TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAM DONDERDAG 23 APRIL 1925. Het behoeft geen betoog, dat het voort Mali voor Hr. Ms. pantserschepen „Heeanskerck" en „Tromp". I^aar Funchal: op 28, 24, 25, 27 en 28 April. Laatste buslichting: hoofdkantoor 12 uur des middags, stadsbussen lichting 1. EEN NIEUW RAADHUIS? Zrooals bekend is, vormt de Raadhuis kwestie voor onze stad een nog altijd onop gelost probleem. Het tegenwoordige raad huis op het Dijkje werd in 1836 in gebruik genomen; het logement „Het Wapen van Amsterdam", dat ter plaatse stond, was door het gemeentebestuur 12 November 1828 aangekocht voor de som van ƒ3691.55 (in clusief de kosten) en was toen in gebruik als postkantoor. Vóór dien behielp men zich met een huis in de Smidstraat, dat evenwel slechts één lokaal bezat, en veel te klein was geworden. In den loop der jaren is de gemeente ge groeid, maar het Raadhuis op het Dijkje groeide niet mee. Er is aan verbouwd, er zijn naastliggende perceelen bij aangetrokken, maar bet gebouw was en bleef te klein. Men heeft toen beneden aan de Dtjkstraat, een eindje verder, een ouderwetsch huis in ge bruik genomen als dependance van het Raadhuis. Hierin werd de dienst van den burgerlijken stand, de bevolking, enz. onder gebracht, de Huurcommissie vergadert er, enz. Andere diensten, zooals de Centrale Boekhouding, de Arbeidsbeurs, werden el ders in de gemeente onder dak gebracht, en zoo behielp men zjch, noodgedwongen, en roeide met de riemen, die men had. Verschillende plannen zijn In den loop der laren te berde gebracht. De kwestie van een heitor Raadhuis is de laatste jaren urgent gewordein. Het verdeeld zijn der diensten over verschillende gebouwen heeft talrijke bezware n. Bovendien loopen de archieven, Het rijkssubsidie leverde een meevaller op van .270.en ook de ontvangstpost beheer werd overschreden, zoodat in totaal 400.meer ontvangen werd dan ge raamd. De nieuwe begrooting is in hoofdzaak gebaseerd op de cijfers voor 1925, evenwel is de post meubilair verhoogd met 370. terwijl als buitengewone post op deze be grooting gebracht is een bedrag van J 1000.voor aanschaffing eener schrijf machine en van een multiplicator. Verder wordt gehoopt op een subeidie-verhooging van de gemeente van 600.—, waarmede dan de begrooting sluitend is. Het bedrag van 1000.voor schrijfmachine en mul tiplicator hoopt het bestuur door middel eener rentelooze geldleening te verkrijgen. De directrice, mej. van de Graaff, con stateert in haar verslag een geringe da ling van het bezoekcijfer, alsook een dito vermindering van het ledental. Dit is, zoo zegt de directrice, voor het eerst sinds de oprichting der leeszaal, dat het aantal ach teruit is gegaan in plaats van vooruit De uitleening gaat geregeld vooruit; hoewel het cijfer der uitgeleende romans eenigs- zins omlaag gaat, wordt de vraag naar stu dieboeken grooter. Menig lezer spreekt er zijn voldoening over uit, dat de leeszaal studieboeken bezit, die voor velen te duur zijn om aan te schaffen en waarmee men nu toch kennis kan maken. De katalogus wordt geregeld bijgewerkt en ligt steeds in de leeszaal en de Uitlee ning ter inzage. Wanneer men de studie- katalogi van 1919 en 1920 ter hand neemt, bemerkt men wel dat er véél goeds is bij gekomen en dat het aantal bijgeschreven boeken bijna even groot is als het aantal dat gedrukt staat. Een supplement-kata- logus is dan ook dringend noodig en de vraag er naar is groot. Kinderboeken. Het aantal uitgeleende kinderboeken gaat nog steeds omhoog. In Augustus werden de ontstane leemten weer aangevuld Met het aantal boeken neemt ook het aantal lezertjes geregeld toe. Met de leiders der Arbeiders-Jeugd- Centrale werd een regeling getroffen in zake lectuurvoorziening aan de leden der A J. O. Behalve kinderboeken worden aan die leden ook bepaalde werken uit den studie- en roman-katalogus uitgeleend. Indien andere Jeugd-vereeniglngen op de zelfde manier goede lectuur onder hunne Ingezonden Mededeellng. SPREEK UIT. „TSCHIESBRO- beeft sedert 1869 reeds velen millioenen Menscben groote diensten als „Eera te-hulp" bewezen. Weiger namaak en neem slechts origlneele fleschjes aan, verpakt door i ortgineeie tiescnies aan, yerp»»> ««v.. voornam elljk die van den Burgerlijken ie<ien willen verspreiden, zijn wij gaarne Stand, gevaar door vocht te bederven. Deze bereid inlichtingen te geven. zijn namelijk ondergebracht In het gebouw Dijkstraat 10, en ieder, die de situatie ter plaatse krent, zal het met ons eens zijn, dat ze aldaar ten eenenmale onvoldoende zijn gehuisveut. De toestand Is, in één woord gezegd, allertreurigst en verbetering hier van is dringend noodig. Nu helt voormalige Weeshuis niet meer als zooda nig gebruikt wordt, ontstond als vanzelf de vraag of dit groote gebouw niet als RaadShuls zou zijn in te richten. Naar wij thans vernemen, is door het gemeente bestuur «en onderzoek hiernaar ingesteld, welk onderzoek gunstige resultaten ople verde. Zonder al te vee! kosten zou dit ge bouw zeer' goed als Raadhuis zijn in te rich ten, en de diensten, die thans worden uit geoefend in de beide gehouwen in de Dijk straat, zoüden hier kunnen worden onder gebracht. Het Weeshuis dateert uit 1861; de in 1850 overleden burgemeester Jan ln t Velt heeft den bouw daarvan nog voorbereid. Het ls gebouwd door A. J. Sevenhuysen van Amsterdam en bevat tal van ruime zalen, vertrekkon en binnenplaatsen. Er werden destijds cok meer dan 100 weezen verpleegd. Verder is er, zooals men weet, achter het gebouw lieer veel ruimte, zoodat hier gele genheid ls tot uitbreiding eventueel. Een paar jaar geleden is reeds een onderzoek in gesteld n.aar de mogelijkheid om het Zieken huis injdit gebouw te vestigen, maar daar van is we igens de groote kosten voor verbou wing, nie ts gekomen. Het spreekt vanzelf, dat ook thans veel verandert i zal moeten worden, wil het aan zijn nieuwe bestemming beantwoorden. Ui teraard iu nog slechts een voorloopig onder zoek naair de mogelijkheid ingesteld, en zul len defin tieve plannen nog moeten worden ontworpen. Een voordeel is ook, dat het ge bouw meer ln het centrum der stad ligt. Wij zullen' het verdere verloop dezer zaak moeten afwachten; in ieder geval zal er bin nen niet al te langen tijd ingegrepen moeten worden, c'laar de tegenwoordige toestand niet kan voortduren. Rondfer&ng Stedelijk Muziekcorps. Zaterdag 25 April zal het Stedelijk Mu ziekcorps (behoudens toestemming van B. en W.) een oefeningmarsch maken door de stad. Afmarsch 6 uur Bouwzaal, Kerkgraoht, Laan, Trompstraat, Breestr., Middenstraat, Langestraat, Dijkstraat, Kanaalwog, Kruisweg, Weststraat, Bier- steeg, Spoorstraat, Koningstraat, Konings plein, Kerkgracht, tot aan de Bouwzaal. VereenJiging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek". Hedenavond houdt de Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" al hier haar jaarlijksche ledenvergadering. De op die vergadering uittebrengen verslagen zijn, zooals gewoonlijk, in" druk verschenen1; wij nemen er het volgende uit over: In het tinantieel verslag van den pen ningmeester, den heer T. van Heimden, wordt geconstateerd, dat de Leeszaal, hoe wel zjj van haar oprichting af de uiterste zuinigheid, heeft imoeten betrachten, en speciaal de laatste jaren onder de bezuini ging heeft geleden, tegen de verdrukking in groeit Het bestuur heeft er zich van gekweten de sobere raming te volgen. Voor onderhoud van het gebouw ontstond een tekort van 88.41; ook de post boek- aanschaffii ïg werd overschreden met 59.81'. Evenzoo de post onderhoud der boeken en het in orde houden der biblio theek. De uitgaven hebben nochtans de raming niet; overschreden. Het verslag bevat verder de jaarlijksche statistiek van uitgeleende werken en be zoekers. Belangstellende leden en niet- leden kunnen op aanvraag een jaarverslag aan de Leeszaal krijgen. Tooneelvereeniging T.A.V.E.N.U. Voor de laatste maal in dit seizoen gaf de Vereeniging „Tavenu" eene uitvoering. Zooals wij bij een /vorige gelegenheid zeiden, was de kas der Vereeniging min of meer noodlijdend, en dat was de reden, dat men tot strengere maatregelen moest overgaan om de te vele introducties te beperken. En ditmaal had het bestuur besloten aan den voor donateurs en leden te geven avond een voorstelling te doen voorafgaan, die tegen I entrée voor iedereen toegankelijk was. Of schoon de belangstelling voor dezen eersten avond grooter had kunnen zijn, was de Ver eeniging nochtans niet ontevreden over haar batig saldo, zoodat in ieder geval deze uit voering aan haar doel heeft beantwoord. In een kort openingswoord heette de voorzitter der Vereeniging, de heer Schel- linger, de aanwezigen welkom, zijn excuus makend voor de strenge, maar noodzake lijke maatregelen, die genomen moesten worden. Voor het volgend seizoen Zullen ze echter overbodig zijn. De heer Schellinger dankte voorts voor den ontvangen steun. „Tavenu" had voor deze laatste opvoering Hans Martin's driebedrijvige spel „de Vrij buiter", gekozen, een stuk, dat zeer hooge eischen stelt aan de verschillende ver tolkers. Het is indertijd hier eens door een beroepsgezelschap opgevoerd bij een der toen bestaande „kunstavonden". Dat thans een liefhebberij-gezelschap zich aan eene vertolking waagde, getuigt van durf en tevens van zelfrespect. Wij weten, dat de regie onder leiding van den heer Kottman, altijd schitterend is verzorgd, dat men zich beijvert de beste requisieten bij een te brengen, zoodat eene uitvoering in dit opzicht zich gerust met die van beroeps gezelschappen meten mag. „De Vrijbuiter" is een typisch-modern stuk. Het neeft goede speelmomenten, en de dialogen zijn dikwijls zeer interessant. Maar het mist, in de hoofdrol, de algemeen- menschelijke liefde; Rudolf Verburg, de vrijbuiter, is ongetwijfeld een typische, vrij gevochten natuur, maar de schrijver heeft zijn cynische spotzucht ln deze figuur te veel op de spits gedreven. Rudolf is ae spot ter, de vrije geest, maar zonder het groot- menschelijk mededoogen. Daardoor kost het ons moeite altijd in hem te gelooven; hij is te veel een uit schr. intellect ontstane fi guur. Zijn Spielereien met de verschillende personen zijn waarlijk al te wreed. S. A. Denker vertolkte deze zware rol op voortreffelijke wijze. Den geheelen avond is Rudolf'op het tooneel; hij draagt het stuk, het staat of valt met de vertolking van deze rol. De heer Denker heeft de groote ver dienste volkomen natuurlijk te spelen, hij geeft zich niet de pose van laat-ik-nou-m'n- best-eens-doen; het kan hem, om zoo te zeg gen, weinig* bommen of het eens verkeerd gaat. Mits: het maar natuurlijk blijft. En dat bleef het, en verkeerd ging het ook niet. Want hij weet zich inmiddels aan te passen, als er een tooneelspiegelfcje in twee stukken valt, blijft hij absoluut in zijn rol en weet dit incidentje met een paar woorden te pas te brengen. Zijn zuster, mejuffrouw M. Denker, stond hem waardig ter zijde, zij was waarlijk de fiere, vrije, jaloereche, ver liefde Loekie, en broer en zuster wisten ook in dramatische momenten, mooi spel te geven. De zware rol van Annie, vrouw van Ter burg, (de oom van Rudolf), werd vertolkt door mevrouw BruckmannKnipper, die als invalster, daarvoor slechts een respijt van 14 dagen had gehad. Wij kenden me juffrouw Knipper pardon, mevr. Bruck mann, als een goede kracht voor de Veree niging, en zij toonde ook thans tegen haar taak opgewassen te zijn. Zij was, met name in de sterker-dramatische scènes, uitstekend. Als haar man fungeerde de heer J. H. Wij- ker, deze wist nietaltijd raad met zijn armen, en zijn rol was verre van aangenaam. Trouwens, alle rollen, behalve de beide hoofdrollen, kwamen in dit stuk op het tweede en derde plan. Jan, Loekie's verloofde, de slappe figuur, die gelukkig niet op den voorgrond treedt, werd vertolkt door den heer Jac. Polak. Wij weten, dat deze heer wei acteeren kan, maar zijn rol was ondankbaar, en hij verdween ook al vrij spoedig van het tooneel. Zijn vader, de predikant, verging het al niet beter; dikwijls zijn de dominé's op het too neel de vertegenwoordigers der zwarte reactie en zoo was ditmaal de heer A. Swart daarvan het symbool. Nomen est omen, en ondanks alles was de heer Swart wèl een leuk domlné's-type. Tenslotte moet nog genoemd worden Kees, een oud mannetje, dat in het eerste bedrijf optreedt, en schitterend weergegeven werd door den heer Poelman, en Mina, de dienstbode, die den heélen avond ln een keurig dienstbodenpakje, met frlssche blo zende wangetjes naar plichten vervulde, handig den vullen boel opredderde, enz., en in het dagelijksch leven luistert naar den naam van Ph. Koek. Wij roemden reeds de uitstekende ver zorging. Een extra woord van hulde aan den kapper, die voor eiken medespeler een passende grlmeering had, van mevrouw Bruckmann een statige verschijning had gemaakt en Loekie met een pikzwarten haardos voorzien had, die haar een pikante verschijning maakte. De dominé was een allerleukste dominé geworden, met een aar dig baardje en een grijzen pruik, en van den heer Wijker was een oom gefabriceerd, die het, ondanks zijn reactionnaire beginse len, wèt goed deed. Kees was geheel onken baar geworden. Wij hopen nu. maar weer op een volgend seizoen, dat de Vereeniging de vele uitste kende krachten moge behouden, moge toe nemen ln leden- en donateurental, en... nog veel goede tooneelstukken voor het voet licht moge brengen 1 De voorstelling van Rika Hopper. Ieder zal zich nog de grootsche huldi ging hier ter stede herinneren van onze talentvolle actrice mevr. Rika Hopper. Haar voorstelling van Tolstoi's „Opstan ding" bij die gelegenheid heeft een zeer grooten indruk gemaakt op alle aanwezi gen. Het was een zeldzaam mooie opvoe ring. Thans zal deze gevierde tooneel-ster hier een vertooning geven van het beroem de liefdesdrama „Margaretha Gautier", hef aangrijpende werk, waarin zij zelf en Jac. v. Hoven de hoofdrollen vervullen. He', overige gezelschap bestaat eveneens uit le rangs artisten en de voorstelling is uit nemend goed verzorgd. We kunnen ge rust zeggen: „we krijgen weer eens iets bijzonderst" Rika Hopper werd om haar meesterlijk spel door de Fransche regee ring, onlangs gedecoreerd, benoemd tot Officier d'Académie. H. M. de Koningin Moeder schonk Rika Hopper een gouden palmtak met diamant, met de woorden „Mevrouw Hopper wat hebt U mooi voor gedragen en wat hebt U een mooie stern." Toen mevr. Hopper in Brussel optrad, werd zij daar „De Sarah Bernard van Hol land" genoemd, P. O. Koster schrijft: Zel den was een geheele zaal zoo onder den indruk als bij haar spel in „Margaretha Gautier". Edmond Visser over de voorstellingen te Amsterdam voor uitverkochte zalen: „Een stuk dat met Rika Hopper als Mar garetha Gautier zóó meesterlijk geweldig en innerlijk gespeeld, het nog altijd „doet1" Jao. v. Hoven als Armand Duval. Het was alles zoo echt, zoo oprecht, zoo eenvoudig, Dat was geen oomediaspelen, maar onder gaan. Dat zijn groote tooneelspelers. Ik kan deze voorstelling niet genoeg roe men 1" Leger des Hells. Programma Tableau-avond hedenavond te geven door het Leger des Hells, afdee- ling Helder, met medewerking van het Zangkoor, Solo, Duo, etc. 1. Rots der eeuwen, 2. Bescherm-engel 3. Aan Moeders schoot, 4. Liefdadigheid, 5. Spelende kinderen, 6. De verloren zoon, 7. Afscheid, 8 Verdwaald, 9. Behouden, 10. De k^ok der genade, 11. Geloof, Hoop Liefde. GEMEENTERAAD. Wijziging Ambtenaren- en Werklieden- reglement B. en W. hebben het volgend schrijven tot den Raad gericht: Toen Uwe vergadering den 21 Fe bruari 1924 had besloten in 1924 den vacantietoeslag niet uit te betalen, heb ben wij ons tot den Pensioenraad gewend met de vraag, of de vacantietoeslag deel van den pensioensgrondslag voor de amb tenaren en werklieden moest blijven uit maken. Bij schrijven van 23 April d.a.v. gaf de Pensioenraad hierop een bevesti gend antwoord, zoodat deze toeslag tot nog toe in den pensioensgrondslag van het personeel is inbegrepen. Het gevolg hiervan is, dat door de gemeente voor dezen toeslag ook pensioensbijdragen moeten worden betaald. Nu de vacantietoeslag e\enwel sinds Januari 1925 niet meer als een post op de Begrooting voorkomt en dus feitelijk reeds tot afschaffing is besloten, is door ons overwogen, of het niet gewenscht is het A. R. en W. R. zoodanig te wij zigen, dat het daarin vermelde omtrent den vacantietoeslag vervalt, om zoodoende van het betalen van pensioensbijdragen voor dezen toeslag verschoond te blijven. Over deze aangelegenheid is daarom het advies ingewonnen van de Commis sies van Overleg van Ambtenaren en Werkliedenaangelegenheden. Deze Com missies deelen ons echter mede op het behoud van den vacantietoeslag, zij het slechts, wanneer dit niet anders mogelijk is, het beginsel van dezen toeslag, ten zeerste prijs te stellen en geven daarom in overweging aan de desbetreffende ar tikelen van het A. R. en W. R. een fa cultatief karakter te geven. Wij kunnen ons hiermede wel vereen! gen, aangezien het beoogde doel, n.1. het niet betalen van pensioensbijdragen over den vacantietoeslag, eveneens bereikt wordt. De wijziging' van het A. R. en W. R. in dien zin" zal voor de gemeente een financieel voordeel geven van f 900. f 1000.terwijl het voor de betrokken ambtenaren en werklieden, voor wat het eigen pensioen betreft, geen nadeel mede brengt, omdat zij slechts naar het bedrag van hun werkelijk genoten wedde ge- pensionneerd zullen worden, tenzij de met 1 Juli 1922 vervallen Pensioenwet hen een hooger pensioen zou toekennen dan de thans vigeerende wet, wat o. L niet, althans zeker voorloopig niet, zal voorkomen. B. en W. stellen eene wijziging der betrokken art. in dezen geest voor. Bezoldiging jeugdig personeel. Zooals uit het Voorwoord bij de Be grooting is gebleken, lag het in het voor nemen voor het nieuw aan te stellen personeel een salarisregeling te treffen, die beter rekening houdt met de behoeften, door de aanvangssalarissen van het jeug dig en minder geschoold personeel meer in overeenstemming te brengen met den tegenwoordigen loonstandaard in de bur germaatschappij. Een zoodanige, door een commissie, bestaande uit den Wethouder van Finan ciën en de Hoofden van takken van Dienst, ontworpen regeling is om advies gesteld in handen van de Commissie van Overleg voor Ambtenaren- en Werklieden-aange legenheden. In het bij schrijven d.d. 14 Maart j.1. uitgebrachte advies deelen de Commissies mede zich met het toegezonden ontwerp eener salarisregeling voor nieuw aan te stellen personeel niet te kunnen vereenigen en zich met algemeene stem men te hebben uitgesproken tegen het in het ontwerp neergelegde beginsel van tweeërlei beyldiging van dezelfde func ties, al naarmate het personeel thans in dienst der gemeente is, of later wordt aangesteld. Ook de Commissie van Overleg voor Ambtenaars-aangelegenheden ter zake van den politiedienst, althans voor wat betreft de afgevaardigden van organisaties in die Commissie zitting hebbende, in wier han den om advies was gesteld een voorstel van den Burgemeester tot reorganisatie van het politiecorps in dien zin, dat ook voor het nieuw aan te stellen personeel bij de politie een lager salaris zou worden toegekend, heeft zich uitgesproken tegen tweeërlei bezoldiging van dezelfde functie. In verband met deze adviezen meenen B. en W. voorloopig geen nadere stappen in bovenbedoelde richting te moeten doen. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Dinsdag 28 AprlL Concert „Helders Mannenkoor", Casino, 8 uur. Maandag 4 Mei. Reciteergezelschap „Demosthenes". Fre- derik v. Eeden, „De Kleine Johannes". Casino 8 uur. Tweede Wljzlgingsbegrootlng 1924. Verschenen is een tweede wijziglngsbe- grooting dienst 1924. Overschrijvingen verharing. B. en W. stellen voor ©enige landerijen, thans in huur bij W. Molenaar, over te schrijven ten name van P. Wiering te Spierdijk. Sabeldie Leeszaal. Het Bestuur der Vereeniging „Open bare Leeszaal en Bibliotheek" alhier, heeft zich tot den Raad gewend met ver zoek om het voor 1925 toegekende sub sidie te verhoogen imet 30.—. Zooals bekend is, werd bij de behande- deling der gemeente-begrooting voor 1925 een bedrag van f 2000.— voor genoemde Vereeniging beschikbaar gesteld. Het subsidie van de Provincie bedraagt f 1256, zoodat in totaal reeds genoten wordt 3256.—. In verband met het bevolkingscijfers dezer gemeente op 1 Januari 1925, moet het door de Vereeniging te genieten Ge meentelijk en Provinoiaal subsidie bedra gen 3284.wil zij voor Rijkssubsidie in aanmerking komen. Zooals in het verzoek reeds wordt uit eengezet, zal een verhooging van het Pro vinciaal subsidie met moeilijkheden ge paard gaan, aangezien de Provincie aan meerdere Openbare Leeszalen en Biblio theken financieelen steun verleent. bestaan der Vereeniging, die door het missen van het Rijkssubsidie in hooge mate gedupeerd zou zijn, van groot be lang is voor de geestelijke ontwikkeling der inwoners, gezien het steeds toenemen de gebruik, dat van de Leeszaal en de Bibliotheek wordt gemaakt In verband met het bovenstaande nemen B. en W. dan ook de vrijheid den Raad voor te stellen het voor 1925 toegekende spttsidie van 2000.te verhoogen tot 2030.—. Autobnsdlenst Hulsduinen. B. W. schrijven het volgende aan den Raad: Verleden jaar zomer heeft, zooals U bekend is, de ondernemer van autobus diensten H. Heeman een geregelden auto busdienst onderhouden tusschen de stad en Huisduinen, waarvoor de Economische Commissie hem f 300.subsidie heeft verleend. Heeman was daarvoor verplicht om onder iedere weersgesteldheid met twee bussen te rijden op vooraf vastge stelde tijden en volgens bepaalde route. Voor 1925 wenschte Heeman zich niet hiertoe te verbinden. Wij meenen, dat het scheppen van vaste autobuslijnen op Huisduinen gedurende den zomer van groot belang is voor de gemeente en verre te verkiezen boven het stelsel der z.g. „Wilde vaart". In ver band hiermede zouden wij dan ook met een ondernemer een overeenkomst willen aangaan voor het onderhouden van een geregelden autobusdienst, zoo mogelijk op den voet van de overeenkomst, ten vorige jare gesloten tusschen de Econo mische Commissie en genoemden Heeman, echter aangevuld met een bepaling, waar door alle concurrentie nagenoeg vervalt. Met betrekking hiertoe wordt opge merkt, dat het krachtens de door U in Uw vergadering van 18 Maart '24 vast gestelde verordening op het stationneeren met bespannen rijtuigen en motorrijtuigen verboden is om, tenzij van ons schriftelijk vergunning is verkregen, een bespannen rijtuig of motorrijtuig: a. op den openbaren weg aan het publiek te verhuren, te huur of ten gebruike aan te bieden of daarin eene plaats te verhuren of te hilur of ten ge bruike aan te bieden; b. op den openbaren weg te laten rijden of daarmede post te vatten met het kennelijk doel om het te verhuren of eene plaats daarin te verhuren. Wij verzoeken U, naar aanleiding van het bovenstaande, ons machtiging te ver- leenen om een inschrijving voor het ver pachten van genoemden dienst te houden en een overeenkomst met den daarvoor in aanmerking komenden ondernemer te sluiten. Electrlsch Bedrijf. De toenemende uitbreiding van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf brengt mede, dat dagelijks over een ambtenaar, belast met het controleeren van aangelegde installaties en meters, moet kunnen worden beschikt. Vooral door de electrificatie van Koegras zijn deze werkzaamheden in sterke mate tofegenomen. In verhand met een en ander achten B. en W. den tijd gekomen thans tot instelling dezer nieuwe functie over te gaan. De bedoelde werkzaamheden worden reeijs geruimen tijd verricht door den klerk-teeke naar aan de gasfabriek F. N. Winter, die zich daarvoor in het bijzonder heeft be kwaamd. Het ligt dan ook in het voornemen dezen functionnaris eventueel in den nieu wen rang te benoemen en geen nieuwen klerk-teekenaar aan te stellen, aangezien het teekenwerk door den teekenaar der Water en Lichtbedrijven, Blaauboer, kan worden verricht. Met de toenemende ontwikkeling van het Electriciteitsbedrijf gaat echter gepaard een toeneming van administratieven arbeid aan de gasfabriek, vooral bestaande Ln meerdere correspondentie met verschillende firma's en het P.E.N. en het verstrekken van tech nische gegevens aan de verificatie der ge meen te-financiën. Cok dient op grond der bestaande verordeningen een volledige tech nische magazijn-administratie te worden in gericht naast de bestaande aan de Centrale Boekhouding. Bovendien is het wenschelijk, om ingeval van verlof en ziekte over een tweeden administratieven ambtenaar te kun nen beschikken. Reeds gedurende een jaar worden de da gelijks voorkomende werkzaamheden door een volontair verricht. Waar het hier niet betreft werkzaamheden van tijdelijken aard, achten B. en W. het met den Directeur der Water- en Lichtbedrijven echter wensche lijk de functie van „klerk bij de Water- en Lichtbedrijven" blijvend in te stellen, ter wijl de functie „klerk-teekenaar", welke zooals gezegd, niet opnieuw zal worden aan gevuld, zal kunnen vervallen. Wat betreft de funotie van „Controleur bij het Electriciteitsbedrijf", B. en W. mee nen dezen functionnaris onder te moeten brengen bij groep II der Loontabel voor de ambtenaren in dienst der gemeente Helder, dus bij de groep 2000f 2400. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor de Loontabel voor de ambtenaren, behoorende bij de Verorde ning, regelende de wedden van het perso neel in dienst der gemeente Helder aan te vullen. Schadeloosstelling Moorman. In de vergadering van den 81 Maart 1925 werd besloten aan S. Moorman eene schadeloosstelling van 169.te verlee- nen voor het opzeggen van de overeen komst betreffende de levering enz. van het hoefbeslag van de paarden der. Ge meente-Reiniging ln 1924. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. ontworpen een concept tot wijziging der Begrooting van de Gemeente-Reini ging voor 1925 en, in verband daarmede, van de Begrooting der gemeente voor 1926. Zij deelen daarbij mede, dat de door den Raad eventueel vastgestelde Begroo- tingswijzigingen, overeenkomstig de be palingen der Gemeentewet, aan Gedepu teerde Staten zullen worden Ingezonden

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5