GEMENGD NIEUWS ken. De Litauer» hebben bevel gewregen aan hernieuwde aanvallen weerstand te bieden en de afbakeningslijn te hand haven. Hierop volgt het verzoek om tuaschen- konut BELG IE. In de voormalige frontstreek, vooral nabij Yperen, waar de werkloosheid onder de bevolking vrij groot is en vele arbeiders aan den kost trachten te komen met het opdelven van granaten en bommen, doen zich, naar de correspondent van de „N. Rott. Grt." te Brussel meldt, schier dag aan dag doodelijke ongelukken voor. Zoo zijn er in het afgeloopen jaar, in het ziekenhuis te Yperen alleen, niet minder dan 40 zwaar gewonden opgenomen, die allen aan de gevolgen van hunne verwon dingen zjjn bezweken. Ook zijn er onge veer 250 andere bommenzoekers, door de ontploffende moordtuigen verminkt of gewond, en een 60-tal personen, die brandwonden opliepen bij het behandelen van gasbommen, aldaar verpleegd. TURKIJE. De opstand In Turkscb Koerdüstan. Alle dorpen in een kring van 12 kilo meter van Diarbekeer zijn gezuiverd van opstandelingen. De dorpen van waaruit op de Turksche troepen geschoten ia. zijn verwoest oogenblik gevangen in verband met dén moord' op den Sirdiar en vertoont teeke nen van krankzinnigheid, maar de poli tie la overtuigd' dat hij deze ziekte slechte voorwendt. RUSLAND. Volgens de Dni heeft Ztnowjef op een communistische vergadering te St. Pe tersburg, sprekende over den toenamen den invloed der communistische vakinter- nationale in Frankrijk, zich ais volgt uit gelaten!: „De groeiende arbeidersbeweging in Frankrijk wekt bij ons groote verwach tingen, en zulks te meer waar 't Fransehe proletariaat een zeer strijdlustig tempe rament bezit en een eventueele revolü- tionnaire taak gemakkelijk ten uitvoer zou kunnen brengen. Op ons rust daarom de dMngende plictht, dat proletariaat zoo spoedig mogelijk een heldere en duide lijke oriëntatie te geven en het van de noodzakelijke strijdmiddelen te voorzien. VEREENIGDE STATEN. De quaestle van de benoeming van dén attorney-generaL President Ooolidge heeft Sergent tot „attorney-general" benoemd ter vervan ging van Warren, wiens benoeming de Senaat weigert te sanctioneeren. particuliere draadlooze berichten is stad Trujillo geheel verwoest door overstroo- mingen, die veroorzaakt waren door stort regens. De inwoners zijn gevlucht naar de hoogvlakten in de buurt van de stad. Ontstemming in P®1"11 tegen de Ver. Staten. Londen, 18 Maart. Naar de Associated Press uit Washington meldt, bewaart de Amerikaansche regeerlng het stilzwijgen over de demonstraties, die in Peru tegen president Ooolidge hebben plaats gevon den naar aanleiding van diens scheids-, rechterlijke uitspraak in de 40 jaar oude grens-quastie tusschen Chili en Peru. pe anti-Amerikaansche demonstraties zijn echter ernstig. De Peruaansche gezant te Washington is, ais protest tegen de uitspraak afgetre den. Peru wil, dat de quastie opnieuw zal wordenondterzcoht. (De uitspraak van pres Ooolidge was anders volkomen onpartijdig- Hij beslist- te, dat de bevolking der betrokken twee grensprovincies, zelf door een volksstem ming zou uitmaken, tot welke republiek, Chili of Peru, zij voortaan wenschte te behooren. CHINA. Toen de Ohineesohe minister van onder wijs Dinsdag zijn departement verliet, werd 'hif naar Oentrai News uit Tientedn meldt, door een honderdtal onderwijzers van staatsscholen aangevallen. De wacht moest den minister, die een flink pak slaag bekwam, redden. JAPAN. Een geweldige brand te Tokia Tokio, 18 Maart. Een brand heeft het noordelijk deel van Tokio geteisterd en drie duizend huizen verwoest. Twintig duizend personen zijn dakloos. Een storm wakkerde de vlammen aan. Het duurde lang, eer men den brand, die in het noordelijk deel van Tokio heeft ge woed, meester was, daar de waterreservoirs tengevolge van langdurige droogte waren uitgeput. De soldaten moesten een reeks huizen afbreken om verdere uitbreiding van het vuur tegen te gaan. KORTE BERICHTEN. Bi) Oporto zijn driehonderd visschers- woningen afgebrand, waardoor honderden mensdien dakloos zijn geworden. LUCHTVAART. Het jaarverslag van de koninklijke luchtmacht in Mesopotamië vermeldt o.m. dat 198 zieke manschappen uit Noord- Koerdistan naar Bagdad door de lucht zijn overgebracht in 128 uren vliegena In het geheel werd 9616 uur gevlogen. Bij het oversteken van het Adigir-gebergte is op 6000 hoogte een vliegtuig onherstel baar beschadigd. De vlieger wist nog te landen zonder dat de zieken die bij ver voerde, letsel kregen. Nieuwe vliegtuigen voor de Ver. Staten. Het departement van oorlog heeft blij kens een draadloos bericht 'honderd nieu we waarneming»- en jachtvliegtuigen besteld met een snelheid van meer dan 180 Eng. imijlen; de vliegtuigen moeten tot een hoogte van 20.000 voet kunnen stijgen. Pooltochten. De correspondent van de „N. R. OL" te" Oslo schrijft d.d. 8 dezer: Roald Amundsen is eenige dagen geleden van zjjn reis naar Amerika via Berlijn, Ko penhagen in zijn vaderland teruggekeerd, en heeft nu een en ander over zjjn aanstaan den vliegtocht medegedeeld. Zoo vernamen wjj, dat de twee vliegmachines, die Amund sen voor zijn Noordpooivlucht in Italië ge kocht heeft, van het Dornier-waivischtype zjjn en per Stuik 40.000 dollar gekost heb ben. De Dornier-machines, die voor den tocht gebruikt zullen worden, behooren volgens Amundsen tot de beste typen, die men op het oogenblik aanschaffen kon, en hebben sedert verleden jaar een aanmerke lijke. verbetering ondergaan. Het nieuwe type is van twee motoren voorzien van te zamen 760 paardenkrachten. Zij zijn achter elkaar geplaatst, wat voor het vliegen in de arctische landen een groot voordeel la. Krijgt de eene motor storing, dan kan men de andere gebruiken. De vliegmachines hebben een buitengewoon* stijgvermogen. Bjj een proefneming met een belasting van 200 K.G. verhieven zij zich binnen 8 secon den van de oppervlakte van het water; met qen belasting van 2600 K.G. duurde het 45 seconden. Volgens de ingenieurs der Dornierfabrie ken hebben de machines bij koude tempera tuur een nog grooter stijgingsvermogen. De machines vertrekken tegen het midden dezer maand per schip uït Livorno, en wor den dan drie weken daarna in Tromsö ver- wacht. Daar worden de machines aan boord van „de Hobby" gebracht, waarmede zij naar Klng's Bay en Spitsbergen worden ver voerd en waar zij gemonteerd zullen wor den. In King's Bay worden eenige proef- vüegtoohten gehouden, van daar gaat de tocht naar het Deensche Eiland, waar André zijn station voor zijn Noordpoolballontocht had, en wordt alzoo van daar de vliegtocht naar de Noordpool ondernomen. Aan dezen tocht zullen 6 man deelnemen. Op de eene vliegmachine treedt Roald Amundsen zelf als navlgateur op, met den eerste-luitenant "Rüser La reen als vlieger en luitenant Ora- dabl als reserve vlieger en mecanicien. De navlgateur der tweede vliegmachine is de Amerikaansche ingpnieur Ellsworth, met den eersten luitenant Dietrichson als vlie ger en den Dultecher Voiét van de Dornler- Mbrleken als monteur. Het plan 1», den vliegtocht van Spitsbergen naar de Noord pool omstreeks einde Mei te doen plaats hebben en men meent, dat deze heen en terug twee etmalen zal duren. Men neemt tenten en sleden mede, zoodat men den terugtocht eventueel zonder vliegmachines kan ondernemen. Men rekent in dat geval- gebruik te zul len maken van de depóts, die de bekende Deensche poolreiziger, de kapitein der ma rine Godfred Hansen in 1922 bij Kaap Co- lunibië heeft gedeponeerd. Het hangt na tuurlijk van de plaats af, waar eventueel een ongeluk plaats zou hebben, of de vliegers verder hun koers dim naar Groenland of naar Spitsbergen zullen nemen. Bevindt men zich dicht bij de Noordpool, dan is het natuurlijk, dat zij Kaap Oolumbië trachten te bereiken, omdat de afstand daarheen veel korter is dan naar Spitsbergen. Zooals men zich herinnert, bevinden zich bij Kaap Oo lumbië drie depóts: een bij Kaap Oolumbië zelf met uitrusting voor drie man voor 14 dagen, één bij Kaap Rlchardsen voor 8 da gen^ en een hoofddepót bij Fort Conger, waar een door Knud Rasmussen uitgewerkt plan voor Amimdsen's eventueelen verde ren tocht is neergelegd. Behalve de „Hobby" vertrekt ook het Noorsche marinetransportschip „Farm" van Tromsö naar Spitsbergen, dat de expèditie aan boord neemt. In het geheel nemen 40 man, de bemanning der schepen medegere- kend, aan de expeditie deel. Vervolgens had Amundsen nog nieuws over de „Maud" {node te deelen, die, zooals bekend1, bij het Vierzuileneiland, aan de Oost-Siberische kust, in het ijs zit, en ge brek aan olie had. Amundsen had' een rege ling met de Sowjetregeering getroffen, waarbij vergunning gegeven werd-, de „Maud" met een nieuwen olievoorraad te voorzien, die nu door een der regeerings- bodems langs de Siberische kust gevoerd zal worden. Wanneer de weersomstandig heden gunstig zijn, zal dit schip de „Maud" trach ten te bereiken.Een ma al van dde olie voorzien, verlaat de „Maudf" vermoedelijk einde Juni het ijs, en zeiït dan naar San Francisco. De drift over het poolbassin is dus definitief opgegeven. Tenslotte kan hier nog medegedeeld wor den, dat kapitein Otto Sverdrup mogelijk de Fransehe poolexpeditie onder Jules de Payer naar Frans Jozefs Land zal brengen. Deszfe expeditie zal, evenals die van Amund sen, van twee vliegmachines gebruik ma ken, en zal uit 17 man bestaan. De Payer wil van Frans Jozefs Land naar de Pool vliegen, welke afstand 800 K.M. bedraagt. In hoofdzaak wilde men lntusschen het land om de Pool onderzoeken, en De Payer hoopt, onbekende eilanden in de onbekende streken tusschen Frans Jozefs Land en Alaska te kunnen ontdekken, en verder was bet zijn plan een observatorium voor meteorologische en astronomische onder zoekingen aan te leggen, die dan dagelijks per radio naar Parijs zouden kunnen wor-, den gezonden. Deze berichten, die aan „The Tribune" ontleend zijn, lijken nog wel ©enigszins fantastisch. Volgens Otto Sver drup zou het expeditieschip, dat de „Ida" heet, niet voor Juli Frans Jozefs Land kun nen bereiken, en zou de expeditie aldaar "overwinteren. Terwijl Roald Amundsen's vliegtocht meer het karakter van een sport- feit heeft, lijkt de expeditie van De Payer er een van meer wetenschappelijken aard te ztJn. OOST-INDIE. Groote ollespultor aangeboord. 't „Soer. Hbl." meldt, dat door de Bat. Petr. Mij. in den nacht van 9 Febr. on verwacht een geweldigen aardoiiespuiter aangeboord werd te Kadewan, ongeveer 12 K.M. ten Noorden van Tjepoe. Daar ter plaatse werd een z.g. directie boring uitgevoerd. Toen de boring tot 780 M. diepte geraakt was, barqfte plot seling de spuiter los, met zulk een kracht, dat een deel der buizen, de z.g. kleinste serie werd opgeperst, een deel der zware boorinstrumenten werd omhoog geslin gerd en de geheele boortoren in honderd bochten en kronkels gewrongen werd. Het electrische licht sloeg kapot, en men zat in 't pikdonker bij een spuiter van naar schatting dertig meter hoogte. Aan gezien de opgespoten vloeistof sterk gas- houdend was, kon men geen ander licht ontsteken, vreezende voor een ontzettende ontploffing. Terstond begon men de nabij gelegen kali af te dammen en de uitgestooten aardolie daarin op te vangen. Den volgenden dag kon de putsafsluiter worden aangebracht. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. Eén hals Ingestort Eén doode, acht gewonden, In het pand op den hoek van de Electro- en Motorstraat, vlak tegenover Electro- stoom In de onmiddellijke nabijheid van den Kleiweg, onder de gemeente Hilligera- berg, rook de vrouw van den water stoker Zwanenburg Dinsdagnacht om streeks kwart voor twaalf gasludht On middellijk daarna volgde een ontploffing, waardoor het huisje van den waterstoker en het naastbijgelegen pand met een ont zaglijke knal instortten. Nadat de knal weerklonken had, snel den natuurlijk alle bewoners van de buurt naar buiten. In de heele straat trouwens was geen enkele ruit meer heel, sloten en paneelen vlogen uit de deuren van de huizen uit hetzelfde blok, en van de ruiten van Eleotrostoom aan den overkant bleven er niet veel gespaard. Het gezin Zwanen burg kon spoed worden gered, man, vrouw en kind, die reeds te bed waren gegaan en nu tusschen zolderbinten be kneld lagen, konden worden uitgezaagd. De vrouw uit de waterstokerij van Bchaap, de weduwe Van Dijk, werd door de kracht van de ontploffing op het dak geslingerd. Zeer ernstig gewondze had een bekkenbreuk en met inwendige kneu zingen is ze opgenomen. Drie van haar kinaeren konden eveneens spoedig uit de puinhoopen worden gehaald. Evenmin als het gezin Zwanenburg waren de kin deren erg gewond. B]j kneuzingen en ge broken beenen bleef het. Inmiddels was de Rotterdamsche red dingsbrigade meer systematisch aan het doorzoeken van de ruïne gegaan, ten einde te zien of zich er nog menschen in bevonden. Het was heel moeilijk daar omtrent zekerheid te krijgen, de verbou wereerde geredden en de buren, die al evenzeer in de war waren, konden geen uitsluitsel geven omtrent het juiste aantal menschen, dat zich in de twee buizen had bevonden. De brigade bad haar groote lampen aangestoken en Eleotrostoom verlichtte met haar groote electrische reclame het terrein. Eerst haalde men Schaap onder de puin hoopen weg; aanvankelijk dacht men, dat de man nog leefde, men meende hem nog te hooren steunen. Hij werd naar de lo kalen van Eleotrostoom, die gastvrij wer den opengezet, gedragen, maar bleek, daar aangekomen, reeds te zijn overleden. Op het berioht, dat er zich nog twee broers, jonge mannen van ongeveer 20 jaar, onder de steenklompen bevonden, werd verder gezocht. Men hoorde kreu nen en vond na eenig zoeken een jonge man, die geheel onder puin en stukken kalk bedekt in een ledikant lag. Voor zichtig werden steen en kalk verwijderd en door een opening, onder een bint door gemaakt, kon men den jongeman, Be- rendse geheeten, die ook al in het huls van Schaap inwoonde, bevrijden. Hij werd naar Electrostoom gebracht, waar doc toren hun zorgen aan de gewonden wijd den. Deze jongeman kon nog vrij goed antwoordenbij deelde mede, dat zes per sonen op het moment van de ontploffing in het huis waren geweest de broer, waarvan sprake was in de geruchten, was juist dien dag naar Zeeland gegaan en dus kon de conclusie gemaakt worden, dat geen menschen meer onder de puin hoopen bedolven lagen. Eén nlenw schandaalproces. Te Londen dient weer een nieuw op zienbarend schandaalproces. De weduwe van een vroeger zeer rijk man, Frans Waterhous, beeft een actie ingesteld tot terugverkrijging van diens fortuin, hetwelk bij sommen van 2000 geleidelijk is afgedreigd door Lady Wilson- Barker, met wie de. man in ongeoor loofde betrekkingen stond. De lady be weerde, dat iemand achter haar echtbreuk gekomen was en gedreigd had er baren man mee in kennis te stellen. Zjj gaf voor, dat het eenige, wat gedaan kon worden, om een schandaal te vermijden, was, dat men hem geld toestopte. Zij stelde zich aldoor aan als een vrouw, die bijkans buiten bare zinnen van kngst voor de toekomst was en wier geheele gezondheid onder de bedreiging leed. Zij dwong den heer Waterhous ook een eed af om met niemand over de zaak te spreken en niemands raad te vragen. En op deze manier perste zij hem jaar in, jaar uit groote sommen af, tot Waterhous □iets meer had en insolvent stierf. Lady WilsonBarker is de vrouw van een kapitein der marine-reserve, die een van de best bekende wetenschappelijke autoriteiten op het gebied van de koop vaardij is. Ter erkenning van zijn lang durige verdiensten is hij in 1922 gerid derd. Van 1903 tot 1906 is hjj president van het Koninklijk Meteorologisch Ge nootschap geweest. In 1885 was de toen 27-jarige man in het huwelijk getreden met Magdalen, jongste dochter van wijlen John Maclean Mulligan en tegenwoor dig Lady WilsonBarker. De Boerakarta. Een onderzoek in ruim I ingesteld, heeft uitgewezen, dat de beschadiging buitengewoon zwaar is. O.a. is de dubbele bodem op sommige plaatsen niet minder dan 12 13 voet opgezethij zit daar tegen het spardek aan. De stutten, die het spardek steunen, zijn op verschillende plaatsen daar doorheen gedreven en zelfs ook nog door het zich daarboven bevin dende tusschendek. In den bodem zijn groote gaten, zoodat van bet dichtmaken van dit ruim geen sprake kan zijn. Uitroeiing. In een bijeenkomst van de Oongoleesche vereeniging in het museum van Tervueren is gewezen op de uitroeiing van den olifant in zekere streken van de Kongo; meer dan 80.000 mannetjes worden per jaar neergelegd, terwijl de inlanders op hun jacht bovendien tal van wijfjes en jonge olifanten afmaken. Het gemiddelde gewicht van de slagtanden, dat voorden oorlog 13 14 K.G. bedroeg, is thans tot 10 K.G. gedaald. Ook de andere dikhuiden hebben het bard te verantwoorden, de rhinoceros zal in sommige streken weldra geheel verdwenen zjjn, elders zjjn op één dag 81 nijlpaarden neergelegd. Ook de buffel wordt in Belgisch Oongo steeds zeldzamer. Eén klap van een vliegwiel. Kapitein A. Bakker van de sleepboot Dintel merkte Dinsdagmiddag op, dat de motorboot Gusto 4, komende uit de rich ting Leuvehaven ter hoogte van de Park haven te Rotterdam op de rrvler voer, terwijl er oogenschijnlijk niemand san boord was. Hij haalde de snel varende motorboot in en langszijde komende zag men dat de eenige opvarende er van, de 40-jarige kapitein L. S. uit Schiedam, be wusteloos en met een bloedende hoofd wond op dek lag. De Gusto 4 werd naar het Bureau der rivierpolitie gebracht, van waar de bewustelooze kapitein naar het ziekenhuis is vervoerd. Kapitein L. 8. heeft onder het varen een klap van het vliegwiel gekregen «n la tegen het dek geslagen. De verdwijnende harem tn Turkse. In de „B. Z. am Mlttag" geeft dr. Lud- wig Bauer een beschouwing over de af schaffing van de polygamie in Turkije. Schrijver noemt het een sleohte tijd voor de romantiek, die thans ook uit den harem zal gaan verdwijnen. Dezer dagen zal n.1. aan de nationale vergadering van Tur kije een wetsontwerp ter behandeling worden voorgelegd tot afschaffing van den harem. Wel is waar bevat het ont werp nog artikel 12, dat den man toestaat tegelijkertijd 2 vrouwen te hebben, doch daarbij zal dan de beperkende bepaling gelden, dat aan de regeering de nood zakelijkheid van een tweede huwelijk moet kunnen worden aangetoond, terwijl de man tevens moet bewijzen in staat te zijn de beide vrouwen een „gelukkig te huis" te kunnen verschaffen. Om van de regeering toestemming te verkrijgen voor een tweede huwelijk, zal aan bijzondere zware voorwaarden moeten worden vol daan alleen in uitzonderingsgevallen, als onvruchtbaarheid en ziekte van de eerste vrouw, zal aan een tweede huwelijk ge ringe moeilijkheid in den weg worden gelegd. Aan de goedkeuring van het wetsont werp door het Turksche parlement be hoeft niet getwijfeld te worden; slechts 8 of 4 van de 280 afgevaardigden hebben meer dan één vrouw. Het instituut der polygamie verliest voortdurend aanhan gers; in Constantinopel wordt het aantal mannen, dat meer dan één vrouw heeft, niet boven de 1000 geschat. Als oorzaak voor het verdwijnen van den harem noemt men o. a. de groote verarming van Turkije, waardoor een bur ger niet meer in staat is meerdere echt- genooten te onderhouden. De nieuwe hui zen kennen het onderscheid tusschen het z.g. „mannen- en vrouwenhuis" niet meer en in de prozaïsche woonkazernen heeft men geen gelegenheid voor het inrichten van een harem. Het meest heeft échter tót het afschaffen van den harem mede gewerkt de machtige vrouwenbeweging in Turkije, die met kracht stelling heeft genomen tegen de vroegere positie van de vrouw. Niet ten onrechte erkent het nieuwe Turkije, dat bij de nagestreefde moderni seering van het land de wijziging van het tot nu toe geldende huwelijksrecht, het eerst in aanmerking komt. De West-Europeesche echtelieden, die zich gaarne zonder eenige moeite en wat meer zegt zonder kosten willen laten schei den, zullen in de toekomst geen reden meer hebben met afgunst te denken aan de bevoorrechte positie van hunnen Turk- scben sekse-genoot, de Koran verliest zjjn actualiteit en de 18de eeuw van den Islam kenmerkt zich door verslapping, van de ware Mohammedaansche leer; geen sultan meer, geen kalief en geen harem en voor dit alles in de plaats een parlement, dat niet des profeten is. in plaats van den harem heeft Turkije nuchtere nieuwe huizen, slecht papier geld en vrouwen, die de invoering van eene huwelijkswetgeving verlangen. In plaats van de alleenheerschappij van den Sultan kent Turkije thans Kamerdebatten, waarbij de afgevaardigden lustig op elkan der los schieten en als laatste overblijfsel van den Islam fungeert thans nog het Bimpele artikel IJ in de nieuwe huwe lijkswetgeving. De nieuwe toestanden zijn ongetwijfeld minder geheimzinnig, minder pittoresk en minder poëtisch, besluit dr. Bauer, maar zü zijn gezonder en menschelijker. EGYPTE. De laatste berichten uit Kalro melden dat men een spoedige ontbinding van de Kamer verwacht. Er zijn nog vijf uitslagen bekend ge worden, waardoor, volgens de offioieele opgaaf, thans 109 leden van andere partijen tegenover 102 Zagloelsohen zouden staan. Dqze laatsten verklaren echter dat tij in de meerderheid zijn. De moord op den Slrdar. Uit vertrouwbare bron verluidt dat en kele mannen die in verband met den moord op den Sinter ln hechtenis zijn ge nomen, ook bekend) hebben betrokken zijn geweest bij vorige misdrijven, o.a. de moorden op Abd-el-pasja Razek en op 1 mail-bei Zoedhi vóór een dagbladbureau in November 1922. Voorts meldt men dat er een stuk is ge- onder» d!at de deelneming van dr. Tsja- fik Mansoer bewijst aan den moord op dén gewezen tx-rste-roinister Boetres- pogja G-htli tn 1910. Mansoer alt op hat Mijnramp ln dé Ter. Staten. Vermont (West Virginië), 17 Maart. Bij een ontploffing ln een kolenmijn alhier zijn naar men gelooft 83 menschen omgekomen. De sóhok deed tot op 5 K.M. van de plek des onheils de huizen schudl- den. De geehele mijn staat in brand; het reddingswerk is daardoor zoo moeilijk. Toch wordlen met koortsachtigen ijver de pogingen gewaagd! en dalen er reddings ploegen af. Men vreest echter diat alle personen, die zich op het oogenblik der ontploffing on der den grond bevonden, zijn omgeko men. Opstootjes ln de Ver. Staten. Ter gelegenheid van dén 64sten ge denkdag van de Parijsohe commune zijn er te New York (stad) en te Ghicago rel letjes geweest, waarbij bloed' heeft ge vloeid. Te New York vertoonden zich in de buurt van de kathedraal in Madison Square Gardens 8000 betoogers, a w. vele jongelieden. De Internationale werd gezongen in hét Russisch en in het Duitsoh, doch niet in 'het Engelsch. Er werd gedemonstreerd tegen den afgetreden secretaris van Staat Hughes, omdat deze Rusland niet had willen erkennen. In het Garrick-theater kwamen de be toogers bijeen; zij namen een resolutie aan, waarin op onmiddellijke erkenning van Rusland wordt aangedrongen. Er was veel politie op de been om de orde te handhaven^ nadat de bijeenkomst twee uur had! geduurd' kwam het tot wan ordelijkheden.-Twintig menschen werden zwaar gekwetst naar het hospitaal ge bracht. Twintig anderen zijn ln hechtenis genomen. Het spreekgestoelte op het po dium werd kort en klein geslagen. Van een koetsier en een milllonnaire dochter. Een merkwaardig huwelijk had onlangs in stilte plaats te New-York. Miss Mary Woodson, een jonge dame uit de beste kringen te Washington, had liefde opge vat voor een koetsier, Morris Seldowitz, die, heladswegens inbraak en andere misdrijven enkele jaren in de gevangenis had doorgebracht. Deze Morris Seldowitz was uit de ge vangenis ontslagen op parool, dat hij zich als een rustig burger zou gedragen. Spoedig daarop leerde hij te Washington Miss Woodson kennen, en spoedig kwa men beiden overeen tezamen de vlucht te nemen en in het huwelijk te treden, De moeder van de bruid zag in dat er niets anders opzat dan zich bij het besluit van haar dochter neer te leggenzij reisde dus achter het jonge paar aan, dat naar New York de wijk had genomen. Het huwelijk werd in stilte nldaar vol trokken en de moeder gaf na afloop een intiem diner trois in een groot hotel te New York. Nu bleek het echter op pijnlijke wijze, dat de echtgenoot na zijn ontslag uit de gevangenis niet geheel zijn oude levens wijze had kunnen vaarwelzeggen. Ondanks den sterken steun van zijn bruid had hij zich niet geheel aan de regels gehouden, die hij na zijn straf bad moeten volgen. Hij mocht nu getracht hebben de wereld te ontvluchten, de wereld had bem geens zins vergeten, en toen het jonge echt paar het hotel verliet waar het feestmaal had plaatsgehad, werd de ongelukkige echtgenoot door de politie gearressteerd. De jonge vrouw doet thans alies wat in haar macht is om haar man te be vrijden en voert aan dat hij sedert het huwelijk een model-eohtgenoot is geweest. Wie zou het het langste volhouden, de liefde of de avontuurlijke aanleg van den eohtgenoot? Helium. Reuter verneemt uit Washington, dat men ln de Ver. Staten ontdekt neeft. da4 helium eigenschappen bezit, waardoor het met zuurstof gemengd kan dienen ter vervanging van gecomprimeerde lucht in duikerklokken, bij het imaken van tunnels, in duikbooten enz., zonder dat het meng sel voor de mensdhen, die er ln werken dezelfde nadeeellnge gevolgen heeft als samengeperste luoht, daar de atmosferi sche druk niet van die van de buitenlucht behoeft te verschillen. PERU. Een stad overstroomd. Lima, 18 Maart. Volgens officissl» sn Drieduizend hulzen tn de asch. Roald Amundsen en zijn Noord- poolvliegtocht.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2