Onze CONFECTIE is HEEL iets anders; zoo'n pasvorm en afwerking vindt U alleen bij ons. f24.- en hooger. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BUITENLAND. Het geheim van de Verpleegster C. VAN TRIET, Spoorstraat 126 Wonden Kloosterbalsem Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag •Redacteur-Uitgever: O.DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). W i n t e r t |j d. Maan Zon Hoogwater Mei op: ond.: op: ond.: v^mTSolm?: Zo. 10 a. 10.02 m. 5.54 4.13 7.87 9.4410.05 Ma. 11 11.11 6.40 4.117.3910.27 10.50 r>i 12 7.37 4.09 7.41 11.14 11 39 Wo. 13 m 12.08 8.44 4.08 7.42—.— 0.05 Do. 14 12.55 9 57 4 06 7.43 0.33 1.Ö2 Vr. 15 1.32 11.13 4.04 7.45 1.34 2.08 Za. 16 2.02 12 29 4.03 7.47 2 43 3.25 Zaterdag 9 Mei8.06 uur Zondag 10 8.07 Maandag 118.09 VOLKENBOND. De conferentie Inzake de controle op den wapenhandel. Uit Genève wordt aan het „Hbl." gemeld: In de centrale commissie der conferentie, waar alle delegaties door een lid vertegen woordigd zijn, hadden, alvorens men tot de artikelsgewijze behandeling overging, eenige interessante discussies plaats, waaruit de moeilijkheden dezer conferentie steeds dui delijker bleken. De vice-president Guerrero wees op de gevaarlijke bepaling, welke onder de landen, welker ratificatie vereischt wordt, alvorens de conventie in werking treedt, ook Rusland noemt. Rusland doet niet mee, zal dus nooit ratificeeren, zoodat de conventie zich zelf lamgeslagen heeft. Japan wees er echter op, dat zonder de universele aan vaarding de conventie weinig zou beteek e- nen. Na eenige discussie besloot men dit piïnt nader te bezien bij de behandeling van hst desbetreffend artikel. 'Boncour zag wel, dat de vrees der geen wapenen produceerende landen zwaar op deze conferentie zou drukken. Hieruit bleek weer hoe onafscheidelijk de conventie inzake de contröle op den wapenhandel van de con- tröle op de wapenfabricage is. Intusschen overreedde hij de opponenten om geen prea labele quaesties te stellen, doch tot de be handeling van de desbetreffende artikelen te wachten. Aldus zal geschieden. Het eerste artikel der conventie, de indee ling der wapenen, werd verwezen naar de technische militaire commissie, nadat Bur- ton het Amerikaansch voorstel inzake een uitvoerverbod van giftige gassen ingediend had. Deze commissie zal een onderscheid tusschen gassen voor industrieele en oor- logsgebruik moeten maken. Hongarije dien de daartoe een subamendement in tot uit sluiting van afweermiddelen. Het B. T. A. meldt, dat, nadat de leider der Amerikaansche delegatie had verklaard, dat president Coolidge grooten prijs zou stellen op eiken maatregel, strekkende tot het verbod van uitvoer van stik- en gifgas, de conferentie het Amerikaansche voorstel aannam. FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. 19) ,3oe kwam je juist dezen naam te kie zen?" viel PhiLip in de rede. Maurice Firnim schudde 'het hoofd en wees in de richting van de ordelijke sta pels acten-doozen, die langs den wand stonden, de eene plank boven de ander. Ais je naar de zeventiende van de onderste rijk kijkt, zal je de initialen „G. n ziien Ik had eens een cliënt van dien naam, George Dilke. Eenjaarof wat ge lden is hü gestorven. Ik dacht zoo, dat aoenrnige der «tukken uit die do.» wel l,r;nverwon- ^eiwH moeten deze zaak van alle zijden bezien! Het is niet zoo g^akkelp ais het on het eerste gezicht schijnt te zijn. Het zou noaal wat tijd kosten, om de papie- Z, waaranede wij deze orge Dilke willen vullen, klaar te make^ Het voornaamste is, dat zij1 het naar de echtheid kunnen ^rstaan. neef heeft zijn geheugen verloijBii Zou men dan niet kunnen te komenf wie en wat hij vroeger g E? ging Philip hierdoor een .Uoht op en hij knikte toestemmand. De Nederlandsche gedelegeerde, schout bij-nacht Surie, is benoemd tot vice-voor- zitter van de technische militaire commissie der conferentie. („Hbl."). ENGELAND. Admiraal Sturdee. t Admiraal Sturdee, de overwinnaar in den slag bij de Falklandseilanden in 1914, is overleden. (Sir Frederick Sturdee was in 1871 bij de marine gekomen. Hij vernietigde in 1914 en 1916 afdoende de Duitsche krui sers onder von Spee, die op Engelsche koopvaardijschepen in de Stille Zee jacht maakten. Op 1 Januari 1916 werd hij ba ronet, in 1917 tot admiraal bevorderd. In Augustus 1919 kreeg hij een gratificatie van 10.000. In Juli 1922 was hij tot Ad- miral of the Fleet benoemd. Lord Leverhulme. f Lord Leverhulme, de stichter van Port Sunlight, de bekende zeepfabrikant, die zijn leven als klein-handeiaar begon, is Donderdagmorgen om half 5 in zijn huis in Hampstead te Londen overleden. Met lord Leverhulme is een groote figuur in het Engelsche bedrijfsleven heenge gaan. Dit blijkt wel voldoende uit de enkele vermelding van het aandeelen kapitaal der geweldige maatschappij Le ver Brothers, aan wier hoofd hij stond en dat thans, met inbegrip van uitstaande obligatieleningen, meer dan 60 millioen pond sterling bedraagt, dat is dus nog circa f 300 milloen meer dan het kapitaal van onze geweldige Koninklijke Petro- leum-Maatschappij. Dit cijfer alleen geeft reeds eenigen kijk op den enormen om vang van het bedrijf van Lever Brothers, dat niet alleen zeep- en kaarsenfabrie ken, doch ook groote*margarinefabrieken eet. omvat. Wereldbekend is de Sunlight- zeep, die door Lever Brothers in den handel is gebracht. Sedert eenige jaren wordt deze voor ons land ook gefabriceerd door een ondernemer van Lever Brothers, de Lever Zeep-Maatschappij, te Vlaardin- gen, welker obiigatiën in de offlcieele noteering aan de Amsterdamsche beurs zijn opgenomen. Lord Leverhulme is niet alleen een groot fabrikant geweest, maar heeft zich ook sterk geïnteresseerd voor sociale onderwerpen. In zijn reusachtige fa brieken is een systeem van winstaandeel voor de arbeiders toegepast, eenigszins in den geest van dat, hetwelk wij hier te lande o. a. bij de firma Stork te Hengelo kennen. De Engelsche regeering heeft indertijd de verdiensten van den heer Lever erkend door hem in den adelstand te verheffen. Gewoonlijk kiezen deze nieuwe Engelsche edellieden zich een naam, die ontleend is aan hun landgoederen of aan het een of andere belangrijke feit uit hun loopbaan. ue heer Lever het teekent den man heeft eenvoudig den naam van zijn vrouw bij den zijne gevoegd en deze ver- eenigd tot dien van Leverhulme, waar onder hij sindsdien bekend is geweest. Lord Leverhulme heeft onlangs nog een zakenreis gemaakt naar Afrika, waar bij de gouverneur van Nigerië, die wei gerde een uitnoodiging tot een diner op zijn jacht te aanvaarden, daarmee uiting gaf aan zijn ontstemming over een reeds eenige jaren geleden door Lord Lever- „We moeten allemachtig voorzichtig zijn 'bij het gebruiken van adressen, da tums en al zulke dingen meer. Er moet geen datum in voorkomen uit den tijd, waarin Oherry Plujnmer je neef gekend heeft, of de kans zou bestaan, dat hij zich beestachtig zou wreken. Deze periode kennen we gelukkig nauwkeurig. Dat kreeg ik uit Plummer, toen hij hier laatst nog eens kwam, om te rapporteeren dat zijn maat nog in1 het droogdok lag, zooals hij 'het uitdrukte. Hij ontmoette je neef het eerst op de „Okota" en hij' vertelde, dat dit schip vergaan was in de Baai en dat zij op de Suaansche kust aan wal kwa men. Dat was het eerste schip, waarop zij qoit samen voeren. Sedert dien tijd zijn zij altijd scheepskameraden gebleven, en land-kameraden ook. Ik heb de moeite ge nomen de scheepvaartbericbten erop na te zien en ik vond den nauwkeurigen datum, waarop de Okota verging: vijf jaar^ge- leden,!" /.ii met welken naaan onderteekende mjjn neef zich dan?" „Op mijn woord," lachte Firnim niet on vriendelijk, Je wordt 'helder, Philip. Dat heb ik ook ontdekt, aan het kantoor van de eigenaars van de „Okota". Hij schreef zich Jack Simith. Er bestaan massa's'goede, eerlijke zeelieden, die nooit, zoolang zij gevaren hebben, hun eigen naam op den monsterrol geschreven hebben. „Mijnheer Jack" is alles, waarbij Pluim mer hem kent," mompelde Philip. „Precies. Wat dat betreft is de zaak in orde. Nu zhl ik je uitleggen, wat George Dilke, mijn doode cliënt voor ons doen kan. Hij was een vent, die op andermans kosten leefde, een ergernis voor zijn heeie hulme uitgesproken rede, waarin hij het beleid van den gouverneur critiseerde. Uit Lord Leverhulme's geschiedenis verdient ook nog vermelding het feit, dat hij, in 1917, Stafford House, het Lon- densche huis van" de hertogen van Suther- land, aankocht en het aan den staat ten geschenke gaf als een onderdak voor het Londensch Museum. Lord Leverhulme werd 74 jaar oud. De Engelsche scheepsbouw. Sir Robert Home heeft in een rede voor de Kamer van Koophandel te Rea- ding verklaard dat van de tien schepen, die aan een Hollandsche werf gebouwd worden, negen 'besteld zijn voor Engelsche rekening. De eenige hoop is gevestigd op een samenwerking van patroons en werk lieden in Engeland. De Blue-Star-lijn zal acht schepen laten bouwen voor het vervoer van vruchten, waarvoor 2 millioen is uitgetrokken. De bestelling is nog niet gedaan, maar de aanbiedingen uit h£t buitenland zijn aan merkelijk lager in prijs dan de Engelsche. Ben nieuw boek van Margot Asquith. 'Van de memoires »an de gravin van Ox ford en Asquith is thans een nieuw deel verschenen. De bladen constateeren met verwondering, dat ook in dit deel wederom dingen worden gezegd, die zeer onaangenaam moeten zijn voor Lloyd Geórge. Zoo b.v. de uitlating van Lady Asquith tegenover een Franschman over „Lloyd George's gebrek aan politieke beginselen, zijn gemis aan doorzettingsver mogen en zijn hopelooze onkunde wat bui- tenlandsche aangelegenheden betreft". Nieuw-Zeeland als ultvoerland. De uitvoer van Nieuw-Zeeland over 1924 heeft volgens een telegram uit Welling ton, een waarde gehad van 52.5 millioen op een blanke bevolking van 1,280,000 zielen, dus ruim 500 gulden per hoofd, een gemiddelde dat nergens ter wereld ge ëvenaard wordt. Een ander bewijs van 's lands produc- MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75" Laxeer-Tabletten ,60<* Hoofdpijn-Tabletten 60 familie, en zoo al meer. Net zoo iets als je neef Geoffrey. Hij liep overal de kantjes bij af en zijn vader gaf ham een kleine vaste toelage, die door ons werd uitbetaald, en bovendien hadden we een paar kleine zaakjes met hem. Wij schre ven hem naar allerlei plaatsen, dikwijls ook poste-restante in zeehavens. Op een keer ontstonden er eens moeilijkheden en hij kwam naar Londen in deze ka mer 'hier verscheidene van de brieven, die wij hem gezonden hadden, medebren gend, met enveloppen en aL Die bevin den zich nu alle in die doos daar ginds. Het zijn juist die oude enveloppen, die van belang zijn, zie je? Men kan brieven namaken, maar eene enveloppe niet zoo licht. En' wat zou de waarde van welken brief ook zijn, als er niet iets bij is, dat als bewijsstuk van den datum kan dienen? We hebben nu alleen maar onze nage maakte brieven in die oude enveloppe te schuiven, en klaar zijn we. Wij staan dan op vasten grond, postmerk en al in de puntjes. En Plummer en iedereen tmeer, die behebt is met een wantrouwen, kan een millioen koeren aan de postkantoren in de provincie gaan informeeren, voor hij iets naders te weten gekomen zal zijn over den geadresseerde, die daar meer dan vijf jaren geleden een brief heeft afgehaald. Een brief van zijn liefste meisje. Ik zal er een laten schrijven door Lola Oharteris. Een brief of twee van zijn moeder die kunnen op wat oud hotelpapier geschre ven worden, dat ik nog heb. En die gaan dan allemaal in de oude enveloppen, die aan George Dilke geadresseerd zijn. Ben je er nu achter?" „Volkomen," antwoordde Philip Laoo- tiviteit is dat het totaal van den overzee- schen handel 100 millioen bedroeg. Er zijn in het afgeloopen jaar 18,688 auto's geïmporteerd met een' waarde van 6,780,275. Het meerendeel ervan kwam uit niet-Britsche landen. FRANKRIJK. Moord of zeUmoord? De Parijsche bladen wekken bij hun lezers 'belangstelling voor een proces, dat gister voor de gezworenen te Saint-Brieuo is begonnen. Gravin de Kerninon is dé be klaagde. Zij wordt beschuldigd haar man doodgeschoten te hebben tijdens een be zoek, dat het echtpaar .bracht bij haar zoon, een kind uit een eerste huwelijk, notaris te Lannion. De gravin, uit Grieksch-Algerijnsche ouders geboren, trouwde als heel jong meisje met een kuiper uit Constantlne, na wiens dood zij voor haar kind en zichzelf den kost ver diende als liedjeszangeres op kleine too- neelen in Noord-Afrikaansche havenste den. In Afrika heeft graaf de Kerninon, toen hij officier was bij de koloniale troe pen, haar leeren kennen. Gravin de Kerninon ontkent op haar man geschoten te hebben. Zij zegt, dat de Kerninon, toen zij samen met hein in een kamer was, zich zelf, door het onvoorzich tig omgaan met een geladen revolver, doodelijk heeft gekwetst. Twee nichten van de Kerninon hebben de aanklacht we gens moord bij het parket ingediend en zich civiele partij gesteld, nadat Juffrouw Bernardine Nedellec, machinestikster en sedert vijf jaar de vriendin van de Ker ninon, haar 'gezegd had, dat de Kerninon haar (Bernardine) op zijn sterfbed in het ziekenhuis, waar hij verpleegd werd, had toevertrouwd, dat zijn vrouw op hem ge schoten had. Volgens Bernardine heeft de Kernion dat ook nog aan twee andere vrouwen gezegd. De Kerninon stond be kend als een doordraaier, die zich in de schulden had gewerkt. DENEMARKEN. Een complot ontdekt Als gevolg van inlichtingen door den Sowjet-gezant Kobetsky aan de Deensche autoriteiten verstrekt, heeft de politie te Kopenhagen gisteren twee mannen inge rekend, die later twee bekende interna tionale misdadigers bleken. Zij waren in het bezit van vqlsche passen en hadden Kobetsky plannen voorgelegd, om in De nemarken „eenige moorden en andere misdrijven te plegen". „Sociaaldemokraten" verneemt, dat het in de bedoeling lag van de twee mannen, die te Kopenhagen werden gearresteerd, een bom aanslag te plegen op den premier Stauning. rusland. Volgens de Dni begint thans ook te Moskou en St. Petersburg broodschaarsch- te heerschen. De coöperaties aldaar heb ben aan hun leden medegedeeld, dat zij voorloop\g slechts een betrekkelijk gering kwantum meel of brood beschikbaar-kun nen stellen. Rijst kan evenwel in'iedere verlangde hoeveelheid geleverd worden. De prijs van roggebrood is per Mei op nieuw met 16 pet. verhoogd. boemenie. De Weensche bladen maken zich druk Ingezonden Mededeeüng. over de verdwijning van den advocaat Schoenhof, die onlangs naar Boekarest was gegaan om de verdediging van com munisten op zich te nemen. Schoenhof is uit de hoofdstad gezet en sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. Bla den der linkerzijde vreezen, dat hij een slachtoffer is geworden van het witte schrikbewind in Roemenië. FRANSCH-MAROKKO. Volgens een bericht uit Tandjer heb ben de Rifkabielen aan de kolonne onder hevel van generaal Oambay een zware nederlaag toegebracht, zoodat de kolonne op Taza moest terugtrekken. De verlie zen zouden dertig gesneuvelden en meer dan honderd gekwetsten bedragen. Ook zouden er tal van manschappen van de kolonne gevangen genomen zijn. Boven dien moet er een vliegtuig verloren zijn gegaan. VEREENIGDE STATEN. Het smokkelen van diamanten. Publicatie van de namen van smokkelaarsters. Voortaan zullen vrouwen, die zich schuldig maken aan het binnensmokkelen van diamanten en daarop betrapt worden, niet alleen hun boete moeten betalen, doch ook de schande moeten dragen, dat hun namen in de Amerikaansche pers in volle glorie zullen worden gepubliceerd. Tot nog toe beschermden de autoriteiten deze Ingezonden Mededeeling. MAAK EEN EINDE AAN DIE NOODELOOZE PIJN. Pijn, pijn, pijn heel den dag die ellen dige rugpijn t Van dat gijl opstaat, tot gij naar bed gaat, steeds die afmattende pijn. En morgen precies hetzelfde. Zoo kunt gij niet voortgaan! Waarom niet een einde gemaakt aan die ellende? Waarom niet de oorzaak aangetast? Hoogst waarschijnlijk zijn het uw nie ren. Die doffe, onophoudelijke rugpijn is vaak de eerste waarschuwing der natuur van een1 nierkwaal Meerdere waarschu wingen volgen spoedig, als duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen, stekende pijnen bij bukken of overeind komen, zenuw achtigheid, rheuimatische pijnen, graveel en waterzuchtige zwellingen. De nieren worden van kwaad tot erger bij verwaar- loozing. Laat zich geen chronische nier ziekte ontwikkelen, doch kom uw eigen nieren zonder uitstel te hulp. Gebruik FosteFs Rugpijn Nieren Pillen, vóór het te laat is. FosteFs Pillen hebben duizen den blijvend baat verschaft. Gij kunt dit overal om u heen hooren. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zjjt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. niek. „Over een paar dagen zal ik het bosje brieven gereed hebben en dan sluiten wij de cassette weer weg, "tot Oherry Plummer komt, zooals hij beloofd heeft in gezel schap van" hij stopte even „mijn heer Dilke. En nu," zeide hij, 'het 'bundel tje papieren naar zich toe halende, „zullen wij de begrafenisplechtigheid van uw neef Geoffrey Desmond bijwonen." Het eerste stuk, dat Firnim ter hand nam, was een brief met een vrouwenhand geschreven, in een fijn, schuin schrift, zooals dat lang geleden in de mode was. Voor Firnim stond er niets 'belangrijks in. Hij lachte <ftn Philip, daar deze, daar toe gedreven door een gevoel, dat het schrift hem bekend voorkwam, hem den brief uit de hand trok. Het was een brief van Philips moeder aan haar wilden neef Geoffrey, een brief vol goedheid en vriendelijkheid, welke Geoffrey aan spoorde zijne woeste levenswijze te laten varen en zijn vader en zijne familie niet meer verdriet te veroorzaken. Hoe Geof frey over dezen brief dacht, bleek wel duidelijk uit het feit, dat hij dien al dien tijd als eene kostbaarheid bewaard had. Geoffrey was wild en handeloos, maar in vergelijking met hem zelf, was 'hij on schuldig, hij, die nog maar enkele uren geleden getracht had een moord te plegen. Firnim riep gemelijk: „Versoheur hem, verscheur dien brief toch. Wij moeten van dien rommel niets bewaren." En nadat Philip hem machinaal gehoorzaamd had, nam Firnim de snippers van hem over en wierp die, gelijk met de overblijfselen van brieven, die hij reeds eene gelijke behandeling {had doen ondergaan, op een hoopje aan zijne rechterhand. De procureur was bijna tot den bodem van deze aandoenlijke verzameling gena-' derd, die Geoffrey Desmond over zoovele mijlen van zijne zwerftochten had verge zeld. Bijna 'het allerlaatste ding was een groote, erg beduimelde enveloppe, maar die toch de plicht goed vervuld had, om de fotografie, die Firnim er nu uit te voor schijn bracht, gaaf en schoon te bewaren. Hallo, wat is dat nu?" riep hij met zoo'n vreemden klank in zijne stem, dat Philip van zijn stoel opsprong en over zijn schouder kwam kijken. Toen herhaalde hij Firnim's verrasten uitroep. „Dat is zuster Barbara," riep hij uit. „Wat kan die met Geoffrey te maken hebben?" Maurice Firnim sloeg geen acht op Philip'8 uitroep. Langzaam ontcijferde hij het geschrift, dat netjes op de onderzijde der fotografie was aangebracht: „Aan mijn echtgenoot Geoffrey van Barbara." De foto was gemaakt in den aanvang van hun kortstondig huwelijksleven. „Wie is die zuster Barbara?" vroeg hij. „Een van de verpleegsters in St Gaul," antwoordde Philip dof. „Wat zij ook met Geoffrey te doen ge had mag hebben, ónmogelijk kan zij iets zeide Firnim, „of wij zouden al vroeger iets van haar fortuin gehoord hebben. Zij moet hean wel herkend hebben, veronder stel ik." Philip knikte op eene stompzinnige manier. (Wordt vervolgd.) l 1 ADVERTENTIE N: 20 et p. regel (paljord) Ingeo. meded. (kolom/breedte als redaction. tekM)dobbel tarief. Kleine advert. (gerrraagd, te koop, te bour)v. 11Jm 9 negele 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres-. Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct p. adv. extra). Bewijgno. 4 el Licht op voor auto's en fietsen: 8chout-bi]-nacht Surie vice-voor- zifter der technische commissie. Ingezonden Mededeellng. (291) Bi) Aporh. en Drogisten. veroorzaakt door branden, snijden W of stooten. builen en insecten beten I dadelijk behandelen met AKKER'*

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1