vierde en laatste blad. plaatselijk nieuws t HOTEL ~BËLLEVUE VAN ZATERDAG 28 MAART 1925. Vrijdag 27 Maart slaagde de heer J. W. Niessink-van Huisduinen voor het eind examen van de Rpslandbouwwinterschool te Schagen, terwijl hij tevens het diploma voor Melkoontróleur behaalde. J.L Vrijdag behaalden de heeren A. Bontes, O. Minneboo, F. Boon, K. Veenstra en A. van Elswijk het diploma afd. Tim meren van de Ambachtsschool alhier. Vanwege het Gemeentebestuur wordt ons verzocht er de ingezetenen aan te herinneren, dat de leden van het Dage- lijksch Bestuur der gemeente voor ge meentezaken niet aan huis te spreken, zijn, doch dat daartoe de gelegenheid bestaat: a. voor zooveel het betreft zaken den Burgemeester aangaande: iederen werk dag ten Raadhuize des voormiddags van 10—12 uur; b. voor zooveel het betreft zaken den Wethouder Grunwald aangaande: eiken Dinsdag ten Raadhuize van des voor middags 11 tot des namiddags 121/» uur; c.,voor zooveel het betreft zaken den Wethouder Van Breda aangaande: eiken Maandag ten Raadhuize des namiddags van 8—41/» uur; d. vpor zooveel het betreft zaken den Wethouder Verstegen aangaande: eiken Maandag aan de Arbeidsbeurs des na middags van 3—5 uur. Verkiezingen. Volgens opgaaf van het bureau verkie' zingen bedraagt het aantal kiezers in de Gemeente Helder in 1925/1926: voor de Tweede Kamer 15561; voor de Provinciale Staten-^4926; voor den Gemeenteraad 14554. Georganiseerd overleg. Woensdagavond vergaderde in het raadhuis de commissie van overleg voor ambtenaren en werkliedenaangelegen heden, onder voorzitterschap van den wethouder Verstegen. Namens het college van B. en W. was de wethouder van fhninciën, de heer D. H. Grunwald, aanwezig om een voor stel te verdedigen, behelzende een loons verlaging voor nieuw aan te stellen per soneel in gemeentedienst. Het voorstel was van dien aard, dat de laagstbezoldigde werkliedengroepen zouden moeten wor den bezoldigd met f5 per week minder dan de thans in dienst zijnde, terwijl de laagste groepen der ambtenaren f 200 per jaar minder loon zouden ontvangen. Na een uitvoerige discussie, waaraan ook werd deelgenomen door een hoofdbe stuurder van den Ned. Bond van Werk lieden in Overheidsdienst, werd het voor stel van B. en W. met algemeene stem men afgewezen. (Volk.) Weesinrichting Huisduinen (Gem. Helder). Het is weldra 25 jaar geleden, dat de Inrichting Huisduinen haar werk begon ter verzorging van weezen, onverzorgdeu en voogdijkinderen uit het geheele land. Den 16en Mei 1900 werd het eerste Huis geopend met een 12-tal verpleegden, af komstig uit Utrecht, Haarlem, Amster dam, Zetten, Helder, Bist en Gouda. Thans bestaat de Inrichting uit 4 Hui zen n.L 1 voor joncens,® voor meisjes, 1 voor kinderen en een Directeurswoning. In de plaats van deze laatste, reeds oud en bouwvallig bij aankoop (het vroeger „Tillenhof" later als uitspanningsplaats „de Tuintjes" genaamd), hoopt men wel dra eene nieuwe woning te bouwen. Donkere wolken zijn gegaan over het opvoedingswerk onder de verwaarloosde jeugd. Er is een tijd geweest, dat het Be stuur met ernst gesteld werd voor de, vraag: kan en mag het werk wel worden voortgezet? Door de grootst mogelijke bezuiniging te betrachten is men staande gebleven, maar nog zijn de moeilijke jaren niet voorbij. De Regeeringssubsidie is aan merkelijk verminderd. Ook de bijdragen van particulieren zijn achteruit gegaan. Een en ander is oorzaak, dat de finan- cieele toestand zorgwekkender is gewor den en een achterstand is ontstaan. In' 1918 stelde de Vereeniging hare Hulzen beschikbaar aan de Regeering voor de verzorging van Voogdijkinderen. Vóór dien tijd bestond de bevolking voorname lijk uit klantjes van „Pro Juventute" uit Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Haarlem. Veel lankmoedigheid en volhar ding is van de opvoeders gedurende die jaren geëischt, van den Directeur, die op bovengenoemden datum (16 Mei 1900) zijne functie aanvaardde en die thans nog bekleedt, in het bijzonder. De jaren van zulke menschen worden snel gebruikt. Het beroep, de roeping eischen veel van den mensch. Niettegenstaande dat de In richting steeds met weinig middelen beeft moeten werken, kan op tal van goede resultaten worden gewezen, en is „Huisduinen" velen tot zegen geweest. Ruim 200 oud-verpleegden uit verschil lende plaatsen van onB land leven thans als meerderjarige burgers in de maat schappij, waarvan velen, zoowel jongens als Wisjes, zelfs zeer goed zijn geslaagd. Vergadering JRoode Kruis". De op j.1. Maandagavond-gehouden alge meene vergadering der afd. Heider van e -Ned. Vereeniging „Het Roode Kruis was, als gewoonlijk, slecht bezocht. Onder de ingekomen stukken was een •chrijven van mevrouw S. C. H. de Koning, die wegens ongesteldheid afwezig was, dat nfaa^t8^r^neeflt vls 8ecretaresse- In haar h A j 5 ai8 bestuurslid-secretaris ge- j v' .e Bandsma. Vooits werd in Yno f' ontstaah door periodieke aftre- Ï!L^? ?n b^r W" M Oraaijer, be- S2?1heer F- N- Winter. Het bestuur '•tiat thans dus uit de heeren: J. Kamman, oorzitter; L. Bandsma, secretaris; A. ten n looster, penningmeester; Dr. H. F. Min- Dr. M. J. w. Rienks en F. N. i Y'1 u6 ^°°r ^6n penningmeester overge legde bescheiden bleek, dat in kas is een bedrag van 230.45. Medegedeeld werd, dat Dr. Rienks aan een twintigtal jonge mannen, leden van de IJsclub „Het. Noorden", onderricht geeft in eerste hulp bij ongevallen en dat deze cur sus onder leiding van Dr. Minkema zal wor den voortgezet, teneinde dan tevens te ko men tot de formatie van een transport- colonne. De voorzitter sprak bij deze mede- deelingen zijn groote erkentelijkheid uit aan het adres van iden commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine, voor de welwillendheid om toe te staan, dat de cursus in een der vertrekken van genoemde instelling wordt gegeven. Tenslotte werden door Dr. Rienks, als gedelegeerde in de malaria-commissie, nog eenige mededeelingen gedaan omtrent de muggenverdelging. Laatste A.G.O-Iezing. Laatste winterconoert.... laatste A.GX).- lezing.... ziet u wel, dat we naar het voor jaar gaan? Het lijkt er weliswaar nog lang niet op, maar intusschen lengen de dagen steeds meer en meer. En dr Van der Sleen, der aardige causeur over vogels, bloemen, boomen en al wat betrekking heeft op de natuur, de enthou siaste spreker over al het schoon wat er in de natuur te vinden is, vertelde ons Don derdagavond van de Drentsche hei, en het spreekt wel vanzelf, dat dat een zomer- praatje moest worden. Dat wil zeggen: dr, Van der Sleen sprak eigenlijk niet van de Drentsche hei, maar van zijn vrienden en kennissen, de meezen, de grutto's, de kneutjes, de kieviten. Van de berken met Lun prachtige stammen, van de wolfsklauw, het duivelsnaaigaren en de 'sleedoorn, van bijen en hommels en vlinders, het citroentje (dit is geen automerk, maar een aardig geel vlindertje), het schoenlappertje, het vliegen- zwam (dat is nu weer een paddestoel), het korhoen, de hagedis en de dikke, welvoldane xruisspin.En van de gletschers der Zwitsersche bergen. Hè, zegt de lezer, wat jammer, dat ik daar niet bij geweest ben! Want van den vorigen keer weet ik nog, dat dr. Van der Sleen zulke prachtige lichtbeelden heeft, maar die Drentsche hei ditmaal interesseerde me niet buitengewoon. Zoo ziet u, dat men zich niet door een woord moet laten intimideeren. Intusschen begrijpt de lezer toch niet, hoe dr. Van der Sleen er toe kwam aan zijn lezing dezen titel te geven. Dat zit zóó: Die Drentsche hei bestaat uit zand, maar dat zand is anders samengesteld dan ons duinzand, het is namelijk met steen ver mengd. De rivieren, van de Zwitsersche hooggebergten komend, voeren in haar loop mlke steenfragmenten slijtsel van de bergen mede. En als we nu in Drente den bodem gaan onderzoeken, blijkt, dat daarin precies dezelfde steensoorten voor komen dan in Zwitserland gevonden wor- -'en. Behalve dit heizand, hebben we de Hunnebedden, die geenszins door rivieren zjjn aangevoerd. Een groot deel van die steenen is afkomstig uit Noorwegen, Zwe ien, Finland, en zijn hier op den rug der gletschers heen vervoerd. Om dit aan te toonen was het noodig ons de gletscher- vorming te laten zien en in minder dan geen tijd zaten we dan ook boven op een Zwit- serschen gletscher. Prachtige gletscher- landschappen, het een al mooier dan het' andere, verschenen .op het witte doek, dr. Van der Sleen liet ons zien hoe het gebergte langzaam maar stelselmatig vergaat, afge sleten wordt door de voortdurende wrijving van het gletscherijs. En de ontstane rivieren laten de zwaardere steenen eerst achter, vervolgens de klei (zuiden van Nederland) om het lichtere zand, met steenslijpsel ver mengd, naar Drente, Friesland, enz. te ver voeren. Zoo is ons land ontstaan, en het eigenaardige landschap van de Drentsche hei met bijna uitsluitend dennegroei en slechts hier en daar een beetje waterige plekjes en wat ander groen. Groote zand verstuivingen hebben ook thans geregeld plaats en duinvorming midden in de hei. En toen kwamen de bewoners van de Drentsche hei, de vogels. En zooveel platen als de heer Van der Sleen daarvan had! Pracht! g-gekleurde waren er bij, waarover de tallooze jongens'en meisjes riepen: o! en ah! en hè! en och! zoo mooi waren ze. En dr. Van der Sleen vertelde van 't groote nut van de vogels voor den landbouw; als er ln een streek, zoo zei hij, de vogels zou den worden uitgeroeid, dan was de landbouw er onmogelijk geworden, daar alles zou worden opgevreten door larven, wormen, emelten, enz. Ook vertelde hij van een proef, die eens genomen was. De vogel- photograaf, die eenmaal van 's morgens 6 uur tot 's middags 12 bij1 een nest gezeten had om opnamen te doen, had gezien, dat om beurten het mannetje en het wijfje de kleintjes kwamen voederen. En hij had het aantal koolrupsjes geteld, dat de vogels in dit tijdsverloop aan hun jongen brachten. Toen zei hij teeen het knechtje van den tuinman: nou moet jij eens twee of drie uur met een vriendje de koolplanten afzoeken naar rupsjes en w!e van jeflui oe meeste vindt, krijgt een rijksdaalder. De jongens aan *t zoeken natuurlijk. En wat denkt u. N'et het tiende deel van wat de vogels kon den vinden in hetzelfde tijdsverloop. On danks een blinkenden rijksdaalder! Het spreekt vanzelf, dat van heden af geen enkele van de aanwezige jongens en meisjes meer nestjes uithaalt (zouden er nog wel jongens zjjn, die het doen?) En dan de gvutto! De jonge grutto's luisteren al naar moeder als ze nog in het ei zitten. U moet weten, als dr. Van der Sleen zoon nest met eieren vindt, dan moet hij altijd even luisteren of er nog geen leven in is. En heel dikwijls kun je dan de jonge vo- geltjjea hooren pikken en piepen. Ze pik- Café-Restaurant. Het meest intiem ingericht café met een riant uitzicht op h?t drukste gedeelte der stad. Zalen voor vergaderingen en besloten partijen. den worden verkregen, en in ieder geval brengt het toestel ruimschoots zijn geld op door de snelle en afdoende reiniging van alle stof, die hygiënisch en econo misch is. ken zelf de schaal stuk en steken hun kopje naar buiten. Moeder grutto is in doodsangst weggevlogen, maar weldra keert ze terug, scheert rakelings over het hoofd van den bespieder en waarschuwt mei; een enkelen feilen krijsch de ongeboren kleintjes. Direct na dezen schreeuw houdt het geklop en ge piep op.... Ja, wat moet ik nog meer vertellen? U is er immers toch niet bij geweest. Het wa ren kieken van bloemen, van boomen, van vlinders, enz. en de een al fraaier dan de ander, en zij volgden in schier eindeïooze reeks elkander op. En zeer zeker hadden, zooals dr. Ketner aan het slot zei, de talrijke afwezigen ongelijk. Dat hebben ze altijd. Vandaar, dat ze ook afwezig blijven. Laten we hopen, dat ze op een volgende lezing van dr. Van der Sleen tegenwoordig zullen zijn. Zang- en Reciteer-Vereeniging „Harmonie". Directeur: P. Brizée. Door bovengenoemde vereeniging is voor de najaars-uitvoering in studie genomen het nieuwe dramatische zangspel in drie bedrij ven met orkestbegeleiding „Edelweiss", Libretto van W. Schilt, muziek van J. G. van Herwaarden. Dames en heeren, die lid wenschen te worden, gelieven1 zich zoo spoedig mogelijk liefst Maandags- en Donderdagsavonds van 8—10 uur in het repetitielokaal, Spoor straat 7—9 (bovenzaal) aan te melden. Zie ook de advertentie in dit blad, „Kunst aan het Volk". Diréfcteur: C. W. Rusting., Bovengenoemde vereeniging is voorne mens op Woensdag 1 April a.s. haar 2de winterooncert te geven. Ook dit concert be looft een mooien avond te zullen worden. Naast eenige werken van Otto de Nobel, die ter gelegenheid van zjjn 25-jarig jubi leum als componist zullen worden uitge voerd, zal ook een Oratorium worden uitge voerd, genaamd „Die Hekatoncheiren" (de Honderdhandigeni), voor koor, bariton en piano. Daarvoor is de medewerking ver zocht en verkregen van den heer Sibenio, bariton, van Zaandam, en den heer Arie D. van de Weg, piano, alhier. Na de pauze zal het Arbeiders Fanfare corps zijn beste beentje voorzetten door eenige muzieknummers uit te voeren, waar onder twee nummers zijn, die door deze vereeniging worden uitgevoerd op het con cours, waaraan het dezen zomer deelneemt. Alles tezamen genomen, zal het wel de moeite waard zijn eens te komen luisteren en zal het ook niet aan belangstelling ont breken. Tooneeivoorstelling lil Casino. 'Zondagavond zal in „Casino" een voor stelling gegeven worden van dusdanigen komischen inhoud, dat menigeen het zal uitbrullen van het lachen, 't Zal een ware lachavond worden. Behoeven wij slechts mede te deelen, dat alsdan de oer-leuke klucht ,J)e 3 knappe jongens" wordt op gevoerd door het hier zoo popujaire Amst9r- damsche geselschap van Joh. Langenaken, met niemand minder dan de bekende Jan Nooy ïn de hoofdrol. Ieder die Jan Nooy beeft zien optreden, weet, dat hjj in staat is, het publiek tranen te doen lachen. Een stuk vol geestige en pakkende scènes, een klucht om te gieren. Jan Nooy, als „de knapste jongen van de drie" is hierin op z'n best. In „Frascati", den Amsterdam- schen schouwburg, waar dit genre blijspelen altijd wordt opgevoerd, hadden „De 3 knap pe jongens" avond aan avond een overwel digend succes. Het overige gezelschap be staat uit pjima krachten en zijn ook alle oude bekenden van HêldeFs publiek. De Hoover-stofzuigmachlne. De firma Klopper(Loodsgracht), die den alleen-verkoop voor een nieuw model eleotrischen stofzuiger heeft, had ons uit- genoodigd daarvan een demonstratie bij te wonen teneinde de practische voor- deelen van dit instrument aan te toonen. Deze stofzuiger is een combinatie van rolschuier en zuiger, en de voordeelen van een dergelijke inrichting zijn, dat door de zuiging het tapijt etc. cM. van den grond wordt opgelicht, waarna de schuier, die door een motor in draaiende beweging wordt gehouden, en waarvan beurt om beurt borsteltjes het tapijt bewerken, het vuil loswerkt, dat dan onmiddellijk opgezogen wordt. De heer Klopper, die ons de werking van het instrument toonde, liet zien op welke snelle en absoluut afdoende wjjze bijvoor beeld kapok, het onaangenaamste goedje, wat een huismoeder op een vloer kleed kan krijgen wordt weggenomen. Tweemaal ging het toestel over het sterk ingetrapt kapok heen en weg was het. Zoo ging het ook met zand, ook ellendig goedje, dat diep in het weefsel zakt. Ook dit werd finaal verwijderd. Er zijn verder verschillende hulpstukken verkrijgbaar, waardoor men het toestel op vele andere wijze kan aanwenden: als ventilator op warme zomerdagen bijvoor beeld door eenvoudig den stofzak af te nemen en den motor aan te zetten, voor reinigen van schilderijen, behang, stoelen (crapauds), als kleerenschuier, enz. De heer Klopper is gaarne bereid aan belangstellenden de werking van het toestel te laten zien. Voorde aanschaffing kunnen gemakkelijke betalingsvoorwaar Een Nederlandsch eskader naar de Oostzee. Het voornemen bestaat door Hr. Ms. „Tromp" en „Heemskerck", vergezeld door twee torpebooten en twee onderzee booten, dezen zomer een reis te den ma ken naar de Oostzee, waarbij Kopenha gen, Stockholm, Riga, Reval en Helsing- fors zullen worden aangedaan. Kopenha gen zou in dien tijd worden bezocht door een groep zeevliegtuigen der Kon. Marine. De oefeningen van onze vloot en de Kamerverkiezingen. Het Tweede Kamerlid Duys heeft den minister van marine de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat dit jaar de oefeningen onzer vloot zijn vastgesteld op zóódanig tijdstip, dat ten gevolge daarvan vele bij de marine dienenden niet zullen kunnen deelnemen aan de verkiezing van leden der Tweede Kamer? Zoo ja, is de minister dan bereid te dezer zake alsnog zoodanig in te grijpen, dat niet een groot aantal van de uitoefe ning van hun kiesrecht verstoken blijft? Zoo de minister hiertoe niet bereid is, zou hij dan willen mededeelen welk© groote en gewichtige landsbelangen het gebiedend noodzakelijk maken, dat een aantal schepen onzer vloot juist omstreeks den stemmingsdag niet ln ons land aan wezig is? Pander-vliegtuigen voor de Marine. De Nederlandsche Marine heeft eenige kleine Pander-vliegtuigen, voorzien van een 25 P.K. motor, besteld als proefne ming ter bezuiniging bij het onderhou den van de vliegkwaliteit^i van hun vlie gers. Georganiseerd overleg Zeemacht Een Commissie Ingesteld. Staatsblad No. 105 bevat het besluit van 23 dezer, houdende voorloopige voorzie ningen omtrent het georganiseerd over leg voor het militair personeel. Bepaald is het volgende: Art 1. Er wordt ingesteld een commis sie voor georg. overleg in zaken van be lang voor den rechtstoestand van het mil. personeel der zeemacht. De commissie behandelt ln bespreking met door onze» minister van Marine aan gewezen deskundige personen, alvorens de beslissing door het bevoegd gezag wordt genomen, de aangelegenhedenvan algemeen belang voor den rechtstoestand van het mil. personeel der zeemacht, welke bij haar aanhangig zijn gemaakt op de wijze als in art. 6 bedoeld. Art 2. De commissie bestaat uit door de in art 3 te noemen organisaties aan gewezen ledeh en plaatsvervangende leden. De ingevolge art 1 in de commissie te voeren besprekingen staan onder leiding van een voorzitter of bij ontstentenis van dezen van een plaatsvervangend voorzit ter, beiden uit de in art 1 bedoelde per sonen door onzen minister van Marine aangewezen.- V De commissie wordt bijgestaan door een secretaris, en zoo noodig, door een of meer adj.-secretarissen, door onzen mi nister van Marine te benoemen. Bij de behandeling van bepaalde aan gelegenheden kan op uitnoodiging of met toestemming van den voorzitter ook door anderen aan de besprekingen worden deelgenomen. Art Bevoegd tot aanwijzing elk van één lid en één plaatsvervangend lid zijn: a. de algemeene vereeniging van Marine officieren; b. de Bond van Marine-onder officieren; o. de Bond van Korporaals der (Kon. Marine; d. de Bond voor Min der Marinepersoneel; e. de Bond van Christelijk Marinepersoneel; f. de Ned. R. K. vereeniging van Marinepersoneel „St. Christophorus". Desgewenscht kunnen de in het eerste lid genoemde organisaties nevens het ln die alinea bedoelde lid een bijzitter en plaatsvervangenden bijzitter aanwijzen. Het lid en plaatsvervangend lid moeten zijn militair in actieven dienst; de bijzit ter en plaatsvervangende bijzitter moe ten zijn militair of oud-militair der zee macht De organisaties doen van de aanwijzing mededeeling aan onzen Minister van Ma rine, die bevoegd is een bepaald persoon als lid of bijzitter, dan wel als plaatsver vangend lid of bijzitter van deelneming aan het overleg uit te sluiten. De betrok ken organisatie wijst in zoodanig geval een ander aan. Indien een der in het eerste lid genoem de organisaties van de daarin gegeven bevoegdheid binnen een door onzen mi nister van Marine te bepalen termijn geen gebruik heeft gemaakt, komt de be doelde bevoegdheid te vervallen. Een organisatie, die niet langer wenscht deel te nemen aan het georganiseerd over leg, zendt daarvan bericht aan onzen mi nister van Marine. Een organisatie, die zonder kennisge ving op twee, en met kennisgeving op drie vergaderingen hetzij achtereenvolgens, hetzij in hetzelfde kalenderjaar niet is vertegenwoordigd geweest, wordt ge acht het in het zesde lid bedoelde bericht te hebben ingezonden. De voorzitter geeft daarvan kennis aan onzen minister voor noemd. Art 4. De in art^a bedoelde organisa ties, die van de bevoegdheid tot aanwij zing hebben gebruik gemaakt, doen aan onzen minister van Marine mededeeling van haar statuten en van de daarin aan gebrachte wijzigingen, zoomede van de PREDIKBEURTEN. ZONDAG 2» MAART. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 6.30 uur, Ds. C. O. de Kloet „Wij kunnen". Westerkerk: 's morgens 10.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Huisduinen: Geen dienst Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): V.m. 10 uur, Dr. O. Norel, v. Amsterdam en 's avonds half zes, Ds. H. Jansen, van Oosterend. Geref. kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. B. v. d. Werff. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. K. P. C. Gramberg, van Enkhuizen. Bevestiging van nieuwe leden. samenstelling van haar bestuur. Wijzi gingen in die samenstelling worden even eens ter kennis van genoemden minister gebracht Zij geven voorts in den aan vang van ieder kalenderjaar aan den mi nister kennis van het aantal leien, die in actieven dienst zijnj met vermelding van rang of stand en van het aantal dezer leden, dat vrijwillig dient en van dat het welk dienstplichtig is. Art 5. Indien een lid of bijzitter, of een der plaatsvervangers uitvalt, wordt door de organisatie, welke de aanwijzing deed, een nieuw lid, bijzitter of plaatsver vanger aangewezen. Het bepaalde in ar tikel 3, vierde lid, is van overeenkom stige toepassing. Art. 6. De commissie behandelt op den voet van het bepaalde in art 1 de aange legenheden aan haar door de in dat arti kel bedoelde personen voorgelegd of welke door haar in overleg met die per sonen, voor ambtshalve behandeling vat baar worden geacht Een verslag van de gehouden besprekingen wordt onzen mi nister van Marine aangeboden. Art 7. Van de in zake de in de com missie behandelde aangelegenheden door de Regeering genomen beslissing wordt aan de commissie mededeeling gedaan. Art. 8. De commissie vergadert op plaats, dag en uur door den voorzitter te bepalen. De vergaderingen worden in den regel te 'sGravenhage gehouden. De voorzitter is verplicht de commissie bijeen te roepen, indien de door twee van de in art 3 genoemde organisaties aan gewezen leden, onder mededeeling van redenen, het verlangen daartoe te kennen geven. De bijeenroeping geschiedt bin nen een maand na ontvangst der kennis geving. Art 9. De commissie stelt in overleg met de in art 1 bedoelde personen zoo noodig een reglement van orde vast. De voorzitter doet door den secretaris een kort verslag opmaken, bevattende een beknopte samenvatting van het in de vergaderingen verhandelde, voor zoover dat voor openbaarmaking geschikt kan worden geacht Overigens is het verhan delde in de commissie geheim, behoudens de besprekingen, waarin de in art. 1 be doelde personen met onzen minister van Marine, en de door de organisaties aan gewezen leden en bijzitters met de orga nisatie, die hen aanwees, treden. Art 10. Dit besluit treedt in werking den lsten April 1925. De motorschepen. Volgens de Daily News is dezer dagèn in een besloten algemeene vergadering van de Deutsche Werf te Hamburg mee gedeeld, dat de onderneming van de rijks- regeering 3 millioen goudmark subsidie voor uitibreidingsdoeleinden heeft gekre gen. Het blad voegde daaraan toe dat de verwondering in Engeland over de groo- tere capaciteit der werf ongegrond was, aangezien reeds lang bekend was, dat de Duitsche werven zich bizonder toeleggen op den bouw van motorschepen. In verband hiermede verklaart de groote Engelsche werf Harland and Wolff, die tegenwoordig dertien motor schepen bouwt, w. o. twee van meer dan 20,000 ton, dat de motorschepen de stoom schepen op dezelfde wijze zullen verdrin gen als tijdens de vorige eeuw de stoom schepen het de zeilschepen hebben gedaan. In dit opzicht heeft de Duitsche scheeps bouw een nog grooter voorsprong op den Engelschen dan tot dusver werd aange nomen. N.V. Texels Eigen Stoomb.-Ondernemlng Op werkdagen: Vertrek Texel: 6.— v.m., 8.vm. 11.15 v.m., 2.35 run., 5.80 n.m. Vertrek Helder: 7.v.m., 9.50* v.m.f 12.15 n.m„ 4.15 n.m., 6.40 n.m. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 6.— v.m„ 11.— v.m., 5.80 n.m. Vertrek Helder: 9.— vjn., 12.— midd., 6.40 n.m. Van 1 April—5 Juni autobus van trein aankomst Helder 9.40 vjn. naar boot vertr. 9.60 vjn. 0 Ingezonden Mededeeilng. Billijk Tarief. "rima Consumptie. Gerenommeerde Keuken. W. J. M. SCHOUTEN. Jullanadorp: ZOMERDIENST Ingaande 1 April 1925.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 13