GEMENGD NIEUWS Toewijzing hj| emissies en offtcleele noteering. Naar de N. R. Ct verneemt, heelt het bestuur der Vereeniging voor den effeo- tenhandel, te Amsterdam, ln de bij de jongste emissie van de 61/' pots. leening Arnhem gebleken onbillijke handelin gen, voor wat betreft de toewijzing, aan leiding gevonden om, overeenkomstig de bepalingen in art 21 van het reglement voor het opnemen van fondsen in de prijscourant, de noteering van de bedeel de leening definitief te weigeren. Verder hooiden wij, dat de jongste 6 pets. leening van Amsterdam eveneens op grond van overwegingen, verband houdende met de wijze van toewijzing bij de emissie van die leening, nog niet tot de noteering is toegelaten. De definitie ve beslissing over het al of niet toelaten van die leening is voorloopig een paar weken aangehouden. Een nlenw model greppelploeg. In het „Friesch Landbouwblad" wordt melding gemaakt van een door'den heer O. H. Baarda, leeraar aan de ambachts school te Harlingen, geconstrueerd nieuw model greppelploeg, een werktuig ten dienste dus van een betere ontwatering van het land. Door middel van een drietal messen welke in en uit werk kunnen worden ge steld of gewijzigd in diepgang wordt het grondiichaam driehoekig aangesne den en in de lengterichting in tweeën ge deeld. Daardoor wordt bereikt dat de bei de rlsters, nadat de schaar den grond ook aan de onderzijde volledig heeft losge maakt, den uitgesneden grond op vol doenden afstand van de greppelkanten neerleggen, zonder terugvallen. Het ach terstuk van de ploeg kan zoodanig opge heven worden, dat de schaar vrij van den grond loopt, terwijl voorts de diepgang van de schaar en de onderlinge afstand der rlsters geregeld kunnen worden. De ploeg maakte op zwaren kleigrond een greppel die „af" was. De benoodlgde trekkracht (de bodem was nat) was ech ter nogal aanzienlijk; drie gekruiste Bel gen hadden zwaar werk te verrichten. De prijs van het werktuig zal nogal hoog wonlen, maar daar staat tegenover, dat het zich zeer goed leent om door een combinatie van boeren te worden aange kocht. DE NOORDZEE EN HAAR RUSTEN. Voor het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap heeft dr. W. G. N. v. d. Sleen, leeraar aan het gymnasium te Haarlem, een lezing gehouden over „De Noordzee en hare kusten". De geschiedenis van de Noordzee staat aldus spr. in nauw verband met die van ons land, zooals reeds uit een oppervlakkige beschouwing blijkt Im mers overal in onzen bodem worden zee schelpen aangetroffen, evenals de netten der vissohera uit alle gedeelten der Noord zee groote veenbanken ophalen, ten toe ken, dat daar vroeger land moet zijn ge weest. De geschiedenis der Noordzee is kort geleden door dr. Tesch in het Haagsch Maandblad op zijn bekende, keu rige wijze uiteengezet en de kern kan als uitgangspunt dienen, waar het geldt de vraag te beantwoorden hoe het met de tegenwoordige kusten der Noordzee ge steld is en of wij daaruit iets over de toekomst zullen kunnen leeren. Reeds in het middengedeelte van het Tertiaire tijdvak, toen in onze streken een tropische dierenwereld leefde, te verge lijken niet die van het tegenwoordige Mid- den-Afrika, kan van een Noordzee ge sproken worden. Het was een ondiepe bocht in de kustlijn van den Atlantischen Oceaan, ver landwaarts indringende tus- scfhen Schotland en Engeland aan den eenen kant en Noorwegen, Helgoland en Teutobergerwand aan de andere zijde; ln het Zuiden grenzende aan het krijtland van Limburg en de heuvels van Norman- die, die toen ter tijde nog één samenhan gend geheel vormden met de krijtrotsen van Dover en de aangrenzende gebergten in Zuid-Engeland. In het volgende tijd- vak, het Plioeeen, verplaatst de kustlijn zich steeds verder Noordwaarts, niet zoo zeer door aanslibbing der rivieren, die in dien tijd slechts betrekkelijk geringe hoe veelheden zand en grint aanvoerden, sis wel door een verlaging van den zeespiegel, die zijn oorzaak vond in de toenemende hoeveelheden ijs op de polen en als gevolg van den naderenden dezen tijd kronkelden volgens spr. de rivieren door een geweldige delta Noordwaarts en brengt de Rijn zelfs zijn Silaohe gesteenten tot in het Oosten van geland. Dé gletachen breidden zich zóóver uit, dat die uit Schotland en uit het Baltlcum elkaar ln de Noordzee ont moetten en zoodoende een ijsbarrière vormen, die de wateren van Theems, Schelde, Maas en Rijn, nog versterkt door wat uit Dultachland door de oerstroom dalen aanvloeide, opstuwde, totdat einde lijk dit stuwmeer een overloop vond op de hoogste plek van den Normandischen heuvelrug en zoodoende het Kanaal ont- stond als Fluvloplacisal erosièdal. Het landijs smolt weg, de rivieren von den meer een uitweg naar het Noorden en door het afsmelten van de gletsóhers komt de zee hen tegemoet, om als Eeanzee oen groot deel te herwinnen van het gebied, ast vóór den IJstijd ook Noordzee was geweest. Deze Eemzee heeft waarschijn lijk ook door het Kanaal in verbinding gestaan met den Atlantischen Oceaan, echter slechts voor korten tijd, want een nieuwe ijstijd volgt en opnieuw trekt de zee zich van onze kusten terug tot benoor den de Doggerrfbank zelfs, zooals uit daar gevonden plant- en dierresten blijkt. De overblijfselen van dezen tijd liggen thans zeer gelijkmatig op een diepte van ruim 80 M-, aijn dus weer bodekt met zijn opnieuw Ik de Noordzee, althans voor zoover ze niet in den 'bodem van ons land of van de Fran- sohe of Belgische kuststrooken te vinden zijn. Dan volgt ten derde male een door braak van het Nauw van Galais, dat thana voor goed open gaat voor de geweldige getijstroomingen, die de Noordzee haa? karakter van stille baal hebbon ontnomen. Deze getijstroomingen en daarbij vooral ook het in historisohen tijd en oojc tegen woordig nog waargenomen stijgen van den zeespiegel verklaart het 'beeld dat de kusten der Noordzee aan ons oog ver- toonen. Aan de hand van een reeks lichtbeelden wordt thans getoond, dat de Engelsche kust bij Cromer en Dover nog Steeds sterk afneemt, hetzelfde is het geval-van Etretat tot Calais aan de Fransohe kanaalkast en ook ons strand toont sterke voorbeelden van verwoesting, zoo b.v. bij Schouwen en Bergen, bij welke laatste plaats de achter uitgang der kustlijn in de laatste tien jaar ruim 60 M. bedraagt. Tal van foto's van het strand, van het duin en uit een vliegtuig genomen, toonen duidelijk aan, dat onze kust aan voort durende sterke verandering onderhevig is, terwijl 'bovendien de sterke toename der verduining in de duinen er op wijst, dat de wind tegenwoordig veel vernielen der optreedt dan een vijftig jaar geleden. Ook de stranden van de Zuiderzee wijzen er op, dat de zee in den aanval is, de dijk breuken van 1916 spreken een duidelijke taal. Slechts één- troost blijft ons, wel een heel schrale, dat ml. het klimaat in Euro pa blijkbaar slechter wordt," zooals o.a. kan blijken uit het dalen der boomgrens in de Alpen. Ten slotte weikte dr. v. d. Sleeni op, om toch goed rond te zien, omdat overal wan neer het oog slechts tot waarnemen be reid is, belangrijke feiten op te merken zijn. Vooral het reizen en trekken verhoo- gen, volgens spr., het algemeen inzicht. Spr. sprak in verband hiermede de hoop uit, dat het aardige plan van den heer Deterding om een aantal studenten en leeraren uit te zenden om Indië te lee- rén kennen, slagen zal. gebergten i ijstijd. In DE ^ISCHSTAND IN DE NOORDZEE. Eenigen tijd geleden werd reeds de aan dacht gevestigd op het verschijnsel, dat voornamelijk tengevolge van het intensief visschen door treilers en door 't z.g.n. nest- visschen de vlschstand in zeer belangrijke mate achteruit gaat. Er werd toen op gewezen, dat eenige in ternationale conferenties over deze kwesties in voorbereiding waren en thans is men zoover gevorderd, dat de eerste van deze in ternationale besprekingen op het punt staat aan te vangen. Heden komen ni je Am sterdam de afgevaardigden bijeen van de verschillende landen, (Se bij de Noordzee- visscherjj belang hebben, ml Engeland, Frankrijk, Duitschland, Noorwegen, Zwe den, Denemarken, België en Nederland, en wel om te beraadslagen, welke maatregelen kunnen worden genomen om te voorkomen, dat de schol wordt „doodgevischt". Het jaar vóór den oorlog heeft de „schol- commissie'5 reeds maatregelen beraamd om de jonge schol te beschermen. Op vier mid delen werd déarblj de aandacht gevestigd, nl op de mogelijkheid om de maaswijdte der netten te bepalen, de vangst van onder- maatsche visch tegen te gaan, een interna tionaal verbod van aanvoer van ondermaat- sche schol te bewerkstelligen en tenslotte heeft men zich afgevraagd of door een ge deeltelijke si uiting van de Noordzee wel licht te bereiken viel, dat de vischvernieti- ging belangrijk werd tegengegaan. Thans Is men er wel van overtuigd, dat de schade veroorzaakt door het „sluiten" van een deel van de Noordzee, vergoed wordt door toeneming van de vangsten van groo- tere visch. Gedurende en na den oorlog is wel ge bleken, hoezeer de vlschstand verbetert wanneer er op bepaalde plaatsen eenigen tijd niet of zeer weinig wordt gevischt (Men acht het thans het juiste moment om tot maatregelen ter bescherming van de jonge schol over te gaan, omdat thans nog groote hoeveelheden Jonge schol voorradig zijn, ten gevolge van de groote vischhoe- veelheden, die door den oorlog zijn ontstaan. Wacht men thans nog langer, dan zijn ook de voordeelen verloren, aie men aan den „oorlogsvlschstandi" nog dankt. De uit den Internationalen Vlsscherij- raad gevormde „schol-oommissie" nu, waar in ons land vertegenwoordigd is door dr. H. C. Redeke te Helder, heeft zich accoord ver klaard met de door den EngeJschen des kundige J. O. Borley geformuleerde voor stellen, die aan de oonferenjle sullen wor den voorgelegd. Van deze voorstellen is de eerste een ver bod om te visschen met stoom- en motor- trellers van meer dan 60 effectieve P.K. ln zekere gebieden van de Noordzee. Deze „zónes" liggen tusschen het vasteland, en een diept elijn van 22 meter (12 vaam) van Hoek van Holland tot een breedte van 66 graden Noord. Deze, de z.g.n. „binnenste zóne", zou het geheele jaar worden gesloten. Bovendien wil men gedurende de maanden April, Me; en Juni nog een „buiten zóne" sluiten, die ligt van de hoogte Helgoland tot 66 graden. Ten derde beveelt de schol-commissie aan: de overplanting van schol op groote schaal naar Doggersbank, waarbij het eerste jaar pl.m. 100.000 K.G. jonge schol bij Doggers- bank in zee zouden worden gebracht Bo vendien beveelt de oommissie nog onder zoekingen aan betreffende de mogelijkheid om dusdanige netten voor te schrijven, dat de kleine visch gespaard wordt. Al deze maatregelen zuilen aanbevolen worden, wanneer deze voorstellen de instem ming der conferentie hebben r voor den tijd van drie jaar. Na afloop daarvan zou nog overwogen kunnen worden of het alsnog gewenscht is aanvoer- en vervoerverboden van ondermaatsche vlsoh aan te bevelen. Aan de conferentie zullen als Nederland- sche afgevaardigden deelnemen de heeren dx. H. C. Redeke. dr. J. J. Tesch, de Inspec teur der VlSMhexty W. J. Janssene en de heer M. de Vries, voorzitter van de reeders- vereeniging te IJmuiden. Het ligt niet ln de bedoeling van deze con ferentie om te beraadslagen over de wijze waarop al deze maatregelen eventueel uit gevoerd moeten worden. Slechts de wen- schelijkheid van de maatregelen komt aan ae orde en mocht zich de conferentie voor deze of eenige dezer maatregelen uitspre ken, d§n zal een nieuwe internationale bij eenkomst noodlg zijn om te bespreken wat gedaan kah worden om te voorkomen, dat in bet „verboden gebied" toch gevischt wordt, enz. Vermoedelijk zal men eventueel voorstel len alle oorlogsschepen en alle verdere rijks vaartuigen van de betrokken landen met het toezicht in de „gesloten zóne" te be lasten. Van de zijde der Dultschers, die op dit gebied zeer belangrijk wetenschappelijk werk hebben verricht, zullen nóg afzonder lijke voorstellen''worden Ingediend, die be oogen de .^binnenste zóne" open te stellen in de maanden November, December, Ja nuari en Februari, omdat dan de jonge schol zich in het zand bevindt en er toch wel loo- nend te visschen is op andere vlschsoorten. De „buitenste zóne" zou Duitschland ook opengesteld willen zien in de wintermaan den. De oonferentie zal twee of drie dagen duren. („Telegr."). Auto-bandiet Zondagmorgen verloor een jongedame uit Lemmer op den Rijksstraatweg La ren—Baarn haar beugeltasch. Voor zij de tasch kon oprapen stopte een auto, de be stuurder sprong er uit en verdween met zijn buit die inmiddels niet groot is in de richting Baarn. De voorbijgangers waren te verbluft dan dat zij het nummer hebben kunnen opnemen. Flesch met vloeibare lucht gesprongen. Maandagmiddag zijn twee personen in de proeffabriek der Philips' fabrieken te Eindhoven door het springen van een flesch met vloeibare lucht gewond. Een hunner, de ongehuwde 20-jarige assis tent P. Custere, overleed srpoedig nadat hij naar het ziekenhuis was overgebracht Na een vierling, een drieling. In het gezin van J. v. d. Ven te Brakel werd een drieling geboren. Een vorig jaar werd dit gezin verblijd met de ge boorte van een vierling. Alle zeven zijn jongens. Autobus omgeslagen. Zaterdagmiddag reed een autobus van de Kunstzijdefabriek te Ede tegen den boogen berm van den weg tusschen Ede- Bennekom, waardoor zij omsloeg. De In zittende meisjes werden door de glas scherven verwond. De chauffeur beweert door een hem passeerende bus van de zelfde fabriek te zijn aangereden, hoewel de mogelijkheid, dat het ongeluk door het springen van een band is geschiedt niet is uitgesloten. Twee der meisjes zijn eenigszins ernstig verwond. De politie stelt een onderzoek in. Het drama te den Bosch. Het lijk van vrouw S. in den Bosch, die haar beide kinderen heeft opgehangen, ia nog niet gevonden. Wel staat vrijwel vast, dat zij verdronken is. Haar boven- kleeren zijn op de leuning van de brug over de Aa gevonden; er lag een tasch bij met een brief, waarin zij de reden van haar daad moet hebben genoemd. De po litie dregt de rivier af. Kindermoord. Onder verdenking van kindermoord zijn Zondagmiddag in arrest gesteld zekere L. en zijn stiefdochter M., beiden woonachtig in de gemeente Losser. De politie aldaar vond in een beerput nabij de woning de lijkjes van twee pasgeboren kinderen, die reeds 'meer dan een maand daarin verborgen waren. De stiefdochter, die naar de mare chausseekazerne te Oldenzaal is overge bracht, heeft bekend, de moeder van de bracht, heeft bekend de moeder van de tweeling te zijn. L., die te Losser ln arrest is, heeft nog geen bekentenis afgelegd. Poging tot vadermoord. Te IJmuiden is een poging tot vader moord door vergiftiging ontdekt. Zaterdag morgen wou de 66-jarlge losse arbeider D. 8., wonende in de Visseringatraat, koffie zetten. In den waterketel zag hij een op lossing, waaraan hij rook en waarvan hij voorzichtig proefde. Hij vertrouwde het niet en ging er mee naar de politie, die een on derzoek Instelde, waarbij vastgesteld werd, dat zich in den ketel Ijzervitriool bevond. De belde kinderen van 8. werden ervan ver dacht, dat er ln gedaan te hebben; den vo- rigen dag was er een huiselijke twist ge weest. Zij bleken niet thuis te zijn en wer den daarop in Amsterdam aangehouden. Het zijn de 16-jarige dochter N. 8. en de 19-jarige zoon J. 8.' Gebleken ls, dat de dochter de aanlegster van deze poging tot vadermoord is, en dat haar verloofde haar daarbij behulpzaam la geweest. Deze ver loofde, N. D. de R., Is Zaterdagavond te IJmuiden aangehouden. In het gezin kwam veel twist voor, en de man en de vrouw leefden gescheiden van elkaar. Verbrand. Toen Zondagavond de heer De K., wo nende in de Paulus Potterstraat in Den Haag, thuis kwam, vond bij tot zijn groote ontsteltenis zijn 76-jarige vrouw, mevr. J. O de K., geb. E., bewusteloos op den grond liggen; haar kleeren waren verkoold. Hij riep direct hulp in en spoedig werd de vrouw, wier lichaam door vlammen deerlijk verminkt vrss, naar het ttaksohuJe overge bracht Later op den avond is zij nog ©ven bij bewustzijn gekomen en heeft toen «an den dokter meegedeeld, dat bij het aanste ken van de kachel haar kleeren in brand en telegrafie te Amsterdam, die aldaar on geveer 11.000 heeft gestolen, ls gister morgen door de Belgische marechaussee, op verzoek van de rechtbank te Amsterdam, geraakt waren. Zij was alleen thuis gew»est' uitgeleverd en jn het huls van bewaring te en had aanvankelijk de vlammen niet kun nen dooven. Toen zij eindelijk hierin slaag de, was haar geheele onderlichaam reeds verbrand en viel zij bewusteloos neer. Zy is in het Ziekenhuis overleden. Valsche guldens. Een knap werkman. Een winkelier ln Tusschendijken, die heel bescheidenlijk er niet op gesteld, is, dat zijn naam in deze zaak genoemd wordt, heeft door zijn bijzondere activiteit de politie en de valschgeldafdeeling van de centrale recherche.te Rotterdam, de kians gegeven, den vervaardiger, van de mo oie valsche guldens, voorzien van randschrift en het jaartal 1928, te arresteeren. Vrijdagavond kwam een vrouw in den winkel van bedoelden jwinkelier ep gaf een gulden in betaling, dien de man echter weigerde. De vrouw vertrok daarop, en de winkelier, die achterdocht kreeg, liet haar door zijn broers volgen. Deze broers zagen, dat de vrouw nog twee andere winkels inging om boodschappen te doen en daarna langs een grooten omweg o ver den Schiedamschen weg heen, naar ©en woning in de Haringpakkerstraat, waarin zij verdween. De broers, die de vrouw gevolgd had den, vonden het geraden, in den politie post op den Schiedamschen weg haar bevindingen te gaan mededeelen. Een der dienstdoende agenten stelde onmiddellijk een onderzoek in bij de twee winkeliers en vond bij elk van hen een valschen gul den in de kas. Hij wendde zich vervol genei tot den inspecteur, die, geassisteerd door eenige rechercheurs van het hoofdbureau, eenige agenten zijner afdeeling en later ook door een inspecteur van de valschgeld afdeeling van het hoofdbureau van poli tie, huiszoeking deed in het pand aan de Haringpakkerstraat. Niet minder dan 6 gezinnen bewonen dit pand, zoodat het eenige moeite kostte, de vrouw, die de guldens had uitgegeven, op te sporen en te herkennen. Toen zij na eenig weifelen was opge spoord, werd in haar woning een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat men eerst haar (tortemonnai vond met in een afzonderlijk vak verbor gen twee valsche guldens. Daarna ont dekten de politiemannen in twee kasten een volledige, geperfectionneerde instal latie voor het maken van valsche guldens eö rijksdaalders. -De bewoner, de 36-jarige electricien-machinebank werker M.M., Rot terdammer van geboorte, en zijn echtge- noote zijn gearresteerd. De gevonden werktuigen wijzen er op, dat een zeer bekwaam werkman de dader moet zijn. Er waren smeltkroezen, giet- kroesjes, tangen, vijlen, baden voor het verkoperen en verzilveren langs ©lec- trischen weg van de muntstukken, bat terijen, een gelijkstroomrichter en weer stand, benevens de noodige metalen. De matrijzen waren niet zooals ze gewoonlijk bij de vervaardigers van valsch geld worden aangetroffen, van gips, doch van een bieel bijzondere samenstelling, zooals de valscb geld-afdeeling bij al haar ervaring op dit gebied ze nog niet had aangetroffen. De methode om het randschrift aan te bren gen, een van de moeilijkste dingen voor een valschen munter, was eveneens zeer vernuftig gevonden. Behalve deze volledige Inrichting vond de- politie een aantal valsche guldens en een zeer groot bedrag aan kwartjes, dub beltjes, eenten, zelfs bankpapier, dat ver moedelijk terugontvangen was voor in betaling gegeven valsche guldens. Men trof er o. a. een zak aan met bijna 8000 kwartjes. De vrouw heeft bekend, dat haar man reeds ongeveer 6 maanden valsche gul dens heeft gemaakt en dat zij er dagelijks 4 of 6 uitgaf. De man bekent eveneens de guldenai te hebben gsmaakt en uitgegeven. Hij wei gert echter pertinent te zeggen, hoe hij de guldens heeft vervaardigd en op welke wijze hij de werkelijk schitterend mooie matrijzen heeft gemaakt. Eveneens be waart hij zijn geheim omtrent de manier, waarop hij het randschrift heeft ann- gebrachi De directie van 'a rijks munt heeft be reids de in beslag genomen guldens, die grootendeels van tin, met antimoon of bismuth zijn vervaardigd, daarna verko perd en verzilverd, onderzocht. Bij een juwelier had de politie een der in de winkels in Tusschendijken in beslag genomen guldens, die zoo keurig waren nagemaakt ook de klank week nlm sterk af voorloopig laten onderzoeken. Het voornaamste kenmerk van de valsch- heid was, dat ze te licht waren, ze wogen slechts 8 gram. De winkelier in Tusschendijken, wiens activiteit geleid heeft tot de aanhouding van'M. M. uit de Haringpakkerstraat, komt in aanmerking voor de belooning van f 500, die de justitie heeft uitgeloofd voor hem, die aanwijzingen zou geven, leidende tot de arrestatie van den ver vaardiger van de valsche guldens met het jaartal 1928. Reeds is hem een gedeelte van de som uitbetaald. De arrestatie is niet gemakkelijk ge weest. M. M. heelt drie keer een poging gedaan om te ontvluchten. Slechts m«t de grootste moeite heeft men hem by de overbrenging in .bedwang kunnen houden. Hij heeft gedreigd, als hij tot een zware straf veroordeeld wordt, zijn uitvinding aan tientallen menschen bekend te zullen maken, zoodat er nog veel meer valsch geld ln omloop zou worden gebracht. Voorts beweert nlj, een procédé te kennen voor het namaken van bankbiljetten, die niet van de echte te onderscheiden zijn. Ook dit zou hij door anderen laten toe passen, als hij een naar zijn oordeel te zware straf zou moeten ondergaan. Uitgeleverd. fksitoftrhsrtlaads Amsterdam opgesloten. Een anti-vllegmachinebom. "Een deskundige medewerker van de „Westminster (lazette" meldt, dat de autoriteiten thana bezig zijn met het doen van proefnemingen met „een van de vreemdste ahti-vliegtuigwapens, die thana zijn uitgedacht". Dit wapen ia een bom, die, wanneer zij binnen een bepaalden radius komt van een vliegmachine, wordt aangetrokken door het metaal in de machine, die dan door de bom wordt vernietigd. De bijzonderheden van de vihding worden ten strengste geheim gehouden, doch de deskundige verneemt, dat de autoriteiten van meening zijn, dat zij op het punt staan van een ontdekking, die «oneindig veel machtiger zal zijn in den luehtoorlog dan de torpedo en duik boot op zee zijn geweest. De bom wordt van den grond af gelanceerd naar in de lucht manoeuvreerende vliegmachines, die, wanneer de bom op een bepaalden afstand in haar radius komt, daaraan door geen enkele manoeuvre kan ont komen, daar de snelheid van de bom groo- ter zal zijn dan die van de machine. Wanneer de uitvinding practlsch toepas selijk blijkt, zal zij de behoefte aan anti- vliegmachinekanonnen overbodig maken. De uitvinding zou het antwoord zijn op de onbestuurde vliegmachine, die draad loos van den grond wordt voortbewogen. Een vrouw verbrand. De redder bedreigd. In de Gouwestraat te 's Gravenhage ls Zondagmiddag omstreeks halfvijf een juffrouw, die in een der vertrekken van haar woning stond te wasschen, met haar kleeren in aanraking gekomen met het vuur van de kachel, vlak achter haar. Gillend liep de vrouw naar buiten, waar toesnellende buren en voorbijgangers er niet zonder moeite in slaagden de vlam men te blusschen. Deerlijk gewond werd zij naar het Gem. Ziekenhuis overgebracht, alwaar zfj Zon dagnacht is overleden. Het ongeluk heeft nog een onaangena- men nasleep gehad. De vrouw waachte eenige stukken kleeren uit en door een kleine achterwaartsphe beweging kwam de nachtjapon, die zij droeg, met het vuur van een open haard in aanraking. De vrouW, wier kleeren. in brand stonden, vloog de trap af. Op haar gegil kwam ven jonge man, die een étage lager woont, kijken, greep een deken, wikkelde de vrouw er stijf in en bracht haar naar buiten. Daar hij in de meening verkeerde, dat op de bovenverdieping alles in brand stond, gaf hij de vrouw over aan eenige voorbijgangers en snelde zelf weer ae trap op om te zien of hij daar nog hulp kon verleenen. Zijn zenuwachtige en geagiteerde be wegingen trokken de aandacht van het publiek en al spoedig werd er gemompeld, dat de man de vrouw in brand geatoken had. Dit gerucht verspreidde zich binnen zeer korten tijd, aangevuld met de fanta sieën der buurtbewoners, die alles over de verschrikkelpke „misdaad" wisten te vertellen. Toen de man, zich van geen kwaad bewust zich even later weer op straat vertoonde, werd hij van alle kanten uitgescholden voor moordenaar, brand stichter, enz. Zelfa begon het publiek zoodanig tegen hem op te dringen, dat hij i et maar veiliger vond de woning binnen te gaan. Hierdoor werd de woede van de volksmenigte nog meer geprikkeld, zoodat de politie maatregelen moest nemen om den man, die gepoogd had de vrouw te redden, voor een pak slaag of nog erger van de zijde der buurtgenooten te be hoeden. De straat werd ;door de politie afgezet, en langzamerhand werd ook in de oogen van de omstanders de „misdaad" tot de ware proporties teruggebracht Scheerkwasten en miltvuur. Prof. Ellerman te Kopenhagen ia een kwaadaardige pulst bezweken, weeggebracht door een scheerkwast Chineesch paardehaar, dat met miltvuur- sporen was besmet Hoewel terstond, toen dit ontdekt was, anthraz-serura werd ingespoten, is de lijder na zeven dagen ziekte gestorven. Het Brit. med. Journ. herinnert er san, dat een geval van besmetting met een scheerkwast ln Engeland voor het eerst in 1915 werd waargenomen, en dat in de jaren 1916, 1916, 1919, 1920 en 1921 onder de burgerbevolking 60 van zulke g.-val- len zijn vóórgekomen, waarvan 18 doode- Ujk. Onder de troepen in Engeland zijn v an 1914 tot 1917 18 gevallen van an- thrax voorgekomen, waarvan zeker 4 door scheerkwasten, en in Frankrijk cn op zee 84, waarvan zeker 2, doch waar schijnlijk meer, door scheerkwasten. Het erbod van invoer van scheerkwasten uit hapan en de vernletigipg van een aan tal verdachte scheerkwasten hebben toen ij''lijk aan de kleine epidemie een einde gemaakt (N. T. v. G.) Geheime distilleerder*}. De belastingambtenaren te Maastricht hebben in de nabijheid van de plaats, waar voor korten tijd 'n geheime distilleer dery werd ontdekt een andere geheime distilleerderij gevonden, welke vermoe delijk Van veel grooteren omvang ls dan de vorige. Men vond de sporen, dat ecfa- pge rde De Justitie tast nog geheel ln het duister, wie de eigenaar of de explolteur van deze geheime distilleerderij ls. ssn te- van ter alles inderhaast was opgeruimd, soo- dat niets in beslag kon worden genomen Een kolenlaag aangeboord. Bij de boringen te Lievervelde bij Grosnlo la san vrjj dikke kolsnlssg gehoosd.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6