstel der socia listische partij om amnestie te verleenen aan de communisten, die tot gevangenis straffen zijn veroordeeld wegens revolution- naire propaganda, onaannemelijk verklaard'. De nationale conferentie ter bespreking van Noorwegen's ekonomischen toestand! komt 28 dezer te Oslo bijeen. RUSLAND. Nieuwe koers? De vakvereeniging van de mijnarbeiders uit het Donetzbekken heeft aan het hoofd bestuur van-de steenkoolindustrie verzocht, teneinde de werkloosheid te verminderen, waren, aan particuliere ondernemers te ver pachten, hetgeen waarschijnlijk tot een al- alle mijnen, die op 1 Januari jJ. gesloten gemeene opleving van de mijnbouwindustrie zou leiden. Naar de „Dni" verneemt, heeft het scheepvaartbestuur in de republiek van bet verre Oosten besloten, in verband met de verliezen, die de staatsscheepvaart oplevert, en het ontbreken van gelden voor de hoog- noodige reparatie van schepen, de helft van het aantal schepen, waarover de staat thans beschikt, te verpachten aan particuliere reeders. Karachan, het hoofd der sowjet-delegatie, die te Peking met de Japaneezen onder handelt, heeft aan vertegenwoordigers der Japansche pers verklaard, dat op de voor naamste punten reeds overeenstemming is bereikt en thans nog slechts alleen details te regelen vallen. BELGIE. Een spoorwegongeluk. Gent, 12 Jan. Tengevolge van den mist is vanmiddag een paasagierstreïn, komen de van Temeuzen, in het station van Langbrugge, bij Gent, op een goederen trein gelooper. Twee wagens van den Ingeotxmden Mededeellng. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, on zuiver bloed eno. Foeteris Maagpillen ge nezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoo doende uw geheele gestel. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. de West Gorka Het soldatenleven leek hem veel beter dan het behouden van boe ken. En toen de vrede kwam, verlangde Hardy er niet het minst naar, om gede mobiliseerd te worden. Hij bleef plakken op verscheidene mindere posten bij het leger tot de zuinigheldsleus ee sterk werd voor het ministerie van oorlog en mem schen zooals Haidy bij de vleet tot slacht offer werden gemaakt. Zijn definitief ontslag vergezeld' van een verzoek om zijn laatste salaris van een half jaar terug te willen betalen kwam juist toen de Iersdhe Vrijstaat op de been trachtte te komen. Hij had soldaten noodig, Hardy had een baantje noodig en 'had een hekel aan het denkbeeld om naar zijn bank terug te gaan. Hij werd met een sprong brigadegeneraal en kwam aan het hoofd van een zoogenaamd vliegend vendel van vijftig tamelijk aardige jongens, die rond trokken om de kazernes en kampen over te nemen, die de Engelsohen ontruimden. Zoodoende was hij te Knockcroghery ge komen. ELFDE HOOFDSTUK Na aan een half dozijn deuren geklopt te hebben in de onregelmatig getouwde bovenverdieping van kanunnik Sylves- tre's huis, ontdekte ik Lucy. Zft verzocht mij binnen te kamen en ik vona naar be zig met het kammen van heur haar. I „Johnny", zeide zij, „ik had graag da je voor mij een telegram aan George verzond." „Er ls nergens in de buurt een tele graafkantoor zeide lk. „Het Iersdhe leger heeft ze allemaal afgebroken." „Maar ik moet een telegram afzenden. Ik wil weten hoe mijn lieve jongens het maken. Ik heb je gezégd dat Jack een be gin van beelonsteking had, toen ik weg ging en ik moet hooien, hoe het met hem is. Het kan iets besmettelijks zijn, en ik zou er ellendig aan toe zijn als ik moest denken dat (mijn lievelingen ziek lagen, zonder dat hun moeder voor hen zorgde." „Je behoeft daar niet over te tobben", zeide ik. „George zal je seinen, als er iets niet in orde is." Lucy legde haar kam neer, keerde zich van den spiegel af en keek mij In het gezicht. „D&t kan hij niet", zeide zij. „Daar tob ik juist over. George kan niet seinen, om dat hij niet het flauwste benul heeft, waar ik ben." „Wil je soms zeggen", zeide ik, „dat je hier naar Knockcroghery toe bent ge komen, zonder George te vertellen waar je heen ging?" Dat was juist wat zij gedaan had. Aan gespoord door Geneviève, die geen besef voor verantwoordelijkheid of plicht had, had Lucy een platten koffer gepakt, was in een taxi weggeglipt vóór George van het kantoor thuis was gekomen, had te Rusten den nachttrein genomen en was den volgenden ochtend tet Athlone aange komen. Daar waren zij en Geneviève, bij gebrek aan een trein om hen verder te brengen, net als ik, opgehouden. Maar zij hadden niet langer willen wachten. Zij hadden het 'havelooze Ford je gehuurd, waar'n ik hen had gezien, en waren n<mr Knockcroghery gereden.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1