De minister van waterstaat In Friesland. Siërra Névafla. En hfi dacht vermoedelijk Nadat de minister van waterstaat Don derdag eeniige waterstaatswerken In de provincie Groningen had bezocht, heeft hij gisteren een bezoek gebracht aan Friesland, ten einde zich te vergewissen van den toestand van eenige rijkswegen in die provincie. De minister reed langs den rijksweg van Buitenpost naar Harlin- gen, over Leeuwarden en Franeker, per auto. Te Harlingen hebben op het raadhuis aldaar met den burgemeester besprekin gen plaats gehad over verbeteringen, aan te brengen aan de haven, in het bijzonder omtrent den bouw van een kaaimuur, ter vervanging van den bestaanden, die voor zeeschepen niet bruikbaar is. In gezel schap van den burgemeester werd vervol gens een bezoek aan de haven gebracht In den namiddag inspecteerde de minis ter nader gedeelten van den rijksweg van Drie Bomers naar de Lemmer en naar de Overijsélsche grens Mosselen. Uit Huizen wordt geimeld: Gedurende de campagne 1926 zal op de Zuiderzeebanken slechts van medio Mei—Medio Augustus naar mosselzaad en -halfwas mogen worden gevischt en zulks op de ondiepe perceelen alleen met motor- looze vaartuigen. De mosselproductie der Zuiderzee gaat nagenoeg geheel naar de banken in Zeeland en in. het belang van den Zeeuwschen mosselhandel en de vis- scherij in de Zeeuwsche stroomen is deze beperking van het afkorren der Z.-zee- vlschgronden ingevoerd; het protest der belanghebbenden tegen deze gedeeltelijke sluiting in het laatstgenoemde vangstge- bled heeft niets geholpen. Het Troelstra-oord. Naar „Het Volk" verneemt, heeft een milde geester, die ongenoemd wil blijven, een stuk grond van vier H.A. te Beekber gen- op de Veluwe geschonken aan het N. V. V. ten behoeve van het Troelstra- oord. De voorbereidingen voor de stichting van een gebouw zijn in vollen gang. Tom Mtx ln Amsterdam. Tom kjix is Amsterdam geweest en natuurlijk moet de Heldersche Courant zich ook met dit geval bezighouden. Wie is Tom Mix? vraagt de onnoozele lezer. Tom Mix is de held van menig bioscoopdramahij is de te paard jagende, dravende en galoppeerende cow-boy. En dezen man me.t en benevens zijn vrouw en kind zouden de Amsterdammers in levenden lijve zien! Want nu mag de N. Rott. Courant hem wel smalend noe men „de beroemde koeienjongen", maar dat neemt niet weg, dat ze voor mr. van der Hoeven, den hoofdredacteur van dit blad, vast en zeker geen stap zouden verzetten als deze met vrouw en kind Amsterdam binnenkwam. O zool Tom Mix is ook te Londen geweest en te Parijs. De Franschen waren nuchter der, hebben hem niet dat grootsche ont haal gegeven, dat een bioscoopheid van rechtswege toekomt. Maar de JSngelschen I Luister, wat de Londensche correspon dent van „De Telegraaf" ervan zegt: Tom Mix, de Amerikaansche cowboy filmacteur, werd bij zijn aankomst te Southampton door den burgemeester en vroedschap van die stad officieel ont vangen. Hij reisde naar Londen, en werd daar door een geestdriftige menigte - prompt opgejaagd door eenige kranten aan het station verwelkomd. Hij bleef hier een dag of tien, bracht een bezoek aan de City en werd op het Mansion House officieel ontvangen door den Lord Mayor. Ten slotte reisde hij met gevolg naar Parijs, waar ze hem en zijn paard Tony met gemengde gevoelens (mixed feelipgs) ontvingen. Eenige rotte eieren en vrij wat gehoon bedierven het gejuich der gewillige helden-vereerders in de Fransche hoofdstad. Nu is Tom Mix te Amsterdam geweest. Wilt u weten hoe men hem daar ontving Alweer, luister en verbaas u niet. Pe Amsterdamsche politie had niet op zoo'n grooten toeloop van nieuwsgierigen gerekend. Op het perrón bleef het nog bij gedrang, doch dit alles was nog kin derspel bij hetgeen buiten op het Stations plein zou gebeuren. Nauwelijks werd de grijze breedgerande hoed zichtbaar of het publiek verbrak de afzettingen. Niets was tegen dien aandrang bestand; men heesch zich op eikaars schouders om Tom Mix een welkom toe te roepen. De bere den politie had moeite om niet met paard en al van de sokken te rakm. Op het Damrak waren de trottoirs ge heel gevuld met nieuwsgierigen. Het tramverkeer moest worden stopgezet en zoo ging het ook met het andere verkeer. Men verdrong elkaar voor de ramen en overal schalde de naam Tom Mix. Dan gaat de stoet verder om een rond rit door de stad te maken. Nu en dan, bijvoorbeeld op de- Stadhouderskade, zetten de auto's er een snelle vaart in, doch de acht bereden politiebeambten lieten zich niet lappen. In vollen galop joegen ze naast de wagens voort; het schuim van de dieren teekende groote witte plekken op hun blauwe uniform en op hun petten. Maar ze versaagden geen moment en hielden er bij deze sportieve race een prachtig tempo in. Men kou het Tom Mix aanzien, dat hij, als geroutineerd rijder dit staaltje van ruiterkunst appre cieerde en meermalen knikte hij de be reden manschappen goedkeurend toe. Het lijdt geen twijfel of de Amsterdamsche ruiterpolitie heeft een uitstekenden in druk op hem gemaakt. „Wijsneus" in het Alg. Handelsblad beschrijft hoe de eowboy-acteur verbaasd zat rond te kijken naar al dit gedoe. En achter zijn oogen lag de herinnering aan de wilde mustangs, die h]j lasso't, en aan de stieren, die hij op het ongezadelde paard inhaalt in de eohaduwen van de „Heb ik dat mannenwerk alleen bedreven om dit tamme zoodje te vermaken?" Op een halven kilometer afstand ligt Nederland's grootste tooneelspeler te sterven, en eerst toen het met hem af liep hebben wij ons oin hem bekommerd en hem een pensioentje gegeven. Aldus klaagt Schröder in zijn „Spotternij1 en Sotternij". Ja, ja, maar Tom Mix is en blijft dan toch maar Tom Mix. Van de tien menschen in Londen waren er twee, die den man wel eens op de film hadden gezien, anderen herinnerden zich vage lijk den naam eens op een> aanplakbiljet te hebben gelezen Voor verzamelaars van Nedertandsche postzegels. Zij, die zich toeleggen op het verzamelen van postzegels en. die, ter vervolmaking van hunne collectie, gaarne een volledige verza meling van hetgeen in Nederland aan derge lijke zegels te krijgen is, onder hunne bezit tingen zouden tellen, hebben reeds langen tijd den wensch gekoesterd, dat aan het hoofdpostkantoor een loket zou worden ge opend, waar zij hun verlangens kenbaar kunnen maken en waar alles wat in Neder land en koloniën aan geldige postzegels, frankeerzegels, enz. bestaat, te verkrijgen is. Reeds het vorige jaar deed de Vereeni- ging van Postzegelverzamelaars „Hollandla" een verzoek om in het hoofd-postkantoor te Amsterdam een dergelijk loket te openen Thans zal deze wensch in vervulling gaan; Zaterdag 2 Mei wordt een loket hiervoor be schikbaar gesteld, rechts in de groote hal. Daarbij komen drie vitrines, waarin worden tentoongesteld: oude nog geldige zegels van vorige uitgaven, nog te verkrijgen jubileum- zegels en thans geldige postzegels; zegels van Oost-Indië, Suriname en Oura^ao; de nieuwe Veth-zegels e£i de geïllustreerde briefkaarten van Hana en Berlage. Een uit gebreide verzameling. IMen kan zich dus, vóór te krópen, op de hoogte stellen met hetgeen te kragen Is. Het loket zal eiken Zaterdag van 2—5 uur geopend zijn.' Belastingverlaging te Amsterdam. Het HbL schrijft: Het hardnekkig gerucht is tot óns door gedrongen, dat door B. en W. van Amster dam in de eerstvolgende raadszitting zal worden verdedigd een eerstdaags te ver schijnen voordracht, om den vermenigvul digingsfactor voor de gemeentelijke in komstenbelasting van 0.675 op 0.60 terug te brengen, alzoo neerkomende op een be lastingvermindering van elf procent van den tegenwoordigen factor. Wij hebben den wethouder van finan ciën, den heer F. M. Wibaut, nadere In lichtingen verzocht. Hij wenschte een en ander noch te ontkennen, noch te beves tigen. „Over het vaststellen van den ver menigvuldigingsfactor", 'zei hij, „moet eerst de commissie van bijstand voor fi nanciën worden gehoord; eerst daarna be palen B. en W. hunne houding." Ondanks het feit, dat de heer Wibaut zich niet wilde uitlaten, kunnen wij, op grond van ons verstrekte inlichtingen, met zekerheid aannemen, dat gaat de raad tmee ingaande Mei a.s., dus voor het nieuwe belastingjaar, de vermenigvul digingsfactor van 0.676 op 0.60 zal worden teruggebracht van Helder. Natuurlijk komt Doru« ook deze feesten meemaken, terwijl waarschijnlijk ook een der andere Heldersche redders mee komt Alle Nieuwediepers, die in Amsterdam wonen, gaan daarheen. De entrée is goed koop. Gezelschap Speenhof! komt dezen avond opluisteren, ook een orkest van ruim 60 man, onder leiding van Boris Lensky. Wie over belastingen moppert, weet altijd wel iemand aan te wijzen, die het beter missen kan. Dat zijn dan ln 't hijzonder degenen, die zich verheugen in oomfort of weelde, die de mopperaar zich niet veroor loven kan. De auto is voor velen nog steeds een voorwerp van afgunst bovendien1 en dientengevolge wordt de onderstelling nog wel eens geopperd, dat de autobezitter best nog wat meer zou kunnen missen. Hoe weinig gerechtvaardigd die opvatting met name voor ons land is, bewijst een op stel in „De Auto" van deze week. Daaruit- blijkt hoe geweldig de Nederland- sche fiscus den automobielhezltter nu reeds aanpakt, terwijl straks de verhoogde invoer rechten (5 en de weeldebelasting (5 lem ook nog zal treffen. Het blad geeft het volgende staatje van de jaarljjk» terugkomende percentages, die de bezitter van een Fiat 501 (aankoopsprijs 3600) en -een Hispano Suiza (aankoops prijs 16.000) betaalt, in: De draadkmie omroetp. Naar Radio-Wereld meldt, heeft oud minister dr. F. E. Postuma, nu gebleken is, dat de pogingen van de directie- der N. S. F. (NederL SeintvoesteUenfabriek) om een neutralen radio-omroep in het leven te roepen, weinig succes hebben, zelf he, initiatief genomen om tot een dergeljjken omroep te komen. Dr. Posthuma zal zich te dien einde verstaan met de verschillende groepen van belanghebbenden bij dien omroep, als de industrie, de radlo-vereeni- girigen, de religeeuzo omroep, de volka- ontwikkelings-instituten en het amuse mentsbedrijf. In het algemeen schijnt de regeering, die zelve haar technische ambtenaren hei omroepvraagstuk heeft laten bestudeeren het z.g. Engelsche systeem te willen aan vaarden, waarbij do omroep-verzorging, onder regeeringstoeztcht, wordt toever trouwd aan een particuliere, z.g. omroep- maatschappij. De gelden, noodig voor het exploiteeren van den omroep en voor een matige rente van het omroepkapitaal, zou den gevonden worden uit een heffing per radio-ontvanger. De stand der conflicten in het schilder wbedrfjf. Onder leiding van den 'bondsvoorzitter, den heer Dooyes, hoeft Zondagmiddag u- Amsterdam een uit alle doelen des lands bezochte vergadering van den Alg. NedL Schildersgezellenbon.d plaats gehad. Be sproken werd de stand der conflicten in het schildersbedrijf te 's-Qravenhage, Al melo, Groningen en Wageningen. Ook hel dreigement der patroons om in verschil lende plaatsen des lands de uitsluiting te proclameeren, vormde een onderwerp van bespreking. Eventuede tegeiümaatregelen werden besproken en vastgesteld teneinde de actie der patroonsbonden het hoofd te kunnen bieden en voorbereid te zijn op uit breiding van het conflict. De vergadering was 't ten volle eens imet de tot dusverre gevoerde bondsleiding en besloot alle maatregelen te trelifen om den strijd tot doórvoering der gezeUeneiaohen, zoo krachtig mogelijk te blijven voeren. Naar wij vernemen, zal de volgedde week Maandagavond, 4 Mei, door het energieke Amsterdamsche Comité van het „Dorus Rijkersfonds", bestaande uit: Abr. Staalman, Voorzitter; Mevr. De Jongde Ruijter en N. A. Zilver, een groote officieele feestavond gegeven worden in de groote zaal van den Werkenden Stand te Amsterdam. Als spie ker» zullen o. a. optreden Abr. Staalman, lid van de Tweede Kamier, en Levy Grunwaid, Fiat. Hispano. Amsterdam 91/. 10 Pen Haag Londen 9 v-U 9 2 V. Parys 1 VB Brussel 1 (Milaan 4V. 87. Italië l v. 27. New-York V. e 7» Ver. Staten V. 7. Oalifornlë, V. 7*o Het eerste jaar wordt de zaak nog erger. Terwijl de bezitter van een Rolls Royce in Engeland nog geen 2 betaalt van de subsidie^verhooging móttmren! Zoo eenvoudig als de heer Van Heusden de zaak voorstelt,, is zij toch niet Inderdaad is de Leeszaal van plan aan de gemeente een verhoogd subsidie van f 600 te vragen, maar flat subsidie wordt drie jaar lang slechts voor een klein deel voor den .jkaramervollen toe stand" gebruikt. Hetgeen het Bestuur der Leeszaal doet isAet volgende; Het wenscht een multlplicator en een schrijfmachine, doch kan die niet betalen. Het moet daarvoor dus geld leenen. Indien het de ip00, die daarvoor begroot zijn, rechtstreeks van $e leden kan krijgen, zon der rente, zijn de kosten daarvoor 100 zege- tjes van 10 cent, 10, en wordt haar begroo ting dus met 1010 verhoogd1. Kan het dit geld niet van de leden krijgen, dan wil het bij de gemeente leenen en worden de koeten van rente Iets hooger, stel 40. Dan wordt dus de begrooting der Leeszaal verhoogd met 1040. Daar de Leeszaal) dit geld even min kan terugbetalen, moet de gemeente daartoe bijspringen, en wordt een verhoogd subsidie van f 500 aangevraagd. De JLeeszaal- zal dus aan de gemeente aannemelijk moeten maken, dat zij het zonder deze duplicator- inrichting niet stellen kan. Daartegenover hebben wij ter vergadering aangetoond, dat aan deze verhoogde uitgave van 1000 kon worden ontkomen. Wij ach ten het eenvoudig weggeworpen geld1). Men krijgt thans na drie jaar een installatie welker nut vrij problematiek is, en waarvan men nog maar veronderstelt, dat zij voordeel zal opleveren. Teekenend is in dit verband hetgeen de voorzitter zeide, ml. dat men den multlplicator voor het kleine drukwerk wilde gebruiken, en dan altijd nog een catalogus kon laten drukken. Daarvoor moet dan zekei ook weer een verhoogd subsidie worden aan- gevraagd! Indien men doet wat ik zeide, namelijk de catalogi tegen een zoodanigen prijs verkoopen, dat het publiek ze neemt, is daarmee het doel waarvoor ze uitgegeven worden, bereikt. Het verschil in den kost prijs en den verkoopsprijs vormt zeer zeker een verliespost op de begrooting, maar die toch niet een bedrag van 330 gedurende drie jaar lang vereischt zooals thans. En men kan dan tenminste by de gemeente een waarde (ƒ590 by een aankoopsprijs van 30.000), moet hy ln Amsterdam 18 5350) en in Den Haag 5000 of 16*/» van de aanschaffingswaarde betalen. Boven dien wordt in Engeland de door automobi listen opgebrachte belasting besteed voor wegenverbetering, terwyf hier van een be paalde bestemming voor dit doel geen sprake is. De autobezitter ginds krijgt dus waar voor zijn geld (ook anderen hebben van de verbeterde wegen natuurlijk profijt), hier is het wegennet ondanks de bedroevend hooge belasting in even bedroevenden staat. Toch meent een deel van óns publiek, dat de autobezitters wel wat meer belasting zou den kunnen betalen. Als men-het autoverkeer had willen be lemmeren, dan had men moeilijk andere kunnen optreden. („Hbl."). INGEZONDEN. Openbare LeeszaaL Aan de Redactie van de Heldersche Courant. M. de R! U vergunt mij wel enkele opmerkingen, 't Is niet myn doel met U in uw blad te polemiseeren, doch, waar men zich soms op den inhoud van uw verslagen beroept, kan het voor eventueel® gevallen nuttig zijn te weten, dat de juistheid bestreden wordt Betreft het nu gewone slippertjes, zooals wanneer U mij tot een functie wil verheffen, die niet de mijne is, wat my in korten tyd reeds tweemaal overkwam, dan*trek ik mij daar niet veel van aan. Bedenkeiyker wordt het, wanneer fantasie in de plaats van feiten wordt geschoven, zooals biykens het bericht in uw blad over den Ouderavond aan school 6, waarin over de wording van het instituut schoolartsen mededeelingen werden gedaan, niet -klop pende met wat geput kan worden uit de verslagen van Bond van Ned. Onderwijzers. „Witte Kruis" en Gemeenteraad. 'Dit evenwel heeft my toen nog niet tot schrijven genoopt. Doch de financieel® be schouwingen in uw verslag van de algem. ledenvergadering van de Openbaro Leeszaal van Donderdag 23 April IJ. verplichten my in 't belang van de instelling, die ik mede help besturen, enkele opmerkingen te maken. In de voorafgegane vergadering van het Alg. bestuur heb ik by voorbaa t gewaar schuwd tegen heft gevaar, dat de leeszaal bedreigt door de officieele .„bezuiniging", wat voor onze instelling is „ondervoeding". Verschillende posten staan genoteerd op bedragen, die voor t gezond veratand niet te rechtvaardigen zyn, dan door de treurige noodzakelijkheid om het leven te rekken, ge dachtig aan 't gezegde: zoolang er leven is, is er hoop. Onze subsidie's rijn met rond anderhalf duizend gulden verminderd. Zoo kunnen wij niet blijven voortgaan. Voor boekaanschaffing worden jaren achtereen bedragen beschikbaar gesteld, die< zeker al lertreurigst genoemd mogen worden. En hierop ten deele grondde ik myn waarschu wing, dat men zoo aan die lage getallen zou gewend raken, dat men een poging tot terugkeer tot gezonder toestand zou gaan opvatten als weelde. Op dien kommervollen toestand is geba seerd het te richten verzoek aan het Ge meentebestuur om ons in het groote sub- sidieverlies tegemoet te komen met een derde deel ongeveer, n,L ƒ500. Alvorens dit verzoek was uitgewerkt, werden we zelfs plotseling opgeschrikt door het bericht, dat 't geheel® rykssubsidie voor ons dreigde verloren te gaan. Door officieuse toezegging van.de gemeente Is dat gevaar echter voor ons afgewend. Dit alleen beheereoht de subsidie-aan vrage. De rest kan lk verder laten rusten, ver wijzende naar den aanhef. T. VAN HEUSDEN, Penxüjunii. O. L.-Z. Heldeer, 26 April 1&2G. Meent men, dat multipliceeren goedkoo- per is dan drukken, dan late men ze by een grooter lichaam, dat zoo'n inrichting bezit (Korporaalsbond) aanmaken. Op eene vraag of over deze belangrijke aangelegenheid een vakman, in casu dus een drukker, is geraadpleegd, werd niet geant woord. Klaarbiykelijk heeft men zich dus eenvoudig door een. reiziger laten bepraten. Hoe ondeskundig men te werk is gegaan, blijkt wel uit.de verrassing, waarmede later door my verstrekte inlichtingen over schryf- machinee werden ontvangen. Geen der hee- ren had daarvan ook maar in het minst ver stand. Niettemin zet men maar mir nichts dir nichts 1/9 van de geheele Leeszaalbe- grooting voor zot/n installatie opl Dat acht ik geen goed beleid. Dit zyn in hoofdzaak myn bezwaren. Ik heb er nog meerdere, maar zal die, teneinde de zaak niet op de spits te drijven, thans niet noemen. Wellicht vindt het Bestuur aanleiding in het bovenstaande de kwestie alsnog afin te houden; dal zy op een „alge- meene" ledenvergadering met 8 tegen 2 stemmen is besloten, behoeft, voor wie waar lijk het belang der leeszaal beoogt, geen be zwaar te zyn. Behalve de leden van bet al gemeen en dageüjksch bestuur (met uitzon dering van ondergeteekende) en met uitzon dering van-den heer Koning, die aan ndjne zijde stond, waren ter vergadering slechts twee (2) gewone leden, welke, deels uit on wetendheid, deels omdat zy begrepen, dat het toch niet gaf, met de vooretellen van het dageiyksch bestuur medegingen. En ik vrees, dat inderdaad het bestuur moeite zal hebben de gemeente van de noodzakeiykheid van dezen aankoop te overtuigen. En dan is "men nog verder van huis, dan komen de kos ten ten laste van den boék&ankoop en wordt deze post, de hoofdpost der begrooting sluitpost I v J. BROUWER, Lid v. h. Algemeen Bestuur der LeeszaaL Het doet de redactie der Heldersche Cou rant leed, dat de heer Van Heusden in enkele verslagen in een verkeerde functie is ge noemd, en gaarne biedt rij dien heer daar voor haar excuses Over de verkeerde voorstelling, die blijk baar op den Ouderavond is gegeven, gelieve de heer Van Heusden den spreker van dien avond, dr. Minkama, te interpelleeren, daar onze verslaggever daar absoluut 'buiten staat. Redactie. martnebebichten. De „Tromp" en „Heemskertk*. De pantserschepen „Tromp" en „Heem»- kerok" zijn op hun oefeningsreia 26 April te Funshal aangekomen. Nieuwe torperioboot-Jagers. De Minister van Marine heeft, na ge houden inschrijving, aan Burgerhout'» Machinefabriek en Scheepswerf te Rot terdam den bouw opgedragen van twee torpedoboot-jagers, geheel overeenkomstig aan den hy deze werf reeds in aanbouw zynden torpedobootjager „Evertsen". De in Engeland bestelde vliegtuigen voor den marine-luchtvaartdienst Vioe-admiraal J. H. Zeeman, chef van de afdeeling materieel van het departe ment van marine en voorzitter van de commissie voor de overneming van de vier in Engeland bestelde vliegtuigen, be stemd voor den Nederlandschen marine luchtvaartdienst, zal zich naar Hambei, in Engeland, begeven, waar de vliegtuigen zyn gebouwd in de vliegtulgenfabriek Fairey Avlation Company. Hy wordt daar- by vergezeld door de overige leden van de commissie van overneming: luitenant ter zee le kL H. G. de Bruyne, den offi cier van den marinestoomvaartdienst 2e kl. A. A. O. Kramer en den officier-vlie ger J. A. O. Broesder. De commissie zal de vliegtuigen keuren en na goedkeuring overnemen. Wanneer die overneming is geschied; zullen zoo is het plan de vier vliegtuigen naar Nederland worden overgevlogen onder commando Van luitenant ter zee le kL H. G. de Bruyne voornoemd. Twee dier vlieg tuigen zullen landen op het vliegkamp de Mok, de twee andere te Vlissingen. Luit. ter zee le kl. h. Nieuwenhuys wordt 11 Mei as. geplaatst bij het departement van marine, 26 Aprilmar. Se kl. h. c. Wierstra. 29 April: matroos le kl b. Over de Linden. i Mei: marinier le kl. w. g. öouren. 3 Mei: id. w. s. Hey. 5 Mei: scheerder f. Öwart 7 Meimarinier 2e kl. o. t. Langelaaa. ii Mei: id. q. j. Neervoort. 15 Mei: opperechrijver D. Paata van Wacht schip Willemsoord tijdelijk naar Ondereeed. kazerne. Hierby moet nog worden opgemerkt, dat de onkosten 10 of 40) niet op de begrooting in cyfers tot uiting komen, maar natuurlijk ten. laste van andere posten komen. De energie, die noodig ls b|] spreken en lachen. In Woenea.heeft dr. H. V. Schroetter proeven gedaan over het gebruik aan energie, dat men noodig heeft by ln he openbaar spreken in vergeiyking met he gewone spreken. De proeven werden ge daan op een hekend voordrachtkunstenaar en vergeleken met proeven op personen die lachten, huilden of snikten. In gewone rust (lezen) werd 20 1 luchi per minuut ingeademd; by het lachen en huilen werden 22 en 12 1 lucht gebruikt. De hoeveelheid kilogrammetere arbeic by het luid spreken bedroeg 9250 kgm. p uur, bij het lachen 1300 kgm,, by snikkén slechts 680 kgm. Dit laatste is dus ui', een energie-oogpunt goedkoop. Iedere i sproken lettergreep kostte 06 kgm. spreken en lachen ging 42 gr. water per uur verloren, by snikken slechts 18 gr. per uur. Voortaffn zal dus het houden van een voordracht onder de zware sport moeten worden gerekend. („The Lancet".) (ieueeekundige verzorjeing. 8TOOMV A ARTBERIOHTBN. Kon. Ned. Stb. Mij. UIT DE PERS. De benijde automobilist. Dorus Kijk erafonds. Met beleefden dank, Off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht o. l. 1w. Overman ie per particuliere gelegenheid naar Ooat-Indië vertrokken. De heer b. van Noort, te Leiden tot seani-art* bevorderd, is bestemd tot off. van ges. bij de zeemacht. Luit ter zee 2e kl. J. d. Jibben van de Kon. Mar.-ree. wórdt wegens bet eindigen van den- voorgeschreven oefeningstijd, van zijne plaatsing te Vlissingen ontheven. Met ontslag uit men Zeedienst: 12 Meiid. D. Otsen. 27 Mei: id. levkl. JL M. Wegman. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OM STANDIGHEDEN is aan oodervolgende per sonen vergunning verleend om naar Nederland terug te koeren: Per se. Tambora, 1 April van Priok: Serg.-mont. p. Brik. Per s.8. Johau de Witt, 8 April van Priok: Berg.-macht. d. Smids, korp.-macht. L L P. v an Flor ik, matroos le kl. z.M. (v) A. Steden», id. 2e kl. C. de Hamer, ld. 8e kl. A. Bolk, ma rinier 2e kl. p. g. de Mey. Per sa Slamat, 15 April van Priok: Serg.-macht- j. de Waal. De luit ter zee le kl. h. g. de Bruyne wordt den 4en Mei as. tijdelijk belast met den dienst van eerste officier op bet Vliegkamp de Kooy. 4 Mei: eerg.-maj. d. man. H. A van Dintal van Wachtschip Willemsoord tijd. naar Kom. Instituut. LEGEKBEBICHTEN. De data, waarop d® yijfkainpcn voor officie ren en onderofficieren dit jaar gehouden zullen wonden, zijn gewijzigd. Voor officieren zijn nu de data 7, 6 en 9 Juli en voor onderofficie ren 14, 15 en 16 Juli. Op Zaterdag 2 Mei as-, des voorm half elf zal in bet gebouw van den Marinebuitendienst gelegenheid zijn tot inenting van kinderen van gehuwde militairen der landmacht. Trouwboekjes hiertoe medebrengen. Ondereeheidingsteeken voor trouwen dienst Aan den eerg. A. J. Bak van bei rog kuat- art ia op 27 April de bronsen gaap voor trou wen dienst toegekend. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Grotlos, 4» arr 26 Arpil te Sabang. Koningin der Nederlanden, t, vertr. 24 April v. Singapore. Nlaa, arr. 27 April te Batavia. Prins der Nederlanden, u., arr. 26 April te Port Sald. Sembilan, u., arr. 22 April te Padang. Batjau, t., vertr. 26 April v. Port Sald. lohan de Wïtt, t, vertr. 26 April v. Port Sald. Karimoen, t, vertr. 26 April v. Port Sald. Prinses Jullana, u., arr. 26 April te Soutb- ampton. Rondo, u., vertr. 24 April v. Babangt Rotti, t.f arr. 26 April te Suee. Vondel, u., vertr. 24 April v. Djeddah. - Billlton, t, vertr. 24 April v. Triest Karimata, vertr. 24 April v. Batavia. Ijombok, t, vertr. 26 April Port Sald. Rembrand, arr, 25 April te A'dam- Erato, pass. 26 April Holtenan. Euterpe, pass. 26 April Duinpaneea. rulatae, arr. 27 April te R'dtaim. Hermes. arr. 26 April te örnyrna Iris, pass. 26 April Holtenau Jtuuo, arr. 26 April te Gibraltar. Neptunua, pass. 26 April Dnngono— Nero, arr. 27 April te A'dani. Orestes, vertr. 26 April v. Gibraltar. Orion, vertr. 26 April v. Livorno. at BZ kprü te A'dsn.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6