ondervinden. Voor het geval over een be paald geschil geen overeenstemming tus- sohen beide partijen zou kunnen worden bereikt, zullen de beide onderteekenaars het geschil ter oplossing overdragen aan een onpartijdige oommissie. De heer Overat verzekert, dat zijner zijds geen enkele belofte aan de firma Puls i& gedaan. N.V. Haniebank, Haarlem. Lelden vóór minnelijke schikking. Een commissie uit crediteuren. Donderdagavond werd te Leiden een vergadering gehouden van crediteuren van de Hanzebank, uit Leiden en omge ving. Mr. Bolsius zette de positie van de in stelling voor de aanwezigen uiteen en toonde uitvoerig aan, dat een aansturen op een minnelijke schikking verre te ver kiezen is boven een ingrijpen der credi teuren, waaruit een faillissement zou moeten voortkomen, en stellig ook in het belang der crediteuren zelf moet worden geacht. Ook surséance van betaling aan te vra gen moest hij ernstig ontraden. Na eenige gedachtenwisseling, waarbij verschillende meeningen naar voren kwa men, werd overeenkomstig het advies be sloten. Opheffing van openbare scholen te Botterdam. De Commissie voor het Openbaar Onder wijs te Rotterdam heeft in een rapport aan B. en W. medegedeeld, dat in den laatsten tijd over nagenoeg de geheele gemeente, met uitzondering van de zich nog ontwikkelde wijken, zich het verschijn sel voordoet, dat het aantal aanvragen tot plaatsen van kinderen op de openbare lagere schalen belangrijk is teruggeloo- pen. Dit geldt zoowel de scholen voor gewoon lager onderwijs met zes-jarigen leergang, als de scholen voor voortgezet lager onderwijs De commissie zocht de verklaring in den teruggang van het ge boortecijfer en in de verruiming van de gelegenheid tot het ontvangen van bij zonder onderwijs en wat de laatstge noemde scholen betreft, in het buiten werking stellen van den verhoogden leer plichtigen leeftijd, alsmede, wat de meisjes aangaat, in de uitbreiding van het aantal scholen voor nijverheidsonderwijs. Als gevolg hiervan stellen B. en W. in overeenstemming met de commissie, voor om tegen Maart over te gaan tot opheffing van 16 scholen voor gewoon lager onderwijs. Hetzelfde wenschen B. en W. te doen met 6 scholen voor voortgezet lager on derwijs. Hierdoor komen te vervallen 182 klassen, waardoor beschikbaar komen 21 hoofden en 111 andere onderwijzers en onderwijzeressen. Van de 21 hoofden kan terstond een 6-tal ter vervulling in vacaturen aan andere scholen werkzaam worden gesteld, terwijl binnenkort aan 4 nieuwe scholen in de betrekking van hoofd moet worden voorzien. De over- blijvenden wenscht de commissie, in af wachting van een gelegenheid tot her plaatsing als hoofd, als onderwijzer aan an dere scholen werkzaam te stellen, tenzij de betrokkene zelf liever voor ontslag met uitzicht op wachtgeld ten laste van het Rijk in aanmerking komt. De commissie koestert de verwachting, dat de Minister zal goedkeuren, dat de hoofden, die tijdelijk als onderwijzer wor den'werkzaam gesteld, in het genot blijven hunner wedde als hoofd. Van de 111 over compleet wordende onderwijzers en onder wjjzeressen komen ongeveer 70 dadelijk voor overplaatsing naar een andere school in aanmerking. De overigen wenscht de commissie niet voor ontslag voor te dra- - gen, doch werkzaam te stellen aan scholen, waaraan door ziekte of ontstentenis van personeel hulp moet worden verleend. Omtrent de bestemming der vrijko mende gebouwen, treedt het voorstel niet in bijzonderheden. Maansverduistering. Zondagavond zal de Maan gedeeltelijk verduisterd worden en de kernschaduw onzer aarde ten 8.28 zichtbaar worden, de grootste bedekking, zijnde 74/ioo ge deelte der Maansoppervlakte, wordt ten 10.02 bereikt, waarna de kernschaduw allengs verschuivende ten 11.36 verdwijnt het bovengedeelte der Maanschijf blijft onverduisterd. Opmerkelijk zal, bij eventueel heldere lucht, zijn, de zichtbaarheid en de kleur van het verduisterde gedeelte, welke meestal de koperkleur aanneemt. Ook worden tijdens de éclips 2 vaste sterren van de 6e gr. in het sterrenbeeld „de Leeuw" door de Maan bedekt: en wel de eerste ten 10.34 en de volgende ten 11.62. Ook zal de planeet „Neptunus" (gr. 7.7) eveneens bedekt worden, en wel ten 12.88, om ten 1.42 weer zichtbaar te worden. Gebruik van een binocle is voor deze verschijnselen aan te bevelen. Deze verduistering is de laatste van dit jaar in ons land zichtbaar. De malversaties bi] den Rijksgebouwen dienst Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage werd Donderdag voortgezet de behande ling der zaak tegen den gewezen Rijks bouwmeester V., die, in verband met de bekende malversaties wegens oplichting en valschheid in geschrifte, door de Haagsche Rechtbank werd veroordeeld tot 24 jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Van Kuyk, ver volgde zijn aangevangen pleidooi en verzocht onmiddellijke in vrijheidsstelling van beklaagde. De procureur-generaal, die Woensdag aan het Hof had voorgesteld, liet vonnis der Haagsche rechtbank te bevestigen, stelde nu in tweeden termijn aan het Hof voor, beklaagde een straf op te leggen, gelijk aan de reeds ondergane preventieve hechtenis. Na in de raadkamer te zijn geweest, deelde de president mede, dat het Gerechtshof het verzoek van den ver dediger, om beklaagde V., die door de rechtbank, in verband met de Leidsche malversaties was veroordeeld tot 24 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, onmiddellijk in vrijheid te stellen, heeft afgewezen. De uitspraak werd bepaald op 18 Febr. Wijziging Kieswet Door den Minister van Binnentendsche Zaken Is een wetsontwerp ingediend tot wij ziging van de Kieswet, van de Provinciale Wet en van de Gemeentewet Het wetsomwerp strekt om de 'bepalingen «betreffende de strafrechtelijke sanctie op de naleving van den stemplicht uit de Kieswet te doen vervallen; om een wijziging aan te brengen In artikel 100 van die wet (over schotzetels) en om te vereenvoudigende voorschriften in de Kieswet, de Provinciale Wet en de Gemeentewet, aangaand'© de werk zaamheden onderscheidenlijk van het cen traal stembureau voor de verkiezing van de leden der Staten-Generaal en van de hoofd- stembureaux aangewezen in art. 84 der Kieswet. EERSTE KAMER. MARINEBEGROOTING. Blijkens het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de Begrooting van Marine, verklaarden verscheidene leden, dat zij, afgezien van het feit, dat zij in het algemeen tegenstanders van ont wapening zijn, de uitgaven voor de Marine meer nog dan die voor het Le ger nutte loos achten. Andere leden verdedigden het bestaans recht van een oorlogsvloot, al werd toe gegeven, dat de kosten daarvan zeer hoog zfin. Eenige leden wenschten te vernemen, of het juist is, dat er plannen bestaan om de marine in twee volkomen, los van elkander staande deelen te splitsen, t.w. een deel voor Nederland en een deel voor Indié. Als dit plan inderdaad mocht be staan, zouden zij dit betreuren, met het oog op den nauwen band die tusschen Nederland en Indiö dient te blijve n bestaan. Verschillende leden legden noÉï ernstige bezorgheid aan den dag in verband met de beweerde onzedelijkheid van het marine personeel. Gevraagd werd of de voor lichting van het lagere personeel op de juiste wijze geschiedt. Niet enkel op de lichamelijke maar evenzeer zoo niet nog meer, op de geestelijke zijde van deze zaak behoort volgens hen bij deze voor lichting de nadruk te worden gelegd. Schadevergoeding voor de Znlderzee- visschers. Men schrijft aan de N. R. Ot.: De Zuiderzee is voor velen onzer een gewoon en alledaags iets. Wij z.fin er ons niet bewust van, dat dit een uiterst merk waardig gebied is, ja volgens sommige geleerden het merkwaardigste brakwater gebied ter wereld. Er wordt een voortdurenden strijd ge streden tusschen zoet en zout water. Jaar lijks wordt door de IJssel en op andere wijze 16 kubieke kilometer zoet water aangevoerd; de Noordzee tracht dit weer weg te spoelen met een dageljjkscbe hoe veelheid van 4 kubieke kilometer. Zoo kan zij de kusten van Friesland zout hou den, maar in het Zuiden lukt dat lang niet. Hoewel de dagelijks aangevoerde hoe veelheid zeewater ongeveer 100 maal zoo groot is als die van zoet water, bevat het Zuiderzeewater bij Amsterdam gewoon lijk slechts een derde tot een vijfde van de zouten, die Noordzeewater bevat. De schommelingen in het zoutgehalte worden veroorzaakt door min of meer ri vierwater dan normaal, sterkere of zwakkere ver damping, enz. Nu gaan wij dwars door dit gebied een dijk leggen. Voor een groot deel van de brakke watermassa (juist de beste visch- wateren) zal toevoer van nieuwti hoeveel heden zeewater onmogelijk worden ge maakt, terwijl de voorgaande aanvoer van IJselwater enz. binnen het jaar na vol- tooing van den afsluitdijk de laatste spo ren zeewater zal hebben verdreven. Groo- te gebieden ter weerszijden van de eer tijds brakke wateren zullen dan volop van zoet water kunnen gebruik maken; groote stukken land op den bodem van het IJsel- meer zullen worden drooggelegd. Maar. de visscherij zal van haar mooiste visch- wateren worden beroofd. Breed wordt dit uitgemeten in een stuk in het Ochtendblad C van 80 Januari. Dikwijls is de vraag gesteld: wat zoe ken de talrijke vischmassa's in de Zuider zee? Wat drijft die geweldig groote scho len? Het is gebleken, dat het de visch te doen was om brak water, om water, dat juist de goede Samenstelling heeft voor bepaalde levensverrichtingen. In de Zui derzee, waar om zoo te zeggen wateren van iederen gewenschten graad van zout heid aanwezig zfin, kan elke vischsoort terecht Sommige soorten moeten gelvoren worden en opgroeien in water met een bepaald zoutgehalte; de Zuiderzee is, zoo als een Nederlandsch geleerde dat toe kende, hun osmotische couveuse. Het feit dat de visschen in de Zuider zee niet in de eerste plaats voedsel zoe ken, maar wateren, waarvan het zoutge halte hun aangenaam is, verklaart hun talrijkheid. Sommige zoeken op gezette tijden de Noordzee op om „bij te eten". Legt men nu den afsluitdijk, dan zal, naarmate de arbeid vordert, biet water van de „couveuse" hoe langer hoe zoeter worden, en de visch zal op zi'ch laten wachten op die plaatsen, waar zij vroeger in grooten getale voorkwam. Juist de beste vischwateren zullen zoo goed als ontvolkt worden, „terwijl het bodrfif bin- nenwater-vissoherfi wordt, die weldra met geheel ander materiaal zal worden uitge oefend dan de huidige „zeevisacherij". JJe aohmtaa worden vrijwel slla waar deloos, dus iedere schipper-visscher mist alvast dit bezit, boven zijn inkomsten uit bet bedrijf." Een somber toekomstbeeld wordt ons hier voorgehouden. En toch kan niemand met stelligheid bewijzen of het met de werkelijkheid overeen zal komen, ja men kan zelfs voorzien, dat niet „vrijwel alle" schuiten waardeloos zullen worden. Im mers is het (zoo langzamerhand zeer be kend geworden!) sluisgat in den grooten afsluitdijk WieringenPiaam gedicht en het IJselmeer geheel zoet geworden, dan zal het zijn, of de IJsel zün mond heeft vlak ten Oosten van Wieringen, waar dan 80 uitwateringssluizen, ieder van 10 M. breed, het IJselmeer van het overtollige water zullen ontlasten. Het gevolg van dien nieuwen toestand zal zjjn, dat de wateren tusschen afsluitdijk en Noordzee veel zoeter wordgn dan zij eertijds waren; immers de aangevoerde hoeveelheid IJsel- en ander zoet water zal even groot blij ven, terwijl de dagelijks aangevoerde hoe veelheid vloedwater met ten minste de helft zal afnemen. De nieuwe toestand zal dus daardoor gekenmerkt worden, dat het brakwatergebied, dat zich eerst in het Zuiden van de Zuiderzee bevond, komt te liggen ten Noorden van den afsluitdijk: naarmate het afsluitingswerk zijn voltooi ing nadert, zal het zich meer en meer naar het Noorden verplaatsen en de visch zal zich daaraan aanpassen en zijn ver blijfplaats eveneens naar het Noorden verleggen. De afsluiting zal dus niet een vernieti ging, maar een verplaatsing van kost bare vischwateren met zich brengen. Hoe wel verschillende gebeurtenissen niet met absolute zekerheid te voorspellen zijn zoo is het bijvoorbeeld nog moeilijk te zeggen hoe sterk en in welk tempo Marsdiep en Vlie zullen verzanden in zijn algemeenheid is het bovenstaande on getwijfeld waar. En al blijft slechts 80 pet. van de Zuiderzee over, toch is het op pervlak ervan nog zeer groot: vele malen die van de Haarlemmermeer. Bij den nieuwen toestand zou men kun nen bestudeeren bij welken graad van brakheid, die men min of meer in de hand zal hebben, men den meesten visch aantrekt. Immers ook langs de kust van Noordholland en Friesland kan men dicht bij de aansluiting van den afsluitdijk op de kust, na voltooiing van de werken wa ter uitlaten. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat men bij de waterloozing aan de Friesóhe kust uitlatende een geheel an der resultaat bereikt dan indien dit ge schiedt aan den Noord-Hollandschen kant. In het eerste geval is men zoo ve» moge lijk van de zeegaten af; men geeft het zoete water, als men het daar spuit, gele genheid zich met het zeewater te mengen. Echter zal, wanneer men dat aan den Noord-Hollandschen doet, de eb het zoo snel mogelijk naar de Noordzee kunnen wegvoeren, en het stuk Zuiderzee benoor den den dijk zal ei; dan niet veel zoeter door worden. De merkwaardige omstandig heid zal zich voordoen, dat men er desge- wenscht het „osmotische klimaat" min of meer naar willekeur zal kunnen regelen en men zal die concentraties kunnen kie zen, die voor de meest gewenschte vis schen het aangenaamst zjjn. Van hoe groote beteekenis dat zijn kan behoeft na het bovenstaande niet nader gezegd te worden. Zoo hopeloos als sommigen dat zouden willen voorstellen is de toestand niet. De beste schadevergoeding voor de Zuiöer- zeevisschers zal zjjn schadeloosstelling met een nieuw brakwater-vischgebied naast het eveneens goede vangsten belo vende zoete IJselmeer, al zal het eerste niet geheel de afmetingen hebben van het oude, en al zal het een grondige voorbe reiding vereischen om uit den nieuwen toestand zooveel mogelijk nut te kunnen trekken. Ziekte- en Ongevallenwet 1926. Verschenen is het ontwerp Ziekte- en On gevallenwet 1925. Aan de Memorie van Toelichting is het vol gende ontleend: In de vergadering van de Tweede Kamer van 8 April 1924 heeft de Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid met betrekking tot de wijze, waarop het beoogde doel het best ware te benaderen, zijn denkbeelden uiteen gezet De twee volgende beginselen zouden den grondslag vormen, waarop het nieuwe gebouw der sociale verzekering behoort te worden opgetrokken: lo. De sociale verzekering, als verplichte verzekering, is in wezen een arbeidersverze kering. Voor het opnemen in dé verplichte verzekering van niet-arbeiders ontbreekt der halve de noodzakelijke rechtsgrond Aan niet- arbeiders kan echter wel de gelegenheid wor den geopend om zich door vrijwillige verze kering de voordeelen te verzekeren, welke de arbeiders krachtens de verplichte verzeke ring zullen genieten. 2o. De uitvoering der verzekering ge schiedt bij voorkeur door uit de maatschappij opgekomen organen. De overheid bepvrke zich zooveel mogelijk «tot het stellen van dwingende regelen, het houden van toezicht, het geven van noodzakelijke leiding, terwijl aanvullende organen door haar worden inge steld, welke de uitvoering der sociale verze kering op zich zulten nemen, voor zoover daaraan, naast de uit de maatschappij opge komen organen, behoefte mocht blijken. Het op deze principieel© basis op te trek ken gebouw zoude deze verdere bijzonderhe den te zien geven: a. De ziekte-, ongevallen- en invaliditeits verzekering omvat alle personen, die in dienstbetrekking loonarbeid verrichten. Op dezen regel zullen slechts onvermijdelijk ge bleken uitzonderingen worden toegelaten. b. De ziekte- en de ongevallenverzekering worden in zoover tot een verzekering samen gevat, dat dezelfde risicodrager het risico draagt van beide verzekeringen. De geldelijke schadeloosstelling voor ongevallen wordt, voor zoover de ongeschiktheid tot werken een «een ziektegeval behandeld De ziekteverzekering wordt, evenals de on gevallenverzekering, een collectieve verzeke ring. d Als risicodrager van deze beide verzeke ringen komt in de eerste plaats de bed rijf s- vereemiging, in het leven geroepen door de namehwerking van werkgevers- en arbeiders- organisaties. Ais overgangsmaatregel kan ook «>en werkgeversvereniging worden toegela ten, mits in het bestuur de helft der plaatsen wordt bezet door vertegenwoordigers van ar- ljeidersorganisaties. s. ü>e geneeskundige hulp blijft buiten de 'verplichte ziekteverzekering. Deze is niet een uitsluitend arbeidersbelang en moet daarom bij afzonderlijke wet geregeld worden. Het ■ferband met de ziekteverzekering wordt ge legd1 door de bepaling, dat alleen hij recht op ziekengeld heeft, die aantoont, dat hij bij een erkend ziekenfonds is aangesloten. Het zie kenfonds zorgt ook voor de gewone genees kundige behandeling, in geval van een onge- val, voor zoover deze door den huisarts kan worden verstrekt. De chirurgische hulp blijft geschieden voor rekening van hèt risico-dra gend orgaan. Het wetsontwerp berust, evenals de be- ïtaande Ziektewet, op den grondslag der ver plichte verzekering. Daaruit volgt, dat de re- {jjeering niet wil gaan in de van sommige zijt- <fen aanbevolen richting om de voorziening in de geldelijke gevolgen van ziekte te ver krijgen langs j>rivaatrechtelfiken weg, door nl den werkgevers in het Burg. Wetboek de verplichting op te leggen omi den arbeider b y ziekte gedurende een tijdvak van ten Hoogste 20 weken een bepaald gedeelte van üfin loon ifit te betalen. Het moge, zooals ter ondersteuning van dat denkbeeld, wordt aan gevoerd, waar zijn, dat op dit oogenblik reeds vele arbeiders, vooral in de industrieel© en handelsbedrijven bij ziekte ziekengeld1 van liun werkgever ontvangen, daartegenover f itaat echter, dat de groote meerderheid der airbeiders bij ziekte thans geen voldoende voorziening geniet. Het ontwerp brengt onder de verplichte ziiékte- en ongevallenverzekering allen, die in l oondienst arbeid verrichten. Een loongrens i s niet gesteld. Alleen wordt het dagloon, t vaamaar geldelijke schadeloosstelling wordt t oegekend, gebonden aan- een maximum van icht gulden. .Op deze algemeen© verzekering maakt het ontwerp slechts uitzondering voor de beman- mng van zeeschepen. De arbeiders zullen voorts ingevolge het 0 ontwerp verzekerd1 zjjn tegen geldelijke ge volgen van ziekte en ongeval Idoor het enkele 1 eit van hun loondienst. De kosten der verzekering worden gedra- gten door de werkgevers. Voor zoover deze niet lid zijn van een Bedrijfsvereeniging, zul- i 1 en zij aan de hand van door hen aan te hou- cten loonlijsten de voor beide verzekeringen v -erschuidigde premie halfjaarlijks hebben te betalen in den vorm van een vast te stellen p-ercentage van het door hem uitbetaalde loon. In het bijzonder <Je beide volgende motie ven hebben de regeering geleid tot haar voor- k eur aan het stelsel der collectieve verzeke ring boven het stelsel der individueele verze- k errng van de bestaande ziektewet. Vooreerst vervalt in het voorgestelde stelsel de noodza- kelfikheid van een voortdurende boekhou ding van de verzekerden, In de tweede plaats is het hij de keuze van het collectief stelsel m ogelijk in het bijzonder voor de premie- irming en voor de aanmelding der werkge vers aansluiting te verkrijgen bij de reedB collectief geregelde wettelijke ongevallenver zekering, waarmede aan de werkgevers en aan de verzek ringsorganen moeite en kosten w orden bespaard. Een doorsnede-premie van ruim 2 pCt. van i hot uitbetaalde loon- zal, naar de regeering verwacht, voldoende zijn om de kosten der, ziekteverzekering, met inbegrip der admini- st ratiekosten, te dekken. Daarbij worde ech te r in het oog gehouden, dat deze verzekering1 ni et geheel nieuwe lasten op het bedrijf»- le ven zal leggen. Reeds thans ontvangen im mers een 600.000 arbeiders bij ziekte uitkee- ri:ng, in welker kosten de werkgevers een giooter of geringer deel mededragen. Tot nog toe wordt de genees- en heelkun dige behandeling verleerd door de Rijksver zekeringsbank, terwijl op die behandeling toezicht wordt gehouden door de oontrólee- rende geneeskundigen dier instelling. VÖ"ordtt di t ontwerp tot wet vqrheven, dan zal naar allo waarschijnlijkheid in de groote meerder heid der gevallen de hier bedoelde schadeloos stolling worden verleend door de Bedrfifsver- ee nigingen. Het is echter niet gewenscht, dat die noodige oontróle op die behandeling in ha nden komt van oontröleerende geneeskun digen der BedrijfSvereemgingen. Het is ge- wonscht dit toezicht op te dragen aan ge neeskundigen, die niet in dienst zijn van een vei-zekeringsorgaan. In verband daarmede is in overweging deze contróle op te dragen aan eem in te stellen Mediischen Rijksdienst, waarin zooveel mogelijk zullen worden sa- mi ingebracht de verschillende medische «Men ston, welke op dit oogenblik vanwege den Staat of van den Staat afhankelijk openibare adïnteistratiee zijn ingesteld. zullen zich meer dan éénmaal heb ben afgevraagd, waar het met de prijzen naar toe^ging» en het bericht, dat men In Engeland paniek begint te spreken, te een land dus, waar men toch heusch ntet zoo gauw uit de plooi geraakt, zegt genoeg- Het zou in dït blad geen zin oorzaken uit te pluizen, waardoor het met die graanprijzen zoo mis is geloopen. In hoofdtrekken komt het hierop neerdat de graanoogsten te de Europeesohe lamten veel hebben te lijden gehad van nat weer kort vóór en tijdens het rijp rijm Teiens was het weer niet al te best te enkele Ameri- kaansche Staten, waardoor ook daar de pro ductie beneden het gemiddelde bleef. Er is per saldo een wereldtekort 1 Betrouwbare experts hebben berekend, dat dit te kort niet zóó groot zou zfin, dat Europa zich werkelijk behoefde ongerust te maken, maar het is hiermede gegaan, as bfi dergelijke gelegenheden zich meer heeft af gespeeld: Door angst voor te korte voorraden trachtte de handel zich te dekken. Men ver anderde van «taktiek. Waren voorgaande ja ren de tekoopen geschied met een zekere regelmaat en te verhouding naar de behoefte, het jaar 1924 toonde buitensporige afwijkin gen. Gevolg daarvan was, dat Amerika de markt beheerschte met alle nadeelige geiol- gen ervan. Om eens een voorbeeld! te geven van de schommeling in prijzen, veroorzaakt door bovengenoemde feiten, alsmede weerbench-. ten, enz., laat ik hieronder volgen den prijs van tarwe, kwaliteit Red Wteter No. 2 loco Chdcago. Broodprfisverhooglng. (Ingezonden). /ooals regel is bij serhooging van brood- pr ijzen worden de bakkers door het publiek, d. w. z. door de verbruikers, gehouden voor de bewerkers van het duurder worden. Men begrijpt niet, dat ook zfi slachtoffers zijn van abnormale toestanden, want het is een vaststaand feit, dat brixxiprjjsverboogiiigön steeds gevolgd worden door verminderd broodverbruik. In 't algemeen neemt het pu bliek weinig of geen nota van de werkelijke oorzaak. De bakker slaat op, dus is hij de schuldige. - JEfi, <Me als belanghebbenden de tarwemarrt uèpanidea tijdsduur niet te boven gaat, ais in tiutoun- au buitenland geregeld nagingen. 17 Mei 1924 106.— 21 Juli 1924 128.50 26 Juli 1924 140.— 26 Augustus 1924 128*/« 1 October 1924 140. 27 October 1924 101.— 80 Januari 1926 1991/' Dit lfistje nagaande zien wfi te b.v. 6 da gen een stijging van 123l/» tot 140, d. i. bijna 14 %- Waar de bloemprfizen noodzakelijkerwijze verband houden met de graanprijzen, stegen deze dus te nagenoeg gelijke verhouding. Noteerde men bfi een tarweprijs van 10Ö een bloemprfis van 15 16, dan zou deze dus bfi een tarwenoteerteg van 199T/« K©er zeker 29 moeten zfin. Ver zfin wfi er ai niet meer van af, want vorige week noteerden InJandeche molens prijzen voor ddrecte levering van 26 en 27 en varieerden Amerikaansche patenten van 28 tot 30. En nog maar steeds weten de speculanten nieuwe motieven te verzinnen om den prijs op te zwiepen. Koude in N.W. Amerika, Russische inkoo- pen, enz. Men ziet hierbfi niet op een leu gentje en in dit licht moeten wfi bezien het bericht uit Londen, dat vorige week de tarweprfis te 26 jaar niet zóó hoog was ge weest. Dit was weer zoo'n echt sensatiebe- richt, want de hoogst genoteerde tarweprfi* in Engeland was die van 29 Januari 1925 en wel voor Hard Winter No. 2 74/—, terwijl b.v. te Juni '21 deze prijs zelfs 89/8 bedroeg. En wat nu die beroerde bakkers betreft? Zfi hadden door die reusachtige stijging der graan- en meelprfizen al veel eerder redenen den broodprijs op te slaan. Echter waren enkelen te gunstige positie door goedkoop© vóórkoopen; bovendien zorg den de onderlinge concurrente# er wel voor, dat de broodprfis hier beneden het gemid delde bleef. Twee, drie maanden geleden gei den in 't noordelijk deel van Noord-Holland, zooals te Schagen, Alkmaar, Hoorn, Enkhui zen prijzen, die de Helderache met twee, drie cent per pond- overtroffen. En nu dan tenslotte de hakkers noodge dwongen de prijzen moesten verhoogen, mo gen zij toch niet worden aangezien voor de bewerkers van abnormale prijzen. Wanneer men dan ook dezer dagen in de pers heeft- kunen lezen, dat het N. V. V. een protest beweging zal op touw zetten tegen de brood- prfisverhooging, dan kunnen bakkers, dan kan ieder mensch met normaal verstand niet begrijpen, waarom het N. V. V. speciaal te gen de broodprijzen gaat ageeren, terwijl toch inderdaad de abnormale graanprijzen oorzaak zfin van den huidigen toestand. Tot slot een opmerking. In de Hejd. Cri. van Zaterdag LL wordt gesproken over broo- den van 4 Eng. ponden, d. i. dus pi. m. 1800 gram, waaronder volgt: „De thans geldende prijs van 11 stuivers is met meer bereikt sinds October 1921." Dit zal wel een vergissing zfin, immers volgens mfi bekende gegevens wai en de prfi- zefi voor brooden van 4 Eng. ponden alreeds in October te Engeland pL m_ 20 stuivers, ni. te Londen 19, Manchester 18, Birmtegham 18, Glasgow 21, Dublin 22, zoodat zeer ver moedelijk bedoeld werd 2-pondsbrooden of per 1800 gram 22 stuivers. Voor degenen, die zich verwonderen over de uiteenloopend© prijzen b.v. te Manches ter en Dublin, 4 stuivers per brood, dlene, dat te Dublin verbazend stijve öeegen wor den verwerkt. Daardoor is de uitkomst per 100 K.G. gebruikte bloem aanmerkelijk min der dan bfi de broodbereiding, zooals deze te Manchester plaats vindt en bevat een Dublte- brood bfi gelfik gewicht meer voedende be sta nddeelen, waarom t verhoudingsgewijze niets duurder is dan te andere steden. Een medewerker van „De Telegraaf" heeft in t avondblad van 8 Februari den raad ge geven de speculatie dwars te zitten door geen brood', maar rfist te eten! Het zou niet baten, want dan zou de we- rekh oorraad1 van rfist al heel gauw onvol doende- blijken, met gevolg enorme stfiging te dit product. De speculanten zouden im mers al heel spoedig rfist tot hun speciaal speculatie-object kiezen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht m den morgen van 7 Februari. Medegedeeld door het Kon. Neder la ndooh Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 767.0 te Toulouse. Laagste stand 780.0 te Ingoe en Nadoe. Verwachting: Matige tot zwakke, later toenemende, Westefike tot Zuidelijke wind, aanvanke- Ujk opklarennd, later toenemende bewol- Kmg en kans op regen, lichte vorst *i nsohts, zelfde temperatuur overd*. Memorie van Toelichting. Aard en omvang van het ontwerp. Hoofdlijnen van het wetsontwerp. De Collectieve Ziekteverzekering. Vermoedelijke kosten der verzekering. Contróle.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 14