T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND VAN DINSDAG 24 MAART 1925. bood. Heeft hij niet altijd gewenecht am eenmaal, als hij zijn pensioen zou ver diend hebben, naar Haarlem te trekken, in d*1 natuur, die hij zoo liefhad. Het heeft niet zoo mogen zijn. Spr. betuigt mevr. v. d. Ploeg namens •het personeel zijn deelneming, in dit zoo zware verlies. W ij wenschen u de kracht toe om uw verdriet te dragen en in uw lot te be rusten. Hierna voerde de heer J. v. d. Veer het ^wooi-d. De heer v. d. Veer heeft den heer v. d. Ploeg dertig jaar gekend, hij heeft met hem in verscheidene commissies gezeten. Do heer v. d. Ploeg -r aldus de heer v. de Yeer heeft niet tevergeefs voor het onderwijs geleefd. Ook had hij een open oog voor de ar moede, die in sommige gezinnen heersch- te. Hij wist die armoede te leenigen. Hoewel daartoe niet speciaal verzocht, aneervt de heer v. d. Veer te spreken na mens de bewoners van Koegras, als hij den heer v. d. Ploeg een woord van dank brengt voor het onderwijs, dat ook de Kopjjrassers van hem hebben genoten. Ook spr. betuigt mevr. v. d. Ploeg zijn oprechte deelneming. Een broeder van den overledene, no taris v. d. Ploeg van Amsterdam, sprak hierna nog een enkel woord tot nagedach tenis aan zijn broer, terwijl de oudste broeder van den overledene, namens de weduwe en familie, een woord van dank zeidem voc de belangstelling. De oudste kinderen van school 6 gingen met ontbloot hqofd langs het graf van evenals Mej. Mien Bakker, die eenige be- der eerste Nederlandsche schilders. De Teraardebestelling L. van der Ploeg. Onder buitengewoon groote belangstel ling had Zaterdagmiddag 1 uur, op de be graafplaats te Huisduinen, de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk over- schot van den heer L. van der Ploeg, hoofd der openbare lagere school no. 6 (Paralelweg). Deze belangstelling toonde opnieuw, hoe geliefd en gewaardeerd de heer van der Ploeg was. Onder de aanwezigen merkten wij op, het ooilege van B. en W., vertegenwoordigd door den burgemeester, den gem.-secretaris en den wethouder D. H. Grunwald. De wethouder A. G. A. Ver stegen kon wegens sterfgeval niet aan wezig zijn. De volgende hoofden van scholen: de heeren Avenarius, Bos, de Bruijn, Oolpa, v. Engel, v. Heusden, de Jager en de Vries. De heer Dokter, direc teur van Gem. Werken, en de heer Maas, directeur Gem. Reiniging. Verder het ge- heele onderwijzend personeel van school 5, eenige leeraren van H.B.S. en een groot aantal onderwijzers. Aan de geopende groeve werd het wooitf hun geliefd hoofd, waarmee deze droeve gevoerd door den burgemeester, namens plechtigheid was geëindigd en allen, diep het 'dageltyksch bestuur van de gemeente, onder den indruk, den doodenakker ver lieten. De burgemeester brengt een laatsten groet aan het diep betreurde hoofd van school 5. Hij dankt hem voor de groote toewij ding van zijn taak, sedert meer dan 40 j&r. Gij aldus de burgemeester hebt uw levenstaak met eere vervuld. Het is voor de school een groot verlies, dat ge zijt heengegaan. De burgemeester betuigt aa vrouw van der Ploeg, die deze droeve plechtig heid zelf bijwoonde, zijn deelneming. De heer L. de Bruijn, hoofd der open bare lagere school no. 9, Vischmarkt, sprak het volgende: Beste Collega efi Vriend! Ruim een jaar geleden had ik het voor recht, ir namens alle collega's te mogen oomplimenteeren bij gelegenheid van uw 40-jarig ambtsjubileum. Wie had toen kunnen denken, dat ik zoo kort daarna weer namens de hoofden van scholen zou moeten spreken, onder zoo geheel andere omstandigheden. Toen waart gij voor ons nog het toonbeeld van gezondheid en kracht, wat ik u wel eens benijd heb. En nu reeds staan wij aan uw geopende groeve. De vreeselijke ziekte, die u aan heeft in weinige maanden die Dei baar „as door vele kransen bedekt. Geslaagd voor 3e stuurman Groote Vaart onze plaatsgenoot, de heer T. P. Katoen. Het auto-ongeluk op de Binnenhaven. Naar men ons mededeelde was de toe stand van den le luit. der Veld-Art. G. ,v. Veldhuijzdh, het slachtoffer van het auto-ongeluk op de Binnenhaven, heden morgen achteruitgaande. Muziekschool „De Toonkunst". Directeur: Toon de Hoogh. Heelemaal onder op mijn programma stond, cursief gedrukt: „Een mensch, die niet zingt, heeft een tekort aan levens vreugde". We zouden hier gevoegelijk achter kunnen zetten: „Een mensch, die ge.en zang hoort, geniet niet de volle levensrijk dom". Of het deze waarheden zijn, waardoor „Casino" g'steravond tjok en tjokvol was, weten wij niet, maar zeker Is het, dat er om naar boven ging, stonden op het tooneel de klndtsr-, meisjes- en jongensklasse netjes zevein uur bijna geen plaatsje meer onbezet was. Toen om even over zeven het scherm opgesteld. De meisjes in witte, roode, rose en blau we jurken met zijden linten en strikken, de greep, hqert in weinige kracht geheel gesloopt. Dubbel droef- stemt het ons, dat gij nog zoo bitter hebt Jongens in degelijke donkere pakjes, met als moeten lijden, eer het Hnde voor u ge-«enigste versiering een groote lefdoek ben- komen was. Thans zijt ge van alle lijden gelend uit een klein horloge Zakje. en ellende bevrijd, en vertoeft ge, naar wij vertrouwen, in beter oord. Wat gij voor het onderwijs geweest zijt, is vóór imij reeds gezegd# Gij waart een uitstekend on derwijzer, die met hoog plichtsbesef ge werkt hebt tot den laatsten dag, dat gij in de school stnd. Groot is het aantal derge nen, die e endeel van hun geestesontwik keling aan u te danken hebben, en in wier harten gij het goede zaad gezaaid hebt. Voor ons. Hoofden van scholen, waart gij een oollega, door allen hoog geschat, niet alleen om uw waarde als onderwijzer, maar bovenal om uw karakter: om uw eenvoudige degelijkheid, uw blijmoedig heid en hulpvaardigheid, die altijd ge reed deed staan, anderen een dienst te bewijzen, waar u dit mogelijk was. Wij zullen u niet vergeten. Namens de Oommissie van Beheer der Fröbelscholen aan Laan en Vischmarkt spreek ik hier ook een woord van dank voor alles, wat gij, als haar volijverig secretaris, jaTen aaneen voor die inrich ting hebt gedaan. Wat mijn eohtgenoote en ik persoonlijk in u verliezen, daarover zal Ik hier niet uitweiden. Wij hopen aan haar, die ge ten doode 'bedroefd moest achter laten, te De kleinste meisjes fyeerljjk naief, onge kunsteld, de grootere met een blosje van agitatie en een hart vol onrust, over „het figuur", dat ze maken. Dat deze avonden, waarop de vorderingen van de verschillende klassen worden „gede monstreerd", ten zeerste geapprecieerd wor den, blijkt wel steeds uit de overvolle zalen. En het zijn niet alleen vaders en moeders, die komen luisteren hoe „lief" hun kinderen nu wel zingen, neen, er zijn ook tal van be langstellenden, die komen „genieten" van den zang van de kinderen en de grooteren. Ja, „genieten" dat is het juiste woord. Of is het soms geen genot, die heldere klare kinderstemmen, die frisch en spontaan door de zaal klinken, te beluisteren? Is het geen genot# die sprankelende levensblijheid van die kinderen te ondergaan? Is. het tenslotte geen genot, om den meer door-voelden en geschoolden zang van de damesklasse te genieten? De heer De Hoogh weet uitstekend met zijn kinderen om te gaan en Mej. Rootlieb heeft hun aller harten gewonnen. Vandaar dan ook, dat gisterenavond het programma zondier stoornis kon afgewerkt worden. Het liep alles vlot van stapel. D e. kinderen openden het programma met kende liedjes van Mevr. Manna de Wij Mouton zong. Een alleraardigst nummertje was het door de le en 2e Dalcroze-klasse gezongen „Tui- nieretertje" van Jac. E. Dalcroze. Mej. Rootlieb, die de lang niet gemakke lijke taak van begeleidster had, kweet zich hiervan uitnemend en had; na het zevende nummer, een bloemen-ovatie in ontvangst te nemen. Na de pauze werden nog een tiental num mers (het programma is altijd bizonder groot!) ten gehoore gebracht. Wij twijfelen er niet aan, of ook van deze nummers heeft het publiek bizonder ge noten. En zoo is deze avond voor den heer De Hoogh weer een succes geworden en voor de aanwezigen een genot. Bond van Marine-Onderofficieren. De Bond van Marine-Onderofficieren hield op 20 en 21 Maart j.1. zijn 20ste Al- gemeene Vergadering te Helder. Middels 15 afgevaardigden waren alle afdeelingen en correspondentschappen van den Bond vertegenwoordigd. Het hoofdpunt van de gevoerde be sprekingen betrof het verbreken van het contract door den Minister van Marine met de personen,» die ten tijde van het ambtenarencongres in den Haag op 25 October 1924 de hoofdbesturen vormden van de personeelsbonden, die zijn aange sloten bij het Cambo. In een drietal vraagpunten, ter verga dering gesteld, hebben de afgevaardig den hunne meeningen doen kennen over het oordeel van den Minister van Marine, geveld over de besturen voornoemd, ter zake van het gebeurde tijdens de optocht in den Haag op 25 October 1924. De vraag, of het Hoofdbestuur het als een aan dat college gerichte waarschu wing moest beschouwen dat de Minister van Marine in Juli 1924 een viertal leden van het G. O. Zeemacht, behoorende tot de Bond van Marine-Onderofficieren en den Bond voor Minder Marine-personeel in zijn kabinet ontbood om hen zijn mis noegen té kennen te geven over een tweetal artikelen in het Algemeen Ma rine-Weekblad, werd door alle afgevaar digden met „neen" beantwoord. (De Minister deed in December in de Tweede Kamer uitkomen, dat hij zijn uitingen van misnoegen als een waar schuwing aan de hoofdbesturen van de bij het Cambo aangesloten bonden had bedoeld). Vervolgens werd de vraag gesteld of de vergadering de meening is toegedaan dat in strijd is gehandeld met de door de marine-autoriteiten gegeven orders en of het Hoofdbestuur op grond van die or ders verplicht was geweest het Cambo te beletten aan den optocht deel te nemen, Met uitzondering van één afgevaardig de, die ter zake een afwijkende meening had, werd deze vraag in ontkennenden zin beantwoord. De vraag, of den leden van hoofdbe- stuurswege ook maar op eenigerlei wijze is te kennen gegeven dat zij,tijdens den optocht zich langs den te nemen weg had den op te stellen, dat zij een aansporing van de zijde van hunne besturen zouden hebben gehad, werd door alle afgevaar digden ontkennend beantwoord Vervolgens werd zoowel door het Hoofdbestuur als van de zijde der afge vaardigden te kennen gegeven, dat men het contract hersteld wenschte te zien. g De vergadering was echter unaniem van oordeel dat het Hoofdbestuur geen enkele daad had gedaan welke het ver breken van het contract wettigde, ten dooae oeoroeiu iu«». eoto adrd!ge, geestige cantate van Kath. hadt. Laat ieder, die zich töt uw vrienden kring rekende, zich beijveren, haar het verdere leven draaglijk te maken. Beste Oollega, trouwe vriend. Een wel besteed leven ligt achter u. Rust zacht. De heer 8.» Jaring, waarnemend hoofd van school 6 sprak namens het onder wijzend personeel van school 5 een kort woord. De heer van der Ploefc aldus de heer Jaring is uit ons midden weggerukt. Hij, de man van buitengewone kracht en levenslust, de krachtige en onver moeide werker is niet ineer. Met den heer van der Ploeg is meer- dan een mensch heengegaan. Wjj, zijn personeel, die hem kenden in zijn dagelijksch werk, hebben hem leeren hoogachten. Wij weten, dat hij de laatste maanden, die hij in de school doorbracht, reeds nubbek. door die vreeselijke ziekte wa.? getast. -Qe P]]max v En toeh nam 'hij toen nog n taak op zich, die voor een gezond mensch te zwaar Bij het maken van schoolreisjes was het de heer v. d. Ploeg, die met zijn jon gens zóó prettig wist om te gaan, dat deze reisjes onvergetelijk voor hen werden. Is het dus wonder, dat hij een groot aan tal kennissen en vrienden óm zich heen heeft. \at Stompedissel zong hierbij de sopraan solo. Mej. Stompedlssel beschikt over een heldere sopraan-stem, die nu Juist niet In deze party steeds tot haar recht kwam. Jun Briohsmnn en Wim Mijnders (een heele durf, jongens!) kwamen achtereenvol gens alléén op de planken, en weWe eerste met Hendr. v. Oort's „Danslied in Me." en Wim Mynders met het bekende en In de mobilisatie veel gezongen „Tineke van Heulen" van Em. Hullebroek. Deze jont ms zyn wel de beste stemmen uit de jongensklasse en het was bewonde renswaardig, met welk een vrijmoedigheid en helderheid van stem zij hun liederen ten ten gehoore brachten. Een welver .'.erin annlans beloonde hen voor hun prestahe. Een kwartet, dat hierna een'ge liederen zong van Cath. van Rennes en H. van Tus senbroek. viel bizonder in den smaak van De climax vóór de pauze werd bere-kt in den zang van Mej. .Jo de Boer (sopraan) en Mej. Annie Rgogeveen (alt) in: „La patrle des hirondelles" van T. Mas'ni. Dit irterst fline lied werd op zeer be schaafde wijze door deze twee uitstekende stemmen gezongen. Eenvoudig was de voor dracht, zuiver de uitspraak. Ook Mendelssohn's: „Ich wolltr meine Liebe ergösse sich", gezongen door de da mes Lies en Truus Sok, oogstte een dank- Heiaas, de dood heeft hem weg genomen baar applaus. In bizonder Mej. I>s Pok uit het leven, dat hem nog zooveel mooi's I beschikt over een diepe, en volle altstem, Liefdadigheidsvoorstelling. Het bestuur der Israël. Tooneelver- vereeniging deelt mede, dat de baten voor de liefdadigheidsuitvoering op Donderdag 2 April bestemd zyn voor de vereeniging ;,Tot Steun", alhier. Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar. Zaterdag zyn te Utrecht een groot aan tal afgevaardigden van Oranje-vereeni gingen uit verschillende deelen des lands tezaam gekomen, 'byeengeroepen door het bestuur van de Vereeniging Koninginne dag-Utrecht, ter bespreking van de plan nen Inzake de aanbieding van een hulde- biyk aan de Koningin en den Prins bi, gelegenheid van hun zilveren huweUjks- toost Aan de eigeniyke vergadering ging vooraf een ontvangst ten stadhuize. In een van de groote zalen van he Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen welke voor deze gelegenheid smaakvo met vlaggedoek, tapeten en wapenborden versierd was, vond de vergadering plaats, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer C. Fred. Klokke, sprak allereerst een woord van welkom en van erkenteiykbeid voor de groote op komst. Spr. deelde o.a. mede, dat de Ko ningin en de Prins zeer sympathiek staan ten opzichte van het plan der Oranje- vereenigingen en zullen een huldeblijk gaarne aanvaarden; het is echter de uit drukkeiyke wensch van Hare Majesteit, dat het aan te bieden huldeblijk niet met groote geldeiyke offers gepaard zal gaan, maar alleen als een bewys van hartelyke belangstelling in haar zilveren huweiyk3- feest zal dienen te worden beschouwd. Waar in 1923 zulke belangryke bijdragen voor een geschenk voor de Koningin zyn byeengebracht, zou het Koninklyk echt paar ongetwyfeld bezwaar maken om in de gegeven, nog niet rooskleurige econo mische omstandigheden weder een kost baar geschenk te aanvaarden. Het voornemen bestaat namens de lijst zal geheel gebeeldhouwd worden en onder meer de wapens bevatten van het Koninkiyk eohtpaar, het rijk en de pro vincies. Het huldeblijk zal vergezeld gaan van een album met de namen van het bestuur der Oranje-vereenigingen, die er aan hebben deelgenomen. Ter verdere uitvoering-van dit plan werd een algemeen comité samengesteld, dat bestaan zal uit het bestuur van Ko ninginnedag-Utrecht en een van de be stuursleden van de Oranje-vereenigingen in de hoofdsteden der verschillende pro vincies. De Kamerverkiezingen. De Hervormde (Gereformeerde) Staats party heeft de volgende candidatenlyst vastgesteld: ds. C. A. Lingbeek te Reit- sum; drs. J. J. Woldendorp te Gronin gen; G. Nieuwenhuysen te 'sGraven- hage; G. Buising te Rotterdam; ds. L. C. W. Ekering te Amsterdam; A. J. te Loo te Delfstrahuizen; 'G. J. Prins Jbzn. te Oldebroek; W. A. Boers te Amsterdam; B. Renooy te 's Gravenhage, en D. B. Michon te 's Gravenhage. z Wy vernemen, dat op de lijst Abr. Staalman-Ter Hall, die als afzonderlijke yst van den Vrijheidsbond in de kies kringen zal worden ingediend, zy het wellicht in veranderde volgorde wat de beide eerste candidaten betreft, hoogst- waarschyniyk als derde zal worden ge plaatst het Kamerlid L. de Groot te Rot terdam. Het staat echter vast, dat op de Amsterdamsche lijst ook de naam van den heer J. J. Korff, voorzitter van de Middenstands-Centrale, zal worden ge plaatst. (N. R. Ct.) Bijna geen opgelegde schepen te Rotterdam. Practisch gesproken zyn er in de Rot- terdamsche haven geen opgelegde sche pen van Nederlandsche nationaliteit meer. Wel vindt men er op. het oogenblik acht schepen der Holland—Amerikaiyn, die tijdelijk uit de vaart zyn, in afwach ting van loonende vrachten. De Hol land— Amerikaiyn heeft namelyk nog geen voldoende vracht voor al haar sche pen, doch laat toch al haar schepen om beurten varen. Voor ieder schip dat uit de vaart wordt genomen komt een ander schip in de vaart. Hoewel de toestand in het scheepvaart bedrijf, wat Rotterdam betrpft, veel be ter is dan hij byvóorbeeld een jaar gele den was, is de vrachtenmarkt nog zeer laag. Vooral de prijzen voor vrachten van Zuid-Amerika zyn nauwelijks loonend. Voor Noord-Amerika bestaat zooveel con currentie, dat ook deze vrachtpryzen zeer gedrukt worden. Behalve by de Holland—Amerikaiyn zyn alle te Rotterdam thuisbehoorende schepen in de vaart. (Tel.) Concurrentie voor de Kon. W.-L maildienst Van een Noorsche lijn. „De West" meldt de aankomst te Pa ramaribo van het s.s. „Eidswag" van de Noorsche Gorissen-Ujn, die een concur rentie zal worden van den Kon. W.-L maildienst VoOr de reis van de „Eids wag" had de Gorissen-iyn zich verzekerd van een lpding van 16.000 zakken suiker van Mariënburg en Rust en Werk. De wijziging van de pensioenwet De minister van Financiën heeft thans aan de Twééd e Kamer de balans op 1 Juli 1922 van het Algemeen Burgerlyk Pou- sioenfonds doen toekomen. Deze balans, die een nadeelig saldo aanwyst van ƒ103.000.000 sluit met ƒ597.000.000 en heeft alleen betrekking op de ambtena ren in den zin der Pensioenwet 1922. De lasten en baten der militairen, met inbe grip van de bezittingen der op 1 Juli 1922 opgeheven militaire fondsen en kas sen zyn niet in rekening gebracht. Even eens zijn weggelaten de lasten en de aan staande baten der toekomstige ambte naarspensioenen voor de op 1 Juli 1922 in dienst zynde ambtenaren. Met zeker heid kan worden gezegd aldus de Mi nister dat het nadeelig saldo van de balans, die ook de hier ontbrekende kos ten omvat, nog zeer aanzieniyk hooger zal zijn. J Het nlet-goedgekeurde Amst. meelbeslult. De „Telegr." verneemt, dat de waar schynlijkheid zèer groot is, dat de Am sterdamsche Raad geen beroep zal wen schen aan te teekenen by de Kroon. De R. K. fractie zou er o.a. niet over denken om vóór te stemmen, aangezien ej- h. i. momenteel geen sprake meer is van een „crisis-periode", welke,den voorgestelden maatregel zou rechtvaardigen. De opleiding voor de groote vaart Voor het practische gedeelte van de opleiding van cadetten aan de Zeevaart scholen in ons land werd tot het vorige jaar gebruik gemaakt van de Lichtstraal van de Vereeniging tot bevordering van de watersport onder jongeren, met welk vaartuig de leerlingen gedurende eeni- gen tijd per jaar oefentochten maakten. De Lichtstraal moest evenwel het vorige jaar door verschillende omstandigheden uit de vaart worden genomen. Wy vernemen thans, dat besloten is in het vervolg de oefentochten voor de leer lingen der Zeevaartscholen te doen plaats hebben met het instructievaartuig Prins Hendrik van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. De Prins Hendrik wordt in verband hiermede op het oogen- blik uitgerust met een kaartenkamer en andere hulpmiddelen die noodig zyn voor De Geluktelegrammen. De aardige geluktelegrammen, die men tegen verhoogden prijs kan verzenden en waarvan de extra-opbrengst ten goede komt aan het Ned. Jeugdleiders Instituut en de Academie voor Lichamelijke Op voeding, gaan er blikbaar in! Er worden er thans ongeveer 100 per dag verzonden. Dat zou voor het Instituut 112.000 per jaar beteekenen. Maar in Denemarken heeft de opbrengst der feesttelegrammen in het vorig jaar een half millioen gul den bedragen. Het kan dus nog veel be ter! De melkprijs te Rotterdam. Met ingang van Maandag 23 Maart is de melkprijs met 3 cent verlaagd en van 17 op 14 cent gebracht. De „Soerakarta". De lading in ruim H van de „Soera karta" is thans gelost, zoodat Zondag een grondig onderzoek kon worden ingesteld naar de schade. Duikers hebben zware beschadigingen gevonden in de bilges van het schip, benevens scheuren en ga ten ter lengte van vier meter in het wa terdichte schot tusBchen de ruimen I en II en den dubbelen bodem. De schade aan de bilges moet geheel bekuipt worden, hetgeen een zeer omvangrijk werk is. De schade aan ruim I is ter plaatse niet dicht te maken. Uit de Communistische Party. Volgens „De Tel." is de heer D. Wyn- koop, de leider van de Communistische Partij Holland, dezer dagen naar Mos kou vertrokken om daar opnieuw met de sovjet-autqriteiten besprekingen te voe ren omtrent de verschillende quaesties, welke hier nog steeds de communisten verdeeld houden. Het motorschip „Indrapoera", Zaterdagmiddag is te Vlissingen te wa-< ter gelaten het dubbelschroef-motorschip „Indrapoera", bestemd voor het passa giers-, mail- en goederenvervoer naar Nederlandsch Oost-Indië, in aanbouw by de Koninklijke Maatschappy „De Schel de" te Vlissingen, voor rekening van de Stoomvaart Maatschappy „Rotterdamsche Lloyd. Het schip is voorzien van zeven water dichte schotten, die alle tot het bovendek zyn opgetrokken, waardoor een redelijke waarborg is geschapen dat het schip zal blijven drijven indien, door welke oorzaak dan ok, een willekeurig compartiment vol water mocht loopen. De hoofdafmetingen zyn: lengte op de lastlijn: 500, grootste wydte: 60, holte tot opperdek: 38 Eng. voeten. De bruto inhoud is pl.m. 10.000 re gister ton. Boven het opperdek bevinden zich drie bovenbouw-dekken. In de bovenbuwen zyn de salons en hut ten voor 141 passagiers ondergebracht; deze vertrekken zyn geheel afgesloten van het verkeer met het personeel, zoo dat de passagiers volkomen vrij zyn. De ruime le klasse eetsalon (lengte en breedte elk 15 meter), bevindt zich op het opperdek midscheeps. De hutten zyn allen van groote afme tingen en voorzien van groote „Stone's Patent" schuiframen. In het geheel zyn er 61 twee-persoons-, 19 één-persoons-hut- ten met inbegrip van 2 tweepersoons luxe appartementen. De tweede klasse inrichting bevat sa lons en hutten voor 184 passagiers. In het geheel zyn er 20 vierpersoons- hutten, 51 tweepersoonshutten, 2 éénper soonshutten, waarvan op tusschendek 10 vierpersoons-, 35 tweepersoons-, 2 één persoonshutten, op het opperdek 10 vier persoons-, 16 tweepersoonshutten. De derde klasse bevindt zich in het achterschip en bevat salons en hutten voor 68 passagiers. Het schip zal worden voortgestuwd door twee Schelde-Sulzer scheepsdiesel- motoren, ontwikkelende een normaal ver mogen van gezamenlyk 7000 as-pk bij p].m. 85 omw. per minuut. De dienstsnelheid van het schip zal 15 knoop per uur bedragen. Oranjeverenigingen aan te bieden een de opleiding voor de groote vaart. PToote schildery, voorstellende Koningin, De oefentochten met de Prins Hendrik Prins en Prinses, en geschilderd door een i zuilen de volgende maand aanvangen. Spoorwegpersoneel. Naar de N. R. CL verneemt, heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegperso neel eene vertrouweiyke circulaire onder de leden uitgereikt waarin wordt mede gedeeld, dat aan leden van den B. A. N. 8. en den Neutr. Bond kan worden aange boden, dat van hen by overgang naar de Nederlandsche Vereen, voorloopig de zelfde contributie als tot nog toe betaald, kan worden geheven^terwyl aan de le den van de Nederl. Vereeniging kan wor den toegezegd, dat hun contributie spoe dig zal worden verlaagd, waarschijnlyk met meer dan 20 pcL De stille omgang te Amsterdam. De laatste treinen uit de provincie brach ten Zaterdagavond reeds honderden bede vaartgangers te Amsterdam aan voor den stillen omgang. Laat in den nacht kwamen nog extra treinen, booten en stoomtrans; het aantal auto-bussen van buiten was dit jaar byzonder groot, men telde er meer dan honderd, waaronder er zelfs waren uit Venlo en Breda. Om één uur vertrokken de eerste groepen Van het Spui, en onafgebroken trok de stoet van mannen aan een stuk langs den bekenden bedevaartweg. Het was dit jaar zeven uur op Zondagmorgen toen de laatst^ deelnemers van hun tocht op het Spui terugkeerden. Zeer veel geestelyken zag men dit jaar zich tusschen de duizen den bewegen. Een groep van 600 Volen- dammers ih hun schilderachtige kleedy trok zeer de aandacht. Den geheelen nacht waren de R.-K. kerken geopend en werden er diensten in gehouden. Enkele winkels en café's hadden religieuse versieringen aan gebracht en maakten goede zaken. Alles verliep in de beste orde.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5