T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 5 MEI 1925. Concert Lezing van Frederik van Eeden. Directeur gemeentewerken. De Alg. Kerk-Commissie van het Herst. Evang. Luth.' Kerkgenootschap heeft in hare zitting van 29 April na ge houden examen, tot proponent bij het kerkgenootschap bevorderd onzen plaats genoot, den heer O. Riemers. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. Bruijn Pz., Hoofdco mies der Poste rijen te s-Gravenhage, is met ingang van 16 Mei a.s. benoemd tot Directeur van het postkantoor te Dordrecht. te geven door de Muziekver. „Winnubst", op Woensdag 6 Mei, 's- avonds van 8 uur tot 9.80 uur in de Muidektent (Plantsoen X Programma': 1. Kunst na den Arbeid, marsch, G. J. Pikaar. 2. Ouverture de „Jean de Fintande" J. N. Hummel. 8. Voix Roumaines, Valse de Concert H. Kessels. 4. Lorelel Paraphrase Neeradba. 5. Ouverture „Les Saltimbanques" Louis Ganne. 0. Potpourri de l"Op. Le Trouvère G. Verdi. 7. Aux bordB du Rlhin, Marche R. Herzer. De jeugdige vereeniging „Demosthenes", bestaande uit leerlingen van H.B.S. en Han delsschool, stelt zich ten doel de beoefening der uiterlijke welsprekendheid. Goed reoi- teeren 'is een kunst, die kan worden aange leerd, en die verplichtend is gesteld op het leerplan van voorbereidend hooger onder wijs. Het praktiscBe leven, dat de jongelui straks tegemoetgaan, vereischt inderdaad er varing op dit gebied, en schier nleimand ont komt aan de noodzakelijkheid te eeniger tijd eens in het publiek te moeten spreken. De resultaten van de beoefening der uiterlijke welsprekendheid zijn de vrijmoedigheid^ die men aldus krijgt, alsook een goede en zui vere articulatie, en dikwijls worden langs dezen weg sluimerende talenten nog in de school ontdekt. Deze vereeniging, opgericht in de eerste plaats voor de jongelui van H.B.S. en Han delsschool, had dT. Frederik van Eeden ge vraagd naar Helder te willen komen voor het houden eener literaire lezing, en deze had zich bereid verklaard. En de heer Wolt- huys, leeraar Nederlandsébe taal en letter kunde, leidde met bovenstaande woorden gis terenavond den spreker in voor een goed gevulde zaal van bewonderende toehoorders. Hetgeen natuurlijk als begin voor een zoo jonge vereeniging als deze zeer prettig-en bemoedigend was. Zij evenwel, die verwacht hadden, dat de dichter Van Eeden een verklaring en uiteen zetting zou geven van zijn bekendste en wel licht belangrijkste werk, „de Kleine Johan- nes", kwamen 'bedrogen uit. Vooreerst is Van Eeden geen redenaar; hij is het type van den teruggetrokken, in stille gepeinzen levenden dichter en mist zoowel de gave der declamatie als de sonoriteit eener stem, ge schikt om op eenigen afstand te worden ge hoord. En in 's dichters innerlijken groei is hij meer en meer van zijn vroegere schep ping „de Kleine Johannee" vervreemd ge raakt, zóó althans mogen' wij oonclu- deeren. Van Eeden zinspeelde daar trouwens zelf aan het slot op toen hij zijn allerlaatste gedicht voorlas. Wat hij eenmaal als Winde kind in rijn geest zag, is, Van Eeden weet het than6 met groote zekerheid, de Engel bewaarder, die hem altijd nabij is gebleven, en die hem tot een levend wezen is ge worden. 2) Van Eeden heeft den Kleinen Johannes in 1885/87 geschreven, toen hij 25 jaar oud was. Hij heeft dien gisterenavond voor het eerst „overgezegd" zooals hij hem indertijd „gehoord" had. Aldus drukte de dichter het uit. Merkwaardig! Die deftige, oude heer, met gouden bril, en den typischen kop, die daar, tamelijk stuntelig en onbeholpen, een paar hoofdstukken uit den Kleinen Johan nes voordroeg, was Johannes' eigen, geeste lijke, vader! Merkwaardig! Wie heeft ook weer gezegd, dat de allermooiste dingen, die in ons zijn, niet in woorden kunnen worden terumretreven? Zou een dichter zelf in het aSS wel geschikt zijn tot declamatie van de eigen verzen? [Laat ons aanstonds zeggen, dat de dichter in zijn eigenlijke verzen beter was dan in zijn proza. Hij wist hier en daar'te accen- tueeren, en dat hij, over 't algemeen, in m allerlaatste verzen beter en inniger was dan in de vroegere, wie, die Van Eeden sjmt- wikkelingsphasen kent, ral dit met hegrij pen? Hij, de zoeker, Johannes Viator, de Eenzame, heeft gevonden: wie, die hem dit geluk niet benijden ral? iVan den Kleinen Johannes las Van Eeden een drietal hoofdstukken voor; het eerste, dat als Inleiding kan gelden, het tweede, waarin de ontmoeting is beschreven met Windekind, het vijfde, waarm Wistik ten tooneele verschijnt Omtrent bet eerste hoofdstuk merkte de heer Van Eeden op, dat hem, terecht, meermalen gewezen was op het ontbreken der moeder-figuur m dit werkje. Er wordt wel gesproken van r nes' vader, maar niet van zijn moe moeder, aldus de dichter, vertegenw gt het Godsbegrip en dat was dn Johannes nog niet aanwezig, vandaar de afwezig ei de^oeder-djchterg verzen declameerde de heer Van Eeden de prachtige „\Vaterlelie een gedichtje, dat te vergeUjken is met Goethe's beroemde „Ueber ader. Gipfe ruh", en dat Is zijn eenvoud en waarachtig heid een der schoonste uit- onze iiteratuur os. Verder uit de vroegere perioden een mooi gedicht, „Toen hij geglimlacht heeft", „Na ^^ondergang aan zee" (dateerend uit 1885), oor de Liefste" (1888), en uit den jongsten tijd (met- blijkbare voorkeur) „Mijn nanclen .Loutering", „Stem van gener- wu f.mÜn Engelbewaarder" (na zijn Katholiek worden geschreven). Het zeer talrijke publiek bracht den dich ter de hulde, die van rechtswege aan Frederik \an Eeden toekomt, en duidelijk wa9 merk baar, dat de talrijke aanwezigen niet enkel uit nieuwsgierigheid gekomen waren, maar de groote beteekenis van een man als Fre derik van Eeden toonden te waardeer en, en zijn bezoek aan deze stad te apprecieeren. Zóó beschouwd was deze avond het tegen deel van eene mislukking,, en het vermoede lijk ^aanzienlijk batig saldo ral „Demosthe nes aanleiding zijn tot meerdere pogingen m deze richting. Maar om van Van Eeden declamatie te leerenach neen, het gou den sleuteltje gaf Van Eeden den jongens en meisjes, maar het boekje waarin alles staat, zullen ze zelf moeten zoeken 1' Typisch was, dat de dichter zelf over zijn schepping sprak van „twintig jaar ge leden/ „Of dertig", verbeterde hij zichzel- ven. Maar reeds in 1885 publiceerde hij in het eerste nummer van den „Nieuwen Gids" het eerste hoofdstuk van dit werk, precies veertig jaar geleden. Luth. Gemengd Koor. Den 7en Mei a.s. (Donderdag) hoopt bo vengenoemd koor een uitvoering te geven met welwillende medewerking van mej. A. Hoogenbosch (sopraan) en J. A. v.' cl Vliet (orgel) in de Luth. Kerk (Weezen- straat). Het programma bevat behalve een ze vental nummers voor koor, ook een aan tal voor sopraan en orgel en en sopraan, cello en orgel. De solisten en koor zijn genoegzaam bekend en wij twijfelen niet of u zult een genotvollen avond hebben. De entrée-prijs is zoo laag mogelijk gesteld 0.25/. De eventueele baten zijn voor het Or gelfonds der Luth. Kerk. Leger des Hells. Men deelt ons mede dat het Leger des Hells a.s. Woensdag 6 Mei 's avonds 8 u. in het gebouw Spoorgracht 88 een bijzon dere Jongelieden Demonstratie zal hou den met-het volgend programma. 1. Lied van het Kinderkoor, 2. Recitatie, De jonge muzikanten, 8. Kleppermarsch, begeleid door twee, Cornets a Piston, 4. Recitatie, Koesteren, 5. Kinderzangkoor, 6. Bloemenmarsch (door 12 meisjes), 7. Recitatie, De luchtballon. 8. Oefening, Zeilend over de baren. „Morgenrood". Directeur: F. v. d. Melj. Bovengenoemde vereeniging geeft a.8. Zaterdag haar laatste concert in dit seizoen in „Casino" ter gelegenheid van het 121/*- jarig bestaan der vereeniging. Op het zeer afwisselend programma prijken o. a. het mooie 7-steimnige „Morgenhymne" van Gade (met orgelbegeleiding), dat op het as. festival te Alkmaar zal worden gezongen. Door een vrouwenkoor en de Onderafdeling wordt de „Avond-Cantate" van C. v. Rennee uitgevoerd. Welwillende medewerking verleenen de heeren Joh. F. Asma, orgel, en P. van der Haagen, piano. Voor nadere bijzonderheden zie teen de advertentie in de Held. Courant van Zater dag 2 Mei. Gaarne vermelden wij, dat het adres van den secretaris, den heer J. L. Goedknecht, niet is Molengracht 190, zooals abusievelijk in de advertentie stond, maar Molenstraat 190. Ver. van Geheelonthouders onder Ned. Spoor- en Tramwegpersoneel Door bovengenoemde Vereeniging wordt met een tentoonstellingswagen van 29 April tot 11 Mei een rondreis door Noord-Holland gemaakt. Hedeni staat de wagen op het spoorwegemplacement alhier en is gratis toegankelijk voor het geheele Spoor- en Tramwegpersoneel met hunne huisgenooten, van hedenmiddag 2—6 uur. Om 9 uur vanmorgen werd de tentoon stelling door den secretaris van de Ver., den heer G. L. de Haas, officieel geopend. Spr. heette de afgevaardigden van de Ver. welkom en vertelde een en ander van de op richting van de Geheelonthoudersvereenl- Nelderheld van geest is voor het spoor wegpersoneel een eerste verelschte. En daar om heeft ook de directie van de spoorwegen het oprichten van deze vereeniging ten zeer ste toegejuicht en haar moreelen en finan- cieelen steun gegeven. De Vereeniging ont vangt een subsidie van 4000 per jaar en nog verschillende andere faciliteiten. De wagen, waarin de tentoonstelling wordt gehouden, is eern van de spoorrij-tuigen van wjjlen Koning Willem UI. Het rijtuig is inwendig geheel1 gerestaureerd. ■De heer Tuk sprak enkele woorden als voorzitter van het Centraal Comité voor Drankbestrijding, afd. „Helder". Hij zeide gaarne de uitnoodigmg te heb ben aangenomen, omdat deze Vereeniging altijd de volle belangstelling van hem per soonlijk eni het Centraal Comité gehad heeft Spr. wees op het groote nut van aanschou welijk onderwijs op dit gebied, wat ook de oorzaak is van het orgamseeren van verschil lende tentoonstellingen door Geheelonthou- dersvereenigingen. Spr. wees tenslotte op de inconsequentie van de directie van de Ned-. Spoorwegen, om aan den eeneiv kant de drankbestrijders- vereendging te subsidieereni, terwijl zij in de wachtkamers het gebruik van bier toelaten. Hij hoopt, dat hieraan spoedig een einde zal komen. De voorzitter van de afd. Helder van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel sprak een kort woord namens deze vereen., waarin hij zijn sympathie betuigde met bat dotf, Het doel èn van de vakvereeniging èn van de geheelonthoudersvereen iging is, aldus spr., de gezinnen meer gelukkig te maken. Spr. hoopt, dat de tentoonstelling goed mag slagen. In de beperkte ruimte van den spoorweg wagen waren heel wat interessante gegevens saamgebracht. Statistieken verkondigden luid het onheil door den drank veroorzaakt. ■Andere aanschouwelijke dingen werden door den heer De Haas in den breede toege licht, zoodat ook deze tentoonstelling zeer zeker haar nut zal afwerpen, wat wij van ganscher harte hopen. GEMEENTERAAD. Verschenen is een Vervolg-agenda voor de raadsvergadering van 5 Mei 1925. Ingekomen Stukken. k. Adres van fa. Joh. Dienaar en Zonen houdende verzoek met haar rekening te houden bij onderhandsche opdraohten tot het uitvoeren van Gemeentewerken, in verband met verbeteren van het Konings plein. (Burgemeester en Wethouders zullen met dit verzoek rekening houden, onder mededeeling dat bedoeld werk is een voortzetting van de verbetering van den Polderweg en stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. 1. Adres van de Afd. Helder van den Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs om het per soneel der Avondvakteekenschool over de maanden Januari, Februari en Maart 1925 te salarleeren volgens de oude re geling. (Voorgesteld wordt dit stuk in handen te stellen van Burgemeester en Wethou ders om prae-advies). m. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het raadsbeslüit van 81 Maart 1926 tot het geven van onderhandsche op- draoht aan 's Rijkswerf tot het uitvoeren van werkzaamheden voor den bouw van de pontonbrug aan de Kooij. n. Proces-verbaal van* kasopneming van den Gemeente-Ontvanger, tevens beheer der van de Centrale Kas en Hoofd van den Ophaaldienst (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. o.Adhaesièbetuiging van de Anti-Revo lutionaire Kiesvereeniging „Groen van Prinsterer" te Helder op het adres van den Raad der Gereformeerde Kerk in zake Zondagsheiliging in verband met de te houden tentoonstelling „Stad Helder 1925". (Met verwijzing naarpunt J. wordt voorgesteld dit stuk in handen te stellen van Burgemeester en Wethouders). Gemeente-werken. Voorstel in zake de voorziening in de vacature van Directeur van Gemeente werken. Electrlcltelts-bedriJf. Voorstel om Burgemeester en Wethou ders te machtigen tot het sluiten van huurovereenkomsten met het P. E. N. Grondbedrijf. Voorstel tot verkoop van grond aan de Van Galenstraat aan EL Riemers Sr. en J. Riemers. Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de tweede suppletoire begrooting, dienstjaar 1924. 10 verhooging Gemeente-belasting. B. en W. schrijven aan den Raad: Op de Begrooting voor het loopende dienstjaar is de opbrengst van de Plaat selijke Belasting naar het Inkomen ge raamd op 777.000.—. Uit het advies, ons welwillend door den Inspecteur der Directe Belastingen uit gebracht, blijkt, in verband met het ad vies van het Hoofd van den Controle dienst, dat, zooals reeds bij de behande ling der Begrooting in uitzicht is gesteld, bovenbedoeld bedrag niet kan worden verkregen met behoud van het tegenwoor» dig vermenigyuldigingscljfer 0.77. Dit vermenigvujdigingBcijfür dient te worden opgevoerd tot 0.85. In overeenstemming met de aangehaal de adviezen stellen wij U voor dit cijfer voor het belastingjaar 1925/26 vast te stel len. Verkoop van grond. B. en W. hebben aan den Raad het vol gend schrijven gericht: Door J. Riemers en H. Riemers Sr. wordt bij inliggende adressen gevraagd te mogen koopen een gedeelte van het terrein, kad. bekend in Sectie E. No. 8854 (oud), E, No. 4993 (nieuw), aan de Van Galenstraat, resp. ter grootte van onge veer 124 M.2 en ongeveer 98 M.2, ten be hoeve van den bouw van resp. een woon- en winkelhuis en een woonhuis. De aanvragen zijn ingediend en de koop van den grond wordt gevraagd overeen komstig de in Uwe vergadering van 80 September 1924 vastgestelde „Algemeene Regelen voor den verkoop van dan de ge meente toebehoorende gronden geleden in uitbreidingsplans „West" en „Oost". De aanvragers verzoeken voorts goed te vindên, dat aan de achterzijde van het te koopen terrein een strook van 60 c.M. breed onbebouwd blijft en dat hetzelfde t. z. t zal worden verlangd bij bebouwing van het achterliggende terrein, met welk verzoek belanghebbenden beoogen de vor ming van een steeg, die aan de bewoners achteruitgang verleent. Onzerzijds bestaat daartegen geen en kel bezwaar, doch ten einde te voorkomen, dat ln de toekomst tusschen de verschil lende bewoners en/of eigenaren kwesties rijzen, wenschen wij in de akte van over dracht eene bepaling te doen opnemen, waardoor aan die personen over en weer vrije achteruitgang wordt verzekerd. Nu door de aanvragers de vereischte waarborgsommen, bedoeld in art. 4 der Algemeene Regelen", resp. 37.20 en f 29.40, zijnde 1/20 der koopsommen, resp. f 744.en 588.6.per M2) zijn gestort, stellen wij U voor ifi overeen stemming met het bij de stukken gevoeg de advies van de Commissie van Bijstand voor het Grondbedrijf, den gewenschten grond te verkoopen tegen den prijs van 6.— per M.2. Verlaging waterleidlngtarteven. Bij de behandeling dér Begrooting voor 1925 hebben B. en W. een verlaging van het tarief voor waterlevering in het vooruit zicht gesteld, zulks op grond van het fejt, dat het P.W.N. bereid was gevonden aan de gemeente eenige concessies te doen ten aan zien van de koetenberekening voor de huis- leiding BergenHelder en van de verplichte afneming van water, tengevolge waarvan de gemeente voor 1925 een geringer bedrag voor vergoeding aan het P.WN. zal hebben te betalen. Konden B. en W. den Raad toen nog niet zeggen hoe groot de vermindering zou zijn, thans kunnen zij mededeelen, dat voor ver laging van de waterleddingtarieven, tenge volge van deze vermindering, voor woningen en kleine bedrijven, met behoud van het ge raamde winstcijfer voor 1925, een bedrag beschikbaar is van 6195. Met het oog op dit betrekkelijk gering be drag en met de wetenschap, dat dit bedrag •nog eenigszlns lager zal worden, tengevolge van de tariefsverlaging voor de Bedrijven en het niet bereiken der geraamde toename voor aansluitingen voor 1924, hebben B. en W. gemeend1 geen algemeene, doch Slechts een partlëele tariefsverlaging te moeten voorstellen. Uit het concept-besluit blijkt, dat de woningen, vallende onder-A, le, niet in de verlaging zullen deelen, daar de ge meente voor deze perceelen toch reeds een laag bedrag ontvangt, nl ƒ10.40 per jaar, terwijl de provincie voor dergelijke percee len een bedrag invordert van 12.—. Even min zullen de bewoners der woningen, val lende in de twee hoogste groepen, n.L die onder B, 6e en 7e, genoemd-, van de verla ging profiteeren; deze bedragen, die de ge meente voor deze woningen in rekening brengt, steken nog gunstig af bij die, welke de provincie voor gelijke woningen laat be talen. De verlagingen der tarieven voor de wo ningen der verschillende overige klassen vfirieeren van 0.15 tot 0.60 per kwartaal, terwijl voor alle woningen-, vallende onder B, een extra verlaging zal gelden van 0.02 per M". voor eiken M2., die meer wordt ge bruikt dan het toegestane maximum. Voor een meer gedetailleerde -uiteenzetting te dezen aanzien verwijzen B. en W. ge makshalve naar de hierbij overgelegde sta ten, behoorende bij het door den Directeur der Water- en Lichtbedrijven en het Hoofd der Centrale -Boekhouding uitgebrachte advies van 15 April 1925. Voor de bedrijven, waarvoor een mini mum verbruik van 200 M'. per jaar wordt gegarandeerd, h bben B. en W. gemeend een afzonderlijk tarief te moeten invoeren, omdat daarmede vooral de Bedrijven in het Koegras zullen worden gebaat en mede om dat de prijs, die de gemeente in rekening brengt, meer in overeenstemming ral zijn met den prijs, die de provincie vraagt van dergelijke bedrijven in de omliggende ge meenten. Dit tarief is gesteld op J 0.35 per M'. of bijna gelijk aan den globalen kost prijs. Tengevolge van deze regeling zullen ook de bedrijven, waarmede de gemeente een aangegeven in artikel 5 der voorwaarden, contract heeft afgesloten op de basis als is wanneer deze contracten worden opgezegd, hetgeen vermoedelijk ral geschieden met in gang van het volgende jaar, het water gaan betrekken tegen den prijs van 0.35 per M2. Het zooeven genoemde artikel 6 heeft dus thans geen zin meer, -waarom het kan worden ingetrokken. B. en- W. achten het tenslotte gewenscht, dat deze tariefswijziging, zooals zij hierbo ven is omschreven, zal ingaan op 1 April jl De Commissie van Bijstand voor de Wa ter- en Lichtbedrijven, over deze tariefs verlaging gehoord, kan zich er, blijkens haar daarover uitgebracht advies d'.d. 21 April jl, volkomen mede vereenigen. Op grond- van het bovenstaande geven B en W. dan ook in overweging de betrekke lijke verordening te wijzigen als volgt: Artikel I. Artikel 4 wordt gelezen als volgt: Artikel 4. 'De waterlevering heeft plaats naar de vol gende tarieven en voorwaarden: A. Arbeiderswoningen bij abonnement: le. met een- huurwaarde tot en met 78 per jaar 2.60 per drie maanden; 2e. met een huurwaarde hoven 78 tot en met f 117 per jaar, 8.26 per drie maan den; 3e. met een huurwaarde boven 117 tot en met 169 per jaar, 3.90 per drie maan den. Het Hoofd van de Centrale Boekhouding heeft het recht te eischen, dat naar zijn ge noegen bewezen wordt, dat de opgegeven huurwaarde de juiste is. In de huizen, waarin naar tarief A water wordt geleverd1, mag slechts één kraan, zon der afvoer, aanwezig zijn, terwijl deze huizen slechts door één gezin mogen worden be woond. Indien in de onder A genoemde woningen een afvoer wordt verlangd, dan geschiedt de waterlevering per Meter volgens de voor waarden van tarief B. B. Waterlevering over meters: le. huizen met een huurwaarde tot en met /117 per jaar, ƒ2.86 per 3 maanden, bij een maximum verbruik van 10 M\, elke M'. meer 0.60; 2e. huizen met een huurwaarde boven 117 tot en mét 109 per jaar, 8.50 per 8 maanden, bij een maximum verbruik van 18 MJ, elke M*. meer 040; 3e. huizen met een huurwaarde boven 169 tot en met f 260 per jaar, 8.80 per 3 maanden, bij een maximum verbruik van 15 M"., elke M'. meer ƒ0.50; 4e. hulzen met een huurwaarde boven 260 tot en met 364 per jaar, 4.40 per 3 maanden, hij een maximum verbruik van 18 M2., elke M2. meer 040; 6e. huizen met een huurwaarde boven 364 tot en met 442 per jaar, 6.75 per 3 maanden, bij een maximum verbruik van 21 M2., elke M2. meer 0.50; 6e. huizen met een huurwaarde boven 442 tot en met f 520 per jaar, 7 per 3 maanden, bij een maximum verbruik van 24 M2., elke M2. -meer 040; 7e. huizen met een huurwaarde boven 520 per jaar, 8 per 3 maanden, bij een maximum verbruik van 27 M2., elke M2. meer 0.50. 'De minimaal per 3 maanden te betalen prijs wordt- verhoogd met 2 voor elke straat- en tuinbesproeiing en fontein of der gelijke inrichting, voor een verbruik van hoogstens 4 M2., elke M2. meer 0.60. Brandkranen kunnen worden aangebracht 1.25 per 3 maanden, mits verzegeld. In huizen- of gebouwen, waarin een be drijf wordt.uitgeoefend, waarvoor water be- noodigd is, alsmede ten behoeve van diaoo- niën, inrichtingen van liefdadigheid en der gelijke. geschiedt de waterlevering ƒ0.50 per M2. -Voor bedrijven, waarvoor een minimum verbruik van 200 M\ water per kalenderjaar wordt gegarandeerd1, ral de waterlevering geschieden 0.35 per iM\ Voor tusschentjjds gesloten overeenkom sten wordt het waterverbruik berekend over de resteerende maanden, of gideelten daar van, van het kalenderjaar waarin de overeen komst Is aangegaan. Voor tijdelijke doeleinden en onder bij zondere omstandigheden kan water worden geleverd 0.60 per (M2. De waterlevering aan particuliere schepen wordt berekend- tegen 1 per M2. Met afwijking van het ln het eerste lid bepaalde wordt in het Koegras het water sledhts geleverd volgens tarief B, Water levering over meters, en blijft tarief A, Ar beiderswoningen bij abonnement, buiten toepassing. Artikel IL Artikel 5 wordt ingetrokken. B. en W. hebben aan den Raad het vol gend schrijven gericht: Nu al sedert eenigen tijd het aan den heer R. Kastelijn als Directeur van Gemeente werken verleende eervol ontslag is komen Vast te staan, dient in de opengevallen vaca ture te worden voorzien. Wij zijn bij de bespreking van de vraag, op welke wijze zulks het best ware te doen, tot de conclusie gekomen, dat het gewenscht is als Directeur te benoemen iemand, die in het bezit is van een diploma als oiviel-inge- nieur of als bouwkundig-ingenieur, of van een daarmede gelijk te stellen bevoegdheid en die bovendien eenige jaren praktijk heeft. Onder herinnering, dat het toenmalige College van Burgemeester en Wethouders reeds in 1921 een voorstel aan den Raad heeft ingediend, hetwelk beoogde om over eenigen tijd een dergelijk deskundige aan het hoofd van den dienst der Gemeentewer ken te hebben, deelen wij U, ter motiveering onzer conclusie, het volgende mede: De ovengenoemde dienst is in den loop der jaren gedurig in omvang en belangrijk heid toegenomen, zoodat de verantwoorde lijkheid voor het hoofd van den dienst aan merkelijk grooter is geworden- en de voor dat diensthoofd te stellen eischen- van be kwaamheid en ontwikkeling veel hooger zijn dan vroeger het geval was. Immers, zoowel wat de gemeentegebouwen als wat de ge meentewegen en -straten, alsook andere objecten der gemeente betreft, heeft er een groote uitbreiding plaats gehad, waarvoor wij U voor de gebouwen in de eerste plaats wijzen op het groote aantal scholen en voor de wegen op den .aanleg daarvan in het uit breidingsplan. Voorts is in den laatsten tijd mede onder de technische zorgen van den dienst ge bracht, het voor eenige jaren opgericht' Grondbedrijf. Hen- en- ander had tot gevolg, dat de heer Kastelijn, wiens bekwaamheid en ijver toch weLvoldoende zijn aan den dag getreden, meermalen te kennen gaf, dat de werkzaam heden hem over het hoofd groeiden, zoodat dan ook het in 1921 gedane voorstel tot be noeming van een Adjunct-Directeur van Gemeentewerken op rijn Initiatief is ont staan. Dat de betrekking van hoofd van genoem den dienst in belangrijkheid la toegenomen-, wordt ook wel eenigszlns gedemonstreerd door het feit, dat de heer Kastelijn eerst den titel droeg van gemeente-opzichter, daarna dien van gemeente-bouwmeester en later dien van directeur van gemeentewerken. En naar wij meenen zal die belangrijkheid in de komende jaren nog steeds toenemen, waar de eischen der aesthetica, zoowel vooi gemeente-gebouwen als voor andere bouw werken, steeds zullen stijgen, het Grondbe drijf hoe langer hoe meer zorg zal vragen en de vooruitzichten, welke er voor onze ge meente bestaan als gevolg van de droogma king der Zuiderzee, het gewenscht zullen maken, dat aan het hoofd van den dienst is geplaatst iemand, die theoretisch en prak tisch kan bogen op een groote mate van be kwaamheid en ontwikkeling. -Wij meenen gerust te mogen zeggen^ dat de bedoelde functie nu reeds is, doch in de toekomst nog in meerdere mate ral zijn, een der gewichtigste gemeentelijke bedieningen. Zijn w|j op grond van een en ander over tuigd van de wenschelijkheid, om als Direc teur van Gemeenteweiken iemand van de boven aangegeven capaciteiten te benoemen, w|j meenen op denzelfden grond, dat hét gewenscht is om nevens dien titularis een adjunct-direoteur te plaatsen, waarvoor wij dan den tegenwoordigen hoofdopzichter zou den willen bestemmen, terwijl vervolgens de oprichter Visser ware te bevorderen tot hoofdopzichter." Ten einde nu de kans om Iemand van de verlangde capaciteiten te verkrijgen niet illusoir te maken, komt het oma verder ge-

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5