GEMENGD NIEUWS en dat zij bij de inzending daarvan hun bezwaren daartegen bij gemeld College zullen indienen. Inspectie-vergaderingen onderwijs. •Door de gezamenlijke Hoofden der Open bare U.L.O.-school, der Groen van Prin- etererschool en der R.-K. School voor L. O. en UX.O. alhier is een schrijven tot het College gericht, houdende mededeeling, d§t zich'in de LX). Inspectie „Helder", onder voorzitterschap van den Inspecteur in ge noemde inspectie, een comité heeft gevormd, om de onder de vroegere wetgeving be staande Arrondissementsvergaderingen te doen herleven onder den naam van „Inspec tievergaderingen". Deze vergaderingen van het geheele zoo wel openbaar als bijzonder onderwijzend personeel in de inspectie, waartoe ook de genen, die zijdelings bij het onderwijs zijn betrokken, zooals de leden van het College, van de Oommissies van Bijstand en van Toezicht op het L. O. etc. zullen worden uitgenoodigd, zullen, evenals dat het geval was met de vroegere Arrondissementsver gaderingen, eens per jaar worden gehouden en als voornaamste punt op de agenda be vatten een inleiding over een actueel onder werp op onderwijsgebied, te geven door een der eerste onderwijs-specialiteiten in ons land. Het Comité stelt zich voor de eerste vergadering te houden te Helder in het begin van de maand Juni. De kosten van de voormalige Arrondisse mentsvergaderingen kwamen voor rekening van het Rijk. Dit zal met de voorgenomen „inspectie-vergaderingen" niet het geval zijn. Ter tegemoetkoming in deze kosten, die overigens voor rekening der onderwijzers zelf zullen moeten komen, verzoeken adres santen B. en W. te willen bevorderen, dat meergenoemd Comité voor de hier te hou den vergadering een subsidie door de ge meente wordt verleend van 75.met welk subsidie men zaalhuur en' inleider hoopt te kunnen bekostigen. B. en W. achten het houden eener derge lijke vergadering van voldoend belang, voor het onderwijs in deze gemeente, om de ge vraagde medewerking te verleenen, en stel len den Raad voor aan bovenbedoeld Comité voor de hier te houden vergadering een be drag van 75.te subsidieeren. Uit het Politierapport Dinsdag werd een bestuurder van een motorrijtuig bekeurd wegens overschrij ding van de maximumsnelheid, terwijl twee fietsrijders bekeurd werden omdat zij aan den linkerkant van den weg reden. Gisterenmorgen deed een bewoner van een woonschuitje op de Achter Binnen haven aangifte, dat hij sinds Dinsdagmid dag 12 uur zijn vlet miste, die aan zijn schuit was gemeerd. Vermoedelijk waren er jongens mee aan het zeilen gegaan en hadden de schuit ergens vastgemaakt Gisterenmorgen heeft de een of andere hongerwolf enkele brooden weggehaald uit een broodtrommel, die op een afge sloten erf stond. De juffrouw, aan wie de brooden ont nomen waren, was het er niet mee eens en deed hiervan bij de politie aangifte. ABRONDIS8EMENTS RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 21 April. In een buitengew. burg. terechtzitting werd heden als Kantonrechter-plaatsver- vanger te Helder beëedigd, de heer J. C. Busch, ontvanger der registratie en domei nen aldaar. VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van Maandag 20 April. De pen op den neus gezet Een huisschilder te Anna Paulowna, die in „etwas angeheiterde" toestand op 19 Januari in het café van den heer Jonker huisvredebreuk pleegde, door zich niet op de eerste vordering van den eigenaar of rechthebbende te verwijderen en voor dit feit op 9 Maart terecht stondi, werd thans, na uitgebracht gunstig reelaaseeringsrap- port, voorwaardelijk veroordeeld tot 2 maanden gev. met 2 proefjaren en ojm. als bijz. voorwaarde verplichte geheelonthou ding gedurende den proeftijd. Niet is de leugen ooit zoo snel of de waarheid achterhaalt haar wel Een viertal Heldersche los-werklieden stonden heden terecht ter zake diefstal van een hoeveelheid meel van een ber gingsvaartuig, de H. 28 dat dienst had ge daan als liohter tijdens de lossing van de gestrandde „Promus". De beklaagden, die door de Heldersche politie, welke het at- tentiesein „weesj op uw hoede" had ge kregen, met het meel in den nacht van 20 op 21 Dec. waren aangehouden, erken den het feit En ongetwijfeld zou dit kind een zachten dood hebben gehad, want erg gebeten is onze politie-rechter niet op die Promus-meel-jutters, maar een der be klaagden sprak zoo pertinent tegen de minder gunstige inlichtingen, die over hem waren verstrekt, dat de politierechter daar beslist haring of kuit van wifde heb ben en het verdere onderzoek schorste tot heden over 8 weken. Blijkt het dan, dat die beklaagde getracht heeft een rad voor 's politierechters oogen te draaien, dan zal hij nog niet gelukkig zijn, daar de sterke kans bestaat, dat de politierechter hem tot onvoorwaardelijke gevangenisstraf zal veroordeelen. Boer PruttelmanBrommeijer. Een bedrijfsboer van den heer Verfaille, alhier moest zich heden verantwoorden wegens grove beleediging van twee keur meesters bij den W arendienst uit Alkmaar, die zich ln den vroegen morgen van 20 Februari bij ons boertje hadden vervoegd om stalmoastera. Deze «lach viel niet be paald in goede aarde bij den morgenzie- ken boer. Hij liep geweldig te foeteren en te pruttelen en hoewel de keurmeesters zich sjakes hielden uit vrees voor een con flict, kwam het toch tot een uitbarsting en werden de ambtenaren zeer vriendelijk voor luilakken, gespuis, kommunistisch zoodje en rooie rommel uitgemaakt. De aldus gequalificeerden meenden toen dat het welletjes was en proces-verbaal werd opgemaakt De beklaagde, die heden niet zoo'n hoo- gen toon aansloeg en van zenuwachtigheid wel 50 maal z'n keel schraapte, beweerde thans dat hij het zoo kwaad niet had be doeld en de keurmeesters zijn woorden verkeerd hadden opgevat, maar deze na dere interpretatie kon niet verhinderen dat bekl. wegens eenvoudige beleediging van ambtenaren in de rechtmatige uitoefe ning hunner bediening werd veroordeeld tot 20 gulden boete of 20 dagen hechtenis. Geen bezoek van het Brltsche Koninklijk echtpaar. Een Reuter-telegram uit Londen meldt: Het bericht, dat de Koning en de Ko ningin dezen zomer een bezoek zullen brengen aan Koningin Wilhelmina, wordt officieel tegengesproken. Een dergelijk bezoek wordt niet voorbereid. Eervol ontslag prof. Dr. P. J. Blok. Bij K. B. is eervol ontslag verleend als hoogleeraar ln de geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden aan prof. dr. P. J. Blok, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, den lande bewezen. Louis Bouwmeester. De toestand van Louis Bouwmeester is de laatste uren zeer verergerd. Gister avond zijn zijn zoon Rafael en Louis en diens vróuw nog een uurtje bij den patiënt in de „Ziekenverpleging" op de Prinsen gracht, geweest. Hij lijdt erg, vooral moreel, want hij voelt, dat hij steeds min der wordt. Hij is nog helder van geest, al wordt zijn lichamelijk uithoudingsver mogen met den dag geringer. Ten gevolge van de sloopende ziekte en de uitputting is zjjn gebruind gelaat, langzamerhand verbleekt. In den laten avond luidde het bericht, dat de patiënt rustig is, nadat hem mor fine was toegediend. („Tel."). De Tabakswet. De Minister van Financiën heeft ter kennnis van de ambtenaren der invoer rechten en accijnzen gebracht, dat met ingang van 1 Juni a.s. ter uitvoering van art. 16, eerste lid, der Tabakswet (zooals dat artikel later is aangèvuld) de bepa lingen zullen gelden, zooals die zijn opge nomen in „St-Ct." no. 76. 4 De Kamerverkiezingen. Mr. A. J. E. Fokker van Crajjestijn van Rengerskerke, burgemeester van Zierik- zee, deelde aan de N. R. Ct. mede, dat men hem op de candidatenlijst van den Plattelandersbond geplaatst heeft zonder dat hij er iets van wist en dat hij geen plaats op die lijst wil bezetten. De heer F. van Vessem te Bruinisse deelt mede, dat zijn naam zonder voorken nis geplaatst is op de candidatenlijst van den Plattelandersbond. Hij wenscht geen plaats op deze lijst. In een vergadering van de kiesvereeni- iging Vrijdenkers naar het parlement in Den Haag zijn voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in den kiesfring Den Haag candidaat gesteld de heeren Joa van Veen, W. Havers en W. Goedman. R-K. Vakbeweging. Volgens de R.-K. Vakbeweging bedroeg op 1 Januari j.L het aantal leden van het R.-K. Rijkswerkliedenverbond 94,138, tegen 101,068 op 1 Januari 1924. Tot het Verbond behooren thans ook de leden van de Diocesane Werklieden bonden, welke op 1 Januari j.1. 13,885 le den telden, die niet bij een vakbond zijn aangesloten. In het geheel telde het Ver bond dus op 1 Januari 107,523 leden. De werkstakingen ln Drente en Friesland. Maandagmorgen zijn ook alle stakende turfgravers te Appelscha aan het werk gegaan. De werkstaking in Friesland^ Zuid-Oosthoek is thans geheel geëindigd. Renten krachtens de Ongevallenwet. (Sohritelijk beantw. vragen.) Op vragen van den heer Ter Hall betref fende verhooging van de vóór den wereld oorlog vastgestelde uitkeeringen aan ren tetrekkers krachtens de Ongevallenwet, antwoordde de Minister van Arbeid, H. en N.: Inderdaad hebben vooral in de eerste ja ren na den wereldoorlog vele rentetrek kers krachtens de Ongevallenwet verzocht om in aanmerking te mogen komen voor een zoodanige herziening hunner uitkee ringen, dat deze meer in overeenstem ming worden gebracht met de sedert den oorlog gewijzigde levensomstandigheden. Naar aanleiding van deze verzoeken is een regeling getroffen, krachtens welke het Koninklijk Nationaal Steuncomité aan rentetrekkers, die een aanzienlijk deel van hun arbeidsgeschiktheid hadden verloren, en aan weduwen, voor zoover die personen konden worden geacht, daaraan behoefte te hebben, een bijsla'g op de toegekende renten verleende. Met deze bijslagen zijn de belanghebbenden door de moeilijkste tijdsomstandigheden heen- geholpen. Voor het nemen van verdere maatrege len ten behoeve van de rentetrekkers, wier uitkeeringen vóór den wereldoorlog zijn vastgesteld,bestaat, naar de meening van den Minister, geen mr.utsï„g Rijksbentoellngen op Landbouwgebied. De minister van Binnenlandsche Zaken en L. heeft gistermiddag in een der zalen van zijn Departement geïnstalleerd de dezer dagen door hem ingestelde Com missie, aan welke is opgedragen de vraag te beantwoorden of, en zoo ja, in hoeverre de directe en indirecte bemoeiingen van het Rijk op landbouwgebied zouden kun nen worden ingekrompen, in hoofdzaak wat betreft: a. den voorlichtingsdienst; b. de proefstations; c. het landbouwonder wijs. De Gllndhorst „Het Volk" zegt uit betrouwbare bron te vernemen, dat op 20 April het faillisse ment is aangevraagd van het opvoedings dorp „De Glindhorst". Er zou vergeefs gepoogd zijn om schuldvorderingen los te krijgen. Vrijwillige verlaging van salaris. Naar aanleiding van het raadsbesluit tot verhooging van den pensioenaftrek voor het gemeentepersoneel hebben de wethouders van Arnhem besloten om vrijwillig afstand te doen van 81/, procent van hun salaris. (Tel) De „Merope" vlot Dinsdagmiddag is bericht uit New York ontvangen, dat de „Merope", die bij Gonare-eiland was gestrand, vlotgebracht is. De Herhalingsoefeningen ln 1925. In de dezer dagen, verschijnende leger orders wordt een mindsterieele beschik king genomen betreffende de herhalings oefeningen 1925. Aan de herhalingsoefeningen wordt niet deelgenomen door: a. De dienstplichtigen die ingevolge K. B. van 6 Maart 1924 in dat jaar herha lingsoefeningen hebben volbracht b. De dienstplichtigen, die tot de ad ministratie-troepen behooren en wier eerste oefening langer dan 81/, maand heeft geduurd. Voorts genieten vrijstelling van herha lingsoefeningen: a. Zij, die wonen elders dan in Neder land, België, Hannover, Transvaal en de Rijnprovincie. b. Zij die wonen in België, Hannover, Westfalen en de Rijnprovincie vbor zoo ver zij vóór den dag van opkomst bij hun commandant een verklaring inzenden, waaruit blijkt, dat zij meer dan drie uren gaans van de Nederlandsche grens afwo nen: c. Zij, die zich tijdens die oefeningen buitenslands bevinden, ter uitoefening van de zeevaart (hieronder, niet begrepen de zeevisscherij). Bovendien kunnen op daartoe gedane aanvrage door den Minister van Oorlog van de herhalingsoefeningen worden vrij gesteld: d. Zij, die gedurende zoodanigen tijd, vrijwillig in werkelijken dienst zijn ge weest, dat op grond van de door hen in dien tijd verkregen geoefendheid de her halingsoefeningen niet of niet voor den vollen duur noodig worden geacht; e. Zij, die tijdens den duur der herha lingsoefeningen onmisbaar zijn voor hun ambt, betrekking of bedrijf; f. Zij, die kostwinnaar zijn voor perso nen als in art. 17 der Dienstplichtwet be doeld, tenzij er meer reden is voor toe kenning van vergoeding aan deze per sonen; g. Zij, die onmisbaar zijn voor de in standhouding van de middelen van be staan van onder f genoemde personen. Vrijstelling wegens onmisbaarheid en wegens kostwinnaarschap zal echter slechts in zeer dringende gevallen wor den verleend. Aan de herhalingsoefeningen zullen deelnemen: Gedurende 17 dagen voor korporaals en soldaten en 24 dagen voor onderoffi cieren, de lichtingen 1919 en 1920 van de ergimenten infanterie der 2e en 4e di visie; de 3e en 4e schoolcompagnie van het regiment wielrijders, de le en 2e com pagnie hospitaalsoldaten, met uitzonde ring van de ziekenverplegers der lichting 1921; voorts de dienstplichtigen der lich tingen 1919 en 1920, die in 1924 de her halingsoefeningen welke zij zouden heb ben moeten vervullen, niet hebben vol bracht in verband met het tijdstip, waar op zij zijn komen te behooren tot: de re gimenten inf. (waaronder begrepen het regiment grenadiers en jagers) der le en 8e divisie; de le en 2e schoolcompagnie van het regiment wielrijders; de 8e en 4e compagnie hospitaalsoldaten, met uitzon dering van de ziekenverplegers der lich ting 1921; Van de lichting 1918 de dienstplichtigen, die in 1924 behoorden tot legeronderdeelen waarbij zij in dat jaar herhalingsoefe ningen zouden hebben moeten volbrengen, doch die oefeningen niet vervulden, omdat zij voor den aanvang daarvan door over plaatsing zijn komen te behooren tot de regimenten der 2e en 4e divisie; de 8e en 4e schoolcompagnie van het regiment wielrijders, de le en 2e compagnie hospi taalsoldaten. Van de lichtingen 1919 en 1922, van het corps luchtdoelartillerie, de compagnieën pontonniers van het corps pontonniers en torpedisten, het regiment genietroepen, de schoolcompagnie van den motogiienst en de compagnie intendancetroepen. Van de lichting 1922 de regimenten inf. (waaronder begrepen de regimenten grenadiers en jagers) van alle divisies, alle schoolcompagnieën van het regiment wielrijders, alle compagnieën hospitaal soldaten met uitzondering van de zieken verplegers, de regimenten veldartillerie, het corps rijdende artillerie, de trein- afdeelingen der artillerie-brigade, het regiment kustartillerie, en de compagnie torpedisten van het corps pontonniers en torpedisten. Gedurende 24 dagen, voor de korporaals en de lichting 1922 van het regiment huzaren. Gedurende 24 dagen, voor de korporaals en soldaten, van 31 dagen voor de onder officieren van de lichting 1922 van het regiment huzaren, gedurende 18 dagen voor de korporaals en soldaten en 20 dagen voor de onderofficieren. Van de lichting 1918 van het regiment huzaren en voor de treinafdeeling van de artilleriebrigade (van deze laatsten alleen de dienstplichtigen die afkomstig zijn van de cavalerie). Van de lichting 1919 de regimenten veldartillerie, het corps rijden- do artillerie, de treinafdeelingen der artil leriebrigade, het regiment kustartillerie en het regiment vestingartillerie, van de lichting 1922 het regiment vestingartil lerie. Bezuiniging op dien gewonen vrljwilllgen landstorm. De staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 12 December 1910 no. 56 (le- geroommissie), heeft verslag uitgebraoht betreffende bezuiniging op de kosten van den gewonen vrij willigen landstorm. Nadat in het verslag een overzicht/Is gegeven van de bestaande organisatie, merkt de oommissie op, den indruk te hebben' gekregen dat de organisatie op eenvoudiger leest kan worden ingericht. Zoo komt het haar niet noodig en zelfs niet gewenscht voor dat het verbandscom- mando aan een majoor wordt opgedragen. Zij zou dat willen zien toevertrouwd aan een kapitein, wiens bureau op kleine schaal kan worden ingericht. Aan de luitenants worde opgedragen de contróle op de instructie der klassen. Hun aantal moet ln het verband worden gere geld naar de behoefte en zij afhankelijk van het aantal klassen waarbij instructie wordt gegeven en van plaatselijke om standigheden. De functie van inspecteur worde opgedragen aan een daarvoor ge schikt hoofdofficier met den rang van majoor, die ln deze functie ware te hand haven tot eu met den rang van kolonel. Zoodoende zouden de kosten voor den V. L. S. worden verminderd met de jaar wedden van 12 majoors en pijn. 16 kapi teins, resp. ten bedrage van 63,600 en 72,000, terwijl de meer sobere bezetting van het inspectiebureau zou leiden tot een besparing van ongeveer 7300. De ge raamde bezuiniging zou in totaal bedra gen 142,900. De commissie acht ook bij handhaving' van de bestaande organisatie bezuiniging mogelijk op materieel, kleeding en admi nistratie. Wat de eerste betreft, wordt af- schaffing van de klim schuttingen in over weging gegeven. Verstrekking van kepi's wordt overbodig geacht, aangezien zeer goed gebruik kan worden .gemaakt van kwartiermutsen. Door de vereenvoudigde administratie zou de werkzaamheid kunnen worden ver richt door één wel onderlegde administra tieve kracht. Hierbij mag niet over het hoofd "worden gezien dat de onderofficie ren, belast met het geven van Instructie, hun werkzaamheden veelal ln de avond uren verrichten en daardoor in de gele genheid zullen zijn om in de morgen- of middaguren hulp te verleenen bij het voeren der administratie. Dit leidt tot een personeelsbesparing van gemiddeld 4 on derofficieren per verband. Het jaarwedde- bedrag op ten minste 2000 per hoofd stellende, komt men tot een totaal van ten minste 96,000. Bij dit bedrag moet dan nog gevoegd worden hetgeen wordt bezuinigd op papier, schrijfbehoeften enz. Wordt, zooals in de bedoeling der com missie zou liggen, de vereenvoudigde ad ministratie toegepast in de hiervoren aan gegeven organisatie, dan zou de bezuini ging dus in totaal kunnen bedragen 142.900 -f 96,000, zijnde rond 240,000. Blijkens bij het verslag gevoegde bij lagen bedroeg op 1 November 1924 de sterkte aan beroepspersoneel, verlofsper- soneel (instructeurs) en oefenenden bij de groepen en verbanden: a. berocpsperso-- neel, 12 majoors, 80 kapiteins, 87 eerste of tweede luitenants, 23 sergeanten-majoor administrateur, 25 fouriers, 6 adjudant onderofficieren-instructeur, 74 sergean- ten^majoor-instructeur; b. verlofsperso- neel (instructeurs), 101 sergeanten, 27 wachtgelders onderofficier, 105 officieren, 255 onderofficieren en 2 korporaals; a sterkte oefenenden, 12660 gewone vrijwil ligers en 1685 man kaderlandstorm. ten van het voorschip zich 20 M. ver uit strekken. De rest van het luchtschip itu van volkomen hechte oonstructle gebleven», De mast te Pulham was een eerste proef' roet zulk een inrlohtlng en er Is reeds een veel beter nieuw ontwerp voor zulk een mast gemaakt. De R 38 was er oorspron kelijk ook niet op gebouwd, om aan een mast voor anker te liggen- Luehtpolitle. De politie-autorlteiten te Ohlcago oven. wegen de oprichting van een lucht-polltlo, bestaande uit 20 vliegers Het doel viiq deze lieden zou zijn te helpen bij de ac't*. tervolging van dieven, het verrichten van topografische studies en het af zooken van het Michigan-meer naar wrakken en in nood verkeerende schepen. KORTE BERICHTEN. De Belgische liberalen hebben beslotn® zich bij de kabinetsvorming afzijdig te houden. In het dorp Sut in den beneden-Engadin heeft Zondag een brand 44 huizen en 48 stallen vernield. Alleen de kerk, het post kantoor, het station en 2 hotels bleven gespaard. LUCHTVAART. Uit Koeré wordt gemeld, dat een nieuw Japansch moederschip voor vliegtuigen dezer dagen is van stapel geloopen. Het schip heeft een waterverplaatsing van 26,900 ton en een snelheid van 29 knoop. Naar de Times uit Parijs verneemt, is Zaterdag de eerste vuurtoren voor lucht vaart in werking gesteld. Hij is opgericht bij Dijon, op den top van den zoogenaam- den Afrikaberg, die 1800 voet hoog is en is bestemd als lichtstation op den lucht weg Parijs—Algiers. Het lioht heeft vol gens de Times een sterkte van 874,000,000 kaarsen. Bjj Parijs zal ook zulk een toren geplaatst worden. De Oostlnjevllegers. De heer P. J. van den Broek e, lid van de afdeeling Amsterdam van den Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond, zal Don derdagavond ln een bijeenkomst van die afdeeling worden gehuldigd. Het bond»- bestuur zal ham namens de organisatie een geschenk aanbieden. De R 33. De Britsche gezant heeft in opdracht van de Britsche regeering dank betwind aan de Nederlandsche regeering voor de hulpvaardige en doeltreffende wijze waar op voorbereidingen waren getroffen voor het geval het luchtschip R. 88 hier te lande had moeten landen. Na de verwijdering van het hulael van de R 38 la gebleken dat de vernielde span- Onbewaakte overweg. Men meldt uit Geldermalsen aan Itiet Hbl.: Toen de koopman Van Ieperen uit En- spijk den onbewaakten overweg bij den voormalige»» wachtpost 23 aan het Laag einde met paard en wagen wilde overste ken, werd het voertuig door den snel trein 3.10 uit 's-Hertogenbosch aangere den. De trein stopte onmiddellijk. Zvraar gewond werd de bestuurder opgenomen. Twee geneesheeren ,die zich in den trein bevonden, verleenden de eerste hulp, waarna de getroffene huiswaarts "werd vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwek kend. De wagen werd verbrijzeld; het paard evenwel trof geen letseL Verduistering. Naar het Hbl. van Antw. meldt, is de 40-jarige H. de G.,' stationschef te Ik mgen, te Antwerpen aangehouden. Hij v /as er met de kas, ongeveer 2000, vandoor ge gaan. De Nederlandsche justitie »il zijn uitlevering vragen. Kindermoord. De rechtbank te Almelo heeft Dinsdag met gesloten deuren behandeld ee>:n zaak tegen A. M. Ch. M., een 26-jarige onge huwde vrouw te Losser, beschuldigd van doodslag van tweelingen, waarvan zij in het begin van dit jaar was bevallen. De ambtenaar van het O. M„ mr. Blok, eischte tegen haar 4 maanden gevange nisstraf. Tegen den 61-jarigen landbouwer J. G. t. L. te Losser, den stiefvader van die vrouw en den verwekker van de kinderen, weid wegens lijkheling 6 maanden gevangenis straf geëisciit. Een Internationaal zakkenroller. Voor de rechtbank te Rotterdam stond Dinsdagmiddag terecht de 28-jari%fe L J. van Heyningen, koopman wonende te 's-Gi-avenhage, recidivist, thans gedeti neerd. Men herinnert zich, hoe op 24 Fe bruari j.L een schipper uit Ouderkork aan den LJsel in café Lion d'Or op de Hoog straat te Rotterdam, zijn portefeuille met ruim 180 ontrold werd. De schip] xr had. n.L gevoeld, dat een als heer gekle ed per soon in het café tegen hem oipdrong, waarna hij zijn portefeuille iniste. lf>e zak kenroller verliet dadelijk het cafti, doch de schipper zette hem na. Onder het ge roep van .Houdt den dief', achteirvolgde men den zakkenroller, totdat deze in den Franschen Bazar, waarin hij verdwenen was, de portefeuille wegwierp. Burgers hielden hem aan en leverden hem aan de politie over. Op het bureau Oppert bleek al dadelijk dat men een goede vangst ge daan had en dat de aangehoudene) de be ruchte zakkenroller L J. van Heyningen was. Bij het verhoor, ter terechtzitting, ont kende beklaagde alles. Hij gaf toe, dat hij op dien bewusten dag in café d'Or ge weest was. In dit café had hij, volgens zijn verklaring, een Pool ontmoelt, van - wien hij wist, dat het een zakkenroller was. Samen met der Pool had hij Ixt oafé verlaten, waarbij hij bemerkte, dut deze hem iets in den zak duwde. Toen hli achter zich „houdt den dief' hoorde roepen, was hij aan den haal gegaan, omdat hij bang was in moeilijkheden te komen. Voorts werd nog als getuige gehooid een iman, die tegelijk met bekL in het tnireau Oppert in bewaring had gezeten. Deze man verklaarde, dat Van Ileynin- gen door middel van een luchtkoker con tact anet hem had gezocht, waarna hij 81111 hem gevraagd had, of hij voor hem naar Den Haag wilde gaan en daar na eer zeke ren Arendsen vragen, van wien bekL het adres opgaf. Deze Arendsen mot«t voor drie getuigen zorgen, die konden verkla ren, dat bekl. onschuldig aan de zakken rollerij was. Tegenover zijn mede-arres tant had bekl. een volledige beloentenifl afgelegd. In plaats van naar Arendsen te gaan, had de man echter de politie ge waarschuwd. Het O. M. achtte door de verkil urlng van den benadeelde en door de buitengerech telijke bekentenis van bekl. het tbewi)s in deze zaak geleverd. Aangaande de persoon van bekl. kon spr. nog mededeolen, dat deze niet alleen in Nederland jaeer be rucht is, doch dut hij bekend staal als een Internationaal zakkenrolier, die zijn ar beidsveld voornamelijk ln treine n zoekt De Oentrale recherche heeft iperapj teerd, dat bekL als een berucht a

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6