HERMAN NÏPEIS, Tweede Blad PLAATSELIJK NIEUWS Indische Uitrustingen. Militaire KMrmikerij en lingmagazijnen Regenjassen. VAN ZATERDAG 14 FEBRUAR11925. Het korpa Mariniers. Gistermorgen te 10 uur had in de loodt Atjeh eene treffende plechtigheid plaats Bij gelegenheid van het feit, dat het gis teren 60 jaar geleden it, dat een detache ment sterk 6 luitenants en 800 onder officieren en manschappen van het Korps Mariniers, uit Nieuwediep vertrok met bestemming deel te nemen aan de krijgs verrichtingen op Atjeh, waren allen, die tot het Korps Mariniers behooren, aan wezig te Helder, gewapend verzameld en werden zij door den Luitenant-Kolonel der Mariniers IJssel de Sohepper als volgt toegesproken: Officieren, adelborsten, onderofficieren en manschappen van het Korps Mariniers I Heden, den 18en Februari 1926, worden allen, dienend bij het Korps Mariniers, zoowel in Rotterdam, Amsterdam, Vlis- singen als hier, bij elkaar geroepen, om het feit te gedenken, dat 60 jaar geleden op denzelfden datum een detachement van 6 luitenants en 800 onderofficieren en manschappen van de Mariniers, onder be vel van den kapitein der Mariniers de Gelder uit Nieuwediep naar Oost-Indië vertrok om deel te nemen aan de krijgs verrichtingen te Atjeh. Een le detachement, bestaande uit 5 of ficieren en 294 onderofficieren en man schappen der Mariniers onder» bevel van den kapitein der Mariniers van Braam Houckgeest, was met hetzelfde doel reeds in Mei 1878 naar Indië vertrokken. 's Morgens in de vroegte van 18 Febr. 1876 vertrok het detachement uit Amster dam naar den Helder, onder een hevigen sneeuwstorm, tot in het station te Am sterdam begeleid door het geheele garni zoen aldaar en duizenden menschen. Te Alkmaar, waar pas door de groote drukte te Amsterdam, door den kapitein de Gel der, appèl kon worden gehouden, man keerde niemand. Zooals ge waarsohijnlijk wel zult weten, werd in 1878 tot een expeditie naar het Rijk van Atjeh besloten, een besluit, dat heel wat moeite heeft gekost, daar wij reeds geruimen tijd daarvoor getracht hebben de grievên, die wij tegen dat land hadden, op vredelievende wijze op te los sen. Maar dat heeft niet mogen baten. De klachten over zeeroof en andere geweld daden, niet alleen tegen ons, doch ook te gen Engelsche koopvaardijschepen ge richt, deed de maat overloopen en dus moest eindelijk de bom wel barsten. De ex peditie in begin 1878 had weinig succes; niet alleen dat wij slecht op de hoogte waren van het land, het volk en het kh maat aldaar, doch ook de vele verliezen, daar geleden en bovenal het sneuvelen van den opperbevelhebber, den generaal Këhler, gesneuveld bjj die prachtige wa- ringin, de naar hem genoemde Köhler- boom nabij Kota-Radja, deed het moreel van de troepen sterk dalen. De 2e bevel hebber, de kolonel van Daalen, besloot, na krijgsraad gehouden te hebben met zijn officieren, den Gouverneur-generaal te verzoeken, de expeditie terug te roepen, hetgeen geschiedde. Maar de smaad, onze wapenen aangedaan, moest uitgewischt worden. In November 1878 vertrok de 2e expeditie, een macht zoo groot, als nog nimmer in onze koloniale geschiedenis was voorgekomen. Onderweg brak helaas de cholera uit aan boord van de schepen en deze vreeselijke ziekte heeft geduren de die expeditie op ontzettende wijze huis gehouden onder het leger en de marine. Ondanks dat werd kranig doorgezet met het resultaat, dat in Janutiri 1874, na de verovering van de missigit, de tempel der Atjehers, hun sterke bolwerk de kraton te Kota-Radja werd veroverd en de vlag onder het spelen van het Wilhelmus werd geheschen, de Nederlandsche vlag, die sindsdien in Atjeh is blijven waaien. Maar daarmede was de strijd nog niet uit en het heeft nog moeten duren tot 1902, na de gevangenneming van Panglima Po- lem en bij het vertrek van den toenmaligen goeverneur van Atjeh, generaal van Heutsz in 1904, dat het eindelijk rustig was in Groot-Atjeh. De generaal van Swieten, commandant van de 2e expeditie, werd opgevolgd door generaal Pel en deze begon in 1875 zijn meesterlijk geleide tochten naar het bin nenland, zoodat in 1876 bijna de geheele Atjeh-vallel was veroverd. Helaas stierf de generaal in Februari 1876 te midden van zijne overwinnende troepen aan een slagaderbreuk. In dien tijd van 1878—1876 zijn de ruim 600 officieren, onderofficieren en mari niers ingedeeld geweest bij het Indische leger en hebben deelgenomen aan ver schillende tochten en krijgsverrichtingen. Daarvan zijn meer dan 1/8 gesneuveld of aan de bekomen wonden en aan de cholera overleden. Drie kapiteins, drie luitenant en zes onderofficieren en manschappen werden beloond met de militaire Willems orde; een kapitein, vier luitenant en veer tien onderofficieren en manschappen wer den eervol vermeld. De generaal Pel, die kort voor zijn dood, in November 1876, tegen het einde der detacheering, het te- rugkeerende detachement, inspecteerde, sprak het toe met de woorden: Offioieren, onder-officieren en mari niers! Gij hebt u als brave soldaten gedragen en naast het Indische leger moedig gestre den te Mibouw, Djempit, Lantrassan, na bij Pakan; Badak, in den bergpas van Blang-Kala, te Boekit Daroe en andere plaatsen. Zware vermoeiienissen en ont beringen hebt ge doorstaan, elk oogen- blik waart gij blootgesteld aan de geva- °<*l°g, maar doordrongen HLÏÏft" ®®rgevoel hebt ge dat alles I cht geteld en heeft een goede geest u steeds bezield. Uw verblijf te Atjeh be slaat eenige schoone en roemrijke blad- Mnriniers. geschiedenlB van het Korps Weldra zult ge naar het vaderland te-1 rugkeeren en het voorrecht genieten, daar uw bloedverwanten en vrienden weder te zien. Ik wensch u*een goede reis toel Het ga u allen weL Het eerste detachement werd! in Nieuwe diep bij aankomst op den 8en Februari feestelijk ontvangen. Het maakte een tocht met muziek door de stad, waarbij de licht gewonden en zieken in rijtuigen mee reden. 1 En waarom wordt heden dat feit her dacht? Wel, om er op te wijzen, wat het Korps Mariniers gepresteerd heeft en nog pres toeren kan; om er op te wijzen, hoe groot de band was tusschen offioieren, onder officieren en manschappen en dat die band nog bestaat, dat de korpsgeest er nog is. De jongere mariniers hier zul len dat wellicht nog niet zoo begrijpen, doch de oudere mariniers en de onder officieren natuurlijk wel. Nadat Overste IJssel de Schepper eeni ge voorbeelden uit zijn leven had aange haald, betreffende den korpsgeest, eindig de hij zijne toespraak aldus Begrijpen jullie, wat dat is, die band tusschen officieren, onderofficieren en manschappen van een klein korps? Laat die band blijven bestaan, men schen! zoolang als het Korps Mariniers blijft bestaan, tot heil van het vaderland, tot heil van ons Vorstenhuis. Leve de Koningin! De Commandant van de stelling Helder, Zijne Excellentie Vice-Admiraal O. Fock, inspecteerde den troep en hield na afloop een korte toespraak tot het corps. Na de plechtigheid werd met de staf- muziek een marsch door de gemeente ge maakt en werd de troep op 's-Rijkswerf ontbonden. De maritieme autoriteiten en den Korporaals bond. Naar wij vernemen werd dezer dagen het bestuur van den Korporaalsbond bij den Commandant der Marine alhier ont boden, in verband met de door dien Bond gevoerde actie in zake de dienstneming. Door den bond wordt het standpunt in genomen dat de actie niet gaat t e g e n de dienstneming zelf, doch tegen de voor stelling die gegeven wordt van de oplei ding, de vooruitzichten en den toestand bij de marine. De autoriteiten, die zich op het stand punt plaatsen dat deze actie neerkomt op een actie tegen dienstneming, hebben thans de bestuursleden geplaatst voor de keuze van ontslag uit den dienst of stop zetting der actie. Men heeft het laatste gekozen, in verband waarmede een ver klaring werd opgesteld en geteekend. Dansavond Gertrud Leistikow. Dansen, opgevat als kunst, is bij uitstek subjectief, dat wil dus zeggen, persoonlijk. Ieder kan zich, naar eigen innerlijke ge aardheid, omtrent een bepaalden dans een meening vormen, die a priori dus de goede is. Vooropgesteld natuurlijk, dat men ont vankelijk is voor de gegeven kunstuiting. Het was dus van Mevr. Leistikow zeer goed gezien, dat zij de door haar uitgevoerde dansen geen naam gaf. Zij lichtte dit op het programma toe door te zeggen, dat zij den dans als een op zichzelf staande schepping beschouwt, die wèl door de muziek is ge ïnspireerd, doch niet beschouwd moet wor den, alsof de muziek wordt „uitgedanst". En zij voegt er hij„De dansen hebben geen naam gekregen, opdat men niet reeds van tevoren een bepaalde idee van den dans ver krijgt, en aldus aan ieder wordt overgelaten, zich een eigen gedachte van den dans te vormen*'. Ziedaar het probleem van den dans „in a nutshell". En daarmede is tegelijkertijd verklaard waarom het succes groot was*en het applaus bij ieder nummer volstrekt geen conventioneel bedankje was. Immers, in het aanschouwde vond ieder onzer, elk naar eigen aard en innerlijk, iets dat hem ontroerde en trof, en zoo werd1, ieder op zijn beurt, be vredigd door rhyihmiek en plastiek, door gracievol gebaar en soupele beweging. Wel een dankbaar métier, dat van mevrouw Leistikow! Want, ofschoon gebonden aan muziek van anderen, is het, meer dan elke andere reproduceerende kunstuiting, vrij in ongebondenheid van eigen persoonlijke visie. Mevrouw Leistikow heeft dit zeer sterk ge voeld en in het programma van gisteren avond was, meer dan bij haar eerste optre den, de muzikale begeleiding geheel naar den achtergrond gedrongen en gaf zij in derdaad, zooals zij op het programma be loofde, een geheel afzonderlijke danskunst. Welke danseres zal het onderstaan op de rhyttomiek van wat eentonige slagen (nage maakte gamelannmuziek) zulke ingewikkelde, rbythmische en op zichzelf geheel volledige dansfiguren uit te voeren, als zij niet de dans voorop stelt en de begeleiding als zeer on dergeschikte bijkomstigheid beschouwt? Eén stap verder en mevrouw Leistikow vertolkt ons öhopin of Grieg geheel zonder muziek, enkel als dans.... De hierboven omschreven opvatting van haar danskunst vond1 men al dadelijk in het eerste nummer van het programma terug. De des-dur prélude van Chopin (op. 28 no. 15) immers is een met zachten weemoed ge tint, zeer eenvoudig muziekstuk, dat, spe ciaal in zijn 2e gedeelte, met 'n suggestieve gis-begeleiding der rechterhand zich voor een „dans" in den eigenlijken zin der woords niet leent. De kunstenares Interpreteerde deze muziek zóó zou men het kunnen Ingezonden Mededeellng. Onder de vele aanbie- dingen op gebied van Heeren- en Kinderkleeding, gemaakt zoowel als naar maat, Modeartikelen en Vakkleeding, nemen onze maga zijnen de eerste plaata in door opvallend goedkoop# prl|zen, buitengewoon moolo aortoerlng en een soliditeit van goederen, die gunstig afsteekt boven vele andere fabrikaten. Wij beschikken over eigen coupeur en eigen ateliers. Het koopen in onze Speciale KLEEDINGmagazijnen schenkt U groote tevredenheid, vraagt dat Uwe kennissen. SCHAGEN, HoogzIJde. HELDER, Spoorstraat. omschrijven met rhythmischee bewegin gen, die steeds bedoeld waren het dichterlijk- weemoedige karakter en de zoetvloeiende raelodiek te vertolken. En ditzelfde streven vond men in de weer geheel andere vertol king van Grieg's muziek terug. Er was, in al die verschillende dansen, die dus meer rhythmisohe bewegingen waren dan dans een groote veelzijdigheid van uiting, die nimmer tot banaliteit werd. Iedere beweging was voornaam, rustig, en In har monie met de muziek, en, zooals wij boven reeds zeiden, ieder voor zich, vooropgesteld, dat hij ontvankelijk "zij voor deze kunst, zal er iets in teruggevonden hebben van de eigen zielsbewegingen bij het hooren der muziek-alleen. Ietwat anders werd het bij de Indische dansen. Van muzikale begeleiding was daar bij geen sprake; zelfs gamelan-muziek ont brak. Er werd alleen een gamelan-orkest gemarkeerd door middel van enkele sobere rhythmische geluiden op trom en koper. Al tijd dezelfde, in twee en in drie slagen. Me vrouw Leistikow wilde ook geen Javaansche dansen geven; zij wilde blijkbaar slechts de Indische sfeer benaderen. Wij verklaren ons incompetent tot oordeelen, maar wij hebben bewonderd de veelzijdigheid van haar impressies, die hier onmogelijk uit de muziek konden ontstaan, maar regelrecht uit der kunstenares inspiratie. Na de pauze was heit karakter van het programma anders, zouden wij het moeten omschrijven, we zouden zeggen meer „we- reldsch". Op muziek van Turina werd een wat luchtiger dans geconstrueerd, en de groteske op muziek van Granados werkte sterk suggestief. Een vijftal Tartaareche volksdansen vormden het slot De algemeene indruk werd nog verhoogd door de zeer fraaie oostumes, die voor eiken dans verschillend waren en in overeenstem ming met het karakter. Vooral de groteske had een schitterende uitwerking; in een zeer flauwe tooneelverllchting van wit licht, bjj een geheel donkere zaal, was de danseres, in haar grillig groen kleed, met den zwarten vederbos op het hoofd, een spookachtige verschijning, die sprookjesachtig-luguber werkte. Het was, alles tezamen, een prachtige avond en het vrij talrijk opgekomen publiek waardeerde dit herhaaldelijk. Vóór de pauze werd Mevr. Leistikow een bloemstuk aan geboden en na afloop liet zij haar partnerin op den vleugel, Riek Dieperink, in de haar ten deel vallende hulde deelen. Het vierde marine- en volksconcert Zooals in de advertentie reeds is ver meld, heeft het vierde concert door de Stafmuziek te geven plaats op Dinsdag 17 Februari (voor de abonné's) en Woens dag 18 Februari (volkaooneert). Op dit ooncert wordt als nieuw nummer uitge voerd een viertal door den direoteur, den beer Leistikow, gearrangeerde composi ties van onzen landgenoot Gottfried Mann. Mann is een van de belangrijkste Neder landsche oomponisten, wiens tragisch le ven een einde nam ln het krankzinnigen gesticht Ooudewater nabij den Bosch. Hij heeft tijdens zijn verpleging aldaar deze liederen geschreven (Mann is vooral door zijn liederenoomposities bekend), en de heer Leistikow heeft deze voor orkest gearrangeerd. Het programma is, wat het eerste ge deelte betreft, gewijd aan Beethoven. Diens ouverture „die Geschöpfe des Pro- metheus" is aan de trouwe bezoekers van vroeger wel bekend. Ook de tweede sym- phonie ls al eerder opgevoerd. Deze twee de symphonie behoort nog tot de werken, waarbij Beethoven nog de oude wegen volgde, hoewel hier reeds 's meesters oorspronkelijkheid en persoonlijkheid sterk uitkomt. Het is een breed opgezet en in alle onderdeelen breed uitgewerkt toonstuk; al wat de mensch in de schoone dagen der Jeugd, in den glans van liefde en hoop, gevoelen en droomen kan, ls erin uitgedrukt. Kleine wolkjes van som berheid verduisteren hier en daar den liefelijken zonneschijn. Het Larghetto, het tweede deel der symphonie, is een bekoor lijk, zeer welluidend werk, door geen an der oomponist ter wereld overtroffen of misschien zelfs maar geëvenaard. Na de pauze wordt geopend met een werk van Ludwig Spohr, een belangrijk Dultsch oomponist, een ouverture van een zijner opera s, daarna de bovengenoemde liederen van Mann, en als slotnummer een mooie suite van Bizet, den componist der opera „Canmen". Deze vier kleine stukjes 1'Arlésienne (een Arlealenne ls een be woonster van Arles, een stad in het Zul- óen van Frankrijk, het ii de naam van een tooneelstuk van Daudet, waarvoor deze muziek geschreven is), zijn reeds vroeger uitgevoerd; het la zeer bekoorlijke muziek. Aangezien door het Oomlté voor Volks concerten thans weder uitvoerige toelich ting op het programma is geplaatst, kun nen wij met het bovenstaande thans vol staan. Ned. Ver. v. Huls vrouwen. Dlnsdagcvond J.L hield de Ned. Ver. t. Huisvrouwen hare eerste ledenvergade ring in dit jaar, waaruit volgens het Jaar verslag bleek, dat de afd. „Helder" zich in grooten bloei mag verhengen, terwijl ook de financiën geen reden tot bezorgd heid geven. Verscheidene lezingen over verschillen de onderwerpen werden dit jaar gehouden, terwijl door eenige demonstraties nieuwe, of reeds bekende gebruiksartikelen onder de aandacht der Huisvrouwen werden ge bracht. De portefeuille uitgaande van de Huis- vr. Ver. verheugt zioh in steeds grooter belangstelling. De beide aftredende bestuursleden wer den herkozen. Dinsdag 24 Febr. zal het 6-jarig bestaan feestelijk worden herdacht, door het op treden van Ant van Dijk. Dames, die nog geen lid zijn en van de zen avond willen profiteeren, kunnen zich voor dien datum" opgeven bij de secretaresse, Weststraat 90. Leden hebben toegang op vertoon van haar diploma voor 1925. Stedelijk Muziekcorps. Uit de advertentie van heden blijkt, dat het Stedelijk Muziekkoorps Zaterdagavond voor donateurs en genoodigden een con cert geeft ln Casino. Aanvang 8 uur. Het programma vermeldt een vijftal nieuwe nummers. Leger des Heils. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, organiseert het Leger des Heils van 16 tot 22 Februari een Jongelieden- Kruistocht. Programma's, tevens bewijs van toegang, vermeldend alle bizonder- heden, zijn bij de heilssoldaten verkrijg baar. Een 96-Jarige. De oudste inwoonster onzer gemeente, wed. A. KochKwak, wonende Sluisdijk straat 63, zal bij leven en welzijn Vrijdag 20 Februari ba haar 95en geboortedag herdenken. Het oude menschje, dat een dochter heeft van 65 jaar, is nog flink en gezond. Café „de Grot". Vrijdagmiddag is in de Molenstraat hoek Bierstraat een café geopend, dat voor Helder iets nieuws brengt Het is n.L in den geest van een grot ingericht. De Kon. Ned. Beyersch Bierbrouwerij te Amsterdam heeft het perceel, vroeger be woond door den heer Doof, geheel als 't in wendige eener grot laten inrichten. Daar voor is de geheele diepte van het erf uit gebouwd, waardoor een lokaliteit is ver kregen van 18 M. diepte. Gebroeders Ran hebben deze verbouwing uitgevoerd, het schilderwerk is verricht door den heer de Ridder, terwijl een tweetal Duitsche werklieden, de heeren Lay uit Essen, het inwendige door middel van speciaal ge prepareerd, onbrandbaar papier, als grot inrichtten. Evenals in een werkelijke grot zijn in verschillende nissen gekleurde gloeilampjes aangebraoht, hetgeen des avonds een aardig en fantastisch effect maakt. De heer Westerbaan verzorgde deze electrische verlichting. De Electri- sche Meubel-industrie „de Utrecht" le verde het meubilair; hierbij valt vooral te noemen het fraaie moderne buffet met mooien opstand, en het billard, beide van solied eikenhout vervaardigd. Het café, waarin is gevestigd een ver lofzaak, wordt geëxploiteerd door den heer H. Brink, en zal ongetwijfeld, door de gezellige verlichting, wel bezoek trek ken. RA AD80 VERZICHT. Des heeren Schoeffelenbergers lintwurm heelt nog het nuttig rendement gehad, dat ons bij; den aanvang der vergadering van Dinsdag vanwege het College een bezuini ging van 5000 op den dienst der Gemeen tewerken werd aangekondigd. Hierop trok de heer Schoeffelenberger nog een aantal zijner vooretellen in, waardoor, naar hijzelf met eenigen bitteren humor zeide, de lint worm een gewone dauwwurm was gewor den. Maar de bestrating van de Koningstraat wordt gelukkig niet geschrapt, zoodat we ook hier een verhoogd trottoir krijgen. Ver der wordt in de vacature voor oen hulp- doodgraver bezuinigd door overplaatsing van een werkman, er wordt f 1000 minder grind aangekocht! en 2260 minder steenen en ander materiaal. Eén en ander het gevolg van de voorstellen der heeren Schoeffelen berger en Eijlders. De begrooting was, toen men eenmaal door den rijstebrijberg der algemeene be schouwingen was heengewerkt, vrij spoedig vastgesteld. Nadat nog Vrijdag der vorige week de Bedrijven waren aangenomen, werd Dinsdagavond de rest afgehandeld. Bij den Ophaal- en Stortingsdiienst besprak de heer Zondervan de weinige medewerking, die volgens hem nog altijd bestaat tusschen den rijksontvanger en de gemeentelijke in stelling van den Ophaal- en Stortingsdienst. Het gevolg daarvan is, dat aangesloten be lastingschuldigen, die geregeld' betalen, dezer dagen een aanmaning kregen, die hen een kwartje boete kostte. De heer Grunwald kon niet ontkennen, dat de medewerking van dezen ambtenaar ten opzichte van deze in stelling te wenschen overliet Overigens kunnen wij den Burgemeester, die meende, dat het hier de vervolging betrof van ach terstallige betalers, de positieve verzekering geven, dat dezer dagen personen, die reeds van den aanvang der inwerkingstelling af zijn aangesloten bil den gem. Ophaaldienst en daar geregeld storten^ een zoodanige aan maning hebben ontvangen. Wethouder PREDIKBEURTEN. ZONDAG II FEBRUARI Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): Avonds 6.80 uur, De. W. A. F. van Dijk. Weeterkerk: Morgens 10.80 uur, Ds. C. C. de Kloet, „Moeders kind" (Doop). [Aangifte voor den doop op Zaterdagavond van 6 tot 7 uur in de consistoriekamer van de Weeterkerk]. Hulsduinen: Geen dienst Jullenadorp: 's Morgens 10 uur, Ds. W. A. F. van Dijk, van Helder. Evangelisatie (Palmstraat): V.m. 10 uur, Ds. J. Henri Ledeboer van Amsterdam. V Avonds half zes, Ds. H. Janzen van Oosterend. Kinkerkerk i. d. School m. d. Bijbel. Gerei kerk (Spoorstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. W. J. J. Velders, van Amsterdam. Chr. Gerei Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. v. d. Berg. Oud Gerei Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur eu 's avonds 6.80 uur. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst Luthersche Kerk: V.m. 10 uur, Candidaat O. Rlemers van Helder. Grunwald' wees er op, dat men goed zal doen elke persoonlijke klacht te zijner kennis te brengen; hij zal die serieus onderzoeken. Wellicht dat dan de gemeente die vervolg- kosten voor hare rekening neemt. Er werd verder nog op gewezen, dat de rijksontvan ger in dezen volstrekt niet zijn bevoegdhe den te buiten gaat en de woordvoerders, die deze klachten te berde brachten, begrepen dat ook zeer goed. De heer Bok is door den heer Borkert uit het rijksmuseum weggehaald, omdat deze heer over de Arbeidsbeurs en de Werkloos heidsverzekering door de rede van den heer Verstegen andere ideeën heeft gekregen en dit instituut wil handhaven. Bij het Grondbedrijf werd nog kortelijks gesproken over liquidatie van diverse per- ceelen bij openbaren verkoop, doch het Col lege voelt daar begrijpelijkerwijs niet veel voor, zoolang niet de nood dringt. Wij kun nen het ons indenken. Bij de uitgaven zaten we plotseling mid denin een heftig incident. Mevrouw Van dier Hulst drong er bij den Burgemeester op aan op den post politie niet te veel te bezui nigen wegens de onveiligheid tegenwoordig in de gemeente. De Burgemeester vloog overeind als een kalkoensche haan, die plot seling een roode lap voor zich ziet (en het was maar een heel onnoozel rose doekje) en antwoordde, dat mevrouw zich maar tot de regeering in Den Haag moest wenden, in dien zijn 's burgemeesters beleid haar niet aanstond. Bom! die zat en Mevrouw Van der Hulst had er niet van terug. Maar ze kreeg hulp. Eerst kwam de heer Zondervan. Denk er om, zei de Burgemeester, geen woord over de politie, anders smoor ik je! Meneer de Voorzitter.zei de heer Zondervan. Ik roep u tot de orde. Bom, die zat alweer en de heer Zondervan had er niet van terug. Volgde de heer Borkert. Heb je wel eens een inktkoker naar je hoofd gehad? vroeg de Burgemeester. BomI die zat. Ook de heer Borkert had er niet van terug. Zoo ontdoet men zich van lastige vragers. Wie volgt? De heer Heijblok legde het iet wat tactischer aan en wees er op, dat de Raad nu wel gelden moest voteeren voor de politie, maar volstrekt niet wist wat en hoe er op den post politie bezuinigd was. En ziet! deze heer kreeg antwoord. Dat had u niet gedacht, hè, dat onze goed moedige burgemeester zoo uit zijn slof kon schieten. De Raad was er stil van geworden en de respectieve harten klopten hoorbaar. De heer Eijlders deed' eenige voorstellen tot afschaffing van de subsidies Openbare Leeszaal en Schoolreisjes. Spr. meende, dat de kinderen zeer goed te voet de duinen kon den intrekken en er geen noodzakelijkheid was voor dezen post. De Raad oordeelde ge lukkig anders en liet de kinderen althans niet het slachtoffer worden van den grooten Europeeschen oorlog, waardoor de gemeente Helder thans in zak en asch zit. De heer Van Dam noemde dit het ontketenen van een relletje, toen men van hnks zich daar tegen verzette. Ook de bezoekers van de Openbare Leeszaal zullen hun instituut be houden. De heer Smits besprak de Ouder- commissies. Daar hiervan blijkbaar niet veel actie meer uitgaat, was de post op de be- grooting gehalveerd. De heer Smits wilde hem weder verdubbelen; hij meende, dat de weinige activiteit dezer commissies te wijten is aan onvoldoende bekendheid van de- ziide der ouders. Hij stelde voor de vergaderingen te oonvooeeren door middel eener circulaire inplaats van, zooals thans, den kinderen de boodschap mee te geven. Hoewel de begroo- tingspost niet werd veranderd, deed1 de voor zitter toezegging dat in zoo'n geval niet angstvallig zal worden gekeken naar een paar gulden meer of minder. Hopen wij, dat de actie succes heeft. He heer Heijblok vroeg in een onbewaakt oogenbbk stemming over den post van 1000 voor de stafmuziek, dien hjj weer op de begrooting wilde zien geplaatst. De Raad liet hem heelemaal alleen staan. Immers, er was, nadat aanvankelijk het bedrag weer op de begrooting was geplaatst, een gewijzigde nota van wijziging gekomen, waarbij het op nieuw werd teruggenomen, dus het was on-

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5