Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND. DONDERDAG 26 MAAR;T 1925. 63ste JAARGANG. Ymrhfrt Dtoatog., m RedftcteuMJltgewr: a Zij, die zich van heden ^voor minstens drie maan den op dit blad abonneeren, ontvangen het tot f april gratis. Lloht op voor auto's en fietsen Vrijdag 27 6.54 Uit het Britsche Lagerhuis. Engeland en het protocol van Genève. BIJ de tweede lezing van de Consolida ted Funds Bill opende Henderson in het Lagerhuis het debat over het protocol van Genève. Hij zeide zeer teleurgesteld te zijn over het verloop der gebeurtenissen. Zij, die te Genève hebben deelgenomen wereldvrede werd ondernomen, hadden het recht te verwachten dat dit werk met voldoende aandacht zou worden behan deld. Het parlement diende het Protocol onpartijdig en in alle kalmte te bespreken, doch in plaats daarvan is een toestand ge schapen, welke iedere discussie over het Protocol van een hooger politiek stand punt uit feitelijk onmogelijk maakt. Men heeft het Protocol ernstige schade toege bracht en zelfs getracljt het te vernietigen alvorens het in het parlement aan de orde kwam. In Genève werd een slag toege bracht, die ten doel had het Protocol te dooden. De regeering heeft een zeer ge vaarlijke stap gedaan door zich uit te spreken tegen de politiek, waarop het Protocol gebaseerd is en door de voor keur te geven aan de zeer gevaarlijke po litiek der afzonderlijke verdragen. De situatie werd bovendien verward door ondeskundige kritiek en door verkeerde voorstellingen van zaken, welke reeds on middellijk werden gelanceerd. Het is moeilijk te zeggen hoe het Protocol er op het oogenblik voorstaat en de minister van biütenlandsche zaken zou misschien goed doen het Huis hierover nauwkeurig in te lichten. Spreker weigert te gelooven dat het Protocol dood is. Zoo goed als eenstemmig hebben de vertegenwoordi gers van 47 naties besloten het bij hun parlementen aan te bevelen. Henderson deed alsnog een beroep op de regeering om het beginsel der ver plichte arbitrage te aanvaarden. Enge land heeft daarbij niets te verliezen, zeide hij. Tenslotte verklaarde Henderson met nadruk dat de Labour-Party zich met hand en tand zal verzetten tegen elke pact, dat een militair en blijvend karakter zou hebben en dat er toe zou bijdragen de wereld in twee kampen te verdeelen. Het parlement heeft nog. niet vernomen welke de plannen der regeering zijn'. Frankrijk heeft ten aanzien van het Pro tocol de juiste houding aangenomen en spr. wenschte nogmaals een beroep op de Britsche regeering te doen om haar hou ding opnieuw in overweging te nemen en mede te werken aan de verbetering van het werk dat te Genève werd verricht. Bij de beantwoording van Henderson verklaarde Austin Chamberlaln in hoofd- DE BOER heaefth'lln£-nde,: De Britsche regeering IndiS en "Vta de regeeringen van Protonni u ^roote Dominions het den. De r»Mpi kV# kunnen aanvaar- het Pr, t, g, ®rïng kon niet aannemen dfit en tntnnT de veiligheid ™u verhoogen achfde tS?5?. g 2011 leiden- Niettemin mede ta wlïf regeering zich verplicht beide dneie^ het bereiken van deze tuiL'd Hot e,n en k er van over doen FwSng^ 111 8taat is om dit te hii HÓ geland heeft rechtstreeks belang en u - Lgheid van Frankrijk en België bovendien tegenover de mede- vE6e, en,aars van het statuut van den Volkenbond verplicht mede te werken vrede V r^gen van een algemeenen In Frankrijk is het verlangen naar veiligheid zeer groot, aldus de minister, en hebben erkend, dat Frankrijk het recht heeft van ons een verhooging van zijn veiligheid te verwachten, welke wij bovendien als een gemeenschappelijk be lang beschouwen. Wij zijn ons van niets zoo ernstig bewust als van de noodzake lijkheid om een politiek te vinden, die samenwerking der naties mogelijk maakt. Vervolgens over de Duitsche voorstel len sprekend, zeide Chamberlaln dat hij daarover thans meer kon mededeelen dan vóór zijn vertrek naar Genève. Duitsch land heeft belang bij het tot stand komen - „-„ï, - van een speciaal verdrag en bij een betere 8 Tjen verhouding tot Frankrijk en het is be- wereldvrede werd ondernomen. hnHden rej<j ^et beginsel van arbitrage te aan vaarden en het nieuwe pact te ondertee kenen. Het veiligheidspact zou de tegen woordige grenzen aan den Rijn garan deeren, en Duitschland is bereid de arti kelen 42 en 43 van het Verdrag van Ver- sailles als basis te aanvaarden. Indien ik hetDuitsche voorstel goed begrijp, dan beteekent het, dat Duitsch land thans vrijwillig aanvaardt hetgeen het tot nu toe onder den dwang van het Verdrag van Versallles moest aanvaar den, en dat het bereid is den oorlog als middel ter verbetering van zijn grenzen in het Westen zoowel als in het Oosten uit te sluiten en iedere gedachte aan oor log als middel tot wijziging der grenzen te laten varen. -1 Lloyd George interrumpeerde hier en zeide begrepen te hebben dat'Duitschland bereid is vrijwillig de bestaande grenzen in het Westen te aanvaarden. Hij wenschte echter te weten of Duitschland ten aanzien van zijn Oostelijke grenzen hetzelfde verklaart, of dat het daarvoor een beslissing door arbitrage verlangt. Chamberlain antwoordde: Duitsch land is bereid een verdrag van wederkee- righeid te sluiten tot garantie van de grenzen in het Westen en het ziet af van den oorlog als middel tot wijziging van zijn grenzen in het Oosten, maar Duitsch land is niet bereid ten aanzien van zijn Oostelijke grenzen te verklaren dat het afziet van zijn hoop door middel van vriendschappelijke, diplomatieke onder handelingen en met de hulp van den Volkenbond verschillende concessies te verkrijgen. HHLDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 FEUILLETON. door GEORGE A. BIRMINGHAM. 66) (Slot) Na een poosje bedacht ik mij, dat ik weieens kon kijken, welke boeken de oude kanunnik Sylvestre mij gezonden had. Ik sneed het touwtje stuk en maakte het pak open. De inhoud ervan verbaasde mij., In plaats van oudheidkundige boeken, vond ik een groot aantal verslagen van gods dienstige genootschappen. Ik herinnerde mij, dat kanunnik Sylvestre een ontzag lijke hoeveelheid van deze soort literatuur op de bovenste planken van zijn studeer kamer gehad had en ik dacht, dat hij bij abuis de verkeerde boeken voor mij had ingepakt. Eöj kon onmogelijk de bedoe ling gehad hebben, mij overjarige ver slagen als huwelijksgeschenk te sturen. Ik keek ernaar, mij afvragende, wat ik den ouden heer moest schrijven om hem te bedanken. Er waren er in het geheel zes-en-veertig. Sommige hadden betrek king op de zending onder de heidenen. Andere betroffen de zorg voor weezen. Weer andere de zorg voor de weduwen van doode dominees, het verschaffen van hulppredikers aan nog levende dominees en van (buitenlucht aan bewoners van ach terbuurten en lk weet niet meer wat, maar het waren allemaal uitstekende doel einden. Terwijl ik nog om kanunnik Sylvestre's malle vergissing zat te glimlachen stapte mijn zwager de kamer binnen. Hij had iets tegen mij te zeggen over zijn verga dering in de Albert Hall, maar toen hij al die verslagen van liefdadige genoot schappen over mijn tafel verspreid zag liggen, kon hij de verzoeking niet weer staan om er een oogje in te slaan. Alles wat met balansen in verband staat, boeit George en natuurlijk gaven de genoot schappen van kanunnik Sylvestre een overzicht van de geldmiddelen. Ik merkte op, toen George de verslagen opensloeg, dat er op sommige bladzijden dingen wa ren aangehaald en groote kruisen met blauw potlood op de marges stonden. Ik merkte ook op dat George na eenlge mi nuten buitengewoon veel belangstelling toonde. Hij sloeg het eene verslag na het andere open, en een peinzende frons trok zijn voorhoofd in rimpels. Daarna nam hij een velletje papier van mijn schrijftafel en begon cijfers te noteeren die hij bui tengewoon snel uit de jaarverslagen over nam, tot hij ze alle zes-en-veertlg had doorgewerkt. Ten slotte keerde hij zich naar mij toe: „John", zeide hij, „je hebt mij immers verteld dat kanunnik Sylvestre de steenen van dat Hunnebed had verplaatst vóór jij te Knockcroghery kwam?" „Ja," zeide ik, „die goede oude kerel had er niets kwaads mee bedoeld, maar hij heeft ons stellig heel wat last bezorgd." Ik dacht aan Hardy en rijn graafwerk. Als kanunnik Sylvestre de steenen niet Ingezonden Mededeellng. Belasting verlaging? B. en W. maken bekend, dat alsnog, na ernstig onderzoek, het niet doenlijk bleek tot belastingverlaging over te gaan. Eveneens kwam officieel vast te staan] dat de bevolking voortaan op Heeren- en Kinderkleeding 20 °/o besparing kan be reiken, door hun Kleeding te koopen in Bramlage's Volkskleedingmagazijn, West straat 11, Helder. Oud en vertrouwd adres. Gevestigd sedert 1864. gendheden waren het met mfl eens, dat het Duitsche voorstel niet kon worden aanvaard, doch dat het evenmin kon worden afgewe zen, en dat het noodig was het nauwgezet en te goeder trouw te onderzoeken om het tot een basis voor een werkelijken vrede en voor de veiligheid te maken. Wij waren het in groote trekken er over eens, dat wij uitsluitend een defensief ver drag konden sluiten en dat Engeland zijn verplichtingen niet verder kon uitstrekken dan tot de grenzen in het Westen, want juist omdat het Protocol onze verplichtingen uitbreidde tot alle grenzen ter wereld we zen wij het van de hand. Wat wij echter in de uitgebreide sfeer van het Protocol niet konden aanvaarden, kunnen wij wel op ons nemen ten aanzien van de westelijke gren zen, waarbij wij rechtstreeks betrokken zijn. Het feit alleen, dat de grenzen in het wes ten gewaarborgd zijn, zal echter de veilig heid voor het oosten in zich sluiten. Geen natie heeft zooveel belang hij een algemee nen vrede en bij stabiliteit als Polen, en Polen zal ook begrijpen dat Duitschland er geen voordeel en geen verhoogde veiligheid bij kan vinden wanneer het een nabuur aanvalt. Aan het einde van de beraadslaging heeft de eerste minister Baldwin de ver schillende sprekers beantwoord en gezegd dat de regeering overtuigd was, dat er voor Europa geen vooruitgang mogelijk is, zoolang de geestesgesteldheid in West- Europa geen wijziging heeft ondergaan en dat dit Blechts kon geschieden, als het gevoel van onveiligheid plaats maakte voor een gevoel van veiligheid. Het leed geen twijfel of bestendigheid van den huidigen stand van zaken en een ongerechtvaardigde handhaving van de bezetting van vroeger-vijandelijk grond gebied zouden kunnen leiden tot een zeer ernstigen toestand in Europa, tot een toestand, welke menschelijke kracht tot verhelping ervan te boven zou gaan. De regeering had daarom met eenige hoop de Duitsche voorstellen gezien, die weliswaar vrij onverwacht waren gekomen, maar die meer reden gaven om te hopen op een duurzame regeling dan ai wat er den laatsten tijd in Europa was geschied. De meeste bladen dër oppositie wijzen er op dat Chamberlain er in zijn gisteren gehouden rede niet in geslaagd is de meening te weerleggen, dat hij feitelijk geen eigen politiek volgt. De „Manchester Guardian" zegt dat de minister van buiten- landsche zaken wel de positieve politiek van anderen heeft bestreden, doch dat hij daar tegenover niets anders kon plaatsen dan een voorstel, dat niet van hemzelf, maar van Duitschland afkomstig was. Veel opzien werd gewekt door de rede van Lloyd George, die zóó ver ging dat Chamberlain hem moest onderbreken om er den nadruk op te leggen, dat hij niet kon instemmen met hetgeen Lloyd George over Polen en over de andere geallieerden had gezegd. MacDonald ging nog verder en zeide dat hij nog nooit een zóó krasse kritiek op de verschillende vredesver dragen had gehoord als thans van Lloyd George, den man, die aan het totstand komen van die verdragen heeft medege werkt en die als de voornaamste „spiritus rector" moet worden besohouwd. Het Duitsche velllgheldspact en de Pools che grens. Verwijzende naar een ingezonden stuk, dat zij van den Duitschen gezant Sthamer te Londen heeft ontvangen, waarin cate gorisch ontkend wordt dat de Duitsche re geering toen zij haar pact-aanbod deed, de Poolsch-Duitsche grens genoemd heeft, zegt de Times: „Het belang hiervan wordt vergroot door het* feit dat de Duitsche di plomatieke vertegenwoordigers in de ge allieerde hoofdsteden eensluidende ver bale ophelderingen hebben gegeven, vol gens welke de bezorgdheid die de Pool- sche regeering aan den dag legde, zonder grond was. Deze houding van de Duitsohe regeering is er blijkbaar op berekend de pas begonnen gedachtenwisseling tus- schen haar en de Westersche mogend heden gemakkelijker te maken." DUITSCHLAND. Het communisten-proces te Lelpzlg. In het communisten-proces te Leipzig (tegen de z.g. Duitsohe Tsjeka) heeft de rechter van instructie meegedeeld dat bij de huiszoeking in het bureau te Berlijn, waar de communisten hun valsche pa pieren vervaardigden, 678 valsche passen zijn gevonden voor cpmmunistisohe kop- fcop- stukken, onder wie ook Thaelamnn, de communistische candidaat voor het presi dentschap. De bouw van luchtschepen door Duitschland. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, zullen er dezer dagen vertegenwoordigers van de Duitsche regeering naar Parijs vertrekken, ten einde daar met den Raad van Ambassadeurs onderhandelingen aan te knoopen over de opheffing der beper kingen, die het Londensche ultimatum den Duitschen aanbouw van luohtsche- pen en vliegtuigen heeft opgelegd. ENGELAND. Het proces Dennlstoun. In de actie van mevrouw Dennlstoun tegen haren vroegeren man is de rechter Dinsdag met zijn samenvatting begonnen. Rechter Mc. Cardie zeide van overste Dennistoun: Ik erken dat zijn gedrag, doordat hij de liaison van zijn vrouw met generaal Sir. John. Cavans gedoogde, ernstig te veroordeelen is. Van de vrouw zeide de rechter: Zij is een van de handigste en vernuftigste getuigen die ik in dertig jaar op de ge tuigenbank heb gezien. Als zij besloten zou hebben een aanspraak te bedenken, zou zij een van de gevaarlijkste vrouwen zijn, die ik ooit als getuige gehad heb. Zij bezit een vlugwerkend verstand, vol strekte zelfbeheersching, is vastberaden en op bewonderenswaardige wijze meeste res over haar antwoord. Zijn laatste opmerking tot de gezwore nen was, dat het duidelijk was dat de ontbinding van het huwelijk wettig was en dat daaruit ook volgde, dat het huwelijk van den overste met Lady Carnarvun bindend was. De gezworenen bepaalden de schade loosstelling, die mevr. Dennistoun toe kwam, op 6000. In juridische kringen schat men dat de kosten van het geding, dat vijftien dagen geduurd heeft, voor beide partijen onge veer 40.000 bedragen. Er komt een tegenelsch van overste Dennistoun in behandeling tot teruggaaf van zijn boedel. POLEN. Antl-Poolsche betoogingen. Volgens een berloht aan den „Lokal Anzeiger" uit Kattowitz zijn dezer dagen voor de eerste maal de dienstplichtige van hun plaats had gehaald, zou aan Hardy heel wat werk gespaard zijn ge worden en zou ik op goeden voet met hem gebleven zijn. „En hij heeft ook dien bepaalden steen meegenomen, dien Wiïbred aan jou had beschreven?" zeide George. „Ik heb dien zelf gezien", zeide ik. „Die stond midden in zijn tuin." „Ik vermoed dat Sylvestre geen rijk man is?" „Zoo arm als een kerkerat", zeide ik. „Die soort van eenvoudige vrdme men- schen zijn altijd arm." „Hoe verklaar je dan dit?" zeide George. Hij overhandigde mij een van de ver slagen, dat opengeslagen was bij de lijst van contributies. Er was een blauw-pot- lood-kruis, boven aan de bladzijde. Ik las: „De eerw. Kanunnik Sylvestre 600." „En dit?" zeide George. Ik las weer. Een zendingsgenootschap, waarvan lk nooit gehoord had, erkende de ontvangst van 1000 van den eerw. Ka nunnik Sylvestre. George gaf mij het eene verslag na het andere. Het bedrag van de contributie wisselde, maar zij wa ren alle groot en zij waren alle gegeven in 1916, het jaar waarin het vliegveld te Knockcroghery was ingericht, toen ka nunnik Sylvestre de steenen van hun plaats had gehaald. „Het totaal", zeide George, kijkende naar het velletje papier dat hij beschre ven had, „bedraagt precies twintigduizend pond." „Nu," zeide ik, „de oude heer sohijnt strikt eerlijk te zijn geweest. Dat ls één troost. Hij heeft van eiken stuiver van het geld rekening en verantwoo daan. Wilbred had gezegd, dat er tw: duizend pond was." „Ik geloof," zeide George, „dat dit het beste is, wat er met dat geld had kunnen gebeuren." „In elk geval," zeide George, „dient het nergens toe, om er nu op terug te komen. Zelfs als de commissarissen van de bank het wilden, zouden zij het niet kunnen, en lk geloof, over het algemeen, dat het maar het beste ls als wij over deze ontdekking onzen mond houden. Wij zouden er geen goed aan doen, met erover te praten." „Ik zou het graag aan Hardy vertellen," zeide lk. „Hij denkt dat lk het geld heb en ik zou hem graag overtuigen dat lk het niet heb." „Beter van niet," zeide George. „Hij zou er over spreken." Ik zag dadelijk in, dat George gelijk had. Hardy zou stellig met Iemand over de zaak spreken, en als de Welsprekende Josephine ervan hoorde zou zij er nau welijks tevreden mee zijn met kanunnik Sylvestre alleen maar den kogel te ge ven, en ik zou het niet hebben kunnen uitstaan, als de oude man nog op den koop toe gefolterd was. Het ls, geloof ik, heel goed mogelijk, om een heilige te zijn zonder ook martelaar te worden. Ik heb het echter aan Geneviève ver teld, toen wij de laatste week van onze wittebroodsweken te St. Jacut doorbrach ten. George kon mij dat niet verwijten, want ik ben er later achter gekomen, dat h]j het aan Lucy verteld had. EINDE. Opper-Sileziërs voor den Poolschen krijgsdienst opgeroepen. Een groote op winding maakte zich van de bevolking meester, welke in anti-Poolsche betoogin gen tot uiting kwam. Vele dlenstplichtin- gen zijn over de grens naar Duitschland gevlucht om zich vandaar naar het bui tenland te begeven. Zoo sprongen bi] Beuthen 60 recruten uit den trein van Kattowitz, liepen de grenswacht onder den voet en vluchtten naar Duitsch gebied. RUSLAND. De Roesskaja Gazeta meldt, dat tijdens de afwezigheid van Krassin, bij het sow- jet-gezantochap te Parijs belangrijke do cumenten gestolen zijn. Deze documenten bevonden zich in een afgesloten lade van het schrijfbureau van gezantschapsecre taris Wolin en zijn blijkbaar bemachtigd door het forceerec van het slot van die lade. Ojn. wordt, volgens het blad, vermist een brief uit Moskou, behelzende geheime instructies aan de Fransche oommunisti- sche partij. Op 22 Maart ls te Moskou de zitting van het uitgebreide centrale uitvoerend oomité der communistische internationale geopend. Er waren 240 afgevaardigden vertegenwoordigd. 760.000 hongerlijdende kinderen. Volgens de officieele „Communist" werden op de bijeenkomst van de organi saties, die zich ten doel stellen den hon gersnood in de Oekrajine te bestrijden, de volgende gegevens daaromtrent mede gedeeld: De hongersnood heerscht in 6 gouver nementen (althans zoo wordt officieel er kend) en in die gewesten zijn gere gistreerd 760.000 kinderen, die honger lij den. Het grootst is hun aantal in het gou vernement Charkow, nl. pl.m. 420.000; daarna volgt het gouvernement Odessa met 280.000 hongerlijdende kinderen. Hiervan ontvangen slechts 91.000 kinde ren eenige hulp en de overige 669.000 zijn aan hun lot overgelaten. De „Commu nist" plaatst een oproep tot alle inwoners van de Oekrajine deze kinderen te hel pen, omdat de regeering niet in staat is hulp te bieden. ITALIË. Ontevreden belastingbetalers. Aan de „Tribuna" wordt uit Palermo gemeld: De bevolking van Nicosia, ver bitterd door de verhooging der belastin gen, heeft een inval gedaan in het raad huis en alle registers op het marktplein verbrand. Het hoofd van het gemeentebe stuur was onder een hagel van steenen genoodzaakt te vluchten. TURKIJE. De reorganisatie der marine. Angora, 26 Maart De Wetgevende Ver gadering heeft de marine-begrooting aan genomen. De regeering ls voornemens een op leidingsschool voor de marine op te rich ten, welker onderwijskrachten buiten- landsche deskundigen zullen zijn. Met betrekking tot de oorlogsvloot is de regeering van plan de schepen te la ten herstellen, die nog dienst kunnen doen en de anderen te verkoopen. De onrust ln Irak. Londen, 26 Maart. De „Daily News" wijst er op, dat het bericht omtrent den terugkeer van de door den Volkenbond be noemde commissie voor de grensregeling in Irak samenvalt met de berichten over de concentratie van Turksche troepen in de buurt van MosoeL Het blad meent, dat de regeering te Angora de berichten over den opstand der Koerden sterk heeft overdre ven, teneinde een voorwendsel te hebben voor deze troepenconcentraties. VEREENIGDE STATEN. De Ver. Staten en Europa. De secretaris van Staat, Kellogg, zal op verzoek van president Coolidge een diep gaand onderzoek instellen inzake de al of niet mogelijkheid der bijeenroeping van de conferentie tot beperking der maritieme be wapeningen. In regeeringskringen wordt verzekerd, dat de president de conferentie zou willen samenroepen indien hij er van overtuigd ware, dat alle betrokken zeemogendheden dat wenschten, en dat tevens een zedelijke kans bestaat op een gunstiger afloop van zoo'n bijeenkomst. Dientengevolge is nog geen enkele mogendheid onder de roos ge polst. Het is niet het plan van de regeering om de uitnoodiglngen te doen Indien een van de vooraanstaande marinemogendheden, die op de conferentie van 1921 waren vertegen woordigd, niet bereid zou wezen aan een nieuwe conferentie deel te nemen. De wervelstorm. Chicago, 26 Maart. Een voorloopige raming van de schade hij den wervelstorm van j.1. Woensdag komt tot een bedrag van $18.000.000. Verre weg het grootste deel van deze schade komt voor rekening van gezinnen met beperkte middelen. AUSTRALIË. Australische kruisers. De regeering van het Australische ge- meenebest heeft bij een scheepsbouwfir- ma aan de Clyde'een order gepaatst voor twee kruiser». De kosten worden bena derd op 4l/« mlüioen pond sterling. - COURANT De Administratie. Donderdag 86 Maart6.53 uur. Chamberlaln's houding tn den Raad van den Volkenbond. Rede van Henderson. De rede van Chamberlaln. De Dultsche voorstéllen. Toen ik naar Parijs en naar Genève ver trok, zoo vervolgde Chamberlaln, kreeg ik van het Britsche kabinet ee.n instructie mede, die een voor mij alles behalve aange name boodschap inhield. Ik moest n.1. Ver klaren, dat de Britsche regeering niet in staat was het Protocol van Genève te on derteekenen en ik moest daaraan toevoegen, dat de Britsche regeering evenmin in staat was een eenzijdig garantieverdrag met Frankrijk en België te sluiten tegen een eventueelen aanval van Duitschland. (Bijval van de Labourleden). Ik heb betoogd, dat het van groote beteekenis was het Duitsche voorstel ernstig in overweging te nemen en militaire operaties voor de toekomst uit te sluiten. De vertegenwoordigers der andere mo- t WÊ

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9