C. VAN TRIET, Spoorstraat 126. Tel. 370. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND. i) door DE fijne pyptabaL n pot Kloosterbalsem in huis is een groot gemak 6006. ZATERDAG 1925. 63ste JAARGANG. Ingezonden Mededeeling. Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maan den op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 APRIL GRATIS. nze modellen zijn toonaangevend. Heerenmodes niette overtreffen. Prijzen zijn toch de laagste. DUITSCHLAND. De ontwapening. FRANKRIJK. Een ernstig mijnongeluk. FEUILLETON. ENGELAND. De zomertijd ln Engeland. k HEEREN BAAI ITALIË. Onthullingen over het zinken van een slagschip. POLEN. Ingezonden Mededeeling. Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn •tillen en U snel genezen. PALESTINA. De reis van Balfonr. lngezonden Mededeeling. DIE ELLENDIGE RUGPIJN! (Wordt vervolgd.) COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BW VOORUITBETALING Heldcrsche Courant 11.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p 6 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galjard) Inge*, meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct.. elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct De Administratie. Op- en ondergang van Zon en Maan on tijd van hoogwater (Texel). W i n t e r t ij d. Maan Zon Hoogwater op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 8 28 m. 5.41 6.27 11.48 8.57 9.36 Maart Zo. 29 a. Ma. 80 Di 81 a April tVo. 1 10.22 Do. 2 11 14 Vr. 3 12.12 Za. 4 1.15 12.— 5.89 6.29 12.58 5 87 6.31 1.51 5.34 6.32 2 37 5 31 6.34 3 17 5.29 6.35 3.51 5 27 6.39 001 0.39 1.22 2.17 3.35 5 04 0.20 1.— 1.47 2.53 4.20 544 Lloht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 28 Maart6 55 aar Zondag 29 6 57 Maandag 80 6.59 ZIE ETALAGE - VRAAGT STALEN. De verrdettgtng van oorlogs materiaal bl] Krupp. Een groot aantal binnen- en buitenland- eche journalisten heeft de fabrieken van de firma Krupp te Essen bezocht. Aan een maaltijd, den gasten aangeboden, heeft „Ge- heimrat" Baur, lid van het bestuur, het een en ander meegedeeld over hetgeen in de ver schillende fabrieksgebouwen gedaan was om gevolg te geven aan de voorschriften tot vernietiging van machines enz. voor aan maak van krijgstuig. De heer Baur verklaarde, dat de officie ren, behoorende tot de contröle-commissie, hun taak met groote plichtsbetrachting en strengheid hebben vervuld. Eerst gaf de heer Baur inlichtingen over de 25.000 staven voor geweerioopen, bij Anneu gevonden. Anneu, zoo zeide hij, is nadrukkelijk toegelaten als eenige firma in Dultschland voor de vervaardiging van der gelijke staven voor geweerioopen. De be stelling is gedaan door de eenige firma, die in Duitschland geweren en mitrailleurs mag maken. Speciaal is nog van deze een ver klaring gevraagd betreffende haar recht tot het doen van zulk een bestelling. Vervolgens sprak de „Geheimrat" over betgeen de firma Krupp heeft vernietigd. Aan het einde van den oorlog op 1 Nov. 1918, bestond de voorraad in de fabriek te Essen uit 20.696 machines. Op 1 Jan. '25 waren op last van de contröle-commissie 9178 machines vernietigd. Nu kan men zeg gen, dat intusschen nieuwe machines zijn aangeschaft. Natuurlijk heeft men voor de omzetting van de fabricage nieuwe machines moeten aanschaffen. Maar ik verklaar na drukkelijk, aldus de heer Baur, dat wij niet een enkele nieuwe machine voor d'en aan maak van krijgstuig hebben aangeschaft. De .contröle-commissie heeft sinds Mei 1920 op de vernietiging van de machines toege zien en dat wel zoo scherp, dat zeffs geen enkele der overgebleven machines van haar plaats mocht, zonder dat het de oommissie werd meegedeeld. Te beweren, dat wij onder de oogen van deze oommissie nog 'krijgstuig aanmaken, is toch een ongehoorde beleedl- glng voor die officieren. Voor het grootste gedeelte ls aan alle vroegere eischen van de oontröle-oommissie voldaan. Thans wordt nog de vernietiging gewenscht van 34 groote machines. Behalve de 9173 machines, rijn er nog 379 inrichtingen voor het herstellen en monteeren van krijgsmateriaal vernietigd en ruim 800.000 bijzondere werktuigen voor het aanmaken van krijgstuig, benevens het noodige materiaal op de schietterreinen. Een grondiger vernietiging van de ma chines enz. voor de fabricatie vaif krijgs tuig als bij de firma Krupp, zoo besloot de heer Baur, is niet denkbaar. In gouden marken berekend, betreft het hier een ver nietiging van materiaal tot een waarde van 120 millloen. Alfes is gedaan, concludeerde „Geheim- rat" Baur, om het publiek over den waren toestand in te lichten, maar de geruchten over de ,Krieesfabrik-KruppM zijn niet dood slaan en hebben ons vaak geschaad. Donderdagmiddag is in een schacht in de mijnen „Sarre et Moselle" bij de ge meente Merlebach (bij Metz) een liftkooi met een vijftigtal mijnwerkers naar be neden gestort Het reddingswerk is zeer moeilijk. Het aantal slachtoffers is nog onbekend, 's Avonds zijn eenige gewonden opge haald. Het ongeluk met den sneltrein Bordeaux—Parijs. Uit de Fransche bladen blijkt, dat het spoorwegongeluk bij Poitiers met den sneltrein Bordeaux—Parijs Donderdag morgen te ruim 2 uur plaats had nabij bet station St Benoit De locomotief was juist een brug gepasseerd over de rivier de Clain, aan het eind van een bocht, toen de koppeling tusschen den .tender en den daaropvolgenden goederenwagen brak. Plotseling van zijn last bevrijd, ontspoor de de locomotief 260 M. verder. Daarop brak de koppeling tusschen den goede renwagen en de personenwagens met het gevolg dat de goederenwagen voorbij de brug omsloeg. Midden in de bocht vóór de brug ontspoorden toen ook de per sonenwagens. De eerste stortte van een hoogte van tien meter in de rivier, waar hij omsloeg. De tweede wagen viel vlak bij den eerste neer, de derde bleef lood recht boven de beide eerste in de lucht hangen; de vierde sloeg om op den berm MURRAY HERBERT. HOOFDSTUK L De geheimzinnige patiënt van den weg, de slaapwagen daarachter, die eveneens ontspoorde, bleef in den spoordijk steken en ving den schok der volgende wagens op, die uit de rails sprongen. De reizigers van den eersten wagen, die in de rivier lag, welke daar ter plaatse 8 M. diep is, slaagden er voor het meeren- deel in uit den wagen te klauteren, doch een 4-jarig knaapje, dat van zijn ouders gescheiden was geraakt door den schok, verdronk. Een compagnie soldaten uit Marokko, die achter in den trein zaten, slaagde er in tal van reizigers te redden. Het Btation van Poitiers werd eerst twee uur later gewaarschuwd, daar door de ontsporing de telefoon- en telegraafdraden doorge sneden waren. Gelijk gemeld werden, met inbegrip van htet knaapje, dat verdronk, vijf reizigers gedood. In het geheel werden een veer tigtal reizigers gewond. De ergst gewon den, een zevental, werden naar Poitiers overgebracht, de overigen naar Parijs. Onder de namen der slachtoffers komen geen Nederlandsche voor. Van de gedoo- den was er een dermate verminkt, dat hij niet kon herkend worden. Volgens de officieele lezing der spoor wegmaatschappij, de Compagnie d'Or- léans, is de oorzaak onbekend en zijn de machine en de tender niet ontspoord. Londen, 26 Maart. De indiener van het wetsvoorstel om den zomertijd permanent te verklaren, zal vanmiddag aan de regee ring vragen, of er maatiwi - getroffen kunnen worden, om zijn voorstel in de nog overblijvende fazen zoo snel mogelijk af te doen, opdat de zomertijd dit jaar op 5 April zal kunnen ingaan, d.L op den zelfden dag als in Frankrijk en België, in plaats van op 19 April, zooals thans voor zien is. Men vreest echter, dat de spoor wegen enz. bezwaar zullen maken, omdat de tijd te kort is om dienstregelingen te veranderen. Ingezonden Mededeeling. zijn, voor zij in dienst kon treden een verstandige voorzorgsmaatregel, want het zou haast niet voegzaam genoemd kunnen worden van een nog jonger meisje te ver- grlmmlge vuurp ven zou doorstaan, die een onvermijdelijk ECHTE FRIESCHE 26 - 50 ets per ons De Times zegt echter dat het vaststaat dat het wetsontwerp, vóór het zomerreces aangenomen zal worden, opdat de zomer tijd zal kunnen eindigen op den eersten Zondagochtend in October. Het zinken van het Italiaansche slag schip „Leonardo da Vinei" te Torente op 3 Augustus 1916 waarbij eenige honder den opvarenden het leven lieten, is dezer dagen het onderwerp geweest van belang rijke onthullingen. De heer Tanzini, die een „officieele inbraak" op touw zette en leidde in het Oostenrijksche consulaat te Zürich, heeft voor het eerst den inhoud onthuld van de in het consulaat gevonden documenten, hetgeen kort daarop leidde tot de aanhouding van kapitein Santoro, een der voornaamste aanstichters te Ro me van de ramp te Torente. Er blijkt uit deze documenten, dat dezelfde bende an- i dere eerste klasse Italiaansche schepen, o.a. de „Conté Cavour" en de „Giulic i Cesare" het grootste deel der depots te [Genua, het parlementsgebouw te Rome en het gebouw der Italiaansche Bank in de lucht had willen doen vliegen. Dank zij de inbraak in het Oostenrijksche con sulaat door vier Italiaansche officieele personen, werd de samenzwering ontdekt en konden verdere rampen worden voor komen. De Oostenrijkers hadden juist den dag vóór de inbraak een telegram uit Rome ontvangen van kapitein Santoro, het zinken van de „da Vinei" meldend en waarin gezinspeeld werd op de betaling, waarop hij recht meende te hebben. De heer Tanzini haastte zich de Italiaansche marine-autoriteiten in te lichten en San toro werd onmiddellijk gearresteerd. Een rede van den Poolschen minis ter van bultenlandsche zaken. Het P. T. A. te Warschau maakt melding van een rede van minister Skrynski, afge legd na zijn terugkeer uit Genève en Parijs, voor de commissie van buitenlandsche zaken. Naar aanleiding van de jongste Dultsche voorstellen voor een veiligheidspact, ver klaarde hij, dat Polen ter definitieve verze kering van zijn grenzen, niet anders dan de waarborgen verlangt, aan Frankrijk ge geven. De houding van de Fransche regee ring ls volkomen duidelijk, daar Frankrijk zich bewust is van de wed'erzijdsche solida riteit en de gemeenschappelijke belangen, gelijkelijk bedreigd door de Dultscha voor stellen. Wij stellen volkomen vertrouwen in de Fransche regeering. Tenslotte verklaarde de minister: De houding van Polen is duidelijk en is gebaseerd op het vredesverdrag. Noch thans, nog ooit zal Polen de mogelijkheid erkennen van een discussie over zijn gren zen. De veiligheid van Polen ls vóór a Us gebaseerd op zijn .weermacht, voldoende ver sterkt door zijn bondgenootschappen. Wij zijn bereid met welwillendheid elk Engelsch voorstel en denkbeeld, gegrond op het ver drag van Versailles en vallende binnen het kader van het pact van den Volkenbond, te onderzoeken. Polen is zeker van zijn rech ten, zeker van zijn geallieerden en z<>ker van den onwrlkbaren wil van zijn vclk. om rustig te leven op zijn geboortegrond en in zijn .eigen land. Akker'«Klooster-balsem ls door xijn bijzonders eigenschappen onover troffen btj ontvellingen, schrammen, brandbla ren, pulsten, wonden, zweren. Insectenbeten, wintervoeten. Ook bt) spierverrekklngen, spit, spierpijnen, rheumatlek Pa jroot» pot 20 gma 50 cent. Potten van 50 ge. f 1-—I 100 gr. 11.75. Hot groottrhot voordteligtr. Alom vtrluijgbaat Balfour heeft Donderdag in een pant serauto zijn intocht in Jeruzalem gedaan, hetgeen een slechten indruk maakte. De Vereenigirig van de Arabische Ma- homedaansche jeugd van Palestina heeft aan de „Daily Mail" een telegram gezon den waarin zij protesteert tegen de aan komst van Balfour en zijn „ellendige" verklaring, die het nationale en religieuze bestaan der Arabieren bedreigt, en een beroep doet op de Britsche openbare mee- langen, dat zij de vele grimmige vuurproe- Aan een kleine tafel in het midden van een groote zaal ln het St. Gaul's Zieken hui* te Londen, bijna recht tegenover de deur, was een slanke mooie verpleegster gezeten. Boven haar hoofd gloeide een electriach lampje en het licht, op heur haar schijnende, deed op hare zacht glin sterende vlechten ln heldere reflexen een menigte kleur-nuanoes schitteren. Zuster Barbara liet haar kin in hare kleine hand rusten en hare oogen waren gevestigd op de hoopjes papieren strooken, die voor haar lagen kaarten met aanteekenin- gen en voorschriften voor hare dertig pa- tienten. Maar hare gedachten waren ver van de op deze stukjes papier gekrabbel de bijzonderheden afgedwaald. Barbara Bellalrs was zes en twintig jaar oud en reeds was haar op dezen leef tijd de verantwoordelijkheid over de Stichters Zaal toevertrouwd, waar zij als hoofdverpleegster werkzaam was. Vol gens den gewonen gang van zaken moest «en nieuwelinge, die ln St Gaul op proef kwam, TninMtong vier en twintig Jaar deel vormen van de dagelijksche ondervin dingen van dit, een der schoonste beroe pen. Aan Barbara's zijde weerklonk een voet stap en toen zij daardoor opzag, vond zij Sidney Dane, een van de doktoren van het ziekenhuis, naast de tafel staan. Een jon gensachtige glimlach verscheen op zijn gelaat, toen hij de verpleegster naderde en met zijne vingers hare kleine, blanke hand, die op de tafel rustte, omvatte. „Ik moet je eens spreken, Barbara," zeide hij en zijne stem had een diepen on- stuimigen klank. „O, ja," ging-hij voort, toen een lichte schaduw over het lieve ge zichtje van het meisje vloog. „Ik weet, dat Ik hier niet tegen je moet spreken, dat je dienst hebt, en zoo al meer, en dat t eigen lijk tegen de regels ls." Zijne vingers slo ten zich vaster om hare kleine hand. „Ik geef niet om de regels," ging hij voort, „en ik voel, dat Ik niet langer kan wach ten. Barbara, lieveling, je zeide, dat je van mij hield; je weet wel, dat je dat gezegd hebt. Waarom zou je nu verder zwijgen, nu ik je gevraagd heb mijne vrouw te wor den" Zij durfde niet opzien naar het gelaat van den man,' die zich over haar heen ge bogen had. Zij kende er lederen trek van de scherp geteekende, sterke kin, de vaste blauwe oogen, 'het bree4e voorhoofd met zijn menigte kroezige verwarde krul len, en rij kende nog meer dan dat, want in de twee jaren, dat zij met elkander be kend waren, had Barbara meer dan vol doende gelegenheid gehad om Sidney Dane te bestudeeren, en zij had alles in hem ge vonden, wat zij zich ln een man wenschte. „Het ls toch zoo'n eenvoudig klein woordje om te zeggen, liefste," ging Syd- ney Dane voort, „en je weet, dat Je zelf toegestemd hebt, dat je mij al bijna be minde." „Het was verkeerd van mij, dat te zeg gen," zeide Barbara haastig, „ik-ik ver gat alles op dat oogenbllk." „Het mag verkeerd geweest zijn, maar was het waar? Barbara, liefste, zeg mij dat!" fluisterde de dokter. Hij leunde nu over de tafel heen en zijn gezicht was zeer dioht bij het hare. Bar bara moest als het ware onwillekeurig haar gelaat opheffen en zij keek in de verrukte, verlangende oogen van haar minnaar. De afwijzing bestierf haar op de lippen. „Ja," stotterde zij, overwonnen, „het was waar. „Waarom dan Het zachte geluld van eene op hare hengsels draaiende deur kwam tot hen en met het gevoel van groote opluchting stond zuster Barbare op. Sidney Dane ver moedde weinig hoe dicht hij op dat oogen blik de overwinning nabij geweest was, want het hartstochtelijke meisje werd door het verlangen van haar hart gedrongen zich over te geven en gehoor te verleenen aan den roep der liefde, die door hare aderen bruiste. Boekdoelen konden ten gunste van het beheerschte temperament van Sidney Dane spreken; zoodra hjj dén hospitaal-portier ln het oog kreeg, die aan de deur was blijven staan, vloog er een 9ohaduw van ontevredenheid over zijn ge laat, doch verdween weer onmiddellijk. „Of u even beneden aan den Weste lijken ingang wilt komen, manheer," zei de portier opgewonden, „u wordt daar dringend verlangd." „Wat is er aan de hand, Tom?" vroeg de jonge chirurg, terwijl hij haastig met den portier de trap afliep. „Er is daar zoo juist aan de westelijke deur een man naar binnen komen ko men duikelen", hijgde de portier, „en lk denk, dat hij dood ia" „Een man naar binnen komen duikelen, Tom? Wat bedoel je daarmee?" vroeg de ander. „Dat ls zeker eene nieuwe manier om de aankomst van een patiënt te be schrijven." „Het is toch precies zoo, meneer Dane, ging de portier voort. „De man stond te gen de deur aangedrukt en viel 4n mijne armen, toen ik open deed. Iemand, die mij een soort neger scheen te zijn, ging er van door, toen ik de deur open maakte." Sidney Dane spoedde zich naar de be doelde deur en een oogenblik later voegde zich een andere jonge dokter bij hem. Vooraf gegaan door den portier gingen zij de gang door en Dane knielde om de slappe, beweginglooze figuur te onder' zoeken. „Hij heeft een leelijken smak gemaakt, wie hij ook zijn mag," zeide hij. „We de den 'beter een brancard te halen, Tom. Het is een ernstig geval, dat ls duidelijk. Er is iets niet ln den haak daarmee." Dane's metgezel, Charles Trevor, de huis-geneesheer in nachtdienst, bukte plotseling en hief een bruine, toegeklem- Hebt gij onophoudelijk pijn ln uw rug? Z]jt gij op van de zenuwen door de marte ling van rheumatische pijnen? Voelt gij u oud, uitgeput en ontmoedigd, dof, terneer geslagen en prikkelbaar? Er moet een oorzaak voor zjjni Hebt gij ooit aan uw nieren gedacht? Dat moest gij gedaan hebben! De nieren zijn de filters van het bloed en gij zoudt zonder nieren geen dag kunnen leven. Als uw nieren niet behoorlijk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergiften ver spreiden zich door uw geheele gestel. Het is tijd om na te denken tijd om voor zorgen te nemen tegen chronische nier- ziektén. Gij behoort uw verzwakte nieren te hel pen, vóór zich meer ernstige ziekten kun nen ontwikkelen. Verwaarloozing is ge vaarlijk en leidt vaak tot rheumatlek, spit, ischias, nier- of blaassteen, en tot water zucht of ongeneeslijke kwalen. Gebruik zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel voor verzwakte nieren. Zij hebben duizende gevallen als het uwe gebeterd. Let op de verpakking ln glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen bulten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. de vuist van den vloer op. „Wat houdt hij toch vast?" vroeg hij. Slechts met moeite kon hij de bijna ge heel stijve vingers open maken. Dane was naar de wijde deuren gegaan en had deqe gesloten, omdat de mist van buiten de hos pitaalgang begon binnen te kruipen. Toen de chirurg terugkwam vond hij Trevor be zig met iets nauwkeurig te bekijken. Het was een stukje zacht draad, dat er uitzag als geel koper. In het midden daarvan was een strik gemaakt, waaraan een klein stukje ivoor hing, dat er uitzag als een tand, die aan het worteleinde was afgebro ken. Los schuivende op het koord zaten twee of drie metalen kralen en toen de dokter toevallig achteruitstapte, trapte hij op iets ronds en hards; terwijl h]j bukte zag hij, dat het eene kraal was, gelijk aan die op den draad. „Ziet er uit als een Oostersch toover- middel of amulet, of iets van die soort," zeide hij. „We zullen dit moeten bewaren, Dane, ouwe jongen. Zeer waarschijnlijk heeft deze arme bedelaar dat ding afge rukt, toen hij zich de schurken van het lijf wilde houden, die hem zoo toegetakeld hebben." Hij knoopte beide einden van den draad aaneen, waardoor een volkomen cirkel ontstond. „Laten we het liever om zijn pols doen," gaf Dane in overweging. „Ik ben bang, dat het wel eenigen tijd zal duren, voor hij ln staat zal zijn ons iets over zichzelf mede te deelen." De bewustelooze man werd nu op een draagbaar gelegd. „Breng hem ln de Stichters Zaal" zei Dane, „en zeg zuster Barbara, dat ik daar ook binnen een paar minuten zal zijn."

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1