Tweede Blad BINNENLAND. y HEEREt' BAAI DB GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 28 FEBRUARI t925. Uit het bouwvak. De hoofdbesturen van alle bouwvakar- beidereorganisaties hebben, naar het Hbl. meldt, Donderdag vergaderd1 naar aanlei ding van de niet-goedkeu ring door de pa troons van het oonceptroollectief contract. Kealoten is aan den neutralen patroons bond een brief te zenden, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat na kennisneming van het feit dtat door de bonden van bouw vakarbeiders het in de conferentie van 0 Januari tot stand gekomen compromis is aanvaard, de patroonsbond zijn standpunt alsnog zal wijzigen. Mocht dit niet het ge val zijn, dan meenen wij, aldus de brief, gerechtigd te zijn, na al het gebeurde, u ten volle voor den verderen gang van za ken verantwoordelijk te stellen en zullen dan d© zaken verder in onze bondsinstan- ties onder de oogen zien. zij zijn allerminst, zooals wel eens beweerd Wijziging militaire pensioenwetten. Het kolen transport door de Nederlandscbe spoorwegen. Het Tweede Kamerlid Bongaerts heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid' aan de Kamer mede te deelen: lo. of door Zijne Excellentie, in verband met de vrij aanmerkelijke daling van de kolenprijzen, maatregelen worden voorbe reid, welke zullen leiden tot een onmid dellijk ingaande vermindering van de kos ten van het kolentransport door de Ne- derlandsche spoorwegen; 2o. zoo ja, tot welke uitkomsten die be moeiingen bereid hebben geleid en welk perspectief dienaangaande verder voor de naaste toekomst kan worden geopend? De ernstige toestand tn Zuid Limburg. „De Telegraaf" meldt: In de Vrijdag gehouden Tweede Kamer zitting heeft de heer Bongaerts (r.-k.) den Minister van Waterstaat eenige vragen ge steld met betrekking tot den toestand in het kolendistrict van Zuid-Limburg en de mo gelijkheid van vermindering der spoorweg- vervoertarieven van kolen. De Minister van Waterstaat, de heer Van Swaay, antwoordde, dat onderhandelingen zijn gevoerd tusschen de Regeering en de directies der Spoorwegen en der mijnen om te koinen tot wijziging van de spoorweg tarieven voor massaal vervoer. Aanvankelijk hebben deze geleid tot eenige tariefverlaging, welke dé mijndirecties onvoldoende achten. De directie der Spoorwegen, aldus de Mi nister» heeft daarop besloten nieuwe tarie ven voor kolenvervoer te ontwerpen, waarbij in de eerste plaats de aandacht is gevestigd op vervoer over kleine afstanden. Zoodra ae nieuwe tarieven den Minister hebben be reikt, zal moeten worden nagegaan of die in derdaad zoo ver gaan als redelijkerwijze van de spoorwegdirectie mag worden verlangd. De heer Bongaerts vroeg nader of den Minister den kritieken toestand van de ko- lenindustrie bekend is als gevolg van de daling der kolenprijzen op de wereldmarkt, er daarbij op wijzend, dat de transportkosten van kolen nog steeds 230 265 bedragen van die vóór den oorlog. Voorts vroeg spre ker onder het stellen van verschillende nieu we vragen, of de Minister overtuigd is dat het niet in de lijn ligt van de spoorwegpoli t!ek om een voorsprong te geven aan de Roerkolen. De Minister verklaarden dat waar de heer Bongaerts een geheele serie nieuwe vragen had gedaan, die de geheele spoorwegpolitiek betreffen, hij daarop niet gedetailleerd kon antwoorden. De Minister erkende, dat de toestand in de Zuid-Limburgsche mjjndis- treten precair is en dat er waarschijnlijk iets aan gedaan zal moeten worden. Spr. moet echter eerst afwachten tot hem het nieuwe tarief wordt voorgelegd. De Minister ontkende, dat een voorsprong voor Roerkolen zou bestaan. De melkprijs te Amsterdam. Van Zondag a.a af wordt te Amsterdam de melkprijs met twee cent per liter ver laagd. De Zaanschè waterleidingskwestie. De hoofdbuis van de provinciale water leiding ligt door een gedeelte weg te Wormer, dat eigendom is van den heer J. W. Dekker te Wormerveer. De heer Dekker heeft verwijdering van de hoofd buis gevorderd, tenzij de provincie tege moet komt aan de bezwaren van Wormer veer, inzake de watertarieven. De provincie» beroeot zich echter op de provinciale verordening welke aan eige naars gebiedt het hebben van waterleiding- werken toe te laten. In verband met die verordening hield heden een commissie uit gedeputeerde staten, de heeren Hendrix en Kooiman, zitting in het raadhuis van Wormer, ora belanghebbenden gelegenheid te geven bezwaren in te brengen. Er verscheen echter niemand. De heer Dekker had geschreven zich alle rechten voor te be houden. Hij betwist de rechtsgeldigheid der verordening. De rechter zal in deze zaak uitspraak moeten doen. De schadeloosstelling aan de Zulderzee- vlsschers. De actl# van de gemeentebesturen. De burgemeesters der gemeenten Edam, Urk en Enkhuizen hebben namens de gemeenten langs de Zuiderzee een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin verschillende grieven en opmerkingen worden geuit omtrent het wetsontwerp, regelende de tegemoetkoming aan de Zul derzee-visschersbevolking enz., wegens de schade, welke de drooglegging der Zuider zee haar mocht berokkenen. In hoofdzaak gaan de grieven tegen het bekende artikel 4 van het wetsontwerp, dat de mogelijkheid opent, van de gemeen ten, waar belanghebbenden wonen, bijdra gen te vorderen, indien aan belangheb benden en hunne kinderen, ingevolge deze wet tegemoetkoming wordt verstrekt. Voorts wordt er op gewezen, dat voor vele gemeenten de schade zéér groot zal zijn, vooral ln die plaatsen, waar bijna geheel de bevolking het hoofdmiddel van bestaan vindt in de Zulderzee-visscherij en hare nevenibedrijven en daarom wordt Aan den R. K. Patroonsbond is een brief van ongeveer gelijken inhoud ge zonden. Weeldebelasting en Invoerrecht Gelijk bekend, wordt in het ontwerp tot wijziging van de Zegelwet (Weeldebelas ting) voorgesteld, bij invoer van zaken, die aan dè weeldebelasting worden onder worpen, een extra-invoerrecht te heffen van 7 pet. Naar wordt medegedeeld, ligt het in het voornemen van den minister van financiën, dit voorschrift bij nota van wijziging te veranderen in dezen zin, dat het extra-invoerrecht van 7 pet. slechts zal gelden voor goederen waarvoor 5 pet. weeldebelasting moet worden voldaan, en dat 14 pet. invoerrecht zal worden gehe- vln van de goederen, die in de weelde belasting met 10 pel worden getroffen. ECHTE FRIESCHE 2650 cl. per ons. GROSSIER: C. J. Belmers, Helder. Weeldebelasting. Ter bespreking van het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot aan vulling van de Zegelwet 1917, enz., heeft öp uitnoodiging van de Algemeene Neder- landsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer Woensdag te 'sGravenhage een vergadering plaats gevonden van af gevaardigden van de Algem. Nederl. Ver eeniging van Vreemdelingenverkeer, den Nederlandschen Bond van werkgevers in hotel-, coférestaurant- en aanverwante bedrijven (Horecaf), den Nederlandschen Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters en de Nederlandsche Hotel- en Restaurantindustrie. De vergadering heeft het bedoelde wetsontwerp aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen en is eenstemmig tot de overtuiging gekomen, dat daaraan zulke ernstige bezwaren voor de praktijk kleven, dat het ontwerp, mocht het tot wet worden, een funesten invloed uit oefenen zal. Haar bezwaren, in bet kort samengevat, zijn de volgende: le. Het heffen van de beoogde weelde en verteringsbelasting zal op vreemde lingen een afschrikwekkende werking hebben. Daar Nederland in bet buitenland toch reeds den naam beeft van een duur land, is bet te vreezen, dat alleen reeds het bericht, dat hier een belasting op verteringen in hotels, restaurants, enz., wordt geheven, vele vreemdelingen er van afhouden zal, Nederland te bezoeken. 2e. Zeer in het bijzonder geldt dit voor die vreemdelingen, die nu reeds de zomer maanden tegen overeengekomen prijzen bun logies in Nederlandsche hotels, enz. hebben besproken. In de vergadering werden voorbeelden genoemd van groote groepen buitenlan ders, met wie dit# het geval is. Deze groepen zullen door de belasting, mocht zij worden ingevoerd, overrompeld worden. Niet minder geldt dit bezwaar voor Neder landers, die nu reeds hun pension voor de zomermaanden hebben gehuurd. 3e. De belasting beoogt een weeldebe lasting te zijn, doch het is te vreezen, dat zij in werkelijkheid een verterings belasting wordt. Het grootste gedeelte van het bezoek aan hotels, café's, restau rants, enz. geschiedt allerminst uit weelde. Gedacht moet hier worden aan Indische verlofgangers, handelsreizigers, onge huwde personen en ook aan hen, die bij voortduring dikwijls met hun familie in hotels of pensions verblijf houden. Verder in het algemeen aan allen, die door hun beroep genoodzaakt zijn, verteringen in hotels, enz. te maken. Er is niet de minste reden, deze categorieën van personen aan een bijzondere belasting te onderwerpen. 4e. Het laat zich dan ook aanzien, dat den omzet in hotels, café's, restaurants en dergelijke bedrijven aanmerkelijk ver minderen zal. Het is te voorzien, dat vele personen hun buitenverblijf in de vacantie zullen verkorten, nu hun kosten met 10 pet. worden verhoogd- Het nadeel daarvan strekt zich alweer tot een veel grootere groep der bevolking uit, dan alleen tot de direct belanghebbenden. Daarenboven zal de lust zich voor de vacantie naar het buitenland te begeven, nog worden verhoogd, met alle nadeelen nadien. De landen met lage valuta zullen daarvan het meeste voordeel trekken, ook indien daar een verteringsbelasting geheven wordt. 5e. Het is onlogisch, dat vele artikelen, waaronder ook vele luxe-artikelen bij gebruik in café's en restaurants wèl worden belast, doch bij gebruik binnens kamers niet. Wijnen* kreeft, oesters e.d. zijn sprekende voorbeelden. Daarbij dient niet te worden vergeten, dat juist arti kelen, waarop uit anderen hoofde reeds belangrijke belastingen worden betaald, als gedistilleerd, bier, enz. opnieuw wor den belast. 6e. Belanghebbenden ontvangen geen enkele compensatie voor de bijzondere lasten, die de belasting hen oplegt. Met name wordt de verteringsbelasting niet aangewend voor doeleinden, die het vreem delingenverkeer ten goede komen, noch ook voor de reeds lafig in uitzicht ge stelde vermindering van personeeie be lasting van café's en restaurants. Dit laatste lp het bijzonder wordt als een ernstige grief tegen het wetsontwerp gevoeld. Ie. De belasting brengt een zeer be langrijke en zelfs onuitvoerbare admi nistratie met zich mede voor de betrok ken groepen. Vele hotels en café's zullen extra personeel moeten in dienst stellen om de administratieve moeilijkheden te boven te komen. Deze nieuwe last wordt op het hotel- en café-bedrijf gelegd uit sluitend ten dienste van den fiscus, zoodat dit bedrijf genoodzaakt zal zijn, belastin gen te innen voor het Rijk zonder eenige vergoeding. De belasting zal voor het bedienend personeel in het algemeen stellig een vermindering van inkomsten beteekenen de fooi immers wordt kleiner. Speciaal met het oog op den allesbehalve roos- kleurigen toestand van het hotel-, café- en restaurantbedrijf is de te verwachten groote winstderving en de vermeerdering van de bedrijfskosten daar tegenover, die de in te voeren belasting beteekent, on mogelijk te dragen. De vergadering meende zich te moeten onthouden van een bespreking B»an de algemeene fiscale en andere nadeelen aan de nieuwe belasting verbonden. Zij achtte echter de bovengenoemde gronden vol doende sterk, om zich ten stelligste tegen de invoering van de bedoelde belasting te keeren. Hoogheemraadschaps-lasten. De Staat der Nederlanden heeft bezwaar ingebracht tegen den aanslag van open bare gebouwen van den Staat in de lasten van het hoogheemraadschap Noordhol- land's Noorderkwartier. Gedeputeerde Staten hebben deze bezwaarschriften in openbare zitting behandeld, waarbij de aanslag werd bestreden door ;den heer Klein, ontvanger der registratie te Haar lem, en verdedigd dooi den heer Van Amstel, secretaris van het hoogheem raadschap. De heer Kleii acht den aanslag onwettig, omdat voor de bedoelde ge bouwen geen belastbare opbrengst in de kadastrale leggers is opgenomen, de heer Van Amstel beriep stfch op het waten- schapsreglement, dat den aanslag toelaat. Deze zaak is ook van belang voorden aanslag van alle openbare gebouwen van andere officieele lichamen, zoodat hier mede naar de heer Van Amstel opmerkte, een groot belang van het hoogheemraad schap is gemoeid. Geid. Staten zullen later uitspraak doen. Het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd. Verschenen is het voorioopig venslag betreffend© het bovengenoemd wetsont werp. Het volgende is hieraan ontleend: Verscheidene leden betuigden teleurstel ling over' de indiening van dit wetsont werp. Na de verschijning van het rapport der Tijdoommissie hadden zij een voorstel, dat zoo rechtstreeks tegen het gevoelen van de meerderheid! dier commissie in gaat, niet verwacht Heit meerderheidsadviee vormde een compromis tusschen de beid© uiterste op vattingen. Ook om die reden had men mogen verwachten, dat dè Regeering met dit bemiddelingsvoorstel ware mede- gegaan. De Minister merkt op, dat hij het op iets lateren datum ingaan en het iets vroeger eindigen van den zomertijd dan in 1924, het geval is geweest, en bij beper- kinj^van het verschil met den Amster- d'amschen tijd tot 40 minuten, de voordee- len van den zomertijd zooveel geringer worden. Dit moge zoo zijn, maar staat daar niet tegenover, dat ook die bezwaren te gen den zomertijd naar evenredigheid aan beteekenis verliezen? Hierop verzuimt de Minister d^e aandacht te vestigen. Met betrekking tot de verkeersbelangen treft in de toelichting een zelfde eenzij digheid. Uit het rapport d©r Tijdoommis sie blijkt hoe groote voordeelen het door haar meerderheid gedane voorstel in dit opzicht medebrengt. Hiertegenover bepaalt de Minister zich tot de opmerking, dat het twijfelachtig mag heeten, of wel gemakkelijk d© vereischte internationale overeenstemming zou vallen te bereiken. Is echter het bereiken van die overeen stemming door den Minister beproefd? En heeft de invoering van den zomertijd in vorige jaren in dit opzicht tot moeilijkhe den aanleiding gegeven? Niet vergeten mag worden, dat voor de bewoners dier groote steden de zomertijc een stuk levensvreugde beteekent, dat men hun, omdat zij het eenmaal hebben ver-^ overd, niet weder mag ontnemen. Mocht de aanslag doorgaan, dan dienen de be- bewoners der steden maatregelen tot te genweer te nemen. Wordt zonder verzet ten van de klok het leven ln de stad 's zo mers vervroegd!, dan zullen de boeren toch gedwongen zijn, zich naar die vervroegde leefwijze te schikken en zal hun een bi; dit wetsontwerp behaalde overwinning niet baten. Véle andere leden juichten de indieninf! van het wetsontwerp toe. Tegenover het genot van de stedelijke bevolking, stelden zij de zeer wezenlijke bezwaren, welke het platteland van den zomertijd' ondervindt wrwvfy Iriinetrnetlcf (W»»w«yi <vf schroéfd. Er werd op gewezen hoezeer tegenover deze reëel© bezwaren, de verdediging van den zomertijd op grond van het genot, dat deze medebrengt, een uitgesproken egoïs tisch karakter draagt. Vooral waar het ge not voor de volwassenen komt te staan te genover de schade voor de kinderen, komt hier een wreedheid aan den dag, die on gelukkig in dezen tjjd meer te oonstatee- ren valt. Intusschen erkent de meerderheid zelf, dat men voor de invoering door deze lan den aangenomen tijdlstip voor ons land te vroeg is. Deze beschouwingen gaven aan de te genstanders van het wetsontwerp aanlei ding tot de opmerking, dat de bezwaren tegen den zomertijd met het oog op de gezondheid der kinderen daarbij toch wel zeer overdreven worden. Zij konden niet inzien, dat een vervroeging van den aanvang van den schooltijd' in den zomer bezwaar ontmoet; er zijn scholen, die reeds nu in den zomer om acht uur 's mor gens beginnen. En wat het naar bed gaan bij helder daglicht betreft, dit komt bij jonge kinderen in die zomermaanden reeds nu geregeld voor zonder "dat daarvan be zwaren worden ondervonden. Eenige leden, hoewei voorstanders van den zomertijd, meenden dat, nu deze zaak zoozeer de hartstochten opwekt, afschaf fing van den zomertijd nog de beste op lossing ia In verband met de op 18 Februari 1925 bij de Tweede Kamer der Staten-Generqal aanhangig gemaakte wetsontwerpen 19241925 No. 305 tot wijziging en aan vulling van de Pensioenwetten voor de Zeemacht en voor de Landmacht (Staats bladen Nos. 65 en 66) en tot wijziging efi aanvulling van de Militaire Weduwenwet 1922, is door het Comité tot behartiging van de algemeene belangen van het Ma rinepersoneel beneden den rang van offi cier den 23en Februari 1925 een rekest aan dat lichaam ingediend, waarbij ge voegd eene zeer uitvoerige Memorie, ver gezeld van een drietal bijlagen (A, B en C), •waarin vervat zijn de tegen genoemde wijzigingen en aanvullingen bestaande bezwaren van de zijde van het personeel. Verzocht wordt aan de Kamer wel Hare aandacht aan den inhoud van vorenbe doelde Memorie te willen schenken, me dewerking te willen verleenen, opdat aan de kenbaar gemaakte wenschen en be zwaren worde tegemoet gekomen en te willen bevorderen, dat de ontwerpen tot wijziging van de burgerlijke en militaire pensioenwetten gelijktijdig in openbare behandeling komen. Aan alle leden van de Kamer is een afschrift van het verzoek met Memorie en bijlagen toegezonden. De ziekenhulsquaestle te Alkmaar. In de raadsvergadering van Donderdag s aan de orde gekomen het voorstel, het complex van gebouwen der Cadettenschool van het rijk over te nemen en daar een modern centraal ziekenhuis te vestigen, volgens plannen van dr. Wortman te Amsterdam. Nb uitvoerige debatten, waarbij meegedeeld werd, dat van roomsch- tatholieken zijde getracht was het gebouw complex te koopen voor f 300.000, om er een seminarie te stichten, werd met elf tegen acht stemmen besloten, de Cadetten school van het\rijk over te nemen tegen een jaarljjkschen canon van f 11.000, overeenkomstig een aanbod van den mi nister, die daarbij op een spoedige beslis sing had aangedrongen. Tegen stemden de roomsch-katholieke leden en de heeren Sluis (a.-r.) en Vogelaar (c.-h.). Daarna stelden de katholieke raadsleden voor, de besprekingen over de plannen van dr. Wortman te verdagen. Na een schorsing van de ritting, gedurende welke B. en W. zich hadden beraden, of in dat verzoek moest worden getreden, déelde de burgemeester, mr. Wendelaar, mee, dat de meerdérheid van het college met het uitstel accoord ging. De minderheid stelde voor, onafhankelijk van dr. Wort- man's plannen, een ziekenhuisplan uit te werken, met volle recht van critiek en amendement door den raad. Tenslotte werd het minderheidsvoorstel aangenomen met 13 tegen 6 stemmen (van de roomsch-katholiéken). Mr. Leesberg (R.-K.), die als lid van de ziekenhuiscommissie het ziekenhuis- rapport had onderteekend, maar nu in eenheid met zijn fractie tegenstemde, kreeg hierover verschillende verwijten te hooren. „Hebben jullie een kat tegen woordig?" „Ja, hoe weet je dat?" „Dat kan ik zien aan al die krab ben op Je hand. Waarom doe je er niet wat Kloosterbalsem op. Ik gebruik 't altijd voor de kinderen als ze zich geschaafd of geschramd hebben." schepen aan de beurt om de verbouwing te ondergaan. EERSTE KAMER. In de Eerste Kamer houdt men zich nog altijd! berig met algemeene beschouwin gen oveorde begrooting. Vrijdag was de heer Stenhuis aan het woord, die de kwes tie van medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven besprak. Hij betwistte de noodzakelijkheid van loonsverlaging. In Nederland heeft spr. er eenigeni invloed op of deze zonder strijd zal worden aanvaard. Dit kan hij wel zeg gen, dat zonder strijd dit niet verder zal gebeuren. In plaats van loonsverlaging zal binnen kort het vraagstuk van loonsverhooging aan de orde zijn. Aan het slot der zitting legde minister Ruys eene korte verklaring af inzake het glad strijken der plooien van het Bezoldi gingsbesluit, naar aanleiding van een vraag van.den heer Van Lanschot De fi nancieel© situatie is nu niet beter dan in 't najaar van 1924. Het index-cijfer der levensmiddelenprij- zen vertoont meer daling dan stijging* De nieuwe oommissie van G. O. zal het vraagstuk onder de oogen kunnen zien, maar een wijziging van het Bezoldigings besluit die in de papieren loopt zal door de Regeering niet te aanvaarden zijn. De ambtenaren behoeven zich dus geen Illusies te maken. Hanze bank ln het bisdom Haarlem. In de te Leiden gehouden vergadering van crediteuren is het besluit genomen accoord te gaan piet eene minnelijke schikking. De hoofd-directeur deelde me de, dat naar zijne overtuiging in dat geval meer dan 85 der vorderingen terecht zal komen. Verbouwing schepen der MQ. „Nederland". Een aantal vrachtschepen der Stoomvaart maatschappij „Nederland", de z.g.n. R-sche- ren, waartoe bebporen de „Riouw", „Rotti" .Rondo", „Roepat" en „Radja", zullen wor den verbouwd, zoodat zij vóór het vervoer van passag'ers beter ingericht zullen zijn. Naar V. D. vermeldt, bezitten deze vracht booten midscheeps êen gedeeltelijke passa giersinrichting, welke echter niet voldoet Kort geleden heeft daarom de directie der Maatsohappil „Nederland" besloten alle R- schepen te doen verbouwen. Tollet en bad kamers worden ingericht; op de onderbrug worden 'voor- en zijkant dichtgemaakt met glasramen. Op het oogenblik heeft reeds het s.s. „Riouw" op de werf van Blohm en Voss te Hamburg de bedoelde verbeteringen onder aan. Het a.s. „Rondo" wordt nu onderham .en genomen. Geleidelik komen alle R- De instructie tegen Muvlwljk. Naar het Hbl. verneemt is de instructie tegen Muylwijk, die bekend heeft den moord op den Overtoom te hebben ge pleegd, nog niet gesloten. Er zijn in den aatsten tijd door den rechter-oommissa- ris nog verschillende getuigen gehoord. Misbruik van positie? D° „Voorwaarts" meldt: „1... begin Februari zag dokter De Jongh te Ameide, des avonds thuiskomendei, op den dijk een auto naderen. De wagen slingerde over den weg en de heer De Jongh moest snel uitwijken, anders was hij van den dijk gereden. Toen de auto stopte, bleken er twee heeren uit Schoonhoven in te zitten. Zij waren flink onder den invloed van ster ken drank en niet in staat de auto behoorlijk te besturen. De dokter constateerde dit na drukkelijk. Toen hij dan ook even later den nachtwaker Vroon tegen kwam, vroeg hij dezen, wat die twee heeren in het dorp uit gevoerd' hadden. De nachtwaker zeid© daar op, dat het de vrienden van den burgemees ter waren. iZij hadden hem evenwel niet thuis getroffen en reden nu maar weer zig zag naar Schoonhoven. De nachtwaker had eveneens geconstateerd, dat de heeren dron ken waren en maakte mitsdien proces-ver baal op wegens dronkenschap en het rijden met den auto op zoodanige wijze, dat het verkeer in gevaar wordt gebracht. De dokter begaf zich den volgenden mor gen naar den burgemeester om zijn beklag over het optreden van de „heeren" uit Schoonhoven te doen. De burgemeester had daar echter geen ooren naar en wilde het rapport van den nachtwaker afwachten. Toen het rapport kwam, zei de burgemees ter: Man je hebt verkeerd gekeken. Die hee ren waren niet dronken! 1 De nachtwaker heeft toen een verklaring niet door hem zelf opgemaakt getee- kend', waarin staat, dat Inderdaad d© heeren in de auto niet dronken waren. Toen de man dit geteekend had. kreeg bij de boodschap, dat hij een ondeugdelijk nacht waker was en op staanden voet ontslagen werdi. J Als een loopend vuurtje deed dit bericht de ronde en ieder sprak er schande van, dat iemand d'ie meer dan 10 jaren lang de ge meente gediend had, zoo maar op straat ge smeten werd. De dokter bracht toen een bezoek aan enkele raadsleden om over d't ontslag te spreken en des avonds werd dr. De Jonzh door den ver wachter uit zijn woning gehaald en voor dan burgemeester gebracht. Deze wenschte te weten, wat hij, dr. De Jongh, tegen de reiadsleden gezegd' hadl Deze zaak heeft thans meerdere staartjes. De justitie te Dordt heeft een veiyolg'ng tegen den nachtwaker Vroon ingesteld we gens het teekenen van een valsche verkla ring öf het opmaken van een velsch proces verbaal. De heer De Jongh heeft een aan klacht Ingediend: tegen den burgemeester wegens vrijheldsberoovlng. Reeds zijn verschillende personen ln deze zaak door den rechter-comm'ssaris gehoord. De burgemeester zat echter niet stil. De nachtwaker Vroqn is ook in dienst van d<» gemeente als doodgraver, vuilnisophaler en lantaarnopsteker, voor deze betrekking ont ving hij tezamen een salaris van ƒ12 per week. Nu kon de burgemeester echter, als hoofd van de politie, Vroon éls nachtwaker ontslaan. Om hem ook uit de andere functies te ontslaan, moet de raad een voorstel ln dien zin goedkeuren. En mocht men nu denken, dat de woede van den burgemeester bekoeld was, dan vergist men zich. Woens dag bereikte den raadsleden een oproeping voor een raadsvergadering op Vrijdag, waar bij als eenig punt op de agenda: „voorstel

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5