T NEELS Tweede Blad PLAATSELIJK NIEUWS HEEDMlf IEIZERSTR. 44-62-53 Vraagt zichtzending en vergelijkt onze prijzen die 2Q lager zijn IH dan elders. VAN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1925. Te 's-Gravenhage slaagde voor het Machinisten-examen, diploma E, R j. Wola, alhier. Aan den heer J. P. Hoving, briga dier van politie alhier, is /eervol ontslag verleend. Hij zal den dienst met ingang van 1 Maart met pensioen verlaten. De beer Hoving was verschillende jaren te Julianadorp geetationneerd en men zal hem daar zeker ongaarne zien vertrekken. Aanbesteding. Door den heer G. de Beurs Gz., alhier werd dezer dagen aanbesteed het bouwen van een bloembollenschuur voor den heer P. J. Timmer, te Anna Paulowna. Ingeschreven werd als volgt: K. Kreijger, Oude Sluis (Gem. Zijpe) f 8076.H. Rieniers, Helder f 8787.— H.H. London, Helder f 9000.J. Hoep, Anna Paulowna f 9660.J. de Graaf, Anna Paulowna f 9600.M. C. v. d. Plas Helder f 9990.S. Jonker, Anna Paulowna f 10160.Gebr. v. Pelt, Helder, f 10280.— Bos, Helder f 10600.— G. Hoornsman, Julianadorp f 11275.R. Boersen, Schagen f 12290.J. Pik, Behagen f 12410. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De Zomertijd. De Heldersche Winkeliers-Vereeniging heeft het volgende adres verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Het Bestuur der Algemeene Heldersche Winkeliersvereeniging, te Helder, veroor looft zich met verschuldigde eerbied onder Uw aandacht te breien dat het met bezorgdheid de actie heeft gevolgd, om tot afschaffing van den zomertijd te komen, dat het overtuigd is, datafschafflingvan den zomertijd niet in het belang is van den handeldrijvenden middenstand, ja zelfs die belangen schaadt, doordat belangrijke besparingen onmogelijk worden gemaakt; dat de algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging met alge meene stemmen de wenschelijkheid beeft uitgesproken tot handhaving van den zomertijdj dat bovendien ook de omliggende Staten, waarmee ons land zeer innige economische betrekkingen onderhoudt,blijkens couran tenberichten, vrijwel besloten zijn, niet tot afschaffing van den zomertijd over te gaan dat dientengevolge de nadeelen van den zomertijd in het niet verzinken, tegenover de groote voordeelen er van en dat het daarom Uwe Excellentie dringend tw! Wt een minimum beperkt blij-1 ttw v ^ter kregen wij weder het' Kerstgeschenk van Miester Aalberse. doch krJChtlge actie en nooaifl strijd deze poging ongedaan trachten te maken. Vooral' de jongeren, welke de vroegere toestanden nog niet aan den lilve wekt ®Preker °P drachtig naast het hoofd- en de afdeel mgsbestu ren te gaan staan. Het hoofdbestuur zal kosten noch mi i vei te ontzien om In deze voor de be langen der vakgenooten op de bres te staan. .v.erKa(fer'n8> welke door een flink aan- l P*1 kersgezellen, broodbezorgers en ban ket bak kersbedienden bezocht was, nam met algemeene stemmen de volgende motie aan: Ingezonden Mededecllng. Zondags tof 12 uur geopend. Een griezelige vondst Zondagmiddag waren eenige kinderen op een batterij aan de Achterstraat aan 't spelen. Deze oude versterkingen, welke al van omstreeks 1780 dateeren en na dien eenige malen werden gewijzigd, behooren tot de batterij „Louise". In den' tegenwoordigen tijd verkeeren de wallen in vrij vervallen toestand en zijn een uitgezochte speelplaats voor de jeugd. Zoo ook Zondagmiddag. De jongelui waren een kuil aan 't graven, toen zij o, schrik in den grond een doodshoofd aantroffen. Verschrikt gingen zij naar huis. Een bewoner van de Achterstraat oordeelde terecht, dat hier misschien meer achter kon zitten en bracht de griezelige vondst naar de politie. Ook daar was men natuurlijk sterk geïnteresseerd. Men kon toch niet weten of hier misschien de draad was gevonden voor de oplossing van het raadsel eener geheimzinnige verdwijning uit vroeger jaren Het was in de omgeving van de plaats waar de vondst werd gedaan vroeger een beruchte buurt: de Helder sche „Zeedijk". Daar was dus alles mo gelijk De Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst stelde op verzoek van de politie een onderzoek in. Naar zijn meening had het hoofd geruimen tijd, zeker wel 30 jaren, onder de aarde gelegen en had het aan een volwassen persoon toebehoord. De verwachting, dat er in den grond der batterij meer overblijfselen aanwezig waren, welke mogelijk het raadsel konden oplossen, is echter tot heden niet ver maar ook die wijzigingen ln de Arbeidswet wezenüjkt. Het is bij het hoofd gebleven. Ook dit heeft nu zijn bestemming gekre gen; het is aan den doodgraver toever trouwd, die het een plaatsje zal geven, Leger des Heils. Het Leger des Heils heeft voor dezen week een bijzondere Veldtocht georgani seerd, die tot dusver in vele opzichten geslaagd mag heeten.» A.8. Zondag zal het de sluiting dezer bijzondere Jeugd-actie zijn, waarvoor men ook bepaalde onderwerpen heeft gekozen. Onderwerpen uit de gewijde geschiede nis, waarin het karakter van jeugdige menschen wordt gekenschetst. Uit het Politierapport Donderdagavond bevond de politie, dat zich in een café aan den Kanaalweg, waar vergunning was tot het houden van een be sloten partij, zich eenige personen bevon den, die niet daartoe behoorden. Zij werden daarop verwijderd. Eenigen tijd later ver zocht de caféhouder assistentie van de po litie, omdat één der verwijderde personen toch het café wilde binnendringen en reeds een ruit had vernield. Den spelbreker werd nu een goed heenkomen gewezen, terwijl I Wij verwijzen belangstellenden naar de I gemaft.61****1 t6r 2ake teniieiing wordt op- advertentie, voorkomend in dit blad. WieoJe Bouwmeester als „De kleine Lord". ver„ I mK 1,« «O. geven een Jen uttge- oefenden aandrang tot afschaffing, maar al uw invloed aan te wenden tot hand having dezer hoogst nuttige instelling. Leerttngregellng ln de typografie. (Vrijdagavond hield de leerlingenoommissie in het district Helder en Omstreken een buitengewone vergadering. De reden van deze bijeenkomst was gelegen in het feit, dat aan een der leerlingen ln dit district door de Centrale Leerlingencommissie te Amsterdam een prijs tot het Gerrit Jan Thieme fonds werd toegekend. Het G. J. Thieme fonds stelt nl voor het beste eind examen, dat na een 4-jarige opleiding wordt afgelegd, voor eik district een prijs beschikbaar. Aan den betrokken leerling, A. de Vries, werkzaam ter drukkerij C. de Boer Jr„ werd door den voorzitter der Leerlingen- commissie in dit district den prijs, bestaande ui)t een diploma voor buitengewone be kwaamheid, en een jaargang van „De Tam pon", het orgaan van de Vakschool voor de Typografie te Utrecht, met een toepasselijk woord uitgereikt. Grand Theatre te Amsterdam, welk uit muntend gezelschap, (waarbij Wiesje Bouwmeester de hoofdrol vervult) Woens dagmiddag a.s., te 2 uur ln „Casino" een kinder- en familie-voorstelling komt geven van het beroemde tooneelspel „De kleine Lord" naar het boek van Burnett. Deze voorstellingen hadden in Amsterdam een kolossaal succes, zoowel bij groot als klein. Dezelfde artisten zullen ook hier spelen. Over het optreden van Wiesje Bouw meester, jongste dochter van onzen grooten Louis Bouwmeester als Cedric Errol, de kleine lord, in het stuk van dien naam, I schrijft onder meer „De Telegraaf" van RAADSO VERZICHT. De heer Geurts, 's hoeren Schoeffelen- b ergere jongere broeder, heeft gemeend Dinsdagavond in den. Raad terug te moe ten komen op de historie van het schil deren van den gashouder der gasfabriek. Reeds eerder had de heer Geurts daar over vragen gesteld, maar hij was door het antwoord' van het College niet bevredigd. Dientengevolge had de heer Geurts een interpellatie aangevraagden verkregen. Deze interpellatie was een paar raadszit tingen niet in behandeling gekomen, doch stond Dinsdagavond bovenaan op de agen- d'at, zoodat zij bij den aanvang der raads vergadering aan de orde kwam. Het kan gebeuren, dat de lezer, die aan- 25 Dec.Ze is een waardig kind van haar dacihtdg het raadsverslag in ons vorig vader. Vooral daar, waar het sentiment moet spreken, en deze oogenblikken zijn in dit uitstekende stuk talrijk, bewijst zij het echte Bouwmeesters bloed in de aderen te hebben. Wij twijfelen dan ook niet, of zij zal, als reeds zoovele Bouw meesters voor haar, bewijzen, dat zij waardig is dien naam te dragen. Winkelnleuws. In de Oranjestraat, hoek Jonkerstraat, heeft de heer L. A. van Hees, jarenlang een klein bakkerswinkeltje gedreven.,Dit winkeltje, voldeed niet meer aan de eischen, die tegenwoordig aan een bak kerswinkel gesteld mogen worden, zoodat de heer van Hees besloot, een geheel nieuwen, naar de eischen des tijds inge richte bakkerswinkel, op dezelfde plaats te doen verrijzen. Het oude pand werd geheel afgebroken Tegen weder-invoering van den bakkers nachtarbeid. Donderdagavond LL werd door de afdee- üng Helder van den Alg. Ned. Bond van Arbeiderspers) ln het Bakkers-, Choco lade- en Suikerbewerkingsbedrijf, in de zaal van den heer Van Weelde eene algemeene vergadering gehouden, om te protesteeren tegen het voornemen van Minister Aalberse, waarmede, wordt dit wetsontwerp door de en naar teekening van Tweede Kamer aangenomen, een zoodanige J. J. Schoeffelenberger, toestand in het bakkersbedrijf wordlt gescha pen, dat praktisch de nachtarbeid wederom is teruggekeerd. -kt ^en hondsbestuurder, den heer G. verrees een nieuw en forsch gebouw, dat scherp af steekt tegen de kleine, nietige huis jes in de omgeving. De heer Schoeffelenberger heeft met de ruimte gewoekerd. De winkel, net groot genoeg voor een bakkerswinkel, ziet er helder en proper uit. De tegel- bekleeding is frisch, de stofdichte kasten jarenlange actie van den bond, hierbii door zijn hygiënisch. De vloer is van graniet, .ijvj "'C1UV w I y ieen witmar- medici en andere bevoegde personen krach tig gesteund, werd eerst door plaatselijke verordeningen, later in 1918, na de groot, rede van dén heer Troelstra in de Tweede Kamer, waarna van alle richtingen bij de Regeering aangedrongen werd op belangrijke verbetering van sociale wetgeving ook de nachtarbeid in bakkerijen landelijk ver boden. Doch sinds 1919,' toen, na hetgeen door de organisaties bereikt was, duizendtallen ar beiders de vakbonden den rug toekeerden, kwam de reactie. De werkgevers, georgani seerd in het Centraal Overleg, namen terug wat eens verkregen was. In dit verband herinnerde spr. aan de stakingen ln het Transportbedrijf, de Metaalindustrie, het Sigarenmakershedrijf, enz., enz. Ook in onze bedrijven waagde men de po ging, doch moest deze aanval op de axbeids- de toonbank is bedekt met meren blad. De etalages, stofvrij afgesloten, zijn voorzien van een nikkelen uitstalling. De bakkerij staat in directe vei'binding met den winkel. Achter den winkel bevindt zich een woonkamer, terwijl boven het geheel voor woonhuis ls ingericht. Onder de woonkamer is een kelder van gewapend beton, voor berging \an botei otc Zooals reeds gezegd, werd de winkel gebouwd onder leiding van den heer J.J. Schoeffelenberger. Aannemer was de heer H. Bos. Het schilderwerk werd verricht door den heer P. Vermeulen, terwijl de electri- sche installatie werd aangelegd door den heer C. G. Heitmeier. nummer heeft gelezen, uit de discussies be treffende deze interpellatie niet veel wij zer is geworden. Ook kan het gebeuren, dat de -oningewijde lezer naar aanleiding van deze lectuur zich allerlei muizenis sen in het hoofd haalt ten opzichte van corruptie in onze overheidsdiensten (of ergerl), of dat hij ln de meening gaat ver keeren, dat het bedrijf der gasfabriek voor tienduizenden guldens benadeeld' is ge worden. Om al deze redenen lijkt het ons goed, de kwestie, door den heer Geurts ter sprake gebracht, hier eens tot haar ware grootte terug te brengen. De feiten rijn de volgende: de directeur der gasfabriek laat diverse min of meer groote werken dikwijls onderhands -aan nemen door losse werklieden, in zooge naamd „taakwerk", zooals de marinewerf dat o.a. ook kent. Dat komt in de meeste {eueci nitjcui u*cu voord'eeüger tot voor de gemeen- den bpuwkun 8® ^an wanneer daarvoor de gewone weg wordt gevolgd, n.1. dat de menschen het werk eenvoudig in hun gewone dagtaak verrichten. Op deze wijze zijn in den loop van 1924 vijf werken van eenigen omvang ver richt. Vier hiervan waren voor de ge meente voordeeliget, het vijfde, het schiL- deren der gashouders, viel tegen. De werk lieden, die dit tegen een bepaalde som aannemen, hebben eenerzijda het risico van verlies Indien het karwei tegenvalt. Valt het mee, dan hebben zij er een ex tra-verdienste mee. Nu betrof het hier het laatstgenoemde karwei, het schilderen van de gashouders. Hiervoor waren een zestal arbeiders aan genomen, die het voor de som van ƒ1200,— zouden uitvoeren. Achteraf bekeken was dit bedrag te hoog; het had voor minder gekund. Het spreekt evenwel vanzelf, dat voor een dergelijk werk weersinvloeden zich doen gelden; bij langdurig slecht weer etc. ontstaat vertraging. Dit risico ls dan voor hen, de het karwei hebben aan genomen, en bij de prijsbepaling wordt daarmede rekening gehouden. Zóó 'be schouwd!, wordt de aanneemsom van 1200,— al weer minder hoog. En riet! nu hebben deze zee menschen buitengewoon veel geluk gehad. Het werk duurde ongeveer zes k »«ven weken en viel ln de prachtige Junimaand en de eer ste helft van Juli, toen er weken en weken geen droppel regen vleL De arbeiders konden dus ongestoord en ongehinderd doorwerken, waardoor ze dus alle risico van slecht weer enz. ontliepen. Nu wordt een dergelijk werk aldus ge financierd, dat de arbeiders bij wijze van voorschot het wekelijksche loon krijgen, dat voor losse werklieden ls vastgesteld. Dat loon bedraagt 21.60, door het Ool- lege aldus vastgesteld. Blijft er dus van de aannemingsBom van 1200.— aan het eind van de werkzaamheden wat over, dan ls dat voor de betrokken arbeiders een meevaller; duren de werkzaamheden langer door weersgesteldheid, enz., en zou, op een zeker oogenblik de som geheel aan loon zijn uitgekeerd, dan zouden rij ver der gratis moeten werken tot het werk af ia In het onderhavige geval evenwel bleef er aardig wat over, zooveel zelfs, dat de menschen daarvoor nog gratis de groote ijzeren klok op den gashouder hebben ge schilderd, een arbeid van een week, die zij dus „gratis" gewerkt hebben. Dit zijn de feiten. De interpellatie- Geurts nu was gericht tegen het feit, dat de gemeente Helder voor een „honger loon" werk liet verrichten, en dat 'bedoel de werkzaamheden veel te duur waren gekomen. Zuiver formalisme dus, want als de loonen hooger waren geweest, was er minder overgebleven na afloop, zooals dan ook in den Raad werd opgemerkt. En de heer Geurts heeft van deze feiten Dinsdagavond een oompleet relletje weten te maken, ten koste van den directeur der water- en liohtbedrijven, een ambtenaar, die ln de jaren, dat hij directeur is, erin geslaagd is, ondanks een verstikkende kapitaalast, die op de gasfabriek drukt en het bedrijf aan alle kanten handicapt, een winst te ramen zelfs met verlaagde gas- prijzen, een ambtenaar, die op de bres staat waar het geldt het debiet te ver- grooten. Een ambtenaar, die natuurlijk zijn gebreken heeft, maar die in ieder ge val te goed is om door iemand als de heer Geurts door het slijk te worden ge haald. 6 O, zij noemen niet eens den directeur zij achten hem zelfs, deswege op de vin gers getikt wordende,/super fine".al leen maar: zij brengen een interne aan gelegenheid' van zóó luttele beteekenis ln den openbaren raad; zoodat nu Jan Pu bliek er hevig aan smult, het geval be spreken en uitbuiten kan: „die gasfa briek.Jonge, jonge, nou zie je 't eens!" Andiers hebben ze niets gedaan deze beie ren, dan een weinig, een klein weinig maar het prestige aangetast van den directeur, dan een weinig, een klein weinig maar in verdenking gebracht de ijver en de nauw gezetheid van dezen ambtenaar, dan een weinig, een klein wednlg maar het bedrijf geschaad. De heer Geurts heeft, geholpen door zijn vriend Schoeffelenberger, een Jam merlijke vertooning in scène gezet. „De macht der domhekT zou men haar kun nen noemen; in 't groot kunnen de heeren de dingen niet zien, dan maar ln *t klein. Of daarbij een bekwaam en ijverig amb tenaar vermoord wordt, doet niet ter zake, de heeren Geurts en Schoeffelenberger immers dragen geen verantwoordelijk heid, zij vertegenwoordigen slechts do op positie quand méme ln den Raadl De heer Grunwald zette beide interpel- lanten op hun plaats. En met eenige luid keels uitgeschreeuwde interrupties, als „het publiek moet weten waar de centen blijven!" en dergeiüjtoe, eindigde dit onver kwikkelijke tooneeJ. De door de voormalige „firma" Staal man, Baak Go. ln de van Hogendorp straat gebouwde betonwoningen zijn thans definitief van eigenaar verwisseld en in handen van de firma Wormsbecher te Heem stele gekomen. De „firma" heeft zich hier mede behoorlijk gecompromitteerd en de gemeente heeft er een schadepost aan. Deze woningen zijn in 1922 gebouwd in z.g. pre- miebouw; d. w. z. het RJj'k stelde er premies voor beschikbaar, benevens hypothecaire credieten, en B. en W., door de betoogen van den heer J. H. Staalman overgehaald1, stel den den Raad voor om voor dezen woning bouw een hypothecair crediet van f 51.400, hetwelk door de regeering toegekend was. beschikbaar te stellen onder waarborging 6 rente en aflossing jaarlijks. Hier- PREDIKBEURTEN. ZONDAG 21 FEBRUARI Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's morgens 10.30 uur, De. W. A. F. van Dijk. 's Avonds 6.30 uur, Ds. O. O. de Kloet, „Zuchten en Zingen". Huisduinen: Geen dienst Geen dienst Julianadorp: J. (Palmstraat): V.m. 10 uur en 's avonds half zes, Makkelie van Amsterdam. Kinkerkerk i. d. School m. d. Bijbel. Geref. kerk (Spoorstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. B. v. d. Werft. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. v. d. Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Luthersche Kerk: V.m. 10 uur, Ds. H. O. Zwahler van den Haag. van a op is door de gemeente een voorschot ver leend van 46.260. Waarom nu dè ge meente zelf deze woningen moest aankoopen om ze daarna wederom met verlies van de hand te doen, is niet recht duidelijk, tenzij dit geschiedde in de meening, dat ze voor goedkoop© volkswoningen beschikbaar kon den komen. Eenige nadere toelichting zou voor het publiek wel gewenscht zijn. Allerlei lang uitgestelde kwesties de Raad' ls voortdurend overbelast met werk- zaamhedfen, waardoor veel dingen zijn blij ven liggen werden Dinsdagavond nog afgewerkt; men kan thans zeggen, dat de Raad nagenoeg „bij" is gekomen, al bleven nog enkele dingen liggen. De politieverorde ning werd aangevuld met eene bepaling, waardoor voortaan ook de na sluitingstijd nog in een café aanwezige bezoekers in over treding zijn en niet alleen de eigenaar, zoo als tot dusver. Een poging van de heeren Gebr. Polak om voor .en dansclub vrijstel ling van belasting te verkrijgen, mislukte. Zelfs de heer Zondervan, die tot het laatst toe van meening was, dat deze club onder de „besloten" vereenigingen moest worden gerangsch:kt, kon dit, na het rapport van den contróledienst der belastingen, niet lan ger volhouden. Alleen de heer Van Loo hield tot het eind toe stand en verklaarde geacht te willen worden tegen de voordracht, die afwijzend was op het verzoek om vrij stelling te hebben gestemd. Aan de Zeevaartschool zal thans waar schijnlijk een cursus in radio-telegrafie komen. Nu de particuliere school van den heer Jansen is opgeheven, was deze zaak urgent geworden. De heer Smits meende, dat van particuliere zijde wederom een der gelijke cursus is opgericht, maar de Raad vond! het nochtans wenscheljjk dezen avond cursus maar in te stellen. Voor het zee vaartkundig onderwijs een goede verbete ring. De heer Boogaard hield een betoog voor het in eigen beheer nemen van werkzaam heden aan de gasfabriek. De directeur is na ie kwestie van het schilderen der gashou ders en de kritiek van de heeren Geurts en 3choeffelenberger huiverig geworden voor eigen beheer en wil liever alles maar ln openbare besteding. De zaak zal nogmaals in de Bedrijven komen, waar zij al driemaal is besproken (dit aan het adres van den heer Van Overbeeke, die f 5 presentiegeld per raadslid te veel vindt) en *werd verdaagd. Wethouder Van Breda, erg gevoelig voor het voorzetsel „van" voor zijn naam en des wege bij tijd en wijle door den Raad daar over ln de maling genomen, wethouder Van Breda dan bleef hardnekkig weigeren de heeren Zondervan c.a. een Oommissie van Bijstand voor het Ziekenhuis te geven. Een dergelijke commissie namelijk kan slechts dan worden aangesteld, indien het initiatief daartoe van het Ooilege uitgaat, m. a. w. indien het Ooilege haar noodlg acht De Raad zelf kan geen voorstel daarvoor doen. Vroeger is er altijd zoc/n commissie geweest; door overlijden, vertrek, enz., is deze zoo'n beetje in decadentie geraakt, nu wilde men haar in eere herstellen. Wethouder Van Breda moest geen kijk- In-de-pottdB hebben; we hebben bovendien geen ziekenhuis meer, zoo zeide hij, slechts een hurger-afdeeling van het Hospitaal. Hetgeen den van humor toet ontblooten heer Borkert gereede aanleiding gaf te zeggen, dat wij „commensaal" van de marine waren geworden. Een nasleep tot distributiedagen was het voorstel met de Utrechtsche Machinefabriek Frans Smulders een zoogenaamde „dading" aan te gaan over de levering eener briketten- pers. De fameuse pers voldeed', naar de mee ning van de gemeente, niet aan de gegaran deerde capaciteit en zoo werd een procedure over de betaling aanhangig gemaakt Deze is thans geëindigd met een minnelijke schik king, waarbij de gemeente ongeveer de helft van den prijs betaalt Het oorspronkelijke bedrag beliep ruim f 16.000 (plus de rente tijdens de procedure), en de gemeente komt er met slechts 9.000 plus haar eigen kos ten van het proces af. Zooals men weet heeft de brikettenpers alleen maar geproef- iraaid, en reeds aanstonds bleek voor het product geen afnemers in de gemeente te zijn. Het zaakje is aldoor nog te koop. Het tunnelplan is voorloopig wegens den financieelen toestand der gemeente van de baan. De Pluimveetentoonstelling krijgt voor haar tekort een subsidie tot de ge meentekas; zoo kan men nog eens een ten toonstelling houden! Tenslotte heeft de heer Schoeffelenberger nogmaals gezegd zijn aan bod voor de Reiniging gestand te doen, en de heer Van Loo bracht een opmerking in den Raad, die o. L in de Held. Courant had thuisgehoord. De opmerking n.1., dat niet de directeur der gasfabriek heit eerst het brandje ontdekt had, maar de op het terrein aanwezige werklieden, die aanstonds den directeur riepen. De Provinciale Griffie van Noord- Holland. Bij de Prov. Staten van Noord-Holland is een tweetal moties betreffende de huis vesting der provinciale Griffie ingediend. De heeren Kleerekoper, Polak, De Vries, Reinalda, De Miranda, Binnendijk en de dames Kuykhof en Miedema stellen de volgende motie voor De Staten, van oordeel dat de huis vesting der Provinciale Griffie, zooals zij thans is, een juiste vervulling van de provinciale bestuurstaak belemmert; dat voorziening in dezen toestand krachtens de wet behoort te worden gebracht ten laste des Rijks; dat wetsontwerp no. 282 alsnog de mogelijkheid biedt, om tot de vervulling van dien plicht te komen; besluiten hun beslissing in dezen als nog op te schorten. De leden Mevr. Boissevain, Spier, Colijn, De Jong Schouwenburg, Staalman, Lafè- bre, v. d. Bergh, Otto en Bosman hebben voorts deze motie ingediend, waarin Ged. Saten worden uitgenoodigd het betref fende stuk aan te houden tot na de be handeling van het wetsontwerp no. 282 door de Staten-Generaal. Motie. ÏDe vergadering' (als voren); gehoord de bespreking-en over het door Z.Ex. den Minister vam Arbeid, Handel en Nijverheid ingediende wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen van de Arbeidswet 1919, be trekking hebende op den arbeid in bakkerijen; protesteert ten krachtigste tegen de indie ning van die voorstellen, omdat ze Indien wet geworden de weder-invoering van den bakkersnachtarbeid tot gevolg zullen hebben. De vergadering refereert zich aan het Adres, hetwelk door het Bondebestuur aan de Tweede Kamer ie toegezonden; Zij is ook van oordeel, dat *n aanvangenr van 6 uur 's morgens tot resultaat zal hebben, dat geen pogingen meer in het werk gesteld zul len worden om het vervoer- en verkoopverbod te overtreden; dat alleen aan de werkelijke grootbedrijven, waarin ten minete 9 bakkersgezellen werkzaam zijn en deze gezellen tezamen in één week ten- anbeid te verrichten, bestaande In het gereed- minste 400 uren bakkerij-arbeid verrichten, ge legenheid worde gegeven, met een derde deel van de daar werkzaam zijnde gezellen voor maken van deeg en stoken van ovens; dat Zondegsarbeid onnoodig is en verboden moet blijven; dat centrale commissies, ln overleg met de Arbeide-inspectie, uit de patroons- en arbei dersorganisatie worden Ingesteld tot toezicht op de uitvoering der wettelijke bepalingen; dat voor ernstige, herhaalde overtredingen in de Arbeidswet ook een bepaling worde op genomen, waardoor de rechterlijke macht een verbod van arbeid en verkoop aan den schul dige kan opleggen, d.w.z. voor één of meer dagen sluiting van het desbetreffende bedrijf. De vergadering doet een beroep op de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal om alle6 ln het werk te stellen, dat bedoeld wets ontwerp niet alleen zal worden verworpen, worden aangebracht, waardoor werkelijke dag- arbeid verkregen zal worden; draagt het Bondsbeetuur op, met alle dien stige middelen ter bereiking van het deol werk zaam te blijven en gaat over tot de orde van den dag. N. Metz, werd op zeer duidelijke wijze ge schetst de in-treurige toestanden, welke er vroeger bestonden in het bakkersbedrijf, dbor den nachtarbeid veroorzaakt Door Donderdagavond 8 uur, Prof. Lindeboom, „Vrijheid en Vrijzinnigheid". Westerkerk:

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5