1ELDERSCHE COURANT Tweede Blad AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 7 MAART 1925. Terras-geneugten. Hoofdste delijke verontwaardiging. Een aneodote. Uitkomst. De toren zingt. Onttydig vroege lentedagenHeele per ken bloeiende crocussen in het Vondelpark; uitloopende struiken en zelfs al, één dag, het .„zomersch" zitje op het terras van een, zeer vooruitstrevend!, Rembrandtóplein café. Winter en zomer spelen krijgertje; nu is de een voor, dan de ander en nog is het spel onbeslist al wint de laatste meer en meer.Er zijn er toch, die hun kaart nog zetten op de eerste: zoo de heer Mustert, eigenaar van het bekende stamcafé der Bouwmeesters aan het Roelof Hartplein, die dezer dagen op zijn terras, in navolging van een eertijds bekende Parijsche gewoonte, enkele open kolenvuurtjes deed1 stoken, op dat wij nu reeds van de zomersche geneug ten zouden mogen genieten. Maar ziet.... ternauwernood had het menschelijk initiatief zich op deze wijze, kunstmatig, in het spel der natuur gemengd, of met een vaart schoot de piep-jonge zomer vooruit, holde den ouden winter voorbij, knipoogde tegen den man op het Rembrandtplein, die nu reeds in hem geloofde, en weerde met een lichtten, zonnigen lach alle kunstmatige hulpHij kon 't zonder dèt wel af. „Bewaar, heer Mus tert, uw goed-bedoelde vuurtjes voor den volgenden winter; dan, als ik mij heb terug getrokken, mogen zij, koesterend, aan mijn verleden en aan mijn toekomst herinneren. Maar nü ga ik 't zelf doen; ziet hoe ik ga winnen!.-. Inderdaad: laat ons hopen, dat de heer Mustert in hét volgende winterseizoen zijn pioniers-werk zal hervatten en dat velen hem zullen volgen op den weg, die leidt tot het permanent „bewoonbaar" maken van onze café-terrassen. Niet altijd; zelfs des winters niet altijd, zijn wij in de stemming om de jazzband en de dichte sigaretten- walm, tegenwoordig onvermijdelijke fac toren van haast elk café naar behooren te waardeeren! Een rustig zitje in een zui vere atmosfeer heeft, ook in het koude jaar getij, zijn bekoring.En tegen dien tijd, van den komenden winter zal men, bij het betrachten van een klein beetje „ambte lijke spoed" op de gemeentelijke bureaus toch ook wel zoo ver zijn, dat het branden van terras-kacheltjes kan worden toegestaan; nu verzet zich daartegen, als men 't „offi cieel" gaat uitpluizen, eigenlijk nog het een of andere ingewikkelde politie-voorschrift be treffende kachels, haardsteden, vuurtjes in de open lucht, enz., enz. Maar men heeft mu den geheelen zomer tijd' om voor de ge- wenschte, verzoenende uitleg-formule te peinzen. Mét dat we weer aan de terrassen gaan denken, aan het zomersch Amsterdam, ko men ons beelden voor oogen van volgepakte Cook's cars, van Angelsaksische hoornbril- len en Bfidekers, en waaien ons klanken toe van heete aardappel-geluiden, die uit den komenden toeristen-stroom zullen opstij genNatuurlijk, natuurlijk, we zien ze graag, onze gasten; hoe meer vreemde lingen-bezoek hoe beter. Hoe meer bekend heid, des te beter voor handel en industrie; versterking der internationale banden, allemaal goed, allemaal best! Maar er zijn tijden, er zijn stemmingen, dat men zegt: laat ons als-je-blieft maar alleen, we hebben aan ons zelf genoeg en we hebben dat ge snuffel en geneus van jullie in onze stede lijke huiskamer niet noodig. Vooral niet als we telkens moeten hooren, dat jullie eigen landelijke of stedelijke huiskamer toch zoo veel grooter, zooveel practischer of zooveel kostbaarder is ingericht.... Ja, er zijn mo menten, dat men zich slecht gepantserd voelt tegenover den oppervlakkigen.Ameri- kaanschen bluf! En men kan zich indenken in de hoofdstedelijke verontwaardiging van den eenvoudigen taxi-chauffeur, wien, naar men zich thans herinnert, den vorigen zo mer het volgende overkwam: Voor het Centraal-Station geposteerd, wordt hij, nadat de Vlissingsche trein is bin nengekomen, gewenkt door een reiziger met groote, geruite pet, bril, en met veelkleurige bétel-reclames beplakte leeren tasch. „Goeie", denkt hij, „een Amerikaan, daar zit wat an".... Hij rijdt met zijn wagen voor. „Sirl" groet hij, met een tik aan zijn pet. Een paar woorden Engelsch kent hij, genoeg om uit de door den Amerikaan ge brabbelde order te kunnen begrijpen, dat de zoon van Jonathan in een uurtje de stad wil zien en dan per volgenden trein weer wil vertrekken. "Kom maar binnen", gebaart hij en houdt het portier open, terwijl hij meteen als toeken van begrijpen met zijn anderen arm, wijde, rond-cirkelende bewegingen in de richting van de stad maakt. Amerikaan vleit zich verveeld1 achterover in de kussens. En de rit begint.De taxi glijdt over het asphalt van het Damrakchauffeur voorals nog in zijn nopjes in het vooruitzicht op een dikke fooi, de tanige passagier „van over den grooten haringvijver" onverschillig- ontevreden links en rechts kijkend als iemand' die een vooruit vastgestelde „plicht" afwerkt. De „Bijenkorf" komt in zicht. Tikje ven den Amerikaan (die waar voor zijn geld wil hebben) op den rug van den chauffeur: „Hallo, what is this now?" Chauffeur mindert vaart, draait zich half om; begint: „That?Das ist ons greatest waoren- hous In Holland!". 1 Amerikaan bromt terug (ik laat nu verder maar de wederzijdsche po gingen om Engelsch-Hollandsch en Hol- lancboh-Engelsch te spreken voor wat ze zijn): „Dèt Jullie grootste warenhuis? Brr, 't zou wat! Bh ons in Amerika is elk krui- dsnlsrswinkeltje zoo groot als dat ding daarChauffeur haalt s'h sahoudars op; rijdt door. Men arriveert op den Dam. Amerikaan weer, wijzend op Palels „Dèt, dèt, wat is dat?" Chauffeur begint, nog altijd geduldig, met „Huis van dé Ko ningin, gebouwd door Van Oampen, paleis, palacel" Een schouderophalen van zijn passagier. „Dat een paleis?? TTra.ni, bij ons, in Amerika ziet elk politieposthuis er zóó uit!" Chauffeur wordt minder geduldig, geeft vol gas en schiet, terwijl h# iets als „vervelende op- snijer" in z'n baard murmelt, de Voorburg wal en de Leidsche straat in. Bij het Vondel-, park herhaalt het tooneel zich ten derden male. Chauffeur, hoewel al nijdig-geprikkeld, geeft weer uitleg, spreekt van ons mooiste park, snijdt uit tegenweer daarbij nog een beetje op ook.... Maar 't helpt niet. Ame rikaan blijft even verveeld, minachtend sta ren en krakend-kleineerend' geeft hij terug: „Park, grootste park?! Pff, bij ons, in.Amerika heeft elk villatje buiten een tuin zooals ddt....e.. park". Nu is de maat bij den goeden Amsterdamschen chauf feur vol; de hoofdstedelijke verontwaardiging laait in hem op; met een maximum-vaart stuift hij naar het Amstel-veld, waar de tentjes, de wagentjes, de manden met een den, kippen en konijneji rij aan rij staan en.... als de Amerikaan weer om uitleg vraagt, zet hij met een ruk de wagen stil, draait zich vol om, wijst met een krachtig gebaar op een paar konijnen en getuigt na drukkelijk, met ingehouden drift: „Dat...., dat.... zijn onze. Amsterdamsche vlooien, en, als je nu nog eens zegt, dat jullie in Amerika ze grooter hebt, dan, dan", barst hij tenslotte los, „dan smijt ik je er uit!" ....Er zijn momenten, dat we, ik zeide 't al, met dezen getergden chauffeur kunnen meevoelen, 't Zijn gelukkig maar momenten. In dezen beginnenden lentetijd past 't ons ook meer over cle komende toeristen-Invasie met een vergevensgezind gemoed te denken. Vergeten we daarbij niet, dat velen onzer nijvere winkeliers en hoteliers hun komst altijd als.een uitkomst zien! l De uitkomst, die Heljermans destijds in zijn stuk van dien naam bedeelde, was aller minst deze met dollars en ponden ramme lende uitkomst voor een deel van onzen win kelstand, maar meer de diep-tragische uitkomst van den dood zooals die in een misère-gezin zich kan opdoen.... Inde dood-arme kruiers-familie, die hier ten too- neele wordt gevoerd, komt het sterven van Jan, het jongste jongetje, welhaast als een verlossing. Voor dat het zoo ver is, zien we hier echter hoe het reine kinderzieltje van Jan in droomende ijl-koortsen opstijgt uit de armoe landen om in de wereld der fantasie de sterren te plukken, die hij mee terug wil brengen naar beneden, opdat moeder de bakker kan betalen en zijn groote broer kan geholpen worden.Jan wordt in de voor stellingen, die thans bij Rooyaards gaan, in traversi door Tilly Lus uitgebeeld. Het is werkelijk een van de allermooiste dingen, die hier ooit op de Hollandsche planken ge daan zijn. Jaren geleden, toen het stuk voor het eerst ging, speelde zij deze rol ook; er waren maar betrekkelijk weinigen, die toen begrepen wat wij' aan dit prachtige stuk en sublieme spel van Tilly Lus voor rijks en schoons bezaten.Nu deze keer het stuk in de nieuwe, zeer geslaagde décors van Saal- born weer gaat, schijnt dit begrip gelukkig verder te zijn doorgedrongen. Het is tot nu toe ongetwijfeld verreweg de schoonste hulde geweest, die "men aan den grooten „dichter der kinderzier, die Heijermans was, gebracht heeft. Het ligt anders niet op mijn weg voor bepaalde opvoeringen reclame te maken, maar hier moet ik tóch zeggen: wie eenigszins kan, ga dit zien! Er was in Jan's dageHjksch bestaan weinig vreugdeGeld voor bioscoop of ander vermaak binnenshuis was er nooit. Een ge valletje op straat, de zwanen in het Von delpark, dat waren voor hem in de sleur der gedruktheid en ellende de lichtpunten; en dan, ja, misschien ook.... het klokkenspel van onze torens. „Als de toren zingt", vooral die van het Paleis op den Dam, dan is het inderdaadi voor vele Jannen en ook anderen een vreugde. En in den loop der jaren zijn deze gratis-concerten op ons hoofdplein, die meester Vincent vani uit den hooge neer doet dalen, al meer en meer populair geworden, zóó, dat toen 1 Maart jl onze maestro- carüloneur zijn 25-jarig jubileum vierd\ velen hem voor zijn ongeziene werk aan de" klokken-touwen van harte hulde hebben ge bracht. Nog vele jaren voor onzen Neder- landschen Jef Denijn! Zes dooden In een woonschuit gevonden. [Donderdagmorgen omstreeks halftien zijn te Amsterdam in de woonschuit Rika, liggend© aan de Jaoob van Lennepkade, bij de Nioolaas Beetsstraat, zes dooden gevonden. Het voorste gedeelte van deze woon schuit bewoont de eigenaar, die geen ge zin heeft; het achterste gedeelte had 'hij verhuurd aan het gezin van V., bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen. Donderdag morgen vroeg was de eigenaar naar zijn werk gegaan. Tegen 9 uur kwam iemand, die gewoon was des morgens den oudsten, ongeveer 14-jarigen zoon van V. af te ha len can gezamenlijk naar hun werk te gaan, voor de gesloten deur. Geruimen tijd heeft hij door kloppen en rammelen aan de deurkruk gepoogd gehoor te krij gen en is eindelijk, onraad vreezende, de politie gaan waarschuwen. Benige agen ten hebben daarop een paneel uit de deur gebroken en zich zoo toegang tot de schuit verschaft. Het achterste gedeelte van de woon- sobuit bestaat uit een ruim vertrek, onge veer 5 meter lang en 21/, meter breed. Aan weerkanten staat een bed. In het eens bed vonden de agenten de lijken van d*a vader, reu twee kleine meisje# en van een kleinen jongen. In het andere bed lag de moeder, bij wie de levensgeesten nog niet geweken waren, met een dood kind van ongeveer 1 jaar en dep 14-jari gen zoon, die eveneens dood w In het vertrek, waar het er ordelijk uit zag en niets er op wees, dat hier alles niet zijn gewonen gang was gegaan (blijkbaar was er, voordat men zich ter ruste had begeven, opgeruimd; alleen stonden er eenige niet omgewasschen koffiekopjes op de tafel) stond een kachel, die uitge gaan was; ze lag nog vol met niet ver brande eierkolen. De kachel was nog niet geheel koud. Toen de agenten binnenkwamen, heb ben zij van kolendamp niets bespeurdl De geneeskundige dienst was spoedig met twee ziekenauto's en een doketr ter plaatse. Onmiddellijk werden met een 'zuurstoftoestel pogingen gedaan om te redden wat er nog te redden mocht vallen. Alleen de vrouw bleek echter nog in leven te zijn. Toen zij, werd opgenomen en naar het nabij zijnde Wilhelminagasthuis werd overgebracht, ademde zij zichtbaar en sloeg zij de oogen op. Ook haar toestand was echter oogenschijnlijk ernstig. Van de dooden waren sommigen reeds verstijfd; bij de anderen was de dood blijkbaar eerst betrekkelijk kort geleden ingetreden. Uit het weggetrapte bedden goed viel op te merken, dat de doodsstrijd erg was geweest Ook de lijken zijn naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht voor het vaststel len van de doodsoorzaak. Men houdt het voor het meest waar schijnlijke, dat het een geval van kolen dampvergiftiging is. De slachtoffers zijn: de 39-jarige J. v. V., zijn zoontjes Johan, Willem en Piet, 15, 12 en 7 jaar oud, en zijn dochtertjes Johanna en Nelly, 4 en 1 jaar oud. Mej. v. V., de eenig overlevend© van het droevig ongeluk, kwam Donderdagavond bij kennis. Zij was echter nog niet in staat over het voorgevallene te worden gehoord In het hol van den leeuw. Op de markt te Purmerend waren Dins dag twee rijksveldwachters, als burger ge kleed, op surveillance uit. Toen zö in een café een kop koffie gebruikten, kwam een Amsterdamsche koopman naar hen toe met de vraag of dé heeren een spelletje (ongestempeld) kaarten wilden koopen. pe heeren vonden dat goed en toen de koop gesloten was maakten zij zich als politie beambten bekend De koopman was dus leelijk in de val geloopen. Hij zou echter nog een poging doen om te ontsnappen. Aan d'e veldwachters-zeide hij, dat hij aan een ander tafeltje ook een spel kaarten verkocht bad, dat hij nog moest afrekenen. Of hij dat dan nog even mocht doen? Dat mocht niet, doch hij kreeg wel gelegen heid om de verkochte kaarten terug te vra gen In plaats echter dat te doen nam dc Amsterdammer de vlucht, achtervolgd door de beide veldwachters. Zij slaagden er in dén vluchteling te pakken te krij gen. Ook een tweede ontvluchting misluk te. De koopman, die ook een valschen naam had opgegeven, kreeg nu twee be keuringen. Circus Carré failliet verklaard. De derde Kamer der Am-Rechtbank te Amsterdam heeft heden in staat van fail lissement verklaard de N. V. Oscar Oarré's Nederlandsch Circus. Het faillissement was aangevraagd- door mr. Herin. J. Keijzer op verzoek van den heer William Garland, den leider van een gezelschap dat gecontracteerd had om van 7 tot 22 Februari in het gebouw Carré te spelen. Een wraakneming. Een Antwerpsche rentenierster, de we duwe La-mot, wonende aan de Amerikalei, kwam Dinsdagavond, toen zij uit den schouwburg kwam, tot de ontdekking, dat tijdens haar afwezigheid onbevoegden in haar woning waren binnengedrongen en daar in haar slaapkamer brand hadden ge sticht De geheele slaapkamer brandde uit. Maar de te 'hulp geroepen politie ontdekte ook, dat verder in de woning alles was dooreen geworpen, in de badkamer de gaskraan was opengezet en bovendien een gedrag van 800 francs en vijftien coupons van de stad Antwerpen waren gestolen. In de keukenkast ontdekte de politie een naamkaartje van een 18-jarigen zoon van een Nederlandsche ïamüie, die vroeger daar in huis gewoond had. Het hoofd van die familie, die, na falll- liet gegaan te zijn, met zijn schoonzoon gevlucht was, liet bij de weduwe Lamot ook huurschuld aohter, zoodat de verhuur ster het gezin de deur uitzette, maar op een deel van den inboedel als onderpand beslag liet leggen. Vermoed wordt dan ook, dat de zoon hier uit wraak gehandeld heeft. Woensdag is de jongeman in Zu renborg, een voorstad van Antwerpen, aangehouden. Hij ontkende echter alles. Autobandieten aan het werk. Autobandieten hebben dezer dagen des avonds bij het station van Limoux in Zuid- Frankrijk een postbeambte beroofd van zijn postzakken. De gendarmerie uit de omgeving werd! gewaarschuwd en des nachts zagen gendarmes een auto, aan de gegeven beschrijving beantwoordend, de versperring naderen, die zij op den weg hadden aangebracht. Aan het bevel om te stoppen werd geen gehoor gegeven doch de inzittenden losten een revolversalvo op de gendarmes, waarvan er twee ernstig gewond werden. De bandieten wisten door een zijweg in te slaan voorbij de versper ring te komen1; het licht van hun auto ver blindde degenen, die ben wilden tegenhou den en bevorderde hun vlucht Broekhuis. In het Algemeen Politieblad komt onder de gesignaleerde personen voor W. H. Broekhuis, die door de rechtbank te Rot- wagen® ovenraoing van da Loterij- wet, is veroordeeld tot 4 maanden hechte- nisstraf. Het beroep in cassatie heeft de Hooge Raad verworpen, en het ingedien de gratie-verzoek is afgewezen. Ift officier van justitie te Rotterdam verzoekt thans tenuitvoerlegging van de opgelegde straf. Gestolen goederen. De politie te Roosendaal heeft op het station aldaar een zending uit België be stemd vóór Berlijn in beslag genomen, be staande uit 5 koffers met inhoud. De kof fers bleken na opening te bevatten een waardevolle hoeveelheid! zilveren lepels en vorken, gouden en diamanten snuisterijen, kostbare pelzen, kleedingstukken enz. Na informatie bij de politie te Antwerpen, bleek het dat déze artikelen vermoedelijk afkomstig waren van een reeks in Bel gië gepleegde diefstallen, waarvan de da der bekend is. De medewerking der Nederlandsche autoriteiten is verzocht, om het inbeslag- genomene naar Belgjë te kunnen reëxpe- dieeren. Bfjgeloovlgheid ln Japan. Het verre Oosten. De landen van ge heimzinnige overleveringen, in vele op zichten nog ontoegankelijk voor de Wester- lingen, en vol gebruiken voor het avond land vreemd. Ook in Japan, dat toch veel heeft overgenomen van de Westersche beschaving, leeft nog veel van het oude, gedachten en overtuigingen, die wij, nuchterlingen, in het volle besef van ons beterweten, als medelijdenswaardig bij geloof onbarmhartig veroordeelen. Men weet misschien, dat de overlevering wil, dat de beroemde tempel Asakoera te Tokio gebouwd is op het 'graf van een jong meisje, dat levend ingemetseld zou zijn onder de midden-zuil van het gebouw. En nog heden ten dage zijn er genoeg Japanners, die overtuigd zijn, dat dit offer den tempel bij de verschrikkelijke aard beving van 1923 heeft gered. Thans heeft een beeldschoone maagd, Tsoene Karasoemoto, dochter van een vermogend Japansch koopman, haar leven aangeboden ten einde den nieuwen tempel, die gebouwd is in de tuinen om het mausoleum van Meiji Tenno te beschermen tegen mogelijke geheime machten. Volgens een bericht in de „Daily Ex press" wil Tsoene Karasoemoto zich als offer onder deze heilige plaats levend laten begraven. Deze pieuze dochter van Nippon heeft onlangs reeds al haar kennisjes opgewekt, haar zwarte vlechten op het altaar van Meiji-Tenno ten offer te brengen. Zijzelf gaf het voorbeeld door haar schitterenden ravenzwarten haartooi af te knippen, en 89 van haar vriendinnen volgden haar. Haar leven zal zij evenwel niet mogen wijden; de autoriteiten hebben geweigerd, haar offer te aanvaarden. Danswoede. Men zegt, d!at er minder gedanst wordt dit jaar, dat er nóg minder gedanst wor den zaL Mogelijk! maar voorloopig is de danswoede Parijs toch nog niet uit. En zoo kon dan in een bekenden „salon de thé" op de avenue KLéber het volgende ge beuren: De jazz-ba-nd speelt de allernieuwste dans-melodieën van Mistinguett's „Ca be- lotte" tot de allerlaatste Amerikaansche suooesblue. Het publiek is een en al gean- uimeerdheid. In een boek zitten twee jonge vrouwen. De eene mét een baby op haar schoot Na een kleine pauze zet de muziek weer opnieuw in. 't Is m ij n beurt", zegt die dame met de baby, en ze reikt het kind over aan haar vriendin, staat op, gaat haar danseur tegemoet en is weldra met hem verdwenen in het gewarrel van den vroolijken maal stroom. Plotseling begint het kind te huilen. De vriendin tracht te sussen, maar de kleine schreeuwt door, zóó hard, dat de moeder het hoort, dwars door al het lawaai van dansmuziek, gelach en gepraat heen. Excuseer me een oogenblikje", zegt ze tegen haar danseur, als ze in de buurt van haar tafeltje zijn gekomen. Ze gaat naar haar vriendin toe, en zegt: Hij heeft honger natuurlijk, het is zijn tijd. Geef hem maar hier. En ga jij nu maar dansen, dan krijg ik straks wel een beurt van jou terug." De vriendin verdwijnt; de moeder met de baby op haar schoot, keert zich van het publiek af, maakt baar japon los, en geeft de kleine het hem toekomende voedsel. Als de vriendin terugkomt, is het kind al in geslapen. Nou mag ik, hè? zegt de moeder bQ de eerste tonen van den nieuwen tan go. En weg is ze met haar danseur (HbL) Leert vreemde talen! Dat het nuttig is, om vreemde talen te leeren, en niet als men in den vreemde is, zich met gebaren te behelpen, toont het volgende. Een echte Cowboy klopte van de week te Parijs een agent op de schouders, wees hem op een revolver en daarna op dollars. De agent haalde zijn schouders op, doch toen knalde de cowboy twee schoten in de lucht, hetgeen enkele jongedames een be zwijming kostte. De agent greep ook naar een revolver, en een heel gevecht ontspon zich. Wat bleek bij onderzoek?: dat de cowboy 'bedoeld had: „Waar kan ik hier losse patronen koopen?" SPORT. De verrichtingen van TT B ry (Seizoen 1924—1926.) I. Met den wedstrijd tegen öwift in Amster dam, welke zoo'n onverwachte uitslag had, hebben de Racers ook dit 8e eelzoen op prach tige wijze besloten. Het spelen ln den N. V. B. gaat tot nog toe creeoendo en zoo doorgaande kan bet nist uitblijven ol p tijd zal ook HRO bet voorbeeld van de oudere standgenoot® hebben gevolgd. - Ja, heel veel heeft bet niet geecheeld of reede dit seizoen had bet kampioenschap behaald ge weest. De Racers hebben bijna steeds de lei ding gehad en hadden deze nog. toen zij nog 2 wedstrijden moesten spelent Doch zoowel van Helder als Bwift werd verloren. Vooral de ne derlaag tegen Swift viel tegen, dat was Iets abnormaals. Een ieder gaf de Racers gewon nen spel, waar redenen toe te over waren. En wanneer de roode kleuren gezegevierd hadden, dan had H. nog een kans voor de begeerde plaats gemaakt, want een beslissingswedstrijd had dan noodig geweest, daar Helder van V8V verloor. Ook de Raoere zijn vrijwel het geheola sei zoen door met een vaste ploeg uitgekomen De kracht van het elftal school ln het achter- trio; dit was ongetwijfeld het beste deel. Doch de doelvordedlger "heeft laten zien, dat hij ln een modderig doel verre van betrouwbaar ia: het gelijke spel tegen Amstel en de nederlaag tegen Swift (beide ln Amsterdam) zijn hier van de 'bewijzen. De backs, Angnsteijn en Hoenderdos, hebben zeer zeker geen schuld aan H.'e falen ln de laatste matches. Belden kunnen terugzien op tal van schitterende wed strijden; hoewel de „links" wart vuriger en doortastender is, ie zijn partner toch heueeh niets minder en door zijn juist opstellen is hij meermalen een struikelblok gebleken. De middenlinie ie een zwak punt gebleken, ondanks de herhaalde wijzigingen, en moeilijk kan gesproken worden van oen schakel tua- schen aanval en verdediging. Alle drie werkten wel hard en! deden hun beet, maar oen linie was het niet en tactiek ontbrak. De linkshalf- plaats la altijd de grootste zwakke plek ge weest en als de E.0. van stonde aan Tieesen als spil bad genomen, dan was de taak van de Wfca 'belangrijk verlicht geworden en zou zeer zeker H.'s succes nog grooter zijn geweest. De voorhoede, die het geheele seizoen door ongewijzigd Is uitgekomen alleen Tleasen mankeerde 8 wedstrijden miste den Os maar noode. Deze speler verliet zijn club kort voor den aanvang van bet seizen en daardoor was de tacticus uit den aanval verdwenen; - zijn mooie lange centers op de vleugels werden al zeer gemist Weliswaar heeft zijn opvolger zich zoo goed mogelijk aangepast maar hij miste het handige en kwieke van den Os. Hat spel der vleugels viel te waardeeren en als wing voldeed de linkervleugel nog het best Doch wat ln de voorhoede als geheel te waar deeren viel, dat was haar doortastend spel en -chotvaardIgheid. Wat deze linie ook in tech nisch opzicht mocht te kort schieten, in het uitbuiten van fouten der tegenparij zijn het meeeters en alleen reeds daaidoor is menige zege verkregen, terwijl de schuivers van den linksbinnen de geweldige harde kogels van den' rechtsbinnen menigen doelverdediger een angstig oogenblik bezorgd hebben. Aanvankelijk scheen het alsof HRO met vlaj en wimpel kampioen zon worden, want de eerste 6 wedstrijden, waarvan 8 thuis, leverden geen enkel verliespunt op, terwijl de deel cijfers 16—6 waren. HRO opende 21 Sept het seizoen met een thuiswedstrijd tegen Hortus, welks met schit terende cijfers (4—1) gewonnen werd. Da wind deed veel afbreuk aan het spel, waardoor de kwaliteit niet hoog stond. Vooral het samen spel had te lijden. De Racers dankten de zege voornamelijk aan hun rechtervleugel, die saai en productief was. In de laatste 20 min. visl eerst de beslissing. Hortus speelde niet bepaald slecht, maar de voorhoede treuzelde te veeL 14 dagen later kwam Amstel op bezoek en 'naar met geluk wist H. te winnen (met 31). De gasten speelden technisch beslist beter en ontwikkelden een vlug en' levendig spel. Arts zorgde door een vrijen schop, waar de A-doel man geen hand naar uitstak, dat zijn club ge lukkig won. Daarna volgden 2 uitwedstrij den, die even zoovele zegepralen brachten. Vooral de overwinning op Neerland ia (81) was mooi, daar deze match op een bijna on bespeelbaar terrein plaats vond; bet tegen punt werd in besliste buitenspelpositie gemaakt. In dezen wedstrijd was Lult door Ghrlstiani ver vangen, die ook de verdere wedstrijden van de partij was. 2 Nov. 4a.v. werd Kennemert m«rt 21 geklopt. Hoewel H. eerst het voordeel van den sterken wind had, wisten de gasten, na een geweldige strubbeling voor de roode veste, toch bet eerst te scoren. Daarna, tegen wind, spoelden de Racers bun beste spel en was het Helder, die met een schitterend schot zijn club de leiding en de overwinning bezorgde. De week daarop kwam V6V rumr hier. In deze match, die de Racers met 8—1 wonnen, traden te bezoekers minder sportief op en het ver toonde spel was dan ook verre van fair, wat hieruit genoegzaaam blijkt, dat van de 4 doel punten, die gemaakt werden, er 8 uit penalty's ontstonden en de andere uit een vrijen schop. 16 Nov. behaalde HRO een schitterende zege- praal door Heldor, de groote concurrent, loet 1 te slaan. Het uithoudingsvermogen be sliste hier ten voordeele der Racers, die bo vendien veel minder met de zenuwen te kam pen hadden dan Helder. Zoo waren dan 8 wedstrijden gespeeld en nog geen enkel ver liespunt was geboekt; het ging prachtig! En daarom was het dan ook een ware ontnuchte ring, toen den Zondag daarop zich de ni&ro door onze veste verspreidde: ,JTRC heeft van Hortus verloren!" En zoo was het inderdaad, want do roodjoe verloren, deze match met 8—1. Onverdiend was deze nederlaag niet, want de Amsterdammers speelden overweldigend, zoo- lat H. haar apel maar niet tot voldoende ont- plooiing kon brengen. Doch nog troonde HRO aan de spits, temeer daar 80 Nov. Swift thuis met 60 geklopt werd. Hoewel de Lelj en Tieesen ontbraken, was H. over alle linies veel sterker en won gemakkelijk. Ondanks dit alles bleef het «pel der middenUnle de E.0. voel zorgen baren en na laatstgenoemde match besloot men tot oen nieuwe wijziging over te gaan. Voor 'Diedenhoven werd Goudswaard gekozen, die reeds tegen Helder ln de 2e helft vau de partij was geweest.. Deze speler be zette de spilplaats en werd Bak rechtshalf. Aldus gewijzigd «peelde H. 7 Deo. in Amster dam tegen Amstel. Het terrein, vooral voor de doelen, was verbazend modderig en dit zou H. noodlottig worden. Toen de rust aanbrak, leid- 'io II. reeds met 80. Doch de rooden gaven niet op: SchaepenkOtter en Sporker verwis- bolden van plaats, wat een verbetering bleek. De Racers spanden zloh nog eens extra ln, met dit resultaat, dat, toen het einde daar was, de stand gelijk was. Dat was nog eens ophalen 1 Niettemin was een kostbaar punt verspeeld, doch daar op denzelfden dag Helder hetzelfde deed tegen Kennemera, gingen de Racers nog aan den kop, daar zij nog 1 verliespunt minder hadden dan Helder en 2 wedstrijden meer ge speeld. N.V.Taxda Eigen Stoomboot-Onderneming Op werkdagen: Vertrek Texel: 1— vjo, 1L— Tja, 2.30* mm. Vertrek Helder: BL3Q vjl, 12micUL, 4.16 njn. Op Zoo- en Fwetingen BJLÜ

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6