IELDERSC1E COURANT Derde Blad. binnenland r£tZnJf>^ de «f**affing Firma I. GRUHWALD, Keizerstraat 116. I. GRUNWALD, Keizerstraat 116 (boven). buitenland Meubelmagazijn B. J. QUAST, B. J. QUASI, Meubelmaker en Stoffeerder. VAN ZATERDAG 28 MAART 1925. Conversie gelsüeenlngen Noord-Holland. Ged. Staten van Noord-Holland deelen mede, dat zij een aanbod hebben gekre gen voor het oonverteeren van de 6'/»% leening der provincie, die, in 1919 tot een bedrag van 6.000.000 gesloten, thans nog f 4.415.000 bedraagt Zij achten het in het belang der pro vincie van deze aanbieding, waarop vóór 1 April a.s. een beslissing moet worden genomen, gebruik te maken en zullen daartoe gaarne worden gemachtigd. Het is bovendien niet uitgesloten, dat zich eerlang de gelegenheid zal voordoen tot conversie van nog andere leeningen 'dan de hiervoren genoemde. Ten einde te voorkomen dat de Prov. Staten dan weder zou moeten worden bijeengeroe pen, hetgeen, aangezien daarmede altijd eenige tijd gemoeid is, het vervallen van het aanbod, waarop meestentijds op zeer korten termijn moet worden beslist, ten gevolge zou kunnen hebben, verzoeken Ged. Staten een machtiging te geven van zoodanige strekking, dat met inachtne ming der daarin opgenomen beperkin gen, elke leening der provincie die naar hun oordeel daarvoor in aanmerking komt, zal kunnen worden geconventeerd. Ged. Staten stellen daarvoor voor: hen te machtigen over te gaan tot conversie van ten laste der provincie gesloten lee ningen, met bepaling, dat van deze mach tiging alleen dan gebruik zal worden ge maakt als de rente der nieuwe leening niet hoogec zal zijn dan 5% of althans lager dan die, welke voor de te con- verteeren leening moet worden betaald, dat het bedrag van het disagio nimmer meer dan 4% van het te leenen bedrag zal mogen zijn en dat de jaarlijks op de te sluiten leening af te lossen bedragen niet geringer mogen zijn dan die op de leening, die geconventeerd wordt DE ZOMERTIJD. De gedragslijn van de Regeering. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot afschaffing van den zo mertijd. Na, met een beroep op de stukken en de debatten in de Tweede Kamer betoogd te hebben, dat van een gewijzigde ge dragslijn der Regeering geen sprake is, zegt de Minister, dat ook de Regeering het betreurt, dat de tegenstelling tus- schen bevolking en platteland, inzake het zomertijds vraagstuk is toegepast. De Re geering zoö zegt hij is juist geroe pen tegen onderdrukking van de minder heden te waken. En wanneer zij, na alles te hebben gewikt en gewogen, tot de over tuiging komt, dat het gelijk aan de zijde dezer laatste is, mag zij, al schijnt het Don Quichotterie, niet die van de nume rieke meerderheid kiezen. Het heeft den Minister getroffen, dat zelfs de voorstan ders van den zomertijd het genot van de stedelingen stellen tegenover schade voor land- en tuinbouw. En nu heeft hij gehandeld volgens het oude gezegde, dat eerst het noodige komt, daarna het nuttige, en eerst in de aller laatste plaats het aangename. De verkeersbelangen. Wat de belangen van het Internatio naal Verkeer betreft, wenscht de Minister met nadruk te herhalen, dat het uit dezen hoofde onverschillig is, of er al dan niet zomertijd bestaat, en welke uren daarvoor casu quo worden bepaald. Waar het al leen op aan komt is, dat, als er zomertijd is, deze aanvangt en eindigt op dezelfde data, als in de aangrenzende landen. Het beroep op de geïsoleerde positie, waarin ons land zou komen te verkeeren, door den zomertijd af te schaffen, heeft op den Minister een min of meer zonder lingen indruk gemaakt, waar het wordt aangevoerd met betrekking tot een volk, dat juist in isolement steeds zijn kracht heeft gezocht De Staatsloterij. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot geleidelijke afschaffing der Staatsloterij. Verscheidene leden verklaar den de indiening van dit wetsontwerp niet ernstig te kunnen nemen. Zij achtten de Staatsloterij een onschadelijke instelling, waarvan de afschaffing zeker niet tot beteu geling van den speelhartstocht zou leiden. Het spel, waartoe de Staatsloterij de gele genheid biedt, is een onschuldig genoegen, waarbij niemand wordt geschaadt. Hier te spreken van exploitatie van den speelharts tocht van overheidswege, is schromelijk overdreven, en een miskenning van het doel der Staatsloterij. Het nut van deze instelling is juist, dat ze voor hen, die aan de speel zucht toegeven, de gevolgen van die neiging matigt en het beschermt tegen kwade en oneerlijke praktijken. Met het oog hierop zad volgens sommige leden .eenige uitbrei ding van de Staatsloterij zelfs gewenscht zijn. Ook andere leden, die iets minder ongun stig waren in hun oordeel over het wets ontwerp, waren niettemin van meening, dat de geheele opzet der Staatsloterij maakt, dat ze den hartstocht tot spel niet prikkelt. Sommige dezer leden waren van oordeel, dat 't eerder op den weg van den Staat zou liggen de beursspeculatie te regelen. Dit is een verschijnsel, dat het karakter draagt van •en sociaal euvel, dat de alechte hartstoch- slachtoffers maakt. t/jLÜ» 'VVO ATV hoogst ongewenscht. het J^r,!,£.ene andore leden verdedigden Apri *?n^WerP- Het houden van een loterij r. E erwaardig hedxijf voor den Staat. rA™,Ve speelzucht leiden kan tot zedelijke vnn .moef de Staat zich principieel n alle deelneming daaraan onthouden. Het stelsel, om de collecteurs geleidelijk Tan hun inkomsten te berooven, had niet een steun van vele leden. Door hun aanstei- en«T 200 werd hadden zij pen, zij het vaak sobere, broodwinning ver worven, die de Staat hun zonder schadever goeding, of althans eenige tegemoetkoming met mag ontnemen. Het vlotbrengen van de „Soerakarta". De bergers van de „Soerakarta" zullen het een meevaller vinden, als men binnen 10 k 14 dagen zoover is, dat de pogingen om het vaartuig af te sleepen, kunnen be ginnen. 't Werk valt niet mee. Nadat met zes duikers onder leiding van de gebroeders Sperling geregeld is doorgewerkt, kwam gisteren de bekisting in ruim 2 gereed. Het minder gunstige weer van de laatste dagen is op dezen arbeid van weinig invloed ge weest. Nu de bekisting gereed is, hoopt men heden het beton te storten, dat de over- langsche scheur in ruim 2 tijdelijk moet dichten. Dat beton is van een speciale sa menstelling en bezit de eigenschap, dat bet onder water hard wordt. Eerst daarna kan men ruim 2, dat nu van de andere ruimen is afgesloten, definitief leegpompen, met de diepzuig-pompen, die daarvoor reeds aan boord zijn opgesteld. Vandaar dat men op minstens tien dagen rekent, vóór met af- sleenen kan worden begonnen. Wegens de hooge zee kon gisteren niets aan de lossing van de lading worden gedaan. De bergiijgsvaartulgen konden niet langszij komen, daar met den hevigen wind het vaartuig nog tamelijk heen en weer wordt geschud, en de schuine stand het overladen der goederen zeer bemoeilijkt Intusschen is de wind niet zóó, dat er gevaar dreigt voor het schip. De „Soerakarta" wordt thans den gehee- len nacht bewaakt. De 8e en 4e stuurman houden 's nachts de wacht om eventueele diefstallen te voorkomen. („Telegr."). Onmenschelljke ambtelijke uitspraken. Dr. G. H. J. Blees te Scherpenzeel (G.) schrijft onder den titel „Onmenschelljke ambtelijke uitspraken" het volgende in het „Nederl. Tijdschrift voor Geneeskunde": Een mijner patiënten, een jong meisje met zware tuberculeuss longafwijkingen, had een geschil met den Raad van Arbeid, waarin de Raad van Beroep te haren gunste besliste. Van deze uitspraak werd haar een „zakelijk uittreksel" toegezonden, waaruit ik het volgende aanhaal: „dat dienaangaande de geneeskundige, door wien het bovenaangehaald rapport van 16 Februari 1924 is uitgebracht, daarbij op grond van het door hem inge stelde onderzoek tot de slotsom kwam, dat klaagster lijdende was aan dubbelzij dige longtubereuleuse met holtevormiüg en in verband met den aard en de uitbrei ding van het longproces geen gunstige verwachtingen op herstel konden worden gekoesterd, dat voorts de deskundige, de arts..., in zijn, ingevolge opdracht van den voor zitter van het ooilege ingediend verslag, na lichamelijk en röntgenologisch onder zoek van klaagster, op grond van zijn be vindingen als zijn gevoelen doet kennen, dat klaagster lijdende is aan een, de beide longen bijna geheel innemend, tubercu leus longproces, waarvan de prognose, op de door hem bij dat advies en verslag nader aangegeven gronden, als infaust moet worden gesteld, zoodat de kans, dat herstel van de werkkracht kan worden verkregen1 zooal niet uitgesloten dan toch uiterst gering is te achten, en dat „ook klaagster praktisch als blijvend 'invalide moet worden beschouwd". Patiënte was natuurlijk wel op de hoogte van den aard van haar ziekte, maar leefde toch in de hoop, over eenigen tijd weer aan het werk te kunnen gaan. De gevolgen van dit doodvonnis, dat haar netjes getypt werd thuis gezonden, laten zich begrijpen: de temperatuur vloog omhoog, patiënte was geheel in de war, weigert de rustkuur voort te zetten, omdat zij toch dood moet; al mijn moeite om haar moed in te spreken is ver geefs geweest. Een omschrijving als deze van de uitspraak zal wel zijn voorgeschre ven, maar zou niet kunnen worden volstaan met een zinsnede als „gezien het genees kundig rapport" of iets dergelijks? In het volgende nummer van bovenge noemd tijdschrift meent dr. H. Pinkhof, dat de afgrijselijke onhandigheid, waarvan dlr. Blees melding maakt, doktoren bijna zou doen terugschrikken van eenige, zelfs amb telijke, geneeskundige mededeeling, die In handen van leeken kan komen. Maar zoo iets zal na dit afschrikkend en aan de kaak gestelde voorbeeld zoo licht niet meer voor komen, meent hij. Uit den Amsterdamschen Raad. De Raad van Amsterdam nam met 2016 stemmen een motie-von Frijtag Drabbe aan, waarin betreurd wordt, dat wethouder De Miranda deel heeft gekre gen aan de uitvoering van de in Februari aangenomen motie van den heer von Frijtag Drabbe, inzake het melkbedrijf. B. en W. zullen zich „ernstig beraden" over hun houding. Uit dien Alkmaarechen Raad. In de Donderdag gehouden raadsver gadering is de subsidie voor de openbare leeszaal verhoogd met 1000 en gebracht op 8400. Na uitvoerige discussies werd besloten, om uitvoeringen en dergelijke op 8 Octo- ber (den dag der herdenking van Alk- imaar's otzet) vrij te stellen van belasting op openbare vermakelijkheden. De gemeenteraad besloot voorts het aantal leerlingen op de openbare scholen te laten zooals het thans is: in de lagere Ingezonden Mededeeling. Do allerbeste Keerenstoffen, De allGPsolledste kwaliteiten, De allervoordeellgste prijzen, De allergrootste sorteering, In Engelsehe prima Heerenstoffen, vindt U uilsluitend bjj de Laat daar dus Uw Costuum aanmetenI Coupe en [pasvorm onberispelijk I soholen maximum per klas 40 leerlingen en voor de u.Lo. scholen 24 per les. De vliegtocht NederlandIndië. Het huldeblijk. Het huldeblijk, dat aan de vliegers van den vliegtocht NederlandIndië zal wor den aangeboden en ontworpen is door den heer W. van Rossum du Chattel te Leiden, is een zilveren plaat, rustend op een groen marmeren sikkel. Op de plaat is gegra veerd als landkaart de route Amsterdam Batavia. Amsterdam, diamantstad, wordt aangegeven door een fonkelenden diamant Batavia, hoofdstad van Insulinde, door een helgroenen smaragd. De vliegroute Amsterdam-Batavia wordt aangegeven door een draad, van zuiver goud vervaardigd. De landingsplaatsen tusschen Amsterdam en Batavia, voor zoover deze liggen in het Morgenland (het Oosten) worden aangeduid door topazen (kleur der opgaande zon) en voor het Avondland (het Westen) door Amethysten, de kleur der ondergaande zon. Boven op de zilveren plaat is in kleur- emaille aangebracht de Hollandia, een der schepen, waarmee Cornelis Houtman de eerste reis naar Java deed (1695)rechts onderaan de windroos of het kompas, volgens de teekening van Jan Huygen van Linschoten; links onderaan In kleur- emaille het silhouet van F. VII. Boven de plaat is aangebracht een repro ductie in zilver van de F. VII, vervaar digd op een tweehonderdste van de ware grootte. „De Hoop". Het hospitaal kerkschip De Hoop is van de oefeningstooht op de Noordzee met leerlingen van de kweekschool voor zee vaart te Amsterdam Donderdag te IJmui- den aangekomen. Knoeierf] bij den Technischen Dienst Rijkstelegraaf. „Het Vad." deelt mede, dat een der met de keuring belaste ambtenaren bij de P.T.T. jaarlijks groote bedragen heeft aangenomen van de aannemers der leve ranties van paalhout en dat de justitie de zaak in handen heeft Gebleken is, dat deze reeds vele jaren met keuren van de voor den technischen dienst benoodigde telegraaf- en telefoon palen belaste ambtenaar geregeld groote bedragen van de houtleveranciers geno ten heeft De weelderige levenswijze van dezen ambtenaar, die voor den Officier van Justitie te Den Haag is geleid, verdacht van het opmaken van valsche declaraties, leidde tot de ontdekking. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Donderdag zijn de beraadslagingen begonnen over het wets ontwerp tot wijziging der Pensioenwet-1922 met een discussie van den s.-d. afgevaar digde Van Braambeek. Deze gaf als zijne meening weer, dat het ontwerp hem en zijnen fraotiegenooten uiterst onsympathiek voorkwam; de motiveering betreffende de nieuwe finantieele lasten kunnen zij' niet aanvaarden, daar deze in 1922 bekend moest zijn aan de regeering. Wij doen nu een slag in de lucht ten opzichte van de finantieele gevolgen; de wijziging van den pensioen grondslag achtte spr. op zichzelf onbillijk en ook onredelijk in verband met het feit, dat voor de dr e jaren van 1922—1925 2 zal gelden. Hij vond het voorts immoreel van de christelijke regeering om eenmaal ver worven rechten aan te tasten. Ais de Kamer dit duldt, zoo zeide hij, zal zij van kwaad tot erger vervallen. De heer Ketelaar wijst er op, dat deze wijzigingen niets anders dan verslechterin gen zijn. Is dit wetsontwerp er niet eigen lijk een tot intrekking van verkregen rech ten? vraagt spr. En hij vroeg met den heer Van Braambeek, waarom de minder gun stige finantieele toestand1 alleen op de amb tenaren moet worden verhaald. De heer T i 1 a n u s (c.-h.) bezag het ont werp uit het oogpunt van de belasting-be talende burgerij en van de belanghebbende ambtenaren. Hij vroeg of hun rechten wel zoodanig worden1 aangetast, dat van rechts krenking mag worden gesproken. De r.-k. heer Van D ij k is erkentelijk voor dit wetsontwerp nu bleek, dat de risico's voor het fonds te groot werden, maar acht de cijfers van de balans onvoldoende. Mejuf frouw Westerman (v.-b.) is niet* over tuigd van de thans voorgestelde wijzigingen, hoewel spr. begrijpt, dat op den duur niet de zware lasten, die de pensioenwet op de openbare kassen legt, kunnen worden ge dragen. De regeering had h. i. kunnen vol staan met het terugbrengen, van den pen sioengrondslag van 2 op l'/t en de verlenging van den wachttijd voor pensioen tot tien jaar. Zij behandelde voorts de po sitie der wachtgelders en de heer Bulten (r.-k.) voelt er voorloopig niet veel voor vóór het ontwerp te stemmen, omdat hij de nood zakelijkheid niet inziet een stuk bezuinl- glngslasten op de ambtenaren te leggen. Minister Col Ij n, wiens antwoord met groote belangstelling werd gevolgd, ant woordde Mej. Westerman, dat voor de Jaren V<wr 1 Jv.U 1 PO*1 1 TTA» laar zal vergoed wordenden dat daarna tót 1 Juli 1926 per dienstjaar 2 zal worden vergoed en na dit tijdstip weder 1'/» Verder deelde de Minister in antwoord op een vraag van dezelfde afgevaardigde mede, dat een nieuwe wachtgeldregeling is ont worpen, die op het punt staat naar de cen trale commissie voor het georganiseerd overleg te worden gezonden. De regeling moeti evenwel wachten tot dit ontwerp wet wordt Nopens den Pensioenraad, welke aange legenheid ook buiten het ontwerp staat, deelde de Minister mede, in overleg te zijn getreden met den voorzitter van den Pen sioenraad tot vorming van een commissie van personen buiten de®en raad staande, tot het instellen van een onderzoek naar de werkwijze van den Pensioenraad en naar de middelen om daarin verbetering aan te brengen. Gevraagd is, hoe het tekort van 103 mil- lioen van het Pensioenfonds is ontstaan, doch het antwoord op deze vraag had men kunnen vinden in de memorie van toelich ting. In 1922 begon men met een schoone lei, hoewel met een aanzienlijk tekort. De opmerking, dat men hier te doen heeft met een tijdelijken last is geheel onjuist. Na 1957 zal pas de last kunnen dalen. Zouden wij echter den huidigen weg blijven volgen, dan zouden wij voor dat tijdstip reeds lang bankroet zijn. De Regeering is bij de herziening van de Pensioenwet uitgegaan van de volgende stellingen: 1. Handhaving van den huidigen toe stand zou uitloopen op groote te korten. 2. De lasten van het Rijk ten behoeve van de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren stijgen voortdurend. Het tekort van het Pensioenfonds be draagt 103 miliioen, hetgeen nog veel te gunstig is. Wanneer hij daarbij ook betrekt de eigen pensioenen, schat hij dit tekort op 175 miliioen', met dat van het militaire fonds op 200 miliioen gulden. Dit tekort zal in 1940 aangegroeid zijn tot 400 miliioen en in 1958 tot 800 miliioen, indien wij niets doen, indien wij dus de zaak maar .op zijn beloop laten jen den boel maar laten rollen. De staat betaalt op het oogenblik 27 mil iioen In het pensioenfonds; ln 1957 zal dit bedrag opgeloopen zijn indien wij niets doen t— tot 61 miliioen. In 1957 zou dus de Staat dit bedrag moeten storten, wanneer wij thans geen maatregelen namen. Het is derhalve absoluut noodzakelijk, zeide spr„- in te grijpen. Wat wij nu doen, aldus minister Oolijn, is eigenlijk niet meer dan een erwt in een brouwketel. Wij zouden thans 10 k 11 mil iioen op tafel moeten leggen en dit bedrag in het fonds moeten storten, wil de zaak in orde zijn. Wat wij met dit ontwerp verkrij gen, is slechts drie miliioen, zoodat er nog 8 miliioen gevonden moet worden, willen wij niet in de war raken. Waar zoo de toestand is, zal de Kamer er toe moeten medewerken om de zaak ln het goede spoor te lelden en aan spr. haar steun moeten schenken door dit ontwerp aan te nemen. Zulks Is niet mogelijk zonder er gens pijn te veroorzaken. Wanneer er iemand is, die het beter kan doen, iaat die zulks zeggen en direct op spreker's stoel gaan zitten; doch spr. kan de financieele verantwoordelijkheid niet aanvaarden en dragen voor een toestand, waarbij, indien maatregelen achterwege z'oudten blijven, de financiën des lands zouden vastloopen. Besloten wordt Dinsdag de eindstemming te houden over het ontwerp tot wijziging van de Beroepswet en' het ontwerp tot be vordering van de richtige heffing der directe belastingen. Op een vraag van den heer Dresselhuys antwoordt de voorzitter, dat het Paasch- reces waarschijnlijk tot 28 April zal duren. Aan de agenda wordt toegevoegd het ont werp tot wijziging van de Kieswet (ophef fing van den Btemplicht). Aan de orde is de wijziging van den Pen sioenwet. De heer Van Braambeek (s.-d.) verdedigt zijn amendement, om te voorko men, dat door de arbeidsovereenkomst de ambtenaren niet onder de wet zouden vallen. De heer Ketelaar (v.-d.) licht zijn amendement toe, om de pensioengerechtig- beidsgrens van f 400 op 250 te brengen. Minister C o 1 ij n wijst er op, dat dit ontwerp voor het fonds slechts een verlich ting brengt van 3 miliioen jaarlijks. Dit is slechts 1/8 van wat noodig is. Daarom moet spr. zich tegen iedere beknibbeling verzetten. Het amendement-Van Braam beek is niet noodig, daar de regeering vol doenden waarborg heeft om tegen misbrui'- ken van publiekrechtelijke lichamen te kun nen waken. Spr. wijst het amendement- Ketelaar af, dat vervolgens, na eenige ver dere discussie, verworpen wordt met 27 tegen 35 stemmen; de soc.-dem. amende menten met 46 tegen 16 st. De kwestie wordt in deze vergadering - nog niet afge handeld, doch tot Dinsdag a.s. verdaagd. FRANKRIJK. Een mljnlift naar beneden gestort. Metz, 26 Maart. Inzake het ongeluk in de mijn Sarre et Moselle (zie le blad) meldt men nog: Men maakte voor het eerst ge bruik voor het ophalen van mijnwerkers van een lift, die tot dusver alleen voor het op halen van kolen dienst had gedaan. 76 80 mijnwerkers bevonden zich op een diepte van 267 meter in de beielp verdiepingen van de liftkooi. Daar het gewicht te groot was en de rem van de onderste kooi was losge schoten, begon de lift te zakken. Op een diepte van 404 meter brak de verbinding tusschen de windas en de machine, waarop de kooi met duizelingwekkende snelheid naar beneden stortte en op den bodem te pletter viel. De kabel brak van de windas af en stortte neer op de resten van de kool Ingezonden Mededeeling. WESTSTRAAT 31—33 is voor U „het Meubelmagazijn" waar het betere werk voor laagste prijzen wordt aangeboden. Om de zoo benoodigde ruimte te verkrijgen worden gedurende 8 dagen eenige BUFFETTEN en AMEUBLEMENTEN voor uiterst lage en factuurprijzen opgeruimd. De werklieden, die zich in de mijngangen bevonden, snelden dadelijk toe om de ge wonden te verlossen. Een 25- of 30-tal voor het meerendeel ernstig gekwetsten kon door een zijschacht naar boven worden gebracht. Men schat het aantal dooden op 50 60. Een dichte menigte is te hoop geloopen in de buurt van de mijn, die gelegen is ter hoogte van Wisselstein, dicht bij de grens van het Saargebied. De slachtoffers behooren tot de meest verschillende nationaliteiten. Hoewel de menigte door het ongeluk ten diepste ge troffen is, was er geen sprake van geschrei of wild misbaar. Het reddingswerk werd den geheelen nacht voortgezet. Volgens de laatste berichten zijn er 51 arbeiders gedood en 28 gewond bij het mijn ongeluk in Merlebach. Weer een spoorwegongeluk. Een nieuw spoorwegongeluk den snel trein uit Weenen in het departement Seine en Marne bij Longueville overko men, wordt algemeen aan sabotage ge weten. Een rail van 12 meter lang, die met ruim 50 moeren bevestigd was, is losgeschroefd. Men meent, dat het doel was dadelijk na het ongeluk aan het plunderen te slaan. Inderdaad schijnen er verdachte individuen, daarna opge merkt, die om den trein doolde. De ma chinist kon den trein aan den rand van een ravijn tot staan brengen. Aldus ble ven alle reizigers op wonderlijke wijze gespaard. Zij behoorden tot verschillen de nationaliteiten. Op het terrein is een Engelsehe sleutel met vingerafdrukken evenals een versleten arbeiderspet ge vonden. Op die manier hoopt men de schuldigen op het spoor te komen. On langs werden uit een naburige werk plaats werktuigen ontvreemd. Minister Peytral heeft in de Kamer sabotage ook als oorzaak van het ongeluk genoemd. De humanité ziet daarin enkel een uit vlucht. Publiek en politie. Woensdagmiddag gaf in een buitenwijk van Parijs een dronken Algerijn aanstoot. Politieagenten wilden hem inrekenen, maar daar de dronkaard hevig te keer ging ontstond er een relletje, waarbij het publiek de partij van den dronkaard koos. Een man, die op een fiets kwam aanrij den, bemoeide zich ook al met het geval en dat wel buitengewoon heftig, zoodat een der agenten het noodig vond hem naar zijn papieren te vragen. Als eenig antwoord haalde de man van de fiets een pistool te voorschijn. Toen de agent zijn hand, waarin hij het pistool had, vast greep, haalde de man een ander pistool te voorschijn en schoot daarmee den poli tieagent dood. Een vader van vier kinde ren. Bij de vervolging van den moorde naar heeft deze nog twee agenten zwaar verwond. Hij ontkwam. ENGELAND. Handel en Industrie. Aan het einde van de beraadslaging over de werkloosheid in het Lagerhuis heeft de minister van koophandel Donderdagavond erkend, dat Engeland's uitvoerhandel nog maar het drievierde gedeelte had bereikt van wat hij vóór den oorlog bedragen had. Dit is geen opwekend' beeld van den toestand, want het verschil is natuurlijk meer dan het ontbrekende één vierde gedeelte. In normale omstandigheden zou de uitvoerhandel in de periode van 1914 tot 1926, schommelingen in aanmerking genomen, zich. verder hebben moeten ontwikkelen, in overeenstemming met de uitbreiding van de gebieden, die over de geheele wereld ontsloten worden en het gestadig toenemend zielental. Gisteren kwam te Londen een conferen tie van patroons' en werklieden uit het scheepsbouwbedrijf te Londen bijeen, om over den toestand in verband met de buiten- landsche mededinging (vooral van Duitscb- land, Nederland en Frankrijk) te beraad slagen. Aan de Teeside zullen weer twee ijzersmelterijen ten gevolge van de alge- meene malaise gesloten worden en zoodoen de weer vele honderden werklieden het leger der werkloozen vermeerderen. Het was belangwekkend dat een stem uit de gelederen der arbeiderspartij Donderdag avond kwam betoogen, dat de Engelsch in dustrie niet meer zoo „bij" was als zij kon zijn. Het kwam alles aan op efficiency en slechts een natie, die daarnaar streefde, zou in de toekomst het hoofd boven water kun nen houden. Verbetering van productie- en arbeidsmethoden dus in de eerste plaats. Maar dan moeten de vakvereenigingen be ginnen met zich niet daartegen te verzetten. Het conservatisme van vele groote werk gevers ten aanzien van traditioneele metho den zal intusschen ook wel veel op zijn ge weten hebben. Maar in hun kringen klaagt men ook steen en been over de moordende belastingen, die het bedrijfskapitaal aan tasten en zoodoende dikwijls een belemme ring vormen voor een grondige reorgani satie van -het bedrijf. In den oorlog hebben de Engelschen in tusschen getoond, dat zij een buitengewone geschiktheid hadden om zich naar veran derde omstandigheden te richten en n'euwe methoden ln te voeren. De verontschuldi ging ervoor was, dat het om het bestaan van het rijk ging. Maar is plet hetzelfde het geval met den industrleelen oorlog, die thans De Pensioenwet. Vergadering van Vrijdag 27 Maait. 51 dooden.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9