Heden ontvangen: WHIPCORD- REGENJASSEN Algem. Coöperatieve Kleermakerij, - een pracht-collectie BINNENLAND. Koningstraat 9 - Telef. 60. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS De Zomertijd. Zeer mooie dessins. Uiterst lage prijzen. Gegarandeerd waterdicht. Jhr. W. C. de Jonge, t Vrijdagmorgen is jhr. W. O. de Jonge, soc.-dem. Md van de Eerste Kamer en van den gemeenteraad! van VHertogenboech, wiens toestand naar bekend was geen hoop meer Met, overleden. De ambtswoning voor den minister van bnltenlandBehe zaken. Ingediend is het reeds aangekondigde wetsontwerp in zake den aankoop van een villa voor ambtswoning van den minister van Buitenlandsche Zaken; aangevraagd wordt 500.000. Landbouwonderwijs. De indiening van een wetsontwerp tot regeMng van het middelbaar en lager landbouwonderwijs is spoedig te verwach ten. Het Verbond van vakorganisaties van hoofdarbeiders in Nederland heeft aan de Tweede Kamer verzocht, maatregelen te ne men, waardoor ons volk de voordeelen van den zeomertijd zal kunnen blijven genieten. Het collectief contract in de bouwvakken. Door de patroons verworpen. De (neutrale) Patroonsbond voor de Bouw bedrijven in Nederland heeft Donderdag te Amsterdam langdurig beraadslaagd over het ontwerp-collectief-contract De vergadering heeft zich tenslotte met het ontwerp kunnen vereenigen en zulks op ongeveer dezelfde gronden, ais waarop de Nederlandsche R.-K. Bond van Bouwpatroons het heeft afgewe zen. Het verzet van den Neutralen Bond geldt dus evenmin de hoofdzaken, doch slechts ondergeschikte punten van het ont- werp-colledtief-contract. Vrijdag is hiervan aan de werknemersorganisaties kennis ge geven. Georganiseerd overleg ln onderwijszaken. De Voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers bracht Donderdag bij zijn bezoek aan den minister van Onderwijs opnieuw ter sprake de instelling van een Oommissie voor Georganiseerd' overleg in Onderwijszaken. De Min. liet zich in meer positieven zin uit dan den eersten keer en deed de toe zegging, dat hij de noodige stappen zal doen, om zoo mogelijk tot de instelling van bedoelde commissie te geraken. Permanent Hof van Int Justitie. Het Permanente Hof v. Internationale Justitie hield heden te 11.80 v.m. een open bare zitting ter voorlezing van zijn advies betreffende de zaak van de Grieksche en Turksche bevolkings-uitwiaseling. Huldeblijk aan de Reddlngmaatschappfjen. Voor het nationale huldeblijk aan de Reddingsmaatschappijen is f 227,472 bij eengebracht. De opbrengst is als volgt verdeeld Rotterdam f 68,382, Amsterdam f 66,200, Den Haag f15,925, Indië f37,000, Zuid- Holland (buiten Rotterdam en Den Haag) f 16,138, Noord-Holland (buiten Amster dam) f 15,071, Zeeland f 8890, Groningen f 4088, Friesland f 2866, hoofdcomité f 3468. De scheuring ln den Plattelandersbond. Aangaande de Bekeuring in den platte- landersbond wordt gemeld, dat zoowel de Uroningsche bond van plattelandskies- vereenigingen als het hoofdbestuur van den Drentschen Bond en voorts ook de provinciale N oord-Hollandsche en Utrecht- sche bonden een motie hebben aangeno men, waarin vertrouwen wordt uitgespro- kenen in de heeren Schrage, Wolmerstett Dreesman en de Boer en besloten wordt de scheiding met den heer Braat c.s. als een feit te aanvaarden en onder den- zelfden naam (Plattelandersbond) verder te gaan De Groningsche, Drentsche, Noord-Hollandsche en Utrechtsche bon den scheiden zich dus af. De nieuwe bond zal trachten, in alle kieskringen een kandidatenlijst in te die nen. Het weekblad De Plattelander blijft het orgaan van den nieuwen bond. Donderdag heeft de Plattelandersbond te Utrecht vergaderd. Nadat de statuten in dezen zin gewijzigd waren, dat nu ook een afgevaardigde naar de Tweede Kamer of Staten een bondshoofdbesrtuursfunctie mag 'vervullen, werd een motie van de provin ciale afdeeling Overijssel behandeld, waarin de wensch werd geuit, dat de heeren Braat en De Boer zich zouden verzoenen. Daarna werd een groslijst van candidaten voor de Tweede Kamer opgemaakt, welke tot de volgende algemeene bondsvergadering, w-'sr'n de definitieve lijst zal worden opge maakt, aangevuld kan worden. Op verzoek van bet rechtergedeelte van den bond werd besloten, in 18 kieskringen met gelijkluidende lijsten uit te komen, met als no. 1 den heer Braat en als no. 2 den heer v. d. TToven. Aan „De Plattelander", onder redactie van den heer Wolmerstett, zullen de woorden „officieel orga°n" worden ontnomen, om deze woorden aan „De Nieuwe Plattelander", redactie de heer Braat, toe te voegen. Een ingekomen brief van den heer Drees man te Assen (oppositiele'der in den bond), vermeldend, dat enkele leden ln Drenthe be- s'oten hadden, wel M te blijven, doch werk zaam te blijven in de richting: De Boer als no. 1, werd beantwoord met het verzoek, in het partijverband te blijven en zich te hou den aan de besluiten van de algemeene ver gadering. Aanbesteding. De Intendant der Zeemacht te Amster dam heeft aanbesteed: het leveren van lste: 26000 kgr. gort, 2de: 10500 kgr. groene erwten, 8de: 14600 kgr. capucijners. Voor gort was één mon ster ingeschreven, dat afgekeurd werd; voor de 10600 kgr. groene erwten waren ingekomen 10 monsters, waarvan 5 afge keurd werden. Laagste was A. Jeronlmus te Middelburg, f 18.66 per 100 kgr.; voor 14600 kapucijners waren ingekomen 6 monsters, waarvan 4 afgekeurd werden. Laagste P. K. WoMijk, te Groningen ƒ29,70 per 100 kgr. Een beschuldiging. (Vragen van Kamerleden.) De heer Kleerekoper) richtte tot den MinlBter van Justitie de volgende vragen lo. Heeft de Minister van Justitie kennis genomen van de zeer zware beschuldi gingen, in de „N. R. O." gericht tegen den heer S. L. Veenstra, inspecteur der reclasseering bij het Departement van Justitie 2o. Acht de Minister van Justitie het geoorloofd, dat een ambtenaar laat staan de inspecteur van dezen dienst, op welke wijze dan ook, geldelijk is be trokken bij de plaatsing van werkzoeken den, met name om hen als kolonisten te doen trekken naar den vreemde? 3o. Is het juist, gelijk in voormeld dag blad wordt gesteld, dat de inspecteur der reclasseering „uit zuiver winstbejag" een „op niets dan ondernemingswinst geba seerde affaire" drijft, welke door de voor stellingen van hem en zijn lasthebbers „ten onrechte veelal wordt beschouwd als oen „officieel" bureau, waaraan de Nederlandsche Overheid haar sanctie verleent" 4o. Is het juist, dat de gevolgen van het optreden van dat bureau voor de aan geworven kolonisten, die boven de premie, door de transportbedrijven verstrekt, f 15 voor de bemiddeling betalen en bovendien nu en dafl een deel van hun loon, zóó „diep rampzalig" zijn in veel gevallen, dat „een mensch geen nacht meer gerust zou slapen, wanneer hij zich verantwoor delijk wist voor het leed van al die on gelukkige en verdoolde, vaak nog heel jonge menschen, van al die op hem ge betenen, die er nu berooid rondzwerven, of verbannen zitten aan den overkant van den Oceaan, omdat zij eenmaal zich toe vertrouwd hebben aan bet „Bemiddelings bureau voor Transatlantische Emigratie, directeur S. L.Veenstra te Den Haag"? 5o. Is het bovendien juist, dat dit bureau ook de uitzendi.ig van vrouwelijke dienst boden naar den vreemde zal ondernemen 6o. Wat zal de Minister doen, indien van al deze beschuldigingen ook slechts het geringste deel juist blijkt? 7o. Wil de Minister, met het oog op de smet, welke door deze beschuldigingen, indien juist, op een zoo teere zaak als de reclasseering zou kunnen worden ge worpen, deze vragen met een onverwijld antwoord afdoen De arrestaties te Schoten. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Kleerekoper, betref fende het optreden van de Rijkspolitie tijdens en na de arrestatie van eenige personen, die te Schoten en omstreken als verdacht van brandstichting zijn aan gehouden heeft de minister van justitie geantwoord 1. Bij het ter zake gehouden onderzoek wordt vanwege de betrokken autoriteiten het vermoeden geopperd, dat het in deze vraag gerelateerde omtrent het geven van schoppen berust op een onjuiste voorstelling van het navolgende voorval. In de marechausseekazerne gedroeg één der arrestanten zich in hooge mate weer barstig, onordelijk en wild door allerlei schimpende uitdrukkingen en bedreigin gen te uiten, alsmede door het omver werpen en wegstooten van in dit vertrek aanwezige meubelen. Hij moest door een wachtmeester herhaaldelijk tot kalmte aangemaand worden. Ook maakte deze arrestant de deur van het vertrek, waarin hij zich bevond, telkens wijder open, waarop de wachtmeester deze deur weder aantrok. Op een oogenblik, dat deze politie ambtenaar met een kop koffie in handen stond en de door den arrestant openge duwde deur met één zijner voeten wilde toehalen, kwam diens voet, geheel onop zettelijk, tegen het scheenbeen van den arrestant. Mogelijk heeft de betrokkene hierdoor zijn been eenigszins bezeerd. Niet onmogelijk is echter ook, dat dit geschied is ten gevolge van de boven vermelde wilde en onordelijke gedragingen van dezen arrestant. 2. Het is niet juist, dat de betrokken personen onder wie ook vrouwen eerst in den namiddag een stuk brood hebben gekregen en dit ten gevolge van hun protest, terwijl zij alleen tegen be taling een kop koffie konden krijgen. Alle gearresteerden zijn in de gelegen heid gesteld hun morgènbrood te ge bruiken of zoo noodig mede te nemen. In de kazerne heeft de verstrekking van brood, koffie en thee geheel kosteloos plaats gehad vóór 12 uur 's middags, terwijl de aangehoudenen eerst en daarna de politie-ambtenaren van koffie voorzien zijn. De eenige vrouw, die gearresteerd is, bevond zich nog te bed, toen de politie ambtenaren het huis binnenkwamen. Zij is echter (met den man, met wien zij buiten echt leeft) door kloppen gewekt en hun werd verzocht zich aan te kleeden, terwijl de ambtenaren buiten de kamer bleven wachten. 8. Het is verder niet juist, dat één der gearresteerden 's nachts om 2 uur weder aan de deur is gezet, ver van zijn woon plaats, in stede van hem in den nacht weder huiswaarts te brengen per voertuig, zooals men hem gehaald had. Het laatst is een persoon (dezelfde van wien sprake is sub 1) om ongeveer twaalf uur 's nachts in vrijheid gesteld; aan dezen zijn, des gevraagd, vijftien centen voor autobus- kosten verstrekt. 4. Het zal duidelijk zijn, dat, met het oog op het bovenstaande, mij van onjuist optreden niet gebleken is. Valsche handteekenlngen op de fijsten van een schoolvereenlglng. In de zake de bekende quaestie betref fende de valsche bandteekeningen op de lijsten van de schoolvereenlglng St. Wille- brord' te Arnhem heeft de rechtbank al daar thans rechtsingang verleend tegen den administrateur van die vereeniging Ingezonden Mededeellng. C. V., wagens valschheid in geschrifte. De zaak is naar de openbare terechtzit ting verwezen. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag. Marx treedt af. Berlijn, 20 Febr. De döor het Centrum, democraten en soc.-democraten voorgestelde motie van vertrouwen in het Pruisische kabinet-Marx is met 218 tegen 221 stem men verworpen. DLt resultaat werd bereikt, doordat twee afgevaardigden van het Centrum en één van de sociaal-democratie afwezig waren. Het Centrum heeft dus tenslotte zijn eigen partijchef de nederlaag bezorgd, want deze beide afgevaardigden vertoefden tijdens de zitting in de wandelgangen. De Oeütrum- fractie, die onmiddellijk na afloop van de zitting hjjeehkwam, was hierover zoq ver ontwaardigd', dat zij den beiden deserteurs (von Papen en Lönartz) den eisch stelde hun mandaten neer te leggen. Onmiddellijk stond dr. Marx op en deelde onder groote beweging en luid applaus van enkele tri- bunegasten mede, dat de regeering aftrad. De corresp. van het „HbL" te Berlijn is van meening, dat thans drie mogelijkheden blijven, ni: Ten eerste, het Oentrum krijgt er genoeg van en steunt net zooals in het Rijk een rechtsch kabinet; ten Itweede, het Oentrum wreekt zich en trekt zich uit de rijksregee- ring terug, waardoor déze ten val komt, en ten derde, de regeering in Pruisen ontbindt den Landdag. Welke oplossing gekozen wordt, laat zich nog volstrekt niet overzien. Plaatselijke keuze. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duit- sche Rijksdag met 200 tegen 168 stemmen een verzoek aan de regeering om een voorstel te doen tot invoering van het stel sel van plaatselijke keuze heeft verwor pen. DENEMARKEN. De ontwapeningsvoorstellen. De radicale leden van de ontwapenings commissie uit het Folketing hebben een ontwerp ingediend! tot wijziging van het ontwapeningsvoorstel dér soc.-dem. regee ring. De radicale leden steMen een stelsel voor dat 17 millioen kronen per jaar zou kosten. Het strekt tot jaarlijksche africh ting van 1600. reenden voor het bewa- kings-corps (in plaats van 800, door de regeering voorgesteld), tot het in dienst stellen van 21 kleine wachtschepen en tot het inrichten van een nfijndiienst. JAPAN. Japan en maritieme ontwapening. De Daüy Mail" verneemt uit Tokio, dat Japan, vóór het besluit om aan de nieuwe ontwapeningsconferentie te Washington deel te nemen', eerst de voorstellen wil we ten, welke de Ver. Staten voornemens zijn te doen. Japan is in principe bereid om aan een nieuwe beperking der wapeningen mee te doen. Echter moet Japan wat betreft die verdedigingsmiddelen, waarop de veiligheid des lands 'berust, voorbehoud maken. Daar om zal Japan niét kunnen toestemmen in een groote beperking van het aantal duik- booten en torpedojagers. Het Russisch-Japansche verdrag zal waarschijnlijk Zaterdag door den Prins- Regent worden bekrachtigd. De „Morning Post" heeft een uitvoerig telegram uit Washington over de ontwape ningsconferentie. Daarin wordt betoogd, dat men in Frankrijk niet moet verwachten, dat de veiligheid van Frankrijk of het schrappen van de Fransche schulden aan de orde zou kunnen komen. Ook Italië is tot bijwoning van de confe rentie uitgenoodigd, doch wacht af wat Frankrijk zal doen. Afgescheiden van het feit, dat de Fran- schen er erg tegen waren, zou ook de quaeStie van de deelneming door Duitsch- land er door aan de orde zijn gekomen. Wel zai worden beraadslaagd over de luchtstrijdkrachten, terwijl het hoofdonder werp der besprekingen zal worden uitge maakt door de kruisers, de torpedojagers en de duikbooten. De duikboóten zullen daarbij ais toessteen dienen, omdat de continentale mogendheden ten opzichte daarvan in een andere positie verkeeren dan de groote ma- rine-mogendheden. Troebelen ln China Op de Jangtse hebben Ghineesche troe pen een Amerikaansch as. aangehouden. De Amerikaansche passagiers werden aangehouden en de gezagvoerder ln ar rest gesteld. De plaatselijke en de Ame rikaansche autoriteiten hebben de onmid dellijke invrijheidstelling van de Ameri kanen geëlschl OOST-INDIE. Een Amerikaansch eskader op bezoek. De Amerikaansche kruiser „Huron" en zes torpedojagers brengen op 4 Maart een bezoek aan Tandjong-Priok. In t gezicht van de haven verdronken. Wij hebben dezer dagen onder de rubriek „Onze Oost" medegedeeld', dat bij het strij ken van een sloep van het aan de Juliana- kade te Semarang liggende s.s. „Boraeo" van de Mij. „Nederland" twee matrozen te water geraakt waren, waarvan een, de 20- jarige Van Tuinen, verdronk. Zijn verminkt lijk werd den volgenden middag opgehaald. Hetgeen het ongeval al heel tragisch maakt, is, dat de jonge Van Tuinen geen beroeps matroos was, naar de Indische bladen mel den, maar een student in Nederland, die, gaarne zijn zuster op Semarang willende be zoeken, het noodige geld hiervoor miste en zich daarom als gewoon matroos op de „Bor- neo" liet aanwerven. UIT DE PERS. De Weeldebelasting. Het nieuwe ontwerp weeldebelasting, inmiddels, dank zij de „vaste lijn" in het tegenwoordig bewind, reeds weder door een nota van wijziging aangevuld, wordt in de pers en bij den handel allesbehalve gunstig ontvangen. Tot welke inderdaad verkeerde consequenties een zoodanige belasting kan leiden, toont het Alg. Han delsblad in een hoofdartikel aan. Zoo worden sohoenen aan een luxe-belasting onderworpen, indien de prijs hooger is dan f 16 per paar. Bij de tegenwoordige prijzen, meent het blad, is een paar schoenen van f 15 nog volstrekt geen luxe. Verder vallen er onder vrouwen kousen boven f 10. Deze grens ligt veel te hoog, voor de heft van dit bedrag heeft men al heel behoorlijke wollen of zijden dameskousen. Bij andere kleeding- stukken daarentegen Ugt zij te laag;zoo een overjas van meer dan f 80 en andere mannenkleeding. Er is geen sprake van, dat men, boven de in®het ontwerp ge noemde prijzen gaande, van luxe mag spreken. Zeer juist merkt bet blad verder op Niet weelde wortlt dan belast, maar eenvoudig de aankoop van eenigszins solide stoffen, welker aankoop vaak juist het tegendeel van luxe beteekent Op het gebied van kleeding geeft bin nen zekere grenzen juist de aankoop van goedkoopere stoffen vaak veel meer blijk van luxe dan <jie van duurdere. Hoeveel vrouwen, die met elke mode mee willen gaan, koopen niet telkens nieuwe blouses, japonnen, enz., op zichzelf voor matigen prijs, maar waaraan zij tenslotte een veel hooger bedrag ten koste leggen dan een sexe-genoote, die juist, omdat zij zich een dergelijke luxe niet kan permitteeren, veel minder, maar dan ook ietwat solider en derhalve duurder kleeren aanschaft. Wil men het denkbeeld van een luxe belasting niet tot een bespotting maken, dan zal deze tabel wel heel duchtig dienen te worden herzien. En dan nog de speciale kleeding voor gebrekkigenmenschen bijvoorbeeld, die geen confectiegoed kunnen dragen, en die speciaal vervaardigd schoeisel noodig hebben. Het blad bespreekt verder de voorge stelde belasting op verteringen in koffie huizen, e. d. Vele handelsreizigers bijv. worden gedwo^en in een restaurant te eten of iets te gebruiken; en venters bij openluchtfeesten (verkoopèrs van choco- ladereepen e. d.) zouden, indien deze categorie ook belast wordt, voor elke kwattareep een zegeltje moeten plakken, waardoor de prijs automatisch van zes tot zestien cent(l) wordt verhoogd. Handel ln aan ziekte gestorven eenden. Voor het kantongerecht te Purmerend hebben Donderdag terechtgestaan G. de B. uit Landsmeer en S. J. uit Volendam, die in December van het vorig jaar door den Keuringsdienst van Waren te Alk maar waren betrapt op het ten verkoop aanwezig hebben van aan ziekte (vogel- cholera) gestorven eenden. Een onderzoek in de veemen te Amster dam bracht later aan het Mcht, dat zich ook daar een vrij groot aantal, aan ziekte gestorven eenden bevond. Beiden bekenden het ten laste gelegde. Zij' waren er wel van overtuigd, dat de eenden aan cholera, althans ziekte, ge storven waren. Het initiatief voor den handel was, volgens beider verklaring, uitgegaan van J. Deze kon er niet vau overtuigd worden, dat dergelijke eenden schadelijk voor de gezondheid konden zijn. Hij verklaarde zelfs, dat men in Vo lendam zeer veel van deze eenden op eet, en dat hij al ruim 16 jaar achtereen han del in gestorven eenden had bedreven. Deze eenden zijn bestemd voor Londen. Daar worden zij gekeurd, en nimmer wer den ze daar voor de oonsumptie aiae- keurd. Dr. Mol, directeur van den Keurings dienst van Waren te Alkmaar, en <lr Voorthuyzen, directeur van het' Abattoir te Alkmaar, verklaarden daarentegen, dat aan cholera gestorven eenden wel schade lijk voor de gezondheid moeten worden geacht. Het O. M. vorderde tegen G. de B. een eldboete van 160 en tegen S. J. van 100, bij niet-betaling te vervangen door hechtenis Beroovlng door Chfleensche zeelieden. Toen zich een der onderofficieren van d« te Delfzijl in de haven liggende torpe dojagers aan boord van zijn schip begeven, werd' hij aangevallen door leden der bemanning van het in lossing liggend Chileensche barkschip Maria en zoodanig mishandeld, dat hij het bewustzijn ver loor. Vervolgens is dé onderofficier beroofd van zijn uniformjas, horloge en porte- monnaie met geld. Men Met hem verder aan zijn lot over. De poMtie heeft de ver moedelijke daders gearresteerd. De jas is aan boord van het barkschip teruggevon den, doch de overige goederen zijn nog niet opgespoord. Telegr. Verdronken. Te Tilburg hoorde Donderdagavond om streeks 9 uur een voorbijganger over de brug over het kanaal aan den Bosschen- weg, hulpgeroep. Met medewerking van den brugwachter werd een drenkeMnge opgehaald, wier levensgeesten toen reeds geweken waren. De identiteit van de ongeveer 25-jarige vrouw kon nog niet worden vastgesteld. Zij had! een donker uiterlijk, lengte onge veer 1.75 M. netjes gekleed in donker ra- tiné-manteL, Japon van groene stof bovenstuk van pompadour, donkere brul- ne schoenen en kousen, lichtbruine hoed en bruine handschoenen. Een der onder- kleeren was gemerkt met de letters A. D. De diefstal van 11.000 uit een post- trommel. Naar het V. D. bureau verneemt is de postbeambte van een der bijpostkantoren te Amsterdam, die uit een postrommel een bedrag van 11.000 ontvreemd heeft, gisteren te Antwerpen gearresteerd. Bfi zijn arrestatie werd nog slechts een bfedrag van vijf gulden op hem gevonden. Tijdens het verhoor verklaarde hjj aan de poMtie 9000 aan een Nederlandsohen vriend te hebben ter hand gesteld. Een geheimzinnige moord. Uit Boedapest werd' Donderdag gemeld: Vandaag is hier een moord ontdekt, waar van het slachtoffer een mooi jong meisje is, Amalie Leirer genaamd. Zij was de vriendin van een Nederlandsohen laken fabrikant. Deze bracht een deel van het jaar in het buitenland door en nam steeds Amn'ie Leirer met zich mee; hh was ech ter meestentijds te Boedapest, waar het meisje een mooi ingerichte woning had. De moordl kan reeds op 22 December ge pleegd zijn; hjj was tot heden toe geheim gebleven, daar het meisje door niemand werd bezocht. Thans wou haar v&der haar een bezoek brengen, omdat hij sedert lan gen tjjd geen tijding van haar had ont vangen. Klaarblijkelijk heeft men hier met een sexueelen moord te doen. Op het lijk, dat gedeeltelijk tot ontbinding is overgegaan, rijn vijf steken gevonden. Bij het onder zoek ter plaatse vond men een Kerstgroet, afkomstig van een Nederlandsche familie. De poMtie heeft vastgesteld dat alle sier raden gestolen zijn. De waarde van de ge stolen sieraden schat men op 60.00Ü Hol- Landscbe guldens. De politie heeft den textielfabrikant in verhoor genomen, die verklaarde, dat hij zich tot den vader van het meisje gewend had, daar zijn brie ven en telegrammen onbeantwoord geble ven waren. Hij was voornemens, zich van zijn echtgenoote te laten scheiden en daar na met AmaMa Leirer te trouwen. De po Mtie schijnt den moordenaar van het meis je op het spoor te zijn. Belgisch schip vergaan. Zes Hollanders gered. Uit Brussel wordt aan de Telegr. ge meld: Het Belgische stoomschip „Azator", uit Antwerpen, met een lading steenkolen, pp weg van Rotterdam naar Itaüë, ia ln de Golf van Bisoaye vergaan. De bemanning, waaronder zes Hollan ders, werd door de paketboot „Aleantarai" opgepikt en te Bordeaux aan wal ge bracht. Autobus-ongeluk. Donderdagmiddag ls bij de Norgervaart (gemeente Assen) de autobus van den dienst HaulerwijkAssen, waarin zeven personen zaten, bij een bocht in den weg door een stoomtram aangereden. De auto kwam te kantelen en werd van achteren geheel1 vernield. Twee personen werden verwond! en door dr. La Chapelle verbon den. De chauffeur had door den sterken wind! het signaal niet gehoord. Diefstal van gietijzer. De rijksveldwacht te IJmuiden ls een belangrijke diefstal van gietijzer ten na- deele van de Hoogovens en Staalfabrieken aldaar op het spoor gekomen. Bij een opkooper te Velseroord werd niet minder dan 1500 K.G. opgespoord, welke verkocht waren door een drietal jeugdige personen. Deze knapen alsmede de opkooper zijn in hechtenis genomen. Slachtoffers van lawines. Aan de zuidzijde van den Splügen-pas is een hut, waarin bouwvakarbeiders ver toefden, onder lawines bedolven.Totnogtoe zjjn vier dooden te voorschijn gebracht, terwijl voor het leven van zeven anderen gevreesd wordt. Er worden daar nog meer arbeiders vermist. Aan den anderen kant van den pas la een wogarbeiderahuiaje vernield. Hier vonden twee wegwerker» den dood. Op den pas, die de vorige week nog bijna sneeuwvrij was, ligt nu 2 k 8 meter sneeuw. Knoeierij. De marechaussee te Terneuzen heeft een onderzoek ingesteld naar beweerde knoeierijen gedurende de bietencampagne van het afgeloopen jaar hij de leverantie» van bieten aan de Paulina en

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6