Heeren- en Kinderkieeding of Heerenmode-Artikelen, HERMAN NYPELS, NIEUWSBLAD VOOR rwm HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Dagelijks Eerste Blad. BUITENLAND. Het geheim van de Verpleegster HELDER - SCHA6EH DONDERDAG 7 MEI 1025. 53ste JAARGANG. De rijksfinanciën. murray herbert. 18) KLEEDINGMAGAZIJNEN Overspannen Zenuwen Gestolen geheimen. BULGARIJE. Twee samenzweerders ter dood gebracht Het communistenproces te Sofia. (Wordt vervolgd). COURANT ^.ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING ,2- O. en W. reen f 060^070107ft f A landen f 4-2° Zondagsblad .50 1 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.96, f 126 f 125 f 1 60 Logee nuinmerg der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-UitgeverO. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 PoetrGirarakeniDff No. 16066. ADVEBTENTIEN: 20 et/ p. regel (galjerd) Ingea. meded. (kolombreedte al* redaction. teket) dubbel tarief. Kleine adrert. (gevraagd, te koop, te hnur)T. 11lm 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bi] vooruitbetaling (adrdk: Bnroau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 7 Mei8.04 uur, Vrijdag 8 8 05 VOLKENBOND. Controle op den wapenhandel De benoeming door de Engelsche re geering van den heer Onslow tot verte genwoordiger van Engèland op den Vol kenbondsconferentie nopens de controle op den wapenhandel draagt niet de on verdeelde goedkeuring van de Engelsche pers. De „Daily News" onderwerpt ze aan critiek. Het blad schetst de omstan digheden, waaronder de conferentie bij eenkomt, herinnert er o.a. aan, dat in de drie jaren van 1920 tot 1922 twintig lan den voor een waarde van meer dan 620 millioen gulden aan oorlogsmateriaal heb ben uitgevoerd, waarvan Engeland en Amerika 180 millioen elk, en besluit als volgt: „Veertig landen zullen op de conferentie vertegenwoordigd zijn, die de zeer bescheiden restrictieve conventie zal overwegen, die onder de grootste moei lijkheden is ontworpen. Zij zal slechts worden toegepast dqor de samenwerking van de vooraanstaande landen. Een Engelsch tegen-ontwerp. De vertegenwoordiger van Engeland heeft de indiening van een tegen-ontwerp eener conventie aangekondigd, dat hij la ter zal toelichten. Het schijnt, dat de Brit- sche delegatie de Amerikaansche voor stellen zoo veel mogelijk wil benaderen en anderzijds er naar streeft zich alle vrijheid voor het vervoer van wapenen en munitie naar zfln koloniën, zijn pro tectoraten en mandaatgebieden voor te behouden. DUITSCHL AND. De geallieerde nota van. antwoord aan Duitschland. Londen, 6 Mei. Minister Chamberlain verklaarde heden in het Lagerhuis, dat de nota ahn Duitschland nopens het niet-nako- men van de bepalingen van het vredesver drag betreffende de ontwapening, binnen kort zal worden overhahdigd. De „Daily Telegraph" verneemt, dat de onderhandelingen tusschen de "geallieerden over den tekst van de nota van den Raad van Gezanten op het oogenblik nog voort duren. Engeland wenscht, dat aan de nota een nauwkeurig omlijnde, duidelijke vorm za! worden gegeven, en de andere geallieer den gaan hiermee accoord, daar het oor spronkelijke plan om eerst een antwoord van Duitschland te verlangen de jaak slechts zou compliceeren. Engeland wil uitsluitend kennisgeven van de verschillende nalatig heden, met de mededeeling, dat, zoodra de bepalingen van het vredesverdrag zullen zijn vervuld, de Keulsche zone zal worden ont ruimd en de contróle aan den Volkenbond zal worden overgedragen. De beslissing wordt 13 Mei verwacht FEUILLETON. de belastingcommissie uit den Rijks- dag heeft de rijksminister /van financiën von ochheben gisteren- meegedeeld, dat er op het oogenb!i£ slechts een goede honderd millioen mark in de rijksschatkist is. De minister ^erk.a«röe, dat dit nauwelijks genoeg was om bet regeeringsapparaat van een staat als Duitschland in gpng te houden 'en verklaar- de nadrukkelijk, dat het absoluut mis zou ïoopen als men dit geld nog wilde gebruiken voor andere doeleinden. Blijkens een Wolffbericht deelde de mi nister verder nog mede, dat de inkomsten uit de verpande belastingen over Maart 1926 ten bedrage van 136 millioen rijksmark op 31 Maart nog niet in de rijkskassen waren gestort, maar dat deze posten als een tegoed bjj de agenten voor het verpande staatsinko- men waren geboekt en eerst na het eind der maand in de rijkskas zouden vloeien. De Dawes-Ieenlng. Volgens de Daily Mail heeft de Duit- sche regeering bijna de geheele Dawes- leening verbruikt en Is ztf voornemens tegen het einde van dit jaar een1 nieuwe leening van 1500 millioen; goudmark aan te vragen. ENGELAND. De „aanval" op Londen. De „aanval" op Londen, waarvan wij de vorige week reeds melding maakten, is Zaterdag besloten met ->en „raid" van een eskader bommenwerpers, die-boven Hyde Park op 8000 voet hoogte vlogen en een soort liohtkogels uitwierpen, dife bommen moesten verbeelden. De „aanval" had plaats terwijl muziekkorpsen fanfares speelden en militairen de groote menig ten, die zich verzameld hadden, om het schouwspel gade te slaan, met behulp van luidsprekers opwekten tot dienst neming bij het leger. De reclame-aanval is in zoover geslaagd, dat zich ongeveer 1000 mannen vpo'r het leger, dat, zooals men weet niet groot gebrek aan man schappen te kampen heeft, aanmeldden. ZWEDEN. Van herdersknaap tot minister. Naar aanleiding van het overlijden, 60 jaar oud, van den Zweedschen minister van financiën Thorsson, brengt de Zweed- sche draadlooze dienst de merkwaardige loopbaan in herinnering. Hij begon als schaapherdersjongen en schoenmaker en eindigde als minister van financiën in de drie kabinetten van Branting en lid van het bestuur der Rijksbank. Na den dood van Branting werd hij de leider der Zweedsche soc. dem. partij. Om zijn groote kennis, zijn onzelfzuchtigheid en welwil lendheid, zijn gezond verstand, zijn vlijt en ongekunsteldheid werd hij door alle politieke partijen geacht „Zijn geheele leven was een hymne ter eere van den arbeid", aldus drukt een gematigd blad zich uit. Sven Hedln over het Sovjet-gevaar. De Zweedsche ontdekkingsreiziger Sven Hedin heeft dezer dagen, naar de corres- dondent van de „Morning Post" te Oslo meldt, aldaar een rede gehouden over de verdediging van Scandinavië. Hij achtte den wereldtoestand niet beter dan in 1914 Noorwegen en Zweden konden volgens hem niet ontwapenen en hadden gemeen- door Maurice Firnlm sprak niet eerder, voor zij in zijn eigen kantoor in Adelphl ston den Het zag er om dezen tijd zeer on behagelijk en koud uit. Philip boog j^ en stak de gaskachel aan, terwijl de procureur de gesloten schrijfcassette voor den dag bracht, die Oherry Plummer hem bezorgd had, uit de geheimzinnige kluis, waarvan de deur met een druk op eeni on zichtbare veer openging. De d®ur draaide weer terug en 'hij smeet de cas sette op tafel, met de letter „G In ver bleekt goud naar boven. Daarop klapte Firnim met de vingers. „Welk plan heb je gemaakt?" vroeg _De goden zijn met ons," zeide de pro cureur verheugd. „Geoffrey Desmond zijn geheugen kwijt, niet waar/' I I .knikte. „Dan is het gemakkelijk genoeg! riep Firnim uit. „Ik heb die cassette nog niet geopend, (maar ik verwacht, dat zijne iden titeit door den Inhoud zonder twijfel De- wezen zal worden, en zeg dan je fortuin maar goedendag, Philip. Maar nu - weer klapte hij met de vingers „zullen wij een nieuw man van hem maken, vriend. Wij rullen al deze papieren in bealag ne men en een heel nieuw stel valsche voor hem gereed maken. We zuilen hem een nieuwe identiteit bezorgen, die hem voor nu en altijd onbekend zal houden. Wij zijn Geoffrey Deamond's nieuwe peet vaders, Philip. Snap je het idee? We zul- lem hem George Dilke noemen en daar mede zullen we zijne papieren in overeen stemming 'brengen. Als hij om zijne pa pieren komt, zal hij George Dilke zijn en elk afzonderlijk snippertje papier in zijne kostbare cassette zal hein dat bewijzen en aan dien schorren matrozenvrind van hém ook. Dit Is het afscheid aan Geoffrey Desmond voor eeuwig; hij is te goed voor dit leven eitf te rijk ook. Vooruit Philip, nu moeten we aan het werk. Nu, -het is niet eens erg zwaar ook. Het is zelfs gemak kelijk!" Terwijl hij een dikken bos kleine sleu tels uit eene lade nam, trok Maurice Firnim de cassette naar zich toe. Philip mompelde iets in antwoord, maar zoo weinig vap harte, dat de ander daar door verrast opzag. Jij bent een rare kerel, om iemand te helpen, dat moet ik zeggen 1" bracht hij spottend uit, terwijl hij de schrijfcasette weder op tafel liet vallen. „Zijn dit jou be langen, of zijn ze dat niet; je zit er hij, of we net zoo -goed het volgend jaar zouden kunnen beginnen. Zeker een aanval van je geweten, of van angst? Als Je den angst gekregen hebt en liever wilt terugkrabbe len en den loodpot aan je neef overlaten, zeg het dan, en een beetje gauw ook asje blieft!" Daarop begon Philip een lamzalig ver haal van den aanslag op den patiënt in St Gaul uit te stotteren en van de volko Ingezonden Mededeeling. ondervinden wij dat het publiek, da zich in verschillende zaken met de prijzen en soorten van Kleeding op de hoogte te hebben gesteld, tenslotte in onze winkels overgaat tot den aankoop van omdat het verschil in soliditeit en af werking zoo gunstig afsteekt bij aan biedingen van anderen. De prijzen zijn bij ons naar verhou ding guldens goedkooper, dat zeggen herhaaldelijk onze cliënten die zeer tevreden zijn, en bovendien onze Klee ding roemen als te zijn mooi van pas vorm, en prettig in het dragen. Zie onza steeds afwisselende .étalages, en vergelijkt de prijzen. schappelijke belangen te verdedigen. Vóór den oorlog werd Rusland gevaarlijk ge acht voor hun onafhankelijkheid. Thans was volgens hem het Russische gevaar, hoewel van anderen aard, nog grooter. De eenige wéarborg tegen een bolsjewis tische agressie was volgens hem een goed uitgerust leger en volledige samenwer king tusschen beide landen. POLEN. Het spoorwegongeluk bij Stargard. Een mededeeling van het ministerie van spoorwegen inzake het ongeluk bij Star gard meldt, dat het onderzoek van de wrakstukken van den trein heeft uitge wezen, dat het ongeval geen gevolg is van den toestand van het rollend -materieel en evenmin van den slechten toestand van den spoorweg. De sporen op de rails en verder op, toonen aan, dat de rails aan een lasdhpunt losgemaakt waren en afge bogen naar de zijde van de helling, waar langs de trein naar geneden is gestort. Men heeft e>en -hefboom gevonden, ver stopt in het boech nabij de plaats van de ramp, en een dwarsligger met dezelfde indrukken als op de dwarsliggers van den spoorweg zijn waargenomen. Die hefboom en dat stuk hout hebben ongetwijfeld ge diend om de rails te verzetten. De daders moeten daartoe met de constructie van den weg op de hoogte zijn geweest. Do oorzaak*van het ongeluk is ongetwijfeld een misdadige aanslag. Voof het vervoe ren en hanteeren van den hefboom zijn tenminste twee man- noodlg geweest. De hefboom en de dwarsligger zijn ont vreemd van het terrein van een Duitsche ploeg spoorwegarbeiders. De minister van oorlog heeft 60,000 zloty uitgeloofd voor de aanwijzing van de misdadigers. Gevaarlijke gymnasiasten. Wilna, 6 Mei Op het Poolsch jongens gymnasium alhier zijn drie leerlingen van de hoogste klasse, die niet tot een exa men toegelaten waren, een lokaal binnen gedrongen, waar een examencommissie bijeen was. Zij losten revolverschoten en verwondden den directeur licht en een leeraar ernstig. Een der drie trachtte ook nog een bom te werpen, die echter uit zjjn handen gleed en hem zelf en twee zijner medeleerlingen ter plaatse doodde en 10 andere jongens zwaar verwondde. Er heer%2ht* groote opschudding in de stad. RUSLAND Voor het opperste gerechtshof te Mos kou hebben Walldof, de volkscommis saris van Landbouw der Tataren-repu bliek en zeven van zijn ondergeschikten terechtgestaan, die, naar thans gebleken is, tijdens den hongersnood van 1921 vrij aanzienlijke hoeveelheden levensmidde len en zaden, alsmede geld, bestemd voor steun aan de hongerlijdenden, hadden verduisterd. Hoewel de schuld, zoowel van den volkscommissaris als van zijn medeplichtigen, onomstootelijk kwam vast te staan, vond het gerechtehof aanleiding, Walidof en twee zijner medeplichtigen niet te straffen, terwijl de overigen tot gevangenistraffen van 8 maanden tot 8 jaar veroordeeld werden, ai dan niet met verbeurdverklaring van hun bezittingen. De terugkeet van Trotski. Wij hebben onlangs reeds melding ge maakt van Troteki's terugkeer. Thans be vatten de Duitsche bladen een bericht van den Russichen draadjoozen dienst, dat meldt, dat men in kringen, die der sowjetregeering na staan, verwacht, dat het driemanschap Stalin, Kamenef, Zi- nowjef een directorium van vier zal vor men, waarin Trotski dan de vierde man zal zijn. Het Berliner Tageblatt hecht ze kere waarde aan dit bericht, daar de draadlooze dienst onder officieele controle staat. Van andere zijde deelde men on langs mee, dat Trotski opnieuw met de controle van het leger zou worden belast. In ieder geval schijnt men Troteki's me dewerking niet te kunnen missen. De be richten, die den laatsten tijd uit Moskou tot ons kQmen, wezen er trouwens reeds op, dat men den door hem aangewezen weg van aanmoediging van het particu lier bedrijf ten slotte toch is ingeslagen. Zal men nu ook gevolg geven aan zijn anderen raad, van een „ernstige, gron dige en algeheele wijziging in de richting van de democratisatie van de communis tische partij?" HONGARIJE. Naar aanleiding van den aanslag te Cson- grad, anderhalf jaar geleden, zijn verschei dene „ontwakende Hongaren" in hechtenis genomen, die,zich voor den rechter te ver antwoorden hadden wegens dien aanslag, een- drietal moorden en 26 pogingen tot moord De beklaagden zijn zoo-Rel in eerste flls in tw€6dö instantie vrijgesproken, daar de rechtbank aannam, dat de bekentenissen, die zij bij hun arrestatie hebben afgelegd, door geweld en mishandeling waren afge dwongen, wat biji de behandeling voor het hof nog nader bevestigd schijnt te zijn. Het O M. heeft zich hö' het vonnis neergelegd, dóch de zaak komt toch nog voor de konink- men en onverklaarbare mislukking daar van. Maurioe's mond nam een grimmigen trek aan, toen Philip kwam aan het be schuldigende bewijsstuk, dat zuster Anna zich had weten te verzekeren en aan de beschrijving van haar vreeand gedrag, toen zij hean dat vertoond had. Firnim deed hem plotseling ophouden door een ongeduldig gebaar, greep Philip's hand en smakte die op de tafeL Toen 'hij de tee- kens, die daarop stonden, bekeken had, barstte hij uit: „Hoe kom je daaraan?" „Een paar wegspattende druppels zuur in het laboratorium. Ik zal ze uitbranden en ze zullen spoedig verdwenen zijn." ,JDat is al iets," mopperde Firnim. „Als het zoover te, 'kun je tegen zuster Anna liegen dat je zwart wordt, als zij moeilijk heden wil maken. Dat ben je zeker ook wel van plan?" „Laat zuster Anna maar aan mij over. Men zou haar verhaal geen oogenblik ge- looven, zonder die plaat en die zal lk op de eene of andere manier weten te pakken te krijgen voor de week uit is." Firnim veranderde van taktiek, want hij bemerkte, dat in zijn tegenwoordigen toe stand Philip voorzichtig behandeld moest worden. „Zoo mag ik het hooren, Philip," zeide hij verzoenend, terwijl hij eene hand op zijn anm legde. „Het dient nergens voor om ruzie te maken, maar dat nieuwtje was zoo opwindend, dat je wel niet ver wonderd kimt zijn, dat ik er een beetje door in de was was. Het brengt ons een eind uit den koers en het brengt een vreemde in de zaken, en nog wel een vrouw ook, wat het nog erger maakt. Zus ter Anw ui nog wel meer ontdekken. Ingezonden Mededeeling. (296) vragen een Kalmeerend en Zenuwsterkend Middel. Mijnhardt's Zenuwtabletten be antwoorden volkomen aan dit doel. Prijs 75 ct. By Apoth. en Drogisten. lyke curie, daar de betrekkingen der ver moorden en gewonden, die zich civiele partij hadden gesteld, cassatie hebben aangetee- kend. ITALIË. Toen een maand geleden melding werd gemaakt van de plannen tot reorganisatie van de luchtmacht, werd daarbij gemeld, dat men zich in de kringen van de marine tegen die plannen 'verzette, omdat men daar prijs stelde op het behoud van een eigen vlieger- corps. De reorganisatie is niettemin doorge zet en dat heeft admiraal Thaon di Revel, de minister van marine, aanleiding gegeven zyn portefeuille ter beschikking te stellen. De mogelijkheid schynt te bestaan, dat Mus- solini, die ook ai hét ministerie van oorlog beheert sinds de Giorgio's aftreden, voor- loopig marine eveneens onder zijn hoede zal nemen, zoodat dan de heele nationale verde diging in handen van den premier zal ko men te berusten. Dezer -dagen waren uit een chemische fabriek te Napels de geheime formules ver dwenen voor de behandeling van cellulose en het maken van verstikkende en traanver- wekkende gassen. Terzelfdertijd hadden twee bedienden de fabriek verlaten. Een hunner is thans te Rome aangehouden, de ander te Moretto. Zij bleken de formules gestolen te hebben met het doel, die in het buitenland te verkoopen, waartoe een hunner reeds onderhandelingen aangeknoopt had. Hun voornemen was zich naar Zwitserland te begeven. De communisten Dimlter en Todorof zijn ter dood gebracht as werd de communistische leider Iwan Bij een poging tot ontvluchten ln Bur- gas Rasjef gedood. Een bende van tien man trachtte de spoorbrug bij Lon in de lucht te laten vliegen. Deze aanslag werd verijdeld en de daders werden op de vlucht geslagen. De samenzweerder Agofi, een voorma-, lig vlieger en vertrouwensman van Stam- boeliiski, is na zijn arrestatie bij een po ging tot ontvluchten, gedood. Bij de voortzetting van het communis tenproces te Sofia heeft de getuige Pert- jemliew mededeelingen gedaan over de bijeenkomsten tusschen Minkow en de leiders der llnksche agrariërs Petrini, Grantscharow en KossowskL Hij vertel de van een geheim oomlté van agrariërs, aan welker hoofd Petrini en Garsscharo^r stonden. Een jeugdig anarchist, Ytzkow, ver telde, dat hij met Grantscharow, Petrini en Koleschkow gezeten had in een ge heime agrarische organisatie. Na een on- eenigheid had hij Ytzkow, Koleschkof en zijn meisje doodgeschoten, uit vrees, dat Wij zullen voorzichtig met haar moeten zijn, Philip." ,jk zei Je toch, dat ik zal zorgen, die platen in handen te krijgen?" verweerde Philip zich zwakjes. „Dat (moet je ook!" antwoordde de pro cureur grimmig. „En een beetje gauw ook. De bezitting van je oom Anthony is rijk, m^nr niet rijk genoeg om eene beechul- digings-campagne te kunnen doorstaan; ik heb nog nooit gehoord, dat, welke be zitting ook, dat kon!" Een kwaadaardige blos verspreidde zich over Philip's trekken. „Maak het kort!" riep hy uit met groote verbittering. „Je verveelt iemand. Het is gebeurd, en daarmee uit. Laten we nu be ginnen met datgene, waarvoor we hier ge komen zyn. Geef nrij die cassette eens aan en dan zullen we zien, wat er in is. „Je hebt gelijk, Philip," stemde Firnim na een korte pauze toe. We moeten het eerst met Geoffrey Desmond in orde bren gen, in elk geval. Alles op z"n tyd." Het nieuwe gevaar door zuster Anna's ontdekking gerezen, werd tydolijk uit zyn brein verbannen, toen 'hy opnieuw begon, sleutel na sleutel op het kleine, sterke slot te passen. „Wat zou Geoffrey May toch bewogen hebben," zeide Firnim, als het ware toe vallig, terwijl hij een nieuwen sleutel in het slootje stak, „om den naam Desmond aan te nemen." ,JIij was thuis in de nesten geraakt," hernam Philip. „Daarom kneep hij er tus- sohen uit en smeerde 'm, en zoover als ik weet zag hij zyn huis nooit terug. Toen wij het laatst iets van ham vernamen uit de Vereendgde Staten, vu hij een Geof frey Desmond en ik veronderstel, dat hij na dien tyd altyd by dien naam gebleven is." „Wij zullen hem daar nu in leder geval van ontlasten," grijnslachte Firnim. „Van avond sterft Geoffrey Desmond en als hy het ziekenhuis uitwandelt, is hy George Dilke, tot aan zyn eindje toe! Ah, daar gaat 't eindehjkl" riep hij uit. De sleutel draaide om. In gretige spanning schoof Philip na- derby, terwyi de ander de verzameling papieren er uit trok, welke de cassette be vatte en deze op een hoopje op de tafel legde». Voordat hy deze begon te onder zoeken, ging Maurice Firnim in zyn stoel rechtop zitten, waarbij het met zijn wijs vinger op den rand van de tafel tikte. „Wanneer zal Geoffrey denkelijk uit het ziekenhuis komen?" vroeg hy. „Dat hangt van zyn toestand af. Over een paar dagen al, dacht Dane, als hy zoo vooruit blijft gaan als op 't oogenblik," antwoordde Philip, terwyl hij ongeduldig op zijn horloge keek. „Ik probeer precies vast te stellen, waar tegen wij op onze hoede moeten zyn," ver klaarde Firnim, „en ik zat te denken aan dien anderen vent, dien zeeman, Plum mer. Hij heeft wantrouwen en ik geloof nooif, dat hy zoo gek is, als je na eene slechts oppervlakkige beschouwing van [diem zoudt denken. Wy moeten papieren •vervalschen, dat is, dat Geoffrey Des- imond, George Dilke moet worden, maar de minste fout kan ons in de grootste moeilijkheden brengen. De hoofdzaak la.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1