Heden ontvangen nieuwste voorjaarsstoffen voor Colbert-Costuums. Algem. Coöperatie Draagt onze Whipcord-Regenjassen. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Engelsche Kamgarens, Prijzen reeds vanaf ff Af vraagt onze uitgebreide staalcollsctie ter Inzage. IngezondenMededeellng. een groete zending der prachtige desilna. Afdeeling: Kleeding en Heerenmodes, Koningstraat 9. Tel. 60. meer ijver en ronder opzien dan onze win keliers? Maar toch ook zij hebben deze Week even opgekeken; even hun oogen afgetrokken van toonbanklade en kasboek om, in wat algemeener sfeer, te Jubelen. Hun Aflge- meene) Winkeliers) V(ereen!lging) vierde haar 26-jarig feest. Vlaggen in de hoofd straten, bijzondere étalages, een feest- vergadering in „Bellevue", een eere- maaltijd in het Amstelhótel en als geschen ken aan het publiek: een vuurwerk op den Amstel en een versierde optocht. Daarbij redevoeringen van een minister (Aalberse), van een burgemeester (De Vlugt) en een professor (Van Embden), die allen op hunne wijze de loftrompet staken over de nuttige functie, die een „vrije" winkeliersstand in ons economisch beëtel vervult. En onder dit alles door en boven dit alles uit: den naam van dien kranigen Amsterdamschen mid denstander Meuwsen, die, nu vijf-en-twintig jaar geleden voor het eerst onder den win kelstand de organisatie-idée wist te doen ingang vinden. En daarmede meteen een na denken in gang zette onder zijn collega's over de plaats, die men als schakel in de volkseenheid vervullen kan. En zulk nadenken is, wat de A. W. V. dan ook verder nog voor meer directe voor- deelen voor haar aangeslotenen bereikt mag hebben, altijd winst! En nu, ten derde, kom ik aan een huldi ging, die, ware zij, ongelukkigerwijze, niet wat bekneld geraakt tusschen het midden standsvuurwerk, de Damesbeurs en.... de tooneelmalaise, ongetwijfeld haast even po pulair zou geweest zijn als de vlieger-dito. Want wie kent Napoleon de Ia Mar, alias Nap, niet en draagt hem geen goed hart toe? Deze kostelijke komiek en grappenmaker, die met zijn monkelend stille spel en geïm proviseerde zotternijen zelfs de lafste klucht en het onmogelijkste blijspel nog tot een ge zond en hoog lach-peil weet op te voeren. Hij heeft Woensdagavond op het Leidsche Plein zijn 40-jarig jubileum gevierd en met de hoofdrol in dr. Steiglitz getoond wat een bijzonder acteur hij' is. Velen hebben toen misschien voor het eerst gezien, dat hij, behalve een niet te overtreffen komisch talent, ook de gave heeft der meer volledige dramatische uitbeelding, die, tusschen een lach en een traan, tot in „hart en nieren" weet te ontroeren. Ingewijden wisten het reeds lang en betreurden het steeds, dat hij, door de omstandigheden gedrongen, tot nu toe bijna uitsluitend slechts één kant, de lach-jeuk-wekkende, van zijn gaven kon uitleven. En zij zullen dan ook met vreugde uit den mond van den jubilaris zelf vernomen hebben (hij zeide het In zijn bedank-speechje), dat het voortaan anders zal worden en hij zich meer dan voorheen zal wenden tot grooter, meer volledig werk. En die omstandigheden dan?, zal men vragen. „Och wat", antwoordde Nap zelf al bij voorbaat, „jk weet *t nu langzamerhand wel, arm blijf ik toch!" Laat ons, om niet ai te eentonig deze jubel-eymphonie in majeur door te spelen besluiten met een dissonant. De Gemeenteraad is over t algemeen goed voorzien van dergelijke disharmonische aocoorden en ook deze week bood h4j er in zijn vergadering een fikseheHet geval- Overst en het te dier zake dienende Oom missie-rapport kwam ter sprake. Men weet, dat dit rapport er voor den heer Overst niet al te prettig uitzag; hoewel de meerderheid nu niet direct van oorruptieve handelingen wenschte te spreken, gaf men dezen vak- vereenigi ngs-leider toch wel te verstaan, dat hij op onverantwoordelijke wijze zijn positie als Raadslid in zijn vereenigingspropaganda betrokken had. Voor dat de besprekingen in den Raad over dit rapport geopend wer den, legde de heer Overst een verklaring af, waarin hij zeide, dat hij nog altijd volhield niet bewust zijn positie als Raadslid te heb ben uitgespeeld, maar dat hij, nu hij be merkt had, dat de Oommissie unaniem dien ndruk wèl gekregen had, zijn excuses maakte voor zijn onbewuste handeling. Deze halfslachtige verklaring deed alles behalve prettig aan en zijn roode fraotie- genooten konden er bij de debatten ook niet veel mee uitrichten. Tenslotte namen zij, met de overige Raadsleden dan maar het rapport voor kennisgeving aan. H Hing aan alle kanten van halfslachtig heid aan elkaar. Wat overigens een van de kenmerken van een dissonant is! BULGARIJE. De Daily Mail meldt, dat een gedeelte van het Grieksohe leger gemobiliseerd is hij wijze van betooging tegen een uitbrei ding van de Bulgaarsche weermacht met 7000 man. Griekenland, Zuid-Slavië en Roemenië hebben bij den gezantenraad geprotesteerd tegen inwilliging van Bul- garije's verzoek tot legeruitbreiding. Opnieuw een communistisch agitator gedood. Sofia, 24 April. Yvan Manof, een der leden van het geheime ooanmunistiaohe co mité, dien men op het spoor was geko men, is bij een poging om hem te arres teeren gedood, daar hfl weigerde zioh over te geven. BELGIE. De kabinetscrisis. Vandervelde is gisterochtend door den Koning ontvangen, aan wien hij nog of ficieel mededeeling gedaan heeft van de motie, gisteren, door het oongres der so cialisten aangenomen. Hij heeft er aan toegevoegd, dat hij verplicht was af te zien van de eer een kabinet te vormen. Er wordt thans gesproken over de mo gelijkheid van een kabinet van katholie ken met steun van liberale elementen, in dien de katholieken zich zouden willen beperken tot de flnanoieele kwestie. Maar ook deze combinatie sou een onzeker be staan hebben. De mogelijkheid van een zakenkabinet wordt eveneens geopperd. De socialisten spreken reeds van de nood zakelijkheid van nieuwe verkiezingen. FRANKRIJK Politieke rdktjea «Jonden. De politieke hartstochten zijn ln Frank rijk weer fel ontwaakt door de intrede van Caiüaux in het nieuwe kabinet. Daar komt bij, dat er gemeenteraadsverkiezin gen op handen zijn, die van vrij groot be lang zijn voor het vaststellen van dé ge voelens in den lande ten opzichte van de politiek van het kartel der linkerzijde. Na afloop van een verkiezingsvergade ring, Donderdag te Parijs gehouden onder leiding van het rechtsche kamerlid Tait- tinger, een dergenen, die zoowel in de Kamer als ln de pers het heftigst tegen het kartel en tegen Oaillaux optreedt, heeft een botsing plaats gehad met het gevolg, dat er firie personen gedood zijn en drie gewond. Volgens een Belga-bericht zou de schuld liggen bij de communisten, die zich ln hinderlaag opgesteld hadden en die op een door een hunner gegeven commando revolverschoten loeten op leden van dé „Patriottische Jeugdorganisatie", die uit het gebouw kwamen waar de bijeenkomst had plaats gehad. Volgens de Echo de Paris zou het aan tal gewonden 40 bedragen. En zouden wel 2000 communisten in de buurt opgesteld zijn geweest. Morain, de prefect van politie, sprak zich tegen de communisten uit na een door hem Ingesteld onderzoek en de com munistische Humanité zwijgt ook over het gebeurde. Huiszoekingen bt) communisten. Parijs, 24 ApriL De regeering is de toenemende ontsteltenis, welke zich moest uiten naar aanleiding van de bloedige botsing tusschen communisten en nationalisten, vóór geweest en heeft hedenmorgen vroeg een algemeene huiszoeking gelast bij com munistische leiders. Bij Suzanna Gixaud, de beruchte communistische agitatrice, werden een groot aantal stukken in beslag genomen waaruit haar voortdurende politieke en fi nancieel® betrekkingen met Moskou bleken. Naar vernomen wordt, bedroeg het aantal gewonden 43; twee der gewonden verkeeren in levensgevaar. Onder de communisten, die revolverschoten losten, 'bevonden zich tal van vreemdelingen, Tunesiër», Annamieten en Kabylen. De schietpartij tegen de groep nationalisten werd op militaire wijze geleid door den leider van de communistische hon derdschap die in het stikdonker een ware hinderlaag had georganiseerd. Interpellaties tn de Kamer. De regeering besloot onmiddellijk de in terpellaties te aanvaarden, welke de nationa listische leiders natuurlijk bij de Kamer in dienden. De- zitting was stormachtig. De voorzitter Herriot verzocht alle partijen op waardige wijze over deze pijnlijke zaak te spreken. Men luisterde in stilte naar den eersten interpellant Taittinger en zelfs de commu nistische leden bleven zwijgen toen hij ver klaarde, dat do werkelijke moordenaars de genen zijn, die in de Kamer zitten, omdat zij methodisch politieke moorden voorbe reiden. Taittinger besloot met van de regee ring draconische maatregelen te eischen en dreigde, dat als de, moorden weer beginnen, de communistische Kamerleden als gijzelaars zullen dienen en uit wraak het eerst zullen worden ter dood gebracht. De tweede interpellant Ybernegaray sprak in denzelfden geest met evenveel heftigheid. De derde interpellant, de oud-minister Reibel, die de zaak van algemeener stand punt beschouwde, sprak van een bloedige verkiezingscampagne en viel de socialisten en het linkerkartel aan, hetgeen tot luid ruchtige protesten aanleiding gaf; de zitting werd toen zeer woelig. Reibel herinnerde er aan, dat het fascisme in Italië een reactie was tegen gewelddaden der communisten. Als de regeering reactie wil .vermijden, dan moet zfl, aldus spr., de orde en de veiligheid krachtig verdedigen. De socialistische leider Compère Morel besteeg de tribune om de communistische moorden krachtig te veroordeelen, maar vroeg, dat de regeering ook de excessen der nationalisten zou veroordeelen, die ook strijdhonderdschappen vormen. Men mag volgens hem noch het bestaan van een roode garde nooh van een witte garde toelaten. Hij besloot met aan de communistische Kamer leden te vragen af te zien van gewelddaden. De communistische leider Cachin kwam op de tribune om te protesteeren tegen de interpretatie der tragische feiten. Hij ver klaarde niet bang te zijn voor bedreigingen, maar in het nationalistische kamp heeft men een ijzeren bataljoi* tegen de communisten afgezonden en bereidt men gewapende re presailles op de tegenstanders voor. De debatten eindigden met een korte ver klaring van den nieuwen minister van bin- nenlandsche zaken, die de bloedige gebeur tenis betreurde, het geweld, dat de uiterste partijen van links en rechts organiseeren, afkeurde en beloofde de schuldigen gestreng te vervolgen. t De Kamer wees een ontwerp-reeolutie, in gediend door de rechterzijde, van de hand en nam die der linkerzijde aan, waarin ver ontwaardiging wordt uitgesproken over het gebeurde en aanbevolen wordt te waken over ie vrijheden en desorganisatie van gewa pende machten door welke partij ook togen te gaan. De Kamer nam de motie van vertrouwen ln de. regeering met 830 tegen 204 stemmen aan. Het vlootprognini. De Kamer heeft met 422 tegen 29 sterns men de credieten goedgekeurd voor de uitvoering van het reetoerende gedeelte van den tweeden termijn van het vloot- program. Ohappedclalne legde er den nadruk op, dat de marinëbegrooting, die vóór den oorlog 600 millloen bedroeg, 9 Suffolk-Coatuuma zijn de aangewezen pakken voor de Jongens, welke zij bi) voor keur dragen. Onze modellen zitten gemakke lijk en de stoffen zijn solide. Geheel gevoerd, in moderne stoffen, leeftijd 10 jaar, 7.60, 8.60, 0 60, 11, ta. 16, 16, 17 60,10.50 Al onze kleeding, ook onze goed- w koope soorten, zijn sterk Minder waardige goederen houden wi) er niet op na thans niet meer dan 1200 millloen be draagt De oud-minister van marine Dunniesnil deed opmerken, dat Frankrijk, hetwelk het verdrag van Washington getrouw heeft toegepast, slechts een defensieve marine heeft. BRAZILIË. (Rio de Janedro, 23 ApriL De President der Republiek heeft gedecreteerd, dat de Staat van beleg, welke op 30 April zou eindigen, zal voortduren tot 81 December. Ai dien tijd blijven de grondwettelijke waarborgen geschorst in het federale dis trict en in tien staten, tezamen' zoowat de helft van de bevolking der republiek be vattende. CANADA. De staatsvloot Het jaarverslag betreffende de exploi tatie van de Canadeesche regeeringskoop- vaardijvloot wijst uit, dat het verlies op de exploitatie van 67 schepen verleden jaar 1,440,000 dollars beloopen heeft, wat een vermindering van het verlies is met 423,000 dollars in vergelijking met 1923. Het verslag zegt, dat de uitreizen met lading winstgevend waren, maar voor de thuisreizen weinig lading te krijgen was en dus met verlies gevaren moest worden. VEREENIGDE STATEN. Weder een mijnramp. Zeventien slachtoffers. Wallace (Idaho), 24 ApriL In de Hekiar mijn zijn zeventien mijnwerkers, op 2000 voet beneden de oppervlakte, van de bui tenwereld afgesneden. Alle hoop hen te redden is opgegeven. De mijn is vol gif tige gassen. Het immigranten-onderzoek. De minister van arbeid, Davis, over weegt het plan om het immigranten-sta tion in de.New-Yorksche haven, Ellis- eiland, af te schaffen. Het onderzoek naar den moreelen, intellectueelen en fysieken toestand van de immigranten, dat op El- iis-eiland pleegt plaats te vinden, zou dan worden vervangen door een dergelijk on derzoek, te verrichten, door Amerikaan- sche consuls, maar in de haven van ver trek. Dit zou een groote besparing zijn voor de scheepvaart-maatschappijen, die thans verplicht zijn om de afgewezen im migranten weer naar de plaats van ver trek terug te brengen. De exploitatie der diverse immigranten inrichtingen in die verschillende Ameri- kaansche havens en grensplaatsen kost thans ca. 2.000.000 's jaars. Maar dit be drag wordt ruimschoots opgebracht door de immigranten zelf, die voor toelating in de' Ver. Staten een hoofdgeld van 10 moeten neertellen. Daaruit worden de kosten ruim goed gemaakt Wordt nu het onderzoek voortaan ver richt in de havens van vertrek, dan zou den natuurlijk de diverse consulaten bui tenslands overal met een aantal deskun digen moeten wórden uitgebreid. Dit zou in totaal, heel wat meer kósten dan de 2.000.000 die thans aan de immigranten stations in de Unie worden ten koste ge legd. Maar aan d®n anderen kant zou de verdwijning van het station op Ellis- eiland zijn toe te Juichen, omdat de wijze waarop de immigranten op Ellis-eiland werden ontvangen, bejegend en door de beambten aangeblaft, dikwijls tot scherpe kritiek aanleiding gaf. Ook over het ge brek aan zindelijkheid werd geklaagd. En dit kan ook bij den reusaohtigen stroom inkomolingen niet anders worden ver wacht KORTE BERICHTEN. Het verdrag tusschen Turkije en Grie kenland is geteekend. De Hongaarsche posterijen hebben lucht-postzegels van 6000 en 10.000 kronen uitgegeven. De stad Brussel heeft voor 1 millloen ingesohreven op de leening voor de ten toonstelling ln 1930. LUCHTVAART. De R 33. Aan een feestmaal van het Koninklijke Meteorologische Genootschap te Londen is vermeld dat toen het luchtschip R. 88 van zjjn aanlegpaal los was gebroken, het van het Meteorologisch Bureau draadloos den raad kreeg aan te sturen op het cen trum van de depressie, welke den storm veroorzaakte, die het los had gerukt Dit scheep zeer vermetel, maar de men- schen van het bureau wisten dat bij het centrum van de depressie de streek was waar het luchtschip vermoedelijk betrek kelijk kalm weer zou vinden en ln staat zou zjjn,'zijn positie te behouden. Toenemend luchtverkeer. Het internationale vliegverkeer te Ham burg is eergisteren geopend. De Deutsche Aero Lloyd vloog 4888 kilometer op de trajecten HamburgKopenhagen, Ham burgLonden, Ha inbuig Frankfort 'Au ridh. Vo#ral haar het hoorden was de deelnegping zeer goed. Er werden 24 pas sagiers en veel post en vrachtgoed ver voerd. Van Kopenhagen kwamen^de eer ste voorjaarsbloemen binnen, vooral rozen en anjelieren. De machines van de Deut sche Aero Lloyd voerden vele vluchten bov<m Haimburg uit, terwijl de Junkers- vlieg-tuigen in den dienst Hamburg— Munohen zeer goed bezet waren. Het vliegweer was zeer ongunstig, vooral tn Zuid-Duitschland De Argentijnsche vlieger Zanni, die op zijn vliegtocht om de wereld verscheidene maanden is stilgebleven in Japan, gaat thans de reis voortzetten. Aanwerving voor dien JnchtafweerdtenHt De volgende week zal te Londen een campagne plaats hebben voor de werving van recruten voor den luehtafweerdienst. Legervliegtuigen zullen een aanvalsma noeuvre boven de stad uitvoeren, die door de afweerbatterijen moet worden afge slagen. Deze manoeuvres zullen door lezingen voor het publiek worden toege licht De kansen van Hoüandsche jongelui op Brltsche kantoren. Onder voorzitterschap van den heer F. C. Stoop is Dinsdagmiddag te Londen de jaarijjksche algemeene vergadering ge houden van de Kamer van Koophandel. Omtrent het plaatsen van Nederlandsche jongelui op Engelsche kantoren herhaalt het jaarverslag de mededeelingen, ,di,e ook in het verslag van 1923 reeds voorkwamen. De ter vergadering aanwezige Nederland sche gezant jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, zeide, desgevraagd, dat het mi nisterie van Buiterüandsche Zaken hem reeds officieel verzocht had om zich aan gaande de toelating van Hoüandsche Jon gelui in verbinding te steüen met de Engel- sche regeering. Spr. had nu reéds meermalen voorkomende gevaüen met het Home Office behandeld, en do ervaring opgedaan, dat men daar zeer welwiüend is. De Hollanders in kwestie moeten zich evenwel aan de En gelsche voorschriften houden. Zij moeten niet eerst naar Engeland gaan, opgeven, dat zij voor een logeerpartijtje komen en dan eenmaal hier zijnde trachten om op een kantoor geplaatst te worden. Dat is de verkeerde weg. Zij moeten stappen doen rtm een betrekking te krijgen voor zij uit Holland gaan. Het verzoék om hen toe te laten moet verder niet door hen, maar door de kantoren Je Londen, waarop zij plaatsing kunnen krijgen, tot het Home Office wor den gericht. „Wordt deze aanvraag gewei gerd" zei de heer Van Swinderen da ten de heeren zich dan tot mij wenden. Mijm ervaring is, dat ik geholpen word, en dat het in 80 van de gevallen lukt. Leg mij de concrete gevaüen voor. Men past de wet niet met te groote gestrengheid toe, en ook op het ministerie van Arbeid heb ik steeds veel medewerking ondervonden." („Telegr."). Nederlandsche Kamer van Koophandel In België. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel verzoekt ons, naar aanleiding van verschillende gevaüen, waaruit blijkt, dat de Kamer in Nederland niet voldoende be kend is, melding te wülen maken van haar bestaan en daarbij tevens te wülen mede deelen, dat zij zich beschikbaar stelt voor aüe mogelijke inlichtingen op handels- en industriegebied. Het adres der Kamer is Rue de Laeken 35b, Brussel De Gllndhorst „De Stand." noemt beslist onjuist het bericht van 3et Volk", als zou het fail lissement zijn aangevraagd van „De Glindhorst". Kostbare verliezen. Uit het Londensche politie-rapport blijkt, dat in de laatste veertien dagen niet minder dan 263 paarlenoolliers zijn ver loren. Op één dag werd voor een bedrag van 180,000 aan paarlen verloren. Uit de Drentsche venen. Op de Donderdag gehouden conferentie tusschen het bestuur van den Verveners- bond „Bargeroosterveen en Omstreken" en de besturen' van de vijf samenwerken de veenarbeidersorganisaties in het veen- rayon Bargeroosterveen en omgeving, dat de arbeiders in groote meerderheid niet genegen waren het loonaanbod van de verveijers te aanvaarden. De verveners handhaafden hun aanbod. Daarna is door de arbeiders nogmaals voorgesteld het ge schil door arbitrage tot een oplossing te brengen. De verveners hebben, dit voor stel in overweging genomen ën zullen daarover Maandag eerstkomende een le denvergadering houden. J nweelenidlef staL Inbrekers hebben uit de woning van den millionair Louis Kliggett te Newton voor 60,000 dollars aan juweelen gestolen. Van de daders is nog geen spoor gevonden. Moordaanslag. De Rotterdamsohe koopman BI, die in den nacht van 14 op 16 April ln de Poel- dijkschestraat in Den Haag door den bloe- menkoopma n 8.- met eenige revolverscho ten levensgevaarlijk werd verwond, is thans aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis overleden. Een moord. In den avond van 10 December J.1. be vond de 87-jarige Alioe Landry zich met b»ar minnaar Paul Queruel in eep café te Evreux, toen haar man binnentrad en haar gelastte met haar mee naar huis te keeren. Zij ging mede, doch gaf Queduel een teeken hen te volgen. In een nauw, verlaten straatje aangekomen, riep zij haar minnaar toe: „Vooruit, steek hem dood, gauw watlDe minnaar bedaoht zich geen oogenblik en doorstak den. echt genoot in koelen bloede. De vrouw en haar vrienfczijn tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Ingezonden Mededeellng. Medicus gearresteerd. Het Volk meldt de arrestatie van ©en medicus, dr. A., te Amsterdam, ter zake van het plegen van abortus. De aangehou dene, die reeds lang er van verdacht werd zich aan dit misdrijf te hebben schuldig gemaakt, is ter beschikking van de justi tie gesteld en -in het huis van bewaring ingesloten. NIEUWE UITGAVE. „Noord-Holland in Woord en Beeld* van heden bevat vier photo's van de go- bouwen der Weesinriohtlng „Huisdui nen", welke Instelling den 16en Mei 26 jaar bestaat en thans een fonds tracht te vormen om1 daaruit allerlei nooden te be strijden. Ook de fraaie betonbrug in den Huisduinerweg mocht in dit nummer na tuurlijk niet achterblijven, evenmin als de thans verbrande toren van Zunderdorp. En natuurlek levert het seizoen weer veel materiaal aan bloeiende bollenvelden; de - bisschop van Haarlem zien wij van de bloemententoonstelling te Heemstede ko men en yan de pracht der bollenvelden, rondom Leiden geven eenige kieken een goed beeld. De aankomst der vliegers te Amsterdam en de Alkmaarsche kaasmarkt vormen mede een der aantrekkelijkheden! en de burgemeester van Midwoud kijkt ons op de voorpagina wel een beetje barsch, maar toch glunder aan. DAMRUBRIEK Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldernbe Courant, Valeriuasrtraat 64huia, Amsterdam. Op -verzoek van eeftige inzenders wordt de oplossing van het probleem uit de vo rige rubriek eerst a.& week behandeld. Wit (8). Zwart: 3—7—14—16—19—28—29—88 en dam op 8. - Wit: 26-27—81-36—86-87—40 en 43. In een te Dordrecht gespeelde partij forceerde wit als volgt remise: 26-20 14:25 86—80 26 46 48—39 88:44 27—21 1627 8111 Wit (11) Zwart: 8—9—14—16—17—18—19-81— 23-20 en 29. Wit: 2b 27 28808287 88 41 4847 en 48. Wij wijzigden een part IJ «telling zoodar nlg, dat bovenstaande «teml ontstond, waardoor een aardige combinatie mogelijk 1818 i« een aannemen zet; het be reidt 17—voor on maakt op 29—88 mogelijk. Wit eaat als volgt naar dam: 26- 20 1484 27—22 18 27 48-89 B4 48 88 49 ®7 88 28:11 4 «a wint

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6