BINNENLAND De stemplicht Naar het Hbl. verneemt is eerstdaags de indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van een wetsontwerp nopens den stemplicht Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen op Dinsdag 10 Februari, te één uur mm. De zomertijd. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen, is thans binnen kort de indiening te verwachten bij de Tweede Kamer van het wetsontwerp be treffende den zomertijd. Zijn wij wel in gelicht, dan zou het in de bedoeling der regeering liggen, den zomertijd af te schaffen. Spoorwegpersoneel Het hoofdbestuur van den Nederl. Roomsch Katholieken bond van spoor- en tramwegpersoneel St Raphaël heeft een onderhoud met den minister van water staat aangevraagd om de ernstige grie ven, welke het personeel heeft tegen de wijze, waarop de bepalingen inzake dienst en rusttijden worden toegepast, uiteen te zetten. Kantoorpersoneel Het in 1924 afgesloten collectieve con tract tusschen den Algem. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en de verschillende bij het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen aangesloten vakbonden ia voor 1925 weer gecontinueerd. Vrijwel alle kantoorbedienden op die vakvereeni- gingskantoren, vallen onder dit contract. Naar Onze strijd meldt, weigerden alleen het contract te teekenen de Typografen bond, welke veel slechtere arbeidsvoor waarden heeft, en de Bond van werklie den in overheidsdienst. Wethouder De Miranda. Naar het Volk verneemt is den Amster- damschen wethouder De Miranda van een voornemen tot aftreden indien het voor stel tot instelling van een gemeentelijk melkbedrijf verworpen wordt, dat de corr. van de N. R. Cl hem toegeschreven had niets bekend. De Hanzebank. De Hanzebank in het bisdom Haarlem geeft crediteuren in overweging te beslui ten tot medewerking aan minnelijke liqui datie, oftder toezicht van een door henzelf aan te wijzen commissie van crediteuren. Brandstoffenprijzen Amsterdam. De brandstoffencommissie heeft beslo ten, de prijzen der huisbrandstoffen met ingang van 1 Februari belangrijk te ver lagen, en deze vast te stellen als volgt: Holl. anthraciet 1/8 per H.L., Holl. an- thraciet II 8.50 per HX., Holl. anthra ciet m 8.35 per HX., Belg. athraciet I 8.20 per HX., Belg. anthraciet II 8.76 per H.L., Belg. anthraciet Hl 3.66 per HX., Wales anthraciet import H en TTT 4.65 per 75 K.G. Wales anthraciet gebroken H en Hl 5.05 per 76 K.G., eierbriketten f 1.60 per HX., alles thuis bezorgd; afgehaald 20 cent lager. Het visscherybedrijf te IJmuiden. Blijkens het verslag der IJmuider Vischhandelvereeniging over het jaar 1924 heeft de oanzet in de rijksvischhallen 18,410,808 bedragen tegen 19,837,732 in 1923, alzoo een vermeerdering van 2.678.076. Deze vermeerdering zoude be langrijk hooger zijn geweest, indien de stoomtreilervloot niet het grootste gedeelte van December tengevolge van een sta king had stil gelegen. De prijzen van ver- aohe visoh waren in 1914 1.8 cent per kilo hooger dan in het vorige jaar. Het aantal ingeschreven kooplieden bedroeg dat jaar 238 tegen 223 in 1923, hetgeen een ver meerdering aantoont van 16 kooplieden. Evenals in het vorige jaar vond het grootste gedeelte der aangevoerde ver- sche visch plaatsing in ons land, zij het dan ook prooentsgewjjze iets minder dan in 1923. Opvallend waren dit jaar de geringe aanvoeren van groote en grootmiddel aohelvisoh. Ook de aanvoer van Noordzee- kabeljauw liet het grootste gedeelte van het jaar te wensohen over. De gestadige achteruitgang in de vangsten van deze en enkele andere vischsoorten in de Noord zee heeft evenals hier te lande de aan dacht getrokken der andere de Noordzee bevisschende landen en het verslag spreekt de hoop uil dal internationaal, wetenschap en practijk samen zullen gaan oan na grondig onderzoek dit euvel zoo mogelijk te bestrijden met inachtname der belangen van de betrokken reederijen, be manning en nevenbedrijven. Over het algemeen viel in den toestand van den vischhandel dit jaar eenige ver betering te bespeuren. Wat in het bijzonder den haringhandel betreft dient vermeld, dat in April veel versche zulderzeeharing via IJmuiden per spoor naar Duitschland werd verzonden en dat zulks eveneens het geval was met het grootste gedeelte der dit jaar aange voerde pekel- en steurharing, driftharing en sardijn. De in Maart, April en voornamelijk in Mei door Duitsohe trawlers aangevoerde IJslandsche kabeljauw werd in hoofdzaak te IJmuiden gezouten en vond plaatsing, gedeeltelijk in oins land, doch voorname lijk in België. Het visohventen per auto werd grooten- deels gestaakt. De financieels resultaten der diverse ijsfabrieken waren ook ditmaal ongunstig. Desniettemin werd na aanhoudende be sprekingen tusschen de ijsfabrikanten en de afnemers tansintta ave® den pcjjs tal overeenstemming gekomen op ongeveer dezelfde basis als het vorige jaar en zulks in een contract vastgelegd. Het bevriezen van visoh volgens systeem Ottesen nam eenigszins toe. Overheidspersoneel Donderdag heeft de minister van financiën in particuliere audiëntie ontvangen de heeren J. G. van der Jagt en F. S. Noordhoff, voor zitter en secretaris van het comité van zes, samengesteld uit de besturen van het comité van neutraal overheidspersoneel en T comité ter behartiging van de aigemeene belangen van overheidspersoneel. De delegatie heeft in een uitvoerig betoog op grond van: de gedaalde koopkracht van d salarissen van het rijkspersoneel sinds 1914, de stijging van de kosten van het levenson derhoud, het ruimer vloeien van de rijksmid delen over 1924 dan geraamd was (voordeelig verschil 37 millioen) en de meermalen door de regeering gegeven verzekering, dat de salarisverlagingen slechts noodgedwongen zijn opgelegd, gepleit voor het treffen van maatregelen ter tegemoetkoming in den nood toestand, waarin haars inziens het rijksper soneel is komen te verkeeren. De minister gaf toe, dat de raming voor 1924 met een belangrijk bedrag was over schreden; dit bedrag was echter niet'87, maar 35 millioen. Hij wees er echter op, dat in dat bedrag van 35 millioen ook begrepen was de opbrengst van in den loop van 1924* inge voerde nieuwe heffingen, en de overschrij ding van de raming voor een deel ook het ge volg is geweest van het inhalen van achter stand. De minister heeft verder tegenover het be toog van de delegatie opgemerkt, dat de be grooting voor 1924, zelfs met Inachtneming van de bovengenoemde meerdere Inkomsten, nog altijd met een tekort sluit van meer dan 20 millioen, terwijl om de begrooting voor 1925 sluitend te kunnen maken, voor dat dienstjaar hoogere Inkomsten moesten wor den geraamd tot een bedrag, dat, als men op de hierboven gememoreerde bijzondere om standigheden lel ongeveer even hoog is, als het bedrag, waarmede in 1924 de raming is overschreden geworden, zoodat deze over schrijding van 1924 reeds in de begrooting voor 1925 is verdisconteerd. Verder rijn voor laatstgenoemd jaar en volgende jaren nieuwe uitgaven te wachten, waarvoor tot heden geen dekking is gevonden. Ook was de mi nister er nog volstrekt niet zeker van, dat de voor 1925 geraamde ontvangsten ook inder daad m de schatkist zullen vloeien. Hoewel de minister bereid was, het ver zoek van de delegatie om het personeel tege moet te komen, in den ministerraad ter sprake te brengen, liet hij toch niet den min sten twjjfei hierover bestaan, dat dit verzoek op steun zijnerzijds niet zal kunnen rekenen. Iets anders was 't gladstrijken van plooien uit het Bezoldigingsbesluit 1925, van de noodzakelijkheid waarvan ook de minister doordrongen toonde te zijn en waartoe hij dan ook eventueel wel zal kunnen mede werken. Wel ging de delegatie uitvoerig en met krachj tegen deze beschouwingen In en stelde zfl er andere argumenten tegenover, doch zulks vermocht in het standpunt van den minister geen wijziging te brengen. De minister had geen bezwaar, dat deze rnededeelingen In' een persbericht ter aige meene kennis zouden worden gebracht Uit de R. K. Staatspartij. In de middagvergadering van Zaterdag van den Algem. R.-K. Bond van Rijkskieskring- organisaties in Nederland werd na amendee ring punt 1 van het program van actie aldus geformuleerd: 1. Handhaving en doorvoering van de Christelijke beginselen in de huwelijkswet geving. In overeenstemming met de moties-Den Helder werd punt 2 aldus aangenomen: 2. Handhaving, zoo mogelijk doorvoering, van de gelijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs; zoo spoedig mogelijk invoe ring van het zevende leerjaar, mede in ver band met de Arbeidswet Op voorstel van Haarlem werd met 47 tegen 19 stemmen ingelascht een alinea: .Geleidelijke afschaffing van indirecte be lastingen op eerste levensbehoeften". Ten aanzien van een amendemenit-Haar- lem, dat vraagt invoering van een bezoldi gingsbesluit, dat „wederom" een mensch- waardig bestaan toekent aan het overheids personeel, zegt een der aanwezige Kamerle den, dat hij niet wenscht beschuldigd te wor den van te hebben medegewerkt aan het ver schaffen van een onmenschwaardig bestaan. Bij aanneming van deze motie dus, zou spr. zich niet meer als Kamerlid beschikbaar stel len. (Applaus). Overgenomen werd een motie-Leiden: .Herziening van het Bezoldigingsbesluit vo r zoover daarin onbillijkheden of onjuistheden voorkomen". Desgelijks geschiedde met de volgende amendementen, resp. van Utrecht en Rot terdam: „Vermindering van successiebelasting bij vererving in» de rechte lijn en in de eerste graden van bloedverwantschap". „Invoering van verteringsbelasting op mid delen van gemak en weelde". Het overige door het Bondsbestuur voor gestelde programpunt 8 werd aangenomen. Bij de behandeling van dit programpunt werd nog aangenomen, de volgende motie- Amsterdam: „De Alg. Bond van oordeel, dat, indien de tegenwoordige koeten van levensonderhoud niet dalen, een verbetering van den toestand van 's lands financiën, welke o. a. zal kunnen bljjken uit de totaalopbrengst der Rijksmid delen over bet dienstjaar 1924, mede behoort ten goede te komen aan de salariseen der Rijksambtenaren en onderwijzers voor het dienstjaar 1925. gaat over tot de orde van den dag". Bij het programmapunt handelende over de vermindering van .bewapening, enz., werd overgenomen het amendement-Helder: „Zoo mogelijk samenvoeging van de departemen ten van oorlog en van marine". Na korte toelichting van mgr. Nolens werd punt 6 als volgt geamendeerd: „Bevordering van zoodanige ontwikkeling van de arbeidswetgeving, dat steeds meer du regelingen betreffende de arbeidsverhoudin gen in bedrijf en onderneming getroffen kunnen worden door de organisaties van werkgevers en werknemers, al of niet door speciaal daartoe gekozen colleges, behoudens goedkeuring en toezicht door de overheid binnen de grenzen door de wet gesteld Wettelijke regeling van de collectieve ar beidsovereenkomst inclusief de mogelijkheid tot verbindendverklaring. De uitvoering van de sociale verzekeringen worde, voorzoover mogelijk, opgedragen aan de samenwerkende organisaties van werkge vers en arbeiders". Hieraan is op voorstel van Den Bosch nog toegevoegd: „Doorvoering van de Arbeidswet 1919, naar mate de economische toestand ddt moge lijk maakt". Ten opzichte van de afschaffing van de staatsloterij deelde mgr. Nolens mede, dat hij den indruk had, dat velen onder de Katho lieke Kamerleden geenszins met beide armen het betrokken wetsontwerp zullen omhelzen om aan de aanvaarding mede te helpen. (Tee kenen van instemming), Hierna werd het programma z.h.s. met ai gemeene stemmen aangenomen. Onder daverend en langdurig applaus werd mgr. Nolens gehuldigd. Zonder nadere beraadslaging werd nog de volgende motie-Amsterdam aangenomen: „De Alg. Bond, enz., verzoekt het hoofd bestuur een onderzoek in te stellen naar de bereidheid van Katholieke partijen of groe pen in andere landen, teneinde de internatio nale samenwerking der Katholieken te be vorderen ter verwezenlijking van het pro gram eener Katholieke internationale Staat kunde. als neergelegd in het schrijven van Paus Benedictus XV van 1 Aug. 1917 aan de hoofden der toen oorlogvoerende mogendhe den en Jn andere Pauselijke documenten". Tot besluit noemde mgr. Nolens het een verblijdend verschijnsel, dat na den heftig gestreden strijd, een zoo prachtige eenheid naar voren is getreden als de beide afgeloo- pen dagen. Ten slotte spoorde spr. allen aan, nu ook het program onder het Katholieke volk te brengen, en er toe mede te werken, dat een zoo sterk mogelijke Katholieke fractie terug- keere, opdat daaruit ook tevens een rechtsch kabinet kunne voortkomen. (Applaus). („HbL"). Hoog water. Tengevolge van den Noordwester storm steeg het water der Zuiderzee tot 1,20 M. boven A. P. De havenbuurt te Monniken dam stond gisteren, nog blank. Op Mar ken, dat bij 1.40 M. onderloopt, heeft men een angstigen nacht doorgemaakt Dank zij het stillen van den wind week het ge vaar van overstrooming. Het weer in Januari. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt publiceert de volgende voorloopige mededeeling over het weer in Januari: De temperatuur was gemiddeld twee graden Celsius boven normaal; de dage- lijksche schommelingen ruim eeu graad geringer. De hoeveelheid neerslag was in de noordelijke helft des lands ongeveer nor maal, 47 millimeter, in de zuidelijke helft gemiddeld 72 tegen 46 millimeter nor maal De Bilt had slechts 89 uren met zonne schijn tegen 62 uren normaal. Bloemententoonstelling te Heemstede. Wij hebben reeds melding gemaakt van de dit voorjaar te Heemstede te houden groote bloemententoonstelling. De Hoofd commissie voor deze tentoonstelling heeft een overzichtskaartje id de Engelsche en Nederlandsche taal doen vervaardigen, dat den vreemdeling een duidelijk beeld geeft van de ligging en den omvang der tentoonstellingsterreinen. Dit kaartje, een z.g. „folder", wordt in duizenden exemplaren in het buitenland verspreid. Vooral de voor vreemdelingen zoo aan trekkelijke bollenvelden zijn met kwistige hand op deze reclamekaart aangebraobt. Ongetwijfeld zal de schoone en aloude Spaarnestad daardoor vele vreemdelingen tot zich trekken. Voor belangstellenden zijn deze kaarten gratis verkrijgbaar (ook alleen in het Nederlandsch); zij kunnen ze aanvragen bij den 'helr H. J. Voors, secretaris, Lange Begijnestraat 13, Haarlem. LUCHTVAART. Ben nieuw Fransch vliegtuig. Farm&n, de bekende Fransche vlieg tuigbouwer, die o. a. het groote passa giersvliegtuig „Goliath", voorzien van 2 motoren, heeft gebouwd, welk toestel ook geregeld op de Fransche lijn Parijs Amsterdam werd gebruikt, heeft in 1923 een nieuw groot verkeersvliegtuig, de „Jabiru", gebouwd, dat in 1923 en 1924 den eersten prijs in den wedstrijd voor oommercieele vliegtuigen heeft behaald. Ook op de in December gehouden internationale luchtvaart tentoonstelling in Parijs, heeft dit toestel zeer de aan dacht getrokken. Farman heeft thans dit toestel voor het eerst op de Fransche lijn ParijsBrusöel Amsterdam gebracht, welke lijn geëx ploiteerd wordt naast de Nederlandsche K. L. M.-lijn Amsterdam—Rotterdam Parijs. Het toestel F-AGFC, bestuurd door Coupet en Landry, kwam Donderdag middag op Schiphol aan. Met deü wind in de rug had het de geheele reis van Parijs afgelegd in 1 uur 58 minuten. De snel heid van het „Jabiru"-toestel is zeer groot en bedraagt plm. 180 K.M. Het is een groote eendekker met dikke vleugels. De kajuit biedt plaats aan 10 passagiers. Ter weerszijden van den romp zijn 4 Hispano- Suiza-motoren, van elk 180 P.K.. aange bracht Men zal voortaan echter het „Jabiru"-toestel bouwen met 2 Lorraine- motoren van 400 P.K. elk. Het K. L. M.-toestel, dat uit Parijs vertrok, maakte op deze route ook een zeer gunstigen tijd, gezien het veel ge ringere motorische vermogen, door dep afstand in 2 uur en 7 minuten al te leggen ZUIDERZEEWERKEN. De driemaandelijksche rnededeelingen be treffende de werkzaamheden voor de afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee van Januari jX, vermelden o. m. het volgende: De boringen in zee, noodig voor een stel selmatig onderzoek van den ondergrond van den djjk voor den toekomstigen Wieringer- m^erpolder werden voltooid, waarna aangeiJ vangen werd met het verrichten van borin gen in den in aanleg zijnden afsluitdijk tus schen de Noordhollandsche kust en Wierin gen, ten einde de mate van inzakking van het dijksllchaam in den ondergrond na te gaan. Met het makeb van den afsluitdijk tus schen de Noordhollandsche kust en het eiland Wieringen, volgens bestek no. 10 Z.W., dienst 19231924, werd zoowel op het wad (Balgzand) als in het eigenlijke Amsteldiep voortgegaan. Op het wad werd het opspuiten van het zandlichaam van den dijk zoowel van de west zijde als van uit het Amsteldiep voortgezet. Gelijk reeds in het vorig bericht is vermeld, ondervond de voortgang van dit werk vertra ging door de verwachte, en ook inderdaad op het wad steeds in meerdere of mindere mate optredende inzakkingen van het dijkslichaam in den ondergrond, waarhij de slappere on derlagen tot belangrijke verschuivingen en oppersingen ter weerszijden van het dijks lichaam In den ondergrond meer waargeno men. De ontwatering van het zandlichaam op het wad bleek, mede ten gevlge van sterke opperaing van den wandbodem, minder goed verzekerd te zijn dan aanvankelijk verwacht werd, in verband waarmede het voorzichtig werd geoordeeld om op ongeveer 40 M. drai- neerleidingen aan te brengen, met den onder kant in het binnenbeloop van den dijk uit komende ter hoogte van 0.25 M. -(- NA.P. Naar gelang het zandprofiel van den dijk op het wad op de hoogte kwam, werd voort gegaan met het aanbrengen van den keileem dam en van de keileembekleeding op de be- loopen, het slaan van de perkoenregels langs den binnen- en den buitenteen van den dijk en bet aanbrengen van steenglooiingen. De keileemdam moet thans nog over een lengte van 550 M. worden afgewerkt waartoe de noodlge ontgravingen moeten plaats hebben; de steengiooiing is aan de noordzijde over ruim 300 M. tot de vereischte hoogte opge trokken, terwijl deze op de overige plaatsen, waar de keileemdam gereed is, in uitvoerine is De voortgang van het bekieedingswerk aan de zuidztfde houdt ongeveer gelijken tred met dat aan de noordzijde van den dijk. Met. het afwerken van het bovenvlak van het zandlichaam werd een aanvang gemaakt. Bij het door het eigenlijke Amsteldiep aan gelegde dffkvlak werd sedert het vorige Be richt voortgegaan met het aanbrengen var den keileemdam en het opspuiten van het zandlichaam van den dijk; een en ander kwam gereed, en op 18 December werd bet laatste zand in den dijk geperst. ïnm'ddels werd met het aanbrengen van bekleedlngs- grond op het zandlichaam voortgegaan en werd aan beide zijden van den dijk over de volle lengte de perkoenregel In den teen ge slagen en met het aanbrengen van de steen- glooiing begonnen; aan de noordzijde is ede glooiing over de volle lengte onbetrokken tot boven de hoogte van 2M. -f N.A.P. en ge deeltelijk reeds ongeveer tot de voorgeschre ven hoogte van 4.50 M. 4- N.A.P.. terwH' ook aan de zuidzijde de steenglooiing tot minstens 2 M. N.A.P. is opgetrokken. Door de 1n dezen winter reeds voorgeko men stormen werd geen schade aan het werk toegebracht. De aanleg van het derde en laatste ge deelte van het afwaterings- en scheepvaart kanaal Is op 29 October 1924 aanbesteed voor 1.184.000, zijnde dit 166.000 'beneden de raming van 1.850.000. Evenals bij de voltooide vakken verkrijgt het aan te leggen kanaalvak, dat alleen voor zooveel betreft het zuidelijke deel, tot aan de verbinding met de schutsluis bij De Koolj, voor de scheepvaart, en overigens slechte voor de afwatering dienst zal doen, een bo dembreedte van 25 M.: de diepte neemt naar de uitwateringssluis toe en bedraagt aan het begin 5.65 M.—N.AJP. en nabij de sluis 6.80 M.—NAT. Langs de zeezijde van het kanaal wordt ook hier een nieuwe zeedijk aangelegd, van ongeveer gelijke samenstelling als de reeds voltooide dijkvakken. Terwijl echter de afstand tusschen den toinnenteen van dien dijk en het kanaal bij de voltooide vakken 20 M. bedraagt is deze afstand bij het nieuwe werk tot 30 M. vergroot, wat is geschied met het doel om het optreden van afschuivingen zooveel mogelijk te be perken. De nieuwe zeedijk verkrijgt voor zoo veel betreft het gedeelte dat evenwijdig loopt met den Balgdijk eenzelfde profiel ais de reeds voltooide gedeelten. Het noordelijk gedeelte van het kanaal loopt niet onmiddellijk langs den Koegras- zeedijk, doch nagenoeg evenwijdig daar aan op een afstand van ongeveer 250 M. De aldus ingesloten terrelnstrook, tbwn« bestaande uit wad- en sohorsgronden, welke uitsluitend als jachtterrein eenige vaarde hebben, zal in verband pmt da uitvoering van het werk met de uit het kanaal voortkomende baggerspecie wor den opgehoogd tot een blijvende hoogte van 1.25 M. N. A P„ en zal dan, na ingedroogd en verkaveld te zijn, als bouw- of grasland voor de cultuur ge schikt worden. Dit ongeveer 60 H.A. groote terrein zal dus de eerste productieve land- aanwinst, verkregen tengevolge van de uitvoering der Zuidezeewerken, vormen. Langs den Koegraszeedijk wordit een land weg tot toegang naar de te vormen perceelen aangelegd, welke weg bereikt zal worden over een bascuiebrug, dde ontworpen is over het buitenhoofd der schutsluis bij de Kooij. Langs het evenwijdig aan den Balgdijk loopende kanaalvak wordt met uit het kanaal voortkomende baggerspecie de aarden baan voor een toekomstigen verkeersweg tusschen het kanaal en den Balgdijk aangelegd. Ten einde het kanaal te kunnen uitbagge ren moet van uit de aanwezige geul, die met de havengeul van het Nieuwediep in verbin ding staat een tijdelijke toegangsgeul worden gebaggerd, welke bij het einde van het werk weder moet worden gedicht om den nieuwen zeedijk ter plaatse te kunnen doortrekken. Zooals in het vorig bericht werfl mede gedeeld is de schutsluis bij De Kooy met het daarmede verband houdende grond werk thans voltooid. In den loop van 1925 zal nu de Koegraszeedijk tegenover de sluis worden doorgegraven, de tijdelijke omringdijk voor den sluisput aan de oost zijde der sluis worden opgeruimd en het korte verbindingkanaal van de sluis naar het afwateringskanaal worden gebaggerd. Uitwateringssluis bij Oostoever (Helder). De omringdijk van den sluisput voor deze werd geheel voltooid. De bouw van de sluis werd voortgezet De ontgraving van den sluisput werd nagenoeg voltooid; het uitkomende zan werd buiten den omring dijk gebracht om later voor de aanvullin gen te worden gebezigd; het veen werd mede buitendijks gestort en de klei werd gebruikt ter verdere bekleeding van den door dezelfde aannemers gemaakten om ringdijk met aansluitende dijkvakken. Keersluis van gewapend beton nabij van Ew!jcks8luls. Het betonwerk voor deze, volgens bestek No. 11 Z. W. in uitvoering zijnde, sluis werd, met inbegrip van de verzwaringen van stampbeton achter de wanden van gewapend-beton voltooid. Een deel van de granieten dekzerken werd gesteld en de ontvang- en stortebed- den werden voltooid. Een stel vloeddeuren kwam gereed en met het maken van het tweede stel werd begonnen. Een begin is gemaakt met het aanaarden van de sluis en het afwerken van de grondbeloopen aan de voor- en achterzijde daarvan. Verbindingskanaal ln den Anna Pau- lownapolder nabij van Ewfjckssluls. De uitvoering van dit werk werd door den aannemer krachtig voortgezet De noord westelijke kanaaldijk werd grootendeels voltooid en ook van den zuidoostelijken dijk kwam een groot gedeelte tot stand. Dank zij het aanleggen van rijzen bed den onder de grondophoogingen is de zak king van den opgebrachten grond tot nu toe zeer gering gebleven. Uitbreiding van de vlsschershaven te Den Oever op Wieringen. De aanleg van dit werk werd voortgezet Het paalscherm werd voltooid, en het op te ruimen vak van het oude paalscherm tusschen de oude en de nieuwe visschershaven werd getrok ken. Het remmingwerk met loopplank langs het paalscherm kwam grootendeels gereed en dat langs den Noorderhaven- dam werd geheel voltooid. Het bagger- werk tot opruiming van eenige ondiepten in de nieuwe haven werd, na verwijdering der aldaar op den bodem aanwezige stee- nen, uitgevoerd. Het werk is thans zoo ver gevorderd, dat de havenuitbreiding zoo noodig als ligplaats voor de visschersvloot van De Haukes in gebruik kan worden genomen. (Ongecorrigeerd). Nieuwe Uitgave. Verschenen „Vogelalbum" door K. Boedjjn. Uitgeefsters: N.V. Haariemsche Stoomzeepfabriek „Het Klaverblad", Haarlem. In het album moeten bevestigd worden „Klaverblad"-plaatjes, <üe zich be vinden in de verpakking van de bekende Karnemelkzeep No. 840, merk „Het Melk meisje". De uitgeefster heeft geen kosten ge spaard aan deze prachtige reclame. Wan neer de kinderen de 144 plaatjes verza meld hebben, moeten ze er nog 144 ver zamelen, die ze ruilen kunnen voor de zes groote premieplaten, waardoor het album eerst oompleet is. En dan bezitten de ver zamelaars een schitterend boek over in- en uitheemsche vogels. De heer K. Boe- dijn heeft den tekst geschreven. In een voorwoord vertelt tuj van de moeilijk heden voor hem aan dat werk verbonden» daar zijn kennis van het vogelrijk rioh niet verder dan de inheemsche vogels uit strekte. Hij vermeldt de bronnen, waaruit hij zijn gegevens voor de buitenlandsche soorten putte. Schrijver heeft een prettig leesbaar verhaal vol interessante bijzon derheden geschreven over het vogelleven, "iet alleen aardig voor kinderen, maar ook voor volwassenen. Ook den illustrator, den heer Wolff, alle eer voor zijn zeer mooie zwarte en gekleurde platen. De uit voering is keurig op zwartgeel getint pa pier. Het album is gebonden in stevlgen band met keurige teekening van den heer Wolft Grondboringen. Afsluiting van het Amstétdiep. Afwatertngs- en scheemxmrtkamal tn ver band met de afstuiting van het Amsteldiep. - De in uitvoering zijnde kanaalvakken kwa men beide aan het einde van het jaar gereed Deze kanaalvakken hebben een lengte ach tereenvolgens van 2200 en 1000 M., zoodat hiermede totaal 8800 M. van het ln het ge heel ongeveer 7800 M. lange kanaal met daar langs gelegen zeedijk voltooldi is. <y

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6