NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND. BAAI Na het rooken WYBERT Nr, 6003. DINSDAG 24 MAART 1925. 63ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Óirorekening No. 16066. Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maan den op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 APRIL gratis. DliDdag 24 Maart6.49 uur. Woensdag 256.51 Het vraagstuk van de veiligheid. Engeland, Frankrijk en Polen. De „Manchester Guardian" verneemt naar aanleiding van de reis van den Franschen gezant de Fleuriau naar Parijs het volgende De Fransche gezant te Londen had Don derdag jj. een bespreking met Ohamberlain en bracht den volgenden dag een bezoek maal de veiligheid in het westen is gewaar borgd, ook die in het oosten verzekerd zal zijn, terwijl bij den huidigen toestand Po- lens houding tegenoverDuitschland voor Polen zelf voortdurend gevaar oplevert. DUITSCHLAND. De presidentsverkiezing Ln Duitschland. De kiezers zijn .op 29 Maart niet ver plicht op een van de zeven officieele can- didaten te stemmen. De stemming is vol komen vrij. Op het stembiljet is een afzon derlijk vakje gereserveerd voor den naam van outsider. Op het nippertje, zooals men dat in Duitschland gewoon is, heeft de lijst van de candidaten voor het rijkspresident schap nog een wijziging ondergaan door dat generaal Ludendorff erbij gekomen is. Hij iq de candidaat der volkschen en zijn candidatuur is door 20.000 kiezers gesteund (of door 20.000 namen althans, want het zal wel niet mogelijk zijn ge weest, in het korte tijdsbestek te 'contro leeren of het werkelijk allemaal mannen en vrouwen van den vereischten leeftijd boven 20 jaar waren). Daar de volkschen bij de verkiezingen voor den Rijksdag een half millioen- stemmen op hun candi daten vereenigd hadden, en de rechter zijde deze hard noodig had, zoo haar can- aan Baldwin. Dienzelfden dag vertrok hij' didaat dr. Jarrqp het bij eerste stemming naar Parijs. Te Parijs heeft de heer de Fleuriau, in overeenstemming met de Britsche rege-v ring, getracht Herriot er toe te brengen het Duitsche voorstel van 80 Januari j.L ern stiger op te nemen dan deze tot dusver heeft gedaan. Verder wees hij er op, dat de Brit sche regeering gaarne zou zien, dat dezè quaestie op een conferentie nader zou wor den besproken. Indien de heer de Fleuriau met een 'be vredigend antwoord1 uit Parijs terugkeert, kan men dan ook verwachten, dat tusschen Londen, Parijs, Brussel en Berlijn een ge- dachtenwisseling over het bijeenroepen van een dergelijke conferentie zal beginnen. Of ook Polen daarbij vertegenwoordigd zal zijn, hangt voornamelijk af van de houding, welke Frankrijk zal aannemen ten aanzien van het dilemma, dat ls gerezen door de tegenstrijdigheid tusschen het Fransch- Poolsche verdrag eenerzijds en het verdrag van Versailles anderzijds. Krachtens art. 19 van het verdrag van Versailles en krachtens het statuut van den Volkenbond kunnen nl de grenzen tusschen twee landen door den Volkenbond worden herzien, indien deze aanleiding geven tot oorlogsgevaar. Indien nu Duitschland tot den Volken hond wordt toegelaten, wat tegenwoordig te Parijs evenzeer wenschelijk wordt geacht, als te Londen, dan zal het vroeg of laat de quaestie van de herziening der Duitsch- Poolsche grenzen opwerpen en men weet te Parijs zeer goed-, dat Engeland ln dat ge val de Duitsche eischen zal steunen. Frankrijk heeft- echter in het verdrag, dat het in 1923 met'Polen heeft gesloten, de handhaving van die grenzen gegarandeerd terwijl het aan den anderen kant gebonden is door het Verdrag van Versailles en het statuut van den Volkenhond. Het dient dus tusschen heide verplichtingen te kiezen en om dit mogelijk te maken, heeft de Britsche regeering door den heer de Fleuriau te Pa rijs laten verklaren, dat Engeland Frank rijk niet van Polen wenscht te scheiden, doch dat het voornaamste doel van het Fransch-Poolsche vedrag, n.1. het garandee ren van de veiligheid van Polen, evengoed en zelfs heter kan worden bereikt dow een veiligheidspact tusschen Frankrijk, Enge land en Duitschland, omdat, wanneer een- Ingezonden Mededeeling. DE fyDarpJjjïUMll A per G - - V2 pd 75 ct 65 ct eiland Helgoland. Gebleken is, dat 600Ö j waren de speeltafels ongetwijfeld een ge- kub. meter rots in zee is gestort, en dat vaar voor de volwassen jeugd, welke maar wilde halen, waarop nog altijd een klein kansje thans bestond, kan men zeggen, dat dit kansje thans voorgoed verkeken is. Het feit dat de andere partijen van rechts over de candidatuur van Luden dorff teleurgesteld zijn, zou bewijzen dat zij wel degelijk de heimelijke hoop had den gekoesterd dat Jarres bij eerste stemming gekozen zou worden. Het proces wegens meineed te Weimar. De beklaagden vrijgesproken. Bij de voortzetting van het proces we gens meineed in zake de z.g. uitspattin gen te Weimar tijdens de zitting inder tijd aldaar van dé Nationale Vergadering, hebben de vier beklaagden hun verkla ringen ten volle gehandhaafd, n.L dat zij in Febr. '19 Ebert, Scheidemann, Erzber- ger en anderen in den „Fürètenkeller" dronken hadden aangetroffen. Terwijl de oud-minister Heine getuigde, Ebert nooit in zulk een toestand gezien te hebben, betoogde de oud-minister Braun Ebert 20 jaar gekend te hebben en in hem een man te hebben leeren waardeeren, die zich in alles de grootste zelftucht op legde. In het geheel werden 26 getuigen ge hoord. Een telegram uit Weimar aan de Köln. Z, meldt, dat de vier beklaagden zijn vrij gesproken. Het vonnis doet echter in geen enkel opzicht te kort, zoo voegt de correspondent eraan toe, aan de eer van den overleden rijkspresident, voorzoo verre deze door de verklaringen van de beklaaguen mocht zijn beklad. De correspndent van het „Berl. Tag." seint nog, dat het O. M. vrijspraak eisch- te voor twee beklaagden, maar veroordee ling tot zes maanden voor de anderen. De ambtenaar constateerde, dat de persoon van Ébert onaantastbaar is. De bewering van beklaagde Potemhauer, dat de door hem gevonden hoed het eigendom van Ebert was, was weerlegd door de bewijs voering, dat Ebert in Weimar nooit een hoed verloren had en de hoed in quaestie hem niet toebehoord had. De straf mocht z. i. niet verminderd worden, daar een volk, dat zijn gekozen staatshoofd belas tert, zooals hier geschied is, zich zeil naar beneden haalt, 's Middags deelde de president het tot dusver, op grond T an den loop van het proces niet verwachte vonnis mede, dat alle beklaagden vrijsprak. In het vonnis, hetwelk spreekt van de correcte houding en persoon van Ebert, wordt erop gewe zen, dat niet gebleken is, dat het bewijs van meineed is geleverd. De twee be klaagden Hotzfeld en Eichstadt hadden verklaard, den indruk te hebben gehad dat Ebert een zware tong had gehad, wat niets beleedigends beteekent, en daarom niets onwaars hadden gezegd. Bij Potem hauer moet de mogelijkheid hebben be staan, dat hij Ebert verwisseld heeft met een ander. FEUILLETON. door 65> ii ,/De Welsprekende Josephine en ik zeide Hardy, „hebben eiken vierkanten voet van dat vervloekte vliegveld omge ploegd en omgewoeld. Wij hebben verster kingen laten komen en in den laatteen tijd hebben wij wel tweehonderdvijftig man aan het werk gehad. Wij hebben alle gebouwen afgebroken. Wij hebben hon derden en honderden ton 'grond ver plaatst. Wij hebben elke rots die wij aan troffen, tot een diepte van acht voet laten springen.'Josephine's jongens haalden het ctligniet voor dat karweitje. Het 'kan zijn dat u er in de kranten een bericht over hebt gelezen. „Diefstal van ontplofbare stoffen uit mijnen m Lancashire^ErJs een beetje ophef over het geval p „Ik herinner het mij", zeide ik. „Nu, daar zat Josephine achter en daar hadden wij dat goedje voor noodig. Ik geef u mijn woord, Farnlham, dat het kamp er op het oogenblik uitziet, of er een aardbeving is geweest Josephine en ik zijn tot een afspraak gekomen, vol gut- welke wij de opbrengst gelijk gouden ei - deelen, en ik moet zeggen dat zij vol komen eerlijk is geweest. Zij heeft nooi De Duitsche Rijksschuld. De schuld vari het Duitsche Rijk bedroeg in November 1923, nadat alle oude schulden door de inflatie waren vernietigd, maar eenige nieuwe op goudbasis waren aange gaan, M. 686 millioen Goudmark. Tusschen genoemden datum ep einde 1924 heeft de schatkist, dank zij hei groote overschot van de inkomsten boven de uitgaven, M. 840 millioen beschikbaar gehad voor delging van schuld. Indien geen nieuwe schulden waren aangegaan, zou derhalve thans het Duitsche Rijk geheel vrij zijn van rentedragende ver plichtingen. In verband met de volkomen débflcle van de Mark en de oprichting van de Renten bank, die tijdelijk in den biljettenomloop heeft voorzien, alsmede in het financieren van de staatsuitgaven, voor het budget we der op een behoorlijke basis was gebracht en de belastingen weder geregeld werden geïnd, is echter kort na eerstgenoemden datum een schuld van M. 1200 millioen van den Staat aan de Rentenbank gecreëerd, terwijl ook nog enkele andere schulden wa ren aangegaan in den vorm van schatkist biljetten etc. Na het aannemen van het Dawes-plan is daar de buitenlandsche lee ning van M. 944 millioen bijgekomen. Alles tezamen is de Duitsche Rijksschuld' dien tengevolge einde December 1924 gestegen tot M. 2725 millioen Mark, d. 1. ruim M. 1.60 milliard gulden, d.i. slechts ongeveer de helft van de Nederlandsche Staatsschuld. Helgoland. Het Pruisische geologische instituut heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak en de gevolgen van het kort ge leden instorten van een gedeelte van het waarschijnlijk verdere steenmassa's, ech ter van geringen omvang, zullen volgen. De instorting is hoofdzakelijk door on derspoeling en door het indringen van regenwater ontstaan, doch zonder twijfel heeft ook de opruiming van de oorlogs haven, die door middel van dynamiet ge schiedde, meegewerkt. Teneinde verdere instortingen te voorkomen, zal het noo dig zijn onverwijld maatregelen te ne men, ZWITSERLAND. Een conflict over de speelhuizen. Tusschen de beide kamers van Zwitser- sche Volksvertegenwoordiging heeft zich weer eens een typisch conflict voorge daan. Ditmaal in verband met de sluiting der speelhuizen. Reeds in 1877 had het Zwitsersche volk zich bij plebisciet uitgesproken voor het speelverbod. De regeering zag echter kans er geen gevolg aan te geven. Toen is eenige jaren geleden een nieuw initia- is eenige jaren geleden'n nieuw initiatief het Zwitsersche volk zieh uitgesproken voor de sluiting der speelgelegenheden, en nu op een wijze, die geen mogelijk heid -liet de uitspraak van het volk op nieuw zonder gevolg te laten; de initia tiefnemers hadden echter in hun voor stel een respijt van vijf jaar gelaten aan de ondernemers, in het bijzonder ter wille van de Kursaals, welke niet zoo plotseling een der belangrijkste bronnen van inkomsten konden missen. Na eenige treuzeling, welke een jaar deed verloren gaan, is de uitspraak vim het volk omge zet in een wet. Daarop rees de vraag: wanneer begin nen die vijf jaar te loopen? De voor- en tegenstanders van onmid- al te vaak hier het weekloon verspeelde. DENEMARKEN. Uitbreiding der uitsluiting. Ruim 100.000 arbeiders er bij betrokken. De Deensche werkgeversbond heeft be sloten de bestaande uitsluiting uit te breiden door met ingang van 28 Maart uitsluitingen te proclameeren in ver schillende nieuwe takken van bedrijf, waarin ongeschoolde arbeiders werken, alsmede- in het bouwbedrijf, de textiel-, de schoenennijverheid enz. Er zullen al dus 100 110.000 arbeiders bij betrokken zijn. Schelding van kerk en staaL Een draadloos bericht meldt dat de Deensche regeering bij het Folketing een wetsontwerp heeft ingediend tot scheiding van Kerk en StaaL SPANJE. De geheimzinnige misdaad. Een particulier correspondent van de N. Rafct. Crt. schrijft aan zijn bladl: Wij leven in Spanje op het oögenblik in een tijd' van mysterie. Alles mysterie: de politiek, de oorlog, het dagelijksche leven de misdaad. Vóór het directorium aan het bewindl kwam, hadden wij die stereo type aanklagen op de openbare orde: een tijd, waarin veel misdaden onopgelost, en dus ongestraft bleven maar het was geen geheimzinnige tijd', omdat men in het algemeen wist waarom de politie en justi tie nog al eens in hun taak te kort scho ten. Maar nu is alles mysterie en kan het pu- delüjke sluiting in den NaL Raad hebben(j)0^r cen^^r niet eens meer ge- zich duchtig geweerd. En het slot was,nj.eten van wa^ groote dagbladen het datde stemmen staakten. 91 tegen 91. Toen heeft de stem van den voorzitter beslist ten gunste der voorstanders van de onmiddellijke sluiting. Dezer dagen dus zullen de speelzalen in de Oasino's en Kursaals gesloten worden. Dat is voor die inrichtingen een zware slag, waarvan de gevolgen zich ook in hun concertzalen zullen doen gevoelen. Of het een zede lijke winst voor Zwitserland is? Och, in de meeste plaatsen waren de petits obe- voux met hun maximum inzet van vijf frank, een onschuldig vermaak of tijd verdrijf voor de vreemdelingen, die gaarne eenige franken offerden in het belang van de Kursaal; zij plukten de vruchten wel in de andere zalen, in de concertzaal waar zij goede muziek kon den genieten, en in de met zekere luxe ingerichte conversatiezalen. Alleen in de grootere Bteden, in 't bijzonder te Genève waar men van de Kursaal niet het vreem delingencentrum heeft weten te maken, hoe zij haar mannetjes moet laten werken. De tong van die vrouw zou een rhinoceros blaren aan het hoofd praten." „Ik hoop dat jelui ten slotte het geld hebt gevonden," zeide ik. „Nee, dat hebben wij niet," zeide Hardy. „Daarom ben ik van ochtend hierheen gekomen." „Ik vrees dat ik u niet kan helpen. Ik heb u alle inlichtingen gegeven, die ik be zat, en als u het geld niet kunt vinden, kan ik slechts onderstellen dat het er niet is." „Het is er stellig nu niet," zeide Hardy. Ik kon nauwelijks de beteekenis van den nadruk, dien hij op dat woordje „mi" legde misverstaan. „Als het er nu niet is," zeide ik, „is het er nooit geweest. Ik heb het niet wegge nomen." „Josephine gelooft dat u het hebt ge daan, 'zeide Hardy. „Haar idee is dat u, voor zij of ik erbij kwam, erin gselaagd bent het te bemachtigen en daarna weg bent geloopen, terwijl u ons achterliet om ons een ongeluk te laten graven naar het geen er niet waa" „Als Josephine dat denkt," zeide uk, „zal ik ibeter doen met voorloopig uit Ierland weg blijven." „Nu," zeide Hardy, „ik zou liever niet vernemen dat u den kogel had gekregen, en het valt niet te ontkennen, dat de Wel sprekende Josephine een beetje overstuur is over al dat geld. Als ik u was zou ik ergens heengaan ver uit de buurt en geen adres achterlaten. Wat vindt u van Bre de minste poging gedaan, om 111heen mun rug op eigen houtje te graven. En dj weet *Daar ga lik Juist heen voor nnjn wittebroodsweken." „Wij hadden gehoord dat u ging trou wen" zeide Hardy. „En dat doet mij denken herinnert u zich die oude poes van een dominee?" „Kanunnik Sylvestre? Natuurlijk." „Een eenvoudige, kinderlijke oude hei lige," zeide Hardy. „Ik vermoed dat hij daar tot dé dieren des velds preekt ais wij er niet zijn. Hij 'heeft heele dagen toe gekeken, terwijl wij aan het graven wa ren en- aldoor teksten uit de Schrift op gezegd, om Josephine aan te moedigen. Toen ik hem zeide dat ik u ging opzoeken, heeft hij voor u een huwelijksgeschenk meegegeven. Ik heb het buiten de kamer laten liggen met mijn hoed. Wacht eveq, dan zal ik het halen." Hij kwam terug met een groot, slordig pakket dat eruit zag, of er boeken in za ten. Ik legde het opzij, zonder het open te maken. Huwelijksgeschenken 'begon nen mij een beetje tegen te staan. Boven dien kon ik wel zoo'n beetje vermoeden wat er in bet pak zat. Kanunnik Sylvestre had mij waarschijnlijk eenige boeken ge stuurd, die handelen over den aard en de geschiedenis van Hunnebedden. Hardy ging weer zitten en stak een nieuwe pijp op. „Nog wel gelukgewensoht en zoo meer," zeide hij. „Het is een alleraardigst meiske. Ik weet niet waar u een aardiger vandaan zoudt kunnen halen. En met die twintig duizend pond, die zij meebrepgt, moet ge u tamelijk goed kunnen bewegen." „Maar, goede hemel, Hardy/' zeide ik, „u denkt toch niet, dat ik dat geld heb?" /Natuurlijk hebt u het Het is stellig Ingezonden Mededeeling. niet te Knockcroghery. Daar wil ik een eed op doen. Wie zou het hebben kunnen weghalen als u het niet gedaan had? Nie mand anders wist waar het was." „Ik wil je mijn woord van eer geven," zeide ik, „dat ik er nooit een stuiver van heb aangeraakt." „Ik moet u zeggen," zéide Hardy, „dat ik vind, dat u zich aan de afspraak moet houden, die u met mij gemaakt heb. Tien percent zult u helemaal niet missen. En u moest een beetje dankbaar zijn. Ik ben een heel eind gekomen om u te waar schuwen, dat de Welsprekende Josephine het op uw scalp voorzien heeft. Maar ver duiveld nog toe, ik heb toch zeker wel op iets recfit, zelfs als u niet van plan mocht zijn mij die tweeduizend pond te .betalen, die u mij beloofd hebt." Ik besteedde een uur met Harrdy te overtuigen, dat ik het geld niet had. Ik slaagde er niet in. Hij' verliet mij erg uit zijn humeur, overtuigd, dat ik hem in den nek had gezien. Ik had Hardy graag gemoogd van den eersten dag af dat ik 'hem op het vliegveld te Knockcroghery tegen het lijf was ge loopen en het speet mij werkelijk, dat wij op zoo slechten voet scheidden. Ik bleef mij zitten afvragen, wat ik kon doen om hem te overtuigen dat ik waarheid sprak. Ik wist niets te bedenken. Hij was over tuigd, gelijk ik ook was, dat Wilbred het geld op de plaats, die hij beschreven, had, begraven had. Het was verdwenen. Het wap enkel redelijk om te onderstellen, dat ik het in de wacht had gesleept. Slot volgt. publiek bij sensationeels misdrijven ple gen voor te zetten. Eerst kregen wij het raadsel der ver dwenen meisjes, Dit was het raadsel, dat ieder maanden lang bezig hMd, het raadsel waardoor tel kens nieuwe meisjes vermist werden, niet zelden met belangelooze medewerking der slachtoffers zelf; waarvoor een geheel po- litieleger in beweging was, en dat ten slotte verliep in het terugvinden van de meisjes, Toen kwamen de bankmysteries. Millioe- nen peeetas waren door verschillende ban ken op geheimzinnige wijze verduisterd, en men wist niet, waarover zich meer te verbazen: over de wet, die zoo iets moge lijk maakte, dan wel over de goedgelovig heid van hen, die hun géldi aan de banken gaven. Het pas geopende Hotel Nacional begon zijn historie met roof, een sensationeele hotelroof, bron van groote geheimzinnig heid!. Personen kwamen, personen verdwe nen, de sporen voerden tot alle einden der wereldi, de politie ageert, doch men weet niets maar ondekt plotseling het bestaan eener uitgebreide en voortreffelijk geor ganiseerde bende „Spaansche schatgra vers". Mysterie: n u ontdlekt men den be roemden schatgraver. Men ontdekt hem ik zou haast zeggen tegen wil en dank. W ant boe h it mogelijk is geweest dat deze ben de zoo lang, zoo openlijk, zoo brutaal haar operaties verrichtte, onder de oogen der politie, en terwijl heit uit het buitenland klachten regendie, is.een raadsel. Deze heeren bezaten alles. Groote huizen, villa'3, automobielen, bankrekeningen, en offi ciële zegels van rechtbanken, officieren van Justitie, telegraaf e.d. Zij leefden in pracht en praal te Madrid, hadden hun bureau, en onderhielden vrouwspersonen die (op het oogenblik hunner gevangen neming) gehuld waren in beestenvellen van duizenden pesetas. De roof in het Hotel Nacional bleef on opgelost, dloch leidde tot de ontdekking der schatgravers; hun organisatie blijft wellicht ook geheim, dloch zal het spoor aanwijzen tot wat anders. In al deze mis drijven werkt de politie mysterieus, en het publiek zou er vrede mee hebben, als het resultaat er maar naar was. Doch men komt niets te weten, integendeel het schijnt dat de politie bij ieder sensationeel geval al bij voorbaat zich in nevel hult, teneinde den uitweg te dekken voor het geval het onderzoek tot „onaangename" konsekwentles zou leiden. Het eenige wat men gezien! heeft, is dat de bedrijvers van eenige losstaande misdaden, misdrijven waarbij de politie geen geheim zinnigheid betrachtte, op uiterst strenge wijze zijn ge- vonnisd, en .veelal' ter dood gebracht. En de walging over dit groote aantal dooij- Ingezonden Mededeeling. Fosteriq Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstop ping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te ge bruiken. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen f 0.66; ln apotheken en drogist zaken. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Conrwt 11.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. f n7r> 'f1p'mail enoveri«0landen f 4.20. Zondagsblad e»P. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingez. roeded. (kolombreedte als redactdon. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te hunr) v. 14 regels 40 ct.. elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct De Administratie. Licht op .voor Auto's en Fietsen: ECHTE (RIESCHE GEORGE A. BIRMINGHAM. Slechts de helft der Neder- kmdsche staatsschuld. IBHIIIilllltlHIIIIHIilHUIHHIIIIIIIIIIIIII|niinli|illl|l|lliUI|H|||l|||||Ui|l||||Ul|U|l|l"üU18 verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende TABLETTIN Groote dooien 65 Cu minimin"""in

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1