RHHRPp Derde Blad. E PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND T VAN ZATERDAG 21 MAART 1925. volgen. hetgeen het „Centraal blad voor Israëlieten In Nederland" omtrent de voorstelling der Joodeche Tooneelvereeniging schreef (want ook ditmaal is reeds in besloten kring dit stuk opgevoerd): De hoofdrollen, die der Gebroeders Kal koen, winkeliers _in garen en .band, werden op buitengewoon voortreffelijke wijze ver tolkt door de heeren M. Manheim en Jac. B. Polak. De heer Manheim was een oude, knorrige, driftige compagnon, terwijl de heer Polak een collega was, dit zich buitenge woon goed wist aan te passen en met een gelatenheid, die vermakelijk Tyas, de drift uitbarstingen van den nijdas over zich heen liet gaan. Hun beider spel liet niets te wen- schen over. Mej. Tilly Polak vertolkte de rol van de jeune première op gracieuse en aanvallige wijze, looals we dat trouwens Ingezonden Mededeellng. Afscheid van den heer R. Kasteüjn van den Brandraad. De j.L Donderdagavond gehouden jaar vergadering van den brandraad had ditr maal een bijzondere beteekenis, daar het de laatste vergadering was, welke door i van haar gewoon zijn. •den heer Kastelijn in de functie van op- De heer M. S. de Jong gaf goed spel, perbrandmeester werd geleid. I vooral in de scène's met de Gebrs. Kalkoen, 'Na afwerking van de agenda, nam de zoodat dit typische drietal buitengewoon heer Kastelijn het woord en memoreerde, succes had in hun gezamenlijke gesprekken, dat dit de laatste vergadering is geweest, De heer N. van Engel speelde zijn dubbelrol welke hij in zijn kwaliteit als opperbrand- meester heeft geleid. Hij gaat terug tot op het oogenblik, dat hij den heer Verheij als opperbrandmeester opvolgde, welke functie hern ambtshalve door B. en W. werd opgedragen. In alle opzichten is spr. niet tevreden, daar het brandwezen nog niet zoo gere geld is als hjj dat zoo gaarne zou gezien hebben. In hoofdzaak is dit te wijten aan de geringe populariteit, welke de brand weer heeft, en mede ook door het feit, dat hier gelukkig weinig branden voorkomen. Zeer dikwijls is op reorganisatie aange drongen, doch slechts weinig gedaan, wrat gewenscht was, ook al dikwijls in verband met de kosten. Spr. hoopt dat 'zijn opvol ger in dit opzicht gelukkiger mag zijn. Hij dankt de brandraad voor de prettige en aangename samenwerking, dit af scheid stemt hem weemoedig, aangezien de goede toon nimmer is verloren gegaan. Hierna rioht spreker het woord tot den heer Dokter, w.n. directeur van de ge meentewerken, als zijn opvolger, draagt hem zijn taak en' tevens zijn insigne als opperbrandmeester over en hoopt, dat ge noemde heer in alle omstandigheden op den brandraad kan rekenen. De heer Dokter dankt den heer Kastelijn en hoopt op dezelfde medewerking van den brandraad te kunnen rekenen. De heer M. Hoogerduin ais oudste brand meester neemt hierna het woord en brengt in herinnering alles wat de heer Kastelijn in het belang van het brandwezen heeft ge daan. Belangrijke verbeteringen aan brand spuithuizen, spuiten, het bezit van een ladderwagen, en de overal door de gemeente gelegen brandkranen, een wekkerinrich- op zeer verdienstelijke wijze. Hospitaal-kerkschip „De Hoop". Gisterenmiddag is 'hier binnengekomen het hospitaal-kerkschip „De Hoop". Het schip is met leerlingen van de Zee vaartschool uit Amsterdam aan het proef varen geweest op de Noordzee. Verloting ten bate van het Tralnerfonds der V.V. „H.R.C." te Helder. Trekkingslijst van de verloting, gehouden op 18 Maart 1925, des avonds te8'/auur, in „Cabino". lot- prijs- lot- prijs- lot- prijs- lot- prijs- lot- prijs- 39 620 56 621 68 623 280 97 644 293 120 645 297 35 666 40 672 1 91 134 200 209 210 219 221 271 v^',^artd00r d? gehee!f brandweer oogen- ,439 82 789 92 1190 113 1531 45 blikelijk is gealarmeerd. Spreker noemt eenige zware branden, onder leiding van den heer Kastelijn gebluscht, en dankt hem voor alles wat hij in het belang van het brandwezen heeft verricht. Als blijvend aandenken aan het brandwezen overhandigt spr. een geelkoperen brievenstandaard met aan de eene zijde een ingedreven uitslaan- den brand, aan de andere zijde een hand- brandspuit en in het middenschild het op schrift: „Aan R. Kastelijn, van den brand raad, 31 Dec. 1924". Dit aandenken ging gepaard met een door den heer Labout vervaardigde keurige oor konde, bevattende de namen van alle brand meesters. Zichtbaar getroffen dankte de heer Kaste lijn voor dit bewijs van symphthie. Een der leden stelt voor den heer Kaste lijn tot eerelid te benoemen, wat met al- gemeene instemming wordt toegejuicht en door genoemden heer gaarne wordt aan vaard. Hierna sluit de heer Kastelijn zijn laatst gelede vergadering van den brandraad, welke zeer zeker op alle aanwezigen indruk heeft gemaakt. 304 317 368 365 374 380 407 850 64 1211 48 1568 67 869 38 1212 79 1575 60 870 96 1229 14 1651 65 891 94 1231 63 1653 44 914 73 1238 89 1746 76 930 58 1246107 1753114 931 124 1247 53 1775 51 935 110 1306*49 1812 32 937 88 1334106 1824 77 945 57 1351102 1833 71 961 43 1361 26 1857 2 976 69 1367 55 1861 93 977 117 .aon hoofd 1888 87 998 36 ldöU prijs 1898 100 37 1024 9 1391125 1899 27 90 1046 111 1421 81 1922116 75 1048 3 1425119 1924 104 52 1061 34 1441 21 1932 31 29 699 112 1086 101 1446 16 1958 23 96 717 41 1121 91 1452 33 1964 4 98 725 108 1129 47 1476118 1982123 5 754 11 1160 28 1482 64 2000 20 99 763 80 1176 72 1488 15 62 773 59 1183 788 1622 22 83 13 19 86 50 85 66 443 74 834 18 1197 84 1561116 Uit het Politierapport Een winkelier van de Weststraat deed gisteren aangifte, dat Donderdagavond om streeks 11 uur een reclamevlag, die uit zijn woning hing, naar beneden was getrokken. De stok brak en kwam door de ruit van zijn winkeldeur terecht, waardoor deze ge heel vernield werd. Een onderzoek wordt ingesteld. Ten nadeele van een stoker in de O.-Z.- kazerne werd gisteren een portemonnaie met een bedrag van ruim 20 ontvreemd. De kostganger, die er Donderdag met het motorrijwiel van zijn kostjuffrouw was van door gegaan, is inmiddels van zijn tocht teruggekeerd'. W. Karhof. Den 26sten Maart a.s., hoopt de heer W. Karhof, machinist bij de Ned. Spoor wegen, te dezer plaatse, den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaar, in dienst trad bij de voormalige H. IJ. S. M. De heer Karhof, welke op verschillen de locomotiefdepöts is werkzaam gesteld geweest, mocht de laatste jaren van zijn dienstverband, zijn geboorteplaats als standplaats zien aangewezen. Ook aan hem werden van de.zijde der Maatschappij, gratificatiën voor betoonde activiteit en oplettendheid toegewezen. WJj hopen dat het den heer Karhof op dien dag aan blijken van belangstelling niet zal ontbreken. Liefdadigheidsuitvoering. De Israëlitische Tooneelvereeniging „On der Ons" zal binnenkort eene uitvoering :even ten bate van de afdeeling Helder van «et Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies. Op Donder dag 2 April n.1. zal door genoemde vereem- ging worden opgevoerd liet blijpspel „Ge broeders Kalkoen". De Joodsche Tooneelvereeniging heeft ai eens meer ter wille van een liefdadig doel eene uitvoering gegeven. Onze stadgenoo- ten zullen zich ongetwijfeld het zeer ver dienstelijke spel der leden herinneren. Uit den aard der zaak worden als regel slechts uitvoeringen in intiemen kring gege\en, maar waar het er om gaat een of andere Instelling, die in nood' verkeert, te helpen, daar is de Vereeniging altijd bereid in het openbaar op te treden. En men weet het, de kas van 't Centraal Genootschap vergt steeds groote uitgaven. De subsidies, waar op zoo'n instelling meestal drijft, zijn meer en meer verminderd, de uitgaven daar entegen eerder toe- dan afgenomen, brgo valt een aanbod' als dit ten zeerste toe te juichen. De Vereeniging heeft er geen gras over laten groeien en met den kaartverkoop ts reeds begonnen. Voor 1.worden kaar ten aangeboden voor deze voorstelling, en *ij hopen zeer, dat een groote omzet moge Wijziging Kieswet, Prov. Wet en Gemeentewet De heeren Van den Heuvel, Bomans en Snoeck Henkemans hebben een amende ment voorgesteld om in art 1 van het wetsontwerp tot wijziging van de Kies wet, van de Provinciale wet en van de Gemeentewet in de voorgestelde wijzi ging van art. 100 der Kieswet het cijfer „75" te veranderen in „90". Ter toelichting wenschen de voorstellers slechts aan te voeren, dat het hun bedoe ling is om, bij behoud van het thans in art. 100 der Kieswet geldend stelsel de evenredigheid zoo dicht mogelijk te be naderen. Holland als voorbeeld. In een rede te Londen heeft Ormsby- gore, onder-minister van koloniën, na druk gelegd op de behoefte aan weten schappelijk onderzoek, bijzonderlijk van de tropische rijksdeelen. Het- was een schande, dat men tot onlangs geen school voor tropischen landbouw had gehad en dat men niets had, dat kon vergeleken worden met wat de Nederlanders op Java hadden gedaan. De WTethouderscrlsis te Rotterdam. De wethouderscrisis te Rotterdam zal waarschijnlijk worden opgelost door net aanblijven van mr. A. van der Hoeven als zoodanig. Zooals men weet was mr. \an der Hoe^ ven afgetreden, omdat door den voorstel tot verhaal van pensioensbijdragen op het gemeentepersoneel was verworpen en hij daarom de verantwoordelijkheid voor de gemeente-finanèiën niet langer op z.oh wilde nemen. De raadsleden J.'Schouten (a.-r.), mr. J. A. de Visser (c.-h.) en H. E. van den Brule <r.-k.) stellen den Raad thans op nieuw voor op de wedde van het personeel in gemeentedienst als pensioensbijdragen te verhalen: A. 51/, van den pensioen grondslag, beperkt tot /8000 voor wedu wen- en weezenpensioen, en B. 8 96 van den vollen pensioengrondslag voor eigen pensioen. Dit voorstel is gelpluidend aan dat van B. en W., hetwelk door den Raad op 27 Febr. werd verworpen. De voorstellers meenen het weder te mogen indienen, nu is gebleken, dat de raadsmeerderheid, die dit voorstel afwees, en daardoor den wethou der voor de financiën tot aftreden noopte, in de vacature niet heeft voorzien. De wethouder, die de ontheffing van zijn ambt heeft verzocht, wordt aldus de toe lichting genoodzaakt zijn functie te blij ven vervullen en verantwoordelijkheid voor de gemeentefinanciën te dragen, hetgeen zij noch redelijk, noch billijk achten. Het komt den voorstellers voor, dat zoo de be doelde meerderheid in de vacature niet voor ziet, zij tot plicht heeft mede te werken tot die maatregelen, welke de wethouder voor de Financiën noodzakelijk acht. De bedoeling is het voorstel 1 April a.s. in werking te doen treden. De Raad voor de Scheepvaart. Het bij minister Van Swaay in den loop van het vorig jaar gerezen plan om den zetel van den Raad voor de Scheepvaart van Amsterdam naar Den Haag over te bren gen, is, volgens het „Handelsblad", blijk baar door Waterstaat opgegeven. Uitbreidingsplan van Alkmaar. B. en W. van Alkmaar hebben zich met een schrijven tot de dagelijksche bestu ren van de aangrenzende gemeenten Heiloo, Bergen, Koedijk en Oudorp ge wend over door Alkmaar noodig geoor deelde grenswijzigingen. Wanneer deze uitbreiding van Alk- maarsch gebied doorgaat dan zal Heiloo een oppervlakte van 216 H.A. met een 300 inwoners verliezen, Bergen 68 H.A., Koedijk 150 H.A. en Oudorp een 100 H.A. Sir Henrl Deterding. sterdam. In deze bijeenkomst hield de gast een gezellige causerie en ontwikkelde hij een mooi plan. Hij gaf als zijn meening te ken nen, dat hjj zijn succes voor een zeer groot deel dankt aan zijn landaard. Hij heeft van den Hollander een zeer groot en hoog denk beeld, al is hij niet blind voor de feilen en tekortkomingen van het Nederlandsche ras. Er is, zoo zeide Sir Henry ook, in den laatsten tijd een verhaal in enkele bladen geweest, dat de Engelsche invloed in de lei ding van het ooncern zou toenemen. Men kon te dien aanzien gerust zijn. Van de be stellingen voor 28 millioen, die in den laat sten tijd geplaatst zijn, bleef voor 22 mil lioen in Nederland. Daarvoor waren com mercieele redenen: Per saldo kon men het best en hèt goedkoopst in Nederland terecht. Een der allereerste bestellingen, die de heer Deterding als directeur had helpen plaatsen bij den Nederlandschen scheepsbouw, was een tankboot, de „Kessler"; die is nu 22 jaar oud en is nog de beste van de vloot. Breng de jonge menschen, waar wat in zit, vroeg in de praktijk, ried de heer Deter ding. Tusschen 17 en 24 zijn de vermogens om op te nemen het grootst. De verdiensten van schoolsche geleerdheid en kennis schat deze man van de praktijk van het zaken leven veel minder hoog, dan die van den wil te slagen door werken. Wat een jonge man weet, zoo zeide hij, beteekent veel min der, dan wat hij is. Dat geldt vooral In het zakenleven, daar is het leven de beste leer meester. Als gij jonge employés kiest, zoekt dan naar wat de Engelschen noemen „bright boys"; daarin zit het materiaal voor de mannen, die durven'leiding te geven. Kleineer uw land niet. Holland is niet klein, het is een groot rijk hier en in de tropen, maar dat groote rijk kan alleen in stand blijven, als Nederland aan het rijk in de tropen flinke mannen en kapitaal kan verschaffen. Kweekt daarom mannen, die durven te leiden, die zich bewust zijn van de verantwoordelijkheid, welke Nederland heeft tegenover Indië. Voor zelfbestuur is dat land ginds niet rijp. Leert Indië kennen, riep deze kenner van Indië zijn landgenooten toe. Hij stelde voor, gedurende drie jaren drie groepen van 24 jongelui met 12 leeraren naar Indië een vacantiereis te laten maken. Hij zelf wilde de helft der kosten dragen. Dat denkbeeld werd met gejubel ontvan gen; er zal een comité worden gevormd, om ln samenwerking met organisaties, die op dit terrein reeds werkzaam zijn, dit plan ui1; te voeren, om aldus propagandisten voor Indië in Nederland te vormen. De heer Deterding hield ook een pleidoo voor sport als een middel om mannen te kweeken, die weten, wat een snelle beslis sing beduidt; verder een opwekking om leiders aan te kweeken, die zonder te vra gen, of men hen wel dadelijk volgt, willen staan voor hun denkbeelden, en een aan sporing om den, redelijken moed te verster ken, in het gevolg waarvan de physieke mruw* wAnTAlf mwV'mt En dat alles werd gezegd op den luohtlgen toon, die grooten ernst verraadt; het was een alleraardigst huiselijk praatje over de eigenschappen van individu en volk, die de voorwaarden scheppen voor succes. Het „Handelsblad" teekent hierbij aan: Er zullen wellicht bedenkingen rijzen bij epn categorie van Nederlanders, die nu niet het allerhoogst aangeschreven staan bij den „practicus" Deterding, bij de onderwijzers n.1. der betrokken jongelui. Door dat bezwaar behoeft men zich niet te laten weerhouden. Men kan ten volle de bezwaren der leera ren erkennen en toch het plan uitvoeren, wanneer men de jongelui voor deze vacan- tiereisjes maar kiest uit degenen, die juist hun einddiploma H.B.S., Gymnasium of Lyceum of Handelsschool hebben verkre gen. De mentoren zullen zich ook dan zeer wel kunnen laten kiezen uit het corps der leeraren, wier werk voor een dergelijke in structieve en inspireerende vacantiereis voor de school meer waard zal worden, juist omdat het voor het leven der aan hen toe vertrouwde discipelen meer waard wordt. Wij hopen spoedig in staat te zijn onzen lezers mede te deelen, dat de organisatie van dit denkbeeld gereed is, zoodat wij nog in dezen zomer aan de eerste ploeg, die naar Indië gaat, een goede reis kunnen toewen- schen. DE „SOERAKARTA". De kans op vlotbrengen. De kansen, om de „Soerakarta" vlot te sleepen, staan lang niet slecht. Men be hoeft slechts de koersen der herverzeke ring 16%! te volgen, om uit dezen gevoeligen barometer de kansen te bere kenen. Toch zullen de bergers u niet de verzekering durven geven, dat ze de „Soerakarta" nog vlot krijgen. Want voor een aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid zijn nog andere factoren noodig. Alle aandacht is uitsluitend op 't vlot sleepen gericht. Het bergen der lading is slechts van secundair belang. De eer ste officier van het vaartuig, de heer J. J. Looyenstein, bevindt zich steeds met der eersten machinist aan boord, om den Rot- terdamschen Lloyd te vertegenwoordi gen, terwijl de eerste machinist aanwezig is om een oordeelkundige behandeling der machines te waarborgen. De leiding aan boord berust echtei thans uitsluitend bij den bekenden heei Sperling. En deze heeft slechts één doel voor oogen: het vaartuig behouden af te sleepen en binnen te brengen. Al het wer ken in de lading geschiedt ook uitslui tend om het schip te redden en niet om de lading zelve. Er wordt thans dag en nacht gewerkt om ruim 2 leeg te maken, zoodat men bij de huid van het schip kan komen. Ruim 2 is de zwakke plek van de „Soerakarta". Juist ter hoogte van ruim H ligt het schip op de glooiing. Daar werd het met alle kracht op de steenen wal geslagen; daar ook sloegen de steenen van den wa! door de huid van het schip. In ruim I be vindt zich een lading export-bier, die men gerust kan laten zitten; maar ter hoogte van ruim H wordt de grootst» druk uitgeoefend. Om twee redenen moet dus ruim H gelost worden. Vooreerst om den druk te verminderen, en in de tweede plaats om ruimte te maken, opdat de re parateurs in staat zijn zoo mogelijk de gaten te dichten. Éénmaal is de heer Sperling in ruim 2 afgedaald en heeft hij in duikerscostuum den toestand onder zocht. De wand van het schip is daar zeer ernstig beschadigd. Groote brokken ijzer liggen in het rond. En het zal een zware karwei zijn, den romp van 't schip te dich ten. Alles hangt er van af, of men er in slaagt ruim n droog te krijgen. Als dat tukt, is het behoud van de „Soerakarta" verzekerd. Het afsleepen, zonder dat ruim 2 ge dicht is, mag niet plaats vinden, wijl in dat geval de steenen glooiing zeker ern stig beschadigd wordt en reparatie van den steenen dam onder water zeer be zwaarlijk is. Doch ook wanneer ruim n niet droog komt behoeft de „Soerakarta" nog niet als verloren te worden beschouwd. Dan toch kan men nog het schip ter hoogte van het begin van ruim II dichten en daar ter plaatse de romp doorzagen. Zoo doende blijft een gedeelte van het schip behouden; het overige stuk zou men dan bij gedeelten met dynamietpatrenen laten springen. Deze kans kan dus altijd nog den heer Sperling, die zoo vol vertrou wen zijn „no cure no pay" contract tee- kende, loon naar werken bezorgen. (Tel.) Mailboot „P. O. Hooft". Eenige dagen geleden hebben wij' mee gedeeld, dat op 24 Maart a.8. het te St. Na- zaire op stapel staande mailschip van de Stoomvaart Mij. „Nederland1" van stapel zou loopen. Thans verneemt het „Handelsblad", dat op de scheepswerf een werkstaking is uitgebroken, waardoor de te waterlating van de boot voor onbepaalden tijd moet worden uitgesteld. Staking aan de Nederlandsche Dokmaatschappij. Donderdagmiddag is het geheele personeel Nederlandse' PREDIKBEURTEN. ZONDAG 22 MAART. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststmat): *8 morgens 10.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Waterkerk; 's Avonds 6J)0 uur, Ds. Y. van Dijk, van Schagen. Huisduinen: Geen dienst. Jnllanadorp: Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat): V.m. 10 uur en 's avonds half zes, Ds. Joh. E. Bijl, van Gouda. Kinderkerk i. d. School m. d. Bijbel. Geref. kerk (Spoorstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. B. v. d. Werft. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur. Doopsgezinde Kerk: V.m. 10 uur, Ds. J. Koster. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. O. C. G. Visser, van Rotterdam. Bediening H. Doop. Ongeveer 14 dagengeleden zijn eenige ploegen werkvolk van de Nederl. Dok-Mij. in staking gegaan om een loonsverhooglng van 10 cent en weder-invoering van den op zegtermijn van één week; sinds kort was in gevoerd opzegging met één uur. Deze sta king stond onder leiding van de onafhanke lijke bedrijfsfederatie in de metaalindustrie. Toen de bespreking met de directie door de personeelvereeniging aangevraagd, tot geen resultaat had geleid, heeft het geheele perso neel, met 7 stemmen tegen, besloten, in star king te gaan. De directie van de Nederl. Dok-Mij. deelt mede, dat de opzeggingstermijn van één uur alleen geldt voor losse werklieden, die nog geen twee maanden bij de maatschappij werken. Staking bij de Karei I-fabrleken. Uit Eindhoven meldt een V. D.-bericht lat de werkliedenorganisaties ln de siga ren-industrie bij de N.V. Karei I Sigaren- abrieken de staking hebben aangezegd, .velke op 30 Maart zal ingaan tenzij voor iien tijd nog overeenstemming wordt be reikt. De reden van dit geschil is het ver strekken van te weinig dek. Het conflict jmvat 600600 arbeiders. De S. D. A. P. en de heer Fimmen. In „Het Volk" vinden wij den volgenden brief van den voorzitter der S.D.A.P., den beer Vliegen, aan den heer Edo Fimmen: „Voortdurend bereiken ons berichten en geruchten van openlijke of zijdelingsche be schuldigingen, door u |n vergaderingen of elders geuit tegen de sociaal-democratische arbeidersbeweging in het algemeen, tegen de S.D.A.P. ln het bizonder. Het woord cor ruptie is daarbij meer dan eens gevallen. De pogingen tot nu toe gedaan om van u pre ciseering te krijgen, man en paard aange wezen te zien, hebben voorloopig gefaald. Of wel gij beweert „u niet- zóó positief te hebben uitgelaten" (uw brief van U April aan mij), of wel gij zegt niet te weten of gij ooit $en uiting in dien vorm hebt gedaan („Het Volk" van 5 Maart jJ.). Intusschen blijft het gepraat over cor ruptie of dergelijke misstanden, die in de Nederlandsche sociaaldemocratische bewe ging zouden bestaan, uwerzijds blijkbaar doorgaan, neemt in den laatsten tijd nog toe. Gij zijt nog altijd lid van onze partij en de eer onzer partij is dus ook nog altijd de eer van uw partij. Bij het Partijbestuur is van u nooit eenige aanwijzing ontvangen van bestaande of ook maar veronderstelde corruptie, terwijl het toch zeker uw plicht zou zijn geweest zulke aanwijzingen te doen, indien gij iets weet. Nu één van beiden: óf er zijn u gevallen van corruptie in de partij, gevallen dus waarbij leden van de partij betrokken zijn, bekend, dan noodig ik u bij dezen uit, die gevallen aan te wijzen, man en paard te noemen; óf er is u niets van dien aard be kend en dan eischt de eer van onze en van uwe partjj, dat gij dat nu eens open en eer- 'Jjk en zonder beroep op geheugenzwakte of wat ook, zegt of schrijft. Ik heb, als Partijvoorzitter sprekend, op het congres aan de partij en aan het publiek beloofd1, dat het Partijbestuur, indien in de partij iets van corruptie zou blijken, daa> tegen met straffe hand zou optreden. Om die belofte te kunnen nakomen, moet de- geen die beweert of laat vermoeden, dat hij iets weet, voor den dag komen. Dat is nu, waarde partijgenoot Fimmen, wat ik van u eisch: weet gij iets, voor den dag er meel Weet gij' niets, zeg het dan ook, al ware 't maar om te voorkomen, dat men u tenslotte voor een lasteraar of een praat jesmaker zou moeten gaan aanzien. Met groote belangstelling wordt uw ant woord tegemoet gezien." Uit de mijnindustrie. Donderdagavond vergaderde de Bonds raad van den Algemeenen Nederland schen Mijnwerkersbond. Na uitvoerige be sprekingen besloot de raad met algemeene van de Nederlandsche Dokmaatschappij te Amsterdam, ongeveer 450 man, in staking gegaan. Reeds een paar weken geleden had den de sjouwerlieden het werk neergelegd, daar rij niet tevreden waren met een wijzi ging in de arbeidsvoorwaarden, welke wijzi ging onder meer inhield verkorting van den opzeggingstermijn. Donderdag is hun voorbeeld gevolgd door het overige personeel, toen bij een onder houd van een deputatie der werklieden met de directie op verschillende punten het per soneel geen bevredigende verklaringen wa ren gegeven. Het werk ligt nu geheel stil. mM Van werknemers zijde wordt omtrent deze voorwaarden, zoo, bezwarend zijn staking het-volgende meegedeeld: dat er vermoedelijk van den pier niets stemmen de loonsverlaging niet te aan vaarden, en tegen Zondag a.s. overal le denvergaderingen uit te schrijven. (Volk.) Geen pier te Zandvoort Men zal zich herinneren, dat er sprake is geweest van plannen om te Zandvoort een pier te bouwen naar het voorbeeld van Scheveningen. Thans blijkt, dat de wtffF® MAF aatv fTmrrrr\»r>^ vH no. no. no. no. 6 468 105 25 508 122 12 515 61 1 518 103 38 109 546 70 57 17 566 121 78 571 46 42 574 10 582 30 592 24 611 no. no. co. no. no. no. 22 29 31 Opnieuw 81li aftrek voor pensioen voorgesteld. Een mooi plan. Donderdagavond was sir Henri Deter ding, de president der Kon. Petroleum Mij. de gast van de Industrieele Club te Am

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9