één Cacaodrank Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND. Nr. 6027. DINSOAQ 10 MEI 1925. In verband met den Hemel vaartsdag zal de Heldersche Courant WOENSDAG verschl)nen. v Het Advertentieblad ver- sohljnt Woensdag a.s. NIET. Adm. Held. Crt. en Advertentieblad. Lloht op voor Auto's en Fietsen i Woensdag 20 8 22 Het velllgheldspact Het Fransche ontwerp-antwoord. Parijs, 18 MeL De „Petit Parlslen" zegt dat alle geallieerde diplomaten, die ken nis hebben genomen van het Fransche ontwerp-antwoord aan Duitschland In zake de veiligheid, het uitstekend achten. De grondslag van het stelsel, hetwelk het antwoord betoogt, biedt een wederkeerige garantie, eenerzijds door Duitschland, anderzijds door Frankrijk en België, en waarvoor Engeland en Italië borg staan. De garantie heeft betrekking op de west grens van Duitschland, doch deze waar borg heft de verbintenissen van Frankrijk tegenover Polen en Tsjecho-Slowakije hiet op. Wanneer onze oostelijke bond- genooten, zoo zegt het blad, eventueel onze hulp noodig hebben, dan diént niet een of andere overeenkomst een onover komelijke slagboom tusschen ons en ben te vormen. Het westelijke pact dient de correspondeerende clausules in het Ver drag van Versailles niet uitsluitend te be vestigen en dientengevolge de clausules betreffende het status quo in Oost-Europa van onwaarde te doen worden. De Europeesehe schulden aan Amerika. Onderhandelingen over de regeling van de schuld aan Amerika zijn niet alleen gaande met Frankrijk, maar ook imet Italië, België, Tsjecho-Slowakije en Roe menië. De Amerikaansche amortisatie- oommlssie heeft alle vijf regeeringerf laten weten, dat de Ver. Staten prijs stellen op een «tipte regeling van het schulden- vraagstuk. De Amerikaansche gezant te Parijs heeft de Fransche regeering meegedeeld, dat Washington instemt met het zenden van een oommissie voor de schuldregeling naar Amerika. Ook Griekenland, Zuid-Slavië, Estland en Letland hebben een aanschrijving van de Ver. Staten ontvangen tot regeling van de schuldkwestie. Alleen Rusland is niet gemaand, daar de regeering niet door de Ver. Staten erkend is. Men geeft te kennen, dat het mogelijk is, dat Oaillaux zelf te Washington zal komen. De Fransche regeering schijnt niets te voelen voor het bespreken van de kwestie van de schuld aan Amerika. Briand schijnt ertegen geprotesteerd te hébtoen, dat Cail- laux zich touiten zijn weten met Herrick, den Amerikaanschen gezant, daarover in verbinding beeft gesteld, met het gevolg, dat voortaan ook Briand aan dat overleg zal meedoen. Londen, 18 Mei. De berichten omtrent de bedoeling van den wenk, dien de Ameri kaansche regeering langs diplomatieken weg FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. 28) I Vlug begon hij hem punt voor punt uit een te zetten en uit Philip's doffe oogen begon belangstelling te spreken. „Het schijnt inderdaad geheel en al vol maakt, maar je kunt toch nooit weten. Er zal natuurlijk een onderzoek ingesteld worden. Dane's houding is een nog onbe kende hindernis; daaromtrent tasten wij in het duister. Ik verwacht niet, dat hij over het telefoongesprek een woord zal loslaten, omdat dat nadeelig zou zijn voor den chef, dien hij liefhad. Zijne getuige nis zal wel tot het officieel noodzakelijke beperkt blijven handelen over Sir Stan- ton's gedrag, toen hij hem het ldatst in St. Gaul gezien heeft." Firnim had dit alles eenigszuis vragen derwijs uitgesproken en Philip had het met een knik bevestigd. „Je eigen verklaring moet ook bij het offloieele blijven en tot zekere hoogte slechts de eenvoudige waarheid bevatten. Je was ten uiterste verrast door plotseling je vader te ontmoeten in het huis in feuf- heeft doen toekomen aan de staten, die oor- lcgaschulden aan Amerika hebben, loopen, wat de bijzonderheden betreft, uiteen, of schoon aan de juistheid van het feit zelf niet kan worden getwijfeld. De correspondent van de „Mprning Post" te Washington bericht, dat, 'ofschoon de Amerikaansche regeering herhaaldelijk offi cieel heeft verklaard, dat zij geen pressie wil uitoefenen, hoezeer haar ook betaling welkom zou zijn, en ofschoon deze verzeke ring onlangs nog eens werd herhaald, Coo- lidge zich onder invloed van de 'leden van den Senaat genoodzaakt heeft gezien, krach tiger op te treden. ENGELAND. De ontwapening van Duitschland. De betrekkingen met Sowjet-Rusland. spelen wist je niets tot dat oogentolik. Je kwaamt met mjj hier naar toe, oan ©enige paipieren te halen; je 'bent zoowat een uur gebleven; daarop zijn wij samen wegge gaan, naar mijne woning; mijn huisknecht slaapt daar niet, zoodat dit zeer gemakke lijk kan je bleef daar tot erg laat en ging toen naar huls. Begrepen? Je bent gewoon op alle uren van den morgen thuis te koanen, zoodat dit ook nu niets bijzon- dors is»" „In het minst niet," zeide Philip. „Maar daar valt mij iets in. Mijn vader zal in de club allerlei menschen ontmoet hebben Zou het niet kunnen, dat hij1 toevallig tegen iemand gezegd heeft van plan te zijn hier naar toe te gaan, om mij te ont moeten?" „Zeer onwaarschijnlijk, denk ik, her nam Firnim, „dien kans moeten wij loo pen We hebben hem in elk geval niet ge zien. Als hij het aan iemand gezegd heeft, moet hij van gedachten veranderd zijn. Hoe was het buiten, nog mistig?" „Ja, ik moest erg voorzichtig rijden. Firnim's tanden werden door een grijns zichtbaar. „Ik zal rijden," antwoordde hij, „en ik zal voorzichtig genoeg zijn Ik zal geen gevaar loopen, dat Ik voor te hard rijden opgehouden word met den passagier, dien -we dan zullen hebben»! Drink op Philip." Hij hield op en keek weer door dringend naar den jongen man, er 'bezorgd bijvoegend:' „Je gevoelt je nu heelemaal goed, doe je niet, Philip? Wij moeten het Ingezonden Mededeellng. Er Is en er blijft maar OVERAL VERKRIJGBAAR der op grond van de gesloten overeenkom sten zal ikunnen ontwikkelen, ofschoon er alle reden bestaat om aan te nemen, dat de exterritorialiteit, die den Rusaischen diplo matieken koerier is toegestaan, ten bate van de Engelsche communisten wordt misbruikt. Emigratie naar Australië. Volgens berichten uit Melbourne, zal de immigratie uit Engeland naar Australië aldus geregeld worden, dat het eerste jaar 31.500 landverhuizers neergezet worden. Daarna zal hun aantal geleidelijk toene men met 3500 in het jaar. De rijksregeering zal behalve haar bij drage in de kosten ook een derde van het verlies dekkén dat een boerenbedrijf mocht opleveren, mits dit niet meer be draagt dan 800. Chamberlain. Het bericht van de Daily Chronicle over het aftreden van Chamberlain wordt officieel tegengesproken. De Star ver zekert, dat Chamberlain niet aan heen gaan denkt, tenzij het onwaarschijnlijke geval zich mocht voordoen dat Baldwin zou weigeren Zich btf zijn inzicht aan gaande de ontwapening van Duitschland aan te sluiten. Dat lord Birkenhead als opvolger werd genoemd, maakt het be richt nog onwaarschijnlijker. IERLAND. Sedert dertien maanden zocht de Vrfj- staatsche regeering de drie 'bandieten, die uit een auto met machinegeweren Britsche soldaten hebben bestookt, op het oogen- tollk dat zij zioh ongewapend te Queen- stown op den landingssteiger bevonden. Zijn doodden toen een soldaat en wondden er ongeveer twintig. De bandieten schij nen thans omsingeld te zijn door de gewa pende maoht. Zij hebben zioh aldoor op gehouden In een gebergte, dat thans afge zocht wordt door duizend soldaten en leden van de burgewacht. Het gebied om vat vijf pl attel andsddstricten. CANADA. De Camadeeeche regeeringavloot De Britsche reeder Sir William Peter- son heeft den 7en Februari ji. aangebo den alle vrachtschepen van de Canadee- sche gouvernementsdcoopvaardijvloot te koopen. Als voorwaarde stelde hij, dat de Canadeesche regeering 800,000 zou be talen voor het weer in orde brengen van de schepen in zoodanigen toestand dat Loyds ze classifioeert. Het aanbod, dat geseind' ls aar het Canadeesche Lagerhuis, maakt thans eenpunt van overweging bij het kabinet uit Totdusver ia geen besluit genomen. FRANKRIJK. Het Fransche antwoord aan Duitschland. Parijs, 18 Mei. Volgens de „Petit Pa- riaien" geeft het Fransche antwoord op de Duitsche nota betreffende het veiligheids vraagstuk duidelijk te verstaan, datFrank- rijk zich niet zal laten vindien voor eenige wijziging van de grenzen van Duitschland eenerzijds en die van Polen, Tsjecho-Slo wakije of Oostenrijk anderzijds. Aan de arti kelen van de verdragen van 1019 tot vast stelling dezer grenzen moet niet geraakt worden. Aid™ toegelicht, zegt de iP tit Pa- risien", verliest Heit westelijke pact elk ver ontrustend karakter voor de staten van Oost- en Oentraal-Europa. Int Ambtenaren-organisatie. Het Zaterdag te Parijs gehouden inter nationale ambtenarencongres, dat beslo ten heeft, een nieuwe internationale te stichten, die zioh zoomin bij Moskou als bij Amsterdam zal aansluiten, heeft een uitvoerend comité benoemd, waarin o.a. onze landgenoot Noordhoff zit. Deze had zich al onderscheiden door een rapport in het Fransch, Engelsch en Duitsch ovur de verhouding tot die twee internationa len uit te brengen. De bladen, die de nieuwe internationale bedenkelijk achten, omdat aldus de staatsdienaren tegen hun eigen overheid in het geweer kunnen ko men, wijzen erop, dat noch de Engelschen, die de actie zuiver corporatief wenschen, noch Italië, Zwitserland en Denemarken, noch de Vereenlgde Staten vertegenwoor digd waren. In Rusland zijn de betrok kenen qua talis bij de communistische in ternationale aangesloten. De nieuwe in ternationale zal betrekkingen onderhou den met bet internationale arbeidsbureau te Genève, dat op het congres vertegen woordigd was. Dit wijst erop, dat ze dich ter bij de socialisten dan bij de commu nisten zal staan. N. Rt. Cti De Franschen In Marokko. De afdeeling Golombat heeft op het einde der vorige week na een hevig gevecht, den post Aouly ontzet Het garnizoen van den post bestond uit Senegaleesche tirailleurs onder bevel van kupitein Du- boin en was sinds veertien dagen bloot gesteld aan een uiterst moorddadig beleg. Het hield met waarachtigen heldenmoed stand en bleef tot aan het ontzet de vij andelijke aanvallen met groote kracht af slaan. Uit het centrum meldt men een ver sterking van de afvallige harka'a met af- deelingen Rifkabylen. Fez, 17 MeL De troepen van generaal Golombat hebben zonder moeite Kelad^ Sles bereikt. De troepen ondier generaal Freyen- berg hebben den Franschen post bij Boet- meuz ontzet na een levendag gevecht, waarin de vijand van twee kanonnen gebruik maakte, die slecht gericht waren. DUITSCHLAND. De begrootingsoommiasle van den Rijksdag heeft heden op voorstel van den Centrumafgevaardigde dr. Kloeckner be sloten het salaris van den rijkspresident te verhoogen op 60.000 mark per jaar. Bo vendien zal de rijkspresident 120.000 Mk. voor representatie krijgen. Bij de stem ming onthielden zich de sociaal-demo craten, die de kwestie nog niet hadden be sproken, terwijl de communisten tegen stemden. Het pensioen van mevrouw Ebert Berlijn, 16 MeL In den Rijksdag ia he den het wetsontwerp betreffende het pensioen van den rijkspresident in be handeling gekomen en in tweede lezing aangenomen. Dit wetsontwerp is door alle parijen met uitzondering van de com munisten en van de Volkenschen inge diend. Volgens het ontwerp zal mevr. Ebert de helft van het pensioen verkrij gen, waar haar man volgens het wetsont werp recht op zou hebben gehad. De Volksche afgevaardigde von Graefe be streed bet ontwerp. Zijn voorbeeld volgde de communistische mevrouw Arendsee, die het wetsontwerp als een ultzonde- „J© behoeft over mij niet meer onge rust te zijn," Philip stond op en rekte de armen boven het hoofd uit onder het spre ken. „Ik toen geheel in orde. Ik schijn ge heel veranderd te zijn, Maurioe. Ik ga mee door dik en dun tot het einde toe. Ik geef nergens oml" Twee minuten later stonden de heide mannen 'bulten. De voordeur van het kan toor en het portier van de limousine ston den beide wijd open Zij tuurden naar beide kanten in den mist; er was niets te zien noch te hooren. „Blijf hier," sprak Firnim op een toon van gezag. „Ik kan overal alleen voor zor gen. Ga achter het stuurrad zitten." Philip gehoorzaamde en Firnim ging het gebouw weder binnen Toen hij weder verscheen, droeg hij het lijk van Sir Stan- ton in zijne armen. Van omtrent middel matige grootte, sierlijk en licht en van eene schrale figuur, zooals de groote chi rurg tijdens zijn leven geweest was, toe- hoefde Firnian zich maar weinig in te spannen onder zijn ijzlngwekkenden last. Maar Philip durfde niet opzien. Hij hoor de het portier toeslaan. „Ik geloof, dat het gevaar nu voorbij is," merkt© Firnim met vertrouwen op. „Het is nu nog maar een gewoon ritje." Hij sprak maar zoo, om zichzelf gerust te stellen, want in die wereld van duisternis kon er nog van alles gebeuren. Philip vroeg nu iets, waartoe hij vroeger dan moed nog niet gevonden had: „Waar gaan wij naar toe?" dat hfj naar rijn ciub wilde gaan. Van izijn het spel staan omsluierde eni verlaten Strand Indraaide, zoo voorzichtig den weg zoekende als een schip in gevaarlijk water zou doen. „Geze gend zij de nevel, zeg Ik. Zonder dien mist zou het nooit gegaan zijn." Het was eene reis van vreemde stilte, door een vormloos land van geheimzinnig heid, tot er plotseling toen zij al in Mile End Road waren, een schril geluld ont stond en een politiefluit de stilte ver scheurde. De auto scheen het eenige te inblik zeer gefluit werd door een ander geluid 'gevolgd en daarop hoorde men het gestamp van dravende voeten. „Dezen kant!" riep eene bevelende stem, „hij ging dezen kant op," en toen ontstond er van een onzichtbare plaats eene verwarde mengeling van nog meer kreten, bevelen en aanwijzingen. „De een of andere 'boef maakt gebruik van den mist," lichtte Firnim toe en voeg de er tusschen zijne tanden bij: „Ik wilde, dat ik 'hier maar vast tussohen uit was. Het ls me hier te gevaarlijk, maar lk durf niet hard te gaan rijden." Zij hadden misschien ongeveer nog een paar honderd meter afgelegd, hom weg door den mist voorzichtig kiezende, toen de voortvluchtige op het naastbijzljnde trottoir in hun gezichtskring kwam. Zelfs door dien vluohtigen glimp, dien zii van hem te zien kregen, was het duidelijk, dat het bijna met hem afgeloopen was. Hij had als een krankzinnige 'gedraafd en, hoewel door de autolampen verschrikt, tracht© hjj nog weg te draven; maar rijn ringswet ten gunste van mevrouw Ebert beschouwde. Ontploffing ln een mQn. Op de mijn Dortfeld bfl Dortmuhd, die eigendom is van de Essener Steinkohlen- bergwerke A.G. heeft Zaterdagmiddag, een zware ontploffing plaata gehad. Ln schacht 6 is het magazijn van ontplofbare stoffen ontploft De daarbij vrijkomende gassen drongen ten deele in vakken, waar mijnwerkers aan den arbeid waren. Gisteravond waren een lijk en 25 gewon den boven gebracht 30 menschen werden nog vermist Zoo althans meldden de eer ste berichten. Een later bericht uit Dort- mund zegt, dat er zich nog 226 man in de mijnen zouden bevinden. Het reddings werk wordt met kracht voortgezet, waar bij de reddingsbrigades van de omliggen de mijnen goede diensten bewijzen. Zondagochtend! om 10 uur waren in de mijn Dorstfeldl bij Dortmundi, die door een ontploffing is geteisterd), 44 dooden gebor gen. Nog 8 man werden toen vermist, die vrij zeker omgekomen zijn. De andere nog in de mijn opgesloten mijnwerkers waren 's ochtends vroeg gered. Er zijn 18 gewon den onder. De mijngangen blijken zeer weinig gele den te hebben. Zij kunnen dadelijk weer ln exploitatie worden genomen. Gevaar voor verdere ontploffingen bestaat niet. De oorzaak van ae ontploffing ln d'e dyna- mietkamer is nog niet bekend.. Zondagoch tend om acht uur is de commissie van des kundigen begonnen met haar onderzoek. Men vermoedt echter met een geval van zelfontbranding te doen te hebben. Van de lijken zijn vijf onkenbaar ver minkt, de andere, onverminkte, dragen de kenmerken van gasvergiftiging. Van de dooden was zoowat de helft getrouwd; zij laten meerendeels vrij groote gezinnen achter. ITALIË. Italië es Egypte. Italië heeft aan de Egyptische regeering opnieuw een nota gezonden over de grensoa8ls van J aratooeto. Deze nota eischt in hoffelijke, maar krachtdadige termen een spoedige regeling van de kwestie. ZUID-SLA VIE. De communisten. De Belgradosche Politika, het offi- cieuse blad van het Zuid-Slavische depar tement van buitenlandsche zaken, ver klaart, dat het communistische gevaar overslaat naar Zuid-Slavië. In de laatste dagen zijn er in alle hotels huiszoekin gen gedaan, waarbij zeventig personen zijn gearresteerd, die met speciale op drachten uit Bulgarije waren gekomen. Hun actie zou beginnen met aanslagen op den Koning, op Paajitaj en op leden van de regeering. De regeering was ech ter door een bevrienden staat gewaar schuwd. De treinen en de schepen worden uiterst streng gecontroleerd. BULGARIJE. De toestand weer ernstiger. Londen, 18 MeL Uit Sofia wordt ge meld, dat de toestand de laatste dagen ln Bulgarije verergerd is. Ten oosten van Sofia strijden 1500 soldaten tegen gewa pende benden, die ongetwijfeld politieke bedoelingen hebben. Ernstige geveohten met opstandelingen hebben plaats gehad bij Tatarpojarik, Stanimaka, Sjipka, Lo- vetsj en Shoemen. Een complot is ont dekt, dat tot doel had de Simplon- Ingezonden Mededeellng. Een fleoon Fosteris Maagplllen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, Maagplllen dienen in elk huk aanwezig te zijn. Prijs per flaoon van vijftig ver- suikerde pillen 0.60; ln apotheken en drogistzaken. struikelende schreden waren nog maar zwakjecL Zoowel Firn lm als Philip kwam het voor, dat hij haast geen adem meer kon haleni en zij konden zijn pijnlijk moei lijk gerochel hooren. „Zijn spel k uit," merkte de procureur kort op, toen de wagen langzaam voorbij gereden was. „Benieuwd, wat hij gedaan heeft." Een kwartiertje later soheen de mist wat dunner te worden en Maurioe Firnim overlegde, of hij veilig de snelheid wat zou kunnen vergrooten, toen een doordrin gende schreeuw hen de ooren verscheur de. Philip sprong met een kreet van schrik van zijne zitplaatst op en de wagen zwaai den heen en weer, doordat Firnim het stuurrad niet behoorlijk meer vasthield. Voor de eerste maal was Firnim de kluts kwijt, en erg ook, en gedurende 'n ver schrikkelijke dertig seconden zaten beide mannen met ljjkbleeke gezichten en doo- delijifcen angst in het hart, onbewegelijk. Er volgde een tweede schreeuw, nog doordringender, nog verschrikkelijker dan de eerste en verwekte gedachten aan onnoembare en vormelooze ijselijkheden. Maar nu waren Philp en de procureur ln zekeren zin voorbereid en die schreeuw was nog niet weggestorven, toen Philip uitriep: „Er zit iemand in den wagen!" Philip overwon zijn angst en sprong er uit, terwijl Firnim trillende over zijn schouder keek met een vertrokken gelaat. (Wordt vervolgd.) .aSÉt--.. COURANT Dlnidag 19 Mei8.21 uur. Volgens een ander bericht uit Washing ton werd de wenk aan de andere debiteuren uitsluitend gegeven om niet eenzijdig tegen Frankrijk op .te treden, doch zou Amerika voorloopig alleen een regeling met Frankrijk verlangen. Frankrijke plannen. Parijs, 17 Mei. De „Temps" meent te weten, dat de Fransche regeering zeer spoe dig en waarschijnlijk binnen veertien dagen aan Engeland en Frankrijk een plan en voorstellen zal aanbieden voor het regelen van zijn oorlogsschulden. Een draadloos bericht uit Londen acht het waarschijnlijk, dat de nota der geallieerden aan Duitschland over de ontwapening deze week in zee zal gaan, daar de Engelschen en Franschen ten aanzien van het ontwerp nog slechts op onbelangrijke punten verschillen. Na overhandiging aan de Duitsche regee ring zullen de stukken openbaar gemaakt worden. Men hecht groot belang aan de nota. Zij zal de maatregelen opsommen, welke de ge allieerden van Duitschland eischen en welke het tot dusver nog niet heeft genomen. Te vens zal duidelijk gemaakt worden, dat de geallieerden vastbesloten zijn hun verbinte nissen ten aanzien van de ontruiming van Keulen te volbrengen, zoodra Duitschland aan de voorwaarden voor ontwapening vol daan heeft. De „Daily Herald", het orgaan van de arbeiderspartij, verneemt „uit betrouwbare Berlijnsche bron", dat de Engelsche regee ring den geallieerden heeft voorgesteld een gemeenschappelijke nota tot de Sowjet- regeering te richten, waarin geëischt zal worden dat de Kommintem (communistische internationale) verloochend en haar hoofd kwartier uit Moskou verwijderd wordt. Gisteren zou Ben Smith in het Lagerhuis aan Chamberlain vragen of hij met de Fran sche en met andere regeeringen onderhandelt om gemeenschappelijk de diplomatieke be trekkingen af te breken. De diplomatieke medewerker van het blAd verklaart, dat dit bericht niet verrassend is, daar er verschillende aanwijzingen aan voor afgegaan zijn. Overal hebben de Engelsche diplomaten een propaganda tegen de Sow- jets gevoerd. Bij zijn bezoek aan Rome heeft Chamberlain geijverd voor een Balkan-en tente tegen Sowjet-Rusland. Hij had toen geen succes, ornaat hij geen rekening had gehouden met de veete tusschen Zuid-Sla vië en Bulgarije, maar onder Engelschen invloed' zou de poging hernieuwd zijn in het Oostzee-gebied! en op den Balkan. Te War schau zou Engeland aansturen op vervan ging van Sikorski door Pilsoedski. Te Ber- lijn zou het hebben laten weten, dat ae ver kiezing van Hindenburg geen invloed zou hebben op de hangende vraagstukken, in dien Duitschland meedeed aan een tegen Sowjet-Rusland gericht plan. Op het Foreign Office werd' aan de jour nalisten verklaard, dat de bewering van de „Daily Herald", volgens welke de Britsche regeering een gemeenschappelijke diploma tieke actie der geallieerden tegen Moskou zou voorbereiden, onjuist is. Verzekerd' werd, dat geen verandering in de bestaande betrek kingen met Rusland zal worden gebracht en dat de Engelsch-Russische handel' zich ver Rk#

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1