HELDERSCHE COURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND. VAN DONDERDAG 12 MAART 192S. Gen. Dienst De heer Mr. R. Veendorp, oommies- rsdacteur ter secretarie alhier, is benoemd tot hoofdcommies ter secretarie van de Bilt (prov. Utrecht). Gercf. Kerk. De geref. predikant Ds. B. v. d. Werff heeft het beroep naar Doorn aangenomen. Verbreeding Koningsplein. Het Koningsplein zal, tegenover het Veilingsgebouw, ongeveer vijf meter ver breed worden. De scherpe hoek Prins Hendriklaan— Polderweg, die voor het verkeer zeer ge vaarlijk was, wordt nu afgerond, zoodat het doorzicht daar veel ruimer wordt. Een acht negen boomen in de Prins Hendriklaan, zullen als slachtoffers voor deze verkeersverbetering moeten vallen. Een tegeltrottoir van 3 M. zal langs het hek, tot de opgang naar de veelading, worden aangelegd. Binnenkort zal deze verkeersverbetering tot stand komen, men is reeds aan liet werk. Binnenkomst Hr. Ms. „Tromp" en „Heemskerck". 't Was eigenlijk geen „echte" binnen komst meer, wel van de schepen, maar niet van de manschappen. Den vorigen dag, toen de „Tromp"' en de „Heems- kerck" nog op de reede lagen, had de bemanning reeds permissie gekregen om te passagieren en daarvan hadden ze natuurlijk gaarne gebruik gemaakt. De spanning, die er anders bij de binnenkomst van schepen uit Oost of West is, was er nu niet, maar de belang stelling was niet minder groot. Honderden menschen trokken om half twee reeds in de richting van de Buitenhaven. Deze groote belangstelling was te danken aan het prachtige lenteweer. Was het den vorigen dag nog volop winter met de sneeuw- en hagelbuien, gisteren stond de lentezon in bijna onbewolkten hemel. Om half twee lagen de beide pantser schepen ongeveer ter hoogte van het Postkantoor, in het Marsdiep. De „Heems- kerck" had de Admiraalsvlag in top. Een tweetal barkassen dobberden om jie schepen heen, een tweetal torpedo- en onderzeebooten, benevens de „Friso" en de mijnenlegger „Van Meerland" voeren heen en weer, terwijl een vliegtuig cirkelend boven de schepen bromde. Een van de torpedobooten, de „Z. 3", was aan het demonstreeron met rook schermen. Op het achterschip was het toestel hiervoor geplaatst. Geweldige rookkolommen werden uitgespuwd, als zware witte wolken hingen ze op het water, zoodat alles, wat achter dit rook gordijn was, onzichtbaar werd. Om ongeveer kwart voor drie kwam de „Heemskerck" de haven binnen. Door de Staf muziek werd het „Wien Neêrlands bloed" gespeeld en daarna eenige pittige marschen. Vijf minuten over drie volgde de „Tromp", die eveneens met de klanken van het koper begroet werd. De adelborsten, die bij het uitgaan en de binnenkomst van schepen vrijaf heb ben, begroetten de beide schepen met een driewerf hoera. Hr. Ms. „Heemskerck" werd gemeerd voor de Marine-Kazerne, de „Tromp" voor het Commandementsgebouw. Centraal Genootschap voor Klnderher- stelllngH- en Vacantlekokmles. De afdeeling Helder van bovengenoemd Genootschap had de goede gedachte ge had Woensdag een propagandamiddag op touw te zetten ten einde, zoo mogelijk, tot de oprichting van meerdere afdeelingen in de omgeving te komen en het werk van het Genootschap door imiddel van de film eens te laten zien aan belangstellenden. De film is voor een dergelijke propaganda een bij uitstek geschikt middel, en de di rectie der Witte Biosooop had de vrien delijkheid gehad haar Inrichting belange loos voor het goede doel beschikbaar te stellen. Ja, zelfs was men verder gegaan, want bij een goede fllmvertooning behoort nu eenmaal wat muziek en de heer Cor Rijf, de musicus der Witte Bioscoop, had gratis zijn medewerking aangeboden. De afdeeling Helder had zeer vele uit- noodigingen rondgezonden, waarvan door een aantal dames en heeren ook moe ders met kinderen waren er gebruik was gemaakt. Van het Dagelijksch Be stuur der gemeente zagen we een tweetal wethouders, verder eenige raadsleden, on derwijzend personeel enz. De hoofden van scholen waren, op een enkele uitzondering na, weggebleven. Dat dit van overgroote belangstelling voor het werk van het Ge nootschap getuigt, kan niet worden ge- aegd. De heer van Heusden, de secretaris der afdeeling, heette de aanwezigen welkom. Hij wees er op, dat de leden der afdeeling het werk in den regel aan het bestuur overlaten, hetgeen natuurlijk ook wel goed is, maar dat het toch prettig zou zijn Indien men wat meer meeleefde met de vereeniging. Op de ledenvergaderingen der afdeeling zijn meestal niet eens vol doende leden aanwezig om een finantieele oommissie te vormen. Spr. hoopt dan ook, dat deze middag er toe zal bijdragen het •antsl leden detr afdeeling uit te breiden, •n wat meer belangstelling t# wekfcsn voor hst Gsüaoojsahep. De vertooning van een aantal liohtbart- 1 en een film werd voorafgegaan door een inleiding over het werk van het Ge nootschap door den heer A. C. Bos, den bekenden administrateur. Deze yees er op, dat het Genootschap zoo gelukkig is thans de vleugels naar alle kanten te kunnen uitslaan-en dien tengevolge voor uitbreiding harer werk zaamheden niet meer bang behoeft te zijn. roeger toch was men steeds gebonden aan den kringloop: meer kinderen meer te huizen meer geld om nieuwe tehui zen te bouwen, enz. Dat is nu niet noodig, omdat thans ook wintervenpleging is inge steld, zoodat de bestaande tehuizen het geheele jaar door in gebruik zijn en dus het dubbele aantal kindieren kunnen her bergen van vroeger. Vandaar, dat wij trachten meerdere afdeelingen op te rich ten. Daarnaast is het tweede doel: verster king der bestaande afdeeling. Het werk der uitzending is veel gemakkelijker ge worden dan het vroeger was. Spr. geeft uitvoerig een beschrijving van het leven in zoo'n tehuis en de inrichting ervan. On geveer 16 'kinderen staan onder de hoede van één geleidster {verpleegster) en het spreekt vanzelf, dat het leven in zoo'n ko loniehuis zeer regelmatig moet zijn en stipt. In hoofdzaak is het verblijf der kin deren in de buitenlucht; de dag begint voor de kinderen te 7 uur; te kwart voor acht gaan zij naar beneden voor het ont bijt, daarna tot twaalf uur naar buiten (strand of bosch), dan middageten, rust en weder naar buiten. Te half zes avond eten, dagelijksche reiniging en naar bed. Vroeger, vóór 1900, waren de tehuizen niet zoo goed ingericht, de verblijven uiterst primitief. En uit den aard der zaak werkten de vacantiekolonies alleen in de steden, van het platteland was geen spra ke. Thans breidt het werk zich naar alle kanten uit, allerlei perspectieven worden geopend, die meer en meer wijzen op ver dieping van het werk. Nieuwe gezichts punten doen zich voor, waarvan een der belangrijkste wel is de vacantiekolonies als wapen tegen de tuberculose. Jaren terug is reeds door prof. Scheltama aan getoond welk een machtig wapen tegen de t.b.c. de vacantiekolonies zijn, maar nog lang niet algemeen zagen de medici en het publiek het nut ervan in. Die in zichten -veranderen thans, men begint te begrijpen, dat een radicale t.b.c.-bestrlj- ding bij de kindervacantiékolonles moet beginnen. Prof. Scheltema bevond, dat 60 van de jonge kinderen vatbaar zijn voor de t.b.c., in het buitenland heeft men hieromtrent nog sterker sprekende cijfers. Dit behoeft vooralsnog de ouders niet te verontrusten, omdat slechts in de ongun stige gevallen, n.L als deze latente t.b.c. een voedingsbodem vindt, op later leeftijd daaruit de gevreesde tering ontstaat en in de meeste gevallen het lichaam de noodig© weerstand bezit. Maar als we het jonge kind geven licht, lucht en goede voeding, brengen we 't over de streep heen en kan het later allerlei schadelijke invloeden weerstaan. De spr. behandelt thans allerlei facto ren, die by de verzorging in de vacantie- huizen een rol spelen: le. vakkundige ver pleging. Het verzorgen van kinderen is zoo goed een beroep als elk ander, en men kan niet maar onvoorbereid aan het werk gaan. Hulp van de medici is voorts onont beerlijk, die gelukkig niet meer zoo scep tisch tegenover ons werk staan ,als vroe ger. Naarmate het instituut schoolarts zich uitbreidt, wordt ook dit instituut grooter. De selectie der kinderen ver- eischt groote bekwaamheid van oordeel; gezonde kinderen worden niet opgeno men, maar bepaald zieken ook niet. Spr. behandelt daarna de winterverple- ging. Men is daar in de oorlogsjaren toe gekomen, noodgedwongen doordat men groote troepen vreemde kinderen kreeg te verzorgen. De resultaten waren frappant (spr. deelde daarvan merkwaardige staal tjes mee) en sedertdien wordt deze winter- verpleging meer en meer toegepast. Ook dr. Heyermans, de directeur van den Am sterdamsdien geneeskundigen dienst, hecht er groote waarde aan. De overheidssubsidies worden steeds grooter, Amsterdam geeft thans 80 ct. per dag en per kind; de Bilt wa9 zelfs bereid alle verpleegkosten op zich te nemen. Er is voorts rykstoezicht op alle koloniehul zen, en de plaatseiyke uitzending wordt steeds meer en geconcentreerd. Na deze inleiding worden allereerst ver schillende vroegere en tegenwoordige ko loniehulzen vertoond, en daarna een aller aardigste film, die van het leven in de verschillende tehuizen een goed denkbeeld geeft. We zien de kinderen op verschil lende tydstlppen van den dag; in het bosch, aan het strand by hun spelen, in het rustuur, op de wandeling (prachtig bosohgezicht in de Steeg), in bed, aan den maaltijd. Vooral deze laatste film leverde aardige momentjes; we zien menige jon gen en meisje tersluiks naar den film operateur kyken en zelfs de zuster kan niet nalaten een verstolen blik te werpen naar dit draaiende ding. En die ondeu gende operateur heeft een van de zuster tjes aan het hoofdeinde van de tafel pal tegenover de lens gezet, en natuurlijk bleven haar collega's niet achterwege haar aan het lachen te maken.daarbij een jongen, die een geweldigen eetlust bezit en zyn beide wangen propvol had ge stopt'kortom, dit was een stukje film, dat tot groote vrooiykheid aanleiding gaf. Het slot was een algemeene piasparty in zee, maar dat was, zooals de heer Bos zeide, een scènetje van den operateur, die het t© aardig vond zoo'n paar honderd plassende kinderen tegeiyk in zee te ver filmen. Want nooit gaan er meer dan een troepje van een tiental kinderen of zoo tegeiyk in het water. Het was dus een aardige reclame deze film, en we zullen hopen, dat ze voor de afdeeling haar winst moge opleveren. Uit Julianadorp was een vertegenwoordiger aanwezig, zoodat wy verwachten, dat al daar wel esn afdeeling zal worden opge- riflht Optreden CHnge Door ea bes. Wy herinneren onze lezers aan den A.G.O.-avond van heden, waarby de heer Qinge Doorenbos met een geheel nieuw programma zal optreden. Ongetwyfeldr zul len velen van aeze gelegenheid willen pro fiteerden, om weder den humor en de gees tige causerie van dezen declamator te ge nieten. A. V. O. C. G. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen A.s. Vrydagavond 8 uur hoopt voor bovengenoemde vereeniging op te treden Prof. Dr. Th. L. Haitjema, Hoogleeraar aan de Ryks-Universiteit te Groningen. Deze Professor heeft in onzen tijd van „Rede-verheeriyking" er weer eens het accent op gelegd, dat de waarheid niet door de rede bereikt kan worden, daar zq paradoxaal is, en dus de wet van ons redeiyk denken verbreekt. Hij schreef in Nieuw-Theologische studiën een opzienbarend artikel over „Paradoxaal, maar niet anti-intellectualis tisch" en in zyn werk over het Hoog- kerkeiyk Protestantisme heeft hy zyn standpunt ten opzichte van dit paradoxaal karakter der waarheid nog nader uiteen gezet. Het is zeer zeker stout, in een tyd, waarin schier alles van ons redelyk denken verwacht wordt, te durven beweren: „Gy bereikt met Uw redeiyk denken niets, letteriyk niets, want de waarheid, zoowel op het gebied van het zinlyk-waarneem- bare als op dat van den godsdienst, is paradoxaal en daarom een kruis voor uw denken". Ongetwyfeld zal dit standpunt ook uitkomen in zyn onderwerp„Het Kruis van Christus en de menschen van onzen tyd", en zal door hem worden betoogd, dat Christus als „de Waarheid" daarom buiten het bereik van onze rede valt. Wie de waarheid langs den weg der rede aannemelyk wil maken komt, evenals wie haar langs dezen weg wil loochenen, bedrogen uit. Welken weg wordt dan door Prof. Haitjema, ter bereiking van de waarheid, aangegeven Daarover zullen wy hem a.s. Vrijdagavond hooren. Prof. Haitjema is een buitengewoon goed redenaar en het belooft dus een mooie avond te worden. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne by- en hulppostkan toren over de maand Februari 1925. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f73.487.27 *i en terug betaald f 92.518.08 Derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 19.030 81. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 66. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuld boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f8900.— en afgeschr. f 10.350.Der halve minder in- dan afgeschr. f1450. Het aantal uitgegeven nieuwe staatsschuld boekjes bedroeg 2. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van Inleggers werden uitgevoerd: 0 order, tot een nominaal bedrag van f Hieronder 52 formulieren ad f 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 194 formu lieren ad f 1.in spaarbankzegèls van 1 cent (Schoolsparen). GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Dinsdag 17 Maart 1926, des avonds uur ten Raad- huize. De agenda vermeldt de volgende onder werpen ter behandeling: Ingekomen stukken. a. Berloht van Gedeputeerde Staten van Noordholland, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 16 December 1924 tot aankoop van straten en wegen. b. Idem van het Raadsbesluit van 17 Februari 1926 tot verkoop van 3 woningen aan de P. Quantstraat. c. Idem van het Raadsbesluit van 17 Februari 1925 tot aankoop en daarna ver koop van 15 perceelen aan de Van Lim burg Stirumstraat. d. Bericht van Gedeputeerde Staten van Noordholland omtrent de verdaging van hunne beslissing ten aanzien der begroo ting dezer gemeente voor 1925. e. Dankbetuiging van het Stedeiyk Mu ziekkorps voor het verleende subsidie over 1925. (Burgemeester en Wethouders stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen.) f. Verzoek van P. Brinkman om hem met ingang van 1 Maart 1925 ontslag te verleenen als Jeeraar aan de Zeevaart school en de UX.O. School. (Burgemeester en Wethouders stellen in verband met den vereischten termijn van 2 maanden voor het ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 April a.s.) Begrooting. Voorstel tot af- en overschrijving op de begrooting dienst 1924. Begrooting. Voorstel tot wyziging der begrooting voor 1924. Verhuring. Voorstel inzake overneming van huur door J. Konijn te Wognum van de door A. A. Overtoom alhier gehuurde percee len grond. Bewaarscholen. Voorstel tot toekenning van subsidie aan de bewaarscholen over 1925. Grondbedrijf. Voorstel tot het inbrengen en afvoeren van eenige perceelen grond in resp. van het Grondbedryf. Verkoop grond. Voorstal tot varkoop van grond gala gen aan den Ruyghweg aan J. Zlpp, alhier. Reclames. Bespreking van het voorstel-Zondervan tot het benoemen van een Commissie van Bystand voor den Gem. Gen. Dienst Hoefbeslag. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van 8. Moorman inzake schade vergoeding. Het ligt in de bedoeling de drie laatste punten in besloten zitting te behandelen. Subsidie Bewaarscholen. Op ^rond van art. 9 der Verordening, regelende de voorwaarden, waarop aan de Besturen van Bijzondere Bewaarscholen te Helder subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend, wordt door de Af deeling Helder der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen, de Vereeniging voor Voorbereidend L. O. „Jachin" en de Ver eeniging van de H. Catharina van Senen voor 1925 subsidie gevraagd. B. en W. stellen voor deze als volgt te verleenen: Het Bestuur der afd. Helder der My. tot Nut van 't Algemeen: Bewaarschool aan de Laan 2657.76, bewaarschool aan de Vischmarkt 3460.62. Bet Bestuur der Vereeniging voor Voor bereidend L.O. „Jachin" 2817.67. Het Bestuur der Vereeniging van de H. Catharina van Senen 2782. Grondbedrijf. B. en W. bieden ter vaststelling aan een besluit, aangevende de waarden van de in het bedrijf te brengen of daarvan af te voeren gronden, het 'bedrag van de schuld, welke ter zake van die gronden op de ge meente rust of vermindert, alsmede de indeeling van die perceelen in groepen, naar hun ligging, bestemming, enz., een en ander in overeenstemming met het be paalde in artt. 6 en 6 der Verordening op het Gemeentelijk Grondbedrijf. Medezeggenschap Gemeente-personeel. In de Raadsvergadering van 8 Februari j.1. werd een motie voorgesteld door den heer Zondervan, luidende: „De Raad, van oordeel, dat medezeg genschap van het personeel In de lei- ding van de gemeentediensten en -be drijven kan leiden tot verbeterde wer king, eventueel tot bezuiniging van ge noemde diensten en bedrijven, noodigt B. en W. uit hem ter zake van voor lichting te dienen en zoo mogelyk voor stellen in te dienen." Het wil het Ooilege toeschynen, dat het invoeren van medezeggenschap voor- zoover zy in het tegenwoordige systeem van het gemeenterecht toepassing kan vinden voor de gemeente Helder voor alsnog niet raadzaam is, te meer wyl er in ons land geen ervaring op dit gebied bestaat. Zy geven den Raad mitsdien in over weging de motie niet aan te nemen. Schadeloosstelling. In verband met de opheffing der Ryks- nonmaallessen is met ingang van 81 De cember 1924 als ooncierge aan die inrich ting eervol ontslag verleend aan J. M. de Wit, gehuwd met H. Tyssen. Belanghebbende vraagt schadeloosstel ling op grond van art. 36 A. R. Waar volgens het betrokken artikel van het A. R. de toekenning van een schade loosstelling voor elk geval afzonderiyk moet worden beoordeeld en het hier geen persoon geldt, die haar hoofdbestaan in gemeentedienst vond, meenen B. en W. niet een regeling te kunnen voorstellen' als onlangs ten aanzien van het personeel van den Gemeenteiyken Dienst en perso neel der Gasfabriek heeft plaats gevon den. B. en W. hebben daarom voor dit geval aansluiting gezocht by de regeling, zooals deze in den Raad van 10 September ten aanzien van de gemeentegeneeeheeren is vastgesteld en geven den Raad in over weging de gevraagde schadeloosstelling toe te kennen overeenomstig deze normen en bepalingen. De kosten voor de gemeente, gerekend dat aan belanghebbende een rijkspenaioen zal worden toegekend van 111.per jaar, zullen gedurende de eeiste drie jaren bedragen hoogstens 130.per jaar en de daarop volgende drie jaren hoogstens 10.— per jaar. Evenals by de overige, zal ook omtrent de toekenning van de onderhavige scha deloosstelling elk jaar by de vaststelling der Begrooting opnieuw worden beslist. Aanstelling Gemeente-vroedvrouw. Met ingang van 16 Februari j.1. is, over eenkomstig haar verzoek, eervol ontslag verleend aan de gemeente-vroedvrouw M. Fillekes. De Directeur van dén Gemeente- lyken Geneeskundigen Dienst acht het noodzakeiyk de opengekomen plaats op nieuw te doen vervullen en zou het liefst, naast de nog in gemeentedienst staande vroedvrouw A. M. MetzelaarDenker Hu- neman, de werkzaamheden tusschen de beide andere in de gemeente werkzame vroedvrouwen willen verdeelen, die daar voor ieder de helft van het door mej. Fil lekes genoten salaris zouden ontvangen. Zoodoende zullen 'geen meerdere uitgaven voor de gemeente worden geschapen. B. en W. kunnen zich met het voorstel van genoemden Directeur vereenigen en de beide betrokkenen zyn genegen onder deze condities een benoeming te aanvaar den. B. en W. stellen derhalve een des betreffende wyziging in de jaarwedde- regeling voor. Reglstratlewet. Door den heer M. A. Hebbink is een verzoekschrift tot den Raad gericht, waar omtrent B. en W. het volgende opmerken: By Raadsbesluit d.d. 18 Maart 1924 werd een perceel grond aan den Brakke- veldweg aan dan adressant in srfpsoht UitgSgSVttL Inmiddels en wel op ld April 1924 werd mei den bouw van den opstal aan gevangen, zonder dat Hebbink daarby de bepalingen der Registratiewet 1917 in acht nam. Had hy n.1., vóór hy met den bouw aan ving, het registratierecht voldaan, dan zou dat recht zyn berekend naar de waarde van den grond. Nu de aangifte by de Registratie niet geschiedde vóór den aanvang van den bouw, doch eerst nè het opmaken der no tarieel© akte, moest éók registratierecht worden betaald van de waarde van den tusschen 16 April en 17 Juni 1924 verre zen opstal. Het betreft hier dus een meerder regi stratierecht van 250.en niet een boete van dat bedrag. By schryven van 6 November 1924 wendde Hebbink zich tot het College om het bedrag van 250.voor rekening der gemeente te nemen, welk verzoek hy grondde op de mededeeling dat hy Heb bink meende, dat de Gemeente voor tydig© registratie zorg te dragen. B. en W. hebben Hebbink toen geant woord, dat de zorg voor tijdige registratie niet 'behoort tot de gemeentelijke bemoei ingen en het verzuim alzoo niet te wyten is aan een nalatigheid van de zijde der gemeente. Hoewel zy daarvan niet veel succes ver wachtten, hebben B. en W. toch nog, om Hebbink zoo veel mogeiyk ter wille te zyn, een sohryven gericht tot Zyne Excel lentie den Minister van Financiën, waarby zy eene uitvoerige uiteenzetting van den loop van dit geval gaven en Z. E. ten slotte verzochten de eerder door belang hebbende reeds gevraagde restitutie als nog te bevorderen, waarby ze er uitdruk- keiyk op wezen, dat Hebbink geheel te goeder trouw en door onwetendheid de gestelde bepalingen niet in acht had ge nomen. 'a Ministers antwoord luidde,'dat, naar zyn oordeel er geen termen bestaan om aan H. M. de Koningin inwilliging va» het verzoek in overweging te geven. Met vorenstaade toelichting hopen B. en W. den Raad de overtuiging te heb ben bygebracht, dat de gemeente in het geheel niet by de onderwerpeiyke aan gelegenheid is betrokken en hoewel zy zich kunen indenken, dat het gevolg yan de, zy het ook onbewuste, nalatigheid voor den belanghebbende onaangenaam is, achten zy geen enkele reden aanwezig, welke Inwilliging van het verzoek zou wettigen. B. en W. stellen de Raad mitsdien voor daarop afwyzend te beschikken. Aanbesteding. I Vanwege het ministerie van Waterstaat is Woensdag aanbesteed het verhoogen en verzwaren van een gedeelte van den Noor der oever en van den Molgerdyk op het eiland Wieringen. Laagste inschrijver was de heer C. Klos te Amsterdam voor 65.600. Hoofdstad en zomertijd. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal aan de Eerste Kamer der Sta ten-Gene raal verzoeken, het wetsontwerp tot af schaffing van den zomertijd! niet aan te nemen. De Weeldebelasting. Het Haagsche Corr. Bureau meldt: Een delegatie van den Middenstands- raad had gisterochtend een bespreking met den Minister van Financiën, waarin de bezwaren van den middenstand tegen het ingediende Ontwerp Weeldebelasting werden aangegeven. De Minister deelde mede vast te houden aan den geest en de bedoeling van het Ontwerp, doch verklaard» zich overigen» ten volle bereid overal, waar zulks moge lyk was aan de bezwaren tegemoet te komen. De Minister zeide het ten zeerste op prijs te zullen stellen, indien van de zydê van den middenstand practische wenken werden aangegeven, waardoor in de prao- tyk de toepassing der Wet met minder bezwaren zou kunnen plaats vinden. De Minister vertrouwde, dat alle opmerkin gen van den middenstand via den Mid- denstandsraad ter kennis zouden worden gébracht, in verband waarmede de Minis ter den secretaris van den Raad als gede legeerde aanwees om in de komende "we ken in geregeld contact ter zake met zijn Departement te biyven. De scheepsramp aan den Hoek van Holland. Van het stoomschip Soerakarta zyn Dinsdagmorgen door de reddingsboot President van Heel nog 9 man aan wal gebracht, zoodat nog alleen de kapitein, de eerste stuurman en de maroonist aan boord bleven. De ruimen 1, 2 en 3 en de machinekamer van het stoomschip stonden reeds vol wa ter. De ruimen 4 en 5 waren nog droog. Het dek brak af. Dinsdagmorgen is op draadloos ver zoek van den kapitein van de Soerakarta de Reddingboot opnieuw uitgegaan, om hem af te halen, daar hij een been ge broken had. Aan boord van de Soerakarta bleven nog de le stuurman, de marconist en de loods. Des midadgs drie uur hebben ook zy het schip verlaten. De „Soerakarta" ligt wel ©enigszins hinderlyk voor de scheepvaart, maar een groote belemmering biedt zy tot dusver nog niet. Als echter het schip van de pier zou afgiyden, zal het ongetwyfeld' zinken en het zou dan zeer waarschynlyk in het vaarwater terecht komen. In dat geval zou het de geheele scheepvaart van en naar Rotterdam kunnen verhinderen. De mogelijkheid, diat het schip nog losraakt, wonds geenaain» nitgssloUa gsaifcf Wy

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5