BINNENLAND vaarde van een half mülioen dollars, ln beslag genomen. De "Vaarde van den schoener bedroeg drie-kwart miHioen dol- lara Drank smokkelende marine-officieren. Washington, 12 April. Ourtis D. Wlibnr, staatesecretaiifl van Marine, heeft order gegeven, dat zee officieren voor den krijgsraad zullen terechtstaan, in verband met het feit, dat op 24 Februari J.L het ma- rinetransportschip „Beaaiporf1 uit West- Indië in Hampton Roede is aangekomen met eterken drank aan boord. De raak-Bhepherd. Uit New York wordt gemeld, dat een ingestelde lijkschouwing heeft uitgewezen, dat er voldoende arsenicum in het lijk van dr. Olsen aanwezig ia om zjjn dood te hebben veroorzaakt Dr. Olsen een vriend van de familie MoClintock, stierf zooals men zich her innert onder verdachte omstandigheden, nadat hij den jeugdigen millionair McOlin- tock had gewaarschuwd tegen zijn pleeg vader Shepherd, die ervan wordt ver dacht zoowel MoClintock ais zijn moeder te hebben vermoord. KORTE BERICHTEN. Te Frankfort a.4 M. heeft de hoog leeraar in de geneeskunde Demeter v. Ta- bora in den naoht van Paaschzondag met zijn vrouw zelfmoord gepleegd door het innemen van vergif. Professor Demeter was sedert langen tijd ongeneeslijk ziek. De postmeester-generaal ln de Ver. Sta ten laat een plan uitwerken om het post verkeer tusschen de belangrijkste steden in de Unie door middel van vliegtuigen en luchtschepen te doen geschieden. Rodolpho Goasa, de vermaardste stie renvechter van Mexico, heeft gister zijn afscheidsvoorstelling gegeven voor stamp volle tribunea In zijn „loopbaan" van 18 jaar heeft hij 1807 stieren den genade- stoot gegeven. Hij is nu 88 jaar en gaat met zijn spaarduitjes, meer dan een mil- lioen dollar, het otium cum dignitate ge nieten. ling van Ford een heel net van vliegtuig- verbindingen over de Ver. Staten te orga- niseeren dat voor snelverkeer zal zijn in gericht Do ZeppeMn-worL Het bericht dat de Zeppelinwerf te Friedrichshafen op Zwitserech gebied zou worden overgebracht wordt officieel te gengesproken. OOST-INDIK. Gearresteerd. L., waarnemend ontvanger te Banjoe- wangi, die met 76,000 was verdwenen, is te Bandoeng gearresteerd. Hij was nog in het bezit van 48,000. In een scheepsruim gevallen. De stuurmansleerling P. Knottenbelt is aan boord van de Karimata te Makassar in het ruim gevallen en aan de gevolgen van den val overleden. Een orkaan. Saumlakkl (Taniban- en Baihar-eilan- den) is door een orkaan geteisterd. Vele inlandsche woningen zijn verwoest De Zwaluw is van Ambonia met hulpmiddelen derwaarts vertrokken. LUCHTVAART. De lult ter zee L. F. Boumqp, belast met den radiodienst bij den Marine lucht vaartdienst heeft den zeedienst met in gang van 16 April jj. verlaten en reedt ip dienst bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij als assistent-havenmeester van het vliegveld Waalhaven. Doodeityk vliegongeval te Soesterberg. 2 dooden. Dinsdagmiddag te ongeveer kwart over vier is op het vliegkamp Soesterberg de Fokker-verkenner 611 gevallen. Te ongeveer vier uur geraakte het Fok- kersverkennigsvüegtuig 611 in de vrille. Het vliegtuig stortte met den kop naar be neden loodrepbt omlaag en werd totaal vernield. De sergeant-vlieger Verschuur werd op slag gedood^ terwijl de leerling Wijnen zeer ernstig gewond werd. Hij is naar het Militair Hospitaal te Utrecht overgebracht, alwaar hij een halfuur na aankomst overleed. Een „Fokkerf-demonstratle. Men meldt aan het Haagsohe Aneta- kantoor d.<L 14 April: Morgen wordt op het vliegveld Groydon bij Londen een demonstratie gehouden door den heer A. H. G. Fokker met het nieuwste model F VII verkeersvliegtuig, uitgerust met een 460 Pi. Napier-Lion- niotor. De heer Fokker zal aantoonen, dat deze machine bij een minimum snelheid van 80 kra. die maximum snelheid be draagt 180 km. niet op den vleugel af glijdt of in een wrille raakt, maar lang zaam doorzakt. De motorinstallatie Is met vier bouten bevestigd; daardoor gemakkelijk afneem baar, zoodat bet weinig moeite kost, een anderen motor van elke door den afnemer gewenschte kracht te monteeren. De machine is ingericht voor twee be stuurders. Engelsche autoriteiten stellen veel belang in deze vüegdemonstratie. Uit Nairohl wordt gemeld, dat er een regeling is tot stand gekomen tusschen vertegenwoordigers van de BLackburn- vlü-gtuigenmaatschappij te Leeds en de regeeringen van Kenya, Oeganda en En- gelsch-Egyptisch Soedan, tot het voorbe reiden van een vliegdienst tusschen Klsoe- ma aan het Victoria Nyanzameer en Khartoem, langs den NJJL Ford, de groote automobiel-fabrikant, heeft op Paasch-Maandag zijn eerste eigen vliegtuigüjn geopend, tusschen Detroit, waar zijn fabrieken staan en een an dere groote plaats. Het ligt in de bedoe De Kamerverkiezingen. De leden van het Vaderlandsch Verbond hebben bij geheime schriftelijke stemming voor het Udmaatschap van de Tweede Kamer de volgende (alfabatisch gerang schikte) 18 personen oandidaat gesteld Kieskring Utrecht1. mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort, gewezen burgemeesteg v; Q Soest, te Leusden (Utrecht)2. J. S. van Braam, houtvester, oud-inspecteur van het boschwezen in Nederl.-Indië, te Rijs wijk (Z.-H.)3. M. I. W. J. Bijleveld, in- dustrieel, oud-lid der Tweede Kamer, te 's-Gravenhage; 4. ir. A. A. Dobbe, gewezen adviseur voor het verkeerswezen in Ned.- Indië, te Nuenen (N.-Br.); 6. A. I. L. Faubel, oud-kolonel-hoofd-intendant van het Ned.-Ind. leger, te 's-Gravenhage; 6. ir. P. F. Hubrecht, directeur van een cultuurmaatschappij in Nederl.-Indië, te 's-Gravenhage; 7. jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, referendaris van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, te 's-Gravenhage; 8. mr. Ph. S. de Laat de Kan ter, oud-rechter in Ned.-Indië, te 's-Gravenhage; 9. M. J. van Löben Seis, steenfabrikant, te Velp (Gelderl.); 10. mej. mr. J. F. Lycklama Nijeholt, gewezen lid van den Octrooiraad, te 'B-Graven- hage; 11. ir. J. W. Nierstrasz, gewezen hoofd-ingenieur van de Nederl. Spoor wegen, te Hilversum12. ir. J. C. Ramaer, oud-inspecteur-generaal van den Rijks waterstaat, te 's-Gravenhage18. ir. Stork, directeur van de Kon. Weefgoederen- fabriek te Hengelo, te Delden; 14. G. J. P. A. Thomson, luit:-kolonel der Kon. marechaussée, te Vught (N.-Br.); 16. C. van Tuinen, luit.-generaal, commandant van de vesting Holland, te 's-Gravenhage 16. J. D. Viruly, gewezen burgemeester en lid der Prov. Staten van Zeeland, te 's-Gravenhage; 17. prof. J. G. Ch. Volmer, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam; 18. prof. ir. O. W. Weys, directeur van cultuurmaatschappijen op Java, te 's-Gravenhage. BtJ loting is vastgesteld, dat de lijst in deze (alfabetische) volgorde zal worden ingediend in kieskring XVI (Utrecht). Dezelfde 18 candidaten worden in de overige 17 kieskringen gesteld, doch aldus gerangschikt, dat zij steeds, wat rang nummer betreft, regelmatig van plaats verwisselen. Voor de 19de en de 20ste plaats op de lijst zijn in alle 18 kieskringen candidaat gesteld 19. dr. F. J. Drukker, arts, gewezen lid der Provinciale Staten van Groningen 20. B. Wilton, oud-directeur, thans com missaris van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam. Daar dei 18 lijsten verbonden worden, zijn zij te beschouwen als één lijst, be vattende dezelfde 20 namen. Eventueele zetels worden toegewezen aan die candidaten, die door het geheele land de meeste stemmen op zich ver eenigen. St. Mlchaël Het bestuur van de St Michaël-club te den Haag heeft het politiek advies van de fy-K. Staatspartij besproken en besloten, een propaganda-vergadering te houden op Donderdag 23 dezer, teneinde de R.-K. kiezers, georganiseerd ln de R.-K. Staats partij, op te wekken, op 26 April niet hun stem uit te brengen op het politiek advies, maar op den heer G. P. Bon, candidaat van de alfabetische lijst De Zomertijd. De heer Braat dient een nieuw voorstel in. 's-Gravenhage, 16 April. Het Tweede Kamerlid Braat heeft een wetsvoorstel ingediend, waarvan de strekking i&, den zomertijd te beperken tot de maanden Juni, Juli en Augustus, in plaats van de periode tusschen 18 Maart en 9üctober. In de memorie van toelichting zegt de voorsteller, dat, nu de Eerste Kamer reeds tweemaal de geheele afschaffing van den Zomertijd met groote meerderheid heeft afgewezen, hij nog met dit voorstel wil trachten tot een vergelijk te komen. Hij citeert uit het rapport der tijdsconi missie de meening, dat in April de ochtenden nog zeer kil zijn, en dat de avonden toch nog niet lang genoeg zijn, om ze voor bezigheden en genoegens in de buiten lucht te benutten. De voorsteller meent, dat men veilig kan aannemen, dat deze bezwaren gelden tot aan het einde van Mei. Aan de uitvoering van het geadviseerde ln het rapport van de meerderheid van de tijdoommissie om de klok 40 minuten vooruit te zetten, zijn, naar de meening van den heer Braat, bezwaren verbonden. Dit zal vooral ten plattelande, waar tooh de zonnetijd gehandhaafd moet blij ven, nog meer verwarring geven dan een uur vervroeging. De leiding bfi Posterijen en Telegrafla Naar de „Telegr." verneemt is de vorige week in den Ministerraad de reorganisatie van de P. T. en T. besproken in verband met bet aan den minister van Waterstaat uitgebrachte rapport, en inzonderheid de kwestie van de leiding van het bedrijf. Zijn wij wél ingelicht, dan zal minister Westerveld gaarne voor de benoeming van Directeur-Generaal in aanmerking willen komen, een functie die hij, naar men wei t, ook vroeger heeft houteed. VoortB vernemen we, dal voorde functie van Directeur-Generaal ernstig in aan merking zou komgn de hser Damme te Leiden, oud-directeur van de Insulinde- Oliefabrieken. Het ootwwp-Weeldebehwtlng. Het HbL verneemt uit parlementaire kringen, dat de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hot wetsontwerp tot wijziging der Zegelwet (weeldebelasting) eerst to gen het einde dezer maand kan worden tegemoet gezien. De regeering schijnt voorts voornemens op een spoedige open bare behandeling ln de Tweede Kamer aan te dringen. Nederland en Turkfje. Uit Angora wordt gemeld, dat de natio nale raad gisteren verschillende overeen komsten en verdragen heeft goedgekeurd, o.m. een verdrag van vriendschap met Ne derland. Nederland en Rostand. t De heer Van Rarvesteyn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van buitenlandsehe zaken de volgende vragen gesteld: •Is het den minister bekend, dat de regee ring van de Unie der Soc. Sovjetrepublieken aan haar gezantschap te Berlijn opdracht heeft gegeven geen visa voor een reis naar haar gebied meer aan de Nederlanders te verstrekken? Indien dit bericht, dat in de bladen ver meld is, bevestigd wordt, wil de minister dan mededeelen, welke stappen de Neder- landsche regeering van zins is naar aanlei ding van dezen voor de belangen van Neder landers nadeeligen maatregel te onderne men? Wil de minister voorts mededeelen, of de Nederlandsche regeering, indien het boven staande bericht juist blijkt, voornemens is harerzijds geen visa voor een verblijf in Nederland aan personen van Russische na tionaliteit meer te verstrekken? Vooroorlogsche rentetrekkers. De heer Ter Hall, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededeelen, of er niet vele rentetrekkenden krachtens de On gevallenwet zijn, wier uitkeeringen werdén vastgesteld vóór den wereldoorlog, die ver zocht hebben, in aanmerking te mogen ko men voor een zoodanige herziening hunner uitkeeringen, dat deze meer in overeenstem ming worden gebracht met de sedert den oorlog gewijzigde levensomstandigheden? 2. Zoo ja, rijn er beslissingen op derge lijke verzoeken genomen in gunstigen of in ongunstigen zin? 3. Indien ongunstig op zoodanige ver zoeken is beslist, op grond van bezwaren, ontleend aan de eenmaal vastgestelde wet telijke bepalingen, is de minister dan bereid, een wijziging van die bepalingen te bevor deren, waardoor een hoogere uitkeering aan deze menschen kan worden verstrekt? De wagen van den heer Schaper. „Het Volk" pubMoeerde dezer dagen eenige vragen (ook door ons overgeno men), die dioor den heer Schaper aan den Minister van Financiën zouden zijn ge steld betreffende het salaris van den go delegeerden commissaris der Rotterdam- sche Bankvereeniging. De heer Schaper deelt aan het blad mede, dat deze vragen niet door hem zijn gesteld. Wij zjjn dus, zegt „Het Volk", het slachtoffer geworden van een wat erg la ten April-grappenmaker. De spoorwegen rondom Amsterdam. Het Tweede Kamerlid Van Braambeek heeft tot den minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: 1. Is de Minister bereid mede te deelen, waaruit de plannen bestaan tot uitbreiding der stations en spoorlijnen om Amster dam? 2. Acht de Minister uitvoering van de ringbaan om Amsterdam, waarmede men thans reeds bezig is, noodig met het oog op het feit, dat van dé havenplannen-Weri der gemeente Amsterdam binnen afrien- baren tijd wel niets zal komen en meer nog met het oog op het feit, dat door de uitbreiding van Amsterdam O. S. en de totstandkoming der fusie de ruimte hier zeer is vergroot en nog vergroot kan wor den en de dienst zeer is vereenvoudigd? 8. Hoeveel hebben de wijzigingen aan Amsterdam O. 8. met de viaducten aan de westzijde en het nieuwe emplacement reeds gekost en welke kosten moeten daar nog aan worden besteed alvorens deze werken geheel gereed zijn? 4. Op hoeveel worden begroot de ring baan met de daarmede verband houdende werken? 6. Welk deel is daarvan reeds uitgege ven? 6. Waarom worden de werken aan deze ringbaan uitgevoerd door het Rijkstoe- zicht en niet door do Nederlandsche Spoorwegen? 7. Is over de noodzakelijkheid en doel matigheid dezer uitbreidingsplannen het oordeel der Nederlandsche Spoorwegen gevraagd en, zoo ja, hoe luidt dan dit oor deel? 8. Is de Minister bereid met het oog op de in vraag 2 genoemde omstandigheden de plannen door de Nederlandsche Spoor wegen, zoo noodig, te laten herzien? De Koningin naar Noorwegen? Het te Oslo verschijnende „Morgenbla- den" meldt dat de koningin van Nederland dezen zomer eenige weken zal doorbren gen aan de westkust van Noorwegen. De Haartomsche gconeentebegrootlng. Ged. Staten van Noord-Holland hebben bezwaren gemaakt tegen het'goedkeuren van de gemeente begrooting voor 1026, om dat daarop posten voorkomen voor het uitkeeren van vacantietoeslagen aan ge- meentepersoneel en voor het aanschaffen van kostelooze telefonische aansluitingen voor alle raadsleden. Dinsdag is de AmsteTdamsche gemeen teraad bijeengekomen onder leiding van burgemeester W. de Vlugt. Als eenig punt stond op de agenda de benoeming van zes wethouders. De af tredende wethouders hadden plaats ge nomen achter de tafel van B. en W„ be halve de heer Wierdels, die een zetel had Ingenomen bij de katholieke raadsfractie. I>e raad was voltallig, op den beer Wijn koop (oomm.) na. De heer Baas (a.-r.), Van Meurs (a-d.) en Rorame (r.-k.) maakten met den voor zitter het stembureau uit. Het eerst stelde de voorzitter aan de orde de benoeming van een wethouder in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer F. M. Wibaut (a-d.). Uitge bracht werden 44 stemmen, waarvan 3 blanco en 41 stemmen op den heer Wibaut, die dus gekozen waa Hij deelde mee, dat h}j gebruik wenschte te maken van den wettelijken termijn van 24 uur ooi de be noeming in beraad te houden. Vervolgens ging de raad over tot de verkiezing van een wethouder ter vervul ling van de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer F. A. J. A. M. Wier dels (r.-k.). Gekozen Is in deze vacature de heer J. ter Haar (o.-h.), op wien 22 stemmen waren uitgebracht. De andere 22 steöranen' waren blanco. De heer Ter Haar noemt de benoeming aan Bij de stemming ter vervulling van de vacature-S. R. de Miranda (a-d.) zijn uit gebracht 44 geldige stemmen waarvan drie in blanco, 22 op den heer LE J. Vos (Vrijheidsbond) en 19 op den heer De Miranda. Benoemd is dus den heer L H. J. Vos, die de benoeming verklaarde Mn te nemen'. In de vacature, ontstaan door het aftre den van den heer Jan ter Haar, is vervol gens gekozen de heer J. H. A. L. van Fry- tag Drabbe (r.-k.), op wien 21 stemmen werden uitgebracht, tegen 19 op den heer De Miranda en 4 blanco. De heer Drabbe hield de benoeming in beraad. In de vacature, ontstaan door het aftre den van dr. I. H. J. Vos is benoemd tot wethouder de heer Th. M. Ketelaar (v.-d.) en wel met 22 stemmen, tegen 10 op den heer Abrahams (v.-d.) en 8 blanoo. De heer Ketelaar hield zijn benoeming in be raad. Bij de verkiezing van een wethouder ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer Ed. Polak (a-d.) rijh uitgebracht 44 geldige stemmen, waarvan 22 op den heer Polak, 10 op den heer De Miranda en 8 in blanco. Gekozen is dus de heer Ed. Polak, die de benoe ming in beraad hield. De heer von Frytag Drabbe deelde mee, dat hfj, nu de volledige uitslag van de wethoudersbenoemingen bekend was, zijn benoeming aanvaardde. De voorzitter zeide, den raad zoo noodig Donderdag of Vrijdag te zullen hijeen- bjjeenroepen ter voorziening ln de vaca tures, die dan nog mochten bestaan, in dien een of meer der benoemden, die hun benoeming in beraad hebben gehouden, haar niet aanvaarden. Nog denzelfden dag hebben de heeren Wibaut, Polak en Ketelaar medegedeeld de benoeming niet te aanvaarden- De vrijz.- dem. Raadsfractie besloot bovendien hij de volgende benoeming die heden zal plaats hebben te stemmen op de drie afge treden soc.-dem. wethouders, en ruimt dus haar verworven zetel in voor den heer De Miranda. De afd. Amsterdam der S.D.A.P. en de soa-dem. Raadsfractie stelden zich op het standpunt, dat drie soc.-dem. wethouders in het Ooilege zitting moeten hebben of geen enkele. De dag van heden kan dus nog verrassin gen brengen. Volgens de „Telegraaf" zou bij het „bur gerlijk blok" het voornemen bestaan weder op dezelfde wijze te stemmen, waarna de be noemden natuurlijk weer zouden-bedanken. Met het gevolg, dat men voor een benoe ming van een College zonder soc.-dem. komt te staan. Reeds nu aldus deelde de „Telegr." van Woensdag verder mede is er een krachtige strooming waar te nemen om in dat geval in de vacature-Wibaut den heer Boissevain <V.B.) en ln de beide andere de heeren Ketelaar (V.-D.) en mr. Romme (R.-K.) of in plaats van laatstgenoemde den heer Peters te kiezen. Of de heer Ketelaar ook een verkiezing in 3e instantie zou wei geren, staat nog geenszins vast Wat de communistische fractie betreft verneemt het blad! tenslotte, dat deze voor nemens is zich ook de volgende maal con form haar houding van Dinsdag, van stem ming te onthouden. Het „Hbl." merkt»op, dat het de vraag is, of de soc.-dem. terwille van den eenen wet houderszetel geheel in de oppositie zullen gaan, of dat rij zich met twee zullen verge noegen tenzij de burgerlijke meerderheid misschien tóch nog mocht toegeven en de heer De Miranda op zijn plaats herstellen een oplossing, die ons bedenkelijk schijnt. Maar in elk geval is het zwaartepunt in net Dag. Bestuur, nu de heer Wierdels door den heer Drabbe vervangen is, al in zooverre verplaatst, dat de sociaal-democraten (als zij er ln komen) er niet meer zoo gemakkelijk den doorslag 'kunnen geven als rij tot dus verre deden. De wethouderHoiisls te Amsterdam. Naar gemeld wordt heeft in de gister middag gehouden vergadering van het burgerlijk blok de r.-k raadsfractie bij haar weigering volhard, oom tot d« verkie zing van drie sociaal-democratische wet houders mede te werken. Volgens de geruchten hebben de tot het blok behoorende fracties daarom hun vrij heid van handelen teruggekregen. Het verschilpunt la natuurlijk of men al dan niet genoegen zal nemen met de benoe ming van drie soda al democratische wet houders. Waar de zaken zóó staan, bLQft het niet onwaarschijnlijk dat het hiertoe tenslotte zal komen Toenemend gasverbruik te Arasterden. Steeds meer contracten voor vastrecht. Naar de Telegr. verneemt valt er gedu rende de laatste maanden een sterke en geregelde stijging waar te nemen in het gebruik van gas. In een van de weken voor Kerstmis bedroeg het gebruik onge veer 1.700.000 kub. Meter. In Januari werd dit getal eveneens be reikt en sindsdien is er geen week ge weest, waarin het verbruik beneden dit cijfer bleef. Men schrijft deze verheugen de vooruitgang toe aan het meer en meer in zwang komende vaste recht, waarvoor op het oogenblik meer dan 8000 oontraó- ten zijn afgesloten. In bevoegde kringen verwacht men dat het gasverbruik in den loop van dit jaar nog zal stijgen en dat zeer gunstige resultaten in dit gemeente lijk bedrijf zullen worden bereikt. De toestand in Friesland en Drente. Dinsdag is de gemeenteraad van Opster- land in spoedvergadering bijeengekomen op verzoek der soc.-dem. raadsfractie. Met 18 tegen 1 stem is de volgende motie aange nomen: De raad der gemeente Opsterland, over wegende, dat de omvangrijke en langdurige werkloosheid in deze streken blijft voort bestaan; dat de tegenwoordige loonen, die in de gemeentelijke en particuliere, door rijk en gemeente financieel gesteunde werk verschaffingen, te laag moeten worden ge acht, dat, naar het oordeel van den raad; het wenschelijk is, dat verhooging daarvan door de regeering in overweging wordt genomen, verzoekt de regeering dringend die verhoo ging te willen bewerkstelligen en de be staande grieven te onderzoeken. De staking ln Drente. De correspondent van het H.bl. te Ooevorden meldt d.d.: De arbeid bij de werkverschaffingen in Drente is heden door een zeer groot deel van de arbeiders hervat. Zij die werkten bjj het kanaal Beilen-Nienweroord' zijn daarheen per extra tram vervoerd, om molest van de zijde van de arbeiders, welke de staking willen voortzetten, te voorkomen. Van de 1800 arbeiders uit Emmen, welke op 4 April bij de werk verschaffingen werkten, waren heden middag ruim 1300 weer bij genoemde werken aan het werk. In Beilen-Nieuwer- oord werkten 4 April ongeveer 600 arbei ders uit de genoemde gemeente. Daarvan hadden zich omstreeks 2 uur namiddag 350 op het werk aangemeld. Dat het getal wegblijvers hier zoo groot is, veel grooter dan bij de andere werken, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de arbeiders te Bargercompascuum, Emmer- compascuum en Emmererfscheiderveen bevreesd zijn, dat de arbeiders die de staking willen voortzetten, waarvan de meesten in genoemde dorpen wonen, hun woningen in brand zullen steken, waarmee gedreigd moet zijn. Om deze reden achten zij het niet verantwoord, hun vrouwen en kinderen gedurende een geheele week alleen te laten in hun woningen, welke grootendeels zeer afgelegen staan. In genoemde dorpen is in de afgeloopen week ook het meeste turf verbrand. Ook in het particuliere bedrijf te Klazienaveen en omgeving zijn de arbei ders heden weer aan het werk gegaan. Zondag- en Maandagnacht zijn eehter te Zwarteraeer, Bargercompascuum en Em mercompascuum nog vele hoopen turf verbrand. Ook hebben vele woningen gevaar geledende bewoners van eenige perceelen hebben gedurende eenige dagen hun huisraad ingepakt gehad. Ie Bar gercompascuum hebben eenige werkwil lige arbeiders weten te voorkomen, dat eenige veenplaatsen geheel verbrand zijn. Over het geheel genomen is het thans in de geheele Drentsche veenstreek rus tig. Algemeen wordt verwacht, dat over eenige dagen de staking geheel zal zijn afgeloopen. De regeering treedt niet in overleg be treffende de stakingen in Friesland en Drente, alvorens het werk overal hervat Brandstichting? Uit Veendam wordt aan „Het Volk" ge meld: Bij de groote ooöperatieve aardappelmeel fabriek Pekela e.o. sloegen Paaschmaaudag ow 4 uur de vlammen uit een turfhoop. Door onmiddellijk optreden van de brand weer bleef de fabriek behouden, hoewel de brand zich in de richting van het groote oomplex gebouwen bewoog. Men denkt aan opzet. Een paar uur tevoren was er ongeveer 10 minuten verder geschoten op de woning van burgemeester Venema, die zelf niet thuis was, wel echter diens huisg^nooten. Vier kogels uit een militair geweer drongen in de vertrekken, gelukkig zonder iemand der familie te raken. Te Winschoten is op bevel de arbeider B. de J„ te zake van opruiing hij de Terapei in hechtenis geeteio. In den naoht van Dinsdag op Woensdag weiden te Emimer-Erf«ohe!denveen en - iT^mnncuum de telefoondraden CSVfsch^deflveen werden een jas enTn horloge gevonden, waardoor men hooft de dadors op het spoor te kooien Vragen van Kamerleden). Wethondervbenoemlng te Amsterdam. ia. Te Winschoten is gevangen, gezet een arbeider uit Terappelkanaal, verdacht jan op den rijksveldwachter Broeken» te heb ben geschoten

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2