Fyne lakschoentjes I llÉ Uil mm wm Heidersche Maatschappij tot Giasverzekering, het ontwerp een voor de oplossing van het v< vraagstuk. FRANKRLTK. Frankrijk op roek naar ofle. Ben draadloos bericht uit Parijs meldt, dat de afgevaardigde Baron, president van de mijnooinmissie, door de regeering naar Siberië is gezonden om aldaar de mogelijkheid van de ontwikkeling der pe troleumindustrie te onderzoeken. Baron zal zich daarop ook naar Mosoel begeven tot bestudeering der petroleumgebleden aldaar. ITALIË. .Een grensincident? Volgens een bericht uit Kairo zoo wordt draadloos gemeld zouden Ita- liaansohe troepen, van het Westen der oase van Jaraboeb uit (het betwiste gebied op de grens van Egypte en Tripoli) de westelijke grens van Egypte hebben over schreden. Zij zouden die vorige week een karavaan Van Bedoeïenen, die noord waarts trok, hebben aangevallen. 16 per sonen hebben gedood1 en alle kameelen hemben meegevoerd. GRIEKENLAND. Het hcbten van een tot Kinken gebrachte vloot TURKIJE. Het nieuwe kabinet Abd-el-Krfm dood? VEREENIGDE STATEN. De doodende straal. Een merkwaardige laatste wils beschikking. Een journalist te Boston, een zekere Raymond Bridgeman, die de vorige week overleed, heeft in zijn testament een be drag ter waarde van 2400 gulden bestemd voor de betaling van Frankrijk's schuld aan de Vereenigde Staten. Hij verklaart dat deze beschikking bedoelde te zijn een ..erkenning van den plicht der Vereenig de Staten om alle schulden der geallieer den te annuleeren op grond van de waar de, genoten tengevolge van de ellende en de verliezen der geallieerden ten behoeve van de wereldbeschaving, ellende en v°r- liezen, die ons voor een groot deel be spaard zijn." Een krnltontplofflng. Uit Honolóeloe wordt gemeld: KORTE BERICHTEN. LUCHTVAART. De pooltocht van Amundsen. Dr. HUgo Eckener, die Duitsche lucht vaarder, die als gezagvoerder van de Z.R. Hl dien tocht Van dlat luchtschip naar de Ver. Staten heeft geleid, vertoeft op het oogeniblik te Stockholm, waar hij een le zing heeft gehouden over zijn ervaringen. Een Zweedach blad heeft zijn mieening ge vraagd! over Amiundsen's pogingen om naar den Noordpool te vliegen. Waarom zou hij niet slagen? antwoordde dr. Ecke ner, die tevens te kennen gaf dat een tocht naar de Poolstreek per luchtschip zi. veel veiliger is dan per vliegtuig. Amundlsen is gisteren te Oslo terugge keerd Over drie weken vertrekt hij! naar Tromsö om zijn Pool-expeditie voor te be reiden. De uitrusting voor den tocht is thans geheel gereed OP EN OM HET BINNENHOF. Den Haag, 6 Maart. Aan beide kanten van het Haagsdie Bin nenhof zijn de takken der Volksvertegen woordiging in volle actie. De Rechtsche par tijen houden vol, dat ztJ, ondanks de Na tionale Unie, al of niet samensmeltend met het Vaderlandsch Verbond; de toekomst met gerust hart tegemoet zien. As. Dinsdag 10 Maart komt het Regee- rings-ontwerp tot afschaffing van den Zo mertijd' bij het Lagerhuis in behandeling. Tegelijk met het nog steeds „zwemmende" voorstel-Staalman, dat*„den tusschenweg" wil doen bewandelen. De heer Braat is in fel-militante stemming. Gelooft ook wel, dat de kans op aanneming der afschaffing van den door hem zoo doodelijk-gehaten Zomer tijd in de Tweede Kamer groot is, maar vreest, en dat niet zonder reden I, op een tweede zege van den Zomertijd in de Eerste Kamer. Ook hierbij is afwachten de parlementaire boodschap. Over het op Vrijdag 27 Februari j.L tot eindi brengen van de ontwerpen tot herzie ning van het Indisch Regeerings-reglement zal ik zeer kort zijn. De eindstemming heeft op nader te be palen dag plaats. Dat de „nieuwe Indische Grondwet" wordt goedgekeurd, 't staat rotsvast Maar: de voorstanders van beduidende versterking van de autonomie, de zelfstandig heid van Insulinde zijn in hooge mate teleur gesteld. Toen het soc.-democratisch voorstel, strekkend om de z.g. exorbitante rechten van den Landvoogd, het in- en externee ren van onbegeerde elementen, over te brengen op de rechterlijke macht, was ver worpen, verklaarde Ir. Albarda, dat zijne soc.-democratische fractie verder geen prijs stelde op handhaving van de door haar voor gestelde amendementen. Voor den inhoud daarvan verwijs ik met uw goedvinden, naar de verslagen. Ik bepaal er mij toe aan te teekenen, dat minister Ruys de Beerenbrouck zijne be zwaren tegen toeslag op de loonen of andere directe steunverleening handhaafde. Vooral door dr. Berema was Z. Exc. overtuigd van het gevaarlijke van dit middel. WW wil de Regeering hier indirecten steun verschaffen 1 En dat wel: in de richting van vermindering der kanaal-reóhten. Vooral dient de tuin bouw in Drente te worden gesteund, Met uitbreiding ervan is een proef genomen. Ook de landbouw-lndustrie in Drente kan eene toekomst, hebben. Emigratie blijft noodzakelijk. Er is In Drente. niét slechts te veel turf maar ook te-veel arbeids volk. De „animo" daarvoor is niet groot. Niet zonder grond herinnerde de premier aan het oude spreekwoord: „Zachte ohiriir- gen berokkenen mln-welrieken^e wonden!" Ik teeken nog even aarr, dat Mej. mr. Van Dorp verstandig genoeg was om zich een verpletterend échec te besparen, haar ontwerp tot wijziging van het Kiesrecht In trekkend. Ingediend is het soc.-democratisch ont werp tot ontwapening. Zijnde: eene jaarljjk- sche lichting van slechts 3000 man, eene totaal-legersterkte van 25.000 man. 't Hoeveelste „politieke parade-paardje"? De Tweede Kamer bespiegelde op Woens dag 4 Maart zeer druk over het Psychopa- then-ontwerp. Inden8enaat. De Eerste Kamer bespiegelde voort over de Staatsbegrooting voor 1926. Ik bepaal er mij toe aan te stippen, dat de minister-president Woensdag j.L voor de zooveelste maal „onderstreepte" boe eenzij De minister van Financiën kondigde aan blijvende afneming der opbrengst van de Inkomsten-belasting. Voor de Rotterdam- sche Bankvereeniging is geen oent Staats geld besteed'. Minister Oolfln cijferde voor, dat op de Staatsbegrooting voor 1926 alleen voor so ciale verzekering ruim 25 miüioen meer noodig zal wezen. De Zuiderzee-demping dient in sneller „tempo" te geschieden, wat 2 15 millioen zal kosten. De mijnen zullen Vader Staat geen winst meer opbren gen. Voor 1926 verwacht Exc. Oolijn ook wel een sluitend1 Budget. MitS: het eventueel aocrès der middelen wordt verbruikt! Nu v»agt men verbetering van de sala rissen. Dat is, zegt de minister, slechts te verkrijgen door vermindering van het ge tal ambtenaren. Is de gevoegelijk of makkelijk door te voeren?.... 'Ik vraag, op mijn beurt, was er zooveel prater!} noodig om het antwoord te krijgen óp al dat „vragen naar den bekenden weg Mr. ANTONIO. SCHAGEN. Onder leiding van Dr. Th. W. Beeker te Barsingerhorn werd1 dezer dagen eene ver gadering gehouden, die door afgevaardigden uit de verschillende gemeenten werd' bijge woond. Daar werd o.m. besloten te trachten om met de bestaande Malaria-film door het district een tournée te maken. Het stoomgemaal van den polder Schagen, aan de Lange Snevert, ls door een Techni sche Oommissie van de Provinciale Water staat onderzocht en volgens door ons inge wonnen mededeelingert in orde bevonden. Het proefmalen werd o.m bijgewoond door vertegenwoordigers van „Heemaf* en d« Ingezonden MededeeHn»». "iffipTffücBl firma Van der Stok, de aannemers van de installatie en de schroefpomp. De Roomsche Landdag, die verleden jaar te Schagen werd gehouden, zal dit jaar aan den Langendijk bijeenkomen. per kilo. 'Mej. Wed. P. Kossen, geb. Bruin, sedert een paar jaar te SchagenT voorheen te Cal- lantsoog, hoopt op 28 Maart a.s. den 100- jarigen leeftijd' te bereiken. Op de lijsten voor een neutraal Ziekenhuis te Alkmaar werd te Schagen voor 1947.50 geteekend De gepensionneerde Brigadier-iMajoor der Rjjksveldwacht, vroeger te Schagen, thans te Alkmaar, is benoemd tot Inspecteur der Vereeniging tot Bescherming van Dieren, Aid Alkmaar. DAMRUBRIEK Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Naar aanleiding van het in de vorige rubriek geplaatste probleem van G. L. Gortmans, zendt onze lezer, Albert Waajje- rink te Hengelo (O.) ons onderstaand probleem. In dit stukje worden vier spelregels gedemonstreerd, o.a. de „coup turo". Verder is de stand zeer goed. Auteur Albert Waaijerink, Hengelo (O.) mi «y Wit: Zwart: 1. 82—27 87 46 3. 2721 26 17 ook terugslaan is gedwongen. 4. 2923 19 of 14 29 (over de schij ven 23, 38, 44 en 34), de schijven mogen eerst na den slag van het bord genomen worden en aangezien men niet tweemaal over hetzelfde stuk mag, moet Zwart op 29 blijven staan.' Dat nu is de „coup turc 5. 33 22 Een schijf die op de damlijn gekomen, onmiddellijk kan doorslaan, moet dat ook doen en blijft dan schijf. Zwart is aan zet en iB verlorenHij die aan zet is, en vastgezet is, is verloren. Verder werk op problematiek gebied van den heer Waaijerink zien wij met belangstelling tegemoet. Een eindspel van Mr. C. Blankenaar. Wit: 4. Stand: Zwart 2 schijven op 82 en 86. Wit: 8 schijven op 19 en 41; en dam op 16. Oplossing. Zwart 82X41 41—47a 4741 41- 47 36—41 47—36 Wit: 19—131 14X46 154 en winti 41-46 814 en 146 wint l, want op 8641 volgt 1647! Een fjjn eindspel I Ingezonden Mededeeilng. gevestigd te HELDER - opgericht 1004. Directie: Firma QEBR. H00QERDUIJN, In deze Maateohappl| worden allo glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering. Dlreot plaataing van ruiten. Int. Comm. Tel. 74. r iedigings- I>e quacstle der oase van Jaraboeh. Draadloos wordt ons uit Londen gemeld, dat de Londensche verzekeringsmaat schappij, die geïnteresseerd is bij het lich ten van de TurkschEgyptischTune sische vloot, welke in 1828 door een Griek- schen admiraal in d'e Navarlno-baai op de Grieksche kust tot zinken werd gebracht, van de expeditie, welke de schepen tracht te Mchteni, bericht heeft ontvangen, dat de vooruitzichten gunstig zijn. Het 'aantal ge zonken schepen bedraagt 63. De vloot had een groote hoeveelheid goud, sieraden en beelden aan boord, welke schatten door de Turken in Griekenland waren geroofd. Het grootste en kostbaarste deel van den buit, waarvan de totale waarde op 10 mil- lioen wordt geschat, moet zich in de on derste hutten der drie admiraalschepen be vinden. De plaats, waar deze drie sche pen liggen, is nog niet gevonden, maar men is er zeker van dat zij óp dan iots- achtigen bodem van de baai moeten lig gen, die vier vk. mijl groot en 54 meter diep is. De Grieksche regeering heeft aan het sydicaat, dat de schepen tracht te lich ten, een concessie verleend tot 1028 en daarbij 20 van de schatten bedongen. De nationale vergadering heeft met 166 tegen 23 stemmen en 2 onthoudingen haar vertrouwen in het nieuwe kabinet uitge sproken, nadat Ismed pasja verklaard had, dat bij rijn uiterste best zal doen voor het handhaven en versterken van de land-, zee- en luchtmacht ter verzekering van de veiligheid des lands. MAROKKO. De British United Press meldt, dat Abd- el-Krim, de aanvoerder der opstandelin gen tegen Spanje in Marokko, dood zou zijn. Blijkens een R. Corr.-bericht is Grin- dell-Matthews, de uitvinder van den be- faamden „straal' des doods", die eenige maanden geleden zooveel van zich deed spreken toen de Britsche Admiraliteit had geweigerd1 zijn uitvinding te koopen, thans uit Amerika in Engeland teruggekeerd om zijn zaken te regelen en daarna voor goed naar de Vereenigde Staten te ver trekken. Hij verklaart, dat de Amerikaan- 9che regeering zijn uitvinding had aange kocht binnen een week na zijn aankomst in de Vereenigde Staten. Hij weigerde mede te deelen, welk bedrag hij er voor heeft ontvangen. Tengevolge van een ontploffing in de kazerne te Schofild werden acht mili tairen ernstig gewond; drie naar het zich laat aanzien döodelijk. De mannen waren bezig met heit vullen van granaten ter voorbereiding van de aanstaande leger- en vlootmanoeuvres. toen het kruit ont brandde. Naar het Parijsohe Journal uit Mainz verneemt, heeft de politie te Barmen vlak bij de stad een wapen-depot ontdekt met tal van machinegeweren, handgranaten, geweren en revolvers. Vermoedelijk had den. communisten ze daar verborgen. Wegens zware beleedlging van wijlen president Ebert la de communistische R A* Fahne voor drie weken verboden. Bij Oasablanoa zijn ten gevolge van een aardverschuiving in een steengroeve 21 ar beiders, waaronder twee Spanjaarden» ge dood en drie zwaar gewond blijven zacht,lenig en mooi glanzend door behandeling met witte Erdal crème. Overvloed van werk! De Indische ontwerpen. - Bevredigingf Over de venen. Psychopathen. Zóóveel prater1} noodig Er is nu overvloed van werk aan den par lementairen winkel. De vrijzinnig-democraten, hadden weet men reeds bij monde van mr. Marchant verduidelijkt dat rij hunne pogingen tot de volgens hun inricht verbetering van de ont werpen prijs-gaven, nadat immers bepaald was, dat de Gouverneur-Generaal, de „be stuurder", ook in de toekomst zal hebben te gehoorzamen de „aanwijzingen", hem door het Haagsche Plein verstrekt iDe houding .van minister De Graaff tegen over de voorstellen, ingediend van de zijde dergenen, die van uitgebreide zelfstandig heid van Insulinde niet willen weten, was uitermate slap. Verbluffend „ruggegraaWoos"! De ontwerpen nogmaals gezegd zul len worden aangenomen. Maar van eene „nieuwe aëra" voor de autonomie van Indië is geen sprake meer. En't valt te vreezen, 'dat bewaarheid zal worden wat minister De Graaff zei, na melijk, dat deze loop van zaken in de Oost een zeer slechten indruk zal maken. De Tweede Kamer heeft deze week voort gezet de behandeling van de interpellatie- Weitkamp over den toestand In de Drent- sche en Overijsselsehe venen met een over vloed van speeohhistigheid, die verbijste rend is. En die de opmerking van den heer Hiemstra, den soe.-democraat, dat er hier van geen „politieke winst" sprake is, met het oog op de naderende verkiezingen, zelfs op de ernstigste gelaatstrekken moei lijk-bedwongen glimlachjes tooverde 'Fr werden drie moties geboren. Die van den heer Weitkamp werd door den „ver wekker" ervan zelf onthalsd. De beide an dere. respectievelijk van den heer Hiem stra en vBn den heer Bierema rijn in dé vereadering van Woensdag 4 Maart ver worpen Het wetsvoorstel, dat na een iijdensr gang van veertien .jaren!, eindelijk zal doen erkennen, dat voor de „grensgevallen", voor de personen, die in „verminderde toerekenbaarheid", voor de ,zenuwzwakken en krankzinnigen, voor wie noch de cel, noch het krankzinnigen-gesticht reclassee- ring kan brengen, bijzondere bepalingen noodig zijn. Als: het plaatsen in gestichten, waar zij kunnen verpleegd worden. Deze regeling kan een zegen, eene uit komst zijn voor duizenden!.... Dat wordt ook algemeen erkend. Er zijn wel bezwaren geopperd tegen de voorgestelde regeling. Maar: de ontwerpen zullen er wel komen. Aangedrongen is op spoed' bij de invoe* ring. Het niet terugdeinzen voor de vraag, wat Vader Staat ervoor zal hebben te betalen. Daar toch zooals mr. Dresselhuys be toogde, tal van Rijksgestichtten ruimte bieden voor opneming van misdadige psy chopathen. De heer Kieerekoper, de juridi sche specialiteit van de soc.-democratisehe fractie, betoogde, dat samenwerking tusschen rechter en psychiater zijn ideaal is. Alsook: dat in de socialistische maatschappij eene uitgebreide psychopathen-wet elke Strafwet overbodig zou maken. Gehandhaafd is bij deze regeling, het anti-revolutionnair beginsel, dat misdrijf door straf moet worden geboet. Over de zeer principieel© vraag, bier ge noemd, werd „zwaar geboomd1". In de vergadering van Donderdag zou mi nister Heemskerk ook daarover zijn licht doen schijnen. We weten nu toch allen wel, dat ook hier de zienswijze der Regeering zal zegevieren. Maar erkennen kan ieder, dat hier ge lijk allen erkenden trouwens, de eerste schrede is gezet (zooals de heer Kieerekoper zei) op den weg der „erkenning van den psychopaath, den geestelij k -m inderwaa r- dige" ais overtreder, schender van de straf wet. Dat is en blijft een groot en goed moment in onze geschiedenis. Na het zonder debat of stemming goed keuren van een aantal „kleine ontwerpen", zg. „hamer-stukken", zette de Tweede Ka mer Donderdag de behandeling voort van de Psychopathen-ontwerpen. Minister Heems kerk verklaarde zich aan te sluiten bij de op vatting van dr. Beumer, dat deze regeling uitgaat van de gedachte, dat bij de vergel ding van misdrijf rekening moet worden gehouden met de psychose, waaraan de dader blijkt te lijden. Dat toerekeningsvatbare psy chopathen niet moeten gestraft worden, be twistte Z. Exc. van Justitie ten stelligste. De klassieke theorie, dat straf moet volgen op schuld, geldt zei de minister voor alle tijden. De moderne theorieën op het ge bied der strafrechtspleging zullen slechts kort duren. De voorwaardelijke veroordeeling en het recht van gratie zullen ook voor psy chopathen gelden. Nader is in het ontwerp gewijzigd, dat de ter beschikking stelling voor niet langer dan twee jaren zal kunnen geschieden, met de mogelijkheid van verlen ging. De minister bleek van gevoelen, dat personen, onder deze regeling vallend; zoo veel mogelijk buiten de sfeer van den Politie rechter moeten wórden gehouden. De per sonen, die na een Ijaar observatie niet krank zinnig blijken, maar wel psychopaath zijn, zullen in een asyl moeten worden gebracht. Wat de kosten betreft, wees de minister er op, dat voor de eerstvolgende jaren de grootst mogelijke zuinigheid zal geboden zijn. Z. Exc. kon er natuurlijk niet aaq den ken, zijn eventueelen opvolger door eenige belofte te binden. Er werd mirabile diotu niet gerepli ceerd, zoodat na mr. Heemskerk'» antwoord de Algemeene Beschouwingen gesloten kon den worden. dige ontwapening (recept-prof.Van Embden) voor ons land gelijkstaat met nationale zelf moord. Z. Exc. erkent, dat de chemische oorlog een gruwel is, maar voegt daaraan toe, dat slechts internationale samenwerking uitkomst kan brengen. Hij betwist, dat vor ming van een Nationaal Kabinet-è la mr. Rink mogelijk ie. Verdedigde de afschaffing van den Zomertijd. Spoorde de Rechtsche Ooalitie aan, door zelfbeheersching en door offervaardigheid krachtig te blijven. Ook met de terugloopende prijizen blijft het vleeschgebruik nog geregeld achteruit gaan. Men zou tot het besluit komen, dat het aantal vegetariërs in ons land verbazend toe neemt, doch er zullen wel andere oorzaken bestaan, die een drukkenden invloed' op den vleeschhandel uitoefenen. Van tijdeljjken aard zijn natuurlijk de groote aanvoer van nuchtere kalveren en de vasten. Wij hebben verschillende personen, die bij de vleeschmarkt en den vleeschhandel geïnteresseerd zijn, om inlichtingen over den toestand gevraagd, maar van' niemand een afdoend antwoord gekregen. Een paar, die hij den exporthandel betrokken zijn, noem den het een Europeesch verschijnsel. De geest der markten in het buitenland komt geheel met die van onze markten overeen. Groote aanvoer van veelal afwijkende kwa liteit, dat overal een gevolg is van het Mond en Klauwzeer. Deze kwaliteit is bij niemand gewensebt, waardoor de prijzen van de 8e kwaliteit gewoonlijk niet hoogfer gaan dan 85 95 cent per kilo. Deze sterk vermin derde prijs heeft ook invloed op de betere kwaliteit. De markt wordt er mee overvoerd, maar de handel kwijnt er clioor. Zoo sprak een van onze zegslui. Wij hebben eens enkele voorname buiten- landSche markten nagegaan en daaf was het lood' om oud' Ijzer. Londen, Parijs, Brussel: 't was een lied in gelijken toonaard, traag, zeer traag, onveranderd, traag. Dit wijst dus een algemeenen gelijken toestand aan. En daarin moeten wij' dus wel berusten, „'t Kan verkeeren" heeft eens Brederode gezegd. Dit gevleugelde woord bevat althans eene grondwaarheid: dat niets hier op aard be stendig is. Daarmee moet de vleeschhandel zich maar troosten. Over bet algemeen is de beste kwaliteit vet vee vlug, met eene hoo- gere noteering. Te Schagen werd een prima beest van K. Breebaart in den Groetpolder verkocht voor 600 gulden. De schatting was 1.30 per K.G. Het beest werd verkocht aan een bekenden slager uit Helder. Gewone le kw. gold 1.20 a 1.25; 2e kw. 1.15 a 1.20; de andere kwaliteiten gingen onbe grensd naar beneden. Melk- en kalfkoeien waren bij prima kwaliteit vrij goed; verder traag en lager in prijs; 275 a 450. Nuch tere kalveren, met toenemenden aanvoer, waren goed te verkoopen, hoewel de prjjp iets lager was. Voor het bedrijf werden geen aankoopen gedaan. Prijs 14 a 26. De uit- voerschapen loopen op het laatst. Die voor export bestemd waren, brachten tot 56 gld. op. Voor «het bedrijf ƒ38 a ƒ45. Varkens, met iets lager in prijs, waren goed te ver koopen. De geheele aanvoer, 173 stuks, ging van de hand. Prijs 70 a 74 oent per kilo. Aan de Landbouwhuishoudschool te Scha gen is met 14 leerlingen een Naaicursus ge opend. De Verbruiksvereeniging „Ons Belang" te Schagen heeft reeds de overtreding van enkele leden der gesloten overeenkomsten te betreuren» Elk lid was verplicht bij eene korting van 10 pet. alle noodige goederen of producten bij den winkelier der Vereen!ging te halen. De winkelier der kruidenierswaren en aanverwante artikelen deelt mede, dat er leden zijn, die uitsluitend boter en suiker, waar zeer weinig aan verdiend wordt, bij hem halen. Hij wenscht bij dien voortgang op deze produoten geen korting meer toe te staan. De malariabestrijding in Hollands Noorden heeft eene nieuwe organisatie verkregen. De provincie Noord-Holland' lis in 11 districten verdeeld, met een commissaris van toezicht in elk district. Alles staat onder contróle van Dr. J. J. Th. Doijer, inspecteur van volks gezondheid in Noord-Holland, woonachtig te Utrecht. Een van de districten Is het district Schagen, dat bestaat uit de gemeenten Schagen, Barsingerhorn, Wieringerwaard, Winkel, Nieuwe Niedorp, Sint Maarten, Ha- rencarspei en Oude Niedorp. 't Zand. De melkfabriek „Hollandla" te Purmerend betaalde voor de maand Februari de melk uit Hollands Noorden met 12 oent Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huia, Amsterdam. mm 'm. 'VMti V. WM VIM', VW" wm Avm" 2. 40—34 46 19 of 14 41—87 9—3 8—201 20—14 I MIDDENSTRAAT 18-20-24-28.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2