J. HEIJLOOjV h. FILBRI, BRILLEN- en PINCE-NEZ-REPARATIËN. GEMENGD NIEUWS. V Ingezonden Mededeelirg. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor alle soorten marineberichten. de temperatuur bijna 1° boven normaal; In de tweede delcade was het maximum 8 2° en het mlmi-mn-m 2 0 er beneden- Voor nagenoeg het geheele land waren 11 tot 13 Deo. (en voor het N.O. ook de 10) ijsdagen; de laagste temperatuur, die be reikt werd 5.6° den 13 te Maastricht en te Den Hulst De hoeveelheid neerélag gemiddeld over het geheele landi bedroeg 47 mm. tegen 61 mm. normale maandsöm; in de Oostelijke provincies was zij zelfs gemiddeld 37 tegen 67 m m. Daarentegen was zij in Zuid-Holland en Friesland slechts weinig beneden normaal Van den 8 tot 25 kwamen weinig regendagen voor; den 14 kwam nagenoeg overal sneeuw voor; den 31 op verscheidene plaatsen onweer. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld voor de vijf hoofdstations be droeg 391/, tegen 281/» normaal in Decem ber; de drie dlefeaden teldien resp. 16, 2 V, en 21 uren. De „Nordanger" yan stapel getoopen. Zaterdag, in het begin van den middag, is op de werf der Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij het aldaar gebouwd© stalen mo torschip „Nordanger" op vlotte wijze van stapel gelooperu De „Nordanger" is een schip, gebouwd voor de firma Westfal-Larsen Co. A./S. te Bergen in Noorwegen; het meet 12760 ton d.w., de hoofdafmetingen zijn 142.95 X 18.80 X 11-76 meter. De belangstelling hij deze gebeurtenis was groot. Het vaartuig voerde, toen het van de helling gleed, de Nederlandsche en Noorsche vlag, Na de te water lating liep het schip tegen den spoordijk tegenover de helling. Het schip zit met den achtersteven tegen den dijk, juist naast het seinwachtershuisje, vast. Een poging om het met een sleepboot vlot te krij gen slaagde niet. Besloten werd' water in het voorschip te pompen, waarna het schap door sleepbooten werd vlot gesleept. De oppositie In de Communistische Party. Zooals men weet is, nadat gebleken was, dat het op het laatste congres van de Com munistische Partij bereikte compromis tusschen de leiding van de partij en de oppositie niet bevredigend kon worden uitgevoerd, door een aantal geroyeerde leden en anderen, die vrijwillig uit de Communistisch Partij getreden waren, de Bond van Communistische strijd- en pro- paganriaclubs opgericht. Deze heeft zich wederom met klachten gewend tot de Executieve van de Derde Internationale te Moskou, die deswege, naar het Volk vertelt, in den nazomer van het vorige jaar wederom een vertegenwoordiger naar Nederland stuurde, die zich Josef Wagner noemde en zich onmiddellijk met den Bond van Communistische strijd- en pro- pagandaclubs in verbinding stelde. Wagner verheelde den leiders van de oppositie niet, aldus Het Volk, dat hij door de Executieve uit Moskou naar Ne derland was gezonden als „controleur van de Communistische Partij Holland" en dat hij de schriftelijke opdracht had er toe mede te werken, dat de tegenwoordige leiding door een andere zou worden ver vangen. Als de officieele mandataris van de Executieve woonde hij echter nagenoeg alle bijeenkomsten van de partijleiding bij en in den avond en in den nacht van 10 op 11 Januari j.L, in het gebouw der Comunistische Partij, aan de Plantage Prinsenlaan 17 te Amsterdam, een verga dering van den partijraad plaats gehad, waarin hij namens Moskou den eisch stelde, dat de tegenwoordige partijleiding, maar met name Wijnkoop, Van Rave- steyn en Brommert zouden aftreden. In hoofdzaak bij monde van Van Ra- vesteyn en Wijnkoop, weigerde de partij leiding, daarbij gesteund door den partij raad, het veld voor de oppositie te rui men. De discussie werd niet tot een einde gebracht en tot een volgende bijeenkomst verdaagd. Deze had j.L Dinsdagavond we derom in het gebouw aan de PL Prinsen- laan plaats. De gangen van Jozef Wagner waren inmiddels ook door de politie te Amster dam niet onopgemerkt gebleven. De ver gadering van j.I. Dinsdagavond duurde tot even na middernacht Toen de ver tegenwoordiger der Communistische in ternationale te midden van een aantal communistische voormannen op straat verscheen, werd hij door rechercheurs van den Vreemdelingendienst aangehouden en naar het hoofdbureau van politie geleid tot onderzoek van zijn papieren. Daar is het volgende gebleken: In de eerste plaats, dat Aibert Reiss, die op het jongste, Rotterdamsche, congres der communisten een rol gespeeld heeft, dezelfde is als de later weer naar Neder land gekomen en thans aangehouden Jo sef Wagner. Deze op zijn pas en papieren voorko mende naam is evenwel ook niet de juiste. Gebleken is, dat alle op zijn pas voor komende namen en verdere bijzonderhe den omtrent zijn indentiteit vfasch zijn. De werkelijke naam van den aangehouden vreemdeling bleek te zijn Max Hammer; hij is een der bekende communistische leiders uit Wurtemberg en woonde te Stuttgartt. Hij was evenwel uil deze plaats en vervolgens met behulp van valsche pa pleren uit Duitschland gevlucht, aange zien hij een vonnis ten zijnen laste had wegens een persdeliot als verantwoorde lijk redacteur van de communistische Stld- Deutsche Arbeiter-Zeitung te Stuttgart. Daar van uitlevering voor dit feit aan de Duitsche justitie volgens onze wetge ving geen sprake kan zijn, zal Hammer, die zich op het oogenbllk in politie-arrest bevindt, eerlang buiten de grenzen van ons land worden gebracht, waarin hij met v '«-valschta papieren, dus volgens de landswetten op ongeoorloofde wijze ver blijf hield. I e gehuwde ambtenaren MJ de telefonie. Naar de Telegr. verneemt, heeft de directeur van het Telegraafkantoor te gi V( Rotterdam, namens den directeur-generaal der P. T. T. aan de voor herplaatsing als telefoniste in aanmerking komende ge huwde ambtenaressen de volgende her- plaatsings-voorwaarden bekend gemaakt: le. De belooning bij de indiensttreding als tijdelijk ambtenaar geschiedt op de minimum-jaarwedde, als telefoniste. Bij benoeming in vasten dienst wordt even eens het minimum-salaris toegekend, met dien verstande, dat de hiervoor bedoelde tijdelijke dienst meetelt voor de toekenning van de volgende periodieke verhoogingen. 2e. Bij vrijwillige dienstverlating, na de herbenoeming zonder, dat er redenen aanwezig zijn, die als gegronde bezwaren tegen dienstverrichting kunnen worden aangemerkt, is art. 67 tweede en vierde lid der pensioenwet van toepassing, d.w.z. wordt het pensioen ingetrokken. 3e. Bij wijziging van de aangeboden betrekking zal het toegekende pensioen worden ingetrokken, of verminderd met het, aan de betrekking verbonden salaris. 4e. Bij afkeuring door den controleeren den geneesheer vindt geen herbenoeming plaats en blijft het pensioen gehandhaafd. Bij afkeuring, volgens de bepaling van de pensioenwet, wordt het wachtgeld ver vangend pensioen gewijzigd in invalidi teitspensioen. Uit den aard der zaak zal ook in dit laatste geval geen herbenoeming plaats vinden. Ten slotte verzoekt de direeteur, na kennisneming van bovenstaande voorwaar den vóór 28 Januari a.s. te berichten, of men al dan niet weder in dienst wenscht te treden. De ontslagen gehuwde ambtenaressen genieten, als telefoniste eerste klas een jaarwedde van f 2700, tweede klas f 2300. Blijkens bovenstaande voorwaarden wor den zij herplaatst op f 1100bij niet- aanvaarding wordt het pensioen ingetrok ken of met f 1100 verminderd. /Uit het mijnbedrijf. In verband met de geringe vraag naar kolen en den zachten winter hebben de Domaniale mijnen te Kerkrade Zaterdag zoowel het ondergrondsche als het boven- rondsche personeel niet laten arbeiden, "oorts overwegen verschillende mijn ondernemingen, wanneer de toestand op de kolenmarkt iets gunstiger wordt, voor taan één of meer dagen per week het delven stop te zetten. Uit het schildersbedrijf. Te Utrecht is Vrijdag, naar Het Volk meldt, de derde conferentie gehouden tus schen vertegenwoordigers van partroons- en gezel lenorgan isati es in het schilders bedrijf., over de regeling van de arbeids voorwaarden in een oollectief contract. Van den kant van de vertegenwoordi gers der gezellenorganisaties werd nog maals sterk aangedrongen op verbetering van de tegenwoordige overeenkomst De patroons hadden voor de conferentie reeds schriftelijk meegedeeld, tot geen enkele verbetering bereid te zijn. De ge zellenorganisaties drongen ter conferentie speciaal aan op verhooging van de uur- loonen, mede in verband met de stijging van de levensmiddelenprijtzen en het feit dat de loonen der schildersgezellen lager zijn dan die der overige groepen van ge schoolde arbeiders in ons land. Van patroonszijde werd nog eens na drukkelijk verklaard, dat men ten aanzien van de loonen tot geen enkele concessie bereid ls. Wel namen de patroonsverte- genwoordigers enkele voorstellen terug, waarvan de gezellenorganisaties hadden verklaard dat zij voor hen onaannemelijk waren. Tenslotte verklaarden de vertegenwoor digers der drie gezellenorganisaties, dat zij het collectief oontract, zooals het er na de gehouden besprekingen uitziet, in hu» bondsinstanties zullen bespreken. Zij ver klaarden echter nadrukkelijk niet 'bereid te zijn, daar de aanvaarding van deze voorstellen te willen verdedigen. De gezamenlijke hoofdbesturen rullen vooral nog overleg plegen. Zoodra de ledenvergaderingen der ge zellenorganisaties zich hebben uitgespro ken, zal aan de patroons definitief ant woord worden gezonden. Heit Internaat „Abel Tasman" v.d. Zeevaartschool te DelfzfJL In verband met het oonfliot in de lei ding van het Internaat „Abel Tasman", verbonden aan de Noorderkweekschool voor de Zeevaart te Delfzijl, is door het Gemeentebestuur eene Oommissie be noemd', bestaandie uit de heeren: 1. M. J. van Alphen de Veer, Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs te Den Haag; 2. J. H. Boerma, Inspecteur van die Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" te Amsterdam; 8. O. A. El van Rhee te Apeldoorn, oud- Gezagvoerder Kon. Paketv. Mij.; 4. H. van Eijs te Amsterdam, vertegen woordiger Erven Lucas Bols; 6. A. K. Beudt te Hengelo. De laatste drie personen zijn ouders en voogden van leerlingen. Genoemde commissie heeft een rapixxrt uitgebracht waarin zij komt de volgende conclusies: le. Dat maar kus oordeel de beianges der leerlingen' van de Noorderkweek- school „Abel Tasman" te Delfzijl bij Bur gemeester en Wethouders van 'de ge meente Delfzijl en bij de Directie van de school in goede handen zijn; 2e. Dat óe karakters en het tempera ment van den Directeur met die leiding be last en den Commandeur van het inter naat zich ten ©enenmale niet bij elkaar kunnen aanpassen; 8e. Dat zij adiviseesren het door den Commandeur gevraagde ontslag in te wil ligen. De Commissie is van oordeel, dat in de verhoudingen tusschen de school en het internaat veranderingen dienen te worden aangebracht en meenen hierover U na- dier van advies te moeten dienen. Aangezien het schip, waarop het Inter naat is ondergebracht op een minder gun stige wijze werd beoordeeld, is een onder zoek ingesteld door den Inspecteur v.d. Scheepvaart en den Adjunct-Inspecteur voor die Scheepvaart, te Groningen. Bei den verklaren in een uitvoerig rapport, dat het schip „Abel Tasman" is in zeer goeden Staat en zeer geschikt is voor het thans gebezigde doei. De Brusselsche Bank. Edn bij de politie te Amsterdam ontvangen telegram van den Nederlandschen consul- generaal te Londen meldt, dat P. J. Briedé, ex-directeur van de Brusselsche Bank, in de Britsche hoofdstad is gearresteerd. Deze aanhouding is het resultaat van de onvermoeide speurtochten der politie. Zooals men zich zal herinneren, is Bnedé op 7 Oc- ■tober in Bonn ontsnapt, toen hij met zijn be waker een „wandeling" was gaan maken. Aanvankelijk had de politie er geen idee van, waarheen hij zich had beseven, maar gaan deweg werd het spoor gevonden. Het bleek, dat Briedié over Antwerpen naar Londen was gereisd, en dat hij uit dlie stad in voortdu rende correspondentie stond met Amster dam. Die correspondentie geschiedde echter op uiterst voorzichtige wijze. De brieven gin gen via Keulen of Dusseldorf en weiden steeds naar een ander adres in plaatsjes rond Londen gestuurd. Zij bleven (kar poste-res- tante liggen. Natuurlijk stond nooit de naam Briedé er op. De ex-directeur was wel zoo voorzichtig geweest, dat slechts één persoon wist, dat hij in Engeland was. Die eene man woonde in Dusseldorf, maar kwam ook veil in Keulen. Het is de politie gelukt hem op te sporen., om zoodoende aan nadere gege vens te komen. De politie kon er op die wijze ten slotte ook achter komen in welke buurt van Londen Briedé zich ophield. De brieven, welke Briedé verzond, gingen eerst naar Antwerpen en dan verder naar Duitschland. De „ingewijde!" in Dusseldorf had weer zijn relaties in de Scheldestad en elders, maar geen van deze relaties wist, dat zij voor Briedé werkten. Aan de opsporing hebben zoowel de Engel- sche als de Aotwerpsche politie krachtig medegewerkt en ook de Duitsche politie en justitie hebben flink hun best gedaan. Zij beschouwden blijkbaar, na het gebeurde te Bonn, de arrestatie van Briedé eis een eere- zaak. Briedé moet zich tegen een zijner beken den hebben uitgelaten, dat de Hollandsche politie hem niet voor een tweeden keer in handen zou krijgen. En hij had dan ook alle maatregelen genomen, dat de speurtochten op niets zouden uitloopen. Maar tenslotte bleek het feit, dat hij, hoe voorzichtig dan ook, correspondeerde, nog te gevaarlijk. In Londen weet men de geheele voorgeschiede nis en men zal daar wel extra-maatregelen nemen, dat de ex-direoteur niet weer ont snapt. Zijn uitlevering is reeds gevraagd. De autoriteiten verwachten, dat de uitleve ring vlotter zal gaan dan bij Bonn het geval was, terwijl de ontsnappingskansen te Lon den heel wat geringer zijn, dan in Duitsch land De Jong, zijn compagnon, bevindt zich nog steeds in het Huis van Bewaring te Amster dam. ,/De Telegraaf meldt nog: Was de millioenenzwendel een bekend feit, minder bekend was de belangstelling van het publiek was Inmiddels sterk geluwd dat ook een civiel proces tegen de beide directeuren loopt. Geniimen tijd geleden hebben mr. Herman Keyzer en dé deskun dige Selter, optredende namens de gedupeer de slachtoffers van dé Brusselsche Bank, be slag gelegd1 op den inhoud van eenige safes in bankgebouwen te Amsterdam. Er werd ongeveer twee ton gevonden. De gevorderde schadevergoeding bedraagt een ton. Het drama te Sint Annaland, Omtrent het verschrikkelijke drama te St. Annaland meldt de „Telegraaf' nog het volgende: De 69-jarige Heiboer, wo nende in een zijstraatje van de Nieuw- straat te St Annaland, kwam gistermor gen omstreeks elf uur plotseling d!e ach terkamer van zijn huis binnen, gewapend met een houten hamer. Zijn vrouw was in genoemd vertrek bezig met het gereed maken van het middagmaal Zonder een woord te zeggen sloeg hij haar met het genoemde voorwerp op het hoofd, ten ge volge waarvan de vrouw ineen zakte, na nog luidkeels om hulp te hebben geroe pen. De 24-jarig© dochter, die zich met haar broertje in het voorvertrek bevond, kwam op het hulpgeroep toegeloopen. Toen zij echter d© deux van het vóór vertrek opende, zag zij plotseling haar vader voor zich staan, die, wederom zon der ©en woord te zeggen, ook haar op het hoofd1 sloeg. Het meisje werd gelukkig niet zoo ern stig gewond als haar moeder, zoodat zij zich naar buiten kon begeven om de bu ren te waarschuwen. De man is daarop teruggegaan naar de keuken en heeft daar op een vreeseHjke wijze huisgehouden, o.a heeft hij de kleer kast gdopend en al de Zondagëohe klee- ren van de kinderen uit de kast gehaald en deze met petroleum begoten. Daarna heeft hij het steeaan fornuis geheel in elkaar geslagen. De ronken vielen toen op de kleeren van de vrouw, ten gevolge waarvan deze begonnen te smeulen. De buren trachtten naar binnen te ko men, doch-deinsden terug, daar de man hen toeriep: „Die binnenkomt, sla ik dood". Toen alles stil was geworden, is een zekere Hooidonk, naar binnengegaan. Hij opende de deux van het achtervertrok en zag nog juist, dat de oude man zich met een scheermes een snede in den hais- toebrachi Hierdoor geschrokken, ijlde de man naar buiten, waarop de politie spoedig ter plaatse kwam. Dr. Quakkelaar constateerde den dood van den man Als doodsoorzaak werd op gegeven, dat de man ten gevolge van het ontzettende bloedverlies en door het door snijden van de halsknop en halsvaten was overleden. De vrouw van den vermoorde kwam even tot bewustzijn. Op de vraag of zij zich iets kon herinneren van hetgeen ge beurd' was, antwoordde zij, niets te kun nen. Daarna is zij weder in zwijm geval len. De dokter achtte het noodzakelijk, dat zij werd overgebracht naar het Alg. Burg. Gasthuis te Bergen op Zoom. Dr. Fick nam haar dadelijk bij aankomt in behandeling. Hij verklaarde, dat, hoewel de hoofd wonde van zeer ernstigen1 aard is, hoop bestaat, dat de vrouw in het leven kan worden behouden. De vrouw was hedenmorgen vrij wel Zij heeft een zeer rustigen nacht doorge bracht De dochter van Heiboer werd ook door Dr. Quakkelaar verbonden. Tijdens een onderzoek met haar verklaarde zij, dat er beslist geen woord was gevallen. Er kan dus geen sprake zijn van oneenigheid of twist; dit verschrikkelijke tooneel moet zijn toe te schrijven aan waanzin. Jacht op Inbrekers. Zondagmorgen om 5 uur werd de veld wachter te Schiebroek gewaarschuwd^ dat er werd ingebroken in een boerderij. De veld wachter zette met twee zoons van den boer de toegangen tot het huis af en ging naar binnen. De inbrekers, die juist bezig waren zich aan den wijn te goed te doen, gingen er vandoor. Verschillende voorwerpen, dde zij hadden buitgemaakt, wierpen zij onder weg weg. Tijdens den vlucht maakten zij tweemaal van hun vuurwapens gebruik, waarmede zij op hun achtervolgers schoten. Twee wisten te ontkomen, de derde, die bij de vervolging eenige kwetsuren had opgeloo- pen, werd gepakt. De andere twee zijn Zon dag door de Rotterdamsche recherche aange houden. Alle drie personen bleken bekende inbrekers van den Schiedamschen dijk te zjjn. Zij hadden allen veel inbrekerswerktui gen bjj zich. Alle drie zijn Maandag naar het huis van bewaring te Rotterdam gebracht. Overvaren. Gistermorgen omstreeks 4 uur heeft te Dordrecht aan het Papendrechtsche veer een aanvaring plaats gehad tusschen een sleepboot en een roeiboot van den veer dienst. In de roeiboot zat maar één pas sagier, die op de sleepboot wist over te springen. De 89-jarige veerman A. de Waard verdween met de boot in de diep te. Later is zijn lijk opgevisdht Hij laat een weduwe met vijf kinderen achter. Een bekogeling van politie-agenten. In verband met het feit, dat op de Zon dagsmarkt in de Nieuwe Uilenburger, straat te Amsterdam hazardspel wordt be dreven en de loterijwet overtreden wordt, iiurveilleeren daar ter plaatse voortdurend rechercheurs. Zondagmiddag, tusschen één uur en halftwee constateerden zij, dat eenige personen overtreding pleegden van de loterijwet door verschillende voorwerpen te verloten en daarvoor tegen geld lootjes uit te geven. Zij wilden proces-verbaal op staken, doch dit ging niet zoo gemakke lijk. Er werd verzet gepleegd en een der beide rechercheurs kreeg 'n trap tegen het been, waardoor een verwonding ontstond. Zij floten om assitentie en spoedig waren ambtenaren in uniform aanwezig, politie werd bekogeld met gteenen, deksels en stukken hout en dit lieve leven duurde ge- ruimen tijd achtereen. De projectielen werden beantwoord door klappen met de sabel en den gummi stok. Verschillende keeren werden char ges uitgevoerd: honderden nieuwsgieri gen verdrongen zich om geen détail van het relletje te missen. Langzamerhand kwam do rust weer te rug. De politie deed twee arrestaties. Een oplichter. Te Parijs is een 40-jarige man aangehou den, die in Den Haag is geboren en K. W. Deutschmann heet. Volgens deFransche bladen is de man een internationale op lichter, die door de justitie van verschei dene landen gezocht werd. Hij liep in Parijs tegen de lamp, toen hij met een valschen cheque van 475.000 francs op het papier van een Amster- damsche bank het Crédit Lyonnais trachte op te lichten. De bankbediende vond den cheque echter verdacht en vroeg nade%3 legitimatie, maar Deutschmann, die een valschen naam had aangenomen, kon geen pas toonen. Toen hem gevraagd werd te wachten, omdat de beambte zich Dader wilde vergewissen, sloop de op lichter weg. Daarna heeft hij hetzelfde spelletje nog eens geprobeerd bij den „Comptoir d Escompte", maar daar lukte de truo al evenmin. De gewaarschuwde politie vervoegde zich bij het Grand Hotel, dat de oplichter als zijn verblijfplaats had opgegeven, maar daar was hij onbekend. Kort daarna werd hij echter gearresteerd op het oogen- blik, dat hij een hotelletje in de rue Cujas verliet om naar België te gaan, waar h{j een anderen cheque van 240.000 francs wilde ontvangen. Drie jaren geleden moet Deutschmann er al in geslaagd zijn een valschen cheque van 800.000 francs te incasseeren. Ingezonden Mederteeüng. Hr. m. „Tromp". Blijkens een btf het departement van marine ontvangen telegram ifl Hr. Mg. pantsersahiip „Tromp", onder bevel van kapitein ter zee O. Aronetein, Vrijdag te Lissabon aangekomen, ter vertegenwoor diging van de Nederiandsche regeering bij de herdenking van den sterfdag van Vasoo do G-ama. Hr. Mb. „Grnno". De panteerboöt Grnno, commandant de lult. ter zee le kl. J. A Sonnenberg, i« van VIla singen op 'e Rijkswerf te Hellevoetaluls aan gekomen om herstellingen te ondergaan. Zij zal daarvoor tot het eind van dezer maand daar blijven. De off. van adm. Se kl. N. B. Spoor en J. Q. W. Jöbse zijn per particuliere gelegenheid naar Ooet-IndiB vertrokken; zij zijn bestemd voor den dienst aldaar. Bevorderd tot lult. ter cee le kL die der 8e kl. A e Ernste, J. C. Cornelius, J. Varkevie- eer, H. C. Nieuwehuisen en A Weemhoff. De lult. ter zee der 2e kl. marine-ree. J. O. v. d. Tol en de adelborst le kl. marine-ree. J. Oeeewaarde zijn den 2en Fetor. a.» geplaatst, eerstgenoemde aan boord Hr. Me. Waoht9chip te Willemsoord, laatstgenoemde aan boord Hr. Me. Gelderland. Luit ter zee le kl. T. L. Krulje, toegevoegd aan het hoofd van den plaataelijken dienst te Weltevreden, wordt uit Ooet-Iudl» terugver wacht. Off. van gez. le kl. P. H. M. 3e Roo, van het Wachtschip te Willemsoord woTdt over- geplaatst bij het Kon. Instituut voor de marine aldaar. Met ontslag uit den Zeedienst; I Febr.: leerl.-stoker JL H. Boeman, matroos le kl. J. B. Westendorp. 7 Maart: id. 2e kl. W. J. Vla. II Febr.: korp-mach. 2e kL P. W. H. van Bockel 21 Maart; mar. le kl. J. R. Mullens. 1 Maart; leer 1 .-torpedomaker J. G. Hl Poech- man, matroos 3e kl. J. M. Peters. 20 Maart; korp.-stoker O. Kraft. 22 Maart: booteman H. Zaayer, mar. Ie kL A van Oe. De navolgende officieren worden den 9en Febr. cl*, bij indienstatelling bij de Marine- Kazerne te Willemsoord geplaatst: Kagk-luit. ter zee *W. O. A Vink, eorrtnei»- iant; luit ter zee le kl. J. P. Remijnee, eerste officier; ld. 2e kl. T. Boelen, W. EL v. d. Ben en A D. A Peereboom Voller, le luit. der nariniere W. Schuiling, off. van den MiLD. te kl. D. J. Montó, off. van ge*. 2e kl. 8. van Dam, off. van adm. le kL F. A Kuhn en id. te kl. J. F. Stavennan. LEGERBERICHTEN. Schermwedstrijden K.O.OS Bij de op 30, si, 22 en 23 Jan. te Harder wijk gehouden sch erin wedstrijden van den Kon. Onderoff. Schermbond, behaalde de serg. hoofd- scherm- en gymnastiekonderwijzer, A J. Bak, van het reg. kust-art., in de personeele wed strijden, degen en sabel, hoofdafdeeling voor schermonderwijzers: op den degen een lea sa op de sabel een sden prijs. Naar aanleiding 'hiervan hadden de onderoff. van het reg. kust-art. te Helder, zioh op 26 Jan. vereenigd in een der onderwijslokalen van het fort Erfprins en werd de serg. Bak. bij monde van den adj.-onderoff.-instr. H. Schenkius met een hartelijke speech en een driewerf hoera van de aanwezigen, gecomplimenteerd, terwijl hen» daarbij tevens een stoffelijk blijk van buide werd aangeboden. Capitulantenstelseï. Naar het Algem. Mil. Weekbl. verneemt, Is een ontwerp-capitulantenstelseï nagenoeg gereed. Het belangrijkste ontbreekt echter nog en dat zijn de betrekkingen waarin de capitulanten moeten worden geplaatst. Men voelt er buiten het Dep. van Oorlog niets voor, zegt het blad. Een groot bezwaar is mede, dat de andere departementen er evenmin iets voor voelen, om de militaire dienstjaren voor pensioen zonder inkoop'over te nemen. Jaar- en dienst premie. Bij Kon. Besluit van 30 Dec. 1924, nr. 139 is met ingang van 1 Jan. 1935, ingetrokken: ie. Het Kon. Besl. van 9 Juli 1909, nr. 48; 2e. Artikel 10 van de sedert gewijzigde es aangevulde instructie op de werving, vastge steld bij Kon. Besluit van 23 Febr. 1912 nr. 54; een en ander betrekking hebbende op het toe kennen van jaar- en dienstpremiên; en is voorts bepaald: a. dat een vrijwilliger, die op t Jan. 1925 uit zicht had op jaarpremie, in zijn aanspraken daarop, naar de bestaande bepalingen blijft ge handhaafd b. dat de dienstpremie aan den vrijwilliger, die daarop op 1 Jan 1925 uitzicht had, geheel zal -worden uitbetaald, op den datum, waarop hij naar de bestaande voorschriften daarop aan spraak verkreeg; c. dat tusschentijdsche verbreking van de op 1 Jan. 1925 loop end e verbintenis, ander» dan wegens ziekten of gebreken, welke niet het ge volg zijn varl eigen moedwillige handelingen of ongeregeld gedrag, elke aanspraak op jaar- of dienstpremie verloren gaat; d. dat, indien de op 1 Jan. 1925 loopende ver bintenis wordt verbroken wegens ziekten of gebreken, de dienstpremie wordt genoten in evenredigheid van den volbrachten diensttijd, waarbij gedeelten van een maand voor een volle maand moeten tellen; e. dat bjj de overplaatsing bij de koloniale troepen of de zeemacht, alsmede bij verbreking van een verbintenis op verzoek, door den vrij williger zooveel twaalfden van zijn laatstelijk genoten jaarpremie moeten worden terugbe taald, als er maanden zijn in het onverschenen gedeelte van het jaar, hetwelk door hem niet geheel is volbracht. Burgerlijke Stand van Helder van 21 tot 26 Ju. 1926. 'BEVALLEN: A. MolenaarOtt, a.; D Gaste laars Schol, z.; J'. W. Dijkehoorn-Edelsribos, d.; O. G. A WagssnakorBeeiens, 4.; Y. Etelman- v. d. Harst, s. OVERLEDEN: C. Roosloot, 78 jaar, as, sekt- gsu. v. J. Atlas; S. v. d. Woli, v„ V jaax, wai. va» "W. B. J. ds Hertogk.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2