GEMENGD NIEUWS TWEEDE KAMER De Kamer hield zich Dinsdag beizig niet het voorstel van den heer van der waer- den ca tot vaststelling van bepalingen betreffende een onderzoek door de Staats commissie, ingesteld ibij K. B. van II Maart 1820 no. 66, naar alle vormen van tusschen ondernemers oi en andere personen en naar alle vormen van samenwerking van vakveree ingingen, waardoor Invloed kan worden ge oefend of invloed is geoefend op de voortbrenging, de prijsvorming van goe deren en diensten en den afzet van goe deren en de gevolgen daarvan voor het economisch leven. De beer Bierema (V.B.) kan wegens de groote kosten van het hiervoor benoo- dlgde apparaat zijn stem aan dit wetsont werp niet geven. De r.k. heer van Dijk meent, dat er geen behoefte aan bestaat en zal tegenstemmen. Insgelijks de heer Rutgers van Rozenburg (cJi.). Ook mejuffrouw van Dorp (Llb.) is er tegen, omdat epr. een principieel tegen standster is van de gemonopoliseerde trustvorming, zooals het socialisme die wil De heer B e u m e r (antirev.) is even eons een der tegenstanders, daarentegen zal de r.k. heer Kuiper vóórstemimen; hij meent, dat men der in 1920 reeds in gestelde commissie de gelegenheid moet geven haar aangevangen arbeid tot een goed einde te brengen, hetgeen alleen ge schieden kan door dit enqueterecht toe te kennen. De heer Marchant beveelt het voorstel met warmte aan; dr. van Ravensteyn, de communist, zal voor stemmen omdat spr. het wenschelijk acht, dat men allerlei gegevens krijgt omtrent het kapitalisme. Het voorstel wordt evenwel met 87 tegen 80 stemmen verworpen. Behalve de sociaal- en vrijzinnigdemocraten stemmen 7 katholieken voor. Woensdag werd door de Kamer het wets ontwerp tot verhooging der collegegelden aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen en de Veeartsenjjkundige Hoogeéchool te Utrecht aangenomen. Voor het overige namen de aigemeene beschouwingen over het wetsontwerp tot „bevordering van de richtige heffing der directe belastingen" den geheelen middag in beslag. De bedoe ling van dit wetsontwerp was der Kamer sympathiek, maar het middel daartoe vond veel bestrijding. De heer Van Schaik diende een amendement in, dat waarschijn lijk de kansen voor aanname zal verbeteren» door nJ. onderscheid te maken tusschen een geoorloofd" en een „ongeoorloofd!" ont duiken der belastingen. niet te vleien met de dwaze hoop, dat die boete gering zal zijn. De Wieringer schiereiiander S. W. is een lollig broekje als hij vanaf de hittertafe 's nachts huiswaarts laveert. Dan heeft hi; er behoefte aan om door een krachtig ge baar de wereld van Wieringen te beduiden, hoeveel schik hy nog in 't leven heeft. En die bruischende uiting van levenslust én levensjool brak zich in den nacht van 1 op 2 Februari baan door de ruiten van een landbouwer, die met zijn geheele familie en dienstpersoneel werd gewekt door het spec- takel van verbrijzelde, rinkelende en in scherven de kamer binnenvallende glasrui ten. De man sprong spoedig ten bedde uit, maar de glasscherven, die in de kamer lagen, verhinderden hem een onderzoekingstocht te beginnen. Misschien was hij er niet eens rouwig om. De dader werd toch gevonden en toonde zich bereid de schade te vergoe den. Dat had hij er graag voor over, even' als zonder twijfel de 20 boete, waartoe de politierechter, denkende aan het spreek woord: „Aan een boom zoo vol geladen, mist men 6—6 pruimpjes niet", hem heden wegens vernieling veroordeelde. Ze zullen het eens met het knotje probeeren. Een 22-jarig dienstmeisje, wier aspiraties naar genot boven de kracht van haar port~- monnaie gingen, inspecteerde het geldkistje van haar mevrouw, doch werd door meneer, die haar al zoo'n beetje in de gaten had, nagenovg op heeterdaad betrapt. De uit het kistje vermiste zilverbon werd althans uit haar schoen gegoocheld. Het meisje stond heden voor dien diefstal terecht. Ze ont kende andere diefstallen uit gezegd kistje, waarvan haar toenmalige meneer haar verdacht en waarvoor ze ook niet terecht stond. Het ontvreemde is door haar vader vergoed. Het omtrent haar uitgebracht rap port van het Genootschap adviseerde gun stig voor een voorw. veroordeellng. Dien overeenkomstig werd' het meisje veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijk met 2 proef jaren en streng toezicht op haar genoegens en uitgaven. Uit het Politierapport. Dinsdagavond werd er door Iemand aangifte gedaan, dat hfj dien avond pijn. 7 uur met zijn rijwiel tegen een onver- lichten handwagen in de Trompstraat was gereden. Zijn fiets was hierdoor ibeaaha- digd. Procesverbaal la opgemaakt tegen den persoon, die den wagen had laten staan. Woensdagmiddag werd op Buitenhaven een minderjarig meisje aangehouden, dat xioh aldaar met verschillende Marine- schepelingen ophield. Op bet hoofdbureau bleek, dat het kind 18 jaar was en dat zij zonder toestemming van haar ouders te Rotterdam, hier reeds een ige dagen vertoefde. Hedenmorgen 10 uur Is zij op transport gesteld naar Rotterdam. Door iemand werd opsporing verzocht van zijn 17-jarige dochter, die zonder toe stemming de ouderlijke woning had ver laten. Voor eenige dagen was het meisje door de politie uit Leeuwarden teruggebracht Een juffrouw'deed aangifte, dat haar kostganger er met een motorrijwiel was vandoor gegaan. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van 17 Maart Uitspraak W. B., Helder. Appèlzaak Kantongerecht betreffende een plaatselijke verordening verlichting rij- en voertuigen. 8 boete of 8 dagen. VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van Maandag 16 Maart Kleine genoegens verhoogen de vriendschap. Een inwoner van Oocksdorp, O. A. IL.de meening toegedaan zijnde, dat de wilgenhaag zijns buurmans D. R. te veel schaduw ver spreidde en derhalve schadelijk werkte op de groentenproductie van zijn tuin, wist dit euvel te verhelpen, door zonder toestem ming of consent deze wilgenhaag af te za gen, uit te rooien en dus grootendeels te vernietigen. Natuurlijk liet buurman dit niet zonder protest over zjjin kant gaan en dat de door B. gevolgde eigenrechteüjke weg toch ook de ware methode niet kon zijn, bleek wel uit het feit, dat hij heden werd veroordeeld tot 16 boete of 16 dagen. Een veehouder te Texel, A K„ wiens zaak reeds in den loop van het vorig jaar behandeld was, kwam heden nog eens voor den politierechter om den einduitslag van den wedstrijd te vernemen en die was, dat hy werd veroordeeld tot 1 maand gevange nisstraf wegens het afleveren van melk ais volle melk, die geen volle melk meer was, omdat de volheid des vollen melks was ver minderd door toevoeging van water. Het staat veroordeelde thans vrij een gratiever zoek te richten aan H. M. de Koningin en te vragen of de straf niet mag worden ver- andera in een geldboete. En daar de ver oordeelde er temelijk goed bijzit, zooeie reeds soifTulddg is oadarnoeht, behoeft hij al«h LAATSTE BERICHTEN. Aanbesteding. Door den architect S. Krijnen, werd hedenmorgen namens het Bestuur der Woningstiohting" alhier, aanbesteed het bouwen van 20 woningen op een terrein aan den Buyghweg alhier. De volgende biljetten waren hiervoor ingekomen: H. H. London, ƒ47.000.A Mlnne- boo en H. Waiboóm, 42.000.Fa. Gebr. v. Pelt, 40.900.H. Freeke, 89.715. G. Lastdrager, 89.886.—; J. v. d. Veen, ƒ87.760.—; G. Groot, ƒ87.678.—; W. J. Braggaar, ƒ87.494.—; H. Riewers Sr., 871200.—; Fa. Starrenburg en Boerdijk, ƒ86.760.—; M. O. v. dl Plas, ƒ86.000.—; F. Wormsbeoher, ƒ86.860.Fa. Gebr. Smit, 83.380.H. F. Bosch, 82.550.—. Ben brutale roof. Het aantal beroovingen in Parijs is in de laatste weken op onrustbarende wijze toe genomen. Het laatste slachtoffer is een zekere mevrouw Bertin, die op brutale wijze van talrijke juweelen is beroofd. Toen mevrouw Bertin een dezer dagen 's avonds om half 9 op het punt stond om naar den schouwburg te gaan, werd er ge beld. Zij deed zelf open en twee jongelui vroegen of hier een zekere Couturier woonde. Op de derde verdieping was het antwoord. Even daarna verliet mevrouw Bertin haar appartement, sloot het goed af en kwam tegen middernacht thuis. Toen zij haar kamer binnenkwam, zag zij daarin de twee jonge mannen, die zij eenige uren ge leden te woord hadden gestaan. Hoe waren die in haar kamer gekomen? Deze sprongen op haar toe, duwden haar een prop in den mond en bonden haar vast op haar -bed. De bandieten zeiden haar, dat zjj niet bevreesd voor haar leven behoefde te zijn; zijhadden 't alleen op haar juweelen gemunt! En stuk voor stuk werden haar al haar koetbaar heden, die zij aanhad, ontnomen: een paar- ien halssnoer, ringen, oorbellen, enz. Ook werden uit een secretarie juweelen meege nomen. Daarna trokken de belde heeren af, onder bedreiging zich op haar zoontje van 12 jaar, dat te NeulUy op kostachool waB, te zullen wreken, indien zij hen hij de politie aangaf. Na eenige uren was het mevrouw Bertin gelukt zich los te maken en de hulp van den conelerae In te roepen, die de politie waar- Bchuwde. Van prins tot paria Eenige dagen geleden ontdekte de po litie te Boedapest bij een razzia in een obscure buurt een ouden man -in hoogst verwaarloosden toestand. Bij onderzoek op het politiebureau bleek dit wrak iden tiek te zijn met prins Alexander Hohen- loheOeringen, vrijheer van Gabel- steln. In Weenen had hij zich van zijn vrouw laten scheiden, waarna zijn familie hem een maandelljksche toelage van 4 mtl- lioen kronen had toegezegd. Kort daar op, in den loop van het vorige jaar, ver- hulsdb hij naar Boedapest en behield voorloopig deze ondersteuning. De uitbe talingen werden evenwel al spoedig onge regeld en hielden ten slotte geheel op. De man zonk ai dieper en dieper en kwam ten langen leste bij een waach- vrouw terecht, die hem kost en, onderdak verschafte als belooning voor kleine dien sten, die hij haar bewees; hij deed bood schappen, spoelde vaten, doch geraakte hoe lai r hoe dieper in de put. Totdat de drank hem den genadestoel gaf en hij ook hier werd weggejaagd. Sindsdien was hij dakloos, tot eindelijk de politie 'hem in volslagen vervuilden toestand, geheel verwaarloosd, ln alle opzichten een men- ■chalijk wrak, vond, an onderdak bazorg- 4aia«n«grL Een valsche verklaring. Dinsdag werd voor de rechtbank te Maastricht een uitgestelde zaak behan deld! tegen een gewezen stoker te Hoens- broek. Op 6 Augustus 1920 had hij aan den inspecteur der Ongevallenwet opge geven, dat hij een gloeiend! kooldceltje ia zijn oog had gekregen. Later bleek echter, dat hH een paar dagen tevoren bij een partijtje, waar wat gedronken en gestoeid was en met een kop van een op gezetten vogel was geworpen, men hein met den snavel van dien vogelkop in het oog had geraakt, waardoor het boom vlies was doorboord1. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen en coach te tegen bekl. terzake van valsche aangifte van een ongeval zes maanden gevangenisstraf. Brand. Gistermorgen omstreeks halfzes zijn twee magazijnen van gaianteriën en pa pierwaren der firma Bankert in de He kelstraat te Alkmaar geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De Lutine. Aan het syndicaat tót berging van die Lutine-waarden is voldoende finandeele steun toegezegd om het werk voort te zet ten. De werkzaamheden op Terschelling zullen hall April hervat worden. „Madame Tussaud's" verbrand. Het wereldbekende wassen beeldenspel van madame Tussaud te Londen is van nacht door brand geheel vernield. Ben spiritusdrinker. Dinsdagmiddag is een eethuis aan de Houtmarkt te 's-Gravenhage een 68-jarige man, zonder vaste woonplaats en zonder beroep, plotseling overleden. Als doodsoorzaak is geconstateerd over matig spiritusgebruik. Dood door schuld. Het Haagsche Hof heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen den land bouwer te Waddinxveen, door de Recht bank te Rotterdam, wegens het veroor zaken van dood door schuld, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Deze bekL had op den weg van Haastrecht naar Gouda een stroo-persmachine onbe heerd en onverlicht laten staan, met het gevolg dat een wielrijder tegen den dissel boom aanreed en zoodanig verwond werd, dat hij korten tijd daarna overleed. Op nieuwe rechtsgronden veroordeelde het Hof dezen bekL' tot twee maanden hech tenis. Schunnige films. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft op 8 Maart 11 met gesloten deuren terecht gestaan een stoffeerder, beklaagd dat hij in den loop van de jaren 1922, 1928 en 1924 te Amsterdam, althans in Nederland, opzet telijk heeft verspreid en ter verspreiding in voorraad heeft gehad strooken van films, welke in hun geheel in verband met de op die strooken voorkomende en hem, be klaagde, bekende afbeeldingen, aanstootelijk voor de eerbaarheid waren. Een merkwaardigheid was, dat de betref fende films ter terechtzitting werden afge draaid 1 Het O. M., mr. Reflingh, had tegen den beklaagde 60 boete geëischt. De Recht bank legde hem drie maanden gevangenis straf op. Souteneur. De Rechtbank te Amsterdam heeft Dins dag den 82-jarigen „koopman in alles", W. O. Geratel, bijgenaamd1 „bleeke Wil lem", den peraooji, die reeds geruimen tijd met de gevangenis kennis maakte, schuldig verklaard aan het als souteneur voordeel trekken uit de ontucht eener 28-jarige vrouw en overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot drie dagen hechtenis en plaatsing ln een rijkswerkinrichting voor den tijd van drie jaren. Slavenburg contra Scheurleer. De Haagsche Rechtbank, Dinsdag uit spraak doende in de bekende procedure tus schen Slavenburg en Co.'s Bank en Scheur leer en Zoonen's Bank achtte de weigering van Scheurleer om aan Slavenburg terug te beia'.on hetgeen Scheurleer door middel van zeven onvoldoende geteekende Scheurleer- chèques van Slavenburg had ontvangen, een onrechtmatige daad, en zegde de vorde ring van Slavenburg op Scheurleer tot be taling van 880.000 met 6 rente toe, uit voerbaar btf voorraad. Zichzelf herkend. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat te New-York een man een nachtverblijf van het Leger des Heils binnenkwam en daar een aanplakbiljet las van iemand, die vermist werd en den naam Niis Fisher droeg. Deze man kwam hem zeer bekend voor (blijkbaar stond het portret van den vermiste er ook op); hij vroeg den met het toezicht belaste beambte of hij zelf niet met den gezochte Identiek was. De beambte be vestigde dit en bracht hem naar de politie. De vermiste Fisher, 26 jaar oud en de zoon van een der rijkste mannen van Zweden, was op een zakenreis. Den 6en December was hij te Buffalo uit den trein gestapt en sedert verdwenen. Er was reeds een be looning van 100.000 dollar uitgeloofd voor dengeen, die hem vond. Door het zien .van het aanplakbiljet is blijkbaar zijn herinne ring teruggekeerd. Oarlogsohade. Een paar zware stukken geschut, ge trokken door Fordson-tractors, gjevolgd van militaire auto met aanhangwagen, volgeladen met artilleristen, donderden gistermorgen door die Brinklaan ln Bus- sum. B: gen paard, dat een zijsprong deed, zoodat de wagen kanteldle. De melk stroomde over den weg. De militaire stoet hield holt, de •oOdaton Mdidien nooveal v*n de flwahon Bij het paaseeren van een melkwa- schrok het daarvoor gespannen melk en tilden den wagen overeind. Toen werden de kanonnen naar het politiebu reau gesleept om te laten uitmaken wie er schuld had. De Soerakarta. Het stookruim van de Soerakarta is Maandag leeggekomen. De vuren zijn weer aangemaakt en het schip heeft thans dus weer vuur en licht Men moet nu nog een paar honderd ton lading verwerken, die tegen de schotten staat, om daarna het schip izoover te dich ten, dat de pompen het binnenkomende water kunnen bijhouden. Het weer is thans gunstig en als het zoo blijft, is er een goede kans, dat de Soerakarta binnenkort afgebracht kan worden. De Amerafoortsche vergiftigingszaak. Dinsdag stond voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep terecht de Amerafoortsche drogist Verhaaff, door de rechtbank te Utrecht op 16 December we gens poging tot moord op zijn echtgenoote veroordeeld tot twintig jaren gevangenis straf. Hij zou achtereenvolgens pogingen hebben gedaan daartoe door middel van loodajsenaat, die hij in de chocolade en de melk zijner vrouw deed, en later getracht hebben door gasverstikking haar om het leven te doen komen door op de élaapkamer der vrouw de gaskraan te hebben open gezet Het eerste heeft bekL te Utrecht be kend, het laatste evenwel ontkend. Deskun digen verklaarden, dat er geen aanleiding was bekl. ontoerekenbaar te verklaren, en de maximum geëischte straf van twintig jaren werd gehandhaafd. Ook nu bevestigt bekl. de arsenicum vergiftiging; bij kleine hoeveelheden diende hij het haar-toe, hij wilde, dat ze gewoon zou doodgaan, maar haar niet doodma ken" De gasvergiftiging blijft hij ook thans ontkennen (vroeger heeft bekL ook deze erkend, is evenwel op die verklaring teruggekomen. Naar hij zegt, om zijn vrouw te behoeden voor een strafvervolging we gens een valsche aanklacht. „Hij was niet kwaad op haar!") De raadsheer, mr. Jolles, verklaart bekL gedachtengang moeilijk te kunnen volgen. In zijn requisitoir wees de proc.-generaal, mr. Van Geuns, op de z. L ondeugdelijke motieven van de herroepen bekentenis be treffende de gasvergiftging. Gedachte aan zelfmoord van de vrouw kan hier absoluut buitengesloten worden. De groote moeilijk heid is het psychiatrisch gedeelte, d. w. z. de vraag of bekl. al of niet toerekenbaar is. Hierover zijn de deskundigen het niet eens. De proc.-generaal merkt op, dat wel iswaar er gemis aan zedelijk inzicht is en berouw en besef van het gepleegde kwaad, maar spr. meent, dat van ontoerekenbaar heid niet mag worden gesproken. Spr. kan zich, resumeerend, vereenigen met de straf, door de rechtbank opgelegd, een huive ringwekkend-hooge straf, al kan hij.zich indenken, dat hét Hof niet de hoogste straf zal willen opleggen. De verdediger bepaalde er zich toe op de zonderlinge houding van bekl. te wijzen, die weliswaar niet krankzinnig is, maar niette min hoogst eigenaardig. Op grond hiervan bepleit hij nader onderzoek naar bekL geest vermogen». BekL bleef gedurende de zitting vrijwel onbewogen. Uitspraak ovqr veertien dagen. MARINEBEBIOHTEN. Oefeningen van de vloot 1926. Hr. Ms. „Tromp" en „Heemskerck" zullen van 16 April28 Mei eene reis doen naar Madeira en Ponta Delgada, waarna den lOen Juni eene reis voor ongeveer 7 we ken zal worden ondernomen naar de Oost zee, waaraan 2 Z-booteni en 2 onderzee- booten zullen worden toegevoegd. Op deze reis zal Kopenhagen, Riga en Reval en daarna Helsingfora en Stocklhodm wor den aangedaan. De kruiser „Java" komt ongeveer medio Mei te Vlissingen in dienst en zal een toch van 6 weken maken naar Drontjhem, de Noorsohe fjorden en IJsland, om ver volgens begin October naar Oost-Indië te vertrekken. Een groep van 8 watervliegtuigen zal een tocht naar Kopenhagen ondernemen, over het Kielerkanaal, welke tocht ver moedelijk zal samenvallen met het ver blijf der sohepeh aldaar. Voorts zullen mijnenleggera en onder zeebooten op de gewone wijze oefeningen houden. Overigens vinden dazen zomer geen gezamenlijke oefeningen plaats. 3 hoofdoff van gez. Is sa lts kL, U oft vaa LEGERBERICHTEN. 8TOOMV AARTBESIOHTEN. Primitieve maar toch dure genoegens. Een maand uit logeeren. Hr. Ms. „O 9". De onderzeeboot O 9, in aanbouw op de werf De Schelde te Vlisslngen voor het departement van marine, zal Zaterdagmiddag 4 April te water worden gelaten. De uit Ooet-IndlB teruggekeerde off. van den MBD. 2e kl. J. ten Cate is geplaatst bij de Onderzeedlenstkazerne te Willemsoord. De off. van den MSD. Be kl. J. van der Wlele Is ln de directie der marine te Willems oord overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. van Speyk. Off. van adm 8e kl. R. H. Cooke Is voor den dienst in Oost-Indifl. Het offici erakorps van de kon. marine telt ttmns volgens de verschenen naam- en rang lijst: 8 vice-aimLraals, 8 schouten-bij-naoht, van wie 2 borven de sterkte; 28 kap. ter zee, van wie 8 boven de sterkte; 82 kap.-Juit. ter zoe van wie 2 boven de sterkte; 108 luit. ter zee le kl.; 106 luit. ter zee 2e kl.; 80 luit ter zee 8e kl.; 26 off-vlleger» 2e kl. en 4 Idem 8e kl. De kon. marine-reserve telt 1 kap.-luit ter lee-titulair, 8 buitengewone -luit ter zee le kl 28 luit. ter zee le kl. 64 ld. 2e kL, 12 der 8e kl. en 11 off.-waarnemers 8e kl. Het korps marinier» bestaat uit; 1 kolonel Inspecteur van het korps, 2 luik-kolonels, 8 kap. en 1 kap. der lnf. bij. het korpe gedetsr oh eend, 7 eerste- en 8 tweede-luitenant». Bij den marine-stoomvaartdienst zijn: 1 hoofdofficier le en 8 0e kl.; 86 off. le kL. 149 2e en 14 8e kl. dienst telt 1 inspecteur. gez. le en 18 2e kl:. Bij de administratie aijn: 1 hoofdoff. le en 4 2e kl.; 26 off. van adm le, 86 2e en 10 3e kl. Voorts is er een directeur van scheepsbouw, 6 hoofdingenieurs en 6 Ingenieur»; bij de eleo- tretechniek 3 Ingenieur», van wie 1 eerstaan wezende; bij de kuetverllohting: 1 met den rang van hoofdingenieur en 1 electrotechnieoih ingenieur. Bij het Kon. instituut voor de marine te Willemsoord zijn thans de volgende aantallen leerlingen in opleiding tot officier: 119 adel borsten voor den zeedienst, waarvan ln «le le afdeeling, 82 ln de 2e afldeeling, 28 ln de 8e afdeeling (oude opleiding), 12 ln de 8e afdoe- llng (nieuwe opleiding) en 17 ln de 4e afdee- iing; 7 adelborsten voor het korpe marinier#, waarvan 2 in de le afdeeling, 1 ln de 2e, 1 ln de 8e (oude opleiding) i 1 in de 8e (nieuwe opleiding) en 2 ln de 4e afdeeling; 81 adelbor sten voor den marineetoorrrvaartdlenst, waar- vanö ln de le afdeeling, 61nde2e,7inde8e (oude opleiding), en 9 ln de 3e (nieuwe op leiding) en 4 ln do 4e afdeeling; vooft» 12 adelborsten voor de administratie, .waarvan 7 ln de le en 6 in de 2e afdeeling. Aan de technische hoogeechool te Delft zijn thans 6 studenten, aan wie vergund is hunne studiön in de scheepsbouwkunde voort te zet ten, ten einde later als ingenieur Wj de marine in dienst te treden. Bij de .verschillende universiteiten zijn thans nog 20 studenten, aan wie van rijkswege steun wordt verleend; om hunne studiën ln de me dicijnen voort te zetten, ten einde na bevorde ring tot arts ais off. van gez. bij de zeemacht te dienen. Bij beschikking van den Minister van Ma rine i» de kap.-luit ter zee L. M. J. Gregory den 6en April a.8. als eerste officier geplaatst aan boord van Hr. Ms. Heemskerck ter ver vanging van den kap.-lult. ter zee A Seret Azn., die niet dienselfden daitum te Willemsoord wordt geplaatst. Bij beschikking van den Minister van Marine is met den 90en Maart a». de kap.-luit. ter zee O. D. T. de Ridder eervol ontheven en de lult ter zee der le kL W. J. Smit tijdelijk belast met het bevel over het vliegkamp ,4e Kooy" en is eerstgenoemde officier ter beschikking gesteld. De navolgende officieren en onderofficieren worden 24 Maart as. geplaatst aan boord K XI, rolje Onderzeedienetkaizenie: Lult ter zee le kl. G. E. V. L. Beekman, id. 2e kl. J. J» L. Wlllinge, off. van den M.SJ). 2e kl. J. Kooyman, ld. A Hoogkamer, bootsman J, Bakker, eerg.-torpedomaker W. N. Bouw man, J. C. Meesters, eerg.-monteur T. J'. G. van Dan6lk en W. Jt Groen, serg.-machinist P. van Ee en A Lubeen. 87 Maart: bootsman J. Lub van Tromp naar Schorpioen. 1 April: id. H. J. Bierman van Schorpioen naar Wachtschip Willemsoord. 7 April: oppersohipper H. Llndenbergh van Tromp naar Wachtschip Willemsoord. 6 April: id O. J. Lijden» van Max kas. Bot terdam naar Tromp. Openbaarheid bij openbare aanbestedingen. De hoofdintendant heeft bepaald, dat voortaan bij bet houden van onderhandsohe aanbestedin gen voor de levering van levensmiddelen, fou- rage, ligstroo ei, de Inschrijver», die zulk» verlangen, tegenwoordig mogen zijn bij het openen der verzegelde bus, waarin de Inschrij vingsbiljetten moeten zijn gestoken en dat d» bedongen prijzen daarbij aan de Inschrijvers bekend moeiten worden gemaakt. Hulp-administrateurs. Naar de Telegraaf verneemt is asa de auto riteiten van de landmacht een geheim schrij ven gezonden, waarin mededeeeling wordt ge daan van een bestaand voornemen om voor dienstplichtige sergeanten de gelegenheid te openen een verbintenis te sluiten ale hulp- administrateur op de wijze als thans voor hulp instructeurs is bepaald. De hier bedoelde hulp-administrateurs sullen dan gedurende bun verbintenis als zoodanig d» diensten van fourier moeten verrichten. - Reserve-kap. der genie Jl R. van der Zalm wordt tijdelijk werkzaam gesteld in da Stelling van Helder. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Batjan, arr. 16 Maart te MoulimaLn. Batoe, pass 17 Maart Perim. Johan de Wltfc, vertr. 16 Maart v. Belawan. Kange&n, vertr. 16 Maart v. Singapore. Hoepat, arr. 17 Maart te Colombo. Sumatra, vertr. 17 Maart v. Mareellle. Enggano, arr. 16 Maart te Soerabaya. Karimata, arr. 16 Maart te Batavia. Krakatau, vertr. 16 Maart v. Singapore. Prinses tfullana, arr. 14 Maart te Belawan. Radja, vertr. 16 Maart v. Londen. Koningin der Nederlanden; vertr. 10 Maart V. Sues. Sumatra, arr, 17 Maart te Marwllla Jan PI eters». Coeu, vertr. 17 Maart v. Bouth- ampton. Saparoea, arr. 17 Maart te Genua. Simaloer, pass. 17 Maart Perim. Kon. Ned. Stb. Mij. Hennes, Vertr. 18 Maart v. A'dam. Irene, arr. 18 Maart te A'dam. Vesta, vertr. 18 Maart v. A'dam. Aurora, vertr. 16 Maart v. Gibraltar. Ilobo, arr. 16 Maart te Tarragona. Pollux, arr. 16 Maart te Alexandrld. Straibo, arr. 16 Maart te Gothenbupj. Achllles, vertr. 17 Maart v. Tanger Amersfoort, pass. 16 Maart Azoren. Aroe, poog. 13 Maart VHaeingeiL 'L'ro6' *rr. 17 Maart te Constansa. Erato, pass. 17 Maart Oueseanb Euterpe, arr. 17 Maart te Bordeaux. Ganymede», pas». 17 Maart Gibraltar. Iris, vertr. 17 Maart r. Gibraltar. Juno, vertr. 17 Maart v. Algiers Neptunu», arr. 17 Maart te Trieek Ni-reus, arr. 18 Maart te A'dam Orestes, vertr. 17 Maart v. Gibraltar. Perseu», arr. 17 Maart te Kopenhagen. Pluto, vertr. 17 Maart v. Aioante. Rhea, arr. 17 Maart te Oran. Saturnus, pass. 17 Maart Dungeness. Tellus, vertr. 17 Maart Fiume. Vsnus, vertr. 17 Maart v. Ceuta. Kon. West-Indische Maildienst. Amersfoort, pass. 16 Maart de Azoren.. Are», arr. 18 Maart te Antwerpen. Astree., arr. 14 Maart te New-Yoik

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6