BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. assa^ierstreiir •werden omvergeworpen. Negenendertig pereonen werden gewond, Tan wie drie ernstig, die naar een zie kenhuis te Gent werden overgebracht. De kustverdediging. De correspondent van de N. R. Ct te Brussel meldt, dat generaal Maglinse, van den algemeenen legerstaf, in de Vrijdag door minister Forthomme geïnstalleerde commissie voor de verdediging, het vraag stuk van de militaire verdediging der vlaamsche kust, met behulp van een oorlogsvloot, uitvoerig heeft behandeld. Generaal Maglinse kwam tot de con clusie dat de huidige Belgische torpedo- vloot, welke tien eenheden (vijf groote en vijf kleine) telt, aangevuld moet wor den met een aantal mijnenleggers en andere kleine schepen. Onderzeebooten kunnen, op de Belgische kust met hare vele zandbanken, niet met succes worden gebruikt. VEREENIGDE STATEN. De marine. Uit de toelichting op de marine-begrooting blijkt, dat de Vereenigde Staten wel is waar achter zijn op de 5 5 >3 verhouding vol gens het marine beperkingsverdrag van Washington, wat betreft de zware oorlogs schepen, de moederschepen voor vliegtui gen en de kruisers, maar dat zij voor zijn op het punt van torpedoboot-vernielers en duikbooten. De sterkte-verhouding tus schen de Engelsche, Amerikaansche en Ja- pansche vloot voor torpedobootjagers is 5.7.2, voor duikbooten 5.7.6 en voor groote sche pen 5.4.3. De staatskoopvaard^vlool Uit Washington wordt gemeld, dat de speciale commissie, bestaande uit de minis ters van handel, financiën, oorlog en marine, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de situatie van de Amerikaansche koopvaardij vloot, heeft vastgesteld, dat 80 pek van de tonnage van den Amerikaanschen overzee- schen handel in het bezit der rogeering is. De oommissie adviseert deze schepen tegen redelijke prijzen aan particuliere onderne mingen te verkoopen en wel door de vor ming van plaatselijke consortiums, welke de regeering zouden betalen met obligaties. De commissie grondt haar advies op het feit, dat de' staatsexploitatie der schepen on-eoo- nomisch is gebleken. Verder adviseert de oommissie tot opheffing van alle beperkende bepalingen betreffende de exploitatie van schepen voor den overzeeschen handel door spoorwegmaatschappijen. De Ver. Staten en Dultschland. Londen, 12 Jan. De Nerw York Herald verneemt uit Washington, dat de secreta ris van staat, Hughes, er in heeft toe gestemd, dat de Ver. Staten Dultschland zullen schadeloosstellen voor de oorlogs schepen die bij het uitbreken van den oorlog in de Amerikaansche havens wa ren in beslag genomen. Onder de schepen, die zullen worden betaald is ook de Va- terland (thans de Leviathan). Hughes. De secretaris van Staat, Hughes, treedt af. In de eerste plaats is Hughes wat overwerkt en „ambtsmoede"; maar daar komt bij dat de stast dien Hughes moet voeren hem zoo -mt, dat zijn niet groote privéfortuin aanzienlijk is geslon ken. Zijn opvolger wordt Kelogg, thans Amerikaansch gezant te Londen. Men mag er tevens het bewijs in zien, ctat pre sident Coolidge ook in de toekomst een politiek wil volgen van toenadering tot een nauwe samenwerking met het Brit- sche rijk. Maar tevens kan de latere ambtsaanvaarding van Kelogg; nog van belang worden voor de positie der Ver. Staten ten opzichte van den Volkenbond. Kelogg is nJ. voorstander van een; toe treding van de Ver. Staten tot den Vol kenbond. In afwijking van de vrij algemeen aan genomen opvatting, dat Hughes voor alles uit is op de hervatting van eep lucratieve advocaten-praktijk, wordt ook wel aange nomen, dat Coolidge hem bij zijn aftreden als secretaris van Staat zal benoemen in het Opperste Gerechtshof der Unie. Het salaris bedraagt 14.500 en de rechters behoeven geen bijzonderen staat te voe ren CHINA. De burgeroorlog. Londen, 12 Jan, Uit Sjanghai wordt ge meld, dat in verband met het feit, dat Taji Hsi Yoean het geheele district met inbe grip van het arsenaal heeft veroverd, de grenzen der buitenlandsche concessie streng worden bewaakt Het Engelsche oorlogsschip „Carlisle" heeft last gekre gen, van Weihawei naar Sjanghai te ver trekken. (Hbl.) OOST-INDIE. Een patrouille aangevallen. Uit Kota-Radja wordt gemeld, dat drie kwaadwilligen in het Meulabohsohe een patrouille hebben aangevallen. Ben mare chaussee werd met een vergiftigde speer gedood, een kwaadwillige werd neerge legd. Vliegtuigen ln de cultures» De Deli Ot. schrijft: Naar wij hooren zou een der grootste cultuurmaatschappijen in dit gewest met andernemingen in verschillende streken, waarvan de inspectie met groot tijdver lies gepaard gaat, ernstig denken over de aanschaffing van een paar vliegmachines voor dit doeL De zaak is nog wel niet geheel uitgemaakt maar dat er ln begin sel al over gedacht wordt ls op zich zelf toch wel een merkwaardig staaltje van aanpassing aan den modernen tijdgeest Het voordeel van een dergelijke snelle verbinding springt ln het oog. Ban be zoek van Medan naar ondernemingen ver ln Atjeh gelegen en aan andere in Kota Pinang zou dan waarschijnlijk in evenveel uren geschieden als thans, met de moei lijke verbindingen, zooveel dagen. De be doelde maatschappij heeft onder haar per soneel verschillende oud-vliegers, voor wie dergelijke tochtjes maar een kleinig heid zullen zijn. Aankomst van een onderzeeër. Men schrijft uit Sa bang aan de Dell Ot: Zondagmorgen 7 December is hier de K X aangekomen niemand heeft er notitie van genomen. De havenmeester en een vertegenwoordiger der Sabang-Mjj. waren meen ik, de eenige belangstellen den. Iedereen wist dat de onderzeeër onge veer Zondag komen moest doch alle belangstelling is nog steeds bi) den vlieg tocht NederlandIndië en niemand schonk eenige aandacht aan den onder zeeër, dat is gewéést 1 Ls dat een misken ning van de prestatie der kranige opva renden1? Geenszins, doch 't varen van een onderzeeboot zelfs over een grooten oceaan heeft plaats genomen in de rij der gewone gebeurtenissen. Een jaar geleden ongeveer arriveerden hier de „Pelikaan" met z*n eskader van 8 onderzeeërs, dat was toen nog een ge beurtenis en de opvarenden werden nog met toespraken gehuldigd en met een glas champagne verwelkomd. Thans maakt een enkeling op z'n eentje de verre reis en niemand die er notitie van neemt, dat ls zoo 's werelds beloop. Toch past daarbij een woord van hulde. De vliegtocht NederlandIndië. De bemanning van de F VII is per trein te Soerabaja aangekomen en ontvangen door een geestdriftige menigte. Verschil lende feestelijkheden hebben te hunner eere plaats gehad. Het vliegterrein was afgekeurd. Sabotage op de vloot Met Marineweekblad verneemt, dat aan boord van de „Tromp" te Villefranohe in den nacht van 27 op 2$ December 1924 zijn zoek geraakt een achttal mondstoppen van verschillende kanonnen, benevens drie kapmessen. Aan den gaffel bemerkte de onder officier der wacht 's morgens te 4 ure een rooden zakdoek. Des avonds te 8 uur werd gekonsta- teerd dat alle mano-metera op de voor stookplaats, drukmeters en fans en aacth- pomp waren vernield. Ook werden drie gebroken pailgLazen aangetroffen. Omtrent de daders werd ons niets ge meld. Het eiland Mlangas. Eenige maanden geleden, zoo meldt Reuter, kwamen generaal Wood, gouver neur-generaal der Philippflnen, en mr. Fock, gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, eenige malen samen, waar bij zij tot overeenstemming kwamen in zake een geschil tusschen De Vereenigde Staten en Nederland over het bezit van het eiland Palmas, een eiland van den Philippijnschen archipel in de Selebes-zee. Hoewel hij zijn rapport ter zake reeds naar Washoington zond, weigert generaal Wood daarover te spreken, met het oog op den vertrouwelijken aard ln deze aan gelegenheid. De toestand met betrekking op het eiland Palmas is deze: De Amerikanen maken aanspraak op het eiland, wijl het veertig mijlen binnen de aangegeven grenzen van den Philip pijnschen archipel ligt, terwijl inderdaad de Nederlandsohe vlag op het eiland waait en de Nederlandsohe autoriteiten van Java uit de zaken bestieren van de kleine kolonie Philippijnen op het eiland. Een bijzonder motief voor de Amerika nen voor hun aanspraken op het eiland is, dat het gebruikt wordt als een plaats van samenkomst door Moro's, opium-smokke laars, en voor Ghineesche arbeiders, die van daar uit de wet op de immigratie in de Philippjjnen trachten te ontduiken. Onlangs werd bericht, dat studie van de Indische landskarchieven tot de uitkomst had geleid, dat het recht van Nederland op het eiland Palmas (Miangas) vast staat. Opheffing van afstuiting van overwegen. Naar aanleiding van een desbetreffend door de Vereeniging van Nederlandsohe Gemeenten tot den minister van waterstaat gericht verzoek, heeft deze haar dezer dagen meegedeeld, dat in den vervolge voordat omtrent de opheffing van afsluitingen van overwegen een beslissing zal worden geno men, vanwege het rijkstoezicht op de spoor wegen de betrokken gemeentebesturen zul len worden gehoord. Gehuwde ambtenaressen. MeJ. Westerman, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het bericht juist, dat aan op 1 Maart 1924 ontslagen gehuwde ambtenares sen door den directeur van het telegraaf kantoor te Rotterdam verzocht is, spoedig te willen mededeelen, of zij voor een her benoeming in den rang van telefoniste in aanmerking wenschen te komen? 2. Is het ook juist, dat bij niet-aanvaar ding der herbenoeming wachtgeld en pen- adoen komen te vervallen? 8. Is de minister niet van meening, dat het niet aangaat deze ambtenaressen voor een dergelijke keus te stellen, waar zij zich thans hebben ingericht op een ambteloos leven, waartoe zij eerst door de regeering werden gedwongen? 4. Indien het antwoord op vraag 2 be vestigend luidt, is de minister dan bereid te bevorderen, dat het thans weigeren van het aanvaarden der betrekking geen intrek king van wachtgeld of pensioen ten gevolge zal hebben? 5. Kan de minister verzekeren, dat vrouwelijke ambtenaren, aan deze dwin gende uitnoodiging gehoor gegeven hebben de, niet over korten tijd weer opnieuw zul len worden ontslagen, waardoor zij dus te vergeefs het offer van verandering van le venswijze zullen hebben gebracht? 8. Zoo ja, welke waarborgen kan de mi nister daartoe stellen? Reorganisatie staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie. De heer Oud, Md van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid aan plannen tot re organisatie van het Staatsbedrijf der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie geen uit voering te geven, alvorens de Staten-Genè- raal in de gelegenheid zijn geweest om een oordeel uit te spreken over de rapporten der oommissies, ingesteld om den minister te dezer zake van advies te dienen? Smokkelen en ongedekt vervoer van gedistilleerd. De heer Staalman, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van Justitie de volgende vraag gesteld: Is de minister in staat en bereid een over zicht te geven van het aantal veroordeelin gen en de daarbij opgelegde straffen be treffende het smokkelen en ongedekt ver voeren van gedistilleerd en andere over tredingen van de wetgeving op den accijns van gedistilleerd gedurende 1924? Afschaffing van de Staatsloterij. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende maatregelen tot af schaffing van de Staatsloterij. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend1: Bij de wet van 6 Juni 1905 is het aanleg gen of houden van een loterij hier te lande verboden. Bevatte art. 9 dezer wet niet de bepaling, dat zij op de Nederlandeche Staats loterif niet van toepassing was, dan zou met het in werking treden van die wet deze staatsloterij van zeil zijn afgeschaft. Zij werd door den toenmaligen wetgever alleen gehandhaafd uit overweging, dat deze af schaffing een eigen regeling vorderde en daarom bij een afzonderlijke wet moest plaats hebben. Het tegenwoordige kabinet acht het noo- dig, teneinde aan de Loterijwet hare vol ledige toepassing te geven, dat de Neder landsohe Staatsloterij wordt afgeschaft. Het liefst zou het die afschaffing zonder meer zien bepaald, maar het erkent, dat een dadelijke afschaffing in hooge mate onbillijk zou werken tegenover dien breeden kring van personen, die in de inkomsten, voort vloeiende uit den verkoop van loten, een middel van bestaan vinden. De Minister van Financiën wil de af schaffing der Staatsloterij in rechtstreeksch verband brengen met het overlijden of ont slag van die verkoopers der loten, de collec teurs. Indien en voor zoover daar door loten vrijvallen, wil hij den omvang der Staatsloterij inperken, dn dezer voege, dat, zoodra de onkosten, aan het beheer der Staatsloterij verbondens onevenredig groot worden in verhouding tot haar opbrengst, de Staatsloterij wordt opgeheven. Dit tijdstip mag geacht worden te zijn aangebroken, indien het aantal uit te geven loten tot beneden 5250 een vierde van het tegenwoordig uitgegeven aantal is gedaald. Vermoedelijk aldus de Minister zal het eenige verwondering wekken, dat de regeering bij den tegenwoordigen toestand van 's Rijks schatkist een voorstel van wet heeft voorbereid, waarbij een jaarlijksche bate van ongeveer ƒ600.000 wordt prijsge geven. Die verwondering zal echter ver dwijnen, indien gelet wordt op de geleide lijke wijze, waarop de voorgestelde afschaf fing der Staatsloterij zal plaats grijpen» Het voornemen bestaat om telken male als door ontslag of overlijden van een col lecteur een aantal loten vrijvalt, dit aantal achterwege te laten en om telkens, wanneer dit aantal een veelvoud van 420 heeft be reikt, den voor elk lot te betalen inleg, den koopprijs, dien collecteurs en debitanten mogen vorderen, de in art. 10 Md 2 van de wet van 1885 bedoelde teruggaven en de uit te loven pi ijzen en premiën te verminderen met inachtneming van de thans geldende verhouding. De Staat zal bij deze regeling zijn inkom sten uit de Staatsloterij geleidelijk zien ver minderen, om ze eerst ten volle te missen, indien het aantal uit te geven, loten tot 5250 is gedaald. Het totaal bedrag der rijksmid delen in eenig jaar zal daarvan geen in vloed van eenig noemenswaardig belang ondervipden. Wel zullen dé collecteurs en debitanten bij deze wijze van afschaffing der Staats loterij in den loop der iaren ook in hun inkomsten worden getroffen, want zij zul len de loten tegen eep lageren prijs moeten verkoopen. Gesteld, dat 2100 loten zijn vrij gevallen, dan hebben rij voor één lot aan den Staat te betalen 57.60 en kunnen het ver koopen voor ƒ64.80, zoodat zij op elk lot f7.20 inplaate van ƒ8.—, zooals nu, kun nen verdienen. Zijn den collecteur 100 loten toegekend, dan heeft hij een schade van f 8 0 per loterij, dus van 240 per jaar. Zeevaartschool Delfzijl. Te Delfzijl is op het internaat Abel Tasman van de Zeevaartschool aldaar een conflict uitgebroken; de leerlingen waren niet tevreden met de voeding en gingen niet naar school. Commandeur Schol vroeg ten gevolg© daarvan ontslag. Elervelllng Alkmaar. In tegenwoordigheid van B. en W. van Alkmaar, die van omliggende gemeentejL, vertegenwoordigers van land- en tuin bouw en vele belangstellenden is d© N. V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwar tier geopend te Alkmaar. Hierop werd de eerste velling gehouden in de voor dit doel speciaal ingerichte zaai van het café „De Graanhandel". Aangevoerd werden ongeveer 20,000 eieren. De concurrentie der Nederiandsche en Engelsche scheepswerven. In verschillende bladen is medegedeel, dat de reeders van het Noorschè stoom schip „Alstad", dat bij Blyth aan den grond heeft gezeten en ernstig beschadigd is, de reparatie van het schip bij aanbeste ding gegumd hebben aan een Kotterdamsche firma. Lloyds List and Shipping Gazette vindt hierin aanleiding om nog eens te wij zen op de beteekenis van de Nederlandsohe concurrentie, die tengevolge van de hooge prijzen in Engeland heel wat werk aan de Engelsche werven onttrekt, een klacht, die, naar men weet, al vaker geuit is en die wij hier dan ook al meermalen hebben vermeld In dit geval, zegt Lloyds blad, was er geen enkele speciale omstandigheid ten voordeele van de Nederlandsohe werven. Blyth heeft een wei-uitgeruste reparatie-werf, die, om zeker van de opdracht te feijn, laag inschreef. De meeste andere werven op Engeland's Noord-Oostkust schreven eveneens in, doch niettemin kwamen Rotterdam met een in schrijving, welke „veel lager" genoemd wordt dan de laagste Engelsche, terwijl de werf hier op zich n^m het werk binnen nog korter tijd te verrichten dan de firma te Blyth, die onmiddellijk aan den slag had kunnen gaan. Onze kosten, zegt het blad verder, het is zonneklaar, zijn te hoog, doch het is een moeilijk vraagstuk hoe ze te ver lagen, daar kosten in deze arbeidsloonen beteekenen. Sinds de jongste loonsverhoo- ging is er een aanzienlijke achteruitgang in de opdrachten voor onze werven. Wat voor kans van mededinging zal ons nog blijven ais de eisch tot verdere verhooging, die thans overwogen wordt, mocht worden Inge willigd. Arrestatie van Communisten. Naar het V. D.-bur©au verneemt hel> ben gistermorgen politie en marechaus see een klopjacht gehouden in de gemeen ten Beverwijk, Spaarndam en Velsen on der communisten in verband met de brandstichtingen in de kruithuizen nabij Spaarndam. Een tietal arrestanten zijn ln het gebouw der marechaussee opgesloten. Centrale van Hoogere Rijksambtenaren. Zondag j.L vergaderde het bestuur van de Centrale van Hoogere Rijksambtena ren, ter bespreking van de talrijke uitin gen van ontstemming, die van de hoogere ambtenaren van alle takken van dienst waren ingekomen met betrekking tot de overgangsbepaling van het K. B. van 27 Dec. betreffende de salarissen boven 6000. Het bestuur stelde vast, dat het zich niet bij de beslissing zal neerleggen, doch met alle kracht ervoor zal ijveren dat aan de voortdurend© achterstelling der hoo gere ambtenaren een einde zal worden gemaakt. De verkeerswegen ln N.-Holland. De gemeenteraad van Broek op Langen- dijk heeft met zes stemmen en een blanco besloten, niet mee te werken aan de tot standkoming van een dertien meter bree den verkeersweg tusschen Langendijk, St» Pancras en Hollands Noorderkwartier, waarvan dé kosten op 60.000 geraamd worden. (TeL) Het Marine-personeel. (Schriftelijk beantwoorde vragen). De Minister van Marine heeft op de vra gen van den heer Haazevoet, inzake de toenemende onzedelijkheid onder het marine personeel geantwoord, dat hij slechts kon herhalen hetgeen hjj bij de mondelinge be raadslagingen in de Tweede Kamer over de Marinebegrooting voor het dienstjaar 1925 heeft gezegd, n.1., „dat van Overheidswege preventieve middelen voor het plegen van onzedelijkheid" niet worden verstrekt. In tegendeel wordt het personeel herhaaldelijk, o. a. door voordrachten op bepaalde tijden door de officieren van gezondheid gehouden, op het gevaar der geslachtsziekten gewezen. Aangezien niettegenstaande deze waarschu wingen het aantel lijders aan venerische ziekten vooral in Oost-Indië groot bleef, werden in 1917 de voorschriften, die be trekking hebben op 'de gezondheid van het marinepersoneel, aangevuld met een bepa ling, die aan elk militair der zeemacht, die zich heeft blootgesteld aan het gevaar om met een geslachtsziekte te worden geïnfec teerd, in het algemeen belang de verplichting oplegt, zich zoo spoedig mogelijk genees kundig te doen behandelen, of zich in dien hij heeft, bewezen, dit te kunnen doen zelf te behandelen. Sindsdien zijn deze in het .algeem belang gegeven voorschriften niet gewijzigd. De zorg van de Overheid, zooals die aan de com- mandeerende officieren en officieren van gezondheid ter uitvoering is opgedragen, beperkt zich dan ook tot het beschikbaar stellen aan boord en aan inrichtingen aan den wal van de gelegenheid om zich te des- infeoteeren of te doen desinfecteeren. De onbewaakte overwegen. Gister heeft een trein van Haarlem naar Hoofddorp Ibij den onbewaakten overweg aan d© Zomervaart de vrachtauto van den heer D. van den Bosch te Hoofd dorp aangereden. Het voorste gedeelte van de auto werd', met den motor, geheel verbrijzeld. Het achtergedeelte bleef staan De chauffeur O. K. is gespaard gebleven. Hij had door den dikken mist den trehf niet gezien en door het geraas van den motor van de auto den trein ook niet hooren aankomen. Vechtpartij. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur heeft te Coevorden een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen eenige jongelieden. De 21-jarige W. K. werd met een mes be werkt Men vreest voor zijn leven» Er hebben arrestaties plaats gehad. De verdwijning van den makelaar Busch. Op 22 öctober 1915 is te Amsterdam spoorloos verdwenen de toen 48 jarige makelaar O. A. Busch. Hij was iemand, die in den kettinghandel groote zaken deed en soms zeer berooid was; kort daarna, als hij weer eens een goeden slag geslagen had, zat hij weer ruim in zijn middelen. Hij handelde in alles en nog wat, en juist in den tijd van zijn verdwij ning had hij weer belangrijke transacties afgesloten, en wist men, dat hij over groote sommen te beschikken had. Op genoemden datum heeft hij tegen den avond een bezoek gebracht bij den makelaar Van M., van wien bekend was, dat hij dikwijls samen met Busch zaken deed. Deze Van M. woonde aan den Over toom 123 in een perceel, waar achter zich reeds een garage bevond, die toen echter nog niet in gebruik was. Na dit bezoek is Busch verdwenen. Nasporingen in alle richtingen zijn vruchteloos gebleven. Men bleef steeds de mogelijkheid aannemen, dat hij nog in leven was en naar Amerika was vertrokken. Het onderzoek van de politie leidde tot niets; termen om Van M„ die wel verdacht werd van de zaak meer te weten, te arresteeren werden niet gevonden. Hoewel de zaak steeds de aandacht van de centrale recherche in beslag bleef nemen, jkon na eenigen tijd van een ge regelde voortzetting van het onderzoek geen sprake meer zijn, en moest de recherehe zich bepalen tot het telkens weer onderzoeken van geruchten en praatjes, die haar bereikten, en die nooit op een enkel positief resultaat uitliepen. Totdat eenige maanden geleden opnieuw dergelijke geruchten opdoken, die de recherche ertoe leidden, in den grond onder de garage van Overtoom 28 te gaan graven. De boel werd daar opge broken, zoogenaamd voor rioleerings- werkzaamheden, en een groot aantal putten werd er gegraven. Zaterdagmiddag stuitten de werklieden op een groote pakkist, 90 cM. lang, 60 cM. breed en 50 cM. hoog. Onmiddellijk werd de chef van de recherche, de heer Pateer, gewaarschuwd; in zijn bijzijn werd de kist, die dicht gespijkerd was, geopend, en men deed daarin een vreese- Ujke vondst. Daarin lag met opgetrokken knieën het geraamte van een man, ge heel gekleed, met een overjas aan. De schoenen zaten nog aan de voetenaan een der vingers vond men een ring met groote briljant, in de das een gouden dasspeld in den vorm van een vliegtuig- schroef. Een en ander, benevens de ini tialen in de kleeding gevonden, deden het onomstootelijk vast staan, dat men het zeer zorgvuldig verstopte lijk had gevonden van den in 1915 verdwenen makelaar Busch. Boven de kist was eerst grond gestort, en alvorens daar bij te komen, had men eerst een betonnen plaat moeten ver wijderen, van grootere oppervlakte dan de kist. Of deze er is aangebracht door degenen, die het lijk hier verborgen hebben, of er later is ingemaakt, staat nog niet vast, maar zal natuurlijk bij het verdere onderzoek gemakkelijk blijken. Hetzelfde geldt van de gemetselde muur tjes, waartusschen de kist gevonden werd. Deze bevond zich feitelijk in een ge heimen grafkelder, en als men ter plaatse niet zoo grondig aan het zoeken was gegaan, zou het lijk zeker nooit gevonden zijn, zoolang de fundamenten van de garage bleven bestaan. Onmiddellijk na de vondst is de justitie in de zaak gemengd, en namen de substituut-officier, mr. Reyding, en de rechter-commissaris, mr. Dous, de leiding van het onderzoek over. Het lijk, waarbij of waarop geen geld is gevonden (het vermoeden was, dat Busch op den dag van zijn verdwijning f 12.000 bij zich had) is eerst overge bracht naar het laboratorium van den politie-scheikundige, dr. Van Ledden Hulsebosch, om daar te worden gereinigd en gebracht te worden in een toestand, die schouwing mogelijk zal maken. Zondag heeft de politie v. M., die ver huisd is naar Purmerend, ontboden. Even als 10 jaar geleden ontkende hij, iets van de zaak te wetenhij zeide, dat B. op den avond van 22 October 1915 bij hem was weggegaan zonder dat er iets was voor gevallen. Politie en justitie waren echter van meening, dat er termen waren, hem in bewaring te houden. Het zeer sterke ver moeden bestaat, dat de makelaar B. niet door één persoon is vermoord, dat althans verschillende personen bij de zaak be trokken zijn geweest. Nu het lijk van den vermiste na 10 jaar gevonden is, de mis daad dus is vastgesteld, verzoekt de re cherche te Amsterdam allen, die nadere mededeelingen zouden kunnen doen, doch deze tot dusver, om welke reden ook, voor zich hebben gehouden, zich op het hoofd bureau bij den chef der centrale recherche te melden. De arrestant Van Muilwijk werd Zondag naar de garage gebracht en werd met het stoffelijk overschot van Busch geconfron teerd. Hij bleef zeer kalm en bezwoer niets met den moord te maken te hebben. (N. R. Ot.). Een vierling. Mej. van der Gauw-Mattee te Waspik is gisteren bevallen van twee jongens en twee meisjes. De vierlingen zijn gezond. Het echtpaar Van der Gauw had al drie jongens. Van de tram gesprongen. Zondagavond is een vrouw, die nabij Dieren van den in beweging zijnde stoom tram wilde springen, onder de tram ge raakt en gedood. Twentsche Inbrekers. De politie te Hengelo heeft twee per sonen aangehouden die in de laatste we- kep daar en in de omstreken niet minder dan 16 diefstallen met Inbraak hadden gepleegd»

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2