NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA C. VAN TRIET, Eerste Blad. BUITENLAND. Het geheim van de Verpleegster DB fyoe jMjjitaljak OVERHEMDEN, DASSEN en REGENJASSEN. Confectie-Costuum vanaf f24. Nr, 6017. ZATERDAG 26 APRIL 1926. feuilleton. HEEREN BAAI rusland; bulgarije Aan de staan wij met onze groote sorteering Spoorstraat 126. - Tel. 370. (Wordt vervolgd). T.^if Jfcl »3Éi. - Wte59 JAAPQANG? ifcr..... X*.vc:jr \x:*au HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT I KR 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Helderocht- Ooorwit 11.60; Ir.p.j>.binnenland 12- O W ïw'lOötMOro'f'lnÓiar>J"'1420 ÉmtartM -»• 4-y JUU m f 1.60 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Red acteur-UitgeverO. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Girorekeiüu* No. 16066. ADVERTENT3EN: 20 et p. regel (galjard). In®**. ineded. (kolombreedte als redaction. tekst) diubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, ie huur) v. 14 regels 40 et, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad eu met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Win t er tij d. Maan Zon Hoogwater April op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 26 m. 6.53 a. 10.49 4.39 7.14 10.39 10.57 Ma. 27 7.30 11.44 4.37 7.16 11.14 11.32 Di 28 8.13 -.— 4 35 7.18 11.51'—.— Wo. 29 9 03 12.34 4.?3 7.20 0 01 O.30 Do. 80 9.58 1.16 4 317.22 0.52 1.15 80 Mei Vr. 1 Za. 2 10.59 1514.30 7.24 1.42 2.13 12.04 2.22 4.28 7.25 2.49 3.29 Licht op voor auto's en fietsen; Zaterdag 25 April7.43 uur. Zondag 26 7.44 Maandag 27 7.46 DUITSCHLAN'D. De presidentsverkiezing. De presidentieel© verkiezingsveldtocht in Duitschland loopt op zijn einde, Zondag is het de'dag van de stemming, waarop uitgemaakt zal worden, of Marx, de ge meenschappelijke candidaat der republi- keinsche partijen, dan wel Hindenburg, de candidaat der nationalistische partijen, voor zeven jaar tot president zal gekozen worden. Wij hebben deze verkiezing in dertijd gekenschetst als een klfeur beken nen van het Duitsche volk, en dit karak ter heeft zij nog sterker gekregen, sedert de partij van Tirpitz c-s. den ouden veld maarschalk op den voorgrond geschoven heeft en Jarres als Candidaat van rechts is afgevallen. Er is al genoeg gezegd over den slechten indruk, dien dit in het bui tenland gemaakt heeft Punch beeldt een houten paard van Troje af met den kop van Hindenburg, uit welk romp Tirpitz door een geopend luikje heen kamt glu ren. Al toont een man als Hindenburg ook door zich voor president van de re publiek candidaat te laten stellen, dat hij het werkelijk moet meenen, wanneer hij zegt dat het niet zoozeer op den staats vorm aankomt, zijn heele verleden is, ge lijk deze uitlating zelf, in strijd met de onderstelling, dat hij daarom een be trouwbaar republikein zou zijn. De presi dent van het Duitsche rijk is ook opper- bevelheber van zijn heele weermacht, eij deze functie krijgt, gelijk al vroeger is opgemerkt, een heel ander karakter, wan neer iemand als Hindenburg dan wanneer Marx, de onkrijgshaftige figuur van den politicus en parlementariër, haar zou be- kleeden. Uitsluiting. Woensdag zijn de metaalindustrieelen te Breslau tot een algemeene uitsluiting, die 7000 metaalbewerkers omvat* over gegaan. Het vonnis in het Tsjeka-proces. De motiveering. Donderdag hebben we het vonnis mee gedeeld, dat uitgesproken is in het oom- mumsten-proces voor het Staatsgereehts- nof te Leipzig. In de overwegingen van het vonnis, dat 6 Duitsche bladen thans vermelden wordt verklaard, dat de Duitsche communisti sche partij een afdeeling vormt van de 2K- Communistische Internationale, waar van zetel en bestuur gevestigd zijn in Moskou. Doel van deze Moskousche Inter nationale is, in alle landen den huidigen staatsvorm te vervangen door radenrepu blieken naar -het Russische voorbeeld; tot de middelen, waarmede zij haar program wil verwezenlijken, behoort ook openlijk geweld. De wijdvertakte samengroeiing werd gefinancierd met gelden, die de militaire chef kreeg uit de kas van het Berlijnsohe So v j etgezantschap. Herhaaldelijk is indertijd in geheime vergaderingen beraadslaagd over de mo bilisatie, o.a. b}} den afgevaardigde Koe nen. Met nadruk wordt gewezen op het feit van de vorming van een „Reichstsjeka", terwijl in Baden, Mecklenburg en Pom- meren provinciale terreurgroepen werden georganiseerd. In zake den moord; door Neumann op den Berlijnschen kapper Rausch (een z.g. spion) heeft het hof beslist, dat Neumann's verklaring hem niet te hebben willen dooden, doch hem slechts een waarschu wing te hebben willen geven, geen geloof verdient en dat men veeleer met een moord met voorbedachten rade te doen heeft. Poege is daarbij medeplichtig ge weest, daar hij het slachtoffer voor den revolver van Neumann heeft gelokt Bij een der beklaagden is een pak ge vonden met typhusbacillen, waarvan de deskundigen hebben vastgesteld, dat zij doodelijk waren. De Tsjeka beschikte over een eigen auto, die steeds ter beschikking stond. In technisch en militair opzicht was zij goed uitgerust Ingezonden Mededeeling. bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. katholieken en de liberalen en met den koning uitvoerig uiteengezet. Spoedig daarop splitste het congres zich in twee groepen: vóór een deelneming aan de re geering en daartegen. Voorshands schij nen de tegenstanders van .de regeerings- verantwoordelijkheid nog niet in de meer derheid te zijn. De permanente commissie uit den raad van de nationale liberale partij heeft ver gaderd om den toestand te bespreken en bet liberale congres van Zondag voor te bereiden. Zij heeft met algemeene stem men de motie aangenomen tot zich ont houden van iedere samenwerking met het ministerie, die door de liberale parle- mentsclub is aangenomen en men is over eengekomen, dat het congres zich alleen over dit punt zal hebben uit te spreken. ENGELAND. De toestand ln de machine-Industrie. Donderdag zijn werkgevers en werkne mers in de Engelsche machine-industrie voor een bespreking van de looneischen der arbeiders en van de ongunstige afzet mogelijkheden, samengekomen. De arbeiders hadden indertijd een loons- verhooging van 20 gevraagd. De werk gevers hebben hun thans aangeboden de tegenwoordige uurloonen te handhaven, indien de arbeiders bereid zijn voor het huidige loon wekelijks 60 uren te werken in plaats van 47 zooaLs tot nu-toe. Ver der verklaarden zij zich bereid den week- toeslag op t' uurloon ten bedrage van 10 shilling te verhoogen tot 12 shilling. De werkgevers motiveerden hun eisch met de bewering, dat de machine-industrie in de landen die met Engeland ooncurree- ren, gemiddeld een arbeidstijd van 60 uur per week hebben, zoodat de Engelsche in dustrieën niet in staat zijn concurreerende qffertes te maken, wanneer de kortere ar beidstijd wordt gehandhaafd. BELGIË. De mlnlsterieele crisis. Het socialistisch congres is Dond'erdag begonnen. Het vergaderd met gesloten deuren. Er waren ongeveer 1100 afgevaar digden. Vandervelde werd luide toege juicht Hij heeft de besprekingen met de jHet Britsche gedenkteeken te Zeebrugge. De onthulling. Donderdèg heeft te Zeebrugge de plech tige onthulling plaats gehad, door koning Albert, van hqf gedenkteeken, dat aldaar is Opgericht ter herinnering aanden Britsohen raid, die in 1918 op de toenter tijd als Duitsche duikbootbasis dienst doende haven werd ondernomen. Donderdagochtend kwamen 280 Britsche marine-soldaten, die juist zeven jaar ge leden aan den aanval deelnamen, te Zee- bregge aan. Koning Albert bracht lof aan de Engel sche marine voor het met bloemen en kransen getooide monument. De overlevenden defileerden vervolgens voor het gedenkteeken, terwijl een Belgi sche mliitaire kapel ..It's a long way to Tipperary" speelde. Het monument is ver vaardigd door den beeldhouwer Dupon. Van Belgische zijde was de belangstel ling bijzonder gfoot. Het monument heeft den vorm van een steenen zuil, die is opgericht tei; hoogte van den havendam, waar zich destijds de strijd heeft afgespeeld, en op welker top de Heilige Joris, die 4en draak verslaat, s afgebeeld, zulks in verband met het 'eit, dat de aanval op St. Georges Day plaats had. De Engelsche bladen brengen de krijgs verrichtingen voor Zeebrugge in herinne ring, waarbij Britsche schepen van onge- Ingezonden Mededeeling. door MURRAY HERBERT. ECHTE FRIESCHE 26 - 50 ets per ons veer alle typen, van oorlogsschepen, tor pedojagers, duik booten af tot veerbooten toe, waren betrokken. Met heldenmoed gaven de mannen zich geheel vrijwillig aan hun taak, ofschoon zij vrijwel met ze kerheid wistest, dat de kans om levend terug te keersn, heel gering was. DENEMARKEN. i Het arbeidsconflict De officieele bemiddelaar zet zijn po gingen om een schikking in het arbeids conflict te treffen, voort, in enkele geval len met Succea Zoo hebben de steenzet ters te Kopenhagen Donderdag het werk hervat. De andere bouwvakarbeiders hou den begin Mei een algemeene vergade ring. De transportarbeidersconferentie ls op heden te Stockholm bijeengeroepen. Hongersnood Het blad de Oekraiensche Kommunist van 12 April deelt mede, dat op het oogen- blik in Oekraine 6 millioen menschen ten gevolge van de jongste oogstmislukking onvoldoende gevoed worden, waarvan twee millioen1 (w.o. een millioen kinderen beneden de 12 jaar) in ernstige mate voed selgebrek lijden. De centrale regeering heeft, door de voorraden van andere dis- trioten, waar minder ernstig voedselge brek heerscht, aan te spreken, getracht in dén ernstigsten nood te voorzien. Nieuwe moorden. Proetki, een leider der Boerenpartij, en Moerawjef, minister van oorlog in het ka- binet-Stamboeliiski, zijn Woensdag ver moord. De vervolging der communisten. De Bulgaarsche legatie te Londen heeft gisteren van haar regeering te Sofia een tegenspraak ontvangen van de berichten, volgens welke te Sofia een massamoord op communisten zou hebben plaats gehad. Er werd melding gemaakt van 16.000 arrestaties en 4000 executies, alleen te So fia. Sofia telt echter niet meer dan 160.000 inwoners en bij de laatste verkiezingen brachten 4® communisten slechts 6000 stemmen uit Derhalve kunnen genoemde getallen niet juist zijn. Ondanks den staat van beleg, werken alle openbare diensten als post telegraaf, douane en spoorwegen normaal. Het is waar, dat twee leiders der samenzweer- derders, Minkof en Jankof, zijn gedood, doch dit geschiedde alleen omdat zij zich tegen hun arrestatie verzetten. De politie had hen liever gearresteerd, om op deze wijze wellicht belangrijke mededeeUngen van hen te krijgen. In Britsche kringen, die bekend zijn met de Bulgaarsche toestanden, wordt niet al gemeen geloof gehecht aan de officieele lezing. De berichten over een massa moord worden inderdaad overdreven ge acht, doch het staat vast, dat er krachtig wordt opgetreden. Berichten uit Sofia maken melding van huiszoekingen van huis tot huis. De uitbreiding van het leger. De gezantonraad heeft toestemming ge geven tot een tijdelijke uitbreiding van het Bulgaarsche leger, met 7000 man. Ser- In gezonden Mededeeling. Vraagt stalen voor kleeding naar maat. vië, Roemenië en Griekenland protesteer- den er tegen. Opnieuw een der daders gedood. Öet Buig. T. A. meldt: Tsjoentoelof, die met Minkof in hoofdzaak bij de terroristische daden was betrokken, is door de politie op gespoord. Daar hij zich niet goedschiks liet arresteeren, werd hij doodgeschoten. Zuid-Slavië en Bulgarije. Het Central News Agentschap seint uit Belgrado, dat de Zuid-Slavische regeering volledige genoegdoening zal eischen voor de jongste beschuldigingen door de Bulgaar sche ministers over de houding van Zuid- Slavië inzake den bomaanslag in de Kathe draal. Indien deze genoegdoening geweigerd wordt, zouden de diplomatieke betrekkingen tusschen Zuid-Slavië en Bulgarije afgebro ken worden. Een sensationeel bericht van Russische zijde. Naar uit Moskou aan de „Telegr." wordt gemeld, publiceert de aldaar verschijnende ..Prawda" een artikel van den vertegen woordiger der Bulgaarsche communistische. Ingezonden Mededeeling. SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN! Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. Kruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit ophoudt? Wordt gij gekweld door ontstoken en rheumatische edematen, pijn in het hoofd en de schou ders, waterzuchtige zwellingen en urine- stoornissen? Geen wonder, dat gij u over- dag zenuwachtig, zwak en ziele voelt en s nachts te naar om te slapen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blij ven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weet gij, is dik wijls de eerste waarschuwing van ver zwakkende nieren. Andere zullen spoedig volgen: hoofdpijn, duizeligheid, zenuw achtigheid, graveel, blaaszwakte en wa terzuchtige zwellingen. Wacht niet, tot het te laat isl Iedere minuut uitstel kan gevaar voor ontwik keling of ernstige nierkwalen beteekenen. Herstel uw gezondheid tijdig en gebruik Poster*» Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kun nen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch góed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. 18) Wat het ook zijn mocht, was het toch iets, dat in verband stond met de camera. Daarvan was zuster Anna zeker. Daarop, bedenken, dat zuster Barbara tot geen prijs van de camera scheen te willen schelden, nam zuster Anna een kort be sluit en handelde dadelijk dienovereen komstig. Terwijl zij den afsluiter van de camera open zette, wond zij vlug den nieuwen film op tot het einde toe en daar op bracht zij den afsluiter weer in de nor male positie. Het zal wel kostelijk zijn, wat zuster Barbara daaruit zal te weten komen, mom pelde zij. „Alqer op dien eersten film iets bijzonders staat, zal ikzelf dat tenmlnsrte te zien krijgen, en niemand anders. Door hare behandeling waren natuur lijk alle platen van den nieuwen film ho peloos bedorven. Al# Barbara die zou gaan ontwikkelen, zou zij wel zien, dat er geen beelden op verschenen en zóu zij wel tot het besluit moeten komen dat er door een gebrek aan het toestel licht naar binnen gekomen was, behalve door de lens. er- wijl zij met de armen op .de breede stee nen plaat leunde, glimlachte zuster Anna teer voldaan onder het op haar gemak be- kijken van het toonael beneden haar. Sid ney Dane baande zich langzaam een weg ,van het verst verwijderde punt van het zeer bezette balkon, hetwelk zich langs den geheelen voorgevel van St. Gaul uit strekte. Hij zocht Barbara, wier afwezig heid hij had opgemerkt. „Ik hoor daar juist, dat de plannen een weinig 'gewijzigd zijn," zeide hij tot zuster Anna, die hem met een verwelkomenden glimlach begroette, dien hij echter niet eens scheen op te merken. „De prinses ge bruikt thee met Sir Stanton, voor dat zij de zalen rond gaat. Zij zal een goede twin tig minuten blijven, denk ik. Hebt u bij ïfeval zuster Barbara ergens gezien.-' Het zou jammer zijn, als zij al dit pleizier zou misloopen." „Noen," antwoordde zuster Anna kort, terwijl de glimlach op haar gelaat bestierf. Als hij haar noodig had, moest hij haar maar zelf opzoeken. Maar terwijl zij dit domme leugentje uitsprak, keek zij toch achterom naar de zaal. Wat kon Barbara daar toch al dien tijd ophouden? De jonge gestichtsdokter aan haar zijde maakte de een of andere opmerking, die onbeant woord bleef. Daaropj greep zuster Anna hem eens klaps stevig bij den arm, dat het pijn deed. „Dóór is zuster Barbara," fluis terde zij hem sissend in het oor. Hare oogen schitterden koortsachtig. „In het heele ziekenhuis is er voor haar maar éen patiënt, en dat; is de man zonder naam, in dat bed daar ginds. Wat moet zij nu weer naast zijn bed?" Sidney Dane, zich een weinig herstel lend, schudde de hand van de vrouw af. Maar, met geruischloozen tred bewoog hij zioh voorwaarts met haar, nauwelijks we tende, dst hij dit deed. De vrouw, dia hij beminde, stond diep over den patiënt heengebogen. Volkomen opgaande in het nieuwe geheim, dat haar was komen kwel len, was zij zich van de belde toeschou wers gehéel onbewust. Terwijl zij naar haar stonden te kijken, ging zij rechtop staan. Op haar bleek, strak gelaat lag eene uitdrukking van de grootste verslagen heid, maar hare trekken waren voor den blik van Dane verborgen. Den arm uit strekkende, nam zuster Barbara net glas met medicijn van het tafeltje; terwijl zij het in de hand' hield, keek zij neer op den slapenden nian. Op dat oogenblik sprong de vrouw, die toegezieh had, voorült en toen zuster Barbara zioh metvpen kreet omwendde, keek zij in het gelaat van Dane. „Geef dat liever aan mijl" riep zuster Anna uit Ep, evenals qen paar minuten geleden de camera afgriste, nam zij nu het glas uit de geen weerstand biedende vingers van Barbara. „Wat voert u uit met de medicijnen van negen en dertig?" vroeg zuster Anna. Ter wijl zij sprak doopte zij de punt van haar vinger in het glas, trok dezen terug en bracht hem aan de lippen-, „Dat is heele- maal zijn medicijn-niet!" riep zij daarop met vertrokken gezicht. „Er is hier iets duisters, dat dringend nadere verklaring eischt." „Dat is inderdaad zoo," zeide zij zeer ernstig, het glas weder terugnemend en het aan Dane overhandigend. „Ik weet dat maar al te goed! Wilt u asjeblieft op passen, mijnheer Dane! Ik zou wel willen, dat u het onderzocht." Toen Sidney nu voor het eerst sprak, was zijn galaat asch- «rauw. ,3arbara," riep hij met een sterk geluid 'van afschuw, „wat ibeteekent dit alles toch?" Barbara Bell airs schudde het hoofd met een treurig gebaar van wanhoop. „Ik wilde, dat ik het u kon verklaren,' antwoordde zij, „ik wilde, dat ik het imaar begreep. Maar voor de dag' voorbij is, zullen we het wel weten, ik. „U weet het nu reeds," viel zuster Anna verwijtend in. „Bent u zoo blind om u door zulken onzin voor den gek te laten houden, mijnheer Dane?" „TT.nl,nv aan, zuster," beval Sidney Dane haqr en wendde zich weder tot Barbara. „De camera zal het ons wel vertellen," zeide deze rustig. Terwijl zij voortging haar buitengewoon avontuur te vertellen, waarnaar Dane met intense.belangstelling luisterde verscheen op zuster Anna's ge zicht eene zeer vergenoegde uitdrukking. Het zou erg moeilijk zijn iemand te vin den, die een verhaal, zooals zuster Bar bara nu vertelde, zou willen gelooven en er zou met geen mogelijkheid eenig bewijs geleverd kunnen worden. „Eerst wilde ik u gaan opzoeken, mijn heer Dane," besloot Barbara. „Ik wist niet, wat ik doen moest op zoo'n dag als vandaag. Mijn eerste plan was te wach ten tot ik de plaat ontwikkeld zou heb ben, voordat ik hiervan iets zou vertellen. Het was al te verschrikkelijk, dat iets zooals dit in St. Gaul kon gebeuren. Het was zoo ongehoord, een smet over, de heele inrichting. Ik beefde bij de gedach te, dat de arme Sir Stanton moest ver nemen „Natuurlijk, natuurlijk,* kwam Sidney Dsas vlug. JE# moet hst ook niet veten. in elk 'geval niet nu dadelijk. Geef mij de camera, zuster, dan zal ik de platen zelf ontwikkelen, zoo gauw als ik maar kan. Intuesohen moeten wij dit alles vooral voor ons houden. Dank u." Zuster Anna had wel hardop kunnen lachen om de zorg, waarmede de jonge chirurg den opgewonden film uit de ca mera nam, die zij hem had overhandigd. Zij zouden daardoor geen spoor van Beni ge aanwijzing vinden, om het verbazing wekkende verhaal, dat zuster Barbara verteld had, te ondersteunen. Terwijl zij in het gelaat van haar tegen stander keek, dat de sporen der doorgestane kwelling droeg, besloot zij haar doodelijken pijl maar ineens af te schieten. „Nog een oogenblikje, mijnheer Dane!" Haar stem was zacht en ernstig. „Ik ben even bezorgd als u om voor de eer van St. Gaul te waken en Ik vind het niet in den haak, dat u hierin op deze manier be trokken wordt. Sidney Dane was besluiteloos blijven staan. „Voordat u heengaat, vraag eens aan zuster Barbara, wat die man op dat bed voor haar is. Al bent u ook zoo doof en blind, ik heb gelukkig al dien tijd mijn verstand bij elkaar gehad 1 Al bent u bang voor de waarheid, ik ben dat niet! En deze waarheid is zoo duidelijk als iets maar zijn kan."

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1