Sartfl. Van dit vonnis kwam de veroor- eelde in hooger beroep bij de arrondis- sements-reohtbank, welke appél-zaak he den werd behandeld. Appèllante, in per soon verschenen, beweerde, dat zij niet links van den weg had gereden en dus aan het gebeurde geen schuld had, dooh de verklaringen van de getuigen, den ma rinier en den voorman, waren poo bezwa rend, dat het O. M. het wettig en over tuigend bewijB geleverd achtte en beves tiging van het vonnis des kantonrechters requireerde. BUITENLAND ZSmS 3 Vrtj.l.Rr.orgeD ülrt 10 «m- VOOR DEN POLITIERECHTER. DUIT8CHLAND. dat het 't gemeentebestuur ernst is met de bezuiniging, dan zullen ze mee wil len werken in 't belang van de gemeente en dus ook van hun eigen portemonnaie. Er zij nu toch al achterstraatjes genoeg, waar de man met den bezem nooit komt en de bewoners aldaar het al jaren en jaren zelf hebben opgeknapt. Ook be lastingbetalende burgers M. d. V. Zooals 't nu gaat, noem ik het geld- verspillen. Spr. voert daarvan een voor beeld aan. Naar spr. i^ieening kan er wel een acht tal van het personeel afgeschaft worden. Dat zou een bezuiniging in de toekomst geven van zeker wel ruim 10.000 gul den per jaar. Spr. vraagt of het voor een jaartje niet eens te probeeren is- De heer Schoeffelenberger zal niet terugtreden in alg. besch., maar als spr. het bestek van mevr. v. d. Hulst overneemt, doet hij nog 5000.-— van zijn aanbod af. (Gelach). De heer v. d. Veer heeft dezelfde op merking gemaakt, n.1. dat de burgerij wel eens mee kon werken. Het is dan wel „boerenwerk", zooals de burgemeester zei, maar het is nog niet zoo verkeerd, wat mevr. v. d. Hulst zei. De heer Boogaard is juist van te-! genovergestelde meening als mevr. v. d. Hulst. Spr. heeft overal de straatvegers gezien. Mevr. v. d. Hulst wil dat aan de huisvrouwen overlaten. Spr. heeft gezien, dat zij het op een hoopje vegen en op de groote straat laten liggen. Het zou niet goed zijn daarmede te beginnen. De heer Verstegen antwoordt, dat het wettelijk onmogelijk is de burgerij de reiniging op te dragen. De tijd van hand- en spandiensten is voorbij. Spr. zal niet onderdoen in vertrouwen van de vrouwen. Maar de huisvrouwen hebben al te veel zorg aan het hoofd dan dat zij ook nog haar straatje zullen schoonma ken. In den herfst bijv. als de bladeren vallen en het regent, is het geen baantje Een andere kwestie is of op die zaak niet kan worden bezuinigd- Op 't oogen- blsk wordt dat overwogen, maar 't is ver keerd de reiniging aan de zorgen van de huismoeders over te laten. Mevr. van der Hulst: In de ach terbuurtjes komt nooit een man van de reiniging. Die vrouwen houden al jaren hun straat schoon. Ook op de Kerk- gracht geschiedt het en de arbeiders vrouwen doen het ook wel, met de Reini ging gaat het ook niet zoo intensief. Als u 't aan de vrouwen overlaat geschiedt het even goed. Dg heer Van Dam heeft gevraagd naar het verschil tusschen het nieuwe storthuis en de oude wijze en wordt met een kluitje in 't riet gestuurd. De heer Verstegen heeft niet de bedoeling gehad den heer van Dam met een kluitje in het riet te sturen. Maar 't een houdt met het ander verband 'en als de reorganisatie tot stand komt zal ook naar voren lw> hoeveel in perso neel en materiaal bezuinigd wordt. De heer Bok dringt er op aan aan personeel der Reiniging opdracht te ge- Yen alle inwoners der gemeente gelij kelijk te bedienen. In het Ankerpark worden altijd aleen de oneven nummers bewerkt, niet de overkant der straat. De Voorzitter was het eens met het betoog van den heer Verstegen, maar wijst er op, dat de verplichting tot schoonhouden opgelegd kan worden aan de burgerij. Bij sneeuwval etc. geschiedt dat wel. Begrooting Reiniging aangenomen. Centrale Boekhouding. De heer Zondervan maakt zijn compliment aan den wethouder van fi nanciën, die in 4 jaar tijds zoo'n groote reuzenzwaai heeft gemaakt als nimmer iemand te voren. De argumenten in de vergadering van 1919, waar de heer Grunwald behoorlijk te woord gestaan werd, waren scherp, en thans voert de heer Grunwald in zijn rapport argumen ten aan, die niet juist zijn- Spr. gaat de verschillende uitlatingen van dat rapport na. De Centrale Boekhouding bemoeit zich met dingen, die bij de Verificatie behooren. De hoofden van dienst staan nog al sceptisch tegenover de C. B„ en kele hunner argumenten acht spr. de overweging waard. Vóór de C. B was op de Reiniging 1 klerk noodig. Thans draagt zij aanmerkelijk bij in de kosten (ruim 5000.Kan men niet probee ren die weer zelfstandig te maken? Spr. aarzelt niet uit te spreken dat de C. B. goed werk kan doen, maar men kan er op bezuinigen door intensiever werk. De Lentrale kas en Ophaaldienst bijv. kun nen wel samengevoegd worden. De heer Schoeffelenberger vindt het onverdedigbaar, dat de wethou der een dergelijke salto mortale maakt en daarop thans handhaving van de C. B. bepleit.. Tusschen de regels kan men le zen dat alleen bij C. B. men betrouwbare ambtenaren krijgt, dat is zeer onjuist, kan veel bezuinigen op de diensten. De hee.- Rok: De rapporten van de ■icofd der bedrijven luiden unaniem igunst g En als de wethouder zich h.. rnrtr geregeld had, was de heer GrunweM niet bekeerd. Maar het rap port van den Verificateur heeft alle an dere argumenten teniet gedaan. De Raad zal het in hoofdzaak wel met spr. eens zijn. Als men het rapport dat nu wel openbaar zal worden inziet, blijkt dat voor een belangrijk deel het een kwestie is van ruzietjes tusschen den verifica teur en de hoofden. De heer V a n O s: Het zou dan hoogst ontactisch zijn het rapport te publicee- ren. Op die manier zou het leven den verificateur zeer onaangenaam worden gemaakt. De heer v a n L o o is er juist wel voor het rapport te publiceeren, nu het rap port hier openbaar wordt besproken. De ingezetenen denken, dat er heel wat bi- zonders in staat, maar niemand wordt gekrenkt. Publiceer het dus, zegt spr. De heer He y b1o k is persoonlijk een voorstander van de C. B., maar dat bedrijf wordt kunstmatig laag gehouden. Er zijn jongelui, die al jaren lang daar zijn en nooit salaris genieten- De heer Smits: Ook spr. is vóór de C. B. Men moet een centraal punt heb ben. Wat dat rapport betreft, als dat uitsluitend in handen kwam van bevoeg den, zou spr. zeggen maakt het openbaar. Maar dat is hèlaas niet het geval. Wij beschikken over een verificateur, die onder zeer moeilijke omstandigheden werkt, en die functie is toch voor de be drijven noodig en nuttig. Spr. is het eens met wat de heer Heyblok zeide over de volontairs. Ook spr. heeft her haaldelijk aangedrongen om de vele vo lontairs te beperken. Er kan veel gecentraliseerd worden, meent spr., bijv. door 'gecombineerde kwitanties etc. Op die manier komen we ook uit de misère van vóór en tegen de C. B. De heer vander Veer bespreekt de kwestie van de volontairs. Spr- acht het mooi, dat daarvoor gelegenheid bestaat hier. Zij worden behoorlijk opgeleid. Dat zij flink nagereden worden, acht spr. wel goed, dat doét men leerjongens toch ook. De heer V a n D a m had ditzelfde wil len zeggen, maar de volontair kost ook wel eens tijd van de anderen, en dus ver lies. Spr. begrijpt niet de afkeurende houding van de chefs der bedrijven. Het is een kwestie van inmenging in hun werk. Spr. meent het in het belang van de bedrijven dat deze boekhouding be staat. De heer Grunwald beantwoordt de verschillende opmerkingen. Spr. her haalt wat hij bij de alg. besch. zeide; de noodzakelijkheid heeft spr. van stand punt doen veranderen. Hij is naar de C- B. gegaan met de bedoeling die weer te decentraliseeren, maar toen hij zich op de hoogte had gesteld van het werk daar, begreep hij dat de C. B. nuttig was. De bedrijven zeiden zelf dat ze op der gelijke wijze niet hun administratie kon den voeren. Goede verificatie. Zeer zeker. Maar ook de beste verificateur kan wel knoeien. Bezuinigingen op de C. B. Laat men die aangeven. Als er op één bedrijf bezuinigd wordt, is het op de C. B. Spr. geeft daarvan een voorbeeld. Het hoofd van de C. B. is een ijverig en consciën tieus man. Er kan geen intensiever werk verricht worden dan thans geschiedt. Aansluiting Ophaaldienst. Die is er; gas-, water en electriciteit is op één kwi tantie. Een enkele maal heeft men wel eens een aparte kwitantie- Aan de Centrale Boekhouding te Amersfoort werkten in 1924 in totaal 32 ambtenaren; aan die te Helder 26. Aan salaris werd uitgekeerd te Amersfoort 66613.47, te Helder 54410.02, per in woner berekend te Amersfoort ruim 2.01te Helder 1.84. Ten laste van Gemeentewerken werd in 1923 te Amersfoort geboekt 9637.87 (per inwoner 0.29), te Helder 3311.61 (pe rinwoner o.n). In Zaandam (geen Centrale Boekhou ding) bedroegen de kosten voor het ad ministratief personeel voor Gasfabriek, Electr.-bedrijf, Reiniging en ontsmet- tingsdienst, Gemeentewerken en Grond bedrijf in 1923 70233,te Helder (in clusief Waterl. en Zwembad) 54825. Voorts heeft de heer Schoeffelenber ger het nog gehad over de belangrijke kosten aan de burgerij opgelegd door sa- voeging van de vorderingen op 1 kwitan tie. Spr. merkt op, dat deze regeling niets uitstaande heeft met het instituut Centr. Boekhouding. Immers ook in andere ge meenten, waar geen C. B- is, doch de be drijven Gas- en Elecetriciteit wel onder één Drectie zijn gesteld, worden de vor deringen op een kwitantie aangeboden, b.v. in Zaandam. Het is uit den aard der zaak èn voor de administratie èn voor de incasseering veel eenvoudiger wanneer op een kwi tantie het totaal te vorderen bedrag wordt vermeld. Indien gesplitste kwitanties worden afgegeven, wordt de administratie en de inningsdienst hiermede extra belast en zouden de kosten die de extra werkzaam heden, hieraan verbonden, medebrachten toch ook weer de lasten van de bedrij ven verhoogen. Bovendien is mij gebleken dat de ze- gelkosten aan verbruikers extra ten laste gebracht niet belangrijk sijn. In het ie halfjaar 1924 zouden door het samenvoegen der kwitanties Gas-, Water- en Stroom in 2374 gevallen de plakzegel meer in rekening zijn gebracht dan indien de vorderingen niet gecom bineerd zouden zijn. Daarentegen gaf sa menvoeging in 895 gevallen voordeel voor den consument. Het nadeelig ver schil per half jaar bedroeg dus 147.^0 en zou dus per jaaT in 't geheel nog geen 300.bedragen. Spr. breekt hier zijn rede af. De Voorzitter verklaart steeds voorstander te zijn geweest van de C. B. en ziet met genoegen dat de heer Vart Dam het met hem eens is. Spr. heeft buitenstaanders gesproken, wier oordeel over dit instituut zeer gunstig was. De begrooting wordt aangenomen en de vergadering verdaagd tot Dinsdag avond 8 uur. ARRONDI8SEMENTS RECHTBANK. Zitting van 4 Februari. Uitspraak.' E. B. Visscher, Urk, ontduiking van accijns op gedistilleerdf 60.boete of 10 dagen en verbeurdverklaring van bot ter met lading gedistilleerd: cognac, li keuren en spiritus. Nieuwe zaken. Hel ontvreemde lapje van 60 pop. Heden werd voortgezet de behandeling der zaak tegen den werkman L. K., die, zooals onze lezers zich misschien zullen herinneren terechtstond wegens diefstal van een bankbiljet van f 60.ten nadeele van zijn mede-commensaal P. Beklaagde beweerde onschuldig te zjjn en de zaak werd geschorst en nadere instructie gelast. Thans werd met de behandeling voortgegaan en een drie tal reeds gehoorde getuigen opnieuw ge hoord. Bekl. werd ditmaal als verdediger en raadsman bijgestaan door mr. Petersen. Ook thans hield K. vol, dat hij het feit niet had gepleegd. Overigens leverde de behandeling geen nieuwe gezichtspunten op en vond de officier geen aanleiding in zijn eenmaal genomen requisitoir, strek kende tot veroordeeling van bekl. tot 4 maanden gev., wijziging te brengen. Als een belangrijke aanwijzing relevéerde het O. M., dat beklaagde had beweerd het geld, dat hij had gebruikt om voor zijn verloofde een gouden armband-horloge te koopen, door hem van de Postspaarbank was gehaald, terwijl bij onderzoek was gebleken, dat beklaagde niet als inlegger bekend stond. De verdediger acht de aanwijzingen zeer zwak en concludeerde tot vrijspraak, subsidiair een voorw. veroordeeling voor dezen 44-jarigen man, die overigens niet ongunstig bekend stond. Zijn eigen moeder bestolen. De 28-jarige, visscher F. K., alhier, doch thans in. voor-arrest te Alkmaar, stond heden terecht op grond van het schandelijk feit, dat hij op 27 Nov. zijn 71-jarige moeder, de wed. T. in de Vijzel straat, had bestolen. Terwijl zijn moeder afwezig was, drong hij, met gebruikmaking van een valschen sleutel, de woning binnen en gapte uit een ongesloten lade in de linnenkast, staande in de huiskamer, een trommeltje weg, inhoudende f 70.aan bankpapier en eenig zilvergeld, eenige gouden prul letjes en een zilveren slot van het kerk boek van zijn overleden vader. Het trom meltje wierp hij weg en van het geld ver teerde hij pl. m. f 10.terwijl het restant bij zijn aanhouding op hem werd bevon den en in beslag genomen. Beklaagde erkende thans hakkelend, dat hij van het geld een nieuw pak had willen koopen. Ook beweerde hij, dat hij thuis een slecht leven had, doch zijn oude moeder verklaarde, dat dat zijn eigen schuld was. Hij paste niet best op en bracht geen cent in. Hij heeft haar al eens ineer bestolen. Dc officier vond geen enkele reden tot clementie voor dezen beklaagdq en vor derde 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger uit de vorige zaak was ook hier ambtshalve toegevoegd. Hij ver zocht der rechtbank bij het opleggen der straf rekening te willen houden met de domheid van beklaagde, een analphabeet. Carambole. De marinier v. H., op 2 September flets rijdend nabij de gemeentereiniging van Helder, werd door een hem voorbij rij dende juffrouw, die een groot, uitstekend pak op haar rijwiel vervoerde, op zooda nige wijze aangereden, dat hij met zijn flets in den modder tuimelde, zijn rijwiel beschadigd en zjjn uniform gescheurd en met modder was besmeurd werd. Dit od geluk had plaats omdat de 82- jarige C. V., huisvrouw A. v. d. B., manu facturierster te Breezand, links van den weg reed en niet voldoende uitweek. Op aangifte van den marinier, die een flinke getuige had in een voor man der gemeentereiniging, ooggetuige van het ongeval, werd tegen de juffrouw een strafvervolging ingesteld en zij door den kantonrechter te Helder veroordeeld tot f 6.boete subs. 8 dagen hechtenis, benevens f 17.40 voor beschadiging van rijwiel en uniform aan de beschadigde In alle zaken a.a. week uit praak. Zitting van 2 Februari. Een harde meester. De heer 8. K., veekoopman te Alkmaar moge van oordeel zijn, dat zachte meesters stinkende wonden maken, maar zooals htj op 26 Nov. te Julianadorp op de Paarden markt omsprong met een jong veulen, ging alle perken van redelijkheid en humaniteit te buiten. Hij wilde het jonge dier, dat in de hem vreemde omgeving schuw en angstig was, op zijn voordeeligst toonen aan de t om- missie van beoordeeling, doch het veulen toonde zich zenuwachtig en weerbarstig en K. in zijn goedkoope trots gekrenkt begon nu als een halve krankzinnige op het arme jonge dier met een knuppel, n afgerukte boomtak, in te ranselen. Toen het in begrijpelijken angst tusschen de andere paarden (wel 201) trachtte te ontkomen sloeg K. het met zijn knuppel dwars over de oogen, zoodat het stomme dier recht overeind ging staan. Eenige toeschouwers, waaronder de landbouwers Otter en Zwagerman, waren terecht verontwaardigd over dit walgelijk optreden en door hun bemoeiingen werd een klacht ingediend wegens dierenmis handeling. Maandag stond K. dan ook terecht en hoewel hij den ernst van de mishandeling trachtte te weerspreken en terug te bren gen tot een geoorloofde afstraffing, de getuigen hier boven gemeld, traden zoo fel tegen hem op, dat de politierechter, over tuigd van zijn schuld, hem onder het toedienen van een hartige vermaning, veroordeelde tot f 40 boete of 40 dagen hechtenis. Al te veel praats. De in Helder geboren en thans te Haarlem als werkelooze vertoevende kel ner Chr. J. P. stond heden terecht terzake verduistering van f 6, gepleegd in Aug. 1924, toen hij nog in dienst was van Stap, exploitant van het Café Cabaret Populair aan de Laat, hoek Vlaanderhof te Alkmaar. P. had glaasjes afgeleverd, waarvoor hij f 6 moest ontvangen, wat ook gebeurde, doch hij verzuimde tot heden dit geld aan Stap over te dragen. Mijnheer werd toen gesteld onder toezicht van het Leger des Heils. Hem werd een betrekking te Haarlem bezorgd als bordenwasscher in het Café Brinkman, doch zonder succes. P. beweerde het niet vol te kunnen houden en liep weg. Het door het Leger hem verstrekte zakgeld verteerde hij in café's. Met dezen snuiter was dus blijkbaar niet veel aan te vangen. Bovendien was zijn optreden niet innemend. Hij verkocht een hoop onbeduidende praatjes, die geen bepaald hoog denkbeeld gaven van zijn intellect en evenmin geschikt waren de magistraten gunstig voor hem te stemmen. De officier nam dan ook geen notitie van zijn verzoek om voorw. veroordeeling, maar achtte een korte gevangenisstraf als een afschrikwekkende les voor be klaagde nuttig en heilzaam, en vorderde 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter nam echter zelfs daar mede geen genoegen en veroordeelde P. tot 1 maand onvoorwaardelijke straf. Ben beter figuur. Een heel wat beteren indruk maakte de loswerkman A. J. B., die zich in den nacht van 21 Nov., toen hij in beschonken toestand verkeerde, had schuldig gemaakt aan beleediging van den agent Veltman. Beklaagde erkende openhartig schuld en zei overtuigd te zijn, dat hij verkeerd had gehandeld. Toen de officier f 26. boete of 25 dagen vorderde, had bekl. niet anders te zeggen, dan dat h]j deze straf verdiend had. Dit optreden, zoo zeldzaam bij een beklaagde, bezorgde hem de clementie van den politierechter, die hem tot slechts f 10.boete of 10 dagen veroordeelde. Een sensafieverwekkende ktenf, De heer J. R. heeft blijkbaar een on miskenbaar talent om opschudding te verwekken. Waarvan hij op 1 Dec. 1924 in het café van den heer S. een eclatant voorbeeld gaf. Hij ving de reeks zijner heldendaden aan door den caféhouder een opstopper te geven. Voor deze vriendelijkheid werd hij op straat ge werkt, maar met een volhard ing, nuttiger zaak waardig, wist onze held weer in het café te dringen, alwaar hij toen de attentie wist te trekken door het ver nielen van eenige glazen en een buis van de waterleiding. Vervolgens takelde hij een ander bezoeker, die niet hard genoeg applaudisseerde, af met een stoel en toen ten slotte de politie verscheen om dezen al te woeligen bezoeker uit het café en naar het schuurtje te expe- diteeren, verzette hij zich tegen dit transport op zoo nadrukkelijke wijze, dat hij behalve voor vernieling en mishande ling, ook nog een proces-verbaal krees wegens wederspannigheid. Vandaag was het voor hem de kri tieke dag, dat de politierechter hem eens onder behandeling zou nemen Onze held was echter nu niet aanwezig, ver moedelijk kneep ie 'm 'n beetje. Maar dit was nu zeker nog niet zoo'n slecht teeken De officier althans deelde mede, dat er gegronde hoop bestond in de verbetering des levens van dezen afgedwaalde. Reden waarom hij bepaalde tot het vorderen van f 40boete of 40 dagen. Dé politie rechter knikte welwillend en gaf door het uitspreken van een met den eisch overeen stemmend vonnis, te kennen zioh met het oordeel van den officier te kunnen vereenigen. Het is nu te hopen, dat de veroordeelde zich deze hooge sunat W"nt een volgende gelegenheid zou het wel eens minder lief kunnen afloopen. Vroeg. u,OP dak van de Ned. Herv. kerk te Winechoten 1» gisteren al een nest met vfif jonge muaaohen gevoade». He tweede Oplnmeonf prentte. Gemeld wordt, dat de Amerikanen_zich van missie van zeetien zijn verschenen. Genève, 6 Febr. De eerste Amerikaan- sche gedelegeerde van den Volkenbond heeft medegedeeld, dat de A™erij™V sche delegatie niet langer aan dewerk zaamheden der Opiumconferentie zal kun nen deelnemen. Zij geeft als reden, dat de inwording zijnde conventie niet vol doet aan het doel, waarvoor de conferen tie werd bijeengeroepen, al. dat de pro ductie van ruw opium zoodanig zou wor den beperkt, dat geen overschot voor niet-medische en nietiwetenschappefijke behoeften beschikbaar zou zijn. De militaire controle. De Londeneche „Daily Telegraph" meldt over de voorgeschiedenis van de algemeen© inspectie naar den stand van Duitschland s ontwapening (welke tot uitstel der ontrui ming van Keulen heeft geleid): „Zes weken geleden achtten de leden der militaire En tentecommissie hun taak voltooid, toen zij plotseling opdracht van hun regeeringen kre gen om een reeks nieuwe onderzoekingen ln te stellen. Toen die opdracht kwam, had de Commissie haar eindrapport reeds u it bracht en bij de onderscheidene kanselarijen ingediend". Ofschoon deze mededeellng formeel wel juist zal zijn, zij herinnerd dat de Entente reeds eerder dan het laatst van Dec. e n al gemeens inspectie als sluitsteen op het werk van de controlecommissie heeft verlangd. Deze eisch hield verband met het feit, dat de commissie haar arbeid niet had kunnen voort zetten, omdat de Duitsche regeering verzet vreesde van de bevolking, die tengevolge van de Roerbezetting en den nasleep daarvan in een baloorige stemming was geraakt Opmerkelijk is echter, dat de commissie haar eindrapport in het laatst van Dec. reeds had ingediend, toen de opdracht voor het nieuw onderzoek kwam. Het meenlngsverschtl ln de tater- geallieerde controle-commissie. Uit Londen wordt aan hét Hbl. gemeld: De „Evening Standard" bevestigt, dat een der redenen van het uitblijven van het rapport der intergeallieerde militaire oon- trole-oommi88ie nopens de ontwapening van Duitschland is verschil van meening tusschen de Fransche en de Engelsche le den der oommissie. De Franschen heften de grootste waarde aan de technische overtreding van het verdrag van Versail- les, zooals bijv. een te groote sterkte der groene politie. De Engelschen letten ech ter veel meer op de toestanden bfi Krupp en in andere fabrieken en op het voor handen zijn van machines, die later voor het vervaardigen van groot geschut kun nen worden gebruikt. Alle leden der oom missie zijn het er over eens, dat Duitsch land op het oogenbiik geen oorlog kan be ginnen, maar de geest van de militaire autoriteiten wordt toch als een gevaarlijk symptoom beschouwd. FRANKRIJK. De positie van bet mtalsterle-Heniot Terwijl ia de zitting van Vrijdag van de Kamer Herriot blootstond aan aanval len wegens de prijsverhooging van het graan en ervan werd beschuldigd, den prijs van het bi^od te hebben doen stij gen, vielen tegelijkertijd achter de scherm men de socialisten hem lastig met eisch en met betrekking tot hun congres, dat Za terdagmorgen te Grenoble sou worden geopend. De afgevaardigden van de fractie, die des avonds naar Grenoble vertrokken, wenschten aan het congres geruststellen de verklaringen te geven. Herriot zegde 1 toe, bepaalde sociale hervormingen, xoo- als de Bociale verzekeringen, en de be strijding van de speoulatie, te zullen be spoedigen, doch de socialisten, die daar mede niet tevreden waren, eiachten méér en verkregen de formeele belofte van Herriot, dat hij een wetsontwerp zal in dienen tot vermindering van den militai ren diensttijd tot twaalf maanden. Deze concessie heeft intusBchen groote ontevre denheid gewekt onder talrijke radicale volgelingen van de regeering, die het ge vaarlijk aohten om op het oogenbUk over te gaan tot vermindering van het leger en uiting geven aan de vrees, dat een der gelijk wetsontwerp voor het miniaterie- Herriot wel eena noodlottig zou kunnen zijn. TURKIJE. De uitzetting v«q (ten patriarch. Konstotinopel, 8 Febr. - Het Turksche antwoord, dat aan den Griekachen zaakgelas tigde te Angora overhandigd ia, verwerpt het voorstel om de kwestie van de uitzetting van .Jtetacb M Ito»ch»h5HÜ T der werpen. Het legt er nadruk op, dat het gehee. een binnemlandache aangelegenheid is den?*811 en^e ^oterv®Qti® geduld kan wor- Londen, 6 Febr. Na de openbare bijeen komst der Nationale Vergadering, waarin de régeering verklaarde, dat zij desnoods met de wapenen de onafhankelijkheid van Turklta ZOU-VftrfWlnown km11^7 legde. De uitwiaseldngeoommtasie heeft geweigerd passen te veistrekken voor de drie uit te zetten bisschoppen.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 10