Luthersche Kerk W bezemstraat. LEGERBERICHTEN. INGEZONDEN. Nog eens: Het Gemeentelijk verweer. In de Heldersche Courant van 21 Fébr. jJ. zijn door een zeker iemand enkele op merkingen gemaakt over de behandeling der gemeentebegrooting in en builen den Raad, waarin ook eenige vriendelijkheden aan mijn adres voorkwamen. Toegegeven kan worden, dat van voort durend kritiseeren het gevolg kan zijn, dat een „zaak" een slechte reputatie krijgt. Weinigen zullen dit betwisten. Dat daar om alle kritiek van de zijde der belang hebbenden in die „zaak" achterwege be hoort te blijven, ook als zij van eenig resultaat hitter weinig bespeuren, volgt uit niets. Integendeel, zij dienen in het belang der „zaak" hun kritiek te verdub belen, zoolang aan hun opmerkingen geen gehoor gegeven) wordt of zoolang hun niet wordt duidelijk gemaakt, dat er tot kritiek geen reden is. Een poging hiertoe is aangewend door de „bevoegde zijde", die eenige gegevens publioeerde en daaruit oonclusies trok. En tot heden verkeer ik in de meening te hebben aangetoond, dat die gegevens op zichzelf niets te beteekenen hadden en dat de conclusie er uit getrokken boven dien dien onjuist was. Daar èn praemisse èn oonclusie, het zij besoheidenlijk opgemerkt, op niets leken, achtte ik het voldoende hiervoor mijn ar gumenten op te noemen en leek het mij overbodig deze nader te ontvouwen. Ook nu nog verkeer lk ln die meening en zie ik geen reden aanwezig nader op deze in te gaan. Wil genoemde schrijver de Juistheid mijner argumenten ontkennen, dan zullen we nader zien. Gelieft hij dit „sloopers- werk" te noemen, zoo is dat zijn zaak; misleidend was mijn stuk tenminste niet. Nu de beteekenis der vermogens voor die draagkraoht in de gemaakte opmer kingen nader is uiteengezet, wil ik hier aan wel eenige woorden wijden. De gemeente Alkmaar heeft een totaal venmogen van pijn. 52.000.000, de ge meente Helder een van pljm. 16.000.000, wat betreft de Inwoners, die aangeslagen zijn in de vermogensbelasting. Dat hier uit zou volgen, dat het totaal vermogen der ingezetenen van Alkmaar 0 X (be doeld zal wel wezen 4 X) zoo groot zal wezen dan het totaal vermogen der inge- tenen van Helder, is niet absoluut zeker. Deze onzekerheid levert evenwel geen grond op om te ooncludeeren tot haar on juistheid. Van eenige weerlegging is der halve geen sprake geweest. De gemeente Alkmaar heeft uit de ver mogens boven de 16.000 een vast inko men van 8.120.000, zijnde de beleggings waarde en uit de vermogens beneden 16.000, arbeid en nijverheid een minder vast inkomen van 12.880.000, terwijl de gemeente Helder beschikt over een vast inkomen van rond 17.000,000, aldus meen lk het op dit punt niet zeer heldere betoog van den schrijver te mogen samen vatten. Indien dit juist is, zou men van iemand, die zich beklaagt over mijn ge brek aan argumenten^ wel eenige nadere toelichting hebben mogen verwachten. Immers, wat het vaste Inkomen betoekent, heeft zich dezer dagen wel duidelijk ge demonstreerd. Doch afgezien hiervan, uit de vastheid van het inkomen der 'bewoners vloeit ab soluut geen vastheid voort voor het inko men der gemeente. Deze vastheid wordt bepaald door de band, welke deze Inko mens aan de gemeente bindt. En dan zou ik wel eens willen Tragen: Wie of wat ga randeert de gemeente Helder die vast heid? Aan den anderen kant wordt over "t hoofd gezien, dat de mindere vastheid van het Inkomen van bepaalde personen op zich zelf niets zegt omtrent de vastheid van het inkomen eener geheele gemeente. WE men haar (de vastheid) beoordeelen, dan dient men de bronnen te kennen, waaruit dat Inkomen genoten wordt. En weer zegt het niets, dat deze bronnen be staan uit vermogen, arbeid en nijverheid, zoolang men niet weet welken arbeid en welke nijverheid dat zijn. De stelling, dat een bepaald vermogen van 52.000.000 een beleggingswaarde vertegenwoordigt van 8.120.000 la te mal om van te spreken, indien daarbij tevens niet wordt aangegeven hoe dat vermogen is samengesteld. Een boerderij bijv. vertegenwoordigt niet alleen een be leggingswaarde, maar is tevens een vaste bron van arbeid, die een gemeente niet kan worden ontnomen. Bovendien zou mede uit de opmerking, dat bet inkomen van Alkmaar minder vast is dan dat van Helder, gevoegd bij de tweede opmerking, dat tal van plaatsen een malaise doormaken, ln overeenstemming met betgeen in mijn vorig stuk is betoogd, juist volgen, dat de vergelijkingafc asls niet deugt. Indien het niet billijk wordt geacht Iemand met een beschëlden ihkomentje en een vermogen 'van 16000, die toch al moeite genoeg heeft om rond te komen, extra voor zijn vermogen te belasten, is het zeker wel billijk iemand met gelijk inkomentje, doch zonder dat vermogentje even zwaar te belasten. Wat de salarissen betreft Is, voor zoo ver bekend, door mij beweerd, dat die in overeenstemming behooren te zijn met de plaatselijke toestanden. Indien dit zoo is, ligt daarin reeds vanzelf opgesloten, dat zij behoorlijk zijn. Dat de werklust en het gehalte van het personeel door salaris- vermindering achteruit gaat, is een onbe wezen stelling en in haar algemeenheid zeer zeker niet waar. Weigert het perso neel in tilden als deze, waarin het over groot gedeelte der bevolking financieel zwaar getroffen wordt, uit zuiver eigen belang ook een deel der lasten te dragen en wordt deze houding door het gemeente bestuur goedgekeurd, dan kan lk die ge- masnto ln het bedt van sulk personeel en zulk 'bestuur verre fan gelukkig prijzeA De persoon van onzen geachten Burge meester wensoh ik niet in mijn beschou wingen te betrekken; dat deze niet voor een gezonder finantieele politiek zou te vinden zijn, weiger ik op gezag van den schrijver aan te nemen. G, Wiens brood men eet, emu, enz. Ook dat spreekwoord schijnt van toepas sing te zijn op den Raadsoverzichtechrijver. Een elk die zijn raadsoverzicht heeft gelezen van li. Zaterdag 21 dezer en daarbij weet de maatschappelijke positie, die hij bekleedt, en in welke omgeving hij die positie zal hebben na .te leven, kan zich Indenken en eensdeels begrijpen, welke mentaliteit hij op bepaalde momenten aan zijn overzichten dient te moe ten geven. Maar dit oorruptioneel object aan vaarden wij niet, om te doen gebruiken tegenover ons, integendeel. Wij zijn niet van zins om na elk raadsoverzicht met den schrij ver daarvan te polemiseeren, maar nog veel minder zijn wij van zins ons door hem in den hoek te laten duwen en althans niet op een wijze, zooals hij heeft gedaan in het laatste overzicht Dit, geachte Redactie van de Held. Crt., gaat elk perk te buiten. Wij verwachten geen pluim op den hoed, want die zou wel licht ontsieren, maar wel mogen wij ver wachten, neen, wij eischen het! een recht vaardig oordeel over hetgeen in onze Raads zaal wordt verhandeld. En wanneer de raads- overzichtschrijver dan een resumé geeft van het geval, laat hij het dan goed doen en niet ln dezelfde fout vervallen als de wethouder en hfl, die aan ons de cijfers verschafte. Dat is om de zaak heen praten en de cor ruptie in de hand1 werken. De lnterpeliatie-Geurts ging over het verf- werk „gashouders" zonder meer en wanneer men dan daarbij gaat aanhalen andere in eigen beheer uitgevoerde werken en deze gaat nivelleeren, dan is men fout Dan is dat een verkeerde voorstelling van zaken geven, dan is zulks tegenover de gemeen schap volksbedrog, mijnheer raadsoverzicht- schrijver! En nu kunt ge ln uw onderstukje de goêgemeente laten profiteeren met te zeggen: de heef S. gebruikt als vanouds vele dikke woorden; die goêgemeente geef ik U cadeau! U zult hebben waar te maken, dat Geurts van de feiten een oompleet relletje heeft gemaakt; U zult hebben waar te ma ken, dat wij den persoon van den directeur van de gasfabriek door het slijk hebben ge haald. Door ondergeteekende is zelfs in laat ste instantie den directeur eerder geprezen dan afgehaald, maar dat ontslaat den persoon niet van zijn verantwoordelijkheid als direc teur. Ik heb er zelfs bij vermeld, dat wij mogen- aannemen, dat het ter goeder trouw is geschied1 en de wethouder zeide dan ook tenslotte, dat het op een vergissing berustte. Had deze dit direct gezegd, dan was de zaak in kalmte afgehandeld geworden en had de heer Geurts er niet verder op in gegaan. Maar juist het doordrijven van dén betrok ken wethouder en.... de onjuiste voorstel ling van zaken geven, was aanleiding tot het plaats gehad hebbend verloop. Niet Geurts was de relletjesverwekker, maar de persoon, die op een minder goede manier de interpellatie dacht te moeten goedpraten. Wanneer Geurts of ondergeteekende bij der gelijke gevallen als relletjesmakers gedood verfd worden, dan zal de Raad er nog van kunnen- profiteeren- en dan zal zijn edelge- strenge heer raadsoverzicbtschrijver ook nog menigmaal zijn woede kunnen koelen-. De macht der domheid zou men haar kun nen noemen. In het groot kunnen de heeren de dingen niet zieni, dan maar in het klein, zegt de overzichtschrijver. Mijn antwoord daarop luidt: De macht der lafheid' noem ik voormelde bewering; in waarheid toont gij U steeds zeer klein. Klein noemt men het, wanneer op een werk van ƒ2000 ƒ1200 overblijft, ja, dat is te zeggen aan arbeids loon. Vraagt gij eens, overzichtschrijver, hoeveel aan materiaal er is gebruikt. Dit kunt ge wel aan de Centrale Boekhouding te weten komen en dan zal blijken, dat de M'. verfwerk zeker 1.60 heeft gekost, ter wijl het bij publieke aanbesteding hoogstens 70 cents per M1. had gekost. En dit heet nu nog de dingen in het (klein zien en men is gedoemd, volgens U, daarover te zwijgen. Is het ook de dingen in het klein zien, wanneer men een Gemeente-Reiniging, die aan de gemeente thans 180.000 kost, aan biedt voor ƒ75.000 over te nemen? Waar mede gij ook ai den spot dreef! Neen, dat is niet klein, dat is klein zijn in realiteit en groot zijn in corruptie. Corruptie, waaraan de menschheid lijdt en ten gronde zal gaan. Groot zijn voor bewezen diensten aan hen, wiens machten onbeperkt zijn door een toe vallige meerderheid. Groot zijn in het af- maaksysteem tegenover den .enkeling, om dat hij de dingen anders ziet Multatull zeide het zoo mooi: Stik in de koffiedik! Diens lijfspreuk tot de mijne te maken is wel wat al te banaal, al word ik bevangen door niet minder sterke uitdruk kingen. Ik zal het hierbij laten. Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. Helder, 24 Febr. 1926. De aandachtige lezer van het bovenstaande fraais zal het met ons eens zijn, dat een redaotie, die dergelijke verdachtmakingen aan haar adres in haar kolommen opneemt waarlijk de volle maat geeft aan de tegen partij om zich te rechtvaardigen. Helaas moet worden geconstateerd', dat de heer Schoeffelenberger, optredend voor zijn ambtgenoot Geurts, het niet verder brengt dan een aantal grove en absoluut ongemoti veerde insinuaties aan het adres van den raadsoverzichtschrijver zoowel als aan het adres van den heer De Boer. Terwijl nota- bene de heer Sphoeffelenberger in den loop der jaren vele kolommen heeft gevuld met zijn ingezonden stukken, zóó zelfs, dat de „Held. Courant" daarvoor meer dan eens het voorwerp van scherpe kritiek in den Raad ls geweest. Men moet maar brutaal zijn! Nu insinueert de heer Schoeffelenberger, dat de heer De Boer ter wille van zijn zaak, dus om het drukwerk etc., van de gasfabriek, den heer Teune naar de oogen moet zien en zijn raadsoverzicbtschrijver ln dien geest in- •truoties heeft gegeven. Het is fraai inder daad I Onze drukkerij levert sinds jaren geen drukwerk aan de Gasfabriek. Op het moois uitvoerig ingaan, achten wij niet noodig. Wij hebben ons verzet tegen de wijze waarop hier de aangelegenheid van het schilderen der gashouders in den openbaren Raad is besproken. Niet over het feit zelve, dat niet ontkend is en niet ontkend worden kón. Alleen tegen de wijze waarop hier het bedrijf en de directeur besproken werd, ging ons protest De heer Schoeffe lenberger zegt nu wel, dat de heer Geurts niets ten nadeele van den directeur heeft gezegd; wij zullen onszelf niet de voldoening geven a heeren Geurts' uitlatingen over den heer Teune hier af te drukken. De heer Schoeffelenberger doet hier in de krant precies hetzelfde wat hij in den Raad dóet: schelden, zich opwinden, dikke woor den gebruiken, maar niets aantoonen. Niet wij hebben waar te maken, dat de heeren den persoon van den directeur door het slijk hebben gehaald, maar de heeren Geurts en Schoeffelenberger hadden moeten aantoonen, dat een interpellatie als de hunne niet (het gemeentebelang schaadt, niet 's directeurs prestige ondermijnt, niet diens ambitie en werklust vermoordt, niet dus het bedrijf der gasfabriek benadeelt. Maar zoo in 't groot kunnen de heeren de zaak niet zien, ook au niet. De heer Schoef felenberger negeert onze ifiteenzetting, dat zijn wijze van doen tegen het gemeente belang is, neemt weer de houding aan van hou-me-vast-of-i k -bega -een -ongeluk Ten slotte komt hij voor de zooveelste maal terug op zijn aanbod' betreffende de gemeente reiniging. „Nou zie je eens, menschen, wat ik doel Als dat nu niet het gemeentebelang dienen is, weet ik het niet. Zóó maar, op hun stoel zittende, kan de gemeente aan de rei niging door- mij een f56.000 of nog meer verdienen!" Maar hij vergeet en hier komt het op aan de voorwaarden, die hij daarbij stelt, ter kennis te brengen. Een zoo ingrijpend voorstel, dat van zoo enorm groot belang zou zijn voor onze ge meente, vereischt grondige voorbereiding, degelijk onderzoek, maar bovenal, deugde lijke waarbo rgen voor de gemeente, opdat het publiek straks niet de dupe worde van een mogelijke mislukking. Eén enkel staaltje tenslotte van de wijze van debatteeren van dezen heer. Aan het eind van zij n betoog „citeert" hij Multatull (althans, hij schijnt dat te meenen, en vindt het te banaal (fit citaat op ons toe te passen). Het bedoelde, klassieke citaat uit den Max Havelaar luidt evenwel: „Stik in koffie en verdwijn!" Multatull riep dit toe aan de Siijmermgeri en de Droogstoppels, tegen wie hij in z:|jn boek te velde trok, en hij be doelde ermede te zeggen, dat met menschen van deze mentaliteit hij zich riiet langer kon bezighouden en zij beter deden- maar „in koffie te stikken en te verdwenen", d. w. z. zich rijk te werken in de koffie (Droogstop pel was makelaar ln koffie) of in de granen, en dan van het maatschappelijk tooneel te verdwijnen. De heer !3choeffelenberger heeft van de strekking vinn Multatnli's citaat niets be grepen, en meent, dat Multatuli met koffie dik werkte. Op deze wijze nu argumenteert de heer Schoeffelenberger bij voortduring; wat hij bezijgt, zijn meestal verkeerd aange wende dikke: woorde# pour épater le bon bourgedis. Dat is Fransch, maar geen insi nuatie, meneer Schoeffelenberger! Redactie. Wjj zijn ons niet bewust ooit in de Held. Oourant een zaak opzettelijk verkeerd te hebben voorgesteld om welke reden dan ook. Natuurlijk allerminst, als de reden ge zocht zou moeten worden in de mogelijkheid dat de drukkerij O. de Boer Jr. een afnemer zou verliepen, omdat een of andere zaak of quaestie iin de Heldersche Oourant naar waarheid wordt besproken of becritiseerd. Helaas is oAgekeerd de toestand wel anders. Het i.e meermalen voorgekomen, (tot men, naar aanleiding van eenige critiek of bespreking hot anders aan de bovengenoem de drukkerij opgedragen werk, elders liet vervaardigen. D a n kopp-elt men de Heldersche Courant aan de drukkerij. Doch als men eens de Heldersche Oourant gebruiken wil, om het welslagen van een of ander voor beperkten of uitgebrelden kring te bevorderen, dan vraagt men eenige ruimte in de courant, zoo mogelijk in het redactionele gedeelte en liefst nog van de hand van de Redactie. Dan zijn echter de courant en drukkerij twee verschillende zaken. Wij halen dit slechts aan om te doen zien, dat, indien vrij met ai die dingen rekening zouden houden, elke critiek zou worden ge smoord. De Uitgever. Niet om de 1 mikkers, maar om het recht van t spel. Zeer geachte Redactie. Beleefd verzoeken ondergeteekenden plaatsruimte .in Uw geëerd blad voor het volgende: De Gemeenteraad heeft afwijzend besohikt op een adres 'ibetreffende de Verordening op Vermakelijkheden, door hen, namens het Bestuur der IDansvereeniging „Onder Ons" ingezonden. Wij citeeren uit het Raadsverslag CQeAd. Ot. dato 19 Pebr. jj.) de oonclusies <van heit hoofd van dien Oontróle-dlenst. Deze heer schrijft als resumé van- zijn uitvoerige uiteenzetting o. a. het volgende: Des Zondags is in „Musis Sacrum" gele genheid tot dansen. Wie van die gelegenheid gebruik wil maken, moet, hetzij vóór of tij dens het dansen lid worden van de Ver. „O. O." Hel, Bestuur van „O. O." beslist over de toelating. Echter is het op 14 Sept JJ. voorgekomen, dat iemand die wenschte te dansen en zioh als lid wilde aangeven, door een lid van de familie P. uit de inrich ting (sic!) werd geweerd, waaruit medezeg gingschap vanwege de Directie van „M. 8." blijkt De 7~g. nieuw toegetreden leden wor den niet aan de vroegere leden voorgesteld. Op 7, 14 en 21 September was de geheele recette voor die Dir. van „M. 8.", zooaat het bestuur van O." alleen de diensten van kassier en oirde-oommissarissen vervulde. Op 28 8ept„, 6 en 19 Ooi was de ztalhuur etc. op 80 per avond «esteld. Vermoedelijk is dit laatste geschied als gevolg van het in gestelde onderzoek. Op'gemerkt wordt nog, dat een der leden aan iemand een foefje aan de hand deed om vrij te komen van contri butie voor de avonden,, dat hij absent was. Door vorengenoemde handelingen gaat het kennelijk privé karakter verloren en zal bij niet beteugeling de deur voor fraude worden opengezet Hierop wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Door het Recht van dte Macht heeft ,A O." haar knikkers aan de tegenpartij ver loren. Door de Macht van hut'. Recht eischen wij als pleitbezorgers van „O. O." het recht van 't spel voor ons op en willen de conclusies van het hoofd van den Oontróle-dienst even onder de loupe nemen. Erkennend dat men lid van „O. O." moet worden om aan de dansavonden deel te ne men, belet dat den Rapporteur niet om ver der te spreken van z.g. loden. Het bestuur beslist over de toelating, ech ter heeft één onzer iemand den toegang tot het gebouw ontzegg, waaruit mede-zegging schap vanwege de Directie blijkt. Volgens den Rapporteur moet men dus bij verhuur van een zaal afstand doen van zijn .huis recht". Wij vertrouwen, dat niet velen het hiermede eens zijn. Op 7, 14 en 21 Sept spreek de Dir. van „M. 8." de geheele recette op; 't bestuur was die data slechts kassier, etc. volgens den Rapporteur. Een werkelijk onderzoek zou hebben uitgemaakt diat advertentie en andere onkosten den eersten tijd door ons werden gedragen, en ofqphoon voor zaalhuur en orkest f 40 was bedongen, zou bij tegen slag de eerste weken met een kleiner bedrag fenoegen worden genoment. Op 7, 14 en 21 ept. bedroeg de gezamenlijke recette 87.80 en betaalde het bestuur oms 82.20 nünder uit dan was bedongea Een mededeeling van het; bestuur, dat be lasting werd' geëischt en deze boven de con tributie moest worden betaald, dreigde tot een groote afvloeiing van leden te lelden, waarop wij aan den aandrang van bet be stuur gehoor gaven en zaal en orkest voor 80 per avond beschikbaar stelden. Dus niet als gevolg van het ingetstelde tg. onder zoek. De nieuw toegetreden leden worden niet aan de vroegere leden voorgesteld. Een fijn hoffelijk man die Rapporteur, hé! Stel U voor en 100-tal Heldersche jon gelui uit eenzelfden kring ontmoeten elkaar, wE U wel gelooven, dat als :ce het stipje van eikaars neus maar zien, ze U het doen en laten vanaf de geboorte vari den binnentre dende kunnen vertellen. Voorstellen zou hier een paskwil zijn. Tenslotte het foefje. Als werkelijk een der leden tot deze ont duiking van contributie heoft aangespoord', zou het dan niet billijk geweest zijn om heit bestuur te waarschuwen? Wij kunnen ons niet voorstellen^ dat het bestuur deze ont trekking van gelden aan dei Vereenigings- kas zou goedkeuren. Het heele rapport van het hoofd van den Oontróle-dienst doet denken aan „erwten soep" en de Raad, beu van den begrootings „rtjstenbrijberg", heeft deze hartige beet geslikt zonder voldoende te kauwen. Een ding staat vast, deze Verordening opent de deur voor grove willekeur. Mogen die Raadsleden bij de verandering der Verordening bedenken dat wanneer de Controle-dienst antipathie voor som mige vermakelijkheden zou koesten, uit voering naar den „geest der Verordening" is uitgesloten. Dat „O. O." ls blijven bestaan vindt zijn oorzaak daarin dat wij wederom zijn bij gesprongen door zaalhuur en orkest nog lager aan te bieden. De rapporteur dient te bedïenken dat ons gebouw niet is een door het Rijk gesub sidieerde instelling, welke tegen abnor maal lagen prijs kan wordien verhuurd. Tenminste mogen wij verlangen dat de exploitatie niet wordt bemoeilijkt op on- billijken grond en met niet fiteekhoudende motieven. U, geachte Red. vriendelijk dankend. Hoogachtend, Uw dv. Clebr. Polak, Directie „Musis Sacrum". Ook nu weer heeft de heer Zwart met fijnen smaak een programma samengesteld van groote verscheidenheid. Wij gunnen den heer Zwart gaarne een volle kerk en twijfelen niet of zeer velen zullen optrekken om van zijn gaven te ge- nieten* A. J. LEEWENS Helder, 27 Fehr. 1925. Aan de Redactie der Heldersche Oourant. Ondergeteekende, A. Stegmaun, oven bouwer (niet „stoker") aan de Gemeente- Gasfabriek, verzoekt U beleefd opname van het volgende. In het verslag van de rechtzitting betref fende de schuldvraag van de oorzaak van het uitbranden van mijne zoogenaamde ,Aleed- en droogkamer" op het t Trein der fabriek staatw&buaievelijk vermeld, dat men als vaststaand feit aanneemt, dat die brand is ontstaan door het laten branden van het in de „droogkamer geplaatste oventje", wat naar het oordeel van ondergeteekende niet de oorzaak kan zijn geweest. Zoolang dit niet is bewezen, mag men dit niet naaar zoo licht vaardig openbaar «aaken en is door de plaat sing, zooals het verslag thans is opgenomen, ondergeteekende in zijn goeden haam aan getast, althans als schuldig aan brand ver oorzaken daargesteddi Hoogachtend, AUGUST STEGMANN, Jonkerstraat 44. J Orgelbespeling op Dinsdag S Maart ln de Door den bekenden organist en componist Jan Zwart zal op bovengenoemden datum een ooncert worden gegeven op het nieuwe uitmuntend klinkende orgel in het kerkge^ bouw in de Weezenstraat. Zoo ooit, dan behoeft hier „goede wttn geen krans" 1 De heer Zwart, een geregelde bespeler onzer groote orgels in de hoofdsteden, is niet alleen een uitmuntend tochnlker, maar weet door smaakvolle registratie en uitste kende voordracht den hoorder te treffen. MA RINEB ERICHTKN. Verbetering Etat-major Hr. Ma. „Jat*". Tot de etatmajor van Hr. Ms. Java be hoort niet, zooals de eerste opgave luidde de lult. ter zee 2e kL R. Q. Boelen, maar T. Boelen. Het moet ln de bedoeling liggen, eerlang tap. ter zee W. Lam, commandant van bet Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil- leareoord, t0 veiTanden door kap. tor *oe T. A. van Hengel. De uit Ooet-Indlfi teruggekeerde lult. ter zee 2e kl. F. Stam le te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Me. artillerie-instrociiesohip Gelderland. Off. van dien MB.D. le kl. W. A Bwart *al 14 Maart per stoomschip J. Psn. Ooen sijne bestemming naar Ooet-Indlë volgen. Off. MBD. 2e kl. C. v. d. Linden van O.zeed. kaz. Rotterdam 2 Maart. 27 Febr.: eerg.-kok J. van Biljouw van Wachtschip Willemsoord naar Ka*. O.zeed. 2 Maart: eerg.-vliegtmr. A Boord ijk van Ka*. Amsterdam naar de Kooij. 2 Maart serg.-schrijver J. G. Verboom van Wachtschip VHaslnjen naar de Kooij. 6 Maart: schrijver-mal. P. D. Beversluis van de Kooij n—-t Wachtschip Willemsoord. 15 Aprilalsvoren F. Co sterman* van Troop naar de Kooij. 16 April: schrijver-mal. R. Lasecher van Kas. Amsterdam naar de Kooij. 9 April: eerg.-éohrijver G. B. Brouwer van Ka*. Willemsoord naar Kaz. Amsterdam. 20 April: ld. J. Th. de Bruin van de Kool] naar Wachtschip Willemsoord. 14 April: ld. L. J. Melis van Heemakerck naar Schorpioen. 16 April: ld. D. v. d. Kamp van Schorpioen naar Wachtschip Vllssingen. 6 April: ld. P. Naber van Bur. Pers. naar Heemakerck. 14 April: ld. A v. Rooij van Bur. Staf naar Tromp. Opleiding tot dienstplichtig onderofficier. Van de in begin Febr. bij het reg. kuet-art. onder de wapenen gekomen dienstplichtigen zijn aangewezen voor de opleiding tot dienst- plichtig onderofficier de navolgende dienst plichtigen: J. Meiboom, J. C. Ph Verweij, 17. Bakker, J. Kruijff, D. v. d. Berge, H. Gruljs, H. Merkus, H. S. Mommere, G Veeter, Jl Maarse, P. B. v. 4. Beek en D. vel eens van de 2e schoolcomp.; A. G. Taais en D. Hoek van de 2e school comp.; B. 6. Boek ei man, B. de en SL Vleealng van de Se schoolcomp.; M. J. Geeratz, J. Hu'aer, A P. Steutler sn L. W. N. Steur van de 4e schoolcomp. 17. Jiessaijee, Ch. C. Brakman, W. D. Pieteree, C. Goad en L. J. Pieteree van Wijck. Deze opleiding zal 9 Maart a.a. aanvangen en plaats hebben voor de le en 2e schooloomgL te Helder en voor de Se, 4e en 6e schooloomgL reep. te Umudden, Hoek van Hollend en Vila- Groot verlof. De dienetpl. onderoff. van de llchtir* 1924 II der onbereden art zijn op 28 Febr. In bet ge not van groot verlof gesteld. Wijzigingen vredeeorganlsatita. De Inspectie van bet militair onderwijs wordt ingehaven op 31 Maart 1926. De staf van de School voor verlofsoffleien te Kampen wordt opgericht op 1 Juni 1926, de compafciieta van die school op 1 Juli d*.v. De echolen voor ver'ofeofflcleren te Ainer»- foort en te Breda worden opgeheven op 80 Juni 1926. STOOM V AA RTBERICHTKN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Banka, vertr. 26 Fehr. .v. Moulmeln. Baweaa, arr. 27 Febr. te Triset Enggano, pass. 26 Febr. Perhn. Jan Pleters*. Coen, wordt Zoodag te A'dam verwacht. Rembrandt, vertr. 27 Febr. v. Colombo. Riouw, vertr. 27 Febr. v. A'dam Karimata, vertr. 26 Febr. v. Sue*. Prins der Nederlanden, vertr. 26 Febr. v. Batavia. J ohan de Witt, vertr. 26 Febr. v. Genua. Kon. Nsd.8tb.Mtj. Aurora, vertr. 26 Febr. r. Argoetoll. Berenlee, vertr. 26 Fabr. Benlcarlo. Calypso, vertrr. 26 Febr. v. Ceree, arr. 26 Febr. te Plraaua. Cldo, pass. 27 Febr. Niton. Erato, arr. 27 Febr. te R'dam. Euterpe, arr. 26 Fehr. te Gyn. Luna, arr. 26 Fehr. te Barcelona. Nero, vertr. 26 Febr. v. Stettin. Tellus, vertr 26 Febr. v. Oraa. Aiiadne, arr. 26 Febr. te A'dam. Aurora, arr. 26 Febr. te Patras. Hercules, vertr. 24 Febr. v. Constanaa. Saturnus, arr. 24 Febr. te Venue, arr. 26 Febr. te R'dam. Vesta, pees. 26 Febr. Bagres. Adonis, arr. 26 Febr. te Algiers. Agamemnon, vertr. 26 Febr. v. Velend*. Dido, vertr. 27 Febr. v. A'dam. Hebe, pass. 27 Febr. Dungensss. Iris, vertr. 27 Febr. v.TL Juno, arr. 24 Febr. te Samos. Orpheus, arr. 27 Febr. te Aarhuus. I'ereeus, vertr. 27 Febr. v. A'dam. Strabo, vertr. 27 Febr. v. A'dam. Kom. Hollandsehs Lloyd. Montferland, vertr. 26 Fabr. v. GraveaooA Oraaia, vertr. 26 Febr. Rlo Jan stro. Zeelandia, vertr 26 Febr. v. Lissabon. Sailland, arr. 26 Febr te Montevideo. Oranla, vertr. 26 Febr. v. Santos. Flandria, vertr. 26 Fabr. v. Las p-'—nt Gelrla, vertr. 27 Febr. Montferland. Waterland, arr. 27 Febr. te Southampton. Slboga, arr. M Fabr. te

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 10