Handenarbeid BINNENLAND Geachte Redactie, - wenscht voor om den directeur van ge meentewerken te plaatsen in toongroep 8 (salaris 6000—7000). Voorts zouden wij den adjunct-directeur willen onderbrengen in toongroep 7 (salaris 4200—6000), een en ander zooals ook in 1921 werd voorge steld. Bij aanneming van dit voorstel zullen de totaal salarissen voor de betrokken lunc- tionnarissen jaarlijks in minimum 8400, In mflTimiim 8800 meer bedragen dan thans. Samenvattende hebben wij de eer U voor te stellen: a. de loontabel voor de ambtenaren in dienst der gemeente Helder zoodanig te wij zigen, dat bij den tak van dienst „Gemeen tewerken": 1. in groep 8 wordt opgenomen „Direc teur"; 2. in groep 7 vervalt „Directeur" en wordt opgenomen „AdjunotrDirecteur" b. ons machtiging te verleenen tot het oproepen van een Directeur van Gemeente werken, zoo mogelijk in het bezit van diplo ma oMelringenieur of als bouwkundig in genieur of van een daarmede gelijk te stel len bevoegdheid en met eenige jaren prac- tische ervaring. In een verschenen aanvulling op deze bijlage wordt medegedeeld, dat één lid van het Ooilege van B. en W. het met het voorstel niet eens is. De Oommissie van Bijstand voor Publieke Werken, wier ge voelen B. en W. omtrent het voorstel heb ben ingewonnen, is het daarmede ook niet eens. Huifr van gebouwen. Het Prov. Electriclteitsbedrijf Noordhol land stelt voor ten behoeve van de eiectricd- teitsvooraiening dezer gemeente contracten aan te gaan voor huur van: a. een hoogspanningscel en een Laagspan- nlngsruknte In het schakelstation, nabij de spoorweghalte „Koegras"; Ib. de boogspanningsgebouwtjes met in richtingen te Julianadorp en aan de Doggersvaart; c. een complete hoogspanningsinrichting aangebracht in het aan de gemeente toebehoorende hoogspanningsgebouw- tje te Huisduinen. De gemeente zal voor het gebruik van de genoemde objeoten als contrapraestatie per jaar een huur hebben te betalen van:* lo. voor de sub a. genoemde hoogspan ningscel en laagspanningsruimte: 9.3 van de bouwkosten van aanbouw ad 1100; 18.4 van de bouwkosten der inrichting. geraamd op 1060; 2o. voor de sub b. genoemde hoogspan ningsgebouwtjes met inrichtingen: 9.3 van de bouwkosten der gebouwtjes ad 2818.82; 18.4 van de bouwkosten der Inrichtin gen in die gebouwtjes ad 3752.73; 8o. voor de sub c. genoemde complete hoogspanningsinrichting 13.4 van de bouwkosten die inrichting ad 938.60. Bovendien zal de gemeente voor de opge stelde meetinrichting in elk der gebouwtjes een bedrag aan huur verschuldigd zijn van 2.50 per maand. B. en W. stellen voor hen te machtigen deze buur-overeenkomst aan te gaan. De begrafenis van Louis Bouwmeester. De Amsterdammers hebben 'Jboven alle Nederlanders het voorrecht, dat zii van al lerlei gebeurtenissen kunnen profiteeren, hetgeen hun leven, ondanks de rumoerige drukte van een groote Stad, afwisselend maakt en rijk aan gebeurtenissen. Zjj heb ben zich dan ook nimmer onbetuigd gelaten, en in vreugde en smart vertoonen zü zich in de straten. Zij hebben Heijerinans naar zijn laatste rustplaats gebracht, zjj hebben de Indische vliegers juichend binnengehaald, en nu thans de in de hoofdstad zoozeer po pulaire acteur Louis Bouwmeester de laatste groote worsteling volstreden had, nu hebben de Amsterdammers hem, met groote piëteit en onder doodsche stilte, dë laatste hulde bewezen, die zij hem konden brengen. Bouwmeester was, zooals het „Handels blad" zegt, een vriend van de Amsterdam mers, die hem zoo graag in hun midden zagen. Hoewel hij de 'laatste jaren niet meer in den Stadsschouwburg optrad, is niettemin zijn naam daaraan altijd verbonden. Het Leidscheplein is van oudsher de klassieke plaats geweest waar de muze zetelde, en het was een sympathieke geste van het gemeen tebestuur van Amsterdam om den Stads schouwburg aan te wijzen als de plaats van waaruit het stoffelijk overschot van Bouw meester naar zijn laatste rustplaats zou wor den gebracht. 'In den laten avond van Vrijdag-werd' de rotonde achter de hall van den Stadsschouw burg ingericht tot rouwkapel; zwarte klee- den werden opgehangen, beschilderd met zilveren emblemen; van de zoldering hingen lange zilveren kwasten neer, de-vloer was bedekt met een zwart tapijt. Én in den vroe gen morgen van Zaterdag, dien vreeselijken stormmorgen, waarmede de Meimaand ons begroette, werd het stoffelijk overschot van onzen grooten Louis uit de ziekenverpleging naar deze rouwkapel overgebracht. Slechts een paar taikken witte seringen: laatste groet van de kinderen, waren op de eikenhouten kist gelegd. Vroeg al in den morgen, toen bedienden van den Stadsschouwburg geluidloos om gingen, werden de kransen en bloemen aan gedragen. Het hoopte zich op in de sumbere rouwkamer tot een levende hoop van teere kleuren, die hun warme bloemengeuren ver spreidden In de rondte: zóó groeten de le venden den doode, die zij liefhadden en ver eerden om wat hij hen gegeven had, een lang, lang menschenlevenAlle kransen en bloemstukken te noemen heeft geen zin; slechts van enkele willen wij het vermelden. Zoo hadden de Stadsschouwburg van Gro ningen en de leden van de N.T.K.V. 'bloemen en palmen gezonden, witte rozen en serin gen vertolkten den groet van Willem Men gelberg en het Concertgebouworkest. „Arti et Amicitiae" had witte rozen en bleek blauwe iris gezonden. Elk ^toneelgezelschap, elk operette-ensemble, elke schouwburg directie, vele, vele particulieren zonden bloe men. Heel stil is het in die rouwkapel, waar, hoog boven de opgetaste bloemen en takken en palmen, de kleine, eikenhouten kist staat. Honderden tooneeloonfraters komen hun hulde brenger»; menscheh, die in hun leven met Bouwmeester hebben gespeeld, die zijn directeur waren of regisseur, zijn confrère, zijn leerling. Julia Ouypers en Hyman Croiset en Esther de Boer—van Rijk en Oo Arnoldi en mevrpuw Holtropvan Gelder en Ko van Dijk en Nap de la Mar....'en nog velen, velen meer. ttèfaël Bouwmeester, de oudste zoon, stond er hij, klein en stil, in een hoek van de hall buiten de rouwkamer, en diep ontroerd vertelde hij van het tele gram van de Koningin, dat hij vanmorgen gekregen had, van het telegram van het ge meentebestuur van MaddelharniB, Bouw- meester's geboorteplaats. En de zestienjarige Wiesje stond alleen aan de baar en staarde naar de bloemen en huilde en drukte de handen harer collega's. Wiesje, die juist haar teoneelloopbaan begon, toen die van haar vader werd afgesneden. Alle Bouwmeesters stonden er, met hun echtgenooten, en om half elf kwam mevrouw Mann. Minutenlang bleef zjj aan den ingang van de chapelle ardente staan, viel toen snikkend in de armen van Julia Ouypers en ging heen Later kwam zjj terug om naar al Se bloemen te kijken, naar al die 'bloemen. De weduwe van Louis Bouwmeester, Julia Bouwmees ter—de Boer, bleef bij haar Staan. Te elf uur gaan de hoofddeuren van den Stadsschouwburg open. In de vestibule, naast den tooper, die van de chapelle ardente gaat, schaart zich een eerewaoht van toonee- Usten. En die bloemen en kransen worden naar buitengedragen, rozeblaadjes dwarrelen neer op den zwarten looper, een tak seringen laat los en wordt dóór een jonge actrice in haar taschje geborgen. Het eerste bloemen - rjjtulg Is vdï, het tweede wordt onder de peristyle voorgereden en steeds weer worden de bloemen opgetast: aaronskelken en rouw violen, en kransen en garven, takken en bloemtuilen. Dan rijdt de rouwkoets voor en op hetzelfde oogenblik zet het fanfarecorps van de politie op het baloon van den Schouw burg een treurmarsch in, die over het geheel gevulde Hein en de aangrenzende straten klinkt. En voor de laatste maal verlaat Louis Bouwmeester het huis, waar hij een men- Schenleeftijd lang het Nederlandsche volk het beste heeft gegeven wat hij geven kon. Als slippendragers fungeerden mevrouw de Boer—van Rijk en mevrouw v. d. Horst- van der Lugt Melsert, en de heeren Jan Muscb en August Kiehl. En naast de slip pendragers twaalf confraters, die straks op het kerkhof de kist grafwaarts zullen dragen. Doodstil is het op het anders zoo lawaaiige Leidsche Plein, alle verkeer stond stil, ook de trams reden niet vpor een wijle. Alle aan wezigen ontblootten het hoofd toen de kist uitgedragen weid. In lange, lange rijen volg den de acteurs en actrices. - In het eerste .volgrijtuig had plaats ge nomen de vertegenwoordiger van de regee ring, mr. C. Feith, in het tweede de kinde ren: Rafael en Louis Jr„ de dochter Louise Cornelius—Bouwmeester en Wiesje, de jongste dochter. Dan Bouwmeesters zuster, mevrouw Mann, schreiend aan den arm van mevr. Bouwmeester—Orefio, Louise Bouw meesterSa ndbergen en de weduwe, me vrouw Julia Bouwmeesterde Boer.. Andere rijtuigen volgen, waarin familie leden: schoonzoon, neven, jhr. Van Riems dijk, Henri ter Hall, den Franschen consul, enz. Ook de verpleegster, die Bouwmeester in zijn laatste levensdagen verzorgde en ver der Schouwburgdirecties, vrienden, enz. Het Vondelpark was van negen tot elf gedeeltelijk afgezet, daar zich hier verschil lende corporaties met banieren enz. zouden opstellen. De genomen maatregelen bleken evenwel overbodig, daar de meeste corpora ties er de voorkeur aan hadden gegeven rechtstreeks naar het Leidsche Plein te gaan. Duizenden en duizenden stonden langs den weg, die gevolgd werd'; de politie had zeer uitgebreide maatregelen genomen voor af zetting der wegen; zooals wij reeds zelden was het tramverkeer in beide richtingen stopgezet. Bereden politie opende den stoet. Zoodra de stoet voorbij was, werd de afzet ting opgeheven. Langs Stadhouderskade en Westeinde ging het naar het Frederikspledn naar den Schouwburg van het Paleis voor Volksvlijt, de instelling-waaraan de naam Bouwmeester zoo zeer verbonden is. Hier1 stonden Haghe- zangera opgesteld en het orkest van den Paleisschou wburg, versterkt met leden van de Amsterdamsche afdeeling van den Toon- kunstenaarsbood, bracht er Chopinte treur marsch ten gehoore. Dan gaat het verder, langs Ooeteinde, Amsteldijk, naar Zorgvlied. Op enkele meters afstand van het graf van Herman Heijerinans is het graf van Louis Bouwmeester gedolven. Het is het al gemeen® gedeelte van de begraafplaats, doch het graf Is speciaal' gewijd door de R.-K. geestelijkheid. Op het R.-K. kerkhof is niet voldoende ruimte voor een gedenkteeken. Vóór de aankomst waren o. a. op het kerk hof aanwezig mevrouw Royaards en de heer Louis Saalborn en nog vele anderen. Na de plechtigheid in de kapel dragen kunstbroeders de kist naar de laatste rust plaats, -pastoor Serbock met het crucifix voorop. Aan de groeve, terwijl' de geestelijke de ceremoniën verrichtte, zongen de leden van de Amsterdamsche Zangvereenigingen Höndel's „Eoce quo modo moritur". Nadat de laatste tonen waren verstorven, strooiden mevrouw de Boer—van Rijk en de heer Frits Bouwmeester 'bloemen op de kist Van de verschillende toespraken kunnen wij, met het oog op de plaatsruimte, niets vermelden. Mr. O. Feith, secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, sprak ais verte genwoordiger van Minister De Visser, de heer Wibaut namens het Gemeentebestuur van Amsterdam, jhr. A. W. G. van Riems dijk namens het Nederi. Tooneelverbond, Louis Saalborn namens'de Kon. Ned. Ver- eenlglng .Het Ned. Tooneel" <btt afwezig heid van dr. Willem Royaards), Aar. van der Horst voerde het woord namens „Het SchouwtooneeT, Johan Boskamp namens de directie van den Frascati-Sohoirwburg en de operette-artisten, L. M. Smith namens de Maatschappij „Apollo", waarvan Bouw meester eere-voorzitter was, Ko Balfoört namens de Ned. Tooneelkunstenaarsvereeni- ging, Frank Luns namens de afdeeling Am sterdam van het Ned Tooneelverbond, A. Mondt namens den Senaat van het Amster damsche Studentencorps, Lion van Lier als oud vriend D. Hamburger Jr. te Utrecht namens den Ned. Bioscoopbond, en nog en kele anderen. Mr. Kokasky dankte namens de familie voor de belangstelling. Wat deze laatste zeide was wel treffend en wij zullen met een aan haling daaruit besluiten. (Ik spreek hier, zeide mr. Kokosky, gaarne eenige woorden, -niet zoozeer om hulde te betuigen aan jelui vader, maar omdat ik het zoo heerlijk vind om van de gelegenheid' ge bruik te maken iets persoonlijks te zeggen. „Nu ge je vader' begraven hebt, kunt ge allen zeggen: wij hebben allen gedaan wat wij konden. Gij hebt tegen hem opgezien als een held; als een .godheid hebt ge hem behandeld. Jehii zjjt geweest goede, brave kinderen, jelui zijt geweest zooals kinderen moeten zijn. En dit kwam omdat je vader niet alleen was een groot tooneelspeler, maar ook een goed vader, een beminnelijk mensch." Nederland heeft weer een groot mwu minder.. De Kamerverkiezingen. Door den Vrijheidsbond worden in de kieskringen Leeuwarden, Gronin gen, Held e r, en Assen candidaat ge steld: L mr. G. A. Boon; 2. dr. S. E. B. Biere- ma; 3. D. de Boer; 4. H. A. van Riel— Smeenge; 5. J. Huges; 6. J_ Dekker; 7. E. H. Ebels; 8. H. Eisma; 9. A. E. van Braam Houckgeest-r-Schroot; 10. mr. H. E. Overing; 11. L. S. Hilarides; 12. G. Nijenhuis; 13. rar. P. A. Offers; 14. W. de Geus; 15. E. M. Teenstra; 16. U. D. Rein ders. Ter voorziening in de .door het overlij den van den heer Monté verLoren open- gekomen plaats op de hoofdlijst der A p t i-R e v. P a r t ij voor de a.s. Kamer verkiezingen, is doer het centraal comité in overleg met het college van gemaohtig- den bepaald, dat nummers 7 tot en met 13 alle een plaats zullen opschuiven, zoodat dus no. 13, dr. Scheurer, nu op no. 12 komt, terwijl no. 13 zal worden ingeno men door mr. Bijleveld; Diens» plaats op de bijlijst wordt niet vervuld, zoodat deze na de wijziging slechts 19 namen bevat. t Mevrouw W. A. Brouns van Besouw, te 's Hertogenbosch, aan wie de plaats op een vrije lijst werd aangeboden, waarop haar verkiezing tot lid der Tweede Ka mer verzekerd zou zijn, heeft voor die candidatuur bedankt De federatie Helder van den Vrijzinnig Democratischen Bond besloot in een on langs te Helder en te Hborn gehouden vergadering om de verkiezing van een candidaat uit.den kieskring zelf door voorkeurstemming te bevorderen, nL van den heer D. Kooiman, lid van Gedepu teerde Staten te Purmerend. In een thans te Alkmaar gehouden federatievergade ring, naar aanleiding van een verzoek van den heer Kooiman dit besluit in te trekken werd besloten dat genoemde heer wel op de lijst gehandhaafd blijft, doch op zijn verzoek geen bijzondere actie voor zijn verkiezing zal worden gevoerd. De Communistische Party. Het partijbestuur van de Comm. Partij Holland vergaderde Zaterdagavond, be handelde het rapport van de delegatie naar Moskou en de ingekomen resolutie, en besloot, nhar „De Tribune" meldt, daaromtrent het volgende telegram naar Moskou te zenden: partijbestuur O. P. EL, brief Execu tieve ontvangen, is met uitzondering min derheid, met Partij-delegatie van oordeel, dat drie organisatorische maatregelen on uitvoerbaar zijn, wijl fraotievorming daar door wordt gestabiliseerd. P. B. stelt daar om partijbestuursfuncties ter beschik king, op zjjn post blijvend tot en op con gres." De drie organisatorische maatregelen, door het partijbestuur bedoeld, zijn dezelf de waaromtrent de Partijdelegatie reeds te Moskou uitdrukkelijk haar voorbehoud maakte, te weten die betreffende de Ka merfracties, het partjj-seoretariaat en de redactie. Het partijbestuur altijd de minder heid uitgezonderd was namelijk van oordeel dat door deze drie geformuleerde maatregelen de fractievorming in de par tij, in plaats van voorgoed onderdrukt, juist bestendigd werd. En al is het partijbestuur van meening, dat de uitgebrachte kritiek zelve niet vol komen te rechtvaardigen is, toch wil het, evenals de partijdelegatie te Moskou reeds deed, uitdrukkelijk verklaren dat het met de geoefende kritiek zonder eenig voor behoud rekening zal houden. Enkel dus en uitsluitend ten opzichte van de drie organisatorische maatregelen moest het partijbestuur op de aangegeven gronden zijn uitdrukkelijk voorbehoud maken; rnaty dit voorbehoud der onuit voerbaarheid verplichtte het partijbestuur dan ook zijn partijbestuursfuncties ter be schikking te stellen. Een geval van schorsing b(J hef loodswezen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duys heeft de minister van marine geant woord Ad 1. In de maand December 1924 heeft ondergeteekende een stoker van het personeel der betonning en verlichting, op grond van eeu ter zake ontvangen Ingezonden Mededeellng. geeft vaak ruwe, beschadigde en leelijk uitziende werkhaven. Deze worden echter weer spoedig gaaf en zacht door Purol. ambtelijk rapport, gestraft met schorsing gedurende 7 dagen, met stilstand van wedde, wegens het, na het ontvangen van orders, uiten van de woorden: „Zijn wij beesten of menschen". Ad 8. Aangezien de aan bedoelden stoker gedane mededeellng het karakter droeg van een order, is de motiveering in overeenstemming met de werkelijke toe dracht der feiten. Aangezien de gestrafte o.m. schriftelijk heeft verklaard, de bedoelde, in verband met de plaats, waar, en het tijdstip, waarop zij werd geuit, verregaand ongepast te achten uitdrukking te hebben gebezigd, bestond er voor ondergeteekende geen aanleiding,' te treden in verzoeken tot het Instellin van een commissie van onderzoek of beroep (Lo. bedoeld als commissie van advies). Een valsche Frans Hals. Door den heer A. W. M. Mensing, van de bekende kunstfirma Frederik Muller Oo., te A'dam, Is indertijd een prooes ingesteld tegen een Haagschen ingenieur omtrent een schilderij, dat deze aan den eersten verkocht had als een Frans Hals. Er waren evenwel aanwijzingen, dat men met een vervalsohing te doen had, en drie deskundigen, Sir Charles Holmes, direc teur der National Gallery te Londen, prof. dr. W. Martin, directeur van het Kon. Kabinet van Schilderijen te 's-Graven- hage en professor dr. F. E. O. Scheffer, hoogleeraar In de anorganische chemie aan de Technische Hoogeschool te Delft hebben nu een rapport uitgebracht, waar in zij ooncludeeren, dat bedoeld schilderij een moderne nabootsing is. Interessant is de motiveering van deze oonclusie te hoo- ren. Er waren al spoedig bedenkingen tegen de echtheid geopperd, en men vond o.a. een kleurmenging met een verdacht, don ker uitziend ultramarijn. Het chemisch onderzoek wees uit, dat hier inderdaad kunstmatig ultramarijn was gebruikt, waarvan de fabricage eerst dagteekent uit het begin der 19e eeuw. Door Rönt- gen-photographie werd de aanwezigheid van twee draadnagels aangetoond, en ver dere onderzoekingen wezen uit, dat deze draadnagels waren aangebracht vóór het paneel beschilderd was. De fabricage van draadnagels nu dagteekent uit de 19e eeuw. Ook was er zinkwit gebruikt, waar van de fabricage dateert van 1781. Dik wijls wordt de echtheid van een schilderij onderzocht op alcohol,waartegen de oude schilderijen goed bestand zijn. De verval- schers weten dit en bij deze verf bleek in derdaad lom toegepast te zijn, waardoor de poetsproef met alcohol geen nadeel aan de verf toebracht Ook bleek een bizon- dere zachte verfsoort te zijn gebruikt die in de dagen van Frans Hals niet gebruikt werd. Op» deze gronden werd geconcludeerd, dat inderdaad het schilderij een verval- sching was. dezen aan den schouder werd getroffen, door een projectiel, ln de gedaante van een groot stuk afval van vleesch. In woe de ontstoken vergat de man bijna, dat hij zijn eigen rechter niet mocht zijn. Doch ter zake. Ik hoop hierbij in naam van het pasaeerend publiek te mogen wenschen, dat deze firma wat voorzichtiger met de afval omgaat daar m. L zoo'n winkel be ter tot zijn recht zou komen bij de visoh- rookerij aan den Ruyghweg, dan ln de Spooretraat daar de trefzekerheid voor het publiek geringer zou zijn. Dankend A. Menschaar! "Het geval heeft zioh zoo niet voorge daan. De jongste bediende wilde een klein stukje (geen groot stuk, zooals de heer Menschaart voorstelt) naar een hond gooien, doch trof per ongeluk den heer Kramer. Bewuste jongen Is door ons daar voor onder handen genomen. Wij begrijpen overigens niet dat voor dergelijke dingetjes ingezonden stukken moeten geschreven worden. Wfl geven den heer Mepschaart ln overweging om meer over belangrijker stukken te schrij ven. Hoogachtend, Slikker, Ansjovis. Men schrijft aan de N. R. Ori: De nieuwe vangst heeft de afgeloopen week de 10.000 kg. reeds overschreden; evenals voor de 1924er belooft de notee- in het Z.-zeegebied een zeer stabiele te worden: hier en daar zijn reeds afslag- prijzen van 82 c. per k.g. besteed, een maximum van jaren achtereen. Ulto-April werd via de Coöp. Ansj. Verkoop Vereen, een noteering van 69.— 70 gemeld voor 1924er-ankers en 80 voor de oudere jaar gang 1923. De verwachting is een gun stige visscherij. Het nieuwe koloniehuls te Petten. In tegenwoordigheid van vele belang stellenden Is Zaterdagmiddag het nieuwe herstellingsoord te Petten aan Zee der Vereeniging „Trein 8.28" feestelijk geo pend. Reeds Zondag namen 40 kinderen er hun intrek. INGEZONDEN. Geachte Redactie, ln de Heldersche Courant van Zaterdag 2 Mei j.L, komt een stukje voor, inhou dende eenige vragen, gesteld door het Tweede Kamerlid, den heer Ketelaar aan Zijne Excellentie den Minister v. Marine, betreffende verplegend personeel werk zaam in het Marine-Hospitaal. Ondergeteekenden zouden er prijs op stellen, door publicatie van dit ingezon den stukje te verklaren, dat, vooral wat de eerste vraag betreft, zij het betreuren dat deze aan Zijne Excellentie gedaan is, daar de verplegers voor de Marine niet zijn vervangen door verpleegsters; deze zijn van de gemeente overgegaan naar de Ma rine voor de burger-afdeellng. Was de heer Ketelaar door bevoegden ingelicht, dan had hjj zeer zeker deze vraag niet gesteld. Bij voorbuat vriendelijk dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Het Bestuur v.d. Oentr. Ned. Ambt Bond, afd. Helder. O. Hejjblok, Secretaris. Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje voor onderstaande. Bij voorbaat mijn dank. Toen ik Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf den slagerswinkel van de fa. Slikker in de Spoorstraat passeerde, trof miju oog een minder aangenaam geval, voor den fruitkoopman P. Kramer, Haar Aan de Redactie van de Heldersche Courant De toepaastng van Art. 87 van het Werk lieden-reglement voor het Qemeente- personeel. Geachte Redactie. Ons ingezonden schrijven door U in de H. O. van Zaterdag ji. opgenomen noopte U tot het in extenso overnemen van het prae-advies van B. en W. op het adres van onzen bond en dat van J. 6. Nieuwbuur^, nopens de toepassing van Art. 87 van het W.-R Hoewel de publicatie van dit prae-advies niet op ons verzoek geschiedde, zijn wij niet temin Uw redactie daar zeer dankbaar voor, omdat het ons aanleiding geeft bedoeld prae- advies aan een critische beschouwing te on derwerpen, waarvoor U wel zoo welwillend zult zijn, ons eenige plaatsruimte in uw blad beschikbaar te stellen. Het W.-R., zooals het door den Raad ln zjjii openbare vergadering Van 20 Augustus 1919 werd vastgesteld, bevatte een artikel, dat als grondslag van een latere wachtgeld regeling moest dienen. Dit artikel luidde: In het geval, bedoeld in Art. 26 ten twee de, sub b, (ontslag wegens opheffing van betrekking), wordt een werkman in vasten dienst op wachtgeld gesteld volgens nader voor elk bijzonder geval of voor elke groep van bijzondere gevallen door den Gemeen teraad te stellen regelen, tenzij de betrok kene bij de opheffing aanspraak op het hoogste pensioen, dat ingevolge de Pen sioenwet voor de Gemeenteambtenaren 1918 kan worden verleend, kan (toen gelden. Indien de betrokkene bi] de ophefting der betrekking geen aanspraak kan doen gelden op het hoogste periSben, houdt de uit keering van wachtgeld op zoodra die aanspraak ont staat. Voor ieder die lezen kan, is de laatste alinea volkomen duidelijk. De gemeente is verplicht wachtgeld uit te keeren totdat de betrokkene aanspraak kan doen gelden op het maximum pensioen. Alleen omtrent de grootte van het bedrag is in het W.-R. geen Imperatieve bepaling opgenomen. In het ontwerp van wet der Staatscom missie ter voorbereiding van algemeene wet telijke regelen betreffende den Rechtstoe stand van ambtenaren (cammissie-Dressel- huys), dat als leiddraad bij de samenstelling van ons W.«R. heeft gediend, worden in Art 52, sub 2, regelen vastgelegd omtrent den duur en het bedrag van het wachtgeld, ter wijl in Art. 66, sub 1, wordt bepaald, dat „de tijd gedurende wachtgeld wordt genoten, geldt voor het pensioen als diensttijd in de verlaten betrekking". 'Mocht er nog twijfel bestaan omtrent de interpretatie van deze bepalingen, dan zij verwezen naar de toelichting bij het wets ontwerp, dat allen twijfel daaromtrent uit sluit. Art. 87 van het W.-R. kan dus geen an dere bedoeling hebben gehad dan zooals4zjj letterlijk luidt Het is voor ons dan ook een raadsel, dat B. en W. in een serieus gesteld stuk, dat het prae-advies toch behoort te zijn, beweren, dat de Raad volkomen vrij is in een beslis sing omtrent den duur van het wachtgeld In 1922 werd de nieuwe Pensioenwet voor ambtenaren ingevoerd, die eenige nieuwe beginselen bevatte. In Art. 48, sub 2, werd bepaald: „Behoudens het bepaalde in het vijlde lid heeft de ambtenaar na zijn ontslag recht op pensioen, indien hjj is ontslagen op grond van opheffing van zijn betrekking of op grond van een nieuwe organisatie van zijn dienstvak, aüts hem geen wachtgeld wordt toegekend of het wachtgeld, dat hl) ontvtng, vervalt, wordt Ingetrokken of nünder be draagt dan het pensioen, berekend over zijn diensttijd." Dit artikel schiep de mogelijkheid voor de Gemeentebesturen om personen in baren dienst, die wegens opheffing van hun be trekking ontslagen zouden worden, te doen pensionneerén. Waar in deze gemeente nog geen wacht geldregeling voor het gemeentepersoneel be stondechter het beginsel er van reeds in het W.-R. was vastgelegd', kwam de vraag naar voren of het nog in het belang was van de Gemeente om Art. 87 van het W.-R. in zijn bestaanden vorm te handhaven. Bij het vervallen er van had de gemeente groot financieel voordeel. Bij' handhaving van het wachtgeld kwamen de kosten ervan geheel ten laste van de gemeente. Na ingewonnen advies van de Commissie inzake -Ambtenaars- en Werkliedenaange legenheden besloot de Raad ln zjjn verga dering van 29 April 1924 Art. 87 van het- W.-R. als volgt tg wijzigen: In het geval bedoeld in Art. 25 ten twee de, sub b, wordt omtrent den werkman door den Gemeenteraad besllBt op welke wijze en in welke mate hjj tor zake van zijn ontslag financieel schadeloos zal worden gestold.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6