Naar ooedkoope prijzen. HERMAN HÏPELS. een lijst naar maat Advertentlên. Evanaelisatia PALMSTRAAT. 1.90,2.90. 4.50,6.00. 1.75,2.50,3.50. 55 ct., 60 ct. 75 ct., 1.25. Overhemden, pip borst, Pjana's, prima sephir, Gekleurde Overhemden Linnen Boorden Snide Handschoenen Fantasie-sokken 45 ct., 60 ct., 75 ct., 95 ct. Elastiek Bretelles 45 ct., 10 ct., 75tt„ 1.25. Voor elke PHÖT0 of PLAAT Lijstenmakerij Zuidstraat 33 Fa. J. VAN WILLIGEN Ingesmeten MededeeUng. per paar. Heerenmodemagazijnen Helder - Sohagen. tot het verleenen van ontslag aan Krijn Vroon als doodgraver, vuilnisman en lan taarnopsteker." Het „Nieuw-Amsterdam" grond. den hoveneöhe stedelijke brandweer te hulp. Er werd een geweldige maast rook ont wikkeld!, die de blusssohingtrwerkzaamhe- den ernstig bemoeilijkte, doch men werd het vuur meester. De schade is nog niet bekend. Begin December stroomde het klachten bij de politie over bet. wegraken van j goederen van vrachtwagens. De recherche stuurde haar beste speurders op onder- zoek uit en na veel vergeefsche moeite j slaagde rechercheur Wierda er in de vermoedelijke daders te ontdekken, een 27-jarig los-werkman en een 28-jarig schildersgezel, beiden recidivisten. Maar de verdachten waren handig en als Zij dachten, dat ze nagegaan werden, spron gen ze achter op een vrachtauto en reden weg zonder verder iets uit te halen. Om één uur Woensdagnacht Is het sa „Nieuw-Amsterdam" van d» Holland Amerik a-lijn in een zuidwester storm met regen hij Horse Sandt Fort, bi) öpithead, aan don grond geraakt Donderdagochtend is de „Niéuw-Am sterdam te half drie vlotgekomen. De Teesdnle. Het Engelsóhe stoomschip Teeedale ls boven MaasstLuls aan dén grond gezet en daar vol water gepompt door het begings- vaartuig Meermin en de pampboot Kijk duin, waardoor het vuur geblusoht weid. Het schip is geheel uitgebrand. Ben ge deelte der lading, pLm. 200 ton ijzer, zal vermoedelijk niet geheel verloren zijn. Een drama. Ben drama l^eeft zich Woensdagavond te Mumbelsbay afgespeeld, waar een knaap die naar die onstuimige zee stond te kijken, door de golven was meegesleurd. Een, honderdtal menscben waadde met lantaarns voorzien in de kokende golven. Een jongen van 20 jaar dook naar den knaap. Beiden zijn verdronken. De moord op den spoorwegwachter. De politie te Sliedrecht heeft Donder dagmiddag gearresteerd en naar Dor drecht overgebracht de vrouw van K., wiens arrestatie wij dezer dagen gemeld hebben, pede in verband met den het vo rig jaar gepleegden moord op den spoor wegwachter te Giessen-Nieuwkerk. Auto-botsingen. Zilveren voorwerpen ln de O. Z. kolk. Gistermorgen te ongeveer 7 uur la ln den pakkelder van de Philips Gloeilam penfabrieken te Eindhoven, onder het hoofdgebouw,, door onbekende oorzaak brand ontstaan. Kelder No. 4 onder den 66 mieter hoogen betonnen toren, die veel papier en houten emballagemateriaal be vatte, stond spoedig in volle vlam. Met igen brandbluschmiddelep werd het vuur onmiddellijk aangetast onder leiding van den brandweercommandant der Philips- fabrieken lr. Reufel;'later kwam de Eind un systeem was heel eenvoudig. De heele dag werd met de kar lange den, weg gereden en 'e avonds werd de buit naar bevriende helers gebracht. Dien avond gingen zij met de goederen naar de Anjelierstraat Na eenig onderhandelen met de vrienden werden de pakken in een kelder gesleept Toen sloegen de rechercheurs hun slag. Dieven en helers werden aangehouden, huiszoekingen volg den en heele stapels gestolen goederen werden in beslag genomen. Donderdag stonden de daders voor de Rechtbank te Amsterdam terecht. De los- werkman bekende de feiten. Requisitoir. Het O. M. wees er op, dat de los-werk man reeds acht vonnissen had verwerkt en de schildersgezel zes vonnissen. „Dit jongmensch", zeide hij, heef t herhaaldelijk gestolen en werd toen met zachtheid be handeld. Maar als hij niet gehoorzamen wil, moet hij getuchtigd worden!" Tegen ieder der beklaagden eischte de officier twee jaar gevangenisstraf. Vervolgens stond de van heling ver dachte 88-jarige vrouw uit de Anjelier straat terecht In haar woning had de reoherehe een massa artikelen, van dief stal afkomstig, ontdekt Voor de groene tafel van de rechters werd dat alles ge- etaleerd, 0. a. vellen, lakeps, kistjes siga ren, linten en stoffen, enz. Zij bekende en beweerde, dat alles van „Jan, de lange", en „Barend" gekocht te hebben. Tegen een 29-jarig los werkman die een gestolen reisdeken uit winstbejag ln pand bad gegeven, requireerde de offi cier van justitie twee maanden gevan genisstraf, terwijl tegen een ander los werkman wegens heling van vitragestof, sigaren en een bontmantel drie maanden gevangenisstraf gevorderd werd. Een 20-jarige stucadoor, een zwager van de vrouw uit de Anjelierstraat, hoorde vijf maanden gevangenisstraf tegen zich eischen, wegens heling. (Tel.) „Opgooien". Een vleiend oordeel. Bij den raad der gemeente Waal ré (N.-B.) kwam een bericht in van ontslag neming ven het lid mevrouw Sw&ne Fritzen, waarin zij scSreef: dus 667 dollar of 1V« rtm ds totaalkoa- ten, welk voordeel echter weer wegvsit door de hooge premie die verzekerings maatschappijen voor rotorsohepen eischen. De vereeniiglng staat daarom, en omdat de rotoren slechte kunnen worden ge bruikt bfj een wind die niet de sterkte van 8 te boven gaat, op het standpunt, dat eco nomische besparing voorloop ig met rotor sohepen niet te bereiken vélt Hiermede wordt echter de prestatie van de JBü- cfcau" op zich zelf niet veroordeeld aan uw college mijn ontslagneming ««i te bieden." Het schrijven werd zonder aanmerkin gen voor kennisgeving aangenomen. Valsche munters. Voor de rechtbank te Rotterdam hebben Donderdag een kellner en een los werk man terecht gestaan wegens het vervaar digen en uitgeven van valsche rijksdaal ders met den beeldenaar van koning Wil lem IEL De eerste bekt bekende, de tweede ont kende het feit dat hem ten laste werd ge legd Het O. M. eischte tegen den eersten bekL twee Jaar en tegen den tweeden twee-en- een-half jaar gevangenisstraf. Vervuiling. Te Fsrmsum (Gr.) is blijkens gedaan onderzoek een ruim 8-jarig kind van J. N. tengevolge van verregaande vervuiling overleden. De overige zes kindéren zijn daarna in het gemeente gasthuis opgeno men. Brand te Dordrecht He Domïrechtsche Asfaltfabriek, aan den 's-Gravendeelsohen weg, is geheel af gebrand De schade wordt door verzekering ge dekt De klndermaord te Langeweg. Met gesloten deuren heeft de rechtbank te Breda behandeld de misdaad te Lan ge- weg, waarbij terecht stonden een meisje wegens dubbelen kindermoord (één kindje werd ln de beerput geworpen) en de vader van het meisje wegens verkrachting. Tegen het meisje werd twee Jaar, tegen den vader zes jaar gevangenisstraf ge- edscht Oplichting van banken te Batavia. Drie Batavlasche banken loven 1000 uit voor de opsporing van een voortvliuch- tigen Chinees, die de banken heeft op gelicht Een procuratiehouder en twee Chineesche mandoers ztJn gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid. Er is een zeer uitgebreid1 complot ontdekt Men is begonnen met dén inventaris op te nemen. De schade nadert vermoedelijk 1.700.000. De voortvluchtige is vermoedelijk Zater dagmiddag onder een valsohen naam' naar Singapore vertrokken. 23 passagiers van een autobus verbrand. Toen 'n autobus, waarin zich 88 perso nen bevonden, onder wie 'n bruiloftspar tij, op weg was van gjagpoer naar Sarang- poer, (Britsch-Indië) werd plotseling een lamp afgerukt door den storm. De lamp werd gevonden. Een man, die aan den kant van het spatbord zat, hield ze ver- derd voor zich uit De bestuurder, verblind door het licht nam een draai verkeerd, waardoor de bus omsloeg en die olietank vlamvatte. Drie-en-twintilg passagiers kwamen onder de bus terecht waardoor zij levend' verbrandden. Van 86 mülloen Lire beroofd. Woensdagnacht is ln den sneltrein MilaanVerona een reiziger het slachtr offer geworden van stoutmoedige dieven. Hf) had een bedrag bij zich van niet min der dan 86 millioen lire en was dus vast besloten de gansahe reis klaar wakker te blijven. De roovers, blijkbaar op de hoog te van den geweldigen buit welke hier te behalen was, drongen zijn coupé binnen en voor de reiziger aan de noodrem kon trekken, was hem al een spons met chloro form onder dén neus gehouden. Te Ve rona vond men den man bewusteloos in een hoek van den ooupé. De dieven waren er echter reeds in geslaagd1 te ontsnap pen. Een muur ingestort Op het terrein van de fabriek „Ter- reine" is een in aanbouw zijnde, vijf meter hooge muur ingestort waardoor twaalf arbeiders werden bedolven, van wie vijf werden gedood, de anderen ernstig ge wond. De Bflekaw te Ouxhaven aangekomen. Het rotorsohip de „Bückau" is Vrftiag- ériddag om één uur uit Schotland' te Oux haven aangekomen. In de laatste vergadering van de ver eerd ging van Duitaohe zeekapiteins te Hamburg werd levendig gedebatteerd over de kwestie betreffende de eoonomi- sahe rendabiliteit van rotorsohepen op grond van de resultaten van de „Bückau op haar refs naar Schotland. Geconsta teerd werd, dat men niet op de bemanning kon bezuinigen, maar slechts op de brand stof, en dan nog maar met 80 gelijk staande met 6.8 dollar per dag. Op «en jaar met 90 dagen varen op zee wordt dat Nieuwe Uitgave. Ingezonden Mededeeüng. den gedichten van Boutens behandeld en een vrij zeldzaam werkje van Romain Rolland, „Pierre et Luce". Bram Meerloo bespreekt Vincent van Gogh, Hein voo Huben het Ideèele ln de Toorposche schilr derjj. Verder verslagen, ingezonden, enz. herder de gewone rubrieken. LAATSTE BERICHTEN. Pree kient Ebert t (Berlijn, 28 Febr. Rijks-president Ebert ie hedenmorgen overleden. naar TELEGRAFISCH WEERBERICHT waarnemingen verricht tn den morgen van 28 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 769.2 te Jantnaijen. Laagste stand 788Ü te ShieMa. Verwachting: Meest matige, later afnemende Zuid westelijke tot Zuidelijke wind, afwisselend bewolkt, aanvankelijk waarschijnlijk nog enkele regenbuien, zelfde temperatuur. Anecdotes van Beroemdheden. De beroemde anatoom ROdlnger was oorspronkelijk 'barbier van rijm vak. Hij wist zich in zijn vrijen tijd voor te berei den voor de hoogeschool en promoveerde er tot arts en zag zich later als hooglee raar in Mttnchen benoemd. Tijdens dat professoraat gebeurde het, dat een student in de snijkamer werkte met een stomp mes. Professor gaf het jongmensch deswege een ongezouten standje. De ander hoorde het met een onverschillig gezicht aan en zei toen héél brutaal: „Ik kan toch niet helpen, professor, dat lk niet weet hoe Ik een més moet slijpen. Ik ben nooit ln mijn leven barbier geweest." En professor Rüdinger antwoordde doodkalm: „Dat geloof ik graag. Want, als gij barbier geweest waart, zoudt gij het uw geheele leven lang gebleven zijn ook." Regeneratie, maandschrift voor Prak- tiech-Idealiame. Het Feburari-nummer houdt zich, blijkens dé mededeeling van de redactie, voornamelijk bezig met de kunst; de redactie meent, dat het houden van een nummer in één toon aan de lees baarheid van het geheel ten goede komt, maar houdt zich voor de meening daar omtrent aanbevolen. Het volgend; nummer zal zich meier op sociaal en aociaal-philo- sofisch gebied begeven. Het hoofdartikel is gewijld aan den In diër Gandhi en zijn beteekenis voor de wereld over wien Romain Rolland een interessant werk geschreven "heeft. Ook deze westersche pacifist heeft de diepe waarde van Gandhi's boodschap (Geen- Geweld'-Uitoefenen) begrepen, beter dan eenig ander, beter ook, zegt de schrijver Carolus Verhulst, dan Tagore. Zoowel volgens Romain Rolland' als volgens Gandhi komt men tot zelf-respect door zelf-opoffering; en voor beiden is de lief de het hoogste in de wereld. In da rubriek „Boekbesprekingen* <11. »i» n m 1 Bakïndhsoht. A. J. DERK8EN. WILLT DERK8EN. ZONDAB, v.m 10 uur 1 Het plunderen van vrachtwagens. Goed afgekwpen. Donderdagnamiddag is de autobus Lek- kerkerk—Gouda, die bestuurd werd door den ondernemer G. Rook, nabij de spoorweghalte Beierse, gemeente Stolwijk, hij den Gouwe- weg aangereden door een achterop rijdende luxe-auto. De autobus, waarin zeven perso nen gezeten waren, w.o. burgemeester van Berkenwoude, de heer Gautier, sloeg om en kwam in de Gouwevüet terecht. De bestuur der sprong er juist bijtijds uit. Daar de vliet niet diep is, bleef de wagen deels boven water en konden alle passagiers door die stukgeslagen ruiten worden gered. Allen bekwamen kwetsuren aan hoofd en handen. Terwijl de goed verlichte autobus van den Maasbuuntspoorweg, rijdende tusschen SteilVenlo.gop den rijksweg in de nabij- be'd van Tegelen stil hield, werd hij achter op aangereden door een met groote snelheid naderende luxe-auto, die weer gevolgd werd door een andere. De eerste auto werd' ge deeltelijk vernield1. Van de tweede, die tegen een boom geslingerd: werd', bleef niets meer over. De inzittenden, acht dames en heeren, werden uit de wagens geslingerd, en allen in meer of mindere mafte verwond. Levens gevaarlijk echter geeh enkele. De totaal ver nielde auto was niet verzekerd. Eenigen tijd geleden, in het najaar van het vorige jaar, is te Zeist bij een inbraak een hoeveelheid tafelzilver gestolen. De po rtie aldaar speurde na wie de daders konden zijn en niet lang geleden is het haar gelukt een der dieven te vatten. Deze deelde bij zijn verhoor mede, dat het tafelzilver en de andere voorwerpen, diejiij den diefstal wa ren buitgemaakt, naar Amsterdam vervoerd zouden zijn; alles zou in de O. Z. Kolk ge worpen zijn. Na deze bekentenis heeft de politie uit Zeist zich in verbinding gesteld met de Am- sterdamsche politie en gedurende twee da gen heeft de Stadsreiniging gebaggerd op de Slaats in de O. Z. Kolk, d'e de aangehouden Jer nad aangewezen. Hetresultaat was, dat negentig voorwerpen werden opgevischt, meer dan men verwacht had te vinden, meer zelfs dan na den diefstal als vermist was op gegeven. De kostbare vangst is aan de politie, die het onderzoek in handen heeft, afgegeven. Brand ln de Philips Gloeilampen fabrieken. De officier eischte tegen haar een ge vangenisstraf van vier maanden. Het huis van beklaagde was z. i. een brandpunt van verberging van gestolen goederen en ook was het duidelijk, dat zij begrepen had, dat de zaken niet zuiver waren. De offfcier verklaarde echter een milde straf te willen eischen omdat beklaagde in bijzondere omstandigheden verkeert en uitbreiding van bet gezin verwacht. De Kamer van beroep in belastingzaken te Leeds stelde dezer dagen het gemiddeld Inkomen van een man, die geen ander beroep uitoefende dan dat van „profes- sional-tosser" of wel „beroepsopgooier", op niet minder dan 12.000 gulden vast. Een Engelsch blad geeft nu eenige bij zonderheden over dit lucratieve beroep, dat geheel gebaseerd is op den ingeboren hartstocht voor wedden van een groot deel van het Engelsche volk. Het geheele beroep bestaat uit de handigheid van den opgooier om twee halve stuiverstuk ken zoodanig op te gooien, dat beide munten bij het neervallen allebei „kruis" of allpbei „munt" komen te liggen. Door langdurige oefening gelukt dit den op gooier in negen van de tien keer en er bestaan, vooral in de landelijke uithoeken in de graafschappen Lancashire en York- shire, heele „scholen", die drie- of vier maal per week bijeen komen en waarde opgooier een publiek van 60 tot 200 men- schen gelegenheid geeft tot wedden. De meeste opgooiers zijn echter ver bonden bij een syndioqat, dat zijn leden onderling laat wedden en de opgooier incasseert slechts een zeker percentage van den omzet op de manier van den totallsator bij wedrennen. Door het be staan van dit instituut hadden de belas tingambtenaren te Leeds eenig houvast verkregen ten aanzien der emolumenten van den opgooier, want uit de keurig bijgehouden boekhouding van een dezer syndicaten bleek, dat deze heeren met 12 tot 60 gulden per dag voor hun han digheid beloond werden. De bétrokken opgooier, die ts Leeds tegen zijn aanslag kwam protesteeren, had de brutaliteit den inspecteur der be lastingen te vragen of hij niet een kansje wilde wagen, maar de ambtenaar, die het foefje doorzag, antwoordde lachend Dank u, want bij deze gelegenheid zou ik ongetwijfeld winnen", 's Mans aanslag werd dan ook voor het volle bedrag gehandhaafd. „Het ie nu bijna twee jaar, dat ik in uw college zitting heb. In den loop van dezen tijd Ls het voor mij veelal moeilijk geweest, mij met de gebrekkige leiding te vereenigen; nochtans heb ik gemeend' mij te moeten schikken zooals mijn plicht ge bood. Thans spijt het mij te moeten beken nen, dut de toon der debatten van dien aard is geworden, dat het voor eene vrouw onmogelijk ia, deze langer bij te wonen. Dit la de reden waarom Tk mij genoopt sie Noord-Holland tn Woord en Beekl. No. 13 van dit tijdschrift brengt een aan tal goed geslaagde foto's van Volendam, de pluimveetentoonstelling te Oastricum en ver schillende gebeurtenissen uit andere Noord1- Hollandsche gemeenten. De sport is verte genwoordigd' door spelkieken uit den wed strijd' ZJF.O.HJ1. Vei Tijdschrift voor Ervaringsopvoedkunde, Januari. De heer H. G. Cannegieter, die in de Soc. Gids zulke interessante kinder studies schrijft, vervolgt zijn „Geloofs belijdenis". De doelloosheid van het be staan bespreekt hij in dit nummerhet spreekt vanzelf, dat ook deze schrijver geen oplossing weet. Alles in de Datuur, zoo zegt hij ongeveer, is onderworpen aan de rhytmiek van het levengroeien, bloeien en vergaan, en het is ondoenlijk, zonder het bovennatuurlijke Onbekende daarbij te hulp roepen, aan dezen cirkel gang een doel buiten zichzelf toe te schrijven. Voor schr. is het geen vraag meer of men het leven aanvaarden kan ook zonder het een doel toe te kennen dit gaat z. i. evengoed als de aanvaarding van het leven zonder dat men het leven verklaren kan. Ook ten opzichte van het veronderstelde levensdoel dient men be scheidenlek zijn menschelijke onmacht te belijden. Het leven is er eenmaal zooals het er is; een proefondervindelijk, con creet waarneembaar verschijnsel, waarin wij zelf zijn betrokken en waarvan wij zelf deel uitmaken. Het leven blijft, ook al zij het doelloos en onverklaarbaar; het trekt zich van onze menschelijke denkvormen en gemoedsbehoeften niets aan, en zal zich even geweldig en grootsch blijven openbaren, onverschillig of wij het een doel toeschrijven of niet. In de rubriek „Psychologie" wordt gehandeld over „Onwillekeurige en Wille keurige Opmerkzaamheid". De onwille keurige komt zonder eenige inspanning tot stand als gevolg van onze voorkeur en belangstelling voor bepaalde onder werpen. De willekeurige aandachtscon- oentratie daarentegen kost inspanning en is voor het leven van groot belang, van zooveel belang, dat zij het bezit van groote en veelzijdige kennis verre over treft Iemand, die zich steeds willekeurig, gemakkelijk en duurzaam, kan concen- treeren op zijn taak populair uitge drukt: zich ieder oogenblik geheel aan die taak kan geven hetzij zij hem aan trekt of niet, zal heel veel tot stand kunnen brengen, ook al is zijn kennis gering. Het artikel houdt zich verder bezig met de analyseering van deze eigen schappen, in verband met de opvoeding. Ds. Rensink vervolgt zijn interessante gestichtservaringende redacteur wijst er in een inleiding op, dat vele lezers deze rubriek nog maar al te veel als een verzameling van anecdotes en verhaaltjes beschouwen, hetgeen natuurlijk niet de bedoeling van het tijdschrift is. Men moet bestudeeren en dit „ervaringsmateriaal" toetsen aan eigen ervaringen, dan eerst zal men er profijt van hebben. Deze zelfde rubriek begint een artikelenreeks over „Tucht en Orde", naar aanleiding van een (thans gesloten) polemiek in het WeebbL v. gymn. en midd. onderwijs, waarin een leeraar te Zaandam klaagde over het verval van de tucht op de midd. school. Uit den aard der zaak meer uit sluitend bestemd voor onderwijzers en opvoeders. Verder bevat deze rubriek nog meer belangwekkend materiaal. A. J. Gaastra behandelt het Chineesche begrip Woe-Wei, dat is letterlijk Niet- doen; er zit, zooals in al die Chineesche begrippen, een diepere beteekenlg ln dan wij westerlingen in deze woorden leggen, en om die te kunnen begrijpen moeten wij het begrip op Oosteroche wij zie trachten te benaderen, dus zonder het verstande lijk uit te leggen. Woe-Wei is eigenlijk het zich volkomen losmaken van alle aard- Bche banden; elke öhineasohe kunstenaar is tevens phllosoof en slechts door zich los te maken van alle aardsche verlangens, l>egeerten naar roem, enz., ontstaat zijn kunst Zoo ook moqten wij westerlingen die kunst leeren zien, het is niet onmo gelijk, maar wel zeer moaifök. jj Op den 13den Meert es. ij hopen onze geliefde Oudera, (Behuwd- en Grootouden. P. SINJEWEL •n A. SINJEWEL—BRAAF, ij den dag te herdenken, det z(j vóór 35 Jaar in den eeht werden verbonden. Dat zij nog leng gespaard mogen blijven, is de wensoh vat hunne denkbare Kin deren en Klein-Kinderen. Amsterdam, 27 Febr. 1925. Jevastraet 112 (huls). De Heer en Mevrouw LEN 8 VELT—Touw geven D kennis ven de geboorte van hannen Zoon JOHANNES CORNELIS. Heider, 27 Februari 1926. Hoofdgracht 29a. Getrouwd j. WIERENBA en P. C ÓRUS, die hartelijk danK zeggen voor de vele blijken van belangstel ling bij bun huwelijk onder vonden. Helder, 35 Februari 1926. Heden ontvingen wjj bet treurig bericht, dat te Con- oeption (Zuid-Amerika ten gevolge van een ernstig ongeval, in deu ouderdom van 21 jaar, plotseling is overleden onze lieve Broer, Zwager en Oom, de Heer ARIE BARENDRECHT, ln leVen 2de stuurman e. b. s.s. .Bellatrix". Helder, 26 Felfruari 1926. A.DEKK8EN— Oe.T. J.v.OOSTROM SOEOC ven IJmulden. 's avonds half sssi Ds. O. O. SCHELLENBERG ven de Cocksdorp Maandagavond 5 uur: 4* BIJBELLEZING over den Brief van Jaoobua, door Ds. J. A. RAABE ven den Burg

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6