J. J. H. KOOPMAN, PUROL Begraven Geld Eerste Blad. Mantels naar maat f 75.—. WESTSTRAAT 17. BUITENLAND tot Vrijdag 6 Februari BINNENLAND VASELINE Nr. 6983. DONDERDAG 6 FEBRUARI 1925. 63ste JAARGANG. crschijnt Dlnsdag-^D^derdag^en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Kon^rffltraat 29 'fttefocn: 50 en '£13 Lloht op voor auto'* en fietsen Donderdag 5 Febr6.21 uur. Vrüdag 65.25 FRANKRIJK Uit de Kamer. D® tijdelijke missie bij het Vati- kaan. Ben debat over de be zetting van het Rijngebied. De géheelen dag duurden Dinsdag in de Kamer achter de schermen de agitatie der socialisten en nieuwe geheime bespre kingen met Herriot voort. Herriot stemde er in toe, in de begrooting een speciaal artikel op te nemen voor de instelling van de tijdelijke missie bij het vatikaan, ten einde nauwkeurig aan te geven en te doen uitkomen, dat deze een provisorisch ka rakter heeft. Herriot weigerde echter na dere verklaringen te versohaffen, die de socialisten eischte betreffende de op schorting van de ontruiming van het Rijn land. Blum, de leider der socialisten, ver klaarde daarna in de zitting in een groote rede, dat de termijn van vijf jaar voor Keulen reeds is afgeloopen. Franfclin- Bouillon protesteerde daartegen en her innerde eraan dat Ramsay MacDonald zelf had erkend, dat de Duitsohers de voorwaarden van het verdrag van Ver- sailles nog niet hadden vervuld. Herriot liet de sprekers praten zonder iets te zog gen. Hij' riep alleen: „Mille fois non!", toen Blum herhaalde, dat de bezetting niet onbepaald mocht voortduren. De ontevre denheid der soclialisten is in het oog loopend. Ben nieuw gifgas? Het Fransche Kamerlid Taittinger ver telt van een Duitsch vlieger vernomen te hebben, dat Duitschland tegen het einde van den oorlog een gifgas van verwoes tende uitwerking had. Daar echter de ne derlaag vast stond, werd de toepassing uitgesteld. Een vlieger evenwel kreeg de tegen-order te laat. Hij bombardeerde de Fransche linie met die stof, welke over drie vierkante kilometer vernietigend was. Het ministerie van oorlog te Parijs weet van niets, en meent, dat de geruchten in een fantastische publicatie te Berlijn over een toekomstigen oorlog voedsel gevon den hebben. Uit Parijs komt het bericht, dat gene raal de Serigny bevestigd heeft, dat een Duitsche chemicus een nieuw giftig gas heeft uitgevonden, waarmee het in geval van oorlog, mogelijk zou zijn, Fransche steden in enkele uren „uit te rooken". BELGIE. Vlaamsche offervaardigheid. Op verzoek van het Deman-comité is, naar onze correspondent te Brussel meldt, het inzamelen van geld voor het steunfonds dat bestemd is om de door de boetstraf felijke rechtbank van Brussel aan de ouders van den verslagen fascist toege wezen schadevergoeding van 50.000 franks, te betalen, sedert Zondag j.1. stopgezet. Het comité had om een bedrag van 60.000 frank verzocht doch mocht er in slagen, in minder dan 14 dagen, 150.000 frank bijeen te brengen. Na afbetaling van de schadevergoeding en de kosten van het proces de zaak komt, binnen enkele weken, in appel, nogmaals voor zal het overblijvende bedrag aan het gezin van den veroordeelden Vlaming, als steun, worden overhandigd. FEUILLETON. TURKIJE. De uitzetting van den patriarch. Volgens een telegram uit Athene zou er in Griekenland een dreigende toestand ontstaan, indien het Grieksch beroep op den Volkenbond of de ondernomen di plomatieke stappen de kwestie van het patriarchaat niet tot oplossing zouden brengen. Het huidig kabinet zou dan ver dwijnen en er zou een militair kabinet komen waarschijnlijk onder generaal Goudylis, den huldigen minister van bin- nenlandsche zaken, die reeds verklaard heeft, dat Griekenland in deze kwestie desnoods naar de wapenen zou moeten grijpen. Volgens bericht uit Belgrado heeft de Grieksche regeering de regeering te Belgrado en Boekarest verzocht zich so lidair te verklaren met de Grieksche stap pen ingevolge de uitzetting van den pa triarch. Volgens uitingen van Zuid-Sla vische politici zou Zuid-Slavië een ver klaring in den gevraagden zin aan den Volkenbond doen toekomen. De uitzetting van den patriarch. Londen, 4 Febr. De Turksche zaakge lastigde te Athene heeft aan de Grieksche regeering medegedeeld, dat Turkije de uitzetting van den patriarch als een bin- nenlandsche Turksche aangelegenheid be schouwt en daarom een negatief antwoord moet geven op de Grieksche nota. Het orgaan van Coudylis, minister van binnenland8che zaken, zegt, dat, wanneer de Volkenbond in zijn taak te kort schiet, Griekenland zich zelf verdedigen moet. Niemand kan het beschuldigen verant woordelijk te zijn voor het verstoren van den vrede. Een communistische bijeenkomst te Athene ten gunste van den vrede, waarbij met steenen naar de politie geworpen werd, liep uit op een botsing, waarbij zes personen gedood en 20 gewond zijn. De orde te Athene is hersteld. Turkije weigert internationale arbitrage. I De Turksche ambassadeur heeft Dins dag aan den heer Laroohe, den directeur van de politieke afdeeling van het Fran sche ministerie van buiteniandsohe zaken, verzocht aan Herriot te willen mededee- len, dat Turkije weigert de quaestie van de verbanning van den Patriarch voor te leggen aan het Hof van Internationale Justitie te Den Haag. RUSLAND. I Te Moskou is een onderzoek ingesteld naar het beheer oer gebouwen, waarin staatsdiensten zijn ondergebracht Hierbij moeten talrijke gevallen van ernstige verkwisting, diefstal van meubilair etc., aan het licht zijn gekomen. In verband hiermede zijn 22 personen gearresteerd. VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche oorlogsvloot Washington, 8 Februari. Het Huis van Afgevaardigden heeft het amendement van den Senaat op het vlootontwerp goed gekeurd. In dit amendement wordt aan den Pre sident verzocht een nieuwe conferentie op de wapeningen bijeen te roepen. Het huis drong er echter op aan, dat een kleine wijziging zou worden gebracht in de bewoordingen van het amendement. De diphteritis-epldemle in Alaska. Nome (Alaska), 2 Februari. Het vlieg tuig door. Amerika uitgezonden met voor raden antitoxine ter bestrijding van de diphteritis-epidemie, welke in Alaska woedt, is hier aangekomen. Ook met hondensleden ls 660 mijlen ver door sneeuw en ijs van Nenana antitoxine aangevoerd. De tocht duurde 128 uur. De toxine bleek bij aankomst bevroren. De ingezonden mededeettng. NOG SLECHTS 1 DAG duurt onze speciale aanbieding naar maat, voor f SS. uitsluitend prima stoffen. Dames-Kleedermaker, doktoren zijn er onzeker van of zij nog wel doeltreffend zal zijn. JAPAN. Doorslaande argumenten. Naar Reuter uit Tokio verneemt heeft zich daar in het Huis van Afgevaardigden een ongelooflijk tooneel afgespeeld. Een der afgevaardigden hield een rede, waar mede hij buiten de orde ging. Toen hij nu tevens weigerde zich te gedragen naar de wenken van den voorzitter werd hij door andere leden van de vergadering aange vallen, die hem bewusteloos sloegen. KORTE BERICHTEN. Te Bakoe is een brand ontstaan in een ijroot gasreservoir. De vlammen sloegen tot 56 meter hoog op. Er rijn 27 mannen gestikt. De maand Januari geeft voor Weenen een record-cijfer wat het aantal zelfmoor den en pogingen tot zelfmoord aangaat 149 menschen in Oostenrfjk's hoofdstad hebben getracht een eind aan hun leven te maken. door GEORGE A. BIRMINGHAM. Ik had het kunnen verwachten. Het voornaamste kenmerk van onze jacht was totdusverre de manier geweest, waarop de verwikkelingen zich vermenigvuldigden. In de eerste plaats was daar het bestaan van een volkomen onnooddg vliegkamp. Daarna was er de onnoozele verwijdering door kanunnik Sylvestre van ons belang rijkste kenteeken. Vervolgens Hardy's komst met zijn onverklaarbare kennis van •onze particuliere aangelegenheden. Daar na kwamen de republikeinen aanrukken. Toen had Lucy de zaak in de war ge stuurd met haar verouderde fatsoenbe- grippen. En nu tante Josephine. Het was gemakkelijk te begrijpen, dat haar komst het ergste kon rijn, dat ons nog overko men was. Zij kon er ongetwijfeld aan spraak op maken, dat zij Genevièye's offi- cieele voogdes was en de bewaarster van haar vermogen. Zij zou mij waarschijnlijk zeggen, dat mijn hulp niet langer noodig was en dat ik weer aan mijn eigen zaken kon gaan. Lucy zou blij zijn als dat ge beurde. George ook. Ik begreep met een plotselingen steek door mijn bart, dat ik bitter teleurgesteld zou worden. Ik keek naar Geneviève en was benieuwd, of ook zö van streek zou zijn. Josephine terecht de Welsprekende genaamd sprak met groote kracht De kon zien dat zij met 'hare armen zwaaide en heen en weer slingerde op een manier, die haar positie op de voorbank van de auto in gevaar bracht. Wij kwamen voor- ziohtig naderbij' en konden spoedig stuk jes en beetjes hooren van wat zij zeide, gedeelten van zinnen, die rij met bijzon- deren nadruk uitschreeuwde. „Verraders tegenover de nagedachtenis van de doo- den," was een phrase, die ik driemaal in den loop van tien minuten hoorde, en tel kens voelde ik het kippevel langs mijn rug loopen. „De eer van Ierland," verkon- digepd met een ontroering, die onmisken baar eoht was, deed mijn hart sneller klop pen. De een of ander, ik verstond zijn naam niet, had „de eer van Ierland ver kocht". En Josephine vroeg met een strenge waardigheid welk nut een mensch of natie kon verwaohten, zoo hij de heele wereld won en zijn onsterfelijke ziel ver loor. Haar opleiding als onderwijzeres op de Zondagsschool onder kanunnik Syl vestre was niet geheel verspild. Zij her innerde zich nog verscheidene teksten uit de Schrift Een ongelukkige klasse vap menschen, die zij eerst beschreef als „la keien van de Engelsohe kroon" en later als „burgers van het Britsche rijk", werd met verwoeden spot behandeld. „Ik ben benieuwd hoe lang rij zal door gaan," fluisterde ik. „Uren en uren en uren," zeide Gene viève. „Dat doet zij altijd." „Nu," zeide ik, „wij behoeven niet te wachten tot rij klaar is. Dat is het voor deel als je niet in de voorste rij staat Wi; kunnen elk oogenblik wegglippen." Ik herinnerde mij wat Hardy mij ge zegd had van de capaciteit van de Wel sprekende Josephine op het «tuk van «pre- minster Gazette heeft het luchtministerie voorgesteld, den Imperial Airways-vlleg- tuigdienst op Indië te beginnen, voordat de luchtschipdienst op Indië begint De route zou KantaraBagdadBasra zjjn. Parijs—Dakar. De aviateurs Lemaitre en Arrachard zijn te Dakar aangekomen, na 25 uren aan één stuk te hebben gevlogen en 4280 km. te hebben afgelegd. Dit is het reoord voor een non-stop- vlucht Vliegongeluk. Dinsdagmorgen half twaalf is een schoolvliegtulg, bestuurd door een leer ling-vlieger van groote hoogte neergestort bij het vliegveld Staaken bty Spandau. De bestuurder, Von Wissiler, was onmiddel lijk dood. LUCHTVAART. Zaterdag hebben veertien Duitsche vliegtuigen van verschillend type uit Munchen een vlucht over den hoogsten berg in Duitschland, de Zngspitze, on dernomen. Dertien hebben, den tooht vol- aracht, bet veertiende werd door een wer velwind gedwongen op den bergtop te landen. De bestuurder is later door gid sen behouden naar beneden gebracht Te Travemünde bij Lübeck is een vliegtuig der Casparwerke neergestort. De vlieger en zijn passagier zijn gedood. Een vilegdienst naar Engelsch-Indlë. Londen, 4 Februari. Volgens de West- Ingezonden Mededeellug. jrscHjËsalto- CHESEBROUGH ken in het openhaar. Ik was niet van plan daar veertien uur te blijven staan. „Maar," zeide Geneviève, „ik vind dat wij moeten traohten, om tante Josephine te pakken te krijgen." Het was het laatste wat ik verlangde, behalve misohien dat tante Josephine mij te pakken zou krijgen. Geneviève, die de uitdrukking van mijn gericht zag, ver klaarde zich nader. .Tante Josephine," zeide zij, „heeft een geweldigen invloed in Ierland." Dat kon lk gelooven. Een vrouw die zoo luid kan schreeuwen en zoo lang kan blijven schreeuwen als zij kan, zou overal elders geweldigen invloed hebben. „Als zij last geeft dat wij in het kamp mogen graven," zeide Geneviève, „zal nie mand ons durven tegenhouden." „Maar," zeide lk, „vind je het verstan dig, om haar van je vaders geld te ver tellen?" „O, wij zullen haar niet precies vertel len waar wij op uit zijn," zeide Geneviève. „Wij zullen zeggen, dat wij oude Iersche borstspelden opgraven, om te bewijzen dat de Keltische beschaving de grootste op de wereld is." Ik had het gezicht van tante Josephine nog niet gezien, maar tenzij zij een veel grooter malloot was, dan waarop ik -haar, van achteren gezien, schatte, zou zij dat verhaal nooit gelooven, en ik was niet van plan om een poging te doen om het haar te doen gelooven. Maar er was heel veel verstandigs in wat Geneviève zeide. Als wij ons de sympathie en de hulp van tante Josephine konden verzekeren, zou de weg veel gemakkelijker voor ons zijn. Nederiandsche Spoorwegen. Ontwerp Zomerdienst De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, heeft aan de directie der Neder iandsche Spoorwegen de volgende opmerkin gen gezonden in verband met de ontwerp- Zomerdienstregeling. Ie. Trein No. 457 Amsterdam CA. V. 1.56 Alkmaar A. 5.42. Algemeen wordit' de wenschelijkheid be toogd, dat deze trein doorloopt naar Helder, opdat een goede avondverbinding Amster damHelder tot stand komt. Mocht dit voor stel onmogelijk blijken, dan zou toch in elk geval naar een betere aansluiting te Alkmaar dienen te worden gestreefd, daar men thans is aangewezen op den boemeltrein Nr. 2187 V. 6.52, die niet eerder dan 8.08 te Helder aankomt. 2e. Trein No. 2146 Helder V. 721 Amster dam CA. A. 1021. Vervolgens werd het een ernstig beletsel gevonden, dat deze trein, de laatste gelegen heid uit Helder zijnde, te vroeg vertrekt en tevens feitelijk geen goede verbinding met Amsterdam genoemd mag worden. De route kiezende over Haarlem is de aankomst te Amsterdam 1Q.05, rechtstreeks niet eerder dan 10.21. De plaats Behagen, die eveneens met Am sterdam geregeld in handelsrelatie staat, wordt, evenals hare bloeiende omgeving, daardoor ten zeerste getroffen. Vooral ook met het toenemend verkeer, in verband met de Zuiderzeewerken, wordt een betere avond- verbinding tegemoet gezien. Ook deze verbinding is inderdaad onvol doende, daar de reisduur 2 uur en 81 minuten bedraagt, terwijl bovendien tweemaal (te Alkmaar en Uitgeest) moet worden overge stapt. 4e Trein No. 454 V. Alkmaar, 8.57 richting Daar thans tusschen Amsterdam Castri cum nè 7.(trein 2144) geen verbinding vanaf Alkmaar bestaat vóór 10.21, wordt ver zocht hovenstaanden tredn te Oastricum te laten stoppen, in verband met de groote uit breiding van deze plaats (badplaats). 5e. Trein No. 2151 Amsterdam CA. V. 1U8 Uitgeest A. 12.37. De Kamer verzoekt thans opnieuw dezen trein te laten doorloopen tot Alkmaar, daar te Uitgeest vrijwel geen goede gelegenheid bestaat te overnachten en te Alkmaar wèl. Thans worden de reizigers, die te Alkmaar moeten zijn, gedwongen zich des nachts per auto van Uitgeest naar Alkmaar te laten ver voeren. Terwijl de Kamer hare waardeering uit spreekt voor de verbeteringen, die sedert de vorige dienstregeling, door Uwe Directie zijn ingevoerd, vestigt zij in het bijzónder Uwe aandacht op het traject HelderAlkmaar- Amsterdam, hetwelk zich blijkbaar steeds in de voorliefde der Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij mocht verheugen (getuige de opening van de Lijn HelderAlkmaar in 1865 en van Alkmaar—Uitgeest reeds in het jaar 1867), doch waaraan thans oogenschjjn- ljjk niet voldoende belangstelling wordt ge schonken. Ingezonden Medetfeellng. (871) Winterhanden toe, of wij hier wachten. Te oordeelen naar wat Hardy imij gezegd heeft, zou ik zeggen, dat wij nog bijtijds zijn voor het einde van de toespraak, als wij' morgen na het ontbijt terugkomen." Maar zoo lang behoefden wij niet te wachten. Ik weet niet waarom tante Josephine zich volkomen moest omkeeren en haren rug aan haar gehoor toedraaien, midden ■in een hartstochtelijke rede, maar dat was hetgeen zij deed. Misschien had zij plot seling een rhetorisoh gebed voor Ierland aangeheven voelde zij gelijk de meeste voorgangers bij een openbaar gebed, dat zij zich beter tot den Almachtige kon wen den met haren rug naar de congregatie. Of misschien wilde zij enkel ongemerkt een hoestpastille in haar mond stoppen. Wat echter ook haar beweegreden mocht zijn, zij keerde zich om en natuurlijk kreeg zij Geneviève en mij te zien. Wij waren op dat oogenblik heel dicht bij haar en wij waren de eenigen, die achter haar stonden. Zij had ons moeilijk niet kunnen opmerken of in gebreke kunnen blijven haar eigen nicht te herkennen. Geneviève wuifde, ©enigszins tot mijn verbazing, met de hand bij wijze van vriendelijken groet. (Wordt vervolgd). Wijziging successiebelasting. Volgens „De Msb." is een wetsontwerp ;ot wijziging der successiebelasting in zoo ver gevorderden staat van voorbereiding, dat de indiening ervan spoedig kan wor den tegemoet gezien. Verlaging van directe belastingen. Het ligt In de bedoeling van den minis ter van financiën, tegelijk met het wets ontwerp tot heffing van een weeldebelas ting, waarvan de indiening, zooals reeds werd gemeld, thans binnenkort kan wor den tegemoet gezien, de mede door hem in uitzicht gestelde wetsontwerpen tot verlaging yan sommige directe belastin gen bij de Tweede Kamer in te dienen. Installatie Tabakscomml ssl e. Dinsdag is in het departement van financiën de staatscommissie geïnstal leerd, die in opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop een belasting ware te heffen, drukkende op de ruwe tabak, bestemd tot vervaardiging van tabaksfabrikaten met dien verstande, dat de daarvan te verwachten jaarlijkse!^ opbrengst niet kleiner dient te zijn dan de bate welke de geldige heffing aan de schatkist oplevert Ben nieuwe politieke organisatie. Naar de Telegr. verneemt zijn er plan nen in voorbereiding tot oprichting van een nieuwe partij, welke beoogt een ver binding te vormen tusschen rechts en links en met uitsluiting van de antithese- gedachte mannen en vrouwen in één ver band wil 'brengen, die de organische ge dachte in onze samenleving wil bevorde ren en naar voren brengen. Men bedoelt met deze partij een soort van Nederiand sche centrumpartij te stichten. Reeds zijn verschillende personen, die tot linksche en reohtsche partijen behoo- ren, tot de nieuwe partij toegetreden, en in verschillende plaatsen van ons land wordt de oprichting van afdeelingen voor bereid. Binnenkort wordt in Den Haag de op richtingsvergadering van de nieuwe partij gehouden, waarop o.a. het ontworpen con cept-beginselprogram in behandeling zal komen. Salarisactie Rijkspersoneel. De Besturen der vier samenwerkende organisatie: De Centrale van Hoogere Rijksambtenaren; R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel; het Per manent Comité van Ohr. Organisaties van Personeel in Publieken dienst; de Centrale van Vereenigingen van Perso neel in 's Rijksdienst hielden op Maan dag 2 Februari j.1. te Amsterdam een be spreking betreffende het salarisvraag- stuk van het Rijkspersoneel. Hierbij werd in het bijzonder geconsta teerd: le. dat de Minister van Financiën bij op 20 Augustus en 2 October j.1. gehou den besprekingen de belofte gedaan heeft, verbetering in de salarissen te zul len' brengen, zoodra de toestand van 's Rijks financiën voldoende verbetering vertoont; 2e. dat in dien toestand, blijkens de op 17 Januari j.1. verschenen middelenstaat een niet onaanzienlijke verbetering ge komen is; 3e. dat het duurte-cijfer der levens middelen zich in stijgende richting be weegt; 4e. dat de ambtenaren en Rijkswerk lieden, nu de salarissen individueel be kend zijn geworden, voor het overgroote deel geen kans zien, daarvan te leven; 5e. dat vooral de ongehuwden te zwaar getroffen worden. De Besturen der genoemde Centrales besloten, gemeenschappelijk een onder houd met den Minister van Financiën aan te vragen, ter bespreking van den toe stand van het Rijkspersoneel en daarbij de vraag te stellen, welke middelen de Regeering denkt te nemen, teneinde in dien toestand te voorzien. Herplaatsing gehuwde ambtenaressen P. en T. De O. B. P. T. T. bericht, van den direc teur-generaal der P. en T. de mededeeling te hebben ontvangen, dat het in de bedoe ling ligt, de betrokkenen zoo mogelijk op 1 Maart a.s. weder in dienst te nemen. Uitoefening der geneeskunst Ingediend is een wetsontwerp, houden de Made re voorschriften ten aanzien van de uitoefening der geneeskunde". In aansluiting op de reeds bestaande tuchtmiddelen van de Nederiandsche Mij. tot bevordering der Geneeskunde zijn ooileges van tucht ontworpen, waarin 2 doctoren en een jurist zitting zullen heb ben. Deze komen overeen met de raden van toezicht en discipline voor advocaten. Zij zullen ook oordeelen in geschillen tus- sohen1 medici onderling en tusschen me dici en patiënten. De benoeming van de leden der colleges van tucht zal bq Kon. Besluit geschieden. HELDERSCHE COURANT Wlantel-Gostumes van late kwaliteit Zijden Pluche, geheel met Zijde gevoerd, 86) ia de eeoige Vaseline ter wereld welke sedert 1869 ronder gebruflc van zuren wordt vervaardigd. Weiger namaak eo «teem slechts origineele Tuben aan, verpakt door CHESEBROUGH M«COO*« NSW VORK U.S.A „Best," zeide lk, „wij zullen het met haar probeeren. Maar het dient nergens 3e Trein No. 2118 V. Hélder 10.05 Am sterdam C.8. A. 12J6. Amsterdam). DOOS 30, 60, 00 Cent. Bij Apoth. en Drogisten Pharnv Fobnek A. Miinhordt - Zelti

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1