HERMAN NYPELS Eerste Blad. BUITENLAND. Het geheim van de Verpleegster COLBERT C0STUUM 45,55,65,75,85 gld. BINNENLAND Np. 6028. WOENSDAG 20 MEI 1625. ^g^-Donderdgg- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DB BOER Jr„ HELDER Vrijdag "22 826 De Gezantenraad. Parijs, 19 Mei. De vergadering van den Gezantenraad, die vandaag gehouden moest worden, is uitgesteld, daar er tus- schen Londen en Parijs nog geen volko men overeenstemming is bereikt ten op zichte van den vorm, die er aan de mede deeling aan Duitschland gegeven moet worden. De Arbeldsconferentie, Qenève, 19 Mei. De zervende internatio nale arbeidaoonferentie is hedenmorgen geopend door den Fnansóhen regeerimgs- gedelegeerde Arthur Footaine, voorzitter van den internationalen beheersraad. Voorloopig zijn twee-en-vee rtlg staten vertegenwoordigd met honderd negen-en- dertig gedelegeerden en honderd negen en-zestig adviseurs. Op voorstel van den Engelschen regeeringsgedelegeerde Bet- terton, door de woordvoerders der werk gevers en werknemers ondersteund1 werd de Tsjechische minister Benes, onder al gemeen applaus tot voorzitter gekozen. DUITSCHLAND. Uit den Rijksdag. Berlijn, 19 Mei. In den Rijksdag werd een soc.-dem. motie van wantrouwen in gediend, luidende: „De RJjksregeering be niet het vertrouwen van den Rijksdag." De communisten motiveerden de door hen ingediende moties van wantrouwen tegen den minister van buitenlandsche zaken door daaraan toe te voegen: „we gens de binnen- en buitenlandsche poli tiek van zijn kabinet". De nieuwe ramp bQ Dortmupd. De bladen bevatten thans uitvoeriger be richten over de mijnramp, welke Dortmund Zaterdag weer getroffen heeft, nadat nau welijks enkele weken geleden het graf zich gesloten heeft over de 130 offers van de catastrofe op de mijn „Minister Stein". Dit keer heeft de ramp minstens 45 menschen het leven gekost, en op aller lippen is weer de vraag: wie heeft hier schuld? Twee mee ningen staan tegenover elkaar: volgens de een is eerst het dynamietmagazijn ontploft, volgens anderen heeft een ontploffing van mijngas plaats gehad! en is pas daarna het dynamietmagazijn gevolgd1. Bovendien wordt thans de mogelijkheid geopperd, dat er mis dadig opzet in het spel zou zijn, nl een wraakneming van ontslagen mijnwerkers. Hoe dit zij, binnen korten tijd hebben den Duitschen mijnbouw twee zware slagen getroffen. Zaterdag, zoo schrijft de correspondent te Dortmund van het „Berl. Tag.", verspreide de zich tegen den avond het bericht, dat op de mijn Dorstfeld een groot ongeluk was gebeurd. Onmiddellijk vlogen de auto's met de reddingsbrigades naar de plaats des on- heils, gevolgd1 door de Dortmunder Roode Kruis-koloniee. Over de grootte van het on geluk waren in de eerste oogenblikken de vreeselijkste geruchten in omloop, vooral daar de autoriteiten niets anders mededeel den, dan dat in schacht vijf een ontploffing had plaats gehad. Men wist te vertellen, dat 260 mijnwerkers gedood waren. Om half vijf was het ongeluk gebeurd; om zes uur waren reeds de toegangswegen tot de mijn stamp vol ongelukkige familieleden en vrienden. FEUILLETON. 24) door MURRAY HERBERT. HOOFDSTUK VL Zuster Anna's bekentenis. 8nelten<1e brigades er nau- ,s doorheen konden. In doodsangst waren de vrouwen en verwanten van de ge troffen mijnwerkers of de hunnen er levend al waren gekomen. Daar verschenen reeds e eerste geredden, geheel zwart van- het nujngruis, velen hunner, die nog kracht ge- n°eg hadden, snelden terug naar de plaats van de ramp om de ingesloten kameraden re helpen, om aanwijzingen te geven, mede- deeliugen te doen. Anderen, die het kwader re verantwoorden hadden, strompelden, ge heel onder den indruk van het ontzettend ne.even, naar huis, bestormd door de menig te met duizend vragen. Het reddingswerk bleek uiterst moeilijk, wegens de groote verwoestingen, welke de ontploffing in de mijngangen had aange richt, waardoor een voorwaarts komen haast niet mogelijk was. De ontploffing, die op een diepte van 635 M. had plaats gehad, was zoo geweldig geweest, dat alle toegangen er wa ren versperd. 'In de schacht was alles door een geworpen, een kolentrein was geheel bedolven. De reddingsmanschappen moesten op de 'buik kruipend, beproeven de ingeslo- tenen te naderen. Zij moesten daarbij hun reddingsmateriaal achter laten. Maar niets vermocht den redders te beletten hun kracht tot het uiterste in te spannen om de nog levenden te redden of de dooden te bergen. Zij verrichtten een bovenmenscheljjke taak. De meeste slachtoffers hebben den dood gevonden door verstikking; andere weer ten gevolge van hevige brandwonden. Het mee- rendeel ls blijkbaar op slag gedood. Veel weten de geredden niet te vertellen. Zij werden door den luchtdruk tegen den grond geslagen en meenden door een ont ploffing .van mijngas te zijn getroffen. Gisteren werd die officieele commissie van onderzoek verwacht. Geconstateerd wordt tenslotte, dat de reddingsmanschappen van alle mijnen van het industriegebied gewerkt hebben met een buitengewone zelfopoffe ring; anders zou het niet iflogelijk zijn ge weest binnen 24 uur vrijwel alle slachtoffers dood of levend te voorschijn te brengen. De mijn Dorstfeld gold als een der beste van het geheele district. Hitte en droogte. Ook in Duitschland heerscht erge hitte en droogte, die tal van boschbranden ver oorzaakt. Groote uitbreiding kreeg een brand in de midden-Pommersche kreits Naugaard. Aan de blussching, die heel wat voeten in aarde had, hebben ook militairen meegewerkt. Boschbrand ln Pommeren. De geweldige boschbrand, die Maandag morgen in Pommeren uitbrak, heeft 9 uur geduurd, en zich in dien tijd uitgebreid over een oppervlakte van 10 kilometer breedte en 14 kilometer lengte. Volgens ruwe schatting zijn er 2500 a 3000 morgen bosch door het vuur vernield. (De draad- iooze dienst spreekt zelfs van 15000 mor gen). De rijksweer was den geheelen dag in touw, om den brand meester te worden, wat eerst 's avonds tegen negen uur ge lukte. Een Wolffbericht meldt nog, dat alleen aan bosch naar schatting voor een waar de van 10 a 15 millioen goudmark is ver loren gegaan. De totale schade is nog aanzienlijk grooter. (HbL) FRANKRIJK. De Fransche scholden. De Daily Express verklaart dat Frank rijk binnen twee, op zijn hoogst drie we ken bepaalde voorstellen tot regeling van zijn schuld aan Engeland en Amerika zal doen, en die voorstellen zal baseeren op de Duitsche afbetalingen. ITALIË. Rome, 18 MeL De Senaat heeft met 140 tegen 48 stemmen de marin©-begrocrting aangenomen en heeft op voorstel van Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Ingezonden Mededeellng. Coupe 1925. Elegant en gemakkelijk, VRAAGT STALEN. Kleedingmagazijnen HELDER SCHAGEN. De korte wintermiddag liep op een einde, vier dagen later, toen Sidney Dané; in zijne kamer in St. G-aul rusteloos heen en weer stappend, vergeefsche pogingen aanwendde om eenig lichtpunt te ontdek ken in de rumoerige verwarring zijner ge dachten. De schok, veroorzaakt door het eerste bericht van Sir Stanton's zelfmoord, begon juist een weinig de ergste scherpte te verliezen. Door alle natuurlijke gevol gen van dit overlijden was er zooveel ge weest, dat Dane's volle en voortdurende aandacht vorderde, dat dit schemeruur wel de allereerste gelegenheid scheen te zijn, die hem vergund werd, oma eens over zijne eigen moeilijkheden na te denken. Barbara, die hij met zijn geheele hart had vereerd, kon in de toekomst nog nrear alleen een naam voor hem zijn het was haast ondoenlijk om dat zelfs nu te kunnen gelooven. Het geheim van Bar- bara's ontdekking tot No. 89 was opge helderd. De verschrikkelijke beteeken is vin die opheldering voor hemzelf was voor »n1gnn tijd naar dan achtergrond gedrongen, de pijn ervan voor een tijd vergeten, door de nieuwe geheimzinnig heid, welke den dood van Sir Stanton, zijn beminden ohef, omringde. Dit alles kwam nu weer met vernieuwde kracht bij hom bovern Hij' draaide het knopje van het electri- sche lioht om en de zoo bekende kamer scheen nieuw leven te ontvangen; maar, al verbande het lioht de schaduwen ook, het kon toch die schaduwen, welke over zijn hart uitgespreid lagen, niet verdrij ven. Die kamer en het geheele ziekenhuis waren voor hem drukkend en onverdra- gelijk. Dienzelfden dag, in gezelschap van een-van de bestuurders van het St. Gaul's ziekenhuis, had hij deel uitgemaakt van den treurigen optocht naar het kerkhof, om de laatste eer aan zijn ohef te bewijzen. Nooit zou Sir Stanton weer deze kamer betreden, waar als het ware de echo nog leefde van zijn vroolijk: „Hallo, Dane, is er nog iets bijzonders voor mij?" Ben groot man en wat voor een helderen, oprechten geest als die van Dane nog meer beteekende een goed man, was aan zijn einde gekomen op ©ene manier, die onteerend en schandelijk was. En dit alles maakte ook een deel uit van de duis tere, zware geheimzinnigheid, welke St. Gaul geheel scheen te hebben omvangen sedert de vreemde aankomst van No. 89. „Heb ik wel gedaan?" mompelde Sid ney Dane tot zichzelf, juist zooals hij ook gemompeld hadi, twee uren geleden, toen hij aan het open graf van Sir Stanton stond en die laatste plechtige «en heerlijke woorden aanhoorde, anet welke de kerk de zielen der dooden begeleidt 1 Mfturios Firnim had ls zijns berekening Mussolini met 160 tegen 28 stemmen het wetsontwerp aangenomen nopens het op perbevel, waarbij 'bepaald wordt, dat de marine en de luchtstrijdkrachten gesteld zullen worden onder het opperbevel van de landmacht BULGARIJE. De nlenwe revolutionaire actie en nlenwe aanslagen. De „Times" geeft nog eenlge bijzonder heden betreffende de nieuwe ernstige botsingen ten Oosten van Sofia, waarop in een bericht van gisteren werd gedoeld De opstandelingen zijn verdeeld in vijf groepen elk van twintig man en goed ge wapend, zoodat er wel een paar duizend soldaten noodig zijn om hen de baas te worden. Vooral in de buurt van Tatar Pa- zarjik, waar de mannen die onlangs een aanslag op den koning deden, vechten, is de strijd zeer hevig. Verder is er een opstand uitgebroken bij Kazanlik. Vijf communisten hebben dienst genomen in het leger met de be doeling om onder de soldaten beroering te weeg te brengen. De commandant kan thans de situatie weer beheerschen. Maar toch is deze gebeurtenis niet zonder be- teekenis. De geheime politie heeft van verschil lende zijden inlichtingen ontvangen over geweldplegen en sabotage, waarvan de voorgenomen aanval pp de Simplon- Oriënt expres tusschen Philippopel en Sofia er een was. Deze gebeurtenissen behoeven, meent de „Times"-correspoDient te Sofia, niet het voorspel te zijn van ernstige moeilijk heden,, omdat het leger gereed staat, maar toonen toch aan, dat de toestand in Bul garije nog verer van normaal is. MAROKKO. Een telegram uit Fe: meldt, dat gene raal Lyautey, de resident-generaal ln de Fransche zone van Marokko, met ge neraal de Champreux ien toestand be sproken heeft, die er d»or het verzet der Rif-stammen is ontstaan. Lyautey is ver volgens naar Rabat gegaan. Over het geheele front moet de toe stand goed zijn, hoewel de troepen uit het Rif een groote bedrijvigheid aan den dag leggen. Bovendien schijnt Abd-el-Krim vastbesloten te zijn den strijd tegen Frankrijk'voort re zetten. BRITSCH-INDIE. Op de kust van Madras heeft een zware storm gewoed. Spoorwegen zijn vernield, telegraafpalen omgeworpen enz. Een groot aantal runderen is verdronken. Ook hebben dertien menschen het leven gela ten tengevolge ran het Instorten van een bioscoop te Elbre. werkelijk alles ulst zoo voorzien, als het werkelijk gebeurde. Met uitzondering van hemzelf, Philip 3n Dane wist geen mensch van dat late telefoongesprek met St Gaul, dat op eene zo» tragisohe wijze werd af gebroken. En Sidney Dane wist den toe dracht slechts aalf. Aan zijn kant van de telefoon overtuigden de kwaad voorspel lende woorden die Sir Stanton zoo na tuurlijk van de lippen gevallen waren, zijne daarop volgende agitatie en het plot selinge aftreken van het gesprek, niet minder kwiad voorspellend, daar Dane juist geroepen had: „een oogenblik, Sir Stanton, etn oogenblik," en wel herhaal delijk en jonder eenig antwoord te krij gen overtuigde dit alles den jongen chi rurg ervtn, hoe ongeloofelijk het ook schijnen nocht, dat Sir Stanton op de eene of andere manier betrokken moest ge weest zijmin den aanslag op het leven van No. 89 do>r vergiftiging. Hij beschouwde zichzelf as den Taatsten man, tot wlen Sir Stanton tjdeus zijn leven haa gesproken. En zoo vin dat laatste gesprek moest Sir Stanton ii zijn einde zijn gegaan, het ver bazende (eheim onopgelost latende. Zoo, m een slapeloozen naoht, die den dag, warop de oourantenjongens het nieuws 'an den zelfmoord van den be- faamden chirurg ultsohreeuwden, opvolg de, was JicLney Dane 'besloten het stilzwij gen te '©waren; hij was besloten geen verdere oneer over den naam van den gestorvc man te brengen. Bij het verhoor had hij met geen enkel woord over dat telefoongesprek gerept. Bij gevolg waren de formaliteiten van net onderzoek niet door les sensationeels gekenmerkt De vezklarcg omtrent de speelschulden was VEBEEN1GDE STATEN. Een paniek ln een ondergronds chen trein. New York, 19 MeL Tengevolge van een door kortsluiting veroorzaakten brand ontstond in een ondergrondschen trein nabij het Grand Centraal-spoorwegstation een geweldige paniek. De waanzinnige passagiers waren niet in staat de auto matisch werkende deuren te openen en wrostelden zich een weg door de portie ren. Vijf-en-zeventig personen werden ge wond, van wie dertig naar het hospitaal werden vervoerd. Twee zullen vermoede lijk sterven. Ford en de Amerlkaansche regeerings- vloot O'Oonnor, de president van de Shipping Board, heeft verklaard, dat indien Henry Ford, de automobiel-magnaat de 800 of 400 schepen van deShipping Board, die hij voor sloopingsdoeleinden wil aankoopen, in eigendom verkrijgt een aantal daar van hoeveel weet hij niet door Ford in de vaart zal worden gebraoht Fatty. Bij herhaling werd melding gemaakt van de „ups and downs" van „Fatty", den Amerikaanschen film-acteur, wiens naam in het gewone leven Roscoe O. Arbuole is. Men zal zich herinneren dat Fatty ja ren geleden in een uiterst bedenkelijk proces was gewikkeld, dat zijn films door de Amerlkaansche bioscoop-ondernemers in den ban-waren gedaan en dat zijn vrouw niet bij hem wilde blijven. Het huwelijk van den heer en mevr. Arbucle was dan ook in Januari j.L door echt scheiding ontbonden verklaard. „Fatty" heeft zich spoedig getroost. Hij is thans hertrouwd met de film-ster Doris Deane. JAPAN. Japan en de Ver. Staten. De „Daily Telegraph" heeft een telegram uit Tokio ontvangen, waarin wordt meege deeld, dat de Japansche pers de laatste dagen veel vijandiger en hatelijk schrijft over de Ver. Staten dan tevoren. De drie groote grieven, (Me de nationalistische Japansche pers koestert met de Osaka Mainitaji vooraan zijn: de gehouden Amerlkaan sche vlootmanoeuvres bij de Hawai-eilan- den, de (Britsche) marinebasisplannen voor Singapore, en het zoo juist bekend gemaakte plan om de verdedigingstoeetand en de ha vencapaciteit van de Hawai-eAlanden (Ameri- kaansch) te verbeteren. De Osaka Mainitaji verwijt den Ameri kaanschen marine-autoriteiten* dat de Ame- rikaansche vloot naar Australië wordt ge stuurd. Het blad ziet daarin een onbetame lijke poging tot intimidèering van Japan, welke trouwens OooHdge en Kellogg traen ten te voorkomen. Ook de bladen Hotji en Jamatto schrijven in dienzelfden voor de Amerikanen hatelij- ken geest. Vooral het besluit der Amerl kaansche marine-autoriteiten om de Paarl- haven te versterken, bracht die couranten uit hun evenwicht o Pooltocht Uit Brisbane wordt gemeld: Kapitein Wilikins, de Engelwhe ont dekkingsreiziger, is van plan een Pool expeditie imet vliegtuigen te ondernemen ln Januari 1926, als voorbereiding voor een groot internationaal plan voor me teorologisch onderzoek. De vlucht zal over 1500 mijl gaan. Een vreemd verschiJnseL In het Sognefjord, het langste en be kendste Noorsche fjord, is het water, an ders zoo helder, plotseling melkachtig van kleur en ondoorzichtig geworden. De voldoende, om den zelfmoord' te motivee- ren en de ambtenaar, die het onderzoek leidde, wijdde eenlge waardeer©nde woor den aan den overledene, opmerkende hoe jammer het was, dat een zoo kostbaar leven op zulk eene wijze moest eindigen. Deze geschiedenis trof het publiek zeer, dat zich den man voorstelde, dien de speei- duivel geruïneerd had, op zijn tocht door Londen, met het doel om bij het graf van zijne 'beminde vrouw te sterven I Wel mag men zeggen, dat de felicitatie, die Maurioe Firnim zichzelf gaf, met het welslagen van zijn plan, eerlijk verdiend was. Sir Stanton zou nimmer verder voort gegaan zijn, zijne en Fhillp's laaghartig heden te verbloemen en zou deze onfeil baar op zeker oogenblik aan het licht gebracht hebben. Terwijl Sidney Dane nogmaals de din gen overdacht, die verborgen lagen onder de koude, afgepaste formaliteiten van het onderzoek, geheime en verschrikkelijke dingen, waar hij in volkomen duisternis n»ar trachtte te tasten, ontsnapte hem een uitroep. ,Jk moet alles tot klaarheid' brengen," mompelde hij. „Als de hemel mij helpt, zal lk alles ontdekken, omdat Barbara erin betrokken ls. Als ik alles weet, zal lk wel in staat zijn haar te helpen." De lucht ln de kamer scheen hem te be nauwen, maar het besluit, dat hij nu dui delijk onder woorden gebracht had, ver ruimde zijn geest, toen hij zijn hoed op zette en de kamer verliet met de bedoeling zijn vrije uurtje in de friasche buitenlucht door te brengen. Door de betrekkelijke stilte en duisternis van Pall Mali en Hay Market kwam hij ln het rumoer van Piooa- viech kg ook verdwenen. In opdracht der regeering zullen deskundigen een onder zoek naar het vercshijnsel instellen. De Communistische Party. Naar het HbL verneemt, zullen de hee- ren Wijnkoop en Van Ravestetyn tus schen tijds ontslag nemen als lid van de Tweede Kamer. Een conflict in de Ameterdamsehe Houthaven. Zooals men weet zijn de zeelieden in Zweden sinds geruimen tijd in staking. Nochtans zijn enkele houtbooten met werkwilligen uitgevaren. Eén van de sche pen, de „Fylgia", is verleden week in de Oude Houthaven aangekomen. De Amsterdamsche Federatie v. Trans portarbeiders besloot, teneinde de Zweed- sche staking te steunen, dit schip to boy cotten. De twintig arbeiders, door de H. A. R. aangewezen, om dit schip te lossen, weigerden aan het werk te gaan. Dit was het begin van een conflict, dat zich Dinsdag verder heeft ontwikkeld. Gistermorgen lag vrijwel de geheele Houthaven stlL Van de zijde van de Federatie deelde men ons mede, dat zij zich op het stand punt stelt van: „geen staking tegen de Scheepvaartvereeniging". De boycot van de „Fylgia" was geen staking en de ar beiders waren bereid aan het werk te gaan op een ander schip. De H. A. R. wenschte evenwel de weigeraars geen an der werk te geven en sloeg hun beurt over. De andere arbeiders wenschen nu niet aan het werk te gaan, vóórdat de ar beiders, die eerst voor de „Fylgia" waren aangewezen, een taak hadden gekregen. Van de zijde van de Scheepvaartver eeniging deelde men mede, dat zij de wei gering om op de .Fylgia" aan het werk te gaan, wel degelijk als staking be schouwt. De mannen hebben, aan hun op gedragen werk, geweigerd. Zij kunnen het werk aan de „Fylgia" hervatten. Doen zij dat niet, dan gaat hun beurt voorbij. In het feit, dat de andere arbeiders zich op het standpunt stellen: „Eerst zij aan het werk, dan wij", ziet de S. V. wel de gelijk een uitbreiding van de staking. In dien loop van den middag werd op vier houitachepen, waar werd1 gestaakt, het werk weer hervat door de gewone arbeiders van de H.A.R., die op de schepen te werk waren gesteld. Eén schip lost met eigen bemanning. WJj vernemen nog, dat de anbeldfers, voordat zij weigerden de „Fylgia" te lossen, reeds twee dagen op dat schip hadden gewerkt. Aangifte van waarde bi) Invoer. Het Verbond van Nederlandsohe Fa brikanten Vereenigingen heeft zich cLd. 16 d©2©r tot den minister van financiën gewend met een adres waarin wordt op gekomen tegen de 'betaling van invoer recht over de transportkosten van de Nederlandsohe grens tot de binnenland- sche plaats van bestemming, Deze wijze van aangifte la bij de wet van 81 December 1920 ln de Algen eene Wet van 1822 gebraoht met het oog op de abnormale oorlogsomstandigheden, ten gevolge waarvan aangifte volgens den loopenden prijs hier te lande, bij de toen malige snelle en hevige prijsfluctuaties tot onibiUijkheden leidde. Tot 81 December 1920 bestond slechts één waardegrondslag en wel volgens den loopenden prijs hier te lande op den dag der aangifte, waar onder dan verstaan werd de prijs welke hier te lande kon worden bedongen. Deze methode leidt bovendien tot de groote onbillijkheid1 dat ontbieders, die dllly Circus en daarop vond hij zichzelf ln het Park, door het hooge hek van de lichten en het verkeer in Piocadllly ge scheiden. Bh daar, zeer plotseling en on verwacht, zag Sidney Dane de vrouw, die zijne gedachten vervulde. De schemering was in duisternis overgegaan intussohen eene duisternis zonder koude, zacht en vriendelijk, gelijk zoovele avonden ln het begin van den winter te Londen kunnen zijn. Maar, hoewel zij hem zag, wilde Bar bara voorbijgaan zonder spreken. Doch Sidney Dane stapte haar vastbesloten ln den weg. Zij kon niets anders doen dan stil houden, doch deed dit slechts met een gebaar van protest. „Ik heb al drie dagen lang naar eene verklaring verlangd, maar je hebt mij daar geen gelegenheid toe gegeven. Je hebt mij al dien tijd vermeden. Al zou dit ook de laatste keer zijn, dat wij als vrien den tot elkander spreken, moet ik het nu toch doen." Toen Barbara Bellalrs hem open aan keek, met eene uitdrukking van steeds toenemende verwondering op haar gelaat, vervolgde hij: „Ik heb je iets te vragen. Dien avond, toen je mij vertelde, wie No. 89 is ik moet je alleen maar vrager, alles te vergeten, wat ik toen gezegd heb. Ik was toen mijzelf niet meester door twjj- feL vraag je mij te vergeven, Barbara, ais je kunt!" (Wordt vervolgd.) heldersche COURANT Lloht op voor auto'a en fietsen Donderdag 31 Mei8.24 uur. maatkTêeding Vijf-en-eeventig gewonden. Het werk gedeeltelijk hervat.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1