NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND Voor Uw succes WYBERT 63ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 PoabOirorekenlns No. 16066. W i n t e r t y d. Maan Zon Hoogwatei Febr. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 22 m. 6.53 a. 4.44 7.015.25 8 11 8.34 Ma. 23 7.26 6 03 6.59 5.27 8 57 9.18 Di 24 a 7.53 7.21 6 57 5.29 9.39 9 59 Wo. 25 8 18 8.36 6.55 5 31 10.19 10.39 Do. 26 8 41 9 49 6 53 5.33 10.59 11.19 Vr. 27 9.04 10.59 6.50 5.3511.3811.57 Za. 28 9.28 6 47 5.86 0.16 Zaterdag 21 Febr5 53 uur Zondag 22 5 55 Maandag 23 5 67 De Oplmnconferentle. De door de tweede opiumoonferentie opgestelde conventie werd Donderdag avond te Genève geteekend. Zij is een aanvulling tot die inzake het schuiven van opium, opgesteld door de eerste confe rentie. De tweede conventie behandelt een om vangrijker probleem. Het doel is de on derdrukking van den smokkelhandel in ge vaarlijke narcotische middelen door een krachtiger beperking der productie en het uitoefenen eener scherpe oontróle op den internationalen handel in bedwelmende middelen en hun grondstoffen dan voor den in de conventie van 's-Gravenhage van 1912. De narcotische middelen, waarop de conventie betrekking heeft, zijn: oocabla- deren, oooaïne, opium in zijn verschillen de vormen, morphine, heroïne, Indische hennip en zijn extracten. De maatregelen worden vastgesteld, welke de onderteeke naars zullen nemen om de fabricage, de verspreiding en den handel daarin te oon- troleeren. Voorts verscherpt het verdrag de con ventie van Den Haag nopens de productie en de verspreiding van ruw opium. Indien de commissie van oordeel is, dat overmatige hoeveelheden narcotische mid delen in een of ander land worden opge hoopt en dat er dientengevolge gevaar bestaat voor een vervoer langs onrecht matige wegen, zal zij het recht hebben tot de stopzetting van den export van nar- ootisohe middelen naar dat land te advi- seenen, totdat een bevredigende toestand is ontstaan. De oommissie heeft ook het recht deze ■tappen te doen ten opzichte van een land, dat de conventie niet heeft geteekend, in dien er gevaar bestaat, dat dit land een centrum zal worden van den onwettigen handel. Aan de conventie ls een protocol toege voegd, te teekenen door de opium produ- ceerende landen. Zij verbinden zich daar bij 'hun productie binnen vyf jaar te be perken ten genoege van de onpartijdige FEUILLETON. door GEORGE A. BIRMINGHAM. 42) Het licht ging op en neer langs mijn kleeren, terwijl zy ze opnam. „Nu, u zult nat en siykerig biyven tot u mij vertelt, wat ik wil weten." Dat zou hoogst onpleizierig zyn. Ik had gehoopt op een 'bed om op te kunnen lig gen en op ten minste één deken, om mij in te kunnen wikkelen. „U hebt mijn bedoeling eenigszina ver keerd begrepen," zeide ik. „Ik heb u niet gezegd dat ik u niet wilde vertellen waar het geld is. Wat ik zeide, was dat ik dit niet kón." „Onzin". „Ik behoef er nauweiyks bij te voegen," vervolgde ik, „dat u als tante van Gene- viève volkomen recht hebt, om te weten waar dat geld ia Ik ben maar een buiten staander. U bent de natuuriyk© voogdes van uw broers kind en van haar vermo gen. Maar ik kan u niet zeggen waar het geld is, ornaat ik het niet weet." „Ik ben 'hier gekomen, om het te zoe ken; maar u kunt niet onderstellen dat ik hier een uur zou gebleven zijn, nadat ik het gevonden 'had. Wees verstandig, Juffrouw Wil'bred. Stellig moet het u dui- deiyk zijn, dat als Ik wist waar het geld was, ik het genomen zou hebben en weg gegaan ïou rijn. Ik zou hier niet gebleven rijn oen Hjj door u ta laten gevaogen- oomimisHie van den Volkenbond, zoodat het smokkelen uit hun gebieden niet lan ger een ernstig bezwaar is voor het in werkingtreden der beperkende bepalingen op het opiumschuiven, toegepast door de landen, die de eerste oonventie hebben ge teekend. Vervolgens komen deze landen overeen het opiumschuiven op hun ge bied binnen 15 jaar af te schaffen. De conventie betreffende de verdoo- vende middelen en de andere acten van de tweede opiumoonferentie zyn Donder dagmiddag geteekend door de gevolmach tigden van de volgende twaalf staten: Australië, België, Bolivia, Engeland, Griekenland, Hongarije, Japan, Luxem burg, Nederland, Perzië, Portugal en Siam. Duitschland scheen ook voorne mens te teekenen, dooh gezant von Eek- hardt keerde plotseling terug, toen hij reeds In de kamer aanwezig was. Perzië heeft natuuriyk geteekend onder voorbe houd van zijn memorie, waarbij oeoono» mische en financieele hulp gevraagd wordt om de opiumcultuur door een an dere te kunen vervangen. Het rapport over de ontwapening van Duitschland. Volgens de Matin wordt er in het rapport geêischt, dat de militaire contróle en de bezetting van de Keulsche zone gehand haafd blijven zoolang dit noodig is. De politie vormt in Duitschland een machtige militaire macht, de fabrieken zyn steeds op oorlogsfabrikatie ingericht en hon derdduizenden Duitschers ontvangen een militaire opleiding, die gelyk staat met die in een land, waar dienstplicht bestaat. Gedurende de volgende maanden zullen de bondgenooten meer afdoende middelen moeten zoeken voor de ontwapening van Duitschland. Het Journaal meent, dat in deze kwestie de normale weg gevolgd moet worden en dat er niet een byeenkomst der bondgenooten in de plaats van de ge zantenconferentie moet gesteld worden. Men moet aan Duitschland duideiyke voorwaarden stellen en artikel 429 van het verdrag niet ten uitvoer leggen zoo lang de ontwapening niet haar beBlag neeft gekregen. De ontwapening van Duitschland. De N. Rotterd. Crt. schrijft: Eindelijk is dan het verslag over de ge nerale inspectie die de missie van officie ren der geallieerde legers in Duitschland gehouden heeft, kant en klaar aan de oommissie van militaire controle te Ver- sailles overhandigd en kan de gedachten- wisseling over de ontwapening van Duitschland tusschen de geallieerden be ginnen. Uit het stuk zal blijken, dat Duitschland niet ontwapend is, zooals het volgens het tractaat van Versailles ont- Ingezonden Mededeeling. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuummiiiiniiiinïïni nemeii en in natte kleeren in een oei te laten opsluiten," Deze récleneering maakte biykbaar eenigen indruk op haar. zy bleef stil staan zonder eenige minuten te spreken, wat be wees, dat ik niet vergeefs gepleit 'had.' Ik veronderstelde, dat zy in gepn jaren lang zoo lang haar mond had gehouden, behal ve 's nachts in bed en zelfs dan spreekt zy waarschijnlijk nog In haren slaap. „Maar myn broer moet u gezegd hebben waar hy het geld had verstopt," zeide zy ten slotte. Weer besefte Ik, dat de tijd was geko men om de waarheid te spreken. Dit was my aldoor te stade gekomen zoolang ik te mrfken had gehad met Geneviève's lastige fortuin, en ik dacht dat het ray nu uit mijn benarde positie kon bevrijden. Ik was natuuriyk niet van plan de heele waarheid te vertellen, maar zooveel ervan als ik goed achtte voor degeen die er naar luis terde. „Uw broer," zeide ik, „heeft my precies verteld, waar het geld was. Hy zeide dat ik naar Knockcroghery moest gaan, met myn rug naar den noordeiyken muur van de kerk moest gaan staan, moest zoeken naar een bouwval by den oever van de rivier „Aha," zeide Josephine met groote be langstelling. „En van de plaats waar ik stond reoht naar de ruïne moest loopen. Onderweg zou ik aan een Hunnebed komen." „Ja," zeide zy, Ja. Waar?" „Op de UJn tussohen de kerk en de ruïne," zeide ik. „Ik moest de steenen onderzoeken en zou er dan een vinden met een bepaald opschrift waarvan hy een eople had gemaakt" Ingezonden Mededeeling. OCHTENDVOER wapend zou moeten zyn, maar aan den anderen kant mag het volgens datzelfde document zijn industrie ongerept houden. Daarom blijft het, potentioneed gesproken, een geweldige tegenstander. Met de moreele ontwapening is nog minder voortgang gemaakt Dit is altjjo een langzaam proces, zoo het ooit zyn be slag krijgt Maar ver gevorderd1 kan het niet zijn, aangezien dr. Stresemann, die nog altijd minister van buitenlandsohe zaken is, verleden jaar het verlangen heeft uitgesproken naar een herstel van Duitschland's vroegere leger. Prof. Foerster, de liberale Duitsche hoogleeraar in de wijsbegeerte 4e Zurich, die zyn Leerstoel aan de universiteit te Munchen heeft moeten opgeven wegens de vyandigheid) der Beiersohe nationalisten, heeft er een hard hoofd in. In een brief waarmee hij zich via Wickham Stead, den hoofdredacteur van de Review of Re views, met den Engelaahen generaal Morgan, den schrijver van het veelgenoemde ar tikel over Duitschlandfs verborgen strijd krachten, In verbinding heelt gesteld, ver klaart hij ontmoedigende inlichtingen van zyn Duitsche vrienden te hebben gekre gen. Die inlichtingen bevestigen, zegt hy, wat generaal Morgan gezegd heeft en ook <fat de stroomingen, waarop deze de aan dacht gevestigd had, zich op zeer groote schaal verstrekt en ontwikkeld hebben. „Bovendien wordt er een stellige poging gedaan om een militaire samenwerking tusschen Pruisen en Rusland bulten elke controle der geallieerden voor te bereiden. Het is noodig niet alleen het Duitsche volk over de waarheid van deze dingen in te lichten, maar ook de openbare meening in andere landen. Vele Duitschers begrijpen ten volle dat Duitschland eerst bevrijd; moet worden van de nachtmerrie van den geest van generaal Ludendorff; en de eerste stap in die richting moet een volledige' en over tuigende uiteenzetting van de waarheid zyn. Vandaar dat prof. Foerster generaal Morgan verzocht heeft met zyn gegevens voor den dag té komen. De lijst van generaal Morgan Is indruk wekkend', maar wij zullen haar alleen sa menvatten: lo. sedert vijf jaar weigert de minister van rijksweerbaarheid de staten over te leggen, waaruit zou kunnen blijken hoeveel mannen er opgeroepen worden voor militaire opleiding; 2o. dezelfde mi- „Ja, ja. Maar waar zyn de steenen?" „Weg," zeide ik. „De lijn "v811 de kerk naar de ruïne loopt reoht door het kamp. Ik denk dat het kamp er niet is geweest in den tyd van uw broer. Hy kon niet voorzien, dat de soldaten zouden komen. Maar zij kwamen, en nu die steenen Ik denk dat ze in het midden van het kamp in den weg stonden. Ik begreep uit de aan- wyzingen die uw broer my gaf, dat de steenen over ongeveer een halve acre van het terrein verspreid waren." Weer bleef zy sprakeloos staan. Ik had met haar te doen. Geen woorden te kun nen vinden moet voor zoo'n soort van vrouw al even erg zyn als voor my, wan neer ik van tabak beroofd word. „Uw broer," zeide ik, „had alle voorzor gen genomen om den bepaalden steen, waaronder hy zyn geld begraven had, te kunnen herkennen. Hy had een nauw keurige oopie van het opschrift op zyn been getatoeëerd." Ik behandelde haar royaal, heel veel royaler dan zy my. Ik had haar die in lichting niet behoeven te gerven over de tatoeëering op haar broers been, want ik had haar reeds genoeg verteld om haar te overtuigen, dat ik niet wist waar het geld zat. „Ik veronderstel," zeide zy weifelend, „dat u my de waarheid zegt." „Op myn eer," zeide ik, „elk woord van hetgeen ik u gezegd heb, is letteriyk waar. Maar als u eenigszins mocht twijfelen, zal ik u de papieren toonen, die uw broer na gelaten heeft." Ik droeg altijd Wllbred's papieren en zyn teekening van den steen ln mijn porte feuille bij mij. Ik heb een ongeneesiyke gewoonte om papieren te verlleeen, die hy nister weigert de registers betreffende de productie van materieel te toonen, die te Spandau onder den neus van de geallieer den weggenomen zyn; 3o. het rijksweer- ministerie houdt alle militaire inrichtin gen, artillerie-depots, enz., enz., van het oude leger aan, die thans volkomen over bodig rijn geworden; 4o. het bezoldigt al leen aan zyn eigen departement 22 luite nant-generaals en generaal-majoors, de generaals in de Wehrkreis-comm ando's niet meegerekend. Alle kapiteins met meer dan twee dienstjaren krijgen het trakte ment van majoors en de eerste-luitenants dat van kapiteins. Het aantal sergeant majoors en onderofficieren ls berekend' op een leger van de dubbele of driedubbele sterkte als die volgens het tractaat; 6o. de sohupo wordt behandeld als een onder deel van het staande leger (Morgan somt dienaangaande alerled bijzonderheden op); 6o. als men d'e Duitsche begrooting van oorlog bestudeert, komt men tot de con clusie, dat als het leger zoozeer is inge krompen als beweerd' wordt, er met geld gesmeten zou moeten worden. „Uwe rijks- weer zegt Morgan - die in theorie klein is van omvang, werpt in werkeiyk- heidi een reusachtige schaduw over de kaart van Duitschland, en de schaduw is de grootste realiteit van de twee. Die scha duw is het oude leger. Alles wat een ver nuftig brein zou kunnen bedenken en een schrander intellect kan uitvinden, tot het geven van de nummers en ondersohed- dingsteekens van.de regimenten van het oude leger aan de infanterie-oompagniën van het nieuwe leger toe, ls gedaan om er zeker van te rijn, dat het nieuwe leger, bij een druk op den knop, zich zal uitzet ten tot den vollen omvang van zijn voor ganger. De bewijzen, die ervoor in mijn bezit zijn, zyn overweldigend." Dan zegt generaal Morgan nog: „Uwe regeering vertelt ons herhaaldelijk dat ons werk gedaan is en dat er niets overbUjft om te ontdekken. Zy zegt ons dat het trac taat van Versailles loyaal is uitgevoerd. Hoe verklaart rij dan de verbazingwek kende paradox, dat telkens wanneer er een verborgen opslagplaats van wapens in een fabriek aan de commissie aange wezen is door een pacifistisch werkman, deze werkman, zoo hij ontdekt wordt, in hechtenis genomen en tot lange tuchthuis straf veroordeeld wordt? Er rijn twintig tallen van zulke gevallen voorgekomen en ik verneem dat de ongelukkige Duitsche werkman die onze aandacht op de groote wapenvooraden te Berlijn gevestigd heeft, het jongste slachtoffer is, zonder naar ik vrees het laatste te rijn." Prof. Foerster had in zijn brief den wensch uitgesproken dat de geallieerden alle .wegen tot een militaire oplossing van het Duitsche vraagstuk stevig zouden af sluiten. Met dwang dus. Maar wie zal zich voorstellen dat de Pruisische müitairisten en nationalisten met dwang te bekecren zyn? Zoolang men de volgens prof. Foer ster pacifistische nieerderheid van het IXiitsohe volk niet meekrijgt en deze meerderheid zich niet kan laten gelden, vreezen wij dat het Duitsche vraagstuk een vraagstuk zal blijven. ENGELAND. Geen geld voor nieuwen bouw. Vernomen wordt, dat hangende het on derzoek door een oommissie naar de ge- heele quaestie van de vervanging van ray vleugels krijgen en wegvliegen, als ik ze in een kistje of een lade leg. Het eenige wat ik kan doen, is ze ln (mijn zak houden. Ik weet niet, of ik Wllbred's stel sel niet zou toepassen en oopieën op ver schillende deelen van ndjn lichaam zou laten aanbrengen, als Ik lang ln Ierland woonde. Zakken zyn geenszins veilig ln dat land. Ik haalde mijn portefeuille te voorschijn en overhandigde haar aan Josephine. Zij moet zeer fel op het geld zyn geweest, want haar hand beefde toen zy de myne aanraakte. Zy gaf mij de electrische lan taarn om vast te houden, terwijl zy de papieren nakeek. „U kunt ze houden als u wilt," zeide ik, „ik behoef ze niet terug te hebben. Zy zijn niet van het iminste nut voor iniy." Dat was ook waar. Ik kende alle aan- wyzingen van Wiïbred uit myn hoofd en ik had den steen herkend, dien ik noodig had, in den tuin van kanunnik Sylvestre, waar hy van geen nut was voor my of iemand anders. „Ik hoop," zeide ik beleefd, „dat u zult kunnen vinden wat u noodig heeft. Het is niet veel meer dan drie myien van de kerk tot aan de ruïne en als u een loop graaf delft van omstreeks 160 meter breed en zeg zes voet diep langs die iyn, kunt u vrij zeker zyn dat u op het geld zult stui ten. Maar misschien heeft uw broer het nog wat dieper weggestopt. Laten w'y zeg gen aoht voet diep, om zeker te gaan." Het speet my naderhand dat ik dat ge zegd had. Het ergerde haar meer dan ik had kunnen verwachten. Ik merkte dit een oogenblik later. „Nu ik u verteld heb wat u gevraagd hebt," zeide lik, „denk ik dat u mg eult Ingezonden Mededeeling, Het kwakkelende weer veroorzaakt kwakkelende menschen. Het begint met een hoest of een verkoudheid en het eindigt met ziek worden. Als ge by de eerste verschijnselen 's morgens en 's avonds Akker's Abdysiroop neemt zult ge bereiken dat Uw hoest ophoudt, Uw ver koudheid geneest, Uw süjmvliezen gezuiverd worden ge diep en ruim kunt ademhalen en dat de adem halingsstoornissen die met bron chitis, borstbenauwheid en catarrh gepaard gaan, verdwynen. Akker's Abdysiroop, het geliefde populaire volksmiddel heeft in vele landen een rij van vrienden, die ermede dwepen en ze wyd en zyd aanbevelen. Ook U zal men het wel eens aangeraden hebben en zoo ge nog niet naar dien goeden raad geluisterd hebt, stap dan onderweg by een apotheker of drogist binnen en breng voor Uw gezin Akker's Abdysiroop mede, het huismiddel, dat ieder in dezen kwakkelwinter in huis behoort te hebben. schepen, het kabinet besloten heeft geen nieuwe bouw ia de begrooting op te ne men, die eohter een styging met ongeveer vier millioen boven die van verleden jaar zal aantoonen, wegens uitgaven voor een superdreadnoughf, die zijn voltooiing na dert en den eersten aanzienlyken termijn voor vyf groote sohepen, waartoe verleden jaar machtiging werd gegeven. Als de ont wapeningsconferentie niet wordt gehou den, zal, naar gemeld wordt, de admirali teit wellicht voor het eind van het finan cieele jaar een nieuwe begrooting in dienen. Ingezonden Mededeeling. By hard werk. Hoe kan iemand zyn werk verriohten, als hy by bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pyn? Hy moet zich dan wel ln acht nemen. De hevige rugpijn kan veroorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren ln het bloed achterbleef en dan dient men op zyn hoede te zyn. Verwaarloozing van deze waarschuwing leidt vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand, rheumatiek, nier- of blaassteen, en op stopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeiiyk. Leef eenvoudig, vermyd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollige urine zuur uit uw gestel. Laat Bostere Rugpijn Nieren Pillen u helpen, als gy een ge neesmiddel noodig hebt. Zy werken recht streeks op de nieren en blaas, en verdrij ven van de stoornisverschynselen uit deze organen. Verkrygbaar in apotheken en drogist zaken 1.76 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). laten gaan." „Ik zal niets van dien aard doen. U zult hier blijven tot ik zeker weet dat u de waarheid hebt gesproken. Dat verhaal kan best een verzinsel zyn. Ik kan niemand vertrouwen, die met myn broer te doen heeft gehad." Dat was hard voor my, in aanmerking genomen hóe heel oppervlakkig ik Wiï bred gekend had. „Het feit alleen dat u In die zaak ge moeid bent," voegde zy erby, „bewyst dat u een door en door oneerlyk man bent." „Zelfs als ik dat ben," zeide ik, „bent u tooh zeker niet van plan my hier te houden, terwyi u 'het halve Graafschap Rosoommon omspit." Het delven van een loopgraaf scheen het eenige midel te zyn om te bewyzen of ik al of niet de waarheid had gesproken, en Josephine zou jaren lang werk hebben aan die karwei. „Toe," zeide ik, „toe, wees u redeiyk." Totdusver moet ik erkennnen, had Jo sephine my een beetje teleurgesteld. Zy was streng, vastberaden, bykans verwoed; maar zy was bondig en zakeiyk. Mijn schoonbroer George Stubbington 'had niet zakeiyker kunnen zyn wanneer hy met 'n bediende te maken had gehad, die in eer lijkheid te kort was geschoten. Ik had nog niets te genieten gekregen van hare bij zondere kwaliteiten. Maar myn beroep op haar om redeiyk te zyn 'bracht haar plot seling by zinnen, schudde haar wakker uit wat een pose moest geweest zyn en maakte haar weer haar oude zelf. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING- I HeMrrach* Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.— Ned O en W Indlö p.wasjpcwt f 2.60; id. pjmail en overige landen f 4 20. Zondagsblad r«p. f 0.60,10.70, f 0.(0. f 1.20. Modeblad renp. f 0.98, f 1.26, f 156, f 160 IiQeee nummer» der Courant 4 ct.; fr. p. p 6 ct Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor auto's en fietsen: la een welluidende item van groot be lang. Gebruikt daar om vóór bet zinges en ip reken de ver- frisschende TABLETTEN Groote dooien 65 Ct ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (g&ljftrd) Ingea. meded. (kolombreedte &le redactlon. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te btrar) v. 14 regele 40 ct.. elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijeno. 4 ct KWAKKELEN.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1