Derde Blad, I BINNENLAND Meubelmagazijn B. J. QUAST, B. I. QUASI. Meubelmaker en StofMer. T NEDERLAND EN BELG IE. Gistermiddag 6 uur hebben de ministers Hymans en Van Karnebeek op het depar tement van Buitenlandsche Zaken het ver drag met België tot herziening van het verdrag met 1880 geteekend. De ministers bleven daarna nog een uur in het kabinet van den minister van Bui tenlandsche Zaken tezamen. De secretaris van den Nederl. Journalis tenkring ontving in antwoord op het te legram dat het Kringbestuur aan de Bel gische pers zond ter gelegenheid van de onderteekening van het Verdrag Holland- België, het navolgende telegram van Housiaux, president van de „Algemeene Vereeniging vaii de Belgische Pers": „De Belgische Persvereeniging dankt de Nederlandsche collega's voor hun har telijke groeten ter gelegenheid van de on- derteekening van het Nederlandsch-Bel- Jische verdrag. Zij acht zich gelukkig, we- erkeerig uitdrukking te kunnen geven aan haar gevoelens van collegialiteit en zij hoopt, evenals gij, dat de pers van bel de landen moge medewerken aan de ont wikkeling van de innige samenwerking tussehen beide volken en de behartiging van de gemeenschappelijke belangen." De vreugde, die de verwerping van het wetsontwerp tot intrekking van den zo mertijd velen heeft gegeven, is wel wat gedempt door de mededeeling, dat de zo mertijd dit jaar eerst op 6 Juni zal wor den ingevoerd. En men vraagt zich af, of dat werkelijk niet anders kan. Wij hebben geïnformeerd bij de spoor wegen, die in dit geval genoemd werden ajs de oorzaak van de vertraging, die het ingaan van den zomertijd zal lijden en vernemen, dat het inderdaad zoo is. Op 6 Juni, met ingang van den zomertijd, zal ook de zomertijd eerst kunnen ingaan; men ziet geen kans meer thans iiog een dienstregeling in orde te krijgen, die in Juni weer zou moeten worden vervangen. Jammer is het, maar er is niets aan te doen. In deze materie heeft de tegenwoor dige regeering al een bijzonder ongeluk kige hand gehad. Wat het te verwachten voorstel der so ciaal-democraten betreft, om het voorstel der Tijdoonunissie te volgen, dat kan voor dit Jaar zeker geen invloed meer hebben meende de spoorwegdirectie. Het bestuur van het Nationaal Arbeids secretariaat heeft zich telegrafisch tot den minister van binnenlandsche zaken ge wend met het verzoek een spoed-audiëntie toe te staan ter bespreking van-den toe stand in Friesland en Drente in verband met de bij de werkverschaffing uitgebro ken staking. Wegens verboden samenscholing moest de politie gisteren te Appelscha en an dere plaatsen metterdaad optreden. De communist J. de Haas ia wegens opruiing gearresteerd. Daar er geruchten gaan van nachtelijke tochten patrouilleert de politie ook des nachts en zijn de telefoonkantoren 's nachts geopend. Tegen heden was een groote demonstratie te Lippenhulzen aan gekondigd1; wegens het verbod tot samen scholing zal deze echter verhinderd wor- den. Na de pauze komt ln stemming het wets ontwerp Pensioenwet, dat met 57 tegen 20 Ingezonden Mededeeling. der jongste loonsverlaging ln de mijnstreek wordt verworpen met 64 tegen 14 stemmen. Daarna beantwoordt Minister Ruys de verschillende sprekerq inzake de afschaffing van den kiesdwang. De toeneming van het aantal weggebleven kiezers heeft de regee ring geleid tot deze voorstellen. Het amen- dement-Wintermans kom aan de bezwaren niet tegemoet; het amendement-Oud brengt wel vereenvoudiging, echter niet voor de burgemeesters. Het amendement-Vliegen ontraads spr. De heer Van Sasse van IJsselt brengt een wijziging aan in het amende- ment-Wintermans, waarin behouden blijft de bepaling, dat niet voldoen aan den stem plicht eene overtreding is, en de heer Oud trekt daarna zyn amendement in. Ook de heer Kersten trekt zyn amendement in. Het amendement-Vliegen wordt verworpen met 45 tegen 28 stemmen, de amendemen- ten-Wintermans worden met 43 tegen 30 stemmen aangenomen. Verder wordt een door de regeering voor gestelde wyziglng van art. 100 aangenomen, nadat een amendement-Van den Heuvel in zake de overschotten op de ïysten is ver worpen. Het geheele ontwerp wordt vervol gens aangenomen met 52 tegen 11 stemmen. schien over 't een of ander middel niet eens zijn. Daarover valt onder eerlijke inenschen steeds te debatteeren. Doch men moet niet persé een schaap zwart willen maken. En de prophylactica.dat men hij de Marine daarvan wel hoort en in de bur- germaatschappjj byna of in 't geheel niet, moet dit ten nadeele van de Marine wor den uitgelegd? Die logica zou ons ont gaan. iWe villen er niet veel over zeggen. We en zeer goed, dat buitenstaanders nrlfy! n< m»1 Itoonnw •♦«"ari DOCh wie een poosje lnslüer is geweest, leert inzien hoe Intens moeilijk deze quaestie is, en hy wordt er stil onder en kan alleen voor de regeering om wjjsheid bidden, maar haar niet voortdurend plagen met zyn pijnlijke aanvallen. De fout bij de beoordeeling van de marine zit hierin, meent de schr., dat men de inder daad bestaande kwaal locaal wil behandelen, terwijl wij inderdaad te doen hebben met een ziekte in de constitutie van ons geheele volk. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Wij, stedelingen, hebben reden tot juichen I Zoo juist werd de in de Eerste Kamer gevallen beslissing inzake den zomertijd bekend, waarbij, met aanzien- lqke meerderheid, het afschafffngs-voor stel verworpen werd. Een uur meer dag een uur meer koestering onder de vleugelen van moeder Zon en... enkele kwartjes of guldens minder in den munt meter. Je wordt er naar U ziet poëtisch vanen de overwinningszangen die een menscb thans naar den keel wel len zijn haast even bloemrijk en hart- stochteiyk, als de smeekgebeden die, in de periode van afwachting en twijfel, op de meest onverwachte oogenblikken uit de meest onverwachte geprangde boezems opstegen. Hadden we nog niet, enkele dagen geleden, een merkwaardig voor beeld van dit laatste soort boezems voor oogert in... het jaarverslag van het oude en eerwaardige hoofdstedelijke genoot schap „Liefdadiglfeid naar Vermogen"? Daarin toch nam de secretaris, na zyn offlcieele overzicht van de jaar-werkzaam heden, op het onverwachtst zyn on-offl- cieele litteraire draai en brandde over de bedreiging van den zomertijd volgt los: i „In de groote stad jaagt het leven voortj ming de heer Drabbe overwonnen had, en alle bespiegelingen tegen den zomer-verklaarden zy zich ernstig over de besche melk-motie. Volgens deze laatste waren B. en W. verplicht na te gaan wat „met handhaving van den particulieren bedrijfsvorm aan verbetering te bereiken zou zijn door middel van een verscherpte contröle van den Keurings- en van den Ge zondheidsdienst. Waar men in eerste in stantie dacht, dat alleen wethouderVoszich met de ter zake te nemen maatregelen zou bemoeien, bleek het al spoedig, dat ook de monopolie-propagandist wethouder de Miranda zich met de zaak ging inlaten en dat het college tenslotte de uitvoering van een en ander in handen gelegd had van het| tweemanschap Vos-de Miranda. Daartegen nu kwam de heer Drabbe en met hem de meerderheid van den Raad in opstand. Het kwam niet te pas, vond men, dat de heer de Miranda, die zich tydens de debatten zulk een heftig be- stryder van den thans te volgen weg getoond had, wederom een duit in het zakje zou gaan doen. Zyn melk-duiten vertrouwt men in dezen niet. Vandaar de afkeuring. B. en W. hadden van den aanvang af verklaard, dat zy de aanne- ming van deze motie van afkeuring zou- als j den beschouwen als een motie van wan trouwen. En toen dan ook bij de stem- In dingen van sexueeie moraal laat de toe> -tand ook veel te wenschen over, al blijkt by de aankomst van jongelui vaak weer, dat de marine aan héél wat geen schuld heeft en w'e de geschiedenis der laatste jaren als eeriyk man beziet, kan niet ontkennen, dat er aan de ryde van het Marinebestuur met de nobelste bedoelingen haast gewor steld wordt om de maatregelen te vinden, die het kwaad zullen beteugelen. Waar voor alweer eerder hulde dient gebracht tijd zyn voor de bewoners van de Barnde-consequenties /ankelqk lekten geruchten uit, dat B. en te zullen beraden. Aan- steeg, het Meerhuizenplein of de Kinker- WtÊ straat slechts grauwe theorie! Heel Am- W. deze afkeuring van een klein onder- sterdam snakt naar don zenuw-balsem deel van hun beleid niet zoo hoog zou- van 't extra uurtje licht voor de avond den opvatten dat daaruit een aftreden en daalt over 't gewoel harer kinderen! Wy nopen daarom van harte, dat mede door bloc zou voortspruiten. Maar «aar gelang het beraden langer duurde werden deze de aotle van B. en W. van Amsterdam geruchten al somberder en nu dan, sinds J) Het „Hbl." teekent hierby aan: Een klein maar teekenend1 staaltje uit onze on dervinding ter illustreering: by vraag naar „matrozenkleedlng" vóór een kle'nen jon gen, vertelde de leverancier dezer dagen den klantr dat mutsen met het van ouds bekende opschrift „Koninkiyke Marine", niet meer werden gemaakt, wegens de stemming van Het opschrift de machten der duisternis het niét zullen winnen van de kinderen des Lichts 1 Nu, de kinderen, des Lichts hebben dan inderdaad, zooals deze smeekbede het wilde, overwonnen en ik voel dat het myn plicht zou zyn een victorie-kreet, naar toon en gehalte minstens evenredig aan de bede des liefdadigen secretaris te laten opgaan. Maar 't gaat niet. En Iaat ik daarom maar heel gewoon en nuohter vaststellen wy. Arasterdammers zijn biy met de gevallen beslissing... Laat ons nog even, thans in alle ernst, by het genootschap „Liefdadigheid naar Vermogen", dat deze week, onder voor zitterschap van zyn eere-president bur gemeester de Vlugt, zyn jaarvergadering ïield, biyven. Zooals de heer de Vlugt in zyn openingswoord terecht opmerkte heeft dit eertyds wyd en zyd bekende genootschap de laatste jaren wel iets van zyn beteekenis ingeboet (mede, zeer zeker, door het verder voortschreiden der so ciale overheidszorg, der diverse sociale verzekeringen, enz.), maar vertegenwoor digt het toch nog steeds een belangryke factor in het maatschappehjk leven der noofdstad. Het is daarpra niet zonder belang te vernemen hoe een dergelijke, ernstig-werkende vereeniging over... den woeker denkt. Want daardoor wordt weer eens duideiyk naar voren gebracht de nevigheid en de uitgebreidheid waar mede deze kanker nog Altijd in het Am- sterdamsche volksleven om zich heen grijpt. Het Genootschap nameiyk, dat zich het laatste Jaar o.m. ten doel had gestqld ook het terrein der woekerbe strijding te betreden, moet thans in zijn verslag meedeelen, dat de kwaal zoo ver is voortgeschreden en zoo -diep heeft in gevreten, dat aan een bestrijding met de betrekkeiyk bescheiden middelen waar over men beschikt niet te denken valt on men er dan ook maar niet mee be gonnen is. Een betreurenswaardige beteekenia van onmacht; maar tevens laat ons hopen, een prikkel te meer voor de gemeente lijke „woekercommissie" om nu eindelijk eens degeUjken ernst met haar werk te maken I Men ia er overigens „in ernst" dikwyis naast, waar men, daartegenover, hy het maken van een grapje, soms, haast on bewust, de meest ernstige waarheid spreekt I Zoo rijmelde ik, in een van mijn vorige brieven, eens, in een speelsche bui: „Stad van Drabbe, nog eens Drabbe Heil zy Drabbe onze held!" En, 't begint er waarachtig op te lyken of de eerste regel van dit schoons letter lijk in vervulling zal gaan. De heer von Frijtag Drabbe toch gaat langzamerhand al meer en meer het politieke kegelspel in onzen Raad met zulk een virtuositeit en berekenende trefzekerheid bedrijven, dat de stad, gaat het zoo door, binnenkort aan zyn voeten zal komen te liggen. In alle geval ia hy „de" coming man. N&ar men weet kegelde hij kort ge- leden door een, op het juiste psycholo gisch oogenblik komende, motie-worp de melk-monopolie voordracht van de baan nu, deze week, ging met een tweede dito worp zelts het geheele wethouderUjke zestal tegen den grond 1 Deze laatste worp bestond in een door den Raad met een betrekkelijk kleine meerderheid aan genomen motie van den opper-kegelaar waarmede afkeuring werd uitgesproken enkele uren zitten we góed en wel in een formeele wethouderscrisis. Gezamenlijk heeft het zestal by den voorzitter van den Raad zijn ontslag ingediend. In het negatieve, in de verontwaardiging over 's Raads afkeuring hebben de beeren elkander dan tenlaatste blijkbaar toch weer gevonden; men trok nu één lijn, waar men nog maar enkele dagtn ge leden, in verband met de meelkwestie onverzoeniyk aan een minderheids- en een meerderheidstouwtje trok. De har monie werd dus zy 't dan ook in de afweerhouding weer hersteld. En dat is misschien het ééne goede van de ge heele historie. Want verder valt deze crisis niet anders dan te betreuren. Wat men ook tegen hei) moge aanvoeren, het zou jammer zijn als een dergelijk stel, over 't geh el genomen bekwame en Ijverige stadsbeheerders voorgoed ver- dwynen zou door niets anders dan... de handige taktiek van een politiek kegelaar. Maar in de ietwat zonderlinge sport die politiek heet kan men alles verwachten. En de heer Drabbe verwacht, zoo dan misschien nog niet „alles", toch wel vóél; op z'n minst natuurlijk, om te beginnen, een zeteltje achter het groene tafellaken. Niet alleen in de hoofdstedeiyke poli tiek trad men, deze dagen een periode van hoogten en laagten inook buiten de Raadszaal staat men te beginnen van den Amsterdamschen bodera op te stygen en er in neer te dalen. Allereerst het op stijgen het van der Waals-fonds, ter nagedachtenis gesticht van den grooten natuurkundige en Nobelprijswinnaar van dien naam, deed dezer dagen een oproep in de bladen teneinde gelden bijeen te brengen voor de installatie van een soort reuzen-barometer in de Westerkerstoren, waarmede men, middels een tot in het toren topje reikende kwikkolom tot op een duizendste decimaal nauwkeurige metingen van zeer] hooge drukkingen zou kunnen registreeren. En wat het dalen betreftop het Mid- dendamterrein worden boringen begonnen ten behoeve van de „hötel-combinatie" die nog altyd de meest ernstige gega digde is voor dit terrein en die biykbaar na aan het bouwen toe is. Het hötel zou n.1. eventueel niet op heilpalen gefun deerd worden maar komen te rusten op de eerste vaste laag die men in onzen moddergrond vermag aan te treffen. Men moge beide, werken, zoowel dat in de hoogte, als dat in de laagte succes toewenschen I Een derde plan, dat dezer dagen zoo goed als zqn beslag kreeg zal daaren tegen op den beganen grond worden uit gevoerd, al heeft het dan ook te maken met de „hooge" regionen der kunst. Verkade en Verbeek zullen namelijk dezen zomer met hun gezelschap öp het oude buiten Frankendael (sinds eenige jaren tot gemeentelijke proeftuin her schapen) gaan „open-luchten". Een open- luohi-theater wordt er in gereedheid ge bracht en, inplaats van de duizenden sportbelusten die 's winters naar Water graafsmeer trekken teneinde erdeAj.x- wedstrijden mee te maken, zullen dus in de komende maanden de kunsd. uen dien kant op tygen. Het zal wel iéts in drukte schelen, vreezen we I VAN ZATERDAG 4 APRIL 1925. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft gisteren het vol gende telegram gezonden aan het bestuur van de Belgische Persvereeniging: Op dezen dag, nu te 's-Gravenhage het nieuwe verdrag tussehen België en Neder land wordt onderteekend, zendt het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring zijn hartelijke groeten aan de Belgische col lega's en spreekt het de verwachting uit, dat de pers van belde landen meer en meer •moge mede-arbeiden aan de ontwikkeling' van de goede verstandhouding tussehen belde volken en de behartiging van de ge meenschappelijke belangen. Met de vloot mee. De Kerkeraad 3er Geref. Kerk van Am sterdam-Zuid heeft het verzoek van het De partement van Marine, om zijn predikant dr. J. G. Geelkerken ter beschikking te stel len voor den duur van een reis van Hr. Ms. „Tromp" en „Heemskerk" naar de Azoren, ingewilligd en het gevraagde verlof verleend. Dit verzoek werd met algemeene stemmen door den Raad toegestaan, omdat hij daar mee wilde uitspreken den arbeid ten dienste van de geestelijke verzorging ondet o'flYF militairen te waardeeren, en ook naar ver mogen op deze wijze wilde steun verleenen. De Zomertijd. Het Hbl. meldt: Werkstakingen in Drente en Friesland. Ingezonden Mededeeling. WESTSTRAAT 31—33 1$ voor U ,,het Meubelmagazijn waar het betere werk voor laagste prijzen wordt aangobodon. Om de zoo benoodiyde ruimte te verkrijgen worden gedurende 8 dagen «enige BUFFELEN en AMEUBLEMENTEN voor uiterst lage en factuurprijzen opgeruimd. TWEEDE KAMER. Donderdag zou over het amendementrVan ijn, waaromtrent in de vergadering van Woensdag niet meer kon worden beslist wegens de onvoltalligheid der Kamer, wor den gesterad. De heer Van Gijn trok even- el zyn amendement cumulatie van pen noenen in, nadat Minister Colijn het overbodig had genoemd. Over het geheele ontwerp pensioenverordening wordt Vrijdag gestemd. De heer Van Ravesteyn l daarna zijn interpellatie be- enenae de dreigende loonsverlaging in de myninuiistrie. Hij wijst op het toenemend öeiang der mijnindustrie, welker productie Qn^,S sty^,enc'e en waar thans reeds -50.000 arbeiders werkzaam zijn. Er Is thans malaise en overproductie in het bedrijf, de hooge spoorwegtarieven en mijnrechten worden te zwaar, ook de loonen thans. loonsverlaging is slechts door twee christelijke bonden aanvaard, niet door den groots ten en belangrijksten; ligt het nu niet op den weg der regeering die loonsver laging te niet te doen? De laatste jaren is er winst gemaakt in het staatsmijnbedrijf, in 1923 zelfö 6.400.000. Spr. stelt een tweetal vragen aan de regeering. Minister Van Swaay antwoordt, dat de regeering geen deskundige voorlichting meer noodig heeft om de bedrijfsresultaten van het mijnbedrijf te kunnen beoordeelen. Zonder meer laten zij duidelijk uitkomen, dat het bedrijf op den ouden voet niet kan worden voortgezet. De loonen steken nog gunstig af bij tal van andere, en bovendien s er schier geen werkeloosheid in het be drijf. De Nederlandsche mijnen werken voor de internationale markt en moeten alle fluc tuaties daarvan volgen. Het bedrijf is dus onbestaanbaar indien het niet de productie kosten brengt op het peil van het buiten land. Op een internationale conferentie zou Nederland weinig hebben in te brengen met zijn geringe kolenproductie. De heer Van Ravesteyn dient na repliek een motie in, die dadelijk in behan deling komt. De heer Vliegen zal de motie steunen. Vrijdagmiddag zal ook deze in stemming komen. Zooals wij reeds mededeelden, is door eenige sociaal-democraten na de verwerping van het voorstel inzake afschaffing van den Zomertijd door de Eerste Kamer, een initia tief-voorstel ingediend teneinde deze kwest'e deflnit'ef te regelen door een comprom's Het voorstel zal naar de afdeelingen worden verzonden. Vrijdagmorgen komt voorts aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de K'es- wet, de Provinciale Wet en de Gemeente wet. In de eerste plaats komt hierbij aan de orde de afschaffing van de poena'e sanct'e. 1 w. z., het strafbaar stellen van het niet- deelnemen aan de verk'ezing. De heer Wlntermans (r.-k.) licht een amende ment tce om den termijn van een maand voor de oproeping van den nalatigen kiezer te verlengen. De heer Oud (v.-d.) wil in beginsel de poenale sanctie behouden, maar de berechting doen vervallen. Dat in de TiTBctijk van ce stemplicht niets terecht la gekomen, kwam door het groot aantal ver volgingen, dat moest worden Ingesteld. Met stfr. amendement zulen alleen die kiezers worden opgeroepen, die zich voor den kan tonrechter wenschen te verantwoorden. Willen de kiezers dat niet doen, dan zendt de burgemeester de lijst der nalatige kiezers naar den ontvanger, die hen aanslaat voor 8.—welk bedrag op de gewone wijze als bij de belastingen wordt geïnd. Deze metho de wordt ook thans gevolgd bii Successie- en andere wetten. Een eenvoudig verzoek schrift aan den kantonrechter kan worden 'ngediend, waarop deze ambtenaar de boete kan vernietigen. De heer Vliegen (s.-d.) licht een amen dement toe om het 2e en 3e lid, van art. 72 der Kieswet te doen vervallen. De stemplicht zelve. Duidelijk is gebleken, dat die niet te handhaven is; er zjjn tal van menschen, die toch niet gaan stemmen, ondanks een boete. In de groote steden is althans de sanctie niet toe te passen en zou men het alleen voor de dorpen en kleine plaatsen doen, dan krijgt men rechtsongelijkheid. De heer Beumer (a.-r.) ontlokt een heele discussie over de vraag of deze amen dementen wel toelaatbaar zijn. Zijn voorstel wordt hij zitten en opstaan verworpen., waarna de beraadslagingen worden hervat. De heer Van Sasse van IJseelt (r.-k.) wil den stemplicht handhaven en wijst op Antwerpen, waar van de 80.000 k'ezers bij de laatste verkiezingen slechts 82 weg bleven. De heer V i s s c h e r (a.-r.) betoogt, dat de verplichting om te stemmen 'meer zedelijk dan wettelijk is en dat men een zedelijk» verplichting niet wettelijk kan re gelen en er althans geen sancties op kar toepassen. De heer 8noeck Henke- mans (c.-h.) wjjst er op, dat, als menn in 1018 de wet krachtiger gehandhaafd had. het tan-tal kiezers, dat in verzuim bleef, n'et zoo zou zijn toegenomen. Ook deze spr wijst op België, waar de wet zonder bezwaar wordt toegepast, en de door den heer Oud besproken regeling geldt. Wij' hebben, zegt spr., medegewerkt aan' de totstandkoming van algemeen stemrecht en evenredige ver tegenwoordlglng, in het vertrouwen, dat de stemplicht zou owrden gehandhaafd. Anders hadden wij er tegen gestemd De heer Staalman (v.-b.) kan zich ook niet met de afschaffing van den stemplicht thans, vlak voor de verkiezingen, vereeni gen. De regeering heeft ln de afgeloopen zeven jaar niets gedaan om den stemplicht te handhaven. Zelf schreef zij de ambtena ren van het O. M. aan niet te vervolgen, Vandaar de schrikwekkende cijfers. De heer Van Ravesteyn (comra.) daaren tegen meent, dat de staat niet het recht heeft burgers te dwingen tot iets, dat zij niet als een zedelijken plicht gevoelen, en zal voor het amendement-Vliegen stemmen. De heer Kersten (Staatk. Geref. Partij) wil in leder geval rekening houden met gemoeds bezwaren. Ook in de goedkoopste prjjzen is onze Haeren- en Klnderklssdlng goed passend en sterk. Wy houden er geen minderwaardige kleeding op na Vraagt Uwe kennissen die by ons kochten in ons ruim 14 jarig bestaan, of het naar genoegen was By ons Uw kleeding koopen is een be sparing %an 20% voor U. NEELS grootst gesorteerd Kleediug- magazijn hier ter plaatse Keizerstraat 44, 62, 63. W Zondags tot 12 nnr geopend. UIT DE PERS. Het zwarte schaap? Godsdienstige en zedelijke toe standen bl) de Marine. dan dat men aanvalt met een ongedocu- De victorie van het licht. Wethoaderscrlsls. Naar beneden en naar boven. Een openlucht-theater op Fraenkendael. In „De Nederlander" van Donderdagavond komt een uitvoerig hoofdartikel voor var ds. C. J. Warners, vlootpredikant te Helder. De achryver bespreekt uit eigen ondervin ding den toestand bij de marine, waarvar hij in zyn inleiding opmerkt, dat ze zoowat bij ons heele volk het zwarte schaap is en in de volksvertegenwoordiging en elders voortdurend aan de heftigste blameering bloot staat1). Ds. W. bedoelt allerminst, de misstanden in godsdienstig en zedeiyk oog punt op zichzelf te ontkennen, maar wel wi !:y aantoonen, dat ze niet specifiek aan de marine eigen zyn. Er is by de marine „verschrikkelijke goddeloosheid".... toegestemd; ik weet er alles van; er zyn er velen, die God op de brutaalste wyze loochenen, zich tegen over Hem met driesten overmoed schrap zetten, Zijn naam op<de vreeselijkste ma nier mjkb ruiken. Maar.... is het billijk dit alleen van de tparine te vertellen? Als of er ln ons land niet heele provincies waren, waar religieus leven slechts spo radisch voorkomt; alsof niet de meester mijner collega's In 't byzonder ln de groote steden met toenemende bezorgdheid het voortwoekerend ongeloof vooral by de jongeren gadeslaan. Zyn onze groote steden, zyn onze fa- brlekscentra, is onze koopvaardij, onze studentenmaatschappy zoo godvruchtig? Heeft de marine „De Dageraad" by de burgers of heeft de burgermaatschappij die Vereeniging by <je marine gebracht? Hoort men in Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Utrecht, enz. enz. op de beurs taal? Voor eenige weken kwamen de zee- op de sociëteiten, in de volkswyken slechts vrome, in elk geval gekuischte (miliciens in dienst, zoo kersversch uit de burgermaatschappij. De marine had nog geen Invloed op hen geoefend, hen noj niet meegenomen op het goddelooze pac Van de 400 jongelingen werden mf 821 als protestant opgegeven. Ik zond. volgens de voorschriften, met trouwe zorg door het Marinebestuur opgesteld, aan de ouders of voogden formulieren met vra gen om te lnformeeren of door hen op kerkgang en godsdienstonderwijs voor hunne kinderen en pupillen werd prijs gesteld. Van de 821 formulieren bleven 81 onbeantwoord ergo belangstelling ln den godsdienst niet zoo heel groot; or 100 werd verzocht, dat de zonen of pupil len geheel zouden worden vrijgelaten* slechts op 181 werd de wensch ultgespro ken, dat de jongemannen aan godsdienst oefening en catechisatie zouden deelne men. Aan dit verre van gunstig resultaat heeft de marine toch part noch deel. Dit komt toch geheel en al op rekening van het burgerlijk deel onzer bevolking. Ds. W. weet overigens van jongelui, die by aankomst by de marine verrast waren over de aandacht, die daar aan hun gods dienstige belangen werd besteed', méér dan allicht In de burgermaatschappy. «v het publiek. Het opschrift w*« vervangen •temmen aangénomen wordt. De motie- door „Jachtclub". Dit mag blijkbaar nog wel over de wijze waarop door b. en W uit- Vaa Rtvsstsyn betreffend* hst ts aiatdosa vu Jan Pubüak. 1 Yosring was gegeven aan de eerste Drab-

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 13