T Vrouwen en TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS 7 VA M DONDERDAG 7 ME11925. Ingezonden Mededeellng. Meisjes i Er is geen deugdelijker middel v^or het verkrijgen en behouden >nn een fraaie Huid van Handen en Gelaat. dai. Parol. Aanbesteding. Door de Directie van 's-R3jkswerf al hier werd Dinsdagmiddag aldaar aanbe steed de levering van diverse soorten zeil en ander doek, in 10 peroeelen. Ingeschre ven was als volgt: Pera 2 (Bramzeil- en everdoek). Stoom weverijen Besouw, Goirle 13723.—; N. V. Weverijen van D. van Leyden Zoon, Krommenie, 13085.—; P. H. Kaars Sypesteyn, Krommenie 12760.—; N. V. Mechanische Weverij Wittock van Lande- ghem, Goirle, 10880.Twentsche Da mast-, Linnen- en Katoenfabriek v.h. S. Bendien Zoon, Almelo, 10198.—; N.V. Vissers Eycken's Textiel-Maatschappij, Geldrop, 9210.—. Pero. 8 (Bramzeil- en everdoek). Stoom weverijen Besouw 11240,—; Weverijen D. vftn Leyden 10650.P. H. Kaars Sypesteyn 10650.Mech. Weverijen Wittock van L. 8960.—; S. Bendien Zn., 8645.—; Vissers Eycken, 7800.— Pero. 4 (Grauw- en Karldoek). Stoom weverijen Besouw 8062.—; Weverijen D. van Leyden, 7286. P. H. Kaars Sy pesteyn, 6976.Weverijen Wittock van L. 6419.—. Pero. 5 (Grauw- en karldoek). Stoom weverij efl Besouw 8800.—; Weverijen D. van Leyden, 8420.—; P. H. Kaars Sypesteyn 8280.—; Weverijen Wittock van L. 2990.—. Pero. 6 (Katoenen Zeildoek). Stoomwe verijen Besouw 4515.—; Weverijen D. van Leyden 4018.—; N. V. Nederl. Zeil doekweverij, Zwolle, 8677.—; P. H. Kaars Sypesteyn 8644.—; Weverijen Wittock van L. (gedeeltelijk) 645.—, Vissers Eyoken (id.), 510.—; S. Bendien Zn. (ld.) 502.50. Pero. 7 (Katoenen Zeildoek). Stoomwe verijen Besouw 19815.Weverijen D. van Leyden 18292.Ned. Zeildoek- weverij, 'Zwolle, 16142.P. H. Kaars Sypesteyn, 15218.Weverijen Wit tock van L. (gedeeltelijk) 5450.Vis sers Eycken (id.) 6100.S. Bendien Zn., (id.) 6025.—. Pero. 8 (Doek van mindere kwaliteit): P. H. Kaars Sypesteyn 2100.—; Stoom weverijen Besouw 1980.Ned. Zeil doekweverij, Zwolle, 1940.Mech. We verijen Wittock van L. 1580.—. Pero. 9 (Zeildoek). Stoomweverijen Be souw 8890.—; Weverijen D. van Leyden 2895.—; P. H. Kaars Sypesteyn 2745.—, Weverijen Wittock van L. 2415.—. Pero. 10 (Grauw- en Karldoek). Stoom weverijen Besouw 1450.V* everijeii D. van Leyden 1279.—; P. H. Kaars Sy pesteyn 1256.—; Weverijen Wittock van L. 1086.—. I I Door de G e n i e werd op Dinsdag B Mei in het openbaar aanbesteed: Besteik no. 68. Het doen van voorzienin gen aan "Militaire Gebouwen en Werken te Helder. Raming f 6450. Ingeschreven werd door: Fa. Gebr. v. Pelt ƒ5652.—W. J. Brag- gaar 6774.—, H. Rlemers Sr. 5852.—, W Veenstra 6864.—, G. Groot 6873.—, Fa. Gebr. Smit 5940.—, M. O. v. d. Plas 6186.EL H. London 6150.EL Zee man 6180.—; allen te Helder. Bestek no. 87. Eene verving van Mili taire Gebouwen en Werken te Helder. Raming 1200.—. Ingeschreven werd doon Fa. Gebr. Hoogeduyn 1070.—, M. Ka- leveld 1090.—, J. de Kok Schellinger f 1200.-, Fa. Gebr. de Boer 1888.—, O. Th. de Boer 1380.—, J- Freéke 1880.—; allen te Helder. Wtf verwijzen onze lezeressen en lezers naar de advertentie voorkomende in ons blad van heden, ter aanbeveling van de collecte voor het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van den He- wapenden Dienst in de Nederlanden, en deelen hun mede, dat de collecte, welke elk jaar wordt gehouden, strekt tot onder steuning van oud-gedienden die met hun minimum pensioen met de tegenwoordige tijdsomstandigheden een zeer moeilijk bestaan hebben. Het weer van Dinsdagmiddag. Dreigend hing Dinsdagmorgen in het Westen een' onheilspellend donkere lucht, terwijl de atmosfeer zwoel en drukkend was als in den zomer. Om even over eenen tikten de eerste regendroppels op de straat, dikke zware droppels, die in minder dan geen tijd groeiden tot lange rechte stralen. Zwak gromde de donder achter de wolken; een lichtstraal flitste. j,ooati0 De menschen spoedden zich naar hun werk en al harder en harder plaste de regen. Onafgebroken rat^®n donderslagen döor de lucht, nu terend als mitrailleervuur dan weer don ker en zwaar als kanongebulder. (De straten stonden spoedig Mank, de riolen verstopten en in de Koningstraat, waar imen bezig is met het legg een trottoir, waardoor waterputten tijde lijk zijn verdwenen, kon het water niet verzwolgen worden, zoodat hier binn een kwartier eenige centimeters water stond. De regen hield eenige uren aan, zoo nu en dan onderbroken door een schuch tere zonnestraal, die zich bijna schaamde op deze donkere wereld neer te zien. Te gen vijven brak de zon weer geheel door en spoedig waren we deze gril van de natuur, door het blij lachende licht van de zon vergeten. Dat er in deze enkele uren heel wat wa ter gevallen is deelde ons de heer Maas van het Meteor. Instituut alhier mee. Niet minder dan 14 inuM. water plaste er vmi eenen tot ruim vier uur neer. Te Amsterdam was het Dinsdagmiddag noodweer. Het HbL meldt daarover: Het zal omstreeks één uur zijn geweest gistermiddag, de stad begon juist te lun chen of zat reeds aan het noenmaal of was al klaar met lunchen, toen de eerste regen stralen begonnen te ruisohen. De stralen waren al spoedig zoo dik als een pinik en tusschen het stroomende water kletterden hagelsteenen, keiharde en knlkkergroote hagelsteenen op het plavelseL Gelukkig was de hagel maar sporadisch, maar de regen gutste hoe langer hoe zwaarder en tenslotte barstte een onweer los, dat noodweer werd. Zoo fel waren de slagen, zoo ratelend de donder, zoo snel volgde de eene bliksem schicht de andere,.dat telefoneeren1 zeer gevaarlijk werd' en het de redactie-leden als een note gaie of een note triste? op het lijf viel, toen een zoetsappig heer temidden van ratelend noodweer kwam informeeren, naar wien nu wel de Amster- damsche Ruyschstraat was genoemd. Hij zat midden in een weddenschap.De oolijkerdl Maar nauw was het weer een beetje ge luwd, minderden de onweerslagen, dunden de regenstralen, of daar werden wij al op gebeld door bewoners van velerlei straten, die kwamen' vertellen, dat zij of dat hun straat of dat hun trottoir in hun straat blank stonden, dat de tuinen waren onder- geloopen, de kelders dreven. Ben stort vloed van verwijten kregen wij te hooien over de wijze, waarop de Stadsreiniging haar plicht had verzaakt. Want zoo rede neerde men algemeen, waren' er geen ver stopte riolen, er zouden geen overstroom de straten wezen, straten, die niet konden worden overgestoken. In de buurt van de Harmoniehoef moet het bar zijn geweest. Van de ongeveer 200 kelders in den omtrek van het Harmonie- hof stond er ln.200 water. De kelders zijn waterdicht tot 20 cJd. boven A. P. Er kan geen droppel water inkomen als de rioleering in orde is. Maar in de J. M. Ooenenströat ligt nog altijd niet het defi nitieve riool. Prettige toestand; al is het waar, dat zóóveel water wel heel onge woon is. Hoeveel water er is gevallen? De filiaal- inrichting van het Kon. Meteorologisch Instituut te Amsterdam meldt, dat tijdens de donderbui is gevallen 25 mJM. water, dat ls ongeveer één m.m. per minuut. Ben maximum is dit niet, maar één m.M. regen per minuut is wel een hoeveelheid welke zelden voorkomt. Een noodlottig ongeval Gisterenmiddag heeft er in de Jan in 't Veltstraat een noodlottig ongeval, met een revolver plaats gehad. De 17-jarige H. B. S.er M. Kraak, wo nende Jan in 't Veltstraat 79, heeft zich met een browning levensgevaarlijk ge troffen. Waarschijnlijk was de jongen het wapen aan het schoonmaken, althans dit wordt door de familie vermoed, toen hef plotseling afging en hem vlak onder het hart trof. Hij werd onmiddellijk per brancard naar het Hospitaal vervoerd, waar een directe operatie noodig bleek. Volgens zeggen kon de kogel echter niet verwij derd worden, zoodat zijn toestand nog hoogst ernstig is. Wat de juiste oorzaak van het ongeluk is weet men niet, daar de jongen alleen boven op zijn kamer was toen het gebeur de. Evenmin wisten zijn ouders hoe hij aan den revolver kwam. Kraak is leerling van de 8e kl. Van de H.B.S. en korporaal van den Kaderland- storm hier ter plaatse. Gevaarlijke baldadigheid. De grossier W. H. uit Alkmaar, met een zjjner reizigers gezeten in de auto, kwam Dinsdagavond om negen uur bij den winke lier P. C. te Julianadorp en deelde mede, dat, toen zij Helder zoo ongeveer verlaten had den, zij zich eensklaps den weg versperd zagen door een dwars over den weg gespan nen touw, hetwelk zoowat zoo hoog van den grond hing, dat een motor- of wielrijder daar ontegenzeggelijk met het hoofd tegen aan moest rijden. Daar het nu een auto betrof, werd het touw stukgereden. Bij onderzoek door de inzittenden werd in de nabijheid niemand ontdekt en vervolgden zij hunne reis naar Julianadorp. Toen zij aldaar uit stapten, bemerkten zij, dat een stuk van het touw om een der bovenste lantaarns was geslingerd, en om de kennismaking met het touw wat aangenamer te maken, was dit volgebonden met steenen en andere rommel, o. a. ook een veiligheidsspeld. iZoo wij reeds zeiden, had de auto er geen hinder van, maar ware hier een motor- of andere wielrijder mede in aanraking geko men, dan had het wel eens ernstiger gevol gen kunnen hebben. De bedrijvers van deze gevaarlijke en tevens gemeene baldadigheid zijn onbekend. Gemeenteraad v. Helder. Vergadering van Dinsdag 5 Mei, des avonds 8 nnr. Bij den aanvang der vergadering aanwezig 20 leden; de heer Borkert komt een half uurtje later. Notulen. Vaststelling der notulen van de verga deringen van 17 Februari en 17 Maart 1925. De voiïjende Ingekomen Stukken worden voor kennisgeving aangenomen:: a. Bericht van ontvangst van Gedepu teerde Staten dd. 11 Maart j.L no. 96, der Verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening; b. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het besluit van den Raad van 17 Maart jJ. tot onderhandsahen verkoop van grond aan J. Zipp; c. Bericht alsvoren op het Raadsbesluit van 17 Maart j.L tot het doen van af- en overschrijving van en op de begrooting der gemeente, dienstjaar 1924; d. Dankbetuiging van het Comité van de Tentoonstelling „Stad Helder 1925" voor de toezegging tot deelneming in het garantiefonds; e. Alsvoren van het Bestuur van de Vereeniging voor voorbereidend Lager Onderwijs „Jachln" voor het toegekend subsidie over 1925; f. Verzoek van M. A. Hebblnk om hem alsnog een vergoeding toe te kennen, die de Raad billijk acht, wegens door hem betaald registratierecht; g. Dankbetuiging van de adviesoom- missie voor bouwontwerpen en uitbrei dingsplannen in Noordholland voor het toegekend subsidie; h. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het raadsbesluit van 81 Maart 1926 tot verhuur van verschillende peroeelen grond; L Alsvoren op het besluit van 81 Maart j.L tot verhuur van grond aan O. Kater. Verder zijn ter tafel gekomen: J. Verzoeken van den Raad van de Ge reformeerde Kerk en van den Raad van de Oud-Gereformeerde Kerk te Helder, om ter gelegenheid van de Tentoonstel ling „Stad Helder 1925" op Zondag geen vergunning te geven tot het houden van een marschconcours, gevolgd door een festival; met een adhaesiebetuiging van den Kerkeraad der Chr. Gereformeerde Kerk te Helder op eerstgenoemd adres. o.Adhaesiebetuiging van de Anti-Revo lutionaire Kiesvereeniging „Groen van Prinsterer" te Helder op het adres van den Raad der Gereformeerde Kerk in zake Zondagsheiliging ln verband met de te houden tentoonstelling „Stad Helder 1925". (Voorgesteld wordt deze stukken te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, omdat deze aangelegenheid aan dat College oompeteert). Den heer E ij 1 d e r s bevreemdt het, dat deze adressen, gericht aan den Raad, door B. en W. zullen worden afgedaan. Elk adres aan den Raad moet door den Raad worden béhandeld, meent spr. Het Ooilege schijnt de strekking ervan niet goed te hébben be grepen; het gaat hier in hoofdzaak tegen het concert, dat des Zondags zal worden ge geven in de Prins Hendriklaan en dat hin derlijk zoude kunnen zijn voor verschillende kerkdiensten. In dit verband vraagt spr„ of het waar is, dat de marschwedstrijd niet doorgaat. (De Voorzitter antwoordt, dat de uit- voering van de Zondagswet is opgedragen aan Burgemeester en Wethouders, zoodat het adres van den Kerkeraad dus verkeerd is gericht, aangezien de Raad niet competent is deze zaak te behandelen. De heer Schoeffelenherger vindt de wijze van werken verkeerd Als de Raad er over praat, krijgen we toch een uitspraak van den Raad, meent spr. Aanvragen voor credieten voor de Olympiade worden toch ook door de Tweede Kamer behandeld en niet door de Regeering alleen? De Voorzitter drukt zfln leedwezen uit over het feit, dat de wet indertijd is ge maakt tegen de bedoeling des heeren Schoef felenberger. Spr. leest het (betreffende arti kel uit de Zondagswet voor, waarin de ui voering wordt opgedragen aan het plaatselijk bestuur, terwijl art 126 der Gemeentewet omschrift, dat onder „plaatselijk bestuur" is te verstaan het „dagelijksch bestuur". De heer Schoeffelenberger om derschrijft nochtans het bezwaar van den heer Eijlders. De heer Smits vindt het dwaas over deze geschiedenis een discussie te beginnen, aangezien toch bekend is, dat het muziek concours niet doorgaat. De Raad kan zijn tijd hedenavond beter gebruiken. De discussies worden gesloten, en con form het voorstel besloten. Waterlevering. Voorstel tot wijziging van de Voor waarden van Waterlevering, voor zoover betreft hot tarief van waterlevering. (Held. Crt. 5 Mei). De heer Zondervan merkt op, dat van het P.W.N. een bedrag van 9000 be schikbaar was, waarvan evenwel slechts ƒ6000 voor verlaging der tarieven wordt aangewend. Van deze tariefsverlaging pro- fiteeren nu naast de particulieren ook de groot-verbruikers, maar de verlaging is te géring, en het spijt spr., dat deze niet meer is. Van het beeohikbare 'bedrag laten B. en W. ƒ500 ten goede komen aan de groot verbruikers. Evenwel zijn dezen al in betere conditie dan de anderen; zij betalen slechts 40 cent (straks 85), terwijl particulieren nog 51 62 cent betalen. Bh de begrooting is evenwel vastgesteld, dat de particuliere ver bruikers van deze verlaging souden profi- teeren. Spr. stelt voor de particuliere tarie ven met 3/4 te veriagen. Wij moeten ook rekening houden met den meterhuur, die bovendien moet worden betaald. De heer Schoeffelenberger on derschrijft hét betoog van den heer Zonder van. Ais men een bedrag beschikbaar heeft voor tariefsverlaging, moet bij den minst- Iraagkrachtige worden begonnen, niet om gekeerd. Spr. betoogt, dat 5 ct. per M. kan worden verlaagd. De heer Van Dam merkt op, dat ten gevolge van de kostprijsverlaging automa tisch verlaging is ontstaan ook van het grootverbruik en daardoor gaat du9 van het beschikbare bedrag reeds een zeker bedrag verloren. Voor het bedrijf is het van het grootste belang, dat er veel groot-verbrui kers komen. Als wij het water te duur ma ken, zal de industrie pogen het zich op an dere wijze te verschaffen. Voor spr. ligt. het zwaartepunt in het bedrijf zelve, incasu dus in de eischen voor grootverbruikers. Wij hebben door de hooge tarieven reedB de Zui- d rzeewerken verloren, hetgeen een verlies post beteekent voor het bedrijf. De heer Grunwald heeft met belang stelling het betoog van den heer Zondervan gevolgd. Na lange onderhandelingen is het College erin geslaagd deze tariefsverlaging te verkrijgen. In de löopende contracten tus- schen'het P.W.N. en de gemeente staat, dat het water berekend moet worden tegen den kostprijs -f- 20%. Daardoor is'verloren ge gaan een bedrag van ƒ6100. De kleine per ceelen worden aldus berekend, dat ze belang rijk minder opbrengen dan de gemeente zelve aan het P.W.N. betalen moet. Dit is den Raad bekend. De minst draagkrachtigen, waarvan de heer Schoeffelenberger spreekt, betalen in het geheel geen water, daar dit in den huurprijs is begrepen. De ontlasting hiervan komt dus aan de huiseigenaren ten goede, niet aan deze menschen. Vandaar dat het College,* in overeenstemming met de Cie. voor de Bedrijven, meende de inderdaad minst draagkrachtigen, dat zijn bijv. bewo ners van de huizen van Volkshuisvesting, enz., die huizen bewonen, welke feitelijk' te duur voor hen zijn, te moeten ontlasten. E>e Raad kan met dit voorstel tevreden zijn. De afname der grootverbruikers moet de winst goed maken. Als wij de grootverbruikers niet hadden, zouden de tarieven belangrijk moeten worden verhoogd. Reeds heeft b.v. de Holl. Spöor te kennen gegeven, als de tarieven niet worden verlaagd, zij andere maatregelen voor watervoorziening zal ne men. Wij hebben de hoop voorts, dat, als deze verlagingen zijn aangenomen, men de zuinigheid wat minder betrachten zal. In ieder geval zal 1925 een belangrijke toename van verbruik moeten geven, wil men niet met verlies werken. De heer Zondervan merkt op, dat hij niet begrepen is. De grootverbruikers pro- fiteeren van de verlaging over het gebeele jaar, de particulieren slechts over 9 maan den. Spr. erkent ten volle het beiwaar van de hooge tarieven voor het grootverbruik, maar in ieder geval had men toch nog een bedrag van 600 kunnen gebruiken. Bestaat de mogelijkheid, dat alsnog verdere pogingen worden aangewend bij het P.W.N. voor tariefsverlaging? vraagt spr. De heer Grunwald acht beantwoording van deze laatste vraag overbodig. Het Col lege is in deze steeds diligent. Spr. wijst er op, dat de tegemoetkoming van het P.W.N. in deze geheel onverplicht is geschied, ten einde aan de bezwaren van het gemeente bestuur tegemoet te komen voor een deel. Wat die óverige 600 betreft, wij zagen in de Commissie geen kans, die zoo over de peroeelen te verdeelen, dat wij geen onbil lijkheid bedreven. De bij de begrooting ge dane belofte hebben wij nagekomen; anders handelen dan is gedaan, kon niet,, zonder voor verliezen te komen. De voordracht wordt aangenomen, V er menlgvuldlgingscijf er. Voorstel tot het vaststellen van een vermenigvuldigmgscijfer voor de heffing van een plaatselijke belasting naar het inkomen. (Held. Ort. 5 Mei). De heer V a n O s zal over deze droevige zaak niet veel zeggen, doch wijst er op, dat bij de begrooting, toen wij het cijfer van 0.77 vaststelden, is gezegd, dat het eer meer dan minder zou worden. De Voorzitter en wethouder Grun wald interrumpeeren, dat door hen deze toezegging niet is gedaan. De heer V a n O s heeft het in ieder geval gehoord. Er is thans een vergelijkende staat van belastingen aan de raadsleden verstrekt, waar men niets aan heeft en die beter ach terwege ware gebleven. De heer Schoeffelenberger is van meening, dat. wie tegen de begrooting stemden, ook tegen deze beiastingverhooging moeten stemmen, Spr. zal in ieder geval stemming vragen; hij gaat niet aocoord met deze verhooging. We hebben nu een staatje van 20 gemeenten, waarvan slechts 3 hoo- ger zijn dan Helder. Wat beteekent dit? vraagt spr., het is in die gemeenten anders gesteld dan hier, maar is het daarom goed? De heer Borkert komt ter vergadering. De heer Bok is het niet met den heer Schoeffelenberger eens. Ook spr. heeft te gen de begrooting gestemd, maar hij zal hier vóór stemmen. Wij kunnen natuurlijk het College niet laten zitten met een onafge werkt geheel en zijn zedelijk verplicht met deze beiastingverhooging mede te gaan. De heer Zonderyan: 't Zou ook niet mogelijk zijn zich tegen deze voorstellen te verzetten. De heer Van Os heeft het Ooi lege verweten, dat dit zou hebben gezegd, dat het cijfer wel 0.85 zou worden. Het was spr„ die dit bij de begrooting al voorrekende. De taktiék van vroeger1 om zooveel mogelijk winst uit de bedrijven te halen, komt ten nadeele der ingezetenen. Deze belasting is in het belang van de meerderheid der bevol king. Inkomens tot en met 2800 worden er niet zwaarder door belast, wel op hun bil jet natuurlijk, ïnaar zij krijgen door andere verlagingen eene oompensatie. Bij het ons gezonden overzicht van andere gemeenten vergeet men één ding: dat is, dat ln tal van andere plaatsen nevenbelastingen worden geheven, die' hier niet zijn. Zoo in Alkmaar o. a. een straatbelasting. Maar spr. wil na tuurlijk gaarne toegeven, dat de belastingen hier hoog zijn. De heer Van der Veer was een der tegenstanders bij de begrooting, zal even wel vóór deze verhooging stemmen. De heer Grunwald beantwoordt de verschillende sprekers. De heer Van Os vindt het droevig. Het voorstel was aan het Ooilege onsympathiek, maar men moet hier bij ééne zaak niet vergeten, dat de tarieven voor gas en electriciteit verlaagd zfjxi en de beiastingverhooging weder absorbeeren. In derdaad is de belasting hooger geworden, maar door deze verschillende prijsverlagin gen is de totale vermindering 86000. Spr. vraagt den heer Schoeffelenberger of deze de consequenties van een dergelijk afstem men aandurft- Ais de Raad deze beiasting verhooging zou afstemmen, zouden Gedepu teerde Staten eenvoudig op voorstel van B. en W., het cijfer vaststellen en dan rou dus de Raad zijn bevoegdheid in handen leggen van het Ooilege. Terecht is dus gezégd, dat het tegenstemmen van de begrooting niet ten gevolge had dat tegen deze voorstellen moet worden gestemd. B. en W. konden niet anders. Ware dat wel zoo, dan waren zij niet met dit voorstel gekomen. Het doet het Ooi lege genoegen, dat men dit begrijpt. Inder daad is eene vergelijking met andere plaat sen onjuist; te Alkmaar is, met de bijbelas- tingen, de belasting minstens even hoog als hier. Alle vergelijkingen in dit opzicht gaan mank. Hier te Helder weet men tenminste w-aar men mee af is; als wij ander© plaatsen met Helder gingen vergelijken, «ouden wij nog raar kijken. De Voorzitter wijst er nog op, dat wij, thans een beiastingverhooging hebben van 75.000, maar door de verlaging der tarieven van gas en electrlclteit komt 86.000 minder in de gemeentekas. Dat moet men wel bedenken. De heer Schoeffelenberger vraagt stemming. De heer E ij 1 d e r s merkt op, dat de be wering, als zou de beiastingverhooging ge compenseerd worden door de tariefsverlagin gen slechts dan juist zou zijn, Indien men voorstelde het vermenigvuldigingscijfer op 0.82 te brengen. Deze meerdere 0.08 is in derdaad eene verhooging. Het voorstel van B. en W. komt ln stem ming en wordt aangenomen met 19 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Schoeffelenber ger en Geurts. Stembureaus. Voorstel tot het benoemen van leden voor de stembureaus voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-GeneraaL Held. Ort 80 April. Aangenomen. Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de eer ste suppletoir© bègrooting, dienstjaar 1925, betreffende schadevergoeding-Moor man. De heer Van Dam heeft zich verwon derd, dat deze post niet uit de rekening 1924 is betaald. Deze rekening is niet afgesloten en daarop is toch ook een post voor onder houd van paarden. Laat men het bedrag uit den post hoefbeslag betalen- De Voorzitter antwoordt, dat het eene uitgaaf is voor 1925 en niet onder schadevergoedingen kan worden gerang schikt. De heer Van Dam: In de Oie. voor de Bedrijven is ook wel eens een schadevergoe ding toegekend, zonder dat daarvoor een voorstel in den Raad1 kwam. De Voorzitter: De bedoeling van dezen post is, dat het College er zich tegen zal verzetten. De heer VanderVeer vindt een der gelijke wijze vpn doen 'kleinzielig. Het be sluit om schadevergoeding toe te kennen aan Moorman is door de meerderheid van den Raad genomen, en nu gaat het toch niet aan, zich tegen dat besluit te verzetten. Hoe zou het College het vinden als de Raad zich steeds tegen alle beslissingen van het Col lege verzette? In 1924 is er een post voor meerdere uitgaven hoefbeslag en het College wil dien post thans onthalzen- Dat vindt spr. kleinzielig. Het spijt den Voorzitter, dat de heer van der Veer dit woord gebruikt Spr. heeft destijds reeds opgemerkt, dat de kwestie niet aan den Raad competeer de; nu zal Ged. Staten de zaak heslissen, hetgeen het zuiverste is. De heer Schoeffelenberger is het niet met deze zienswijze eens. De Voorzitter negeert thans de raadsmeer- derheid, aan welker besluiten de Voorzit ter moet gevolg geven. De Voorzitter ls ook niet voor de kwestie van den Jjsbre- ker in hooger beroep gegaan, evenmin voor de tentoonstelling. Spr. protesteert er tegen, dat de Raad op deze wyze on mondig wordt gemaakt. Indien de Voor zitter de kwestie door Ged. Staten wil la ten beslissen, zal spr. dat ook doen en zich verzetten. De heer Zondervan zal geen grove woorden gebruiken als de vorige spre ker, protesteert evenwel tegen de handel wijze van den voorzitter, te meer nu de bedoeling daarvan is zich te verzetten te gen een meerderheidsbesluit. De heer Borkert protesteert tegen de uitlatingen ten opzichte van het Col lege. Het College heeft volkomen het recht, dat ook den Raad toekomt: zich te verzetten tegen een raadsbesluit Het heeft dat openlijk en eerlijk gezegd, zoo dat wij weten waar we aan toe zijn. In drie geheime en een openbare fittingen hebben wij, niet altijd even aangenaam, over deze zaak gesproken, en tenslotte heeft een meerderheid van slechts één stem ten gunste ven Moorman bealiat,

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5