III1IUU- NQIfElUTÊ'S 10 Febr. Griep te Tokio. 20 Febr. Griep te Londen! I Maart Griep te Helder. Foster's Rugpijn Nieren Pillen glazen flacons, geel etiket NIEUWSBLAD VOOR 1?tDER' KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld I.GRUNWALD Eerste Blad. DAMES-CONFECTIE en STOFFEN-AFDEELING. BUITENLAND Na het rooken Nr. 6093. ZATERDAG 28 FEBRUARI 1925. 63ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Bed acteur-UitgeverO. ÜE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 A^DVERTENTIEN* f 20 ct p. regel (galjard) Togoz. meded. (koloihbreedte alt redaction. tekst) 60 ct Kleine advertentie» (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regele 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. ertTa). Berwijsno. 4 ct W i n t e r t y d. Maan Zon Hoogwater Maart op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 1 m. 9.55 m. 12 07 6.46 5.88 0 85 0.55 Wo. Do. Vr. 3 10.26 8 a 11.01 4 11.43 5 a 12 31 126* 7 t 2.27 1.11 6.43 5.40 2.12 6.41 5.42 3.08 6.39 5 44 3 58 6 36 5.45 4.41 6.34 5.47 5.18 6 32 5.49 1.38 2.30 3.44 5.12 6.28 7.25 Zaterdag 28 Febr.6.06 uur Zondag 1 Maart t 6.08 Maandag 2 6.10 De onderlinge schulden der geallieerden. ChurohiH heeft d!e volgende cijfers ver strekt over d!e geallieerde schulden aan Engeland. Deze bedragen in. miilioenen ponden sterling: Frankrijk 636, Italië 576, .Servië 29; Roemenië 26; Portugal 22; Griekenland 21; Rusland 760; herstel- en steunleeningen aan België 9; Belgische Congo 81/,, geallieerde steunleeningen aan Polen totaal 0.477, Servië 2,39 Roemenië 2,2, Tsjecho-Slowakije 0,470. DUITSCHLAND. Een protest van Dultschland inzake het Saargebled. N Dultschland' heeft aan den Volkenbond een nota gezonden, waarin het protesteert tegen het handhaven van de Fransche troepen ln het Saargebied. De toestand van den Rljksprèsident Dinsdag Is een aanzienlijke verbetering N in eten toestand van president Ebert in getreden. De doktoren, die het ergste vreesden, zijn nu weer wat hoopvoller ge stemd. Toch blijft de toestand van den heer Ebert nog steeds zeer ernstig. De ziekte van president Ebert Donderdagochtend hebben de behande lende geneesheeren over den toestand van den rijkspresident het volgend bulletin uitgegeven: De rijkspresident werd op 23 dezer plot seling door een ernstige blindedarmont steking overvallen, die nog denzelfden nacht een operatie noodzakelijk maakte. Daarbij bleek dat het wormvormig aan hangsel van de blindedarm reeds geper foreerd was, zoodat een algeheele buik- vliesontsteking was ontstaan. De loop daarvan was gisteravond bevredigend. Zooals gewoonlijk op den derden dag na het optreden der ziekte geschiedt, trad vannacht een verergering van de bulk- vliesontsteking in, zoodat de rijkspresi- dent een ernstigen nacht heeft gehad. De toestand van president Ebert is Don derdagochtend zeer ernstig geworden. De geneesheeren zijn van meening dat als de patiënt den dag morgen haalt hij wellicht buiten gevaar zal zijn. Uit deze verklaring blijkt voldoende hoe kritiek de toestand Is. Mevr. Ebert en haar kinderen zijn in den loop van den nacht aan het ziekbed geroepen. ENGELAND. Engeland en de Dominions. Bij de reorganisatie van het te verdoo- pen ministerie van koloniën zal een nau were samenwerking met het overzeesohe rijksgebied' niet alleen over imperiale vraagstukken, maar ook over buitenland- sche aangelegenheden beoogd worden. De Dominions zouden voor het beraad slagen over kwesties van buitenlandsohe staatkunde gevolmachtigde vertegenwoor digers te Londen krijgen, terwijl leden van het Britsche diplomatieke corps in de Dominions aangesteld zouden worden. Hevige storm op de Engelsche kust Woensdagnacht heeft aan de Engelsche kust opnieuw een hevige storm gewoed1, die gepaard ging met zware regens en die, blijkens de metingen van het meteorolo gisch instituut te Dover, een snelheid van 56 mijlen per uur bereikte. In verschei dene kustplaatsen werd ernstige schade aangericht. De wandelpier te Portland is geheel vernield. Stortvloeden van meer dan zeven meter hoogte sloegen over de pier en verbrijzelde haar pijlers, zoodat het bovengedeelte instortte. In het kanaal van Bristol was de storm zóó hevig, dat vele schepen naar Swansea moesten vluchten. De kanaalbooten uit Nederland; België en Frankrijk zijn op tijd aangekomen. Een openbaar examen van een onderwljs- criticus. Onlangs heeft de „Daily Mail" beweerd, dat het met het lager onderwijs in Engeland treurig gesteld is, vergeleken hij dat in an dere landen. Het blad publiceerde tot staving van deze bewering een reeks foutieve ant woorden, welke door zes-en-twintig jongens waren gegeven. De socialist Gove, oud-voor zitter van den Engelschen onderwijzersbond', kwam hiertegen in verzet en daagde den eigenaar van het blad, Lord Rothermere, uit, zich in het openbaar te laten examineeren, waarbij hem achttien vragen zouden worden voorgelegd, welke door kinderen uit de laag ste klassen der lagere school juist waren beantwoord. Aanvankelijk nam Lord1 Rother mere deze uitdaging aan, doch thans ver klaart hij, zich alleen beschikbaar te hebben door GEORGE A. BERMENGHAM. 45) Hij ging zelfs zoo ver dat hij zich beriep op het gezag van het vijfde 'gebod en den catechismus aanhaalde, om te bewijzen dat tantes Inbegrepen zijn in de woorden „vader en moeder". Hij probeerde het met overreden, pleiten, zelfs met een zachte soort van geestelijk gezag. Geneviève rin kelde enkel met de twee sleutels in den zak van Lucy's peignoir en zeide, dat tante Josephine haar verdiende loon had. .Eigenlijk," zeide Geneviève, „is zij veel te zachtzinnig behandeld. Zij moest in het kolenhok zitten en ik zou haar daar van nacht in gestopt hebben, als ik niet bang was geweest dat zij op weg erheen zou ontsnappen. Ik denk dat u mij niet zoudt willen helpen om haar te binden en naar beneden te sleuren?" Zij keek kanunnik Sylvestre onder het spreken aan. „Maar ik geloof dat u dat liever niet doet," zeide rij. „U zoudt haar arm moeten omdraaien tot Mj het uitgilde en haar dan naar beneden treikken en dan haar arm nog eens extra moeten draaien, wanneer zij zioh zichzelf schrap wilde zetten. Een geestelijke, vooral een kanunnik zou dat moeilijk kunnen doen, is het,wel ik be doel zonder af te wijken van het evan gelie?" Kanunnik Sylvestre schudde het hoofd. Wat ook andere geestelijken mochten Ingezonden Mededeeling. WY BERT doen en er zijn inquisiteurs geweest hij had niets geen zin om een schreeuwen de vrouw naar beneden te sleuren naar een kolenhok, en haar dit doende opnieuw te folteren. Hij gaf het op om bij Gene viève aan te dm i gen en probeerde nu alles wat hij vermocht bij Lucy. Maar Lucy is erg dol op mij en een hardnekkige vrouw. Zij had het zich vast in het hoofd gezet dat Josephine een ma niak was. Geneviève had haar duidelijk gemaakt, dat ik in een cel zat. Zij dacht zeer 'begrijpelijkerwijs dat ik gedood zou worden, als Josephine mij te pakken kreeg. Daarom was zij het, ondanks alles, wat kanunnik Sylvestre in het midden bracht, met Geneviève eens, dat Josephine beter achter slot en grendel bleef. De arme kanunnik Sylvestre, die graag vrede in zijn huis wilde stichten, ging naar boven en redeneerde met Josephine door het sleutelgat Hij had daar geen sucoes. Josephine maakte hem ongeneerd uit en zeide dat zij niet begreep, hoe iemand die zich geestelijke noemde, Ge neviève kon behulpzaam zijn en haar op hitsen -bij het breken van alle tien gebo den. Dat was haar opvatting van hetgeen haar nicht had gedaan. Ik heb mij dik wijls afgevraagd hoe zij ertoe kwam dat Geneviève het vierde gebod zou geschon den hebben, want de nacht waarin dit alles gebeurde viel tusschen een Woensdag en een Donderdag, bijna zoo ver af als mo gelijk was van den Sabbath, die geheiligd moet worden. Aangaande de overtreding van de andere negen schijnt zij vloeiend en vernuftig gedebatteerd te hebben met kanunnik Sylvestre door het sleutelgat. Gelukkig is hij dol op theologische dis cussies. Toen hjj met Josephine klaar was en Ingezonden Mededeeling. KANAALWEG 71-74, gesteld voor de beantwoording van reken kundige "vragen, terwijl de heer Cove vol houdt, dat was overeengekomen' lord' Rother mere vragen betreffende de vakken van het lager onderwijs te stellen. Het Londensche publiek ziet dit openbare examen, dat de volgende week zou beginnen, begrijpelijkerwijze met groote belangstelling tegemoet. DENEMARKEN. Dreigend arbeidsconflict Ook in Denemarken dreigt een arbeids conflict van grooten omvang. De patroons bond heeft namelijk gisteren, na rijpe overweging van de onrust op de arbeids markt, veroorzaakt door de eischen van loonsverhooging in tal van bedrijven, in beginsel tot een gezamenlijke uitsluiting besloten. Het begin daarvan zal nader worden vastgesteld in verband met de tijd stippen, waarop de stakingen door tal van vakvereenigingen aangekondigd, ingaan. Tot de vakken, waarin staking dreigt be- boorea- de houtzagerijen, de textielfabrie ken, schoenfabrieken en kleeding-indus- trie; ook de ongeschoolde werklieden wil len staken. De typografen en drukkers hebben het voorstel van den officieelen bemiddelaar verworpen, Tenzij nog een schikking op anderen grondslag tot stand komt, gaan zij heden in staking, waarbij ook de nieuwsbladen te Kopenhagen betrokken zullen zijn. Indien het tot een groote uitsluiting komt, zal die ongeveer 70.000 werklieden omvatten. ZWEDEN. De begrafenis van Brantlng. De secretaris-generaal van den Volken bond zal Zondag bij de begrafenis van Branting vertegenwoordigd worden door professor Van HameL p RUSLAND. De belastingen worden niet betaald. „Izwestia" deelt mede, dat de geringe ontvangsten van de belastingen in de laatste maanden de regeering ten zeerste verontrusten. De wanbetaling heeft een epidemisch karakter aangenomen en be dreigt zoowel d'e geheele Unie als de plaat selijke organen van zelfbestuur. Reeds nu ondervindt de regeering d'e gèvolgen van deze nieuwe strijdwijze der boeren tegen de regeering. FRANKRIJK Franscht—Dultsch handelsverdrag. Uit Parijs wordt aan de Telegr. gemeld: De chef van de Duitsche delegatie, Tren- delenburg, heeft hedenmiddag aan den Franschen minister van Handel, Raynal- dy, de schriftelijke nota overhandigd, waarin het standpunt der Duitsche regee ring ten opzichte van het voorloopig han delsverdrag neergelegd ia De Duitsche regeering verklaart zich bereid het vobri loopige handelsverdrag onder zekere voorwaarden af te sluiten. Raynaldy heeft twee dagen bedenktijd verzocht en zal in eene volledige zitting der beide delegaties op Zaterdagmiddag de beslissing van Frankrijk mededeelen. Hij liet er evenwel geen twijfel over bestaan, dat hij persoonlijk genegen was de Duit sche voorstellen tot onderteekening van het voorioopig verdrag aan te nemen. In de voltallige zitting van Zaterdag zal een protocol worden overhandigd of wel eene uitwisseling van nota's zal plaats vin den. .De beslissende paragraaf van deze voor- loopige- overeenkomst is die. waarin Frankrijk zich reeds had bereid verklaard Dultschland in het definitieve verdrag de positie van meest begunstigde natie tos te staan. Trendielenburg gaat Zaterdag met een deel van die delegatie naar Berlijn terug. Nieuwe ongeregeldheden op Guadeioupe, Nadat de verkeizingscampagne verle den jaar reeds tot ernstig© troebelen aan leiding heeft gegeven, is thans een sta king op een suikerplantage de oorzaak dat het er wederom rumoqrig is toegegaan. Het feit, dat de arbeiders en kleine plan ters den aankoopsprijs van een partij sui kerriet onvoldoende achtten, was aanlei ding tot een staking, welke in Morne-a- 1'Eau, Port Louis en Petit-Oanal onlusten ten gevolge had. Een groep stakers, ten getale van 600, staken'de rietvelden in brand en deden een inval in de woning van den directeur der onderneming. Du- val, in laatstgenoemde plaats. Slechts vijf gendarmes verdedigden de woning tegen de woedende massa. Het kwam tot een he vige schietpartij, waarbij negen stakers werden gedood en twintig gewond. Twee gewonden, die de vlucht hadden genomen naar de rietvelden, welke in brand werden gestoken, kwamen om. BELGIE. Het proces-N auwelaert*. De op sensatie azende volksmassa ge niet sedert het midden der vorige week bij vqlle teugen. Dagelijks brengen de plaatselijke bladen uitvoerige verslagen, enz. van het buitengewoon omvangrijke proces van de bende van Nauwelaerts, waarvan Donderdag de 'behandeling aan ving voor het hof van Assiesen te Ant- werpen, en waarvan het verloop op twee tot drie maanden berekend is. De beklaagden bedreven hunne misdrij ven in kleine groepjes, met twee, drie en vier pleegden zijn aanrandingen, beroo- vingen, inbraken, brandstichting en moor- naar beneden ging, vond hij Lucy en Geneviève in de eetkamer. Lucy had het vuur weer aangemaakt en bracht melk aan de kook. Zy geloofde heilig aan war me melk als een middel voor alle ziekten en zeerten. Ik denk dat zij haar ook goed vond voor kanunnik Sylvestre, die stellig uitgeput moest zijn na een redenatie met Josephine. Zij gaf de melk aan Geneviève om te voorkomen dat zij kou vatte. Er was volop melk in huis en Lucy bleef voortgaan met ze te koken en er den an deren twee van te drinken te geven. Dat was, voor zoover ik heb kunnen uitmaken," de manier waarop zij de rest vaii den nacht doorbrachten. Zij hadden veel er ger kunnen doen. Heete melk moet be darend voor de zenuwen zijn en hun po sitie was netelig. Josephine zou vermoe delijk geen kalme gevangene zijn en zij waren allemaal een beetje bezorgd over mij. Toen het daglicht door de gordijnen van de kamer begon heen te worstelen, ging kamnnik Sylvestre naar boven en kleedde zioh aan. Vervolgens maakte hij bekend dat hij naar het kamp toe ging, om Hardy te raadplegen over hetgeen er gedaan moest worden. Dit, behalve mis schien de melkkokerij van Lucy, was het eerste verstandige waarop een van hen was gekomen. Hardy is een man van de daad en gewend om met krijgsgevange nen om te gaan. Toen Geneviève kanunnik Sylvestre geheel gekleed zag, kwaim het bij haar op dat zij zelf goed zou doen met een paar kleedingstukken aan te trekken. Ik ver moed dat zij' graag met kanunnik Sylves tre mee zou gegaan zijn, maar natuurlijk kon zij dat niet doen met niets dan een nachtjapon en een peignoir van Lucy Ingezonden Mededeeling. en^isschien zullen we eerstdaags lezen Gij allen kunt trachten dit te voorkomen door U minder vatbaar te maken voor griep. Regelmatig gebruik van Akker's Abdysiroop versterkt Uw ademhalings organen en maakt Uw slijmvliezen onge voeliger voor ziektekiemen, waardoor het gevaar van besmetting vermindert. Wacht daarom niet totdat ge reeds ziek zijt, juist de borstversterkende eigenschappen van Akker's Abdijsiroop, bereid uit ge neeskrachtige kruiden, zal vaak ziek worden voorkomen. Ge zijt verplicht jegens Uw huisgenooten, Uw buren, Uw collega's, kortom jegens iedereen met wien gij in aanraking komt, om het griepgevaar zooveel mogelijk te beperken, door besmetting te voorkomen. Koop dus nog heden Akker's Abdysiroop en ge zult gewapend zijn. den; waardoor telkens een klein groepje Ln de bank van beschuldigden plaat» moet nemen. Van den voorzitter, de leden van het hof, maar bovenal van hen, die het beden kelijke voorrecht bezitten van tot de jury te mogen behooren, en voor weken of maanden aan hun zaken onttrokken te zijn, wordt waarlijk zeer veel geduld' en uithoudingsvermogen geëischt om met de noodige aandacht te luisteren naar vijf tienhonderd getuigen en daarmede ver ban" houdend verhoor der beklaagden. Wout.,ie in de omgeving van het Justitie paleis geniet men ook een deel van het proces; 's morgens en 's middags ziet men het dagelijksche vervoer der bende van en naar de gevangenis. Die rijtoeren trek ken vooral ieders aandacht door het lang zaam rijden der ouderwetsche dieven- karretjes zooals de oelwagen in don volksmond worden genoemd welke dik wijls door gendarmen te voet vergezeld zijn.' (N. R. Ct.) o waren al haar kleeren op haar slaapkamer en daarom in het bezit van tante Josephine. Kanunnik Sylvestre, die haar misschien een lastige gezellin vond, weigerde op haar te wachten en er alleen op uit. jnevlève's plan waarom met haar tante te onderhandelen. Lucy was daar sterk tegen. Zij zeide dat Je niet goed kon onderhandelen met een heftige maniak, en dat het gevaarlijk zou zijn, het te probee- ren. Zij bood aan, aan Geneviève al de kleerln te leenen, die noodig waren oan haar warm en behoorlijk te kleeden. Maar het aanbod was niet erg verleidelijk, aan gezien zij 7V« cM. langer is dan Geneviève en vele centimeters dikker over haar ge heele lichaaim. Geneviève ging naar boven om met haar tante te onderhandelen, wat zij deed met 6ohreeuwen door de gesloten deur. Wat zij haar had aan te bieden was een ontbijt. Wat zij in ruil daarvoor .wensohte waren kleeren. Josephine's eerste ge dachte tfas een hongerstaking te begin nen en een tijdje lang weigerde zij een woord te spreken. Maar zij kende vermoe delijk haar nicht genoeg, om te beseffen dat als zij dreigde zichzelf uit te hongeren, zij missohien aan haar woord gehouden worden en zonder voedsel zou blijven. Dus bedacht zij zich en stemde er in toe zich te begeven in een soort van gedaohtenwis- seling, welke de politici „het verkennen van uitwegen uit de gesohillen" noeimen, imaar gewone stervelingen pingelen. Zij was een ervaren en voorzichtige onderhandelaarster en er verstreek zoo wat een uur met heen en weer schreeuwen door de gesloten deur heen. Het eene kleedingstuk na het andere werd verkwan seld voor bepaalde soorten van voedsel Ingezonden Mededeeling. Wij vestigen er de aandacht op, dat thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. - v Fostsr-Mc Clellan Co. London. GenevièVe was bereid een ei te geven in ruil voor haar kousen, een trekpot met thee voor een blouse, een kannetje met melk voor haar rok enzoovoort. Kopjes, sohoteltjes en borden werden geruild tegen borstels, kammen en een spons Ten slotte liet Josephine zich een veel beter ontbijt beloven dan ik kreeg. Zij meende ook, dat zij op Geneviève de bovenhand had gekregen. Geneviève was haar laar zen heelemaal vergeten en toen zij eraan dacht, merkte zij dat haar tante zich alles verzekerd had wat zij maar noodig kon hebben en dat er niets meer was om te versjacheren. Josephine, die schielijk van haar voordeel partij trok, weigerde de laarzen af te geven. Maar Geneviève was geenszins geklopt. Zij had een pot thee beloofd. Zij had geen oogenblik gezegd, dat de thee met kokend water gezet zou worden. „Beste tante Josephine," zeide zij, „houd de laarzen als je zin hebt, maar, als j9 dat doet zal je thee lauw zijn en zullon je eieren rauw zijn, en het zou mij niet ver wonderen als de melk zuur was." Josephine die onlanks haar vaderlands liefde heel wat gezond verstand heeft, besefte dadelijk, dat zij geklopt was. En gelsche Staatslieden die een overeen komst sluiten met de Ieren, moesten Ge neviève als raadgeefster aannemen. Zij weet hoe je met mensohen als Josephine moet omspringen en zou aan de ministers van het Britsche kabinet de wijsheid kun nen leeren om altijd een troef achter de harte houden. (Wordt vervolgd.) COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING. HrMrrache Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. k*i' f ft 60 0V6rl«e laoden f 4 20. Zondagsblad reup. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 1.26,f1.60 Dosee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Ma. Dl. Za. 1.16 202 3.04 4.28 5.52 6.58 Licht op voor auto'e en fleteen: FEUILLETON. verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende TABLETTEN Groote dooien 65 Ct» naast het Postkantoor.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1