NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Het geheim van de Verpleegster ■fr HEEREN BAAI DE Keelontsteking Abdijsiroop Nr. 6020. ZATERDAG 2 MEI *1925. 63ste JAARGANG, Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor auto's en fietsen: DUITSCHLAND. De verkiezing van Hindenburg. De verkiezing aanvaard. ENGELAND. Het velilgheldspact Het oordeel van de „Times". Een „bussen"-oorlog te Londen. FRANKRIJK. De Franschen in Marokko, Op voorpost Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. 16) „Wanneer ben je dit te weten gekomen, Barbara?" vroeg hij ten laatste. De stem en de manier, waarop hij vroeg, waren Belgische mijnwerkers. SPANJE. Een Spaansche quaestie tegen Abd d Krlm. BULGARIJE. In gezonden Mededeellng. Gebruik AKKER'» RUSLAND. VEREENIGDE STATEN. Pokken. Of Barbara h«m al hoorde, adj gaf daar Ingezonden Mededeellng. TROOST VOOR OUDEN VAN DAGEN. (Wordt vervolgd.) I RANT ABONNBS^T PER 8 MALDEN BIJ VOORUITBETALING Heidereet» Courant f 1.50; fr. j>. p. binnenland f9 r> vc Indifi p. «wpoet f 2.60; id. p. mail en overUre hïnH fe\, j reep. f 0.50 f 0.70, f 0.70. f 1 20 Modeblad i» Si W Loeee nummers der CoPrant 4 cT^ frpp.Bd Verschijnt Dinsdags, Donderdag, en Zaterdagmiddag Rédacteur-UitgeverO. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 PoeUJlrorékenin» No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 cl p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte al* redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)y. 11lm 9 regels 40 cl, elke regel meer 10 cl bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 cl p. adv. extra). Berwijsno. 4 cl W i n t e r t d. Maan Zon Hoogwater Mei op: ond.: op: ODd.: v.m.:n.m.: Zo. 1 a. 1.11 m. 2.48 4.26 7.26 4.12 4.52 Ma. 4 9 2.21 3.12 4.24 7.28 5.28 5.68 nt. 5 9 3.34 3.34 4 22 7.30 6.25 6.49 Wo. 6 9 4 49 8.56 4.18 7.32 7 11 7.31 Do. 7 9 6 06 4.20 4 17 7.34 7.50 8.09 Vr. 8 9 7.26 4.46 4.15 7.35 8.28 8.46 Za. 9 8.45 5.16 4 14 7.36 9.05 9.24 Zaterdag 2 Mei7.55 uur Zondag 8 7.56 t Maandag 47.58 Hindenburg heeft zich bereid verklaard de verkiezing te aanvaarden. Naar aanleiding van de verklaring Woensdag door minister Chamberlain in het Lagerhuis afgelegd, dat sedert zijn verklaring van 25 Maart geen vorderingen zijn gemaakt ten aanzien van het veilig heidspact, schrijft de „Times" in een hoofdartikel: „Er heeft een betreurens waardige vertraging plaatsgehad tenge volge van de regeeringscrisis in Frankrijk en de verkiezing van den president in Duitschland, maar ondanks het resultaat van die verkiezing en den ophef, die daarvan in vele Fransche kringen wordt gemaakt, blijft de weg tot.verdere onder handelingen open. Het spreekt van zelf, dat in Duitschland het keizerrijk, in de naaste toekomst niet zal worden hersteld en de Fransche regeering, die Tan dit uit stel gebruik heeft gemaakt om haar po sitie in Europa te versterken, heeft stel lig de deur niet gesloten voor een alge- meene bespreking met Engeland en Duitschland over de belangrijkste vraag stukken. Er is in dr. Lutherts rede een nieuw teeken van onverzettelijkheid in het bijzonder ten aanzien van de quaestie der ontwapening en de ontruiming van Keu len dat er op wijst dat verder uitstel de hinderpalen voor overeenstemming zal kunnen vermeerderen. Daarom moeten de zoo hoopvol aange vangen pogingen om klaarheid te bren gen in de internationale verhoudingen spoedig worden hervat. De „onafhankelijke" buseigenaars van Londen, de „piraten", zijn van meeningi, dat de commissie van advies voor het verkeer te Londen de officieels combina tie, de „Combine" bevoordeelt en hebben op dien grond tegen 14 Mei een tarieven- verklaard. Zij zullen hun tarieven f? stellen dan die van de „Com bine en zijn bereid 10 shilling per dag op elke bus te verliezen. Een kapitein en veertien man van een Fransche kolonne in Marokko zijn gedood en elf man gekwetst in een gevecht met een troep van vierhonderd inboorlingen. De re geering heeft bekend gemaakt, dat het ge vecht drie dagen en nachten heeft geduurd en dat de inboorlingen terugtrokken met achterlating van dertig dooden. In Fransch Noord-Marokko deden vliegmachines een aanval op vijandelijke benden en brachten hun zeer gevoelige ver liezen toe. Zij signaleerden verder op de hoogte van Leben de aanwezigheid van een groote Riffijnsche harka, waarbij zich gedeelten van stammen bevinden uit het gebied, dat aan'de Fransche zone grenst. De troepen staan gereed om zich in het gebied tegen eiken inval van Rifstammen te verzetten. In het Oosten, in het ge bied van Kiffane, sloegen de Franschen met groote verliezen een aanval van de Rifbewoners en afdeelingen uit Gbegnala af. Een bijz. correspondent Bchrijft aan de N.' Rott. Crl: De frontpost, waar wij ons heen bege ven, ligt voor en boven ons, op de punt van een stellen kegel. Hij lijkt nietig, maar stekelig ongenaaktbaar op zijn rots top. De vier muren, een onregelmatige figuur vormende, zijn uit steenstukken opgebouwd of opgestapeld, en van boven onafgewerkt gelaten. Lage bastions hou den naar alle kanten dreigend de wacht. Het geheel is nijdig gesloten, en omge ven door een dichte heg van prikkeldraad. De officier, op het oog een gemoede lijke Elzasser, zooals er zoovelen zijn in Marokko, komt ons tegemoet. Veel gele genheid om zijn muren te verlaten heeft hij niet. Hij leidt ons binnen in zijn kleine vesting, die weinig tientalen krij gers herbergt. Dit zijn, op eenige onder officieren na, allen Algerijnen of Marok kanen. eD ruimte binnen de muren Is zeer be perkt De heele oppervlakte, die het fort door MURRAY HERBERT. „Ik moet alles vertellen," antwoordde zij. „Ik heb in twijfel en vrees geleefd, maat nu ken ik geen vrees meer. Er kan tusschen ons geen sprake meer zijn van liefde, Sidney. No. 39 in de Stichters Zaal is mijn echtgenoot. Toen men hem in het ziekenhuis 'bracht, niemand weet waar vandaan, in dien nacht kwam hij als van de dooden terug, Ik had hem al jarenlang dood gewaand. Maar. Zuster Anna bleef niet langer staan luis teren. De verdenking, die het geopende medaillon had opgewekt, was nu zeker heid geworden. Dat was voor het oogen- blik alles, wat zij verlangde te weten. Voor den jongen gestichtsohirurg was Barbara's onthulling een nog grooter slag, die heon als het ware eveneens 'het lichaam als de ziel striemde. Hij rilde er zichtbaar door. Hij trachtte te spreken, maar de woorden wilden eerst niet komen. En voor Barbara Bellairs was dit het oogenblik, dat zij zoo lang geyreesd had, erger, dan zij het zich had kunnen voorstellen. Nooit te voren had zij zoo'n uitdrukking in de oogen van Sidney Dane gezien. Ingezonden Mededeellng. ECHTE FRIESCHE fil°« py/ tabak A per ya pd 75 ct G - /2 - 65 ct even moeilijk te dragen als de blik van zijne oogen, die hij geen seconde van haar afwendde. Maar de eerste schok was voor bij. Zij dwong ziohzelve te verdragen, wat er ook komen mocht en toen zij weder sprak, geschiedde dit met nieuwe kracht. „Ik wist het, zoodra men hean in. Stich ters Zaal binnenbracht," antwoordde zij. Dane slaakte een zachten kreet, welken Barbara door eene beweging met de hand onderbrak. ,Jk had het je toen direct behooren te vertellen," ging zij zelfbeheerscht voort. „Luister naar mij, Sidney. In het eerst had ik mij voorgenomen, je niets te zeggen. Ik streed tegen mijn geweten. Ik zal je niets over mijn echtgenoot zeggen behalve dit, dat hij zeer slecht voor mij was. Hij trouwde mij, toen ik nog maar een kind' was en verliet mij heel kort na het huwe lijk. Een jaar lqjer kreeg ik het bewijs, zooals ik toen geloofde, dat hij. dood was. Dezen avond moeten wij afscheid nemen, jij en ik. Er is in al deze laatste dagen haast geen minuut voorbij gegaan, dat ik niet verlangde naar je toe te komen, om je alles te vertellen'. Maar tot vanmiddag had ik daartoe niet den moed; eerst toen 'kon ik ertoe besluiten." „Barbara," antwoordde hij ernstig, „is er niet nog iets te vertellen?" „Wat bedoel je?" hernam zij treurig. Wat zou er nog meer te vertellen kunnen zijn? Is het zoo niet genoeg? Ik 'ben ge broken, ik ben alleen." ,Jk wil alles geheel doorgronden," zeide Dane norsch. „Het dient nergens toe daar mede te wachten. Ik wil het rechte weten omtrent het verhaal van zuster Anna. Op die gevoelige platen vu niets te zien. En beslaat, Is zeker niet meer dan 860 vier kante meter. Daarbinnen is alles opeen gepakt: de kiprennen, de artillerie, de bastions met de machinegeweren, de stal len, de voorraadkamers, de amanitieka- mers, de bakkersoven, de keukens, de wa terbak, de uiterst bescheiden woongele genheid, De ruimte voor beweging tus schen de, uit ruwe steen opgetrokken ge bouwtjes, is heel gering, stellig niet groo ter dan op een vrij kleine zeeboot. Het kwartier is ternauwernood grooter of ge riefelijker dan een goed aangelegde loop graaf. Zelfs de officier heeft maar een be perkt en uiterst primitief hokje. Daar leeft men, steeds fel op zijn hoede. Overdag brand nu reeds in dit land zonder schaduw de gloeiende Afri- kaansche zomerzon op het gesteente. Men heeft uitkijk te houden tegen overrompe ling, tegen smokkelaar;?, die het dal aan den voet van den kegel moeilijk kunnen vermijden. Een groot «vdeelte van de be zetting moet lederen nacht de wacht hou den. Het is uitkijken naar den sluipen den tegenstander. Zoelicht heeft men niet, slechts lichtkogels en raketten, die men zoo weinig mogelijk gebruikt. Men dient zuinig te zijn met het materiaal. Men biedt ons koffie aan. Het is alles in loopgraafstijl en hoedanigheid. Ik vraag den officier, hoelang hij in Marok ko is. „Elf dagen", antwoordt hij. Ik denk, dat hij mij verkeerd heeft ver staan, dat hij den tijd bedoelt, dien hij op dezen post heeft doorgebracht, en ik ver duidelijkte mijn vraag. Maar het is geen vergissing. Hij is een van de vele Fransche officieren, die men, vanwege de behoefte van het oogenblik en bij gebrek aan vrijwilliger, naar Ma rokko heeft geoommandeerd. Kersverach aangekomen heeft hem op dezen neteli- gen en ruigen post gezet, waar hij een roep heeft gevonden, waajvan .slechts weinige manschappen een woord Fransch spreken. BELGIE. De mijnwerkers hebben een referendum gehouden over de kwestie of er een staking uitgeroepen moet worden tengevolge van de door de patroons aangekondigde salarisver- mindering met 10 pet. De uitslag van het referendum geeft een aanmerkelijke meer derheid aan de voorstanders der staking. Het bestuur der vakvereeniging aal dien datum der staking vaststellen. Voorbereidende maatregelen. Een telegram uit Madrid aan het „Jour nal" melflt, dat de reeder Etchevarieta, die uit Malaga is teruggekeerd, besprekingen met gedelegeerden van Abd éi Krim heeft gehouden, waarbij de onlangs afgebroken vredesonderhandelingen werden hervat. De censuur heeft niet toegestaan, dat er Iets omtrent deze onderhandelingen werd gemeld, doch het schijnt, dat zij1 geëindigd zijn in de verdere voorbereiding van de tegen Alhuce- mas ontworpen militaire operatie. De Koning en generaal Primo de Rivera hebben in Cadlx de infanterie en marine-bataljons ge schouwd^ die op de Rif-kust zullen landen, terwijl Spaansche oorlogsschepen en vlieg tuigen de vijandelijke stellingen zullen bom bardeeren. Een nieuwe aanslag verijdeld. Uit Weenen wordt aan het „Berl. Tag." gemeld, dat volgens berichten uit Boekarest een complot is ontdekt om het gebouw, waar in de ministerraad bijeenkomt, in de lucht te doen vliegen, voornamelijk met het doel den koning te dooden. Bijzonderheden worden nog geheim gehouden. Dagelijks komen er in de stad nog bot singen voor tusschen regeeringstroepen en communisten, zoowel in Sofia als in de pro vincie. De vervolgde communisten trachtten meestal te vluchten, hetgeen zij dan vrijwel steeds met den dood moesten bekoopen. Een dezer dagen werd op den weg van Sofia naar Bojana de gemeentesecretaris van Bojana gedood. Een officierspatrouille, die in Sofia een huis wilde doorzoeken, werd met schoten ontvangen, waardoor de leider gedood werd. Het proces tegen de communisten. Het proces tegen de daders van den bom aanslag in de kathedraal zal 1 Mei beginnen. Er worden door de politie groote voorbe reidende maatregelen genomen om de orde tijdens het geding te handhaven. De politie heeft Woensdag de verblijf plaats van Grantsjarof, aen radicalen boerenleider ontdekt, die zich op den zol der van een huis in een dorp verborgen hield. Het huis werd omsingeld en Grant sjarof, die op de agenten schoot, werd toen door de agenten, die terugschoten, gedood. De drie labour-afgevaardigden, die een bezoek aan Bulgarije hebben ge bracht', hebben Woensdag in een bijeen komst van de parlementaire labour-fractie onder voorzittersohap van Lansbury hun rapport uitgebracht. Zij verklaarden o.a. dat de Bulgaarsohe regeering de bericht geving opzettelijk vervalsoht en dat bijv. Journalisten, die getuige waren geweest van de terechtstelling van verschillende personen, door de autoriteiten gedwon gen werden, in hun bladen te melden, dat deze slachtoffers zelfmoord hadden ge pleegd. Het rapport eindigt met de verkla ring, dat de openbare meening in Enge- f e*ü ctUzrbb bronchitis, schorheid. land en Amerika groeten invloed kan uit oefenen ter verbetering van den toestand in Bulgarije. Daarom dringt de delegatie erop aan, dat personen met humanitaire beginselen van alle partijen zullen samen werken om te verkrijgen, le. dat niemand in Bulgarije zal worden terecht gesteld of gevangen gehouden, wanneer hij niet door een wettige rechtbank is veroordeeld; 2e. dat aan onpartijdige personen, aan te wij zen door de gezanten van Engeland en Amerika, zal worden toegestaan, de ge vangenissen te bezoeken; 8e. dat de nieu we troepenmacht in geen geval langer dan tot 81 Mei onder de wapenen zal worden gehouden en dat deze troepen1 niet zonder een wettelijke regeling onder de boeren mogen worden gerecruteerd en 4e. dat er zoo spoedig mogelijk verkiezingen zullen worden gehouden, zoodat de militaire dic tatuur plaats kan maken voor een civiél- democratlsch bewind. Bij een medisch onderzoek, dat is inge steld onder de leerlingen van de middelbare scholen te Moskou, is, volgens de „Dni", gebleken, dat 80 pet. der leerlingen lijdende is aan geslachtsziekten. Hiervan werden 17 pet. geneeskundig behandeld1, terwijl de overigen de ziekte voor hun huisgenooten verborgen hielden en kwakzalversmiddelen toepasten. In verband met de heerschende ongo- je eigen verhaal. Hij hield eensklaps op en Barbara be greep op eens de reden van zijn zwijgen van zijn twijfel. Zij wierp een blik op zijn somber gelaat eq zag dat smeulende wantrouwen in zijne oogen. „Waarop. spreek je niet ronduit, Sid ney? Waarom zeg je mij niet openhartig, dat je die verschrikkelijke geschiedenis van zustor Anna gelooft, en de mijne niet?" Sidney Dane had de oogen neergesla gen en durfde ze niet opheffen. „Kun je je niet vergist hebben, met die hand, die je gezien hebt?" stamelde hij hulpeloos. „Neen," hernam Barbara nadrukkelijk, „ik heb mij niet vergist." „Ik weet niet, wat ik gelooven moet, Barbara," begon hij hopeloos. „Je mede- deelingen hebben mij verward, en alles is zoo moeilijk'en veranderd. Ik. „Maak je nlet verder moeilijk," viel Barbara vlug in de rede. „Ik heb je mijn woord gegeven en je hebt mij niet geloofd. Dat is alles, wat ik nog maar behoefde te vernemen. Nu is alles voor mij voorbij, maar ik had nog gehoopt je als een vriend te kunnen blijven beschouwen. Maar dit is nu ook onmogelijk onmogelijk! Ik heb nu zelfs geen vriend meer niet éen!" Onder het spréken was Barbara naar de deur gegaan. Dane gevoelde zich ellendig, terwijl hij naar haar stond te kijken; zij zag er zoo teer en gebroken en uitgeput uit. „Barbara," pleitte hij, „ga zoo niet heen. Je begrijpt mij niet. Maar het ia alles zoo akelig." van toch al geen enkel teéken'. Zij had ook niet verder durven spreken, daar de tra nen hare oogen verduisterden. Zij opende zacht de deur en ging naar 'buiten. Machi naal keek Dane op zijn horloge. Er was nog een half uur voor de nachtdienst zou beginnen. Terwijl hij1 het horloge weder in zijn zak stak, kwam Philip binnen. „Ik wilde je even spreken, Dane," zeide May. „Ik had wel eerder willen komen, maar ik wist, dat je bezoek had." „Dank je," antwoordde Dane kort; den grijns waarmede Philip zijne woorden ver gezelde wilde hij niet opmerken. „Wat is er?" „Zou je het niet erg vinden, als ik van avond om tien uur wegging? Ik heb wat bijzonders te doen. Ik heb net Luoas Oharlton opgébeld, die om tien uur mijn plaats wil innemen." „Goed zoo," zeide Dane. Philip had iets van onderdrukte opwin ding over zich en 'hij scheen nog wat meer te hebben willen zeggen. Maar de houding van Dane lokte niet daartoe uit Sir Stanton's zoon 'had bijzondere re denen, om dien avond vrij te willen zijn. Tot zijn spijt en schrik was zijn laffe aan slag op het leven van Geoffrey Desmond op eene onverklaarbare wijze mislukt en voortdurend kwelde hem de verontrusten de vraag, wat er toch wel met dat vergift, dat hij in het glas gegoten had, gebeurd kon zijn. Maar, alles bij elkaar, kwam dat er niet zooveel op aan, zeide hij tot zich zelf. Wat er ook mede gebeurd mocht zijn, was het toch onmogelijk, dat hij daar mede in verband gebracht kon worden. Hij zou wel wat minder op zijn gemak ge weest zijn, als hij geweten had, dat een ge- De oude dag behoort een tijdperk van geluk en welvaart te zijn, niet een van ziekte en pijn, de nieren zijn vaak aan sprakelijk voor het laatste. Rugpijn, aanvallen van rheumatiek, stijfheid, urinestoornissen en blaaszwakte komen voort uit verzwakte nieren. Bij verwaarloozing bestaat gevaar voor ader verkalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chronische rheumatiek. De door den tijd verzwakte nieren behooren ver sterkt en opgewekt te worden bij het eer ste teéken van ongesteldheid, opdat niet langer onzuiverheden in het bloed achter blijven en zich door het geheele lichaam verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid om vasten voet te krijgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen onschatbaar voor u blijken. Menechen, die zich nog kwiek voelen op 80-jarigen leeftijd, zeggen dat dit geneesmiddel een nieuw levenstijdperk voor hen opende. Foster's Pillen kunnen veilig gebruikt worden, zij werken uitslui tend op de nieren en blaas, niet op de lever, maag, blaas of ingewanden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen ibulten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. deelte van het vergift, dat hij zlon had weten te verschaffen, bijna op hetzelfde oogenblik door Sir Santon in diens huls werd geanalyseerd, dat een ander deel boven op Dane's kamer achter slot stond. De reeds vroeger op dien dag gedane ont dekking, dat Geoffrey Desmond zijn ge heugen verloren had en dit werkelijk wel niet, zou terugkrijgen, was aangenaam ge noeg voor hem, om de verontrustende denkbeelden te overheerschen en Philip May was dus naar omstandigheden erg in zijn schik. Hij was besloten Maurice Fir- nlm zonder uitstel te gaan opzoeken, om tot een besluit te komen, welken weg zij nu onder de nieuwe omstandigheden moesten inslaan. Nu Geoffrey niet meer dan een pasgeboren baby wist, wie of waar hij was, zou alles veel gemakkelijker klaargespeeld kunnen worden. En zoo kwam het dat Philip May zich in eene veel tevredener en geruster stemming, dan hij in lang gekend had, gevoelde. Terwijl hij Oharlton groette en aan Dane beloofde Sir Stanton op de hoogte te bren gen van het nieuws van No. 89 's ontwa ken, verliet hij- de Stichters zaal. Maar hij was nog niet aan het einde van de gang gekomen, toch hij zich bewust werd van een zacht, tikkend geluid achter hem. Hij keerde zich om, en tot zijne groote ver wondering zag hij zuster Anna, die tegen alle regels in, de zaal uitgeslopen was. „Wat is er, zuster Anna?" glimlachte hij.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1