T I. GRUNWALD Tweede Blad BINNENLAND GEMENGD NIEUWS AFDEELING JAP0NST0FFEN VAN ZATERDAG 9 MEI 1925. GROOTE KEUZE AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. De Kamerverkiezingen. De candidateniyst van de Vrije Christe lijke Partij, gevestigd te 'ïnGravenhage, is thans definitief ais volgt samengesteld: 1 j. F. van Es, 2. C. F. C. H. Stroo, beiden te 's-Gravenhage; 8. W. Thieme, Rotter dam. De vergeten kinderen. 's-Gravenhage, 7 Mei. Het Tweede- Kamer-lid, de heer Ter Hall, heeft den minister van Onderwijs de volgende vrager^ gesteld: Is de minister, wien ongetwijfend niet onbekend zijn gebleven de twee recente gevallen, een te Delft en een dezer dagen te Dordrecht, waarbij schoolgaande kin deren, die voor straf op de school moeten nablijven, door vergeetachtigheid van het onderwijzend personeel in het verlaten schoolgebouw achterbleven, en een dier kinderen (Dordrecht) in een poging om zich te bevrijden, een lichamelijk ongeval bekwam, bereid, aan de Kamer mede te deeleh, of door hem maatregelen kunnen, en zoo ja, zullen worden genomen, om aan dergelijke onhoudbare toestanden een radicaal einde te maken? Acht de minister het niet het meest afdoende zijn macht, en invloed te doen gelden, tot het afschaffen van de straf van het schoolblijven, en daardoor, in dien het behoud van het tuchtmiddel tegenover schoolkinderen eenmaal noodig blijkt, als equivalent een systeem van straf te doen invoeren, dat minder ge vaarlijk blijkt, dan het doen nablijven der leerlingen, en dat door de recente gevallen opgewekte onrust onder de ouders zal doen verdwijnen Steenkolen aangeboord hij Lichtenvoorde. Een dikke laag op 800 Meter. Naar de „Telegraaf' verneemt, is bij een door de Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken te Lichtenvoorde uitgevoerde diepboring, Woensdag op onge veer'800 meter diepte een vrij dikke steen- kolenlaag aangeboord. Het mlllioen voor de Olympiade. 'Begrijpelijkerwijs zijn de Jinksohe bla den niet te best te spreken over het votum der Tweede Kamer, waarbij het aange vraagde garantiefonds voor de in 1928 te houden Olympische Spelen' werd verwor pen. In hoofdzaak is men gegriefd door heit idee, dat Nederland thans een bij uit stek slecht en lachwekkend figuur maakt in het buitenland. De pers in Oost-Indië is dn het alge meen diep teleurgesteld over de verwer ping van het subsidie voor de Olympische Spelen en noemt het besluit enghartig en benepen en een onvergeeflijke domheid, die Nederland's figuur blameert tegen over de internationale gemeenschap, en roept de sportlichamen in Indië en Neder land op, samen te werken tot bijeengaring van het millioen. Hot Kamerlid mr. G. A. Boon heeft in do openbare vergadering van de IVee- de Kamer tot den minister van Justitie de volgende vragen gericht: L Is de minister niet van oordeel, dat door het votum van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verhoog mg van Hoofdstuk 6 A der Staatsbegroting van het dienstjaar 1925, de kans, dat de Olympische Spelen in 1928 in Nederland zullen worden gehouden, zeer is verkleind, en dat het op den weg van de regeering ligt, alsnog te bevorderen, dat dit wordt voorkomen, mede op grond van de inter nationale positie van Nederland? 2. Is de minister onder deze omstandig heden bereid te bevorderen, dat de ver- eisohte vergunning ingevolge de Lotery- wat tot het doen houden van een loterij aan het Olympisch Oomité wordt verleend, gelijk deze vergunning ln de afgeloopen jaren ook voor talrijke andere nuttige doeleinden is gegeven? 8. Indien ongedacht principieele bezwa ren bij de regeering zouden zijn om deze vergunning t6 V0rlö6n©n, welkt* is dan 00 reden, dat deze principieele bezwaren in dit geval wel zouden wegen, terwijl zij klaarblijkelijk niet hebben gewogen bij de verleende toestemmingen door de regee ring voor andere loterijen? De Standaard is zeer ingenomen üiet de beslissing; de Tijd laat een citaat volgen uit een Haagschen brief in dat blad van 16 Maart, waarin gezegd wordt: *De nationale eer vorderde, dat zij (de regeering) een voorstel zou doen. en zou verdedigen, maar daarmede is dan ook aan de nationale eer geheel en volkomen voldaan. De'Kamer is vrij; Verder vreest „Do Tijd steun uit de Staatskas ia gewe gerd en dus ook het Rijkstoezioht ve™a|Lf* JJ de eerbieding der Zondagsrust U Olympiade niet veel terecht za :aj]en J><- Maasbode" betreurt de gevallen beslissing en doet een beroep op derlandscho volk om toch de Spelen hier te doen houden. In den Annsterdamschen Raad is nr dellijk na het bekendworden van de st i ®ing, een motie ingediend, waar' W. worden uitgenoodigd om na g °P welke manier de Spelen toch *t®rdam kunnen wordengehouden- ®e"Qeester de Vlugt zaide, namens afrï® v e° W-> dat het woord aller eerst aan het Ned. Olympisch Comité moest worden gegeven. Als dit Comité fiS"6 ü!annB? ontwerpt en daarbij finan- tTt™ T hoofdstad vraagt, zullen deze plannen ernstig overwegen. Op grond van deze mededeelingen is de ingediende motie voorloopig blijven lig- In aansluiting op de mededeelingen van aan don gemeenteraad f de houding van het gemeentebe- de Telegraaf mededeelen, dat Cl het oogenlblik met alle '..bezig is plannen voor te bereiden, waarbij voorzien wordt in de geldmidde- en, welke nu zullen ontbreken door het vTwachte besluit van de Tweede Ka- ner. Zoodra deze plannen zich leenen ^oor bespreking, zal daarover ln overleg getreden worden met het gemeentebestuur van Amsterdam. De Olympische Spelen. Tn verband met de verwerping door de Tweede Kamer van het voorstel tot het verleenen van een subsidie vah een mil lioen gulden aan het Nederlandsch Olym pisch Comité deelt de N.V. Bouw- en Exploitatiemij. De Witte Stad, welke 3 pet. premieleeningen uitgeeft voor den bouw van arbeiders- en middenstands- woningen, het volgende mee: Donderdagmorgen heeft een onder houd plaats gehad tusschen den heer Westerouwen van Meeteren, secretaris van het -Nederl. Olympische Comité, en den directeur van De Witte Stad, oud kolonel J. H. G. Vermeer. De besprekin gen liepen over de vraag, in hoeverre De Witte Stad het Nederl. Olympisch Comité in zijn streven kan steunen. Op deze bespreking is een spoedvergadering van de directie van De Witte Stad ge volgd. Daarop heeft de N.V. De Witte Stad aan het Nederl. Olympische Comité de volgende schriftelijke aanbieding' ge daan. Het Nederl. Olympisch Comité zal van De Witte Stad ontvangen het petto-pro venu van de thans in omloop zijnde 3 pet. premieleening, waarvan de trekking 26 Mei a.s. zal plaats vinden. De Witte Stad heeft aangeboden, de zelfde aanbieding te handhaven voor de volgende leeningen. De Witte Stad stelt haar geheele orga nisatie beschikbaar om met toestemming van de regeering *een aparte loterij te organiseeren, waarvan de opbrengst ge heel bestemd is voor het Nederl. Olym pisch Comité, en deze leening belange loos te administreeren. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam hebben de leden Boekman, Boissevain, Ketelaar en Ophorst de vol genden motie ingediend: De raad, kennis genomen hebbende van de gisteren gehouden stemming in de Tweede Kamer omtrent de Olympische Spelen, noodigt B. en W. uit, na te gaan, langs welken weg het naar hun oordeel mogelijk zou zijn, dat de Olympische Spelen toch te Amsterdam zullen worden gehouden De burgemeester deelde naar aanleiding hiervan mee, dat hij vermoedelijk van avond het voorstel in behandeling zal brengen. De moord te Culemborg. Uit Tiel wordt gemeld, dat Nicolaas van Wiggen, de achterneef van de slachtoffers te Culemborg, die, naar wij meldden, is ge-' -arresteerd, na verhoor door den rechter commissaris in het huis wan bewaring te Tiel is ingesloten. Zware mishandeling met doodelljtoen afloop. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag vernietigd het vonnis van de Rechtbank te Haarlem, waarbij twee jongemannen uit' Zaandam resp. wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende en wegens poging tot zware mishandeling onderscheidenlijk veroor deeld werden tot twee jaren en tot negen maanden gevangenisstraf, een en ander met aftrek der preventieve hechtenis. (Het feit was gebeurd in den avond van 23 November, nadat de beklaagden verschillende café's hadden bezocht; zij hadden toen ruzie gekregen en bij die gelegenheid werd J. E. van der Kor met een mes doodgestoken.) Het .Hof, opnieuw rechtdoende, ver zwaarde de straf voor den eersten be klaagde tot drie jaar en voor den tweeden •beklaagde tot één jaar gevangenisstraf. Van een jnweelendlefstal, een amateur- bokser en een verliefde. Dezer dagen is voor de rechtbank te Charlottenburg een inbrekerszaakje met een romantisch tintje behandeld. In den nacht van 9 April 1923 werd in de villa van de gravin Julia von Medem in Dresden een brutale diefstal gepleegd. Midden in den nacht ontwaakte de gravin door eenig rumoer in haar slaapvertrek rondkijkende, bemerkte zij in een hoek van de kamer een lichtschijn. Toen zij verschrikt opvloog, riep een man, die zich achter een spiegel verscholen had, dat zij de dekens maar over het hoofd moest halen en zich rustig houden, daar zij anders vermoord zou worden. Na eenigen tijd, toen alles rustig was geworden, alarmeerde zij de huisgenooten. De dieven waren intusschen door het venster ontkomen met een kistje juweelen enz. van groote waarde. Eerst in Dec. kwam de Berlijnsche recherche er achter, dat de in de hoofdstad onder een valschen naam levende techniker Karl Claus talrijke kostbaarheden, die afkomstig moesten zijn van den diefstal te Dresden, verkocht had. Bij zijn arrestatie hield hij vol een en ander zelf gekocht te hebben in een café Unter den Linden. Ingezonden mededeellng. Fantasiekatoenen -. vanaf 30 ct per el Gekleurde Coupons 32j t Geruite Zephyrs 3" Katoenen Mousselines Wollen Mousselines 90 Wollen Crêpe-stoffen ,10" Wollen Serges 120 Regenstoffeu (wol met zyde), 150 Wollen Ruitstoffen 145 Extra aanbieding 2 el breed zuiver wollen kamgaren Serge, in zwart en marineblauw, f 2.40 per el. Keizerstraat Kanaalweg 116 74 J» V n n y> 1) rt Claus zou reeds wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten, toen op het laatste oogenblik photo's van vingeraf drukken op raamkozijnen van het huis te Dresden door de justitie werden ontvangen, die geheel overeenstemden met die van Claus. Deze had nê de inbraak uit de opbrengst van een paar- lenketting een restaurant in het westen van Berlijn gekocht, dat hij dreef onder den naam Karl Linds Bruck. Als amateurbokser was de elegant gekleede en correct optredende jonge man zeer bekend. Een jonge Engelsche weduwe uit Sussex, die op een goeden dag zijn restaurant bezocht, bracht de roman in zijn leven. Zij verloofde zich en de lady ging naar Engeland om toebereidselen tot haar huwelijk te treffen. Claus gaf zijn aanstaande echtgenoote een der geroofde brillanten mee om te Londen te verkoopen, waarvan zij hem de opbrengst toezond. Bij haar terugkeer te Berlijn vond zij op het station echter niet haar aanstaande op haar wachten, maar een paar rechercheurs, die haar arresteerden daar op grond van in beslag genomen correspondentie bij de justitie het ver moeden was gerezen, dat zij van den inbraak had geweten, hetgeen echter al spoedig bleek niet het geval te zijn. De onthullingen over de gedragingen van haar aanstaanden gemaal beletten evenwel niet, dat de weduwe hem trouw bleef: zij blijft vastbesloten hem te huwen na zijn straftijd, die door de rechtbank bepaald is op twee jaar. Volgens de verklaringen van gravin v. Medem is de waarde van de gestolen kostbaarheden eenige honderdduizenden goudmarken. Holland—België. Filmen. Natte moesson. Belasting. W oeker-best rijding. Twee zilveren feesten. Dertig-duizend Nederlanders hebben Zon dag als één man hun vreugde en enthou siasme geofferd aan den Sportgod. En de 50 overwinning op de Belgen was eene belooning voor het sportieve élan, de vlug heid, de zekerheid en het saamhoorigheids- gevoel van de onzen. Wij gaan van ganscher harte mee in de gerechtvaardigde vreugde van de duizend- hoofdige massa daar, in ons hoofdstedelijk sportpark, waaronder enkele ministers, vele Kamerleden en stadsbestuurderen, die deze overwinning voelde als frissche, eerlijke revanche genomèn op kortgeleden te Antwerpen behaalde twijfelachtige zege. Het was een schoone dag van zon en kracht en gezondheid en van een eerlijk enthou siasme. Is een open strijd om den voorrang, in alle vriendschap en zonder hatelijke tendenzen gevoerd, alleen hierom te ver werpen, omdat het voornamelijk (maar trou wens lang niet eens uitsluitend) een. lichamelijke strijd is? Men mocht wen- schen, dat de strijd des geestes over het algemeen wat meer verliep in eenzelfde sfeer vansportiviteit en fair play als zulk een Stadion-ontmoeting meestal te zien geeft.... Het is eigenlijk maar goed, dat het afstemmen van de Olympiade-millioen in de Tweede Kamer zoo vlak kwam op deze vreugde en vertrouwen wekkende voetbal-overwinning. Men zal nu nog eerder met een schouder-ophalend gebaar deze beslissing van ons Lagerhuis terzijde schui ven en zelf de handen aan den ploeg slaan. Het Nederlandsche volk zal, wij zijn er zeker van, ook zonder het officieele waar borgfonds, de Olympiade op ons grond gebied doen doorgaan. En Amsterdam zal (burgemeester De Vlugt sprak indertijd reeds een krachtig „pro"; en onze Kamer van Koophandel zond daarbij een krachtig ,,pro"-adres) bij dit levenskrachtig, vrije streven zeker niet ach terblijven. Er zijn aan sport-evenementen zooals de HollandBelgië wedstrijd altijd na-pretjes verbonden. Eerst natuurlijk den avond van den dag zelf, het juichend na-feesten in diverse restaurants en café's. Maar ver volgens: het verslag in de krant, den vol genden dag, waarin je het mee-beleefde nog eens op je gemak kunt na-lezen en dan, vooral, de snap-shots op de foto-pagina en in de geïllustreerde pers. Wat dan allemaal echter nog niet haalt bij het allergrootste na- pretje: de vertooning van de tijdens den wedstrijd opgenomen film, waarbij als bij zondere attractie de kans geldt van je eigen% persoon hoed-zwaaiend en dansend, temid den der menigte, op het witte doek te zien verschijnen. En je kunt dan meteen uitma ken in hoeverre je talenten hebt voor film acteur. Welk vak ontelbare menschen, man nen zoowel als vrouwen, het toppunt van aardsche heerlijkheid toeschijnt. Deze na-pretjes waren ditmaal echter niet allemaal voorhanden. Vanwege een geschil met den Voetbalbond bleven de foto-verslag gevers van de film-operateurs dezen keer thuis. Van het plaatjes kijken en de film sensatie bleef men dus verstoken. Evenals van de steek-proef op zijn acteurs-talenten. Maar voor dit laatste brachten de laatste dagen een ruime compensatie. Eiken middag kon men «deze week in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt gratis, bij wijze van artistieke waardebepaling, enkele honderden meters van zichzelf laten opnemen. Een Amerikaansche onderneming maakt er reclame voor. „Veel meer menschen dan men weet bezitten een film-talent", roept men de goe-gemeente toe, „laat U opnemen enontdekkenl Wie zegt U, dat gij geen tweede Tom Mix kunt worden?" Het is te vreezen, dat velen inderdaad aan deze ver lokkende roepstem geen weerstand zullen kunnen bieden en zich zullen laten verleiden in den Paleis-tuin een kwartiertje voor de lens allergekst te gaan rondspringen en ca priolen te gaan maken Dat zij zoodoende den handigen onderne mer waarschijnlijk aan een goedkoope, origi- neele oèr-dwaas-lachwekkende film helpen, die als titel zou kunnen dragen: „Film helden in den dop" of „Tooneel-kolder", he seffen de slachtoffers in hun ijdelen waan natuurlijk niet! De natuur, blijkbaar min of meer jaloersch ep het massale dat de menschen daar be neden in het dertig-duizend koppen tellende Stadion tot stand brachten, deed Dinsdag een tegenzet en ging vanuit den hooge met een massale wolkbreuk aan het werk. Van stralen kon je niet meer spreken, van „em mers" ook al niet meer; een heele hemel polder liep in een uur tijd volledig in onze stad leeg.Een voet hoog stond het water in een ommezien in straten en op pleinen; niemand vertoonde zich buiten de huizen en portieken. Slechts zoo nu en dan schoot een taxi als een bruisende bruinvisch door het natte element. Het was inderdaad een haast Oostersch tafereel; natte moesson! En in zooverre zou het misschien, mocht het zich op gezette tijden nog eens herhalen, een attractie kun nen zijn voor repatriëerende Indische-gas- ten-met-een-volle buidel, die over Amster dam als woonplaats denken. On het oogen blik denken zij daar, evenals andere welge- stelden, weinig aan. Het belasting-spook van de hoofdstad is berucht en drijft vaderlan- ders-met-vollen-buidel, die het bij voor keur bespringt (wel begrijpelijk overi gens!) de Gemeente uit. Raadsleden als de heer Boissevain hebben ten dezen al meer malen alarm-kreten geslaakt en het rood- getinte Gemeentebestuur verweten, dat het dit spook zijn gang liet gaan en het zelfs aanzette in zijn snood bedrijf van aanranding der „grootere inkomens". Soms doet zulk een teerhartig bescher mend opkomen vqor de belangen dezer „grootére inkomens" «enigszins vreemd en gewrongen (om geen ander woord te gebrui ken) aan. Maar afgescheiden hiervan was het .toch zeer gewenscht, dat het belasting- spook over zijn geheele linie van actie wat werd ingetoomd. Ook, nu vooral, tegen de middelmatige en kleinere inkomens deed het de laatste jaren wel wat al te venijnig. Wèl mislukten ook een aanzienlijk deel van zijn aanrandingspogingen (zoo werd onlangs be kend, dat over het belastingjaar "20'21 ruim 6'/2 millioen aan „oninbaar" moet wor den afgeschreven), maar toch bleef het een meer dan hinderlijk verschijnsel. Gelukkig heeft de heer Wibaut het on langs wederom zóó op de vingers getikt, dat het in het komend jaar een toontje lager zal moeten gaan zingen; het vermenigvuldi gingscjjfer werd wederom, voor de tweede maal, door den rooden wethouder enkele fracties naar beneden gebracht. Sommige dwarskijkers, die het niet kunnen velen, dat de heer Wibaut wederom een succes met rijn financieel gemeente-beleid kan boeken, dat een en ander bereikt kon worden door „toevallige meevallers" en door een ten goede gekeerde „conjunctuur" en dat het „financieel genie" van Wibaut daarbij niet in het spel komt, dit doet de druiven niet minder zuur zijn nu men moet erkennen, dat het „roode spook" werkelijk kans heeft gezien dat andere, zwart-grauwe spook van de belastingen, een hak te zetten!.... Men mag hopen, dat deze belasting-ver laging er het hare toe zal bijdragen de plaag van den woeker wat te minderen. Maar die plaag is zóó groot, speciaal in onze stad, dat er toch niet meer met positieve middelen zal moeten opgetreden worden. Ik heb al meer malen dit onderwerp aangeroerd; wie wer kelijk van Amsterdam houdt, wordt telkens weer met z'n aandacht naar deze open wonde plek getrokken en ergerde zich reeds lang, dat men in dezen van officieele zijde voort durend een struisvogelpolitiek volgde, met het gevolg, dat het gilde der woekeraars steeds driester en gevaarlijker ging opbie den. Ze hebben onlangs, om een voor beeld te noemen, zelfs de impertinentie gehad zich.... in een „vakbond" te orga niseeren en er zijn zelfs dezer dagen geval len aan het licht gekomen, waarbij enkele leden van het nobele gilde „officieel", onder het mom van hoogst-fatsoenlijke burgers, zitting hadden genomen inComité's en Oommissies van woeker-bestrijdende veree- nigingen of instellingen. Gelukkig is thans de open wond ook door „autoriteiten" op nieuw ontdekt; bij de installatie van den nieuwen Armenraad b.v. heeft de voorzitter, mr. Jorissen, verklaard, dat de bestaande woeker-bestrijding als één van de allereerste hoofdpunten op zijn werkprogramma moest zetten. En in de pers wordt thans de wonde van alle kanten scherp belicht. Moge onder een energiek-doorgevoerde behandeling de smetstof, d. z. de crediet- hyéna's, worden weg-gebrand.... We willen met een prettiger en smake lijker onderwerp eindigen. En memoreeren daarom nog even twee zilveren feesten, deze week gevierd. Het eerste, dat van het Genootschap „Amstelodamum"; het tweede, dat van de Speeltuinvereeniging. De eene jubilaris hield en houdt voornamelijk het oog gericht op het verleden van onze stad, verzamelt, onder leiding van professoren en autoritei ten, gegevens over de historie van Amster dam, geeft geregeld jaarboekje» uit met tal van Interessante gegevenm over- oude gebou wen en het leven onzer stedelijke voorouders en bereidt zich voor bij het aanstaande 060- jarlg bestaan van deze nederzetting aan Am- stel en Y, uit te komen met een groote ge schiedkundige tentoonstelling; de andere hield en houdt het oog gericht op de toe komst, in den vorm van onze jeugd, die hij in zijn (thans 22) speeltuinen een gezond genot verschaft, waartoe indertijd bet initia tief genomen werd door den arbeider H. J. Klaren, die de eerste speeltuin aan de Ozaar Peterstraat hielp tot stand brengen. Beide jubilarissen stammen dus van wei heel verschillende groepen en lagen onzer bevolking af; en hun doel is ook verschil lend. Maar in één ding zijn zij het hartroe rend eens: in onverflauwde, warme liefde voor dit dierbaar stukjemodder rond den Dam. En daarom: beiden heil! Nieuwe uitgaven. Noord-Holland in Woord en Beeld van héden bevat op de voorpagina een mooie kiek van het stadhuis te Enkhuizen, alleraardigste opnamen van de eerste School- en Werktuinen te Haarlem met hardwerkende jongens en meiBjes, van wegwedstrijden te Alkmaar, van tulpen velden nabij Enkhuizen en van een burge- meesterlijk jubileum te Midwoud. Aan de nagedachtenis van Louis Bouwmeester wordt hulde gebracht door een fraaie opname van de begrafenis en een zestal kleinere. Langebaan draverijen te Alk maar, bloemenfeesten te Uitgeest vormen mede een der aantrekkelijkheden in leze aflevering, voorts nog tal van kleine op namen over diverse onderwerpen. De rubriek Handel en Industrie bevat een opname uit het rijwielraagazijn van den heer van der Steeg, Kanaalweg, alhier. De vervolgroman „Het Millioenentesta- ment" loopt in dit nummer ten einde en zal worden opgevolgd door een span- nenden roman van de bekende schrijvers O. N. en A. M. Williamson, „De ver dwenen Bruid". „De Wereldpost", het geïllustreerde weekblad, dat wij al sinds eenigen tijd op onzen muur aanplakken, en dat thans zijn 3den jaargang ingaat, zal hier voortaan ook besproken worden. De nieuwe jaar gang opent met een photo van het te Heerlen onthulde monument, opgericht ter nagedachtenis aan de aldaar over leden en begraven Belgische geïnter neerden. De aflevering bevat velerlei photographisch nieuws, o. a. een familie- kiek uit Rijpe (N.-H.) vermoedelijk de Rijp of Zijpe van een trouwerij, waar tegelijkertijd de ouders en grootouders 25 resp. 50 jaar zjjn getrouwd. Theo Frenkel Sr. herdenkt er Louis Bouwmeester: 'n groot kind, onpractisch, maartoch een groote figuur, zoo noemt hij hem. Hij moest iets doen, bezig zijn, knutselen. Kinderlijk kon hij zijn ridderordes be wonderen, vooral zijn Legioen van Eer. Zijn vader had als vaandrig onder Na poleon gestreden. ...Als die geweten had, dat h ij het Legioen van Eer mocht dra gen Van de begrafenis een aantal opnamen. Van den schilder Harrie Kuyten staan en verschillende reproducties in met een kort bijschrift. Kuyten is lang in het buiten land geweest en in ons land nog niet bekendzijn werk heeft overeenkomst met dat van Jan Sluyters, doch is realis tischer. Eenige typeerende vrouwenpor tretten en een stadsgezicht zjjn van hem gereproduceerd. Als Groote Nederlanders is opgenomen het portret van prof. dr. W. Storm van Leeuwen. Verschenen: Het Mei-nummer van „Ons Eigen Tijdschrift". Vermelden we eerst de twee reproducties van droge naald-gravures van Lodewijk van Schelf hout met de spinrag-fijne zuiver gebogen strakke lijnen. Ook vinden we een paar mooie houtsneden van L. O. Wenckebach en een van Anton Pieck. De hoofdredacteur schrijft over een „Zondagsche kerkgang in Zweden's Arca- dië" (n.1. Dalarne). Eenige mooie foto'B van een oud boerenhuis, een schilder achtig kerkje en eenige vroolijke meisjes in Leksandsche zomerdracht vergezellen het artikel. Felix Rutten schrijft over „De Kermis- vla", over een oud. moedertje, dat de goede oude gewoonte van „vlaaien" bak ken met Limburgsche kermis niet op wil geven, al mopperen haar zoons over de groote drukte en rommel in huis. Van Paul Bromberg vinden we een in teressant artikel over „Meubels voor kin deren" met verscheidene foto's. Julius Röntgen wordt ook herdacht in een artikel ter eere van zijn zeventigsten verjaardag. Maagdeke Mei, een liedje van Pol de Mont met muziek van Julius Röntgen, gaat er bij. Elisabeth Zernike schrijft een mooi ge voelig schetsje over „Jaap", een tempera mentvol, innig goed meisje van vijftien jaar. De jeugdafdeeling is als gewoonlijk heel goed verzorgd en bevat een nieuwen wedstrijd. o Als reclame-uitgave van de N.V. Douwe Egberts' Tabaksfabrieken, Koffiebrande rijen en Theehandel, te Joure (Fr.) en Utrecht verscheen: „De Avonturen van Flip en Flap", n.1. de eerste twee deeltjes van een serie boekjes, die verkrijgbaar zijn bij inlevering van bons, welke de firma bij haar artikelen verpakt Elke pagina bevat bovenaan een ge kleurde teekening, onderaan dezelfde tee- keninfe, die nog gekleurd moet worden eventueel eerst nageteekend en in het midden de eenvoudige grappige tekst met flinke groote letters gedrukt Teekenin- gen en tekst zijn van K. Berghegge. De avonturen der twee hondenvrien den, een buldog en een taksje, zijn wer kelijk kostelijk. De boekje» ln een makkelijk dun Dar tonnen omslag, aten «r keurig uit

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5