T Ruwe Huid Schrale Lippen TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS PUROL PUROL BINNENLAND V VAN DONDERDAG 26 MAART 1925. Huur. Begrooting. Opheffing Rijksnormaallessen. Salarisverordening 1928. Subsidie, Hoefbeslag. PrQzencontrAlecommlssle. Op verzoek eervol ontslagen met dank de kantonrechter-plaatsvervanger M. P. B- Meuwissen in het kanton Helder. Middelbaar onderwijs. Benoemd is tot leeraar aan de Rijks H. B. S. alhier, A. Potjewijt, te Vlissin- gen, met eervol ontsiag als leeraar aan de B. H. B. 8. te Vlissingen. G. van Vel dhn ijzen f. Dinsdagnacht om 1 uur is le Luit. der Art., G. van Veldhuijzen, aan de gevolgen van de ernstige verwonding bekomen bij het autó-ongeluk op de Binnenhaven, overleden. De begrafenis heeft Zaterdagmorgen plaats. De stoet vertrekt om 10 uur van het Hospitaal. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Dinsdag ten raadhuize aan besteed het maken van een vlotbrug over het Noord-Hollandsch Kanaal aan de Koojj te Helder. De aanbesteding ge schiedde in twee perceelen en in massa. De volgende bil-letten waren hiervoor in gekomen. P. Daalder, Alkmaar, perc. A 25000, B 29000,massa 58000—; I. C. Kooy- man, Harlingen, perceel A 24860,—, B 28800, massa 61660,—; J. de Vries, Heemstede, perceel A 20380,—, B 80280,—, massa 60300,—; P. Tuin, t Zand, perceel A 60000,— (vermoedelijk voor de massa?); P. Doorn, Si Maartens brug, perceel A en B 47000,—; Th. Min- neboo Walboom, perc. A 21600,—; N.V. W. Ultslageris Aannemingsbedrijf, Amsterdam, perceel A 18000,—, B 26660,—; P. Smit, Helder, perceel B 27860,—. Dnbbelmannenkwartet „Inter Nos". Dir.: A. J. Leewens. Naar aanleiding van het succes, behaald op den den 28 Febr. jJL gehouden wedstrijd te Haarlem, heeft „Inter Nos" besloten op Woensdag 15 April a.s. een Kerkconcert te geven In de Nieuwe Kerk aan de West straat. Medewerking zal worden verleend door den helden-bariton Jan van Rljsselberg te Den Haag. Het kwartet zal o. m. uitvoeren de met den len prijs en len directeursprijs be kroonde werken, terwijl de toegangsprijzen, teneinde dit concert binnen het bereik van een ieder te brengen, populair zullen wor den gesteld. Tentoonstelling Vakschool voor Meisjes. Aan <ie Vakschool voor Meisjes is ver bonden een volks- en damescursus In tee kenen en stofversieren. Eenmaal per jaar wordt het op deze cursussen vervaardigde werk, in eenige lokalen van de school, voor belangstellenden tentoongesteld. Gelukkig was het gisteren, den dag van de tentoonstelling, prachtig weer, zoodat vele dames niettegenstaande de schoonmaak (o, mannenplaag!) de verleiding niet konden weerstaan, een wandeling te maken naar het trotsche Vakschoolgebouw op de Java- straat. In twee lokalen, le étage, waren de wer ken tentoongesteld. Over het algemeen was het werk beter verzorgd dan verleden jaar. De kwantiteit was niet zoo groot als toen, maar de kwaliteit beter. Men kon zien, dat er ernstiger was gewerkt, en dat men in de diverse technieken meer gevorderd was. Wat er alzoo te zien was? Om te beginnen onderging men, zoodra men de lokalen binnenkwam, een zinnen- streeling van kleuren. Daar waren kleedjes en kussens, schoorsteenkleeden en voeten bankjes In rood en groen en geel en paars en nog meer kleurnuances. Er was prachtig chablonneerwerk op don ker fluweel, batikwerk ln lichtere kleuren. We vergaten nog te vermelden, dat er sinds verleden jaar twee nieuwe technieken zijn Ingevoerd, en wel: „De Noorsche techniek en applicatie". Tenslotte kunnen we nog meedeelen, dat het In de bedoeling van het bestuur van de Vakschool ligt, bij voldoende deelname, een vervolgcursus, met meer ingewikkelde tech nieken, te houden. Deze cursus zou dus zijn voor de dames, die reeds een cursus in tee kenen en stofversieren gevolgd hebben. De technieken, die op dezen cursus be oefend zullen worden, kunnen we, dank zij de hulp van een der leerlingen, die ons de moeilijke namen voorgespeld heeft, hieron der laten volgen: Pointlacet, fanina borduursel, Richelieu (niet te verwarren met religieus) en En- gelsch borduursel. Verder Arabisch bor duursel, applicatie, Kelim en Duitsch of platsteekborduursel. Kermis. Voor de a.s. kermis zijn de navolgende inschrijvingsbiljetten bij de Dinsdag ge houden aanbesteding ingekomen: M. Serierse, Rotterdam, paradetent 860,—; H. Mullens, Rotterdam, theater plttoresque mécanique 800,M. Bos, Amsterdam, luohtschommel 800,—P. Wlers, Alkmaar, hoepla 125,of 60,— naar gelang van standplaats, werptent 26,—; F. de Haan, Utrecht, beignets- kraam 662,— met voorw.; D. J. van Dam, A*dam, kinderearoussel 800,60; A. F. Hommerson, Bergen op Zoom, rijwiel- sport 810,O. Theunitz, Gouda, vroo- HJk rad 826,—; Gebr. Hommerson, Gin- neken, vergenoegingspaleis ƒ601.—; W. Loggen, Zaandam, wafelkraam ƒ202.62'; de Haan, Utrecht, beignetkraam 790,—; L. Hoefnagel, fa. Portou, Breda, beignetkraam 701,50 460,—, naar gelang van standplaats; J. W. Jan vier, I tergen op Zoom, stoomcaroussel 1000,—, met belasting 1600— voor drie achtereenvolgende jaren 3600,—, met inbegrip 'belastingen 5600,— (Ha venplein), Westplein 1700,—, .2300,—, 6000,—, 7800,—; N. Janvier, Bergen op Zoom, lunapark 625,met belasting 901,Joh. H. Vet, Breda, luchtsohom- mel 710,D. J. van Dam Zn., Am sterdam, gewone caroussel 810,Joh. Benema, A. Paulowna, danssalon 310, J. Groenteman, Rotterdam, Eng. bellen werpsport 200,—; Mej. G. Stroevé, Hoensbroek, palingkraam 25,H. Resmann, Leiden, zwaaiendplatform 260,—; F. Gerardy, Gentbrugge, lach spiegels 160,H. W. Jongcmaetsl Am sterdam, beignetskraam 450,Lion Dassi, A'd'am, schouwburgtent 190, Franz Diete, Theater-Dieteros f 300, Over 't algemeen zijn de bedragen veel lager dan vroeger. Gestrand. Het hospitaal-kerkschip „de Hoop" is Woensdagmorgen vroeg op den Zuidwal alhier aan den grond geraakt. De hulp van de ter assistentie uitgevaren sleep- booten werd geweigerd, daar men bij hoog water met eigen middelen hoopte vlot te komen. Dit is echter niet gelukt, zoodat gisterenmiddag besloten werd de assisten tie van de sleepbooten aan te nemen. Door den blazer „Dolfijn" werd de verbinding tot stand gébracht, waarna het schip te 6 uur ongeveer werd vlot gesleept en in de haven alhier binnengebraoht. Uit het Politierapport In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd een verlofhouder bekeurd, om dat hij na het verplichte sluitingsuur nog bezoekers in zijn logement had. Woensdag deed een jongen aangifte van diefstal van een zendingsbusje, met inhoud, dat hij even in een wagen aan de Buitenhaven had neergezet Hoe dom ookl Don 90 00-30 ct. Ingezonden Mededeling. BUApoth.cn DrqgliM GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Helder op Dinsdag 31 Maart 1926, des avonds 8 uur. Ingekomen stokken. a. goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland op het Raadsbesluit van 17 Februari 1926 tot het treffen van een dading met de Fa. Smulders te Utrecht. b. Idem op het Raadsbesluit van 6 Fe bruari 1925 tot verhaal van bijdragen voor pensioen. )c. Dankbetuiging van de Vereeniging op Pluimveegebied „Helder" alhier, voor het toegekende subsidie. d. Berichten van aanneming der benoe ming tot lid van de Oommissie inzake Be roepskeuze van Mevr. B. A. Ketner—de Jongh, en de heeren E. H. Bos, A. J. Bes- seling, J. Gomes, L. F. van Loo en C. Brinkman. e. Bericht van aanneming der benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht voor het L. O. van Mevr. E. van UrkZwanen burg. f. Berichten van aanneming der benoe ming tot lid, resp. pl.v. lid der Commissie van Advies voor den Dienst der Arbeids bemiddeling en Werkloosheidsverzekering van dt heeren J. Smit en H. Riemers. (Burgemeester en Wethouders stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). g. Adres van J. S. Nleuwhuurt alhier -om wijziging te brengen ln de ten behoeve van hem getroffen wachtgeldregeling. h. Adres van de Afdeeling Helder van den Nederlandschen Bond van personeel ln Overheidsdienst om het Raadsbesluit van 23 December 1924 in te trekken en een nieuwe wachtgeldregeling voor J. S. Nieuw- buurt te treffen na gehoord te hebben de betrokken Commissie van Overleg. (Burgemeester en Wethouders stellen yoor deze stukken ln hunne handen om prae-advies te stellen). Verhoring. Voorstel Inzake overneming van huur door J. Konijn te Wognum van de door A. A. Overtoom, alhier, gehuurde perceelen grond. Verhuring. Voorstel tot verhuring van perceelen tuingrond aan A. Kuiken e. a. alhier. Voorstel om den grond, waarop het voor malig gebouw der Centrale Keuken staat, wederom te huren. Electrlclteitslevering. Voorstel tot aanvulling van de voorwaar den van electrlclteitslevering. ^Voorstellen tot wijziging der begrooting voor 1924 en voor 1926. Voorstel tot toekenning van een schade- loosstelling aan J. M. Thijssen -de Wit wegens opheffing van de betrekking van conciërge. Voorstel tot wijziging der salarisveror dening 1920 ten aanzien der vroedvrouwen. Registratie. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van M. A. Hebbink alhier, om het door hem betaalde registratierecht te resti- tueeren. Subsidie, Voorsts! tot hst vsrlssnan van een sub sidie aan de Adviescommissie voor bouw ontwerpen. Voorstel tot toekenning eener bijdrage voor de uitgave van een gedenkboek en tot het toestaan van een blanco-crediet aan Burgemeester en Wethouders voor de ont vangst van genoodigden in verband met de herdenking van het 100-jarig bestaan van bet Groot-Noordhollandach Kanaal. Politiepersoneel. Voorstel tot wijziging der salarisverorde ning 1920 met betrekking tot de vrije ge neeskundige behandeling van het politie personeel Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van S. Moorman inzake schade vergoeding. Belasting. Adres van de Vereeniging „De Dage raad" om vrijstelling van belasting met af wijzend advies van Burgemeester en Wet houders. Aanbesteding. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aanbesteding van verschillende werkzaamheden ten behoeve van de gas fabriek met afwijkend advies der betrokken Commissie van Bijstand. Medezeggenschap. Afwijzend advies op de motie-Zondervan inzake medezeggenschap. Besloten zitting. Reclames. Verhuring gronden. Door de Oommissie van het Grondbedrijf wordt voorgesteld voor den tijd van twee jaren aanvangende 1 Januari 1925 en eindigende 81 December 1926 te verhu ren diverse stukken bouwland nader aan gegeven. Met de verhuring voor den tijd van twee jaren kunnen B. en W. zich vereenigen, omdat daarmede aansluiting verkregen wordt op de tegen 1 Januari 1927 te Louaen algemeene landverhuring, terwijl ook de huursommen redelijk kunnen worden ge noemd. B- en W. stellen voor ln dien geest te besluiten. Eigen electrische Installaties. Uit de besprekingen, die in de Commis sie voor de Water- en Lichtbedrijven zijn gevoerd omtrent een schrijven van de Al gemeene Heldersche Winkeliersvereeniging, waarin op verlaging van de electriciteits- prijzen en op stichting van een gemeente lijke centrale wordt aangedrongen, blijkt, dat het ln het voornemen ligt van grootver bruikers van electriciteit voor bedrijfsdoel einden eigen installaties voor het opwek ken van stroom in gebruik te nemen. B. en W. vestigen er de aandacht van den Raad op, dat exploitanten van een eigen installatie, die tengevolge van defecten ge noodzaakt worden tijdens den duur der sto ring in de eigen stroomopwekking stroom van de gemeente te betrekken, de maximale belasting van het gemeentelijk net plotseling hoog kunnen opvoeren. Hierdoor kan dus voor de gemeente een niet onbelangrijk na deel ontstaan, zonder dat daarbij eenig voor deel van beteekenis voor het gemeentelijk bedrijf een tegenwicht vormt. Zij achten het daarom noocfig de voor waarden voor electrlclteitslevering aan te vullen met epn bepaling, dat degenen, die door middel eener eigen installatie stroom opwekken, niet meer voor stroomlevering van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf in aanmerking komen. Dit Is de voor de hand liggende wijze, waarop het bedoelde risico van de gemeente kan worden afgewenteld. De Commissie van Bijstand voor de Water en Lichtbedrijven adviseerde in dien zin. Zjj geven diensvolgens den Raad in over weging de bestaande Verordening ln dien geest aan te vullen. Oad-Mlnlster Jansen f. Te 's-Gravenhage ls, 84 jaar oud, over leden de heer J. O. Jansen, oud-Minister van Marine, oud-lld van de Tweede Kam^r en gewezen wethouder van de gemeente 's-Gravenhage. Joannes Ooenraad Jansen, geboren te 's-Gravenhage, den 14en December 1840, genoot aanvankelijk zijn opleiding tot inge nieur der marine aan de Academie voor zee- en landmacht te Breda en zette die voort aan het Koninklijk Instituut der Marine te Willemsoord, werd September 1865 ge plaatst als adelborst van den scheepsbouw op de Koninklijke Academie voor zee- en landmacht te Breda, waarna hij de verschil lende rangen als ingenieur der marine door liep en ln November 1881 tot hoofdinge nieur werd bevorderd. Afwisselend was hij werkzaam aan de rijkswerven te Vlissin gen, Amsterdam, Hellevoetsluis en Wil lemsoord, terwijl hij ook anderhalf jaar ge plaatst was te Toulon bij den bouw van een der eerste gepantserde vaartuigen. In 1887 werd hij geplaatst aan het Departement van Marine, waar hij in 1889 werd benoemd tot chef der afdeeling materieel, welke betrek king hij bekleedde tot hij ln Aug. 1891 werd" belast met de portefeuille van marine in het kabinet Tak-Van Tienhoven. De uitslag der verkiezingen ln het voorjaar van 1894 had den val van dit kabinet ten gevolge. In Juli 1897 aanvaardde hij weder de por tefeuille van marine in het kablnet-Pierson, doch werd door het aannemen van een amendement op rijn begrooting in Decem ber 1897 gedwongen rijn ontslag te nemen. Ambteloos burger geworden, heeft hij zich met maatschappelijk werk bezig ge houden; o. a. was' hij geruimen tijd voor zitter der vereeniging Armenzorg en voor zitter der Algemeene Haagsche Polikliniek. In 1903 werd hij lid van den Haagschen gemeenteraad en in 1908 wethouder, terwijl hij in 1906 lid der Tweede Kamer werd. De heer Jansen was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en in de Deen- sche Danebrog-orde. De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben aa. Vrijdag des voormiddags te 12 uur 30 van het sterf huis aan de Van de Spiegelstraat naar de begraafplaats Oud Eik en Duinen. De Kamerverkiezingen. Het politiek advies der R.K. Staatspartij. Het politiek advies 1926 der R.K. Staats partij geeft de volgende namen voor de verschillende kieskringen, zooals deze door 't adviseerend colege zijn voorgested. Voor de kieskringen Helder en Haar lem luidt de opgave: 1. mr. J. B. Bomans, Haarlem. 2. Oh. L. van de Bilt, Helder. 3. Chr. M. Jansen, Amsterdam. 4. mr. A. J. M. Leesberg, Alk maar. 5. A. J. Loerakker, Schoten. 6. EL E. Everard, Heemstede. Aangaande de overige lijsten valt op te imerken, dat 4 der thans zittende r.-k. Kamerleden, de heeren W. Juten, H. Stu- lemeijer, C. Knigge en A. B. Michielsen, niet op het adres voorkomen. Voorts is, aldus merkt het Hulsgez. op, het Kamer lid Loerakker op het politiek advies aan gewezen op plaatsen èn in de Zuid-Hol- landsche kieskringen èn in de kieskrin gen Helder en Haarlem die hem geen uitzicht op een verkiezing openen, terwijl ook de plaats van den heer Rutten, op de Limburgsche lijst een verkiezing uitsluit. „De Tijd" (r. k) heeft een1 berekening gemaakt van de resultaten, waatoe het r. k. politiek advies zal leiden, wanneer de kiezers zich daaraan zullen houden. Het blad ziet dan, dat practisch de meeste kans van af te vallen hebben de heeren Fruyter, Van Vuuren en mevrouw BronsveldVitringa; zij zullen dan wor den vervangen door de hoeren Korten- horst, Jansen en Möller. Mede in verband met de "wijziging der Kieswet, valt volgens „De Tijd" toch op een grooter getal zetels dan 80 te rekenen. De heer Loerakker heeft het voorno men te kennen gegeven, zich te doen schrappen van het politiek advies. De bedoeling is blijkbaar, aldus de Tijd, dat de heer Loerakker zich onder de alphabetisch gerangschikte candidaten zal scharen, om aldus te trachten door de stemming in de kiesvereenigingen een betere plaats op de groslijst te verkrijgen, dan hem door het adviseerend ooilege is toogedaoht. Volgens de Res. bode zijn de Michaëlis- ten zeer ontstemd over het advies. Zeer spoedig zullen de verschillende groepen bijeenkomen om den toestand te bespre ken. De Morgen analyseert het advies aldus: De practische beteekenis van dit advies is als volgt. Aan prof. Veraart ls een Kamerzetel toegewezen in de kieskringen Rotterdam —'Den Haag—Leidern—Dordrecht. Dr. Moller hoeft in den kiesikring den Bosch een zeer twijfelachtige plaats; die vijfde zetel zal zoogoed ais zeker niet wor den gewonnen. Verder Is de geheele St. Michaël-bewe- ging genegeerd. Het leidende beginsel bij het opmaken van het politiek advies ls blijkbaar ge weest: zittende Kamerleden te behouden. In de vacature-Juten in den kring-Til- burg wordt een militaire specialiteit ge steld, de heer de Quay. In Nijmegen is de heer van Wijnbergen nummer één gesteld in flagrapten strijd met den wil der 'kiezers en ondanks het groote gevaar voor ernstige schade aan de heele lijst. Te Amsterdam zal mevrouw Bronsveld- Vitrlnga zoo goed als zeker niet worden herkozen; men heeft haar die plaats toe gewezen ondanks het feit, dat zij over het heele land in een groot aantal kiesveree nigingen ls aangewezen. Het Kamerlid Michielsen koant niet meer op de lijst voor; zijn plaats wordt ingenomen door den middenstandscandi- daat Chr. Jansen. Het laten vallen van mr. Bomans heeft het Ooilege niet aangedurfd; hij staat weer nummer één. Drente ls losgemaakt van Friesland en Groningen ls bij Zwolle gevoegd. Dit maakt het onzeker, of de zetel van den heer van Vuuren behouden zal worden. In Limburg is geen enkele verandering; de Michaëlisten zijn volslagen genegeerd. Het Kamerlid Loerakker ls achteruit gezet en komt niet in de Kamer terug. Het Kamerlid Knigge ls eveneens niet meer gesteld. In zijn plaats is de heer van Voorst tot Voort op de lijst ArnhemNij megenUtrecht gezet, waardoor in Over ijssel plaats is gemaakt voor mr. Aalberse. De mededeeling, dat het advies met 44 tegen 3 stemmen is goedgekeurd, is op zich zelf juist, maar overigens misleidend, zooals wij nader zullen aantoonen. Het heele advies is oJ. een politieke blunder, een mislukking en een uittarting van groote groepen onzer kiezers. De R.K. Volkspartij. De afdeeling Utrecht van de R.K. Volkspartij heeft, naar het Utr. DgbL meldt, als candidaat voor het lidmaatschap voor de Tweede Kamer aangewezen de heeren C. P. van Oostveen, Utrecht; EL Kuipers, Rotterdam; Beijersbergen van Henegouwen, Amsterdam; J. Gregoire, Maastricht en mr. P. Arts, Tilburg. Kamerverkiezingen. De uitslag van de stemming over de soc.-dem. groslijst voor den kieskring HelderHaarlem is als volgt: 1. J. F. W. Duys, 2. Ch. G. Cramer, 3. C. Thomassen, 4. J. Gerritsz, 6. F. van Meurs, 6. J. Westerhof, 7. A. de VrieB, 8. B. W. Binnendijk, 9. G. MiedemaZon dervan, 10. G. L. Niemeyer. (Volk.) Nederland en België. De besprekingen, welke sedert eenigen tijd tusschen het Belgische en het Neder- landsche departement van huitenlandsche zaken zijn gevoerd met het oog op een we deropneming van het in 1920 ontworpen verdrag tot herziening van eenige bepalin gen van het tractaat van 1839, zijn thans zoover gevorderd, dat een definitieve rege ling van het vraagstuk als grondslag voor de toekomstige betrekkingen tusschen beide landen kan'worden tegemoet gezien. De Brusselsche „Standaard" noemt de hartelijke begroeting van Koningin Wil- helmina door Koning Albert in het Noor derstation te Brussel, op haar terugreis uit Zwitserland, een feit van historische beteekenis, dat overal in het Vlaamsche land met vreugde is vernomen. Hetzelfde blad schrijft verder naar aan leiding van een eventueel.bezoek van het Belgische koninklijk paar aan Nederland, dat thans niet meer tot de onmogelijk heden blijkt te behooren, onder meer het volgende Niets zou dan ook meer tevredenheid in dit land kunnen wekken, dan dat het vooruitzicht op een dergelijk bezoek dra een vreugdevolle werkelijkheid moge worden. Te lang helaas zijn we offlciëel door de drijverijen van onverantwoorde lijke politici, vaak door hoogen steun aangemoedigd, van onze Noorderbroeders vervreemd gebleven. Het nieuwe vriend- schapsbericht komt dan ten gepasten tijde, wanneer nieuwe en dringonde vragen omtrent de individueele veiligheid der Europeesche landen worden gesteld. Want indien er twee landen voor onderling overleg op mekaar zijn aangewezen om der wille van gemeenschappelijke belan gen, dan zijn het de lage landen aan de zee, waar zooveel stroomingen mekaar ontmoeten. De dankbaarheid van ons volk om de hulp in den loop van bittere oorlogsjaren van vele zijden geboden, heeft zich reeds spontaan naar al die zijden gekeerd; alleen tegenoverNederland ontbreekt nog die offlcieele hulde, welke des te uitbundiger zal worden geboden, daar ze zooveel jaren in de harten is gegroeid. Wanneer die blijde dag is aan gebroken zullen Noord en Zuid weer innig vereend staan, zooals het broedervolken past, en zullen die vraagstukken in volle vertrouwen weer worden aangevat, wel ker oplossing enkel kan strekken tot beider welbegrepen belang. Buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Aan den commissaris der koningin ln Noord-Holland is bij Koninklijk besluit machtiging verleend, de Staten dier pro vincie in buitengewonq. zitting bijeen te roepen tegen 81 dezer. Intrekking art 40 Bezoldigingsbesluit De uitspraak van de rechtbank inzake de intrekking van art 40 van het Bezol digingsbesluit, welke aanvankelijk op 24 Maart was bepaald, is aangehouden tot a.s. Dinsdag. Zooals bekend, strekt de vordering tot uitbetaling van hetgeen ge kort is beneden het bedrag van het tracte- ment op 1 Juli 1922. Pensioenwet Het bestuur van het comité van neu traal overheidspersoneel heeft een be zwaarschrift tegen de voorgestelde wijzi ging van de Pensioenwet bij de Tweede Kamer ingediend. Met klem verzoekt het aan de Tweede Kamer, vooral de bestaan de rechten te eerbiedigen. Pensioen-aanvragen. Naar „De Residentiebode" verneemt, heb ben verschillende militairen beneden den rang van officier, in verband met de voor- festelde inwerkingtreding van de nieuwe 'ensioenwet voor de Landmacht, pensioen aangevraagd op grond van de thans gel dende wet De aanvraag ls, naar het blad meldt ver bazend groot. Hollandsche landverhuizers naar Canada. Reuter meldt uit St John'a (New-found- land) dat daar vijfentachtig menschen uit Nederland zijn aangekomen," meeren- deels lieden die met den landbouw ver trouwd zijn, op weg naar het Westen van Canada. Het bestuur van den Middenstands Be sturenbond te 'sGravenbage heeft zich met een adres gewend tot den minister van arbeid, handel en nijverheid, naar aanleiding van het instellen van een prij- zen-oontroleoöanmissie. Daarin wordt ge zegd, dat de Haagsche middenstand»- organisatie reeds jaren geleden heeft be wezen, dat zij zoo noodig zelf de maat regelen weet te nemen, die de oontröle op kleinhandelsprijzen regelen. De maatregel van den minister wordt in de rijen van den middenstand als een voorbijgaan van dien stand gevoeld. Waar, aldus het adres, de Tariefwet en allerlei dure sociale wetten het prijzen niveau hooger opvoerden, gelieve de mi nister bij eventueele oontröle allereerst de kostbare regeeringsbemoellngen aan nauwgezette inspectie te onderwerpen, „opdat Nederland ophoude, het duurste land ter wereld te zijn juist door de ver keerde economische beïnvloeding door de regeerlng".

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 13