NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA MANNEN! Eerste Blad. vóór 15 APRIL 126. Het geheim van de Verpleegster Abonnementsgelden. Aan onze lezers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het tweede kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 6.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. WjJ verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. W i n t e r t ij d. Maan Zon Hoogwater j Ingezonden Mededeellng. Indien bij het scheren uw huid pijn doet oi stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig Purol. April Zo. Ma. 10 11- 4.43 5.09 5 18 6.42 7 52 8 09 BUITENLAND. DUITSCHLAND. De presidentsverkiezing. Het ongeluk op de Wezer. Het ministerie Herriot Zware brand bij Philips te Brussel. ITALIË. RUSLAND. Spoorwegramp bij Moskon. Tien Jaar onder den grond geleefd. Ingezonden Mededeellng. C. VAN TRI ET, Spoorstraat EERSTE KLAS KLEEDING naar maat, Ingezonden Mededeeling. VEREENIGDE STATEN. Prairiebrand. De conferentie voor beperking der maritieme bewapening. Omtrent de houding van Frankrijk ten opzichte van een tweede maritieme ontwa peningsconferentie te Washington, op wel ke bijeenkomst president Coolidge veel prijs stelt, meldt een telegram uit Washington van de Exchange Telegraph Cy.: „Er zal dit jaar in Washington geen con ferentie zijn over de (beperking der mari tieme) bewapeningen, tenzij Frankrijk er toe kan worden gebracht, wijziging te bren gen in zijn vijandige houding, die tot uiting komt in de officieele tijdingen uit Parijs. De ambtenaren van het dept. van Staat zijn verbijsterd door het bericht uit Parijs, dat gezant Daeschner instructie heeft om aan de Ver. Staten mee te deelen, dat Frankrijk geen belang heeft hij president Coolidge's voorstel. De secretaris van Staat verklaarde onmiddellijk: „Wij hebben het oordeel van Frankrijk niet gevraagd, en wij kunnen er ons niet nader over uitlaten". Men is het er te Washington over eens. dat er geen maritieme conferentie mogelijk s, zonder de voltallige medewerking van de vijf groote zeemogendheden. Ofschoon het nog te vroeg is om te kunnen voorspellen, wat de gevolgen zullen zijn van de verwer ping, door Frankrijk, van het voorstel, houdt men het er echter voor, dat thans krachtiger pogingen zullen worden gedaan om Frankrijk te dwingen zijn schuld aan de V. S. af te doen." BRAZILIË. LUCHTVAART. Europa—Japan over de Noordpool. Ingezonden Mededeellng. NIERKWALEN BIJ VROUWEN. (Wordt vervolgd) ■nr. öuuö. ZATERDAG 4 APRIL ?925. S3«te JAARGANG. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING- HeUUrsche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2—, Ned 0 en W l^pf o'coTo 70 f 070 lP20m<M^n m*/*6 'anden 14 20 Zondagsblad f °'50,r 70, f f 1 20 Modeblad reep. f 0.95, f 1 25 f 1 25 f 1 60 Losse nummers der Courant 4 ct fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 4}2 Poe*-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. reeel («aljard) In««s. meded. (kolombreedte alg redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Di <Vo. Do/ Vr. Za. 5 m. 6 7 a 8 9 op: ond.: op: ODd.: v.m.:n.m.: 2 22». 4.20 5.25 6.38 6.17* 6.46 3.31 4.46 5.22 6.40 7.11 7.33 5 57 5.32 5.16 6 44 8 25 8.42 7 12 5 54 5 14 6 46 8.58 9.14 8 30 6.19 5.12 6 48 9.S1 9.49 9.48 6.47 5 10 6.49 10 07 10 26 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 4 April7 08 uur Zondag 5 7.09 Maandag 6 7.10 Niettegenstaande Jarres 'bij eerste stem ming de meeste stemmen op zich veree- :.gde, ziet het er thans niet naar uit, dat hij den presidentszetel zal bezetten. De meeste kans heeft daarop thans Marx, als gemeenschappelijken candidaat van links, (centrum, soc.-democraten en democraten). De voorwaarde, die de soc.-dem. voor hun stem stelden, nJ. de benoeming van hun partijgenoot Braun tot le minister in Pruisen hetgeen oentrum en democra ten in de hand hadden is door de beide partijen aanvaard. De eergister benoemde minister presi dent van Pruisen, de democraat Höpker Aschaff heeft reeds weder bedankt. Hoe wel de definitieve beslissing nog genomen moet wórden, is het zeer waarschijnlijk dat deze politieke handel beklonken zal worden. Over de oorzaak van het ongeluk op de Wezer, waarbij 80 militairen het leven hebben gelaten, verneemt de „Voss. Z." van bevoegde zijde, dat de groote veer pont bestond uit vier pontons, die met balken tot een vierhoek waren aaneenge- koppeld; daaroverheen was een plankier gelegd, waarop de soldaten stonden. Het geheel werd als een gierpont door den Stroom overgezet. Nu schijnt het giertouW te veel gevierd te zijn; de druk van het water werd' daardoor te sterk; de water berg, die zich vóór het vaartuig vormde, steeg zoo zeer door de strooming, dat het water in de pontons stroomde en deze zonken. FRANKRIJK. Naar aanleiding van haar voorstel tot verhooging van het maximum voor de uitgifte van bankbiljetten wordt de positie der Fransche regeering ernstig geschokt geacht. Uit Brussel wordt aan de Telegr. ge meld,: Woensdagnacht brak in het centrum der stad een zware brand uit in een meu belfabriek. De brandweer moest zich be palen tot het beschermen van de aangren zende huizen en fabriek. Het vuur was echter zoo hevig, dat het zich al spoedig' mededeelde aart de fabriek van electrische lampen van de firma Philips. Het groote gebouw vormde na weinig tijd een geweldige vuurzee. Tal van kis ten met lampen kwamen tot ontploffing. In de volkrijke buurt wekte deze brand enorme consternatie en kwam het tot een algemeenen uittocht. De nabijgelegen papierfabrieken bleven behouden. Eerst in den loop van den mor gen was men het vuur meester. De schade bij Philips wordt geraamd op 3 miilioen francs, die van de meubelfa briek op een miilioen. IERLAND. Wild-West Een bende van acht of negen gemasker de mannen verscheen Zaterdag op klaar lichten dag, voor het huis van den ontvan ger der belastingen in het plaatsje Con- clara, bij Rosaominon in Ierland en eisch- te de aanwezige kasmiddelen op. De ont vanger weigerde de bandieten binnen te laten, waarop een gevecht met vuurwape nen ontstond, dat- een goed1 half uur aan hield, zonder dat een van de inwoners van de plaats aanstalten maakten om politie of andere hulp te halen. De ontvanger en zijn beide zoons moesten het gevecht toen opgeven uit gebrek aan munitie, waarna de bandieten de ruiten insloegen en het huis binnendrongen. De ontvanger, Ge- raghty genaamd, trachtte nog het aanwe zige geld te redden door te verzekeren dat hij 's Zaterdags altijd alles aan de bank bracht, maar de aanvoerder van de ban dieten bleek te weten, dat dit een leugen om bestwil was en gaf bevel den boel in brand te steken. Op het hooren van deze bedreiging gaf de dochter des huizes de sleutefl van de kluis af en maakten de die ven zich meester van een bedrag van on geveer 20.000 gulden. Het zilver werd rus tig nageteld' en in zakken gedaan, waar na de bandieten per auto verdwenen. Een half uur na hun vertrek kwam een afdee- ling politie opdagen, die een onderzoek instelde, maar niemand1 in het dorp durfde verzekeren een van de bandieten herkend te hebben. Het waarborgsverdrag. Uit Rome wordt aan het Berliner Tage- blatt gemeld, dat volgens een officieuze mededeeling het standpunt van Italië ten opzichte van het waarborgverdrag als volgt kan worden samengevat: 1) Italië zou het sluiten van een dergelijk verdrag tu8sohen Italië, Engeland, Frankrijk, België en Duitschland met vreugde be groeten, 2) Italië gelooft niet aan de prac- tische mogelijkheid van het protoool van Genève, 3) Italië meent dat het verstan digst zou zijn, dat eerst de regeeringen te Rome, Londen, Parijs en Brussel het onderling eens werden om daarna ge meenschappelijk met Berlijn te onderhan delen. Ten slotte zou men op een alge- meene conferentie van de vijf regeeringen moeten trachten een definitieve oplossing te vinden. Volgens een bericht aan het ,3erliner Tageblatt" uit Moskou zijn bij een spoor wegongeluk meer dan 50 personen gedood en 100 gewond. Niet ver van de stad Wilna bevond zich in 1915 een groot proviandmagazijn, dat de Russische troepen in 1915 hij hun terugtocht in de lucht lieten vliegen. Een dezer dagen hebber nu Poolsche autoriteiten bevolen, dat de ruines onder- TELEFOON 370. tegen scherp concurreerende prijzen. Grootste scrteerlng In HEERENMODE-ARTIKELEN en CONFECTIE COSTUUMS. ZIE ONZE ÉTALAGE. VRAAGT STALEN FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. 4) De bewustelooze patiënt was in de aan grenzende kamer gereden, de narcotisec- rings-kamer ,om op de komst van Philip May te wachten. Sir Stanton trad de ka mer binnen, en voortschrijdende naar de operatietafel, bekeek hij de daarop uitge strekte figuur. Vooroverbuigende keek de groote operateur neder op de vervallen trekken van den man. Er was nu eene ver andering gekomen in de uitdrukking van den landlooper: hij was gewasschen en zijn haar was uitgeborsteld. Sir Stanton staarde naar de beweginglooze gelaats trekken. Hij vond er iets in, dat eene her innering, eene nauwere bekendheid, scheen op te wekken. Hij staarde langdu rig op hem neer, tot de onbestemde twijfel in zekerheid' overging, en een korte nicht van verwondering ontsnapte aan Sir Stan- tons lippen. „Het is Antony's zoon!" Door eene zachte beweging van de zus ter ontwaakte Sir Stanton uit zijn tranoe- achtigen toestand. De ijzeren zenuwen, die hem in het verledene al zoo goed gediend h»dden, kwamen hem ook nu te hulp. Hij wist zich te beheerschen, direef het leger van warrelende gedachten terug, welke hem geboeid gehouden hadden en voor- ov«* bsgea ftUfttos kat ge wonde hoofd' te onderzoeken. „In orde, zuster," zeido Sir Stanton, van de operatietafel terugtredende en ziöh tot zuster Barbara wendend, „deze man heeft geen narcose noodig. U kunt de oppassers halen om hem in de opera tiezaal te rijden, nu dadelijk." Zuster Anna, verteerd door nieuws gierigheid, opende op dat oogenblik zachtjes de deur en kwam In de zaal. De Stichters Zaal had zij in de hoede van een nieuwe zuster gelaten. Niemand in het ziekenhuis hield van haar en de meeste van hare collega's waren bang van haar, want zij had-een scherpe tong en een bit teren en 'bijtenden spot. Het was niet meer dan natuurlijk, dat eene vrouw als zuster Anna redenen tot jalousie en haat zou vinden tegen zuster Barbara, want deze laatste was alles, wat de eerste niet was en om die jalousie te vergrooten had zuster Anna iets meer dan gewone aan trekkelijkheid gevonden in den ernstlgen, manneltjken Sidney Dane. Zoover als haar koud, zelfzuchtig hart dit kon toestaan, beminde zij den jongen chirurg. Het was voor haar alsem en edik geweest, te moe ten zien hoe Sidney en Barbara steeds in een nauwere vriendschap tot elkander kwamen te staan, tot haar hart ten slotte werkelijk dorstte naar wraak. En nu dacht zij iets te weten te zijn gekomen, dat haar wel zou kunnen dienen, om dat doel te he reiken. In de operatiezaal wierp zij éen vluggen blik op die stille figuur op de tafel en haastte zich dan naar buiten, de gang in. Bij den voet van eene duistere trap links omslaande, bracht de vrouw haar hand in haar boezem en betastte iets, dat haar tuaschen de vouwen van haar kleed muitte. X*t waa ma wad, glad za*- zocht en weggeruimd moesten worden. Bij deze werkzaamheden ontdekte men in een kelder een volkomen verwaarloosden en wereldschuwen man. Aan fris&che lucht en zonlicht was hij blijkbaar geheel ont wend geraakt, want het gevolg van zijn bevrijding was, dat hij ziek werd en na een paar dagen stierf, zonder ook maar één woord te hebben gesproken. Men vermoedt, dat de man een Russisch soldaat is geweest, die onder de puin hopen werd bedolven, doch in den kelder een veilige schuilplaats vond. Van de aan wezige levensmiddelen heeft hij zich kun nen voeden; in de jarenlange eenzaamheid en duisternis werd hij echter geestelijk en lichamelijk volkomen abnormaal. Weer wordt u^t de Ver. Staten een groote ramp, gemeld. Thans was het de staat Nebraska, die geteisterd werd en wel door een prairie-brand, die over een oppervlakte van honderd vierk. Eng. mijl alle plantengroei vernielde. De blusschere hebben het vuur thans onder bedwang. Naar luid van berichten uit Rlo de Janeiro hebben de regeeringstroepen thans ook de laatste plaats ingenomen waar nog opstandelingen stand hielden. Dertig officieren en een aantal minderen werden in hechtenis genomen. Hiermee is naar men aanneemt de opstand in Brazilië definitief bedwongen. Het verkeer in de lucht zal in het ko kende seizoen druk zijn en alle records slaan, voorspelt men. Vele Amerikanen zijn van plan met vliegtuigen door te gaan, wanneer zij te Liverpool of Sou- thampton van boord komen. Verschillen de nieuwe diensten met het continent zul len de lucht reizen daarheen verkorten. Van 1 Juni af vliegen vacantie-vlieg- tuigen van Londen naar Oostende, er wordt een nieuwe lijn van Londen naar de Kanarische eilanden geopend; voorts zullen er drie lucht-expressen dagelijks vliegen tusschen Londen en Parijs en Londen Keulen en een dagelijks naar Zu- ïich en Berlijn. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, hebben de plannen voor de Zeppellnver- binding van Duitschland1 resp. Europa met Japan, over de Noordpool, thans vasten vorm aangenomen. Waarschijnlijk zal reeds zeer binnenkort een aanvang worden daillon een medaillon, dat zij had weg genomen van den hals van den bewuste- loozen man, dien zij voor de operatie ge reed gemaakt had. Dan, met een vlugge beweging, haalde zij het medaillon te voorschijn en opende het. In elke helft ervan bevond zioh een miniatuurportret, dat in de linker was dat van een man met trotsohe oogen met een brutale uit drukking; het andere was een bedeesd maar allerliefst meisje. En hoewel het reeds negen jaren geleden was, dat deze foto's genomen waren, herkende zuster Anna onmiddellijk het afbeeldsel van Barbara Bellairs. „O, het is duidelijk genoeg, dat jij dat bent, mijn allerliefste zuster Barbara," siste zij op een zachten, cynischen toon, „en ik hield je in het oog, toen je je over dien man heenboog. Je kende hem vol maakt goed; angst stond in iedere lijn van je gezicht te lezen! Er steekt iets achter dit alles en Ik denk dit raadsel wel te kun nen oplossen. Je hebt den rol van liefelij ken onschuld lang genoeg gespeeld in St. Gaul. Maar het komt mij voor, dat je zon netje wel gauw onder zal gaan." Sir Stanton was middelerwijl de opera tiezaal doorgeloopen, en de waschkamer nog eens ingaande, wiesch hij zich op nieuw de handen. Terwijl hij zioh nog zorgvuldig de vingers afdroogde, ver scheen de lange figuur van Philip May aan zijn lessenaar. Philip had zich even eens gekleed voor de taak en achter den dokter voor de narcose stond een oppas ser, die alle benoodigdheden droeg. Eerst toen zijn blikken zich op het gelaat van zijn zoon vestigden herinnerde Sir Stanton zich zijner. Met een vluggen stap kwam hJJ voorwaarts «n greep Phili; Nierkwalen bij vrouwen treden vaak op na de geboorte van een kind. Op zulke tijdstippen en ook bij vele andere licha melijke stoornissen, waaraan vrouwen on derhevig zijn, hebben de nieren veel te verdragen. Vaak verzwakken deze over werkte organen hierdoor en dit veroor zaakt verschijnselen, die licht verward worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duize ligheid, hoofdpijn, urinestoornissen, blaas- kwalen, pijn in den rug en de zijden, rheumatische aandoeningen en waterzuch tige zwellingen kunnen alle ontstaan, als de nieren het bloed niet behoorlijk zui veren. Grijp in 'bij het eerste teeken van nier zwakte. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, zij versterken de nieren, kalmeeren de 'blaas en dragen zorg voor de zuivering van uw bloed. Zoodoende worden ernstige kwalen als spit, ischias, rheumatlek, wa terzucht, steen en nier- en blaasontsteking overwonnen. Doch herinner u, dat het gemakkelijker is deze kwalen te voorkomen dan te gene zen. Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Foster's Pillen te gebruiken. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zfjt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. bij den arm. ,3c bevond, dat^wij geen narcose noodig zullen hebben," zeide Sir Stanton, zijn uiterste best doende om gewoon te zijn. „Je je behoeft niet te wachten, Philip. Ik kan het best met Dane af." Philip keek zijn vader een oogenblik twijfelend aan, maar in het ziekenhuis was Sir Stanton's woord wet. De oppasser had zich reeds omgekeerd om de wasch kamer te verlaten en met een lioht schou derophalen volgde Philip hem. „Hij moet het niet weten!" zuchtte Sir Stanton voor zich heen.„Ik durf het hem niet te zeggen. Het beteekent. Zijn gelaat stond somber vastberaden. „Ik ben zeker, dat het Anthony's zoon is." ging hij voort. „Daaromtrent kan geen twijfel bestaan. Hij is voor den dag gekomen en. Sir Stanton keerde zich om en kwam in de operatiezaal terug. Toen zijne voor bereidingen gereed waren, wendde hij zich naar de kleine tafel, waarop de steri- liseerketel stond te sissen en nam er het mes uit. De geringste afwijking van dat fijne instrument, slechts eene haarhreede beweging naar links of rechts en de on herroepelijke duisternis van den dood zou nederdalen op dien toch reeds half om sluierden geest. De studenten zagen de in den rubber handschoen gehulde hand •dalen en Sir Stanton maakte de eerste in snijding. Er gingen een paar minuten voorbij en 'het scheen zuster Barbara toe, dat zij het zou moeten uitschreeuwen. Goed afgericht, elk oogenblik gereed om Sir Stanton of Sidney Dane datgene aan te geven, wat zij voor hun werk noodig had den, gevoelde zij zich als zij zich ln een monsterachtigsn, o&vermijddroom bevond. Sidney Dane merkte de ver schrikkelijke bleekheid van het meisje, dat hij liefhad, op. „Zij zal het niet uithouden," mompelde hij, „zij is overstuur, overwerkt. Maar toch is er ook nog iets anders, en het zal mij verwonderen, wat dat zijn kan? Wat zou er met haar aan de hand kunnen zijn?" De behendige handen van Sir Stanton hielden een oogenblik stil. Zonder op te zien zeide hij: „Het kleinste scalpeermes." Zuster Barbara ging naar den sterili- seerketel en nam daaruit, met eene hand, die slechts 2eer weinig beefde, het ver schrikkelijke glinsterende kleine mesje en overhandigde het aan Sir Stanton, terwijl ze tegelijkertijd het andere van hem aannam. Zijne handen kwamen weder in beweging. Het was het critieke punt van de operatie, maar hij was nu zeker van het welslagen en zijn professorale trots had alle martelende gedachten verdreven, die hem bij zijn binnenkomen ln de operatie zaal hadden bestormd. Een der toeziende studenten kwam voorzichtig en geruison- loos wat naderbij, zijn open, jongensachtig gelaat was vol belangstelling, terwijl hij elke schrede van het werk des meesters volgde. Toen, zonder geluid en zonder waar- jschuwing, verdween plotseling alles uit den kring van menscheljjke waarneming. Het grfts-blauwe electrische licht boven de operatietafel ging uit, sneller dan men met de vingers kan knippen en.de ge- •heele operatiezaal was in een zwrte en schrikaanjagende duisternis gehuld. „Breng licht, om 's hemelswil! Licht, vlug, zeg ik u. Hier, Dane, waar ben je? Een lucifer, of iets anders!"

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1